Het H. fi.- of Armen Weeshuis te Leiden. een droevig gezicht, vier hunner te ïien aan strompelen op krukken, daar schotwonden in de beenen hun het loopen beletten, maar aan den anderen kant was het treffend te zien, hoe zy door hun kameraden liefderijk werden gesteund en de trappen naar het af- monsteringslokaal werden opgeholpen. Een man was er onder, die aan berri berri leed en ge dragen moest wordenoen sergeant kon loopen, maar het ging maar zoo zoo, want aan het eene kunstbeen, dat men hem had gegeven, was by nog niet zoo bijster gewend; overigens was hy flink gezond. Als men die mannen hoorde vertellen wat in den kryg geleden hebben en hoe warm het voor Tjakra-Negara gewoest is, dan kreeg men eerbied voor die jongens, die daar Hol lands roem hoog hielden te midden der gevaren! Zooals men weet, was generaal Vetter ook met de „Prins Hendrik" medegekomen en te Genua aan wal gegaan. Gedurende de reis was by dagoiyks „voor" geweest onder deze m linen, die onder zyne bevelen hadden ge diend en telkens had hy zich met hen onderhou den en hun moed ingesproken voor de toekomst. Onder de mannen was er ook een, die, hoewel in militairen dienst, een vreedzamer leven in Indiö gehad had dan zyn kameraden. Hot was een Zwitser, de fuselier M. Moret, wiens borst prykte met tal van schietmodailles en die jaren lang op Borneo had gediend. Toen verleden jaar do Borneo-expeditie met prof. Molengraaf! en de heeron Büttikofer, Niouwenhuys en Halier te Pontianak kwam, vroeg de heer Büttikofer of er geen flink schutter uit het garnizoen mede kon, om voor hem dieren to schieten voor zyn zoülo gische verzamelingen. De keuze viel op Moret, die ook by de expeditio van een Duitsch geloerde reeds als jager had dienst gedaan. Hy kroeg verlof en trok mot de expeditie het binnenland in. Voor den heer Büttikofer schoot hy een aantal vogels, enz. en hielp den geloerde by het propareerun en opzetten dez.r dieren, en toen de expeditie was afge loopen, bleef hy to Pontianak nog geruimen tyd met dit werk bezig. Thans zou Moret, door den heer Büttikofer uitgenoodigd, eeni gon tyd te Leiden by dezen geleerde gaan doorbrengen. Hy wist van de Borneo-expeditie heelwat te vertellen: hoogst merkwaardige tochten had men gedaan, men had gelegen in grotten, waar wel een heel bataljon in kon en van de Dajaksche bevolking, hoewel voor een groot deel koppensnellers, hadden de loden der expeditie geen tegenworking ondervonden. Moret hoopte nog eens meer in de gelegen heid te komen als „jager" dergelyke expedities in de Oost mede te maken. AH.) Gemengd Nieuws. De in hot café „Zo mor lust1' aan den Stationsweg alhier gehouden wordende tentoonstelling van wandversieringen en afge sneden bloemen van bolgewassen, op touw gezet door de afdeeling Oegstgeest en Omstre ken van de Algomeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur, werd heden door veel beter weder begunstigd dan gisteren. I Wat wy toen met grond veronderstelden, dat het tentoongestelde by een lief zonno schyntje nog meer tot zyn recht zou komen, werd vandaag volkomen bewaarheid. Hot ge- hooi en do onderdooien maakten nu een aller keurigst effect. Niet allen de geuren en kleuren maar ook de typische oud-Hollandsche wyze van rang schikken, lokten dan ook in werkeiykheid tot een druk bezoek. Moge dat ook niorg n, Zondag, zeer druk zyn, want op dien dag is de tentoonstelling voor de laatste maal, overdag zoowol als 's avonds, geopend. Te Utrecht heeft terecht ge staan een oude juffrouw, omdat haar zoontje, dat jonger dan zestien jaren is, toch reeds een hondenkar bestuurd had. De vrouw was hardhoorend en kwam daarom ook dicht by den kantonrechter staan, aan wien zy op do volgende wyze het gebeurde verhaalde: „Hot jongetje, meneer, gaat nog op school, meneer, en t09n is hy gaan rydon, meneer, hy heeft de stel stil weggenomen, voor de aardigheid, memoer, zooals kinderen dat doen, menoor, u un ik binnen ook kinderen goweest, meneer, en toen kwam die agent, meneer, en toen ik hut hoorde, meneer, heb ik hem geslagen, meneer, dat hot blood er van langs liep, meneerHior viol de kantonrechter de juffrouw in de redo met do opmerking: „dat mag je niet doen, daar doo ju heel verkeerd aan om zoo'n kind te mishandelen." Deze vermaning bracht de juffrouw aan het schreien en toen hot O. M. eene boeto van f 0.50 tegen haar eischto, stak zy, in haren yver om maar spoedig van do zaak af te zyn, haro hand in den zak en vroeg: „Wil ik u maar dadeiyk betalen, meneer, dan hoeft u er niet om te loopen, meneer?" Schipper A. Bakker, loMakkum, heeft Donderdag morgen do bemanning en twoo lossers van een met steenkolen geladen schip van een gowissen dood gered. Hut schip was luk gustooten, zoodat do schepelingen tot arm do borst in het water stonden. Byna sprakeloos kwamen ze te Makkuin aan wal. Naar inen vernoemt, ishotiyk van den persoon, die sedert Zondag te 's Her togenboseh wordt vermist, nadat hy met een vriend en in gezelschap van een koetsier uit rydon ging, to Schyndel in eeno sloot gevonden. Of bier aan ongeluk of misdaad moot gedacht worden, is nog niet uitgemaakt. Omtrent de aanleiding tot de werkstaking op do stoomwevery „do Nyver lui te Enschedoe, wordt hot volgende mede- gedeeld: Reeds voor ruim 14 dagen hadden vele arbeiders den directeur, den heer M. L. Yan Gelderen, gevraagd, om op 1 Mei vryaf te hebben, ten einde aan de Mei-beweging te kunnen meedoen. Dit was geweigerd, doch op 1 Mei bleef de arbeider Theussink weg. Donderdag morgen wilde hy weer beginnen, maar de directeur weigerde hem toe te laten. Een 14-tal arbeiders staakten nu het werk, indien Theussink niet weer binnen werd ge laten. Ook de helpers, jongens van 13 en 14 jaar, waren daardoor werkloos. Toen Donder dag de goedgezinde arbeiders de fabriek wil den ingaan, dreigden de stakers tot hand- tasteiykheden over te gaan. De burgemeester beloofde echter den goedgezinden den steun der politie, waarop dezen aan den arbeid gingen. In een proclamatie heeft de burge meester zyn belofte herhaald. De werkstaking in de bitumi neuze kolenraynen in geheel West-Virginie is begonnen, en vyftienduizend man hebben het werk neergelegd. De werkstaking breidt zich ook uit over Illinois, maar de kolen- werkers van Ohio zyn grootendeels aan 't werk. Du mynwerkers uit den omtrek van Gal- daraes (Britsch Indiê) hebben den lsten Mei getracht het ladon der spoorwagens te beletten. De gendarmen gelastten hun uiteen te gaan en toen dit verbod niet werd opgevolgd, vuurden de gendarmen in de lucht, waarop de betoogers op de vlucht gingen. Eenigen werden in hechtenis genomen. Hetzelfde lot trof don aanvoerder van een 6toet socialisten te Bilbao, die door de politie uiteengejaagd moest worden. Uit Winnipeg wordt gemeld dat de Indianen in het noorden van Dacota (Ver. Staten) weer op het oorlogspad zyu. Eenige boeren zyn roeds uit hun hoeven gevlucht. Onmiddeliyk is eene afdeeling cavalerie uit gezonden tot bescherming van de farmers. Te Djeddah hoerscht nog steeds de cholera. Volgens oen telegram, den 2den Mei van daar vorzonden, overleden den lsten Mei 28 personen aan aeze ziekte. Een dierentemmer te Parys kocht onlangs van den directeur van het Nouveau Cirque twee jonge beertjes, die door een bewaker van den circus, Corso genaamd, waren opgevoed. Toen de koop gesloten was, kwam Corso den dierentemmer om een fooi vragen. Deze weigerde en de bewaker ging woedend heen, onder het uiten van bedrei gingen. Den volgenden dag stierven do twee dieren en werd Corso door de politie gearres teerd onder de boscbuldiging van „vergiftiging van huisdieren". De rechtbank zal dus weldra hebben uit te maken of een beer een huisdier is. Beschoiden verlangen. Den 3den Aug. 1895 is het 80 jaar geleden, dat de stad Jüterbog tot do kroon van Pruisen behoort. De voorzitter van de Berlynscho vereeniging der Jüterbogers heeft zich, naar aanleiding daarvan, tot den magistraat van de hoolJstad des Ryks gewend, met het ver zoek dat eene straat of een plein in Beriyn naar Jüterbog zou worden genoemd. De Duitsche keizer heeft onlangs den hofprediker ds. Frommel zyn portret ge schonken, en daarby eene berijmde opdracht geschreven, waarvan hot volgende do ver taling is: „Wie slechts op God vertrouwt En flink om zich heen houwt, Heeft niet op zand gobouwd." Te Parys heeft liet omnibus- personeel het werk hervat; op alle lynen ryden de trams en omnibussen weer, zoodat de strateu haar gewoon aanzien hebben her kregen. De koetsiers en conducteurs hobben, zegt de correspondent dor „Ind. beige," do benepen uitdrukking van lieden, die een domme streek hebben begaan. Op last van den minister van oorlog, hebben de municipale garden en do politie agenten twee dagen vryaf gekregen om uit to rusten van de vermoeienissen. Naby Mostaganem, op de kust van Algerië, is eon kist met scheepsvlaggen aangespoeld, vcrmocdeiyk afkomstig van den verongelukten Spaanschen kruiser „Reina Regente". BUITENLAND. FranUryk. Volgens de berichten uit Parys, blyft de toestand van den hertog van Orleans gunstig. Daarentogon beweert do „Central News," dat de toestand van den patiönt aanleiding geeft tot ernstige ongerustheid. Vandaar, dat do gravin van Parys, do moeder van den heriog, met haar beide dochters terstond van Londen naar Sevilla is vei trokken. Wegens de ziekte van den hertog is het liuvvelyk van zyne zuster, prinses Hélène, met den hei tog van Aosta voorloopig uitgesteld. Do leiders van de jongste werkstaking dor omnibus beambten, do heeren Proust en Devillc, die to Parys terechtstonden wegens aansporing tot vorzet togen de overheid, zyn beiden tot zes maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Blykens oen telegram, te Parys uit Majunga ontvangen, zyn daar ruods vier der transport schepen aangekomen, welke de Fransche troepun naar Madagascar moeten overbrengen. De gezondheidstoestand der sol daten was zoer bevredigend. Duitschland, Do staatssecretaris Böttichor weigerde giste ren in den Duitschen Ryksdag te antwoorden op eene interpellatie over het op en neer- jagen van do petroleumpryzon. De Ryksre- geering. zeide heer Böttichor, onderzocht te zamon met de Pruisische regeering sedert langen tyd de vorming van den Amerikaan- schen petroleum-rmg. Die onderzoekingen naderen haar einde, maar een besluit heeft de regeering nog niet genomen. Een voorstel om de discussie over de interpellatie te openen, werd niet voldoende ondersteund. Daarmede was de interpellatie afgeloopen. Een sergeant van het Borlynsche garni zoen, Ganneke, is tot 2'/a maand gevangenis straf veroordeeld wegens mishandeling van een ondergeschikte. Ganneke had een recruut herhaaldelyk met de sabel en den koppel op den rug en het achterhoofd geslagen. Keizer Wilhelm is te Potsdam terugge keerd. Heden zal de keizer prins Lobanoff, den nieuwon Russischen gezant by het Duit sche hof, in audiëntie ontvangen. In den Duitschen Ryksdag is een wets ontwerp betreffende eene aanvullingabegroo- ting ten bedrage van i.,700,000 mark ingediend. Deze som wordt noodjg geacht voor de feeste- lykhedon by de opening van het Noord Oost zeekanaal. In de toelichting wordt de opening van dit kanaal gelykgesteld met die van het Suezkanaal. De kosten vorvallen in twee groe pen ontvangst en onthaal der gasten en der vreemde vaartuigen, geraamd op 1,100,000 mark, en representatiekosten tegenover de vreemde officieren, geschat op 500,000 tot 600,000 mark. Do Ryksdag keurde gisteren na een kort debat deze supplotoire begroeting goed. Alleen de sociaal-democraten stemden tegen. Belgtö. Te Brussel is overleden professor Eduard Nevejans, leeraar aan het Nederlandsche con servatorium te Gent. De heer Nevejans, die overloed aan de gevolgen eoner keeloperatie, die hy moest ondergaan, bereikte den leeftyd van 53 jaron. Gedurende 25 jaren was hy werkzaam aan do Gentsche muziekschool. Koüing Leopold van België is van zyne reis nar.r Italië te Brussel teruggekeerd. De Belgische minister Vandenpeereboom heeft een besluit uitgevaardigd, waarby wordt bepaald dat gedurende de zomermaanden des Zondags de pryzen der spoorwegkaartjes tot op de helft zullen worden verminderd, ora zoo den bewoners dor steden gelegenheid te geven naar buiten te kunnen gaan. En de pryzen zyn er al veel goedkooper dan by ons, in Nederland! Griekenland. De gewezen minister-piesident van Grie kenland Trikoupis heeft, na zyn nederlaag bekend gemaakt, dat hy zich terugtrekt uit het politieke leven en in hem verliest de Kamer een slagvaardig redenaar en zyne party een tekwamen aanvoerder. Twintig jaren geleden werd liy voor het eerst minister president. De Grieksche bladen houden politieke l\jk- redon over hern op den toon, die lykreden eigen is. De „Akropolis" zegt dat hy het slachtoffer is van een rot systeom, dat hy niet heeft willen veranderen. Nog t oordat do niouwe Kamer den 27sten Mei wordt geopend, zal de heer Tricoupis uit Griekenland vertrekken en zich voorloopig te Londen metterwoon vestigen. Koning George van Griekenland is aan boord van het lacht „Spbakleria" uit Athene vertrokken, ten einde een uicstapje to maken naar de Sporadon. Dinsdag a. s. wordt de koning in de hoofdstad terugverwacht. Dan eerst zullen de ministers den koning hun ontslag aanbieden. Natuuriyk zal de koning dan den heer Delyannis met do samenstelling van een Kabinet bulasten. OotftxMJriiU'-l loncr.-3Ionnrchiet De „Politischo Correspondenz" deelt mede, dat do verklaringen, door den Hongaarsciien minister pro ilent Barilfy in de Kamer afge legd, betreffende het optreden van dm nuntius Agliardi, in vele opzichten onjuist zijn en niet strooken met de inzichten van graaf Kalnoky, den Oostenrykschen minister van buit.nland- sche zaken. Wat baron Banffy zeide botreffenïe het protest, dat de regeering by het Vaticaan heeft ingediend, moet op rekening gesteld worden van de geringe diplomati.ke ervaring van dozen minist r. Andere verklaringen zul len nu moeten volgen. Graaf Kalnoky laat, blykens deze verkla ring dor „Poli ische Correspondenz," baron Banffy in den steek. Men aebt het daarom niet onmogelijk, dat beide ministers hun ont slag zullon indienen. Daar graaf Kalnoky minister van buiten- landscho zakun is, niot alleen voor Oosten rijk, maar ook voor Hongarye, zou een protest by hot Vaticaan alleen van dezen minister kunnen uitgaan. Baron Banffy heeft verklaard, dat by van graaf Kalnoky oen protest tegen bet optreden van den nuntius verlangd heeft. Daaruit blykt echter nog niet, dat graaf Kal noky leeds aan dit verlangen heeft voldaan. Tni'Itijo. Te Konstantinoptl heeft in de wijk, waar de Armeniërs wonen, een bevigo brand gewoed. Meer dan vyfiig, grootendeels houten huizen, zyn daardoor vernield, zoodat 500 gezinnon zonder dak zyn. De schade bedraagt 20,000 Turksche ponden. Men zegt dat de regeering van Turkye, dn tevergeefs heeft gepoogd de Engelsche dagbladcorrespondenten, die verslagen hobben gegeven van de Armenische gruwelen, buiten Klein Aziö to houden, thans de ambtenaren, die in die verslagen met name zyn genoemd, aanspoort tegen die correspondenten vervol gingen wegens laster in to stelten. Of derge lyke processen het prestige van Turkije zou den verhoogen, mag betwyfeld worden. Ook zou de Porte, om den indruk te ver zwakken van de groote Armenische meeting, die Dinsdag te Londen wordt gehouden, onder de hand Mahomedanen in Engeland hebben laten verzoeken, contra-meetings te organi- seeren. Groot-Brltannlë. In het Lagerhuis deed de onder-secretaris van koloniën, de heer Buxton, gisteren eenige mededeelingen over de plannen van de Regee ring der Kaapkolonie tot inlyving van het gebied der Kaffer-vorsten Sambaan, Madhaleni, Umbehesa en eenige anderen. „Sedert geruimen tyd," zeide de minister, „is de toestand in het gebied van deze vor sten, dat slechts eene geringe uitgestrektheid beslaat, van dien aard, dat daardoor in de toekomst ernstige moeilykheden zouden kun nen ontstaan. Dit grondgebied gelegen ten noorden van Zoeloe-land, behoort tot het gebied, dat onder Engelands invloed staat. „Het is noodig, dat daar een geregeld be stuur worde gevestigd en daarom heeft de regeering besloten, het gebied te stellen onder het beheer van den gouverneur van Zoeloe- land. Krachtens de overeenkomst in 1884 tusschen Engeland en Transvaal gesloten, is uitdrukkelyk bepaald, dat de regeering der Zuid-Afrikaanscho republiek geen tractaten mag sluiten met opperhoofden, zonder toe stemming der Engelsche regeering, zoodat zy geen recht heeft, om het bewuste gebied in bezit te nemen. „By de overeenkomst van 1890" ging de minister voort „is aan de regeering der Zuid-Afrikaansche republiek vryheid verleend tot het voeren van onderhandelingen raetin- landsch opperhoofden, ten einde den grond te verkrygon, dien zy noodig heeft voor den aan leg van den Spoorweg van Transvaal door Zwaisi-land naar de kust. Van dit recht heeft de Transvaalsche regeering echter nooit ge bruik gemaakt, zoodat het als vervallen moet worden beschouwd." De minister eindigde zyne mededeelingen met de verklaring, dat het optreden der En gelsche regeering in deze quaestie geenszins te wyten is aan eenige vyandige bedoeling jegens Transvaal. Verder deed in dezelfde zitting van het Lagerhuis de afgevaardigde Morton het voor stel, om het jaargeld, dat de hertog van Saksen-Coburg (voorheen de hertog van West- minster) geniet, in te trekken, op grond, dat de hertog tegenwoordig tot de buitenlandsche vorsten behóórt. De minister Harcourt bestreed dit voorstel, dat vervolgens met 193 tegen 72 stemmen werd verworpen. Tevens deelde de minister van buiten landsche zaken, Sir Edward Grey, mede, dat de Engelsche en Nederlandsche regeeringen nu zyn overeengekomen de eischon, welke door den gezagvoerder en de demanning van de „Costa-Rica Packet" zyn gedaan, aan de beslissing van oen scheidsrechter te onder werpen. Over de voorwaarden en de ver schillende punten, waarover het scheidsrecht moet beslissen, worden nog onderhandelingen tusschen de Engelsche en Nederlandsche regeeringen gevoerd. Een ongenoemd weldoener heeft aan de stad Liverpool een land van 108 acres geschon ken voor een openbaar park, en bovendien de noodige fondsen voor het onderhoud Telegram me u. ROME, 3 Mei. Eenige bladen deelen mede, dat de Kamer-verkiezingen op 26 Mei zyn vastgesteld. CHRISTIANIA, 3 Mei. Het Noorweegsche Storthing (Volkshuis) heeft heden het voorstel tot verhooging van het invoerrecht voor alcohol aangenomen, zoodat de alcohol belas ting tot 50 oere per liter is verhoogd Deze wyriging der wet treedt terstond in werking. LONüEN, 3 Mei. De Engelsche regeering heeft toegestemd in de ontruiming van Corinto, op voorwaarde, dat Nicaragua zich vereenige met het ultimatum, hetwelk door Engeland is gesteld. Engeland steld zich tevroden met den waarborg, door de regoering der republiek San-Salvador aangeboden, voor de betaling der schadevergoeding door Nicaragua, te Lon den binnen veertien dagen. LONDEN, 4 Mei. Aan de „Times" wordt uit Pbiladelpbii van gisteren gemeld, dat de kamer van koophandel te Nieuw York een besluit nam, waarin het bestuur wordt uit genoodigd alle wettige middelen aan te wen den, om zich te verzetten tegen de vrye aan munting van zilver en om den tegenwoordigen standaard to behouden. LONDEN, 4 Mei. De „Times" ontvangt uit Shanghai het bericht, dat do keizer van China gisteren het vredestractaat tusschen China en Japan heeft goedgekeurd. Li Hoeng-Chang begeeft zich naar Chofoe om de ratificatie uit te wisselen. (Japan heeft nog niet geantwoord op de nota's der drie mogendheden en hoe dit ant woord zal luiden, is nog onbekend, zooüat do dagblad correspondenten slechts kunnen mel den, wat „in gewoonlijk goed ingelichte krin gen" wordt gegist. Ook wordt aan de „Times" uit St Peters burg gemeld, dat dit antwoord nog niet spoedig wordt verwacht. Een verder uitstel zou geene verbittering wtkken in Rusland, daar het do gegrondheid erkent van den wensch van den mikado, de opcnlyke meening in Japan op wyziging van het vredestractaat voor to be reiden.] De treurige toestand, waarin kindoren wer den gebracht, die van vader- en moederhulp verstoken wa~er, deed' verschillende mensch- lievende personen bedacht zyn zich Lun droevig lot aan te trekken en voor hen te zorgen. Zoo ontstond reeds vroeg hier ter stede het weeshuis, dat aan de zuidzydo van den Nieuwen Ryn, omtrent de Borstelbrug werd opgericht. Toen door het toenemen der bevolking ook het aantal weezen vermeerderde, was dit weeshuis te klein, om hen allen te kunnen opnemen, weshalve het bestuur dezer instel ling te rade ging (wyi het niet dan met zoer groote kosten kon uitgebouwd worden) een ander gebouw aan te koopen, hetwelk meer ruimte aanbood. Het oog viel op het Vrou wengasthuis, en nu kwam het bestuur met de ga8thuismee8ter8 overeen dit van hen over te nemen, waartoe de heeren van het gerecht hunne toestemming gaven. Het Vrouwengast huis werd nu ten jare 1583 door vertimme ring tot een doelmatig weeshuis ingericht. Eenige jaren later, inzonderheid in 1604 en 1607, werd het zóó siorlyk verbouwd, dat het gunstig afstak bij de andere Hollandache weeshuizen. Zy gaven alle getuigenis van den lofwaardigen liefdadigheidszin onzer vaderen voor arme, hulpbehoevende weezen. De slaap zalen van dit nieuwe weeshuis boden plaats aan voor 350 weezen. In het midden der 17de eeuw was het aantal weezen bianen Leiden weder zóó toe genomen, dat zy allen geen plaats kondon vinden in het weeshuis, en daar eene ver- grooting van het gebouw niet mogeiyk bleek, besloot het "bestuur de weezen, voor wie plaats was verzocht, by eenige goede lieden te be steden, om hen met ouderiyke zorg op te voeden, zoolang, totdat ook voor hen weder plaats zou komen. Dit weeshuis, het H. G.- of Armen Weeshuis geheeton, stond onder het toezicht van de heeron van het gerecht, die jaariyks vie weesmeesters en vier buitenmoeders, onder den naam van H. G.-meesters bekend, be noemden. Zy moesten hier ter stede zyn geboren of wel 7 jaren poorter zyn geweest. De buitenvaders moesten zorgdragen dat de goederen van het weeshuis behoorlyk werden beheerd, ten meesten voordeele besteed en gebruikt werden, en de weezon in behoorlyke tucht en eerbaarheid werden grootgebracht, om mettertyd de gemeente tot nut en dionsfc te zyn, waartoe zy zoowel in het stuk van do religie als in noodzakeiyke handwerken moesten onderwezen worden, hetzy in het huis of wel daarbuiten. De goederen van het huis bestonden in laDden, huizen en renten. De geneeskundige hulp werd door doctoren en chirurgyns verstrekt, die daarvoor van stadswege werden beloond. De buitenmoeders hadden zorg te dragen, dat de weezen behoorlyk van linnen en wol len kleederen werden voorzien en de inboedel wèl gebruikt, gereinigd en onderhouden werd. Hare zorg strekte zich vooral over de meisjes of jongedochtors uit, daar zy hadden toe to zien, dat zy ook in alle vrouweiyke hand werken wèl onderwezen werden, opdat zy mettertyd goede huishoudsters en moeders zouden zyn. Buiten deze H. G.-meesters waren door hen voor het dagelyksch opzicht over de woezen een binnenvader en -moeder aangesteld. Zy moesten de kinderen regeeron, hen van eten en drinken voorzien en toezien, dat het alom in het huis behoorlyk toeging, een iegelyk zyn dienst wèl waarnam, opdat er vred3 en eensgezindheid heerschte en alles geschiedde tot het welvaren van deze zoo nuttige instel ling, welke steeds in ruime mate de sympathie had van de inwoners dezer stad en menig- werf met goede giften en gaven, tot welzyn der weesen, werd verblyd. Jaarlyks moesten de H. G.-meesters, volgens vastgestelde keuren, rekening en verantwoor ding doen aan de daarvoor door de heeren van het gerecht aangewezen royeermeestors, doch niet altyd hebben zy zulks nagokomen. De H. G.-meesters hebben al vroeg aan hunne stichtiog eene school verbonden, waarin de woezen hot maatschappelyk en godsdienstig ondorwys ontvingen, om hen tot goedo leden van Staat en Kerk op te leiden. Verlieten de weezen hot weeshuis en traden zy de maatschappy in, dan vergaten de H. G.- meesters niet hunne belangen zoo goed moge- lyk to behartigen door te zorgen, dal de jon gelingen by een goed patroon kwamen, by wien zy niet alleen hun onderhoud vondeD, maar tegelyk zich nog verder in hun hand werk of ambacht konden bekwamen; terwyi voor de jongedochlers gezorgd werd, dat zy by eerbaro lieden eon goeden dienst kregen Wilden zy in hun vryen tyd naar hotliui: gaan, waar zy zooveel jaren trouw en liefderyk werden verpleegd, dan stonden de deuren voo: hen wyd open. Velen hebben, tot ryperen leeftyd gekomen, moeten erkennen, dat het een groot geluk was, toen zy, van vader- en moederhulp vei stoken, als verlatonen op de wereld stonden, het weeshuis hen opnam en verzorgde, en dankbaar waren zy jegens de goede lieden binnen deze stad, die, vermogend als zy waren, bij hun leven, ja menigmaal ook by hun ster ven, voor die ouderlooze kinderen zorgden. Is het een hartverheffend genot op de be toonde zorg binnen deze stad voor od geluk kige woezen eertyds te kunnen wfjzen, hoe verbiydend is het tevens te mogen getuigen dat ook nog ten huidigen dage alhier ter stede veel wordt gedaan in het belang van ouder looze kinderen, om in hun onderhoud en hunne opleiding tot nuttige menschen te helpen voor zien. Mogen zy steeds die liefde en toegene genheid van een ieder ondervinden en zoo eenigermate schadeloos gesteld worden voor het onherstelbaar verlies, dat zy leden, toen zy hunne beide ouders verloren 1 Bjdenko steeds ieder hun gemis!

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 10