terwijl in de plaats des heeren J. W. J. Van Harwegen den Broems, te Schiedam, die bedankt had, werd gekozen de heer G. E. V. L. Van Zuylen, te 's-Gravenhage. Op voorstel van de afd. Monnikendam werd besloten dat de jaarvergaderingen in het vervolg zullen worden gehouden in het begin van April, in plaats van in het begin van Mei, omdat in het laatst van April en begin Mei de ansjovis-visschery begint en dan vele leden de vergadering niet kunnen bezoeken. In behandeling kwam toen een ontwerp- contract, regelende het tarief voor de overgave van op zee gevischte netten met toebehooren en het rapport van de Commissie, die belast is geweest met het ontwerpen van dat contract, bestaande uit de heeron W. Janzen, te Maas sluis, H. A. Van de Rovaart, te Scheveningen, J. Varkevisser, te Katwijk a/d. Ryn, G. A. J. M. Vriens, te Vlaardingen, en A. D. Vygh, te 'a Gravenhago. Het ontwerp werd goedgekeurd met een nieuw art. 8, luidende: „De vis8cher van onbeheerd drijvende netten ral de vrijheid hebben te blijven visschen, mits ze later teruggevende. „Indien hü ze bij het visschen verliest, wordt geen vischloon uitgekeerd." Do Voorzitter wees op het belang van dit contract ea dankte do commissie voor haar arbeid. Verder werden nog andere onderwerpen behandeld, o. a. voorstellen der afdeeling De Beide Katwijken en Omstreken: lo. Nadere bespreking van de concessie aanvrage voor een spoorweg van den Hoek van Holland naar Egrnond. Do afgevaardigde vroeg hoe het met do zaak staat. De Voorzitter antwoordde dat concessie aanvrage door de Vereeniging is geschied en by den minister toegelicht on dat de minister de zaak zal overwegen. 2o. De Vereeniging dringt by do Regoering aan op wegneming van het wrak van de BElbe" vóór de maand October a. s. Hot hoofdbestuur zal zich in deze zaak tot de Regeering wenden. De heer F. Bland van den Berg, te Rot terdam, besprak daarna de oorzaken der toe nemende vischarmoede in onze binnenwateren en beraming van middelen, om daarin verbe tering te brengen. Spr. wees er op, dat er zyn voel binnen- vissi-hers, maar weinig visch en dat do bin nenvisschery kwynt, doordat de binnenwateren door stroopers op alle mogeljjke wyzen worden dood gevischt. Als middelon tot verbetering noemde spr. een nieuwe wet op de visschery, afgescheiden van de jachtakte, ter bescher ming van de kleine visch en strenger toezicht op netten en vischbewaarplaatsen. Ook is noodig vorbod van het vangen van kleine visch voor varkensvoeder en bemesting van het land; bescherming van het broeisel; op sluiten van eenden, ganzen en zwanen in den schooltyd, opdat deze dieren de eieren der visschen niet vernietigenmaatregelen tegen stroopen in eens andermans water. Het hoofdbestuur zal omtrent de voorstellen nader praeadviseeren. De heer dr. Th. W. Van Lidth de Jeudo, lid van het hoofdbestuur, leidde in de be spreking van het onderwerp: „Typheuso ziekten ten gevolge van het oten van oesters." Spr. wees er op, dat oesters in sommige omstandigheden de overbrengers van typheuso ziekten kunnen zyn, als zy hebben geleefd in onzuiver zeewator, vooral als het zontgo- halte van dit water afneemt. Van ons land kan gezegd worden, dat de oesters in zuiver zeewator leven, doch er dient goed op gelet dat het water niet door riolen ol' anderszins kan besmet worden. Nog werd besloten dat de volgende alge meene vergadering to Amsterdam zal worden gehouden. By de rondvraag vostigdo de afgevaardigde van Urk nog de aandacht op de weinige borg ruimto van de haven aldaar; een grootero haven is daar dringend noooig. De afgevaar digde vroeg het hoofdbestuur de zaak ter liarto te nemen, waaraan zal worden voldaan. De vergadering werd met do gewone plicht plegingon gesloten. lie Kweekschool voor Zeevaart te Lelden. De Kweekschool voor Zeevaart, alhior, viert in dit jaar haar veertigjarig bestaan. De her denking daarvan is voor deu directour, den luitenant ter zeo 1ste klasso C. H. De Goeje, aanleiding geweest om do geschiedenis van doze school aan belangstellenden to vertellen. ÏJÜ heoft het gedaan in prettig-leesbaren vorm. Het boek is verschenen by de firma S. C. Van Doosburgh alhier. De opbrengst zal wor den gebruikt in het belang van oude en ge brekkige zeelui. Omtrent de aanleiding-tot de stichting wordt het volgendo in herinnering gebracht: Door de hevige cholera-epidomie, die in den voorzomer van 1855 in Leiden heerschte, kwam men eerst tot het juiste besef van de ellende, waarin de bevolking der achterbuurten van deze stad leefde, matoriëele, verstandelijke en zedolyke ellsnde. Daar moest iets aan gedaan worden. De heeron A. Rutgors Van der Loeff, predikant, M. A. Kluit en J. A. Sandifort kwamon in Juni van dat jaar by elkaar, om een middel tot verbetering te beramen. Zy hadden gemerkt dat de huiselyku opvoeding cn het schoolonderwys ernstig werden ver zuimd, en dat dit oen hoofdoorzaak was van don treurigen toestand. Toen kwam men op hat denkbeeld om jongens van 13 tot 17 jaar, die, by gebrek aan iots anders, het weolderig bestaan van zwervende straatjongens leefden, op te leiden tot iets beters, tot zeelui. Na lang praten besloot mpn dat de zee voor die verwilderde knapen de eenige werkplaats was. Die op leiding zou geschieden in een school, „Kweek school voor Zeevaart." En nu was in dien tyd de marine by het volk erg geminacht. Daar mochten de zoons van de armsten zelfs niet aan deelnemende marine maakte slecht, zedeloos. De drie heeren besloten daarom hun school meteen te gebruiken om het vooroordeel tegen het oorlogsschip te over winnen en zoo den matrozenstand langzamer hand weer uit zyn staat van verval op te heffen. De minister van marine, De Smit van den Broecke, betuigde met dit plan zyn volle sympathie; andere burgers voelden er ook wol iets voor, maar toch niet veel, en zy gaven dus ook weinig. Het volk schold de drie heeren uit en gooide hen zelfs schater lachend met steenen toen de kanonneerboot, door de regeering voor de nieuwe school af gestaan, meer dan een week moest tobben in Leidens grachten, omdat de bruggen to laag waren. De boot werd geheel afgetakeld, van veie ophaalbruggen werden de klGppen afgenomen, en zoo sukkelde het vaartuig eindeiyk tot vóór bet takelhuis, een opgelapt vervallen gebouwtje by de toen nog bestaande Witte Poort aan de kade van den Ryn, door de gemeente welwillend afgestaan. Zoo kwam de school tot stand, maar heel erg bescheiden. Do 24 jongens, met wie de lessen begonnen, werden onderwezen" door de bemanning van de kanonneerboot in de beginselen van het matrozenvak; de heeren hielden toezicht op orde, zindelijkheid en tucht. Maar eiken dag na schooltyd gingen de leerlingen weer naar vader en mooder terug, die zorgen moesten voor voeding, kleeding, een bed en voor zedelykheid. Niettegenstaande dit sobere program kwamen er in den loop van den cursus nog 100 aan vragen om plaatsing, zoodat er een soort examentje en een keuring moesten worden toe gepast. Hun die dat examentje naar genoegen aflegden, werd door den minister een verbin tenis in den zeedienst toegestaan. In het geheel slaagden er 48. Van dit betrekkelijk gunstig resultaat was meer belangstelling van het publiek, en meer meewerking het gevolg. Daardoor kon in de voeding worden voorzien, en de minister zond er een scbeepsschool- mee8ter by voor het schoolonderwys. Nu nog logies voor de jongens was de wensch van de heeren. En daar kwam het ook toe. Toon na Leiden Groningen een kweekschool had gesticht, kwamen nog andere steden met het zelfde plan en het beleefd verzoek aan Z.Exc. om een kanonneerboot. Doch de minister, van meening dat men ook van het goede te veel kan krygen, stelde die steden voor liever hun plan op te geven, en de jongens ter opleiding naar Leiden te sturen. Met dit doel vormden zich in het land sub-commissies voor de Leidsebe kweekschool, en die zonden nieuwe leerlingen, maar meteen geld om de school te maken tot een internaat. En op den his torischen 3den October van 1858 werd de nieuwe kweekschool ingewijd, een kweekschool met logies, op een terrein achter de oude takelplaats. Zoo ging men langzaam vooruit. Op 4 Jan. 1862 werd de „Vereeniging tot instandhouding en bevordering van don bloei der kweekschool voor zeevaart" koninklijk goedgekeurd. Vele leden traden toe, Koning Willem III werd beschermheer, prins Hendrik oerevoor- zitter. Dq staat droeg voor een deel by in de kosten, de gemeente Leiden ook. Maar in 1875 werd in Amsterdam het fregat „Admiraal van Wassenaer" en in 1876 te Rotterdam de „Anna Paulowna" in dienst gesteld voor de opleiiing van iratrozen Groote schrik by het bestuur. Zyn school zou nu wel geheel ten gronde gaan. Maar de minister dacht er anders over. By besloot dat do Leidsche kw-ekschool zou worden een voorbereidende airsus voor die beide wachtschepen; 300 jongens zouden er worden gehuisvest. De regeering zorgde voor ondorwyspersoneel en voor een subsidie van f10,000. Met do nieuwe regeling werd in 1S7S een directeur aangesteld, de luit. ter zee 1ste kl. C. H. De Goeje, die tot nu too met groo;on yver zyn taak vervulde. Op 3 Oct. 1879 was de kweekschool geheel voltooid, plechtig werd dat gevierd, en tevens werd het borstbeeld onthuld van wylen prins Hendrik, die zooveel voor de school had gedaan. Daarna werd prins Alexander eerevoorzitter. Van 1879 af is de kweekschool vrijwel onveranderd gebleven. Steeds gaat zy voort jonge mannen op te leiden voor het ocht- Hollandsche zeemans-bestaan, en dat zy daarby gelukkig is, kan blyken uit menig scheeps- rapport. Moge de Kweekschool nog lang blyven be staan, zich in toenomenden bloei verheugen, en daarby immer trouw blyven aan het doel, waarvoor zy werd opgericht! Dit zal zy doen door het welzyn te bevorderen %ran Neerlands zonen en hen op te leiden tot brave mannen, die, bezield mot warme liefde voor hun vor stenhuis en voor hun geboortegrond, eenmaal flinko schepelingen zullen worden van 's lands vloot. Blyft dit altyd haar streven, dan zal zy aanspraak hebben op den steun der Regeering en op de sympathie van alle wel denkende monschen in Nederland. Doch tevens zal zij zich dan de gunst van onze geëer biedigde Koningin waardig toonen, en de hoop mogen koesteren, dat haar eenmaal het groote voorrecht te beurt zal vallen, H. M. onze beminde Koningin Wilhelmina, als Beschermvrouw te begroeton, wanneer H. M. persoonlyk de Regeering zal hebben aanvaard. Mag daardoor detydelyk verbroken band met het geliefde Vorstenhuis weder aangeknoopt worden, dan zal de gelukwensch, dien het bestuur aan de inrichting brengt op haar 40 jarig feest, ten volle vervuld wezen. Het met duidelyke letter net uitgevoerde boekje is versierd met vier lithograpbieön, voorstellende de gebouwen der Kweekschool in do jaren 1855, 1859, 1879 en 1895. Weer een promotle-quacstle? In de „Amsterdammer" leest men: „Er moet weer moeiiykheid zyn gerezen betreffende de promotie van een officier van het Militair Huis van H. M. de Koningin. Het geschil zou nu loopen over de bevordering van den majoor baron Sirtema van Grovestins, die lang geleden by de artillerie diende. Wil men dezen majoor, omdat hy van den troep vervreemd is, niet bevorderen, dan zou, volgens het gerucht, H. M. ook dien regel consequent willen zien toegepast op alle offi eieren, die in dat geval verkeeren, zooals Kamerleden, leeraren by het militair onderwys, bureau-officieren, enz. De Minister zit er mee verlegen, en zou nu naar men zegt, de heele promotie maar willen uitstellen tot den nazomer, wanneer het wetje tot wyzigiog van de wet op de bevordering enz. kan behandeld zyn." Familie-Berichten uit verschillende binden. GEHUWD: J. Van der Vliet Cz. en A. M. P. Pauwels, Sas-vau-Gent. D. De Geus cn P. Thomsen, Zuid- en Noord-Schermer. G. Klomp en P. J. De Hoogh, Mnnrik. A. Laatie en L. Nieuwenhuijs, HaarJem J. Uithoven Nieuwen- huizen en W. Overdorp, Nieuwe Tonge P. Verkade en E. Koster, 11 oogkarspel. M. v'elt- man Jz. en T. Wonder Cd., Berkhout. BEVALLEN: A. P. Sterkenburg geb. Avink, D., Den Haag. N. Lodder geb. Hameeteman, Z., Ouddorp. E. Van Mindeno geb. Stodel, D Schiedam. J. M. Van Rossem geb. Tholen, D.( Schagen. Mevr. Beek geb. Van der Moer, Z., Asseu. Vrouwe Van Doorninck geb Gevaerts, D., Helder. M. .1. A. Verbuig geb. Rurup. Z., Den Haag. O. Geselschap geb. Do Gxoot, D.f Orange City (Iowa). Mevr. Iiant gob. Korteweg, D., Nieuwer-Amstel. A. S. Keescr geb. Holte, D., Seroway. OVERLEDEN: Wed. A. C. v. Braam Ilouck- geest geb. Van Hall, 00 j. Den Haag. 11. Van Praag geb. Dondorp, 80 j. idem. A. E. Cuichard, V. 85 j. idem. ed. A. M. Jutte geb. Hulsman, 85 j. idem. J. Fontijii geb. Van Slingelandt, 44 j. Rotterdam. G. J. E. Mulder, M. 93 i. Utrecht. C. Koppo, M. 43 j. Rotterdam.Wed. A. 8. Smits geb. Van der Bas, 62 j. idem. J. Bakker, M. 60 j Wcstzaan. F. J. liaveismidt, M. 58 j. Leeuwarden. II. G. Wittebol, M. 61 j. Aardenburg. Wed. F. Van Lissa geb Lans berg, 72 j. Den Haag C. A. Bos, M. 43 j. idem. I. De Smit Jz., M. 72 j. Ter-Neuzen. C. Den Haan geb. Peek, Cl j. Ouderkerk aan den IJsel. J. Kortenovcr, M. <6 j. Gouda Wed. A. II. Vecbtinann geb. Conzij 78 j. Keiikum. Vrouwe I. M. Hinrichs geb. Canneel, 53 j. Den Haag. M. Hansma geb Blauw, 65 j Hilver sum. A. G. J. De Vnes, M. 65 j, Helder. <jremengd Nieuws. J. Trouwe o, meesterknecht by de lirma Jan Zuurdeeg Zonen, alhier, hoopt den 5den Mei a. s. (ten dag to herdenken, waarop hy vóór 50 jaren by genoemde firma in dienst trad. Donderdag morgen omstreeks vijf uren werd te Voorschoten op de trambaan liggende een slapen ie man gevonden, die by nader onderzoek ernstig gekwetst bleek te zyn aan het hoofd en een der voeten. Hy was daar waarschynlyk in benevelden toestand neergevallen en vervolgens door do laatste tram overreden. Do man, die door bloedverlies uitgeput was, is door do zorg der politie naar het ziekenhuis to Leiden overgebracht. Het is gebleken dat hy een werkman uit Leiden was. In ons voïig noramer komt een bericht voor omtrent het gebeurde met den arboider E., te Leiderdorp. Daarin werd gezegd dat de arme krankzinnige naar het gevangen- huis by het Raadhuis is overgebracht. Dit is -echter minder juist, omdat II. in het by de kerk staande ziekenhuisje, gedurende den nacht en den volgenden dag, door twee mmmon is verpleegd geworden totdat by gister middag naar het jesticbt „Velciwyk" teErmeloo is vervoerd. Een agent voor betrekkingen te Amsterdam zou aan twee Amsterdamsche stryksters, P. (Kissing en Corn, Pont-bier, een „nette betrekking" bozorgon te Groningen. Toen de meisjes Dinsdag de „nette betrekking" zouden aanvaarden, zagen zy, dat zy in een cafó met daraosbediening, in deFolkingestraat, waren. Dat scheen haar niet te bevallen; zy vertrokken onmiidellyk en, zonder middelen, riepen zy de hulp der politie in, om naar Amsterdam terug to kunnen keeren. De politie te Groningen bezorgde haar dan ook reis kaarten on de Lemmerboot bracht haar weer naar de hoofdstad. De Amsterdamsche inbrekers laten zich in den laatsten tyd weer niet onbe tuigd. Twee gevallon werden uit den afge- loopen nacbt bekend. Eén in een mineraal- waterfubriek aan ce Lynbaangracht, gelukkig zonder noemenswaardige schade. Het andere geval is van ernstiger aard en betreft een ry wielmagazyn aan de Keizers gracht No. 379. De knecht, die des ochtends kwam opensluiten, vond de straatdeur, die den vorig en avond behoorlyk was gesloten, openstaan on do binnendeuren opengebroken. Alles ligt door elkaar; vermist worden drie ry wielen, wawonder twee nieuwe, die juist den vorigen dag waren ontvangen, en tal van onderdeelen (lantarens, schroeven, stangen, enz.) Oin dit alles meo te voeren, zyn zeker een paar karren noodig geweest, zoodat hier waarschynlyk een heele bende aan het werk is geweest. De eigenaar is togen inbraak verzekerd by de verzekerirg maatschappy „Mercurius". Reeds vier dagen wacht men te Nieuwpoort tevergeefs op de terugkomst van een zeilvaartuig, dat Zondag met vjjf personen aan boord voor oen pleiziertocht op zee is uitgegaan. Men vreest dat het vaartuig omge slagen is en de opvarenden verdronken zyn. Aan den Kamperzeedyk, onder de gemeente Genemuiden, zyn Woensdag vyf woningen in de asch gelegd. De brand moet in een schoorsteen ontstaan zyn en verspreidde zich snel door de rieten daken. Vier der be woners waren tegen brandschade verzokerd. By het onweder, dat Woensdag avond boven Wye woedde, sloeg de bliksem in den molen van de wed. J. Wissink aan den Elshof, op een uur afstands van het dorp. In korten tyd was de geheele molen totaal verbrand, met den geheelen voorraad granen, lynkoeken, enz. De werkstakingen in de Friesche venen breiden zich uit. Ook in den grooten veenpolder van Weststellingwerf hebben de turftrekkers het werk gestaakt en eischen 121/, cent loonsverhooging. Alles is rustig. Omtrent de Sliedrochtschege- raeente administratie wordt gemeld dat door den substituut-officier van justitie op het Raadhuis te Sïiedrecht in verhoor zyn geno men de ontslagen 1ste ambtenaar en de 2öe ambtenaar ter secretarie, benevens de tim merman, die indertyd de strykmaston voor de brug aan Baanhoek maakte. Naar men aati het „Nieuws" meldt, is ook in deze belangryke brug-gesehïedenis tegen don burgemeester v. H., als vertegenwoordiger van het Ryk, rechtsingang verleend. Dinsdag is de waarnemende burgemeester geruimen tyd te Dordre-chtin verhoor geweest. De instructies zyn nog niet geëindigd. De Urk er vis sch u it „UK. 49," schi p- per Pdsterkamp, is gisternacht op een drijvend wrak gezeild en in zinkenden staat bij Huis duinen gestrand. Het volk is gered. De botter, die vol water by Falga op strand werd gezet, om zinken te voorkomen, is in den namiddag uit elkander geslagen. De wrak stukken zjjn aangespoeld. Eenige mveotaris- goederen werden geborgen. By liet „concours hip pï qu-e" t e Maastricht zal de prys, uitgeloofd door H. M. de Koningin, in don nationalen wedstryd worden verreden en bestaan uit een zilveren likeurstel. De prys van H. M. de Koningin- Regentes, bestemd voor de internationale af deeling, zal bestaan uit een zilveren beker. Voor de races in Venloo worden namens de Koningin uitgeloofd voor elke race aan de onderofficieren oen gouden horloge, aan de korporaals en huzaren een zilveren horloge mot kettingen. By de officieren-races zullen zilveren sigarettenkokers als souvenirs aan de officieren worden uitgereikt. Men meldt nader omtrent het gebeurde te Joure: De winkelier Kleefstra hoeft iemand in zfine nabyheid wonen, die slecht bekend staat. Hy maakt veel gebruik van sterken drank, is dan epgowonden en lastig. Met dezen persoon had K. ruzie gehad over de plaatsing van een vat in de steeg en die persoon was daarby in drift ontstoken. Toen nu ongeveer halfcwaalf het gezin van K. in de kamer zat, klonk een schot, dat vier ruiten verbryzólde en zelfs de sponning daar tusscher.. Niemand werd gedeerd en dadeiyk yide men de straat, op, waar men bedoelden persoon zag vluchten. Er is dui> reden om te vermoeden dat hij de dader is. De Dnieper stygt nog altyd. R-eeds zyn te Kieff meer dan 100 gezinnen uit hnnno woningen verjaagd. In de afgeloopen vyftig jaren is de rivier nog niet zoo hoog gestegen. Ook andere rivieren zyn buiten de oevers getreden. De spoorweg by Simbirsk i3 dooi de Sura overstroomd, zoodat het verkeer go- Btremd is. Vele plaatsjes aan de rivier staan onder water. De Mur en de Raab hebben do omliggende velden overstroomd. Gossendorf, by Graz, ligt te midden van het water. Het kapitaal, dat in de onder zeesche telegraaftyn n is vastgelegd, bedraagt in zyn geheel 41 millioen ponden sterling. Ds elf aan vyf verschillende maatschappyen be- hoorendo telegraafkabels, die over den Atlan- tischen Oceaan gaan, hebben alleen 14,750,000 pd. st. gekost. De oceaan kabels leveren geen groot dividend, dooreengenomen slechts 1 pet.; slechts de Eastern, de Eastern Extension en de South African Telegraph Company zyn in staat 5 a 7 pet. dividend te betalen. Don lsten Mei is, onder ratelend onderaardsch gerommel, weder een schok van aardbeving te Laibach gevoeld, die echter slechts eene seconde duurde De bevolking vluchtte verschrikt naar buiten. Nieuwe schade werd niet aangericht. By den katholieken legerbis schop Assmann, te Berlyn, hebben dieven, door mildel van inbraak, een gouden met briljanten bezet kruis gestolen. Een vpndin van alle senti men taliteit is blykbaar een landelyke schoone, die aan een huwelijksbureau den volgenden brief heeft gezonden: „Mijnheer! Hiermede geef ik u kennis, dat ik een weduwe met 13 welge schapen kinderen ben en drie eebtgenooten gehad heb, die allen in vrede, ofschoon ieder op zyn manier, zyn heengegaan. Ik bezit een kleine boerdory en zou my gaarne een vierden man aanschaffen, als ik een kon krijgen, die niet te oud is. Een uitgedroogde stokvisch of een oude dikkop is niet van mijne gaaing; dien neem ik niot Zy, oie het koemeiken en het mestryden verstaan, genieten de voorkeur Tien dollars commissieloon voor u, als gy my een geschikten kerel toezendt." Uit Gibraltar worden nog eenige bijzonderheden gemeld betreffendo dö plunde ring van de Nederlandsche brik „Anna" door de Arabieren by de Noord-Afrikaansche kust. De Rif-bewoners, die het schip Zondag middag aanvielen, bleven tot het vallen van den avond aan boord. Toen eerst keerden zy met hun buit naar de kust terug. De „Anna" bereikto niet zonder moeite Gibraltar en had het ïyk van den vermoorden gezagvoerder aan boord. De toestand van den gewonden stuurman, die in het hospitaal verpleegd wordt, is vry gunstig. Het blykt dat de Moorsche zeeroovers den laatsten tyd meer van zich hebben doen hooren. Volgens een telegram uit Madrid aan de „Ind. beige", hebben zy op 26 April een Italiaansch schip met een bemanning van 16 koppen buitgemaakt. Nadere byzonderheden worden' er niet by gevoegd. Pog'ing tot verzoening. Hy: „Maar, juffrouw Ella, hoe kunt gy toch om een kus zoo boos zyn!" (Zy blyft boos). Hy „Nu, daar hebt gy een verzoeniugskus. Maar wees nu ook weer goed." Noodige voorzichtigheid. Beschuldigde (die juist door de rechtbank is vry gesproken, tot zyn verdediger): „Ik zal u weldra een bezoek brengen, mynheer." Advocaat: „Heel goed, maar by dag asjeblieft". Afwachtende houding. Is de heer, die u deze sigaar aanbood, een vriend van u? „Dat weet ik nog niet; ik heb haar nog niet aangestoken". Een zonderlingen gast telt een koffiehuis in de Zimmerstrasse te Berlyn onder zyn vaste bezoekers. Zoodra hy heeft plaats genomen onverschillig of 't morgen, miadag of avond is en achter zyn courant zit, valt hy in slaap. Onlangs was h(j weer zoo vast ingeslapen, dat een herhaald wekken niet hielp en hy eerst tot zichzelven kwam, toen hij tot algemoene vroolykheid ruggelings van den stoel viel. To St.Potersburg is brand ont staan in het. keizerlyk instituut tot opleiding van rechtsgeleerden. De brand brak uit in de kerk en breidde zich zoo spoedig uit, dat het geheele gebouw werd vermeld. De schade bedraagt 50,000 roebels. Verschoonond ingekleed. Jonge echtgenoot (aan tafel)„Je hebt vandaag wel wat weinig salade genomen, vrouwtje". Huisvrouw „Wcioig?" „Ja, ik bedoel in verhouding tot den azyn, dien je er bij gebruikt hebt." BUITENLAND. Fraukryk. Van Madagascar zyn de volgende byzonder heden medegedeeld omtrent hot in bezit nemen door de Fransohen van Nossi-Bé: Na dat de Franschen heelwat moeilijkheden en bedreigingen te verduren hadden gehad, had den zy bevel gekregen om het land te verlaten, dat uitgevoerd moest worden op den dag na het vertrek van de mailboot, toen opeens do „Météorè" kwam opdagen, waarvan de com mandant, op de hoogte der gesteldheid ge bracht, besloot liever de Hova*6 te dwingen op te stappen. Aan het hoofd van een twintig tal mariue-solJaten kwam hy aan land en rukte op het fort aan, waarvan de verdedigers door een paniek werden aangegrepen. Sommi gen der Hova's wierpon zich in zee, de an deren vtrstopten zich in kisten of koffers, ondor bedden of in booten. Ondertusschen had de commandant van de „Mébéore," die de lyn van den vlaggestok der Hova's had laten door- snyden, door middel van slagen met een wandelstok den commandant der douane en zyn eersten officier uit een kist geklopt, waarin zy waren weggekropen. 43 Hovas werden gevangengenomener was geen schot gelost. Tevens brengt do post uit Madagascar ongunstige tydingen over de gezondheid der Fransche troepen te Majunga. Ongeveer 800 soldaten zyn door moeraskoorts aangetast en worden voor een deel op de hospitaalschepen, voor e&n ander deel op het eiland Reunion verpleegd. Do „Temps" merkt op in een artikel over het vredes-traetaat tusschen China en Japan, dat niets zekers is bekend over de juiste woorden, waarin het verdrag -is vervat, maar toch is daarvan voldoende uitgelekt, 0111 do gemoederen in Europa onaangenaam te stem men. De „Temps" vjndt den toestand in het verre Oosten zeer ernstig. „Het Hemelsche ryk zal, wanneer het in de macht komt vai. een volk, dat voldoende bewyzen heeft gele verd van moed en var. kracht, spoedig tot een nieuw leven worden opgewekt, dat door do beschaving tot eene zoodanige ontwikkeling zal komen, dat het gevaar oplevert voor de oude wereld. Niet in de verpletterende massa menschen, die het land tot bewoners heeft, ligt evenwel het gevaar, maar in den buitenge woon lagen prijs van den arbeid." „Het is dus zaak," zoo besluit het Fransche blad zyn betoog, „dat alle regeeringen op haar qui vive blyven." Duitsclilaud. De tweede behandeling dor „Umsturz- Vorlage" is tot Dinsdag a. s. uitgesteld. De hofceremoniemeester Yon Kotze, di9, naar men weet, onlangs is vrygesproken, heeft een aanklacht wegens laster ingeiiend tegen den kamerheer Von Schrader, een zyner voornaamste tegenstanders. De zaak zal den 9den M'. i worien behandeld. De „Frai kf. Ztg." verneemt, dat ook de vry-conservatievo party in don Duitschen Ryksdag een verklaring zal uitvaar igen tegen de „Umsturz-Vorbge", iu den vorm, waarin deze door de commissie uit den Ryksdag is gebracht.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2