N°. 10795. Vrijdag 3 Mei. A0.1895, feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 2 Mei. Feuilleton. KATHI. LïIDSCH DA&BLAD PEIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1-10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN"! Yan 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17Grooter© letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Officiëele Kennisgevingen. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen brj deze ter algemeone kennis, dat door A. J. H. JANSEN, wonende to Wormorveer, een verzoek schrift ia ingediend om vergunning voor den klein handel in sterken drank in het perceel Manden- makersstoeg No. 7. Burgemeester en Wethouders voornoemd, i Leiden, F. WAS, Burgemeester. 1 Mei 1895. E. KIST, Secretaris. Voor de inschrijving voor de rustende schutterij eal iu de gemeente Voorschoten meer bepaald zitting worden gehouden op Vrijdag den 24sten Mei a. s., 's voormiddags vaa 10—11 uren, ter gemeente secretarie. Gedurende de 1ste helft der maand April zün aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke, door onbekendheid der geadresseerden, niet besteld konden worden "W. v. Piggelen, Amsterdam; L. Mossel, W. Ringlever, K. Kieze, 's-Gravenhage; J. v. Ruiten, Lisse; P. Rijke, D. Hertzveld, Rotter dam. Briefkaarten: H. v. D(jk, wed. P. Sol, G. Hodenpijl, AmsterdamJ. Tiele, Haar lem; P. Lensselink, Leiden. Door het provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland zijn tot de evangeliebediening toegelaten de heeren M. J. Bronders en W. M. Yan der Schans, candidaten in de theologie te Leiden. Door het provinciaal kerkbestuur van Utrecht is toegelaten de heer C. Touw Wz., candidaat te Brielle. Men schrijft uit Valkenburg van giste ren Avondfeesten komen op ons dorp zelden voor. Heden echter was er een avondfeest, en een gezellig feest ook. Wat toch was het geval? Naar aanleiding van zijn optreden als burgemeester, was de eerste gedachte van den heer W. H. Yan Oordt om te zijn een j burgervader en derhalve te gedenken aan de jeugd, de schooljeugd. Vierde deze onder het bestuur van den heer De Bruyn, het pas afgetreden hoofd der ge meente, menig pretje, ook thans sleet ze in ©en der schoollokalen een paar uren vol ge not. Na het aanbieden van een lieven bloem korf en het zingen van een „Welkom aan den Burgemeester", gaf de heer Merkelbacb, uit Amsterdam, eene recht gezellige voorstel ling door middel van de tooverlantaarn. Yoor afwisseling van aangenaam en leerzaam werd behoorlijk zorg gedragen, zoodat de aandacht der kinderen voortdurend werd geboeid, trots de lange rjj van lichtbeelden, die zich aan het oog voordedon. I Onder het gebruik van menige versnape ring duurde de pret tot 10 uren, waarna de kinderen huiswaarts togen, recht voldaan, en stellig met dank in 't hart voor het goede, hun door den heer Yan Oordt bereid. Tot tegenachatters voor de personeele belasting dienstjaar 1895/96 werden te Koude- g kerk benoemd de heeren J. Jongeneel Sr. en Ph. Qualm. - De rijksveldwachter N. J. Yan Garderen is met ingang van 11 Mei verplaatst van Goes Agnaar Noordwijk. Het „Vad." schrijft het volgende: De wijzigingen in de inschrijvings-biljetten voor de bedrijfsbelasting, waarmede de „Staats- Ct." ons Zaterdag-avond verraste, komen, afgescheiden van enkele omzettingen en ver duidelijkingen, als wij wel zien, hoofdzakelijk hierop neer: I. In biljet A zijn vervallen de lange reek sen van verschillende vragen, naar gelang van de verschillende betrekkingen, bedrijven of beroepen, die men bekleedt of vervult. Daar voor zyn in de plaats gekomen deze algemeene „vragen aan hen, die een bedrijf of beroep uitoefenen." Waar liggen de winkels, kantoren, maga zijnen, fabrieken, werkplaatsen, ateliers, wer ven, stallingen en andere vaste inrichtingen, die gij voor uw bedrijf of beroep bezigt? NB. Op te geven den aard van ieder der bovenstaande inrichtingen, alsmede de ge meente, straat en het huisnummer, waar zü zijn gelegen. Hoeveel personen rijzen (sicl) voor uw zaak? Hebt gjj ten behoeve uwer zaak personen in dienst, die ten hunnen huize voor u arbeid verrichten? Indien gij hier te lande land-, tuin- of boschbouw, boom- of bollenkweekerij, vee houderij of veenderij drijft, of wel steen groeven, of groeven, of mijnen van andere delfstoffen hier te lande exploiteert, en tevens andere bedrijven uitoefent, kunt gij dan het in die andere bedrijven aangewende kapitaal afzonderlijk begrooten? II. In biljet B. dat het gespecificeerd bedrag der jaariyksche inkomsten vraagt, ontmoet men een vereenvoudiging bij de vragen-rubriek „Met welk bedrag moeten bovenstaande in komsten verminderd worden wegens". Hierbij is nu alleen genoemd: a, rente van kapitalen, aangewend in bedrijf, beroep of onderneming, enz., of waarvoor gij of uw echtgenoot deelgerechtigd zijt in een commanditaire vonnootschap? b. door u of uw echtgenoot verschuldigde premiön voor levensverzekering, voor pen sioenen of voor lijfrente? In de tegenwoordige biljetten wordt nog gespecificeerde opgave gevraagd van verschil lende andere uitgaven, die men mag aftrekken (kosten van onderhoud en herstelling, onver- haalbare schuldvorderingen, bijdragen aan on dersteuningsfondsen, winstuitkeenngen, retri- butiën, verliezen, enz.) De bedoeling schijnt te zijn, daar natuurlijk deze op de wet gegronde aftrek behouden bltfft, dat men die bedragen terstond bij de opgave der bedrijfsinkomsten mag aftrekken, zonder dat nadere specificatie vereischt wordt. Daaromtrent moeten de „aan- teekeningen", waarnaar het formulier verwijst, doch die niet mede in do „Sts.-Ct." zijn op genomen, licht geven. In zoover men deze vereenvoudigingen zal willen loven, dient toch opgemerkt, dat. het gemakkelijker is, ze het tweede jaar in te voeren dan het eerste, daar men voor een deel op het in dat eerste, op grond van nauwkeuri ger vragen, verkregen materiaal bouwen kan. Overigens zal te bezien staan, of de vereen voudigingen niet ten gevolge zullen bebben, dat de verhooren voor de commissies moeten toenemen. De bisschop van Roermond heeft den zeereerw. heer Jac. Thielen, te Horst, be noemd tot professor te Rolduc. Naar het „Yad." verneemt, ia een wets ontwerp tot afschaffing van de betaling der gerechtskosten door de veroordeelden in straf zaken bij het dep. van justitie bijna gereed. Het is nog door den minister Smidt bewerkt en is thans met het advies van den Raad van State teruggekomen en in nadere overweging genomen. In de zitting van den gemeenteraad te Haarlem is gisteren aangenomen het voorstel van B. en Ws. tot goedkeuring van de plannen, ingediend door de Maatschappij tot Exploitatie van Staalwaterbronnen aldaar, voor den bouw van eene muziektent en eene drinkhal in het Frederikspark. Aan die plannen moet uitvoering worden gegeven binnen één jaar na de dag- teekening van 's Raads besluit, op verbeurte van f 10 per dag, waarmede die termijn van elk der werken wordt overschreden. Besloten is den prijs van in de stads-apo- theek geleverde recepten ten dienste van in stellingen van weldadigheid, van 15 cents te brengen op 25 cents per recept. Tot tijdelijken wethouder is benoemd mr. Th. De Haan Hugenholtz. Tot leeraar in de Hoogduitsche taal en letter kunde aan de H. B.-scbool met 3 j. cursus werd benoemd de heer P. Frisius de Haan, te Delft. Tusscben het uitvoerend comité der Ten toonstelling voor het Reiswezen en het „Dag blad de Amsterdammer" is een geschil ont staan. De hoofdredacteur Van Loenen Martinet had in zijn blad het bekende leeningsplan van het comité ongunstig beoordeeld. Naar aanleiding daarvan gaf het comité hem in overweging ontslag te nemen als lid der Commissie van Bijstand, waartoe hjj door het comité was benoemd. Aan dien wenk gaf de heer Martinet gehoor. Sedert werd hem aangezegd, dat zijn blad niet meer had te rekenen op advertentiên, van het comité uitgaande. Eindelijk heeft het comité zijn voornemen te kennen gegeven, de gewone perskaarten aan het redactie personeel van „de Amster dammer" te onthouden. Dit laatste begrijpen wij niet. Men mag toch niet van een blad onderstellen, dat het, al keurt het finantiëelo handelingen van het comité af, het daarom vijandig tegen de ten toonstelling zou optreden en de zaak zelve ongunstig zou beoordeelen. Maar ook dan: de pers verbindt zich toch niet, slechts te loven en te prijzen, omdat haar vrije toegang wordt verleend? ArnhCt.) De statistiek der sterften over Dec. 1894 wijst aan, dat in Zuid-Holland, met een be volking van 1,021,436 inwoners, bet aantal overledenen met levenloos aangegeven op 1000 inwoners per jaar bedroeg 20.24. Op 1000 inwoners komen in die statistiek de volgende gemeenten voorDelft met 17.02, Dordrecht met 18.92, Gouda met 32.51, Den Haag met 17.85, Leiden met 18.59, Rotterdam met 21.69 en Schiedam met 18.42 overledenen. Naar men verneemt, is het kapitaal, benoodigd voor den aanleg van een tramweg van Egmond aan Zee, over de beide Egmonden en Bokkum naar Kastrikum, volteekend, en is er reeds een directeur benoemd, zoodat er gegronde hoop bestaat, dat de communicatie van Egmond zeer spoedig veel zal verbeteren. De „Yereeniging voor Handenarbeid in Nederland" heeft een werkje van een harer leden, den heer L. A. Den Hollander, uitge geven, dat bij de uitgevers Kluwer Co., te Deventer, het licht ziet. „Handenarbeid, Huisvlijt en Lager Onderwijs" heet het boekje, waarin het onderwerp, dat zeker zeer actueel en zeer belangrijk kan genoemd worden, op belangwekkende wijze is behandeld. De schrijver toont aan, dat men het in Nederland en elders nog volstrekt niet eens is over de beste soort handenarbeid. Hy wekt zyne lezers, vooral de onderwyzers, op tot het stichten van en medewerken aan een nieuw tijdschrift, waarvoor hy achter zyn boekje een ontwerp heeft gevoegd. De Staatscourant bevat een Koninkiyk besluit, behelzende wyzigingen in de bepa lingen omtrent de organisatie, de titulatuur, den werkkring, enz. van het corps Europeesche tolken voor de Chineesche taal in Neder- landsch Indiö, zoomede de voorwaarden voor benoembaarheid en uitzending van dergeiyk personeel. De voorloopige l\jst der hoogst-aange slagenen in de provincie Noord-Holland bevat 552 namen van verkiesbaren voor de Eerste Kamer der Staten Generaal. Zy bevat 64 namen, welke op die van het vorige jaar niet voor kwamen, blykbaar wegens den invloed, welken de vervanging van het patent door de bedryfs- belasting gehad heeft op het bedrag der ge- zameniyke aanblagen in de ryks directe belas tingen. Nog ingrijpender is ten vorigen jare de werking der vermogensbelasting geweest, daar toen de lyst 152 nieuwe namen bevatte. Het laagste cijfer was in 1894 f 773.21 en is thans aanzienlyk hooger, namelyk f 838.60. In de Staatscourant van 2 dezer is opge nomen een verslag van het op 16, 17 en 18 April jl. gehouden examen ter verkryging van het getuigschrift der benoembaarheid tot vice-consul. Uit genoemd verslag blijkt dat het ge tuigschrift kon worden uitgereikt aan den leerling-consul mr. A. F. Van Leyden. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het voeartsenykundig examen, vermeld in art. 12 der wet van 8 Juli 1874 (Stsbl. 99), zal aanvangen op Maandag 20 Mei a. s. in de lokalen van 's Ryks Veeartsenijschool te Utrecht. Het stoomschip „Prinses Sophie", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde l Mei te Genua; de „Soenda", van Batavia naar Am sterdam, vertrok 1 Mei van Marseille; de „Veendam" arriveerde 1 Mei van Nieuw-York te Rotterdam; de „Bundesrath", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, arriveerde 29 April te Tanga; de „Gedé", van Rotterdam naar Java, vertrok 30 April van Southampton de „Telemachus", van Amsterdam naar Java, arriveerde 28 April te Liverpool; de „Kaiser", van Hamburg en Amsterdam naar Oost Afrika, passeerde 28 April Dover; de „Kanzier", van Oost-Afrika naar Rotterdam en Hamburg, vertrok 29 April van Napels; de „Lawoe", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 30 April van Port-Said; de „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 29 April Kaap St.-Yincent; de „Reichstag", van Oost-Afrika naar Vlissingen en Hamburg, vertrok 27 April van Durban; de „Transvaal", van Amsterdam en Londen naar Kaapstad, vertrok 27 April van Dartmouth; de „Spaarndam" vertrok 1 Mei van Rotterdam naar Nieuw-York; de „Cyclops", van Amsterdam en Liverpool naar Java, passeerde 29 April Kaap Spartel. De minister van koloniën heeft aan gene raal Vetter by zyn aankomst te Genua een telegram van begroeting en verwelkoming ge zonden. Eenige oud-militairen, die ridders der Mili taire Willemsorde zyn, hebben het voornemen hunne mede-gedecoreerden met dat kruis uit te noodigen den gewezen opperbevelhebber op Lombok, by zyne aankomst to 's-Gravenhage een ovatie te brengen. De generaal heeft zyn reis door Italië en Zwitserland aangevangen. Vanwege de gemeente 's-Gravenhage is gisteren een aanvang gemaakt met het berstel van den straatweg langs het strand te Sche- veningen. Met zandstorting is begonnen by den slag ten noordon van het Kurhaus. By koninkiyk besluit is op pensioen gesteld de luit.-kol. op non-act. F. De Bas, van het wapen der cavalerie, op zyn aan vrage, het bedrag van het pensioen bepaald op ƒ1800 'sjaars en dien hoofdofficier de rang verleend van kolonel. Vergund aan F. R. J. Albers, fabrikant te Dordrecht, het aannemen van het ordeteeken van ridder der Leopoldsorde, hem door den koning der Belgen geschonken. Mr. Ch. F. Schloch, op zyn verzoek, met ingang van 1 Nov. a. s., eervol ontslagen uit zyne betrekking van adjunct-commies by hot departement van koloniën, en hem, op zyn verzoek, van 1 Mei tot uit. October 1895, verlof buiten bezwaar van 's Ryks schatkist verleend. Mr. A. Loudon, Oost-Indisch ambtenaar met verlof, laatsteiyk voorzitter van de land raden te Pekalongan en Batang, op zyn ver zoek met 1 dezer wegens physieke onge schiktheid, eervol uit 's lands dienst in Ned.- Indië ontslagen, met toekenning van pensioen, met bepaling dat hy belast biyft met de waarneming der betrekking van referendaris by het departement van koloniën. Mr. A. W. C. Yerwey, Oost Indisch hoofd ambtenaar met verlof, laatsteiyk president van den raad van justitie te Makasser, op zyn verzoek, gerekend van 30 April jl., eervol uit '8 lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. De met verlof in Europa aanwezige diri- geerend officier van gezondheid 1ste kl. van het leger in Ned.-Indië A. Da Graag, op zyn verzoek, met ingang van 1 dezer eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. 8> „Neen, neen, Anton! Met andere meisjes? Neen, dat duld ik niet!" „Nu, die is goed! Jjj gaat niet mede en ik heb de kaarten en alleen mag ik ook geen plezier hebben?" 1 Wally begon te weenen. „O, ik heb het j al lang bemerkt, je bent heelemaal veranderd! j Je houdt niet meer van me." H „Zooi En eiken avond sta ik hier ale een afgerichte poedel anderhalf uur op je te wachten I" „Als je dat te moeilijk is, wacht dan niet I n Ik kan mijn huie alleen ook wel vinden." „Er ligt je dus niets aan gelegen? O, je d behoeft het maar te zeggenI" r. de gemoederen eenmaal warm z|jn, haalt het eene woord het andere; het is, alsof op de tong een booze geest zit, die ons p dwingt te zeggen, wat ons in het volgende oogenblik spijt. Voor de eerste maal scheidde itl het bruidspaar onverzoend. m Anton had ook den volgenden dag zijn ra woede nog niet overwonnen. Hij praatte zich in, dat hij, om Wally te laten zien, dat hij jn ook eon wil had, nu juist naar het bal wilde sn £aan, ofschoon hem in den grond er niets 03 aan gelegen lag. Wat hem er heen dreef, bekende hij zicbzelven niet. Hij ging dus. Aanvankelijk verveelde hij lich onder de vreemde menschen. Maar toen klonk eensklaps de zilverheldere lach van Kathi in zijn oor. Zjj klopte hem op den schouder. „Ei, ei, zyt gij werkelijk zonder uw bruid gekomen? Nu, dan moeten wij eens met elkander dansen. Ik heb wel is waar niet veel tijd, maar kom maarl Laten wij eens probeeren, of gij een wals kent!" Het ging prachtig. Anton werd warm en vroolijk. H(j geleidde nu ook andore meisjes ten dans en zette zich hierna in de nabijheid van het buffet, waar Kathi hem telkens, met de gevulde glazen in de hand, moest pas- seeren. Zij verzuimde nooit hem een woord of een harer overmoedige blikken toe te wer pen. Ook had hy nu en dan gelegenheid te zien, hoe grof zy menigeen wist af te snauwen, die haar in den weg stond. Toen het wat stiller werd, ging zy een poosje by hem zitten onder de papieren lan taarns, wier gekleurd licht eigenaardige reflexen op haar hoofd wierp. Hy had haastig gedronken en toen hy daarop nog eenmaal met haar gedanst had, vatte hy haar eensklaps om haar midden en kuste haar. Zy lachte. „Gy zyt er ook een! Pas op,ik zeg het aan uw bruid!" Voortaan ging hy eiken avond een uurtje naar „De Witte Beer", het uur, dat hy vroeger met zyn bruid doorgebracht had. Kathi had weinig tyd voor hem, maar met een macht, waaraan hy geen weerstand vermocht te bieden, werd hy naar de plaats naast het buffet getrokken, waar hy haar onafgebroken met de oogen kon volgen. Wally bad by sedert den twist niet meer gezien. Hy was bang voor baar treurig gezicht. Maar op zekeren avond zag zyn vader hem met een strenge uitdrukking in het gelaat aan en zeide: „Toni, juffrouw Schmidtlein is vandaag by je moeder gewbest en heeft zich over je beklaagd. Sedert den iaatsten Zaterdag hoort zy hare Wally den bal ven nacht schreien. Het meisje is totaal veranderd. Wat is er tusschen jelui voorgevallen?" „Och, wy hebben woorden met elkander gehad," antwoordde Anton verlegen. „Neem je in acht!" vermaande de oude. „Neem je in acht! Wally is geen meisje, dat met zich laat spotten. Hare moeder heeft er ook op gezinspeeld, dat zy zelve er niets tegen zou hebben, als de verloving weer ont bonden werd. Haar huisbaas, een man, die van zyn renten leeft, heeft al lang een goed oogje op Wally geslagen, en zy behoeft slechts „ja" te zeggen, om een ryke vrouw te zyn. Maar natuuriyk, had de moeder van Wally er by gevoegd, zoo'n dom meisje verheft zich op een jong gezicht en stoot zich aan eon grys haar. En haar huisbaas, de heer Muggen- berger, was een braaf, eerzaam man, die baar Wally op de handen zou dragen. Dus, ik zeg het nog eenmaal, Toni, neem je in acht! Je vindt niet licht weer een zoo vlytige, flinke vrouw." Nu was Antons jaloerschheid gewekt en hy liep onmiddellyk naar het huis zyner bruid. Zy was er niet. Zy zat met hare moeder in den tuin. Het bloed steeg Anton naar het hoofd. In den tuin van den huisbaas dual Dat was zeker al de eerste toenadering. Door het trapvenster kon hy in het kleine priëel zien, waarin juffrouw Schmidtlein met stralende oogen op een groen geverfde bank zat; Wally zat naast haar te haken. Muggen- berger, een gezette, dikke man, m6t een rood kapje op het hoofd, had juist pruimen ge schud en bracht zo het meisje op een blad, blykbaar zyn best doende om gelant te zyn. Een oogenblik lang had Anton een gevoel, alsof hy door het venster naar beneden moest springen en Wally naar zich toe sleuren. Maar voordat het zoo ver kwam, had zich al een andere neiging in zyn hart doen gelden. Het was hem, alBof hy een overmoedigen lach hoorde, die ook zyn jaloerschheid wegspotte. Hy had gewetenswroeging gehad, dat hy eenmaal vrooiyk geweest was, en zy liet zich intusschen het hof maken door een ryken, ouden rentenier! O, nu bleek het duidelyk, dat haar moeder nooit van hem gehouden, dat zy altyd kwaad van hem gesproken had. En Wally liet zich zoo door hare moeder influencoeren. Nu moest zy maar overleggen, wie haar liever was: by of hare moedert Hy wist zich telkens weer te overtuigen, dat hy zeer verstandig handelde, als hy het op een proef liet aankomen, en dat hy in zyn volste recht was, als hy weer naar „De Witte Beer" ging. Daar ging het zeer levendig toe. Er word een zomerfeest gehouden vanwege de ver- eeniging „Gezellige Broeders." De muziek speelde hare wyzener werd gezongen en gedanst. Kathi droeg de oud-Münchener klee derdracht, met het mutsje op het glad ge kamde haar en een bontzyden doek over het lyfje. Zy had een dolle pret, want iedereen fluisterde haar een kwinkslag, een compliment in het oor. Er waren verscheidene nieuwe meisjes voor do bediening geëngageerddus had zy eerder tyd eens met hem te dansen. Eensklaps echter, terwyi de muziek den vroolyksten Rynlander speelde, kwam het op den dansvloer tot een levendige woordenwisseling tusschen twee jongelieden. Het was om een nietige reden, dat er twist ontstond. De een had een bou- quetje gekocht, om het Kathi te geven. Ter- wyi hy echter danste, was een ander by da tafel gekomen, had het ruikertje genomen en het Kathi op don boezem gestoken. De mannen hadden op den warmen dag reeds veel gedronkenzy werden licht verhit. Maar Kathi maakte allen met haren lach en hare fonkelende oogen een weinig dol. Eene onzinnige jaloerschheid op het meisje dood de kinderachtigste aanleiding in een verbit terden stryd ontaarden. Men sloeg elkander, het feest der „Gezellige Broeders" was eens klaps zeer ongezellig geworden. De politie kwam tusschenbeide; de muziek moest af trekken. Knorrig, ontBtemd gingen de gasten heen. De waard was slecht gemutst. Hy had niet alleen de verdere ontvangsten, die den avond beloofde, er by ingeschoten, hem stond ook nog de pynlyke vermelding van het voor val in da bladen te wachten, waardoor zyn inrichting in opspraak gebracht kon worden. (Wordl vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1