N". 10794. i§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nominer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 1 Mei. Feuilleton. KATHI. Donderdag 3 Mei. A°. 1895, LEIDSCH PEIJS DEZER COUEANT: Voor Leiden per 3 maandeni 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN Yan 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Eerste Blad. Officiëele SCEaCTTKHIJ. Burgemeeater en Wethoudera van Leiden brengen ter aigoiueene kennis, dat, ter voldoeniog aan de "Wet van den llden April 1827 (Staatsblad No. 17), oen aanvang zal worden gemaakt met de inschrijving voor don Schutterlijken dienst, van degenen, die da rtoe dit jaar in de verplichting vallen. Dat deze inschrijving zal geschieden in tien af zonderlijke registers, met dien verstande, dat de personen, geboren in 1861 tot 18G9 ingesloten, welke zicb hier tor stede, sedert do vorige iusohrgving, uit andere plaatsen metterwoon hebben nedergezet, waaronder ook zija begrepen de militairen, die sedert de laatste inschrijving hnn paspoort verkregen en zicb alhier hebben gevestigd, alsmede de zich in dit Rijk en binnen deze gemeente sinds de laatste inschrijving gevestigd hebbende vreemdelingen, zullen - worden ingeschreven achter-in de registers, waartoe zg volgons hunnen ouderdom behooren; terwgi de geborenen in het jaar 1870 zullen worden geplaatst in een Dieuw register, te weten, het eerste van den jaro 1896 en bet tiende, of dat der geborenen in I860, van het vorige jaar, zal komen te vervallen. Dat van de inechrgving niemand der bovengenoemde personen is uitgezonderd, al vermeende hij tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren, en das ook niet die personen, welke reeds hun ontslag uit den schutterlijken dienst bobben bekomen. Dat de registers van inschrijving, ingevolge art. 6 van hot Koninklijk besluit vau dan 2 lsten Maart 1828 (Staatsblad No. 6), zullen worden geopend op "Woensdag den 16den Mei aanstaande, en op Zaterdag den lsten Juni daaraanvolgei.de zullen worden ge sloten. Dat een ieder wordt vermaand, om, voor zooveel hij niet van een geboortebewgs voorzien is, voor hen, die alhier geboren zijn, dat bewgs te komen afhalen tor eecretarie dezer gemeente (afdeeling Burgerlijke Stand), van heden af, van des voormiddags 9 tot 's namiddags 4 uren, terwgi zij, die elders geboren zijn, zich dat bowys vóór de inschrijving zullen mootan aanschaffen, zullende een ieder ver antwoordelijk zijn voor de gevolgen, wanneer hij, bij gemis zguer geboorteakte, door cene verkeerde opgave var. hot geboortejaar abusievelijk wierd ingeschreven. Wordonde do gehuwden aangemaand, om zioh van een extract uit het huwelijksregistor te -voorzieo, om daarop door deu Buurt oommieuaris, in wiens gebuurte zg wonen, het getal hunner kindereD te doen certiüceeren, ton einde daarvan bij de inschrij ving te doen blgken, zullende almede tot do afgifte dier huwelgks extracten van hedon af worden ge vaceerd ter secretarie dezer gemeente (afdeeling Burgerlijk# Stand), van des voormiddage 9 tot 's namiddags 4 uren. Dat, ten einde deze inaohrijving geregeld afloope, een ieder, daartoe in de termen vallende, bij deze wordt opgeroepen, om zich te vervoegen iu een der veitrekkou van het Raadhuis, en wel: Op Woensdag den lödon Mei 1896, de bewonera yan wyk I, II en III; Op Donderdag den lCden Mei 1896, d# bewonera ran wgk IV en V; Op Vrijdag den 17don Mei 1895, do bewoners yan wyk VI, benevens do bewoners van de buitonwgk; Op Zaterdag deu lSden Mei 1895, de bewoners van wijk VII en VIII; Telken dage van des voormiddaga lo tot dea namiddags 2 uren; zullende wijdere het tijdstip, dat de registers ter inzage zullen liggen, en de dagen der loting, welke volgo.e de Wet, vóór 1 Juli a. s. geheel zal moeten zijn afgeloopen, nader worden bekend gemaakt. En verder gelet hebbende op art. 7 vau Zijner Majcsteita besluit yan 7 Septembor 1828 (Staatsblad No. 66), roepen bg deze op alle poraoueE, die als gehuwd of als weduwnaar met kind of kinderen, in het afgeloopen jaar in de termen zijn geweest, om uit dien hoofde in de tweede klaese van de alge- moene rol der 8chutterg te wordon gebracht, doch sodert dien tijd, door bet overigdon van hunne vrouwen of kindereD, de bevoegdheid hebben ver loren om in die klasse te blijven, en dus alsuu in de eerste klaese der voor dit jaar op te maken alge- moene Schuttersrol geplaatst moeten worden, om van zoodanige verandering van omstandigheden scbriftelgk kennis te govea, of zich daartoe ter Secretarie au te melden, dea voornrddage tneechen 10 en 1 uur, vóór den tijd van aanvang der inschrijving, en dus uiterlijk tot 14 Mei a. a.zullende, wanneer deze kennisgeving door den belanghebbende mocht zijn verzuimd en hij dientengevolge niet bi) de Schutterij zou zijn ingelijfd, door B. en We. prooes-vorbaal tegen hem moeten worden opgemaakt en aan de Rechtbank ingezonden, ton einde op de nalatigen toe te passen de strafbepaling van art. 1 der Wet van 6 Maart 1818 (Staatsblad No. 12) en art. 22 der Wet van 15 April 1886 (Stsbl. No. 64), houdende hechtenis van een tot veertien dagen of geldboete van vgftig cents tot honderd galden. Beschrijving voor de Belasting op Be- dryfs- en andere Inkomsten voor het dienstjaar 18961896. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeono kennis, naar aanleiding van een ont vangen besluit van den Commissaris der Koningin in do provincie Zuid-Hollaud, van don 6don April 1895, Provinciaalblad No. 20, betrokkelij t de bo- schrgviDg voor de belasting op de bedrijfs en andero inkomsten voor het dienstjaar 1895/ 6. 1°. dat op den Oden Mei a. s. met die beschrijving een aanvang zal worden gemaakt, terwijl de biljetten overeenkomstig art. 18 1 tweede ziusnede der Wot van 2 Ootober 1895 (Staatsblad No. 149) door of vanwege den ontvanger der directe belastingen twintig dagen na de uitreiking zullen worden opgehaald; 2°. dat de aansla^sregeJin^, ingevolge het bepaalde bg art. 19 7 der genoemde wet, moet zijn geschied vóór don lsten October 1895, en 3°. dat de regeling van aaDslageD, welke niet uit de beschrgviDg voortvloeien of die om eene andere reden zijn aangehouden moeten worden, zal behooren te zijn af4el00j.cn binnen óéne maand nadat do Oommissie van aanslag of het college van zetters door den Voorzitter daartoo zal zrju opgeroepen. Voorts vestigen zij do aandacht van de ingezetenen op den inhoud van art. 15 2, 16 en 45 j° art. 47 5 eu 6, alsmede op art. 54, lsto lid j°. art. 47 7 der meerbedoelde wet. Eindelijk wijzen zij de ingezetenen op de in art. 12 2, 2de lid, 1°. aan de ingezetenen van het rijk verleende bevoegdheid om zich bg do aanstaande beschrijving, de uitreiaing van een bi schrgvingabiljet B te verzekeren door vóór of op 15 Mei a. s. het verzoek daartoe schriftelijk te richten tot den ont vanger der direote belasting over hunne woonplaats. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen bg deze ter algemeene kennis, dat, door JOHANNES JAKOBU8 HOUP8, wonende alhier, een verzoek schrift is ingediend om verguuBing voor den klein handel in sterken drank iu bet perceel Zuidsingel No. 34. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 30 April 1895. E. KIST, Secretaris. Naar wy vernemen, heeft alhier eene be kwame directrice zich beschikbaar gesteld de leiding van een kookcursus op zich te nemen. Het is mevrouw "Wilterdink, thans nog onder directrice aan de Haagsche Kookschool. Evenals hier zfin ook nog dames in andere plaatsen van ons land bezig haar voor dit doel te winnen. Het is daarom zeer gewenscht dat de dames, die genegen mochten z(jn aan den cursus deel te nemen, zich dezer dagen aan melden, daar de t(jd van het jaar (Nov. Dec.) juist bijzonder geschikt is en anders door eene verbintenis elders hy voor Leiden zou vervallen. Wy meenden daarop de aandacht nog eens te moeten vestigen en hier tevens eenige inlichtingen te kunnen laten volgen. Reeds tien dames hebben zich in laten schrijven. De duur van den cursus hangt af van het getal leerlingen. Z\jn er 20, dan wordt hy over 6 weken verdeeld; zijn er 40, d .n wordt voor allen de cursus zeer veraan genaamd, daar de leerlingen dan in ver schillende groepen verdeeld worden, hy zich over 4 maanden verdeelt, en men tweemaal per week lc-s had in plaats van zooals met 20, 5-maal, hetgeen voor velen bezwaarlijk, zou zijn. Wy twijfelen niet of door het bericht, dat mevr. Wilterdink den cursus geeft, zullen velen toetreden. De behoefte heeft zich hier in de stad reeds dikwijls doen gevoelen en daarom volgden vele jonge dames den cursus in Den Haag. De kosten bedragen by genoeg zame deelneming f 30. Men wordt verzocht zich spoedig aan te melden, hetzij schrifteiyk of persoonlyk, by mej. Zahn, Hoogewoerd 125, by wie ook nadere inlichtingen gaarne worden verstrekt. By de Leidsche Spaarbank werd in de maand April ingelegd f 47,082.44'/2 en terug betaald f 61,022,75, terwyi zyn afgegevon 99 nieuwe en geheel afgelost 76 boekjes. Het gezamenlijk tegoed der 10320 deelhebbers bedroeg einde April f 1,943,000.38l/2. Heden hield de Raad der gemeente Wassenaar eene vergadering, waarin de instal latie van den nieuwen Burgemeesterplaats had. Het gymnasium te Katwijk aan den Rftn heeft f 25 afgezonderd voor een ge- denkteeken op het graf van dr. W. J. F. Nuyens. In eene vergadering van de Afd. „Kat wyk en Omstreken" der vereeniging tot be vordering van de Nederlandsche visschery werden o. m. tot afgevaardigden naar de alge meene vergadering, op 2 Mei a. s. te Amster dam te houden, gekozen de heeren A. v. Rhyn en J. Varkevisser Cz. Ter vergadering van stemgerechtigde ingelanden van den polder Nieuwkoop en Noorden, is met 896 tegen 809 stemmen aan genomen het voorstel van de meerderheid van bet bestuur van dien polder, om van den polder Nieuwkoop voor f 15,000 over te nemen de 3 tot heden by laatstgenoemden polder in eigendom en beheer geweest zynde water molens aan de Ziende; wyders is met den polder Nieuwkoop een nieuwe overeenkomst gesloten betreffende het bemalen van de Ringvaart van den polder Nieuwkoop en daarop uitwatereDde landen, en is ingetrokken de overeenkomst van 16 September 1797, zooals die is gewyzigd 12 Maart 1803. Dat er nogal belangstelling voor de nieuwe overeenkomst bestond, biykt vooral hieruit, dat van de 1847 geldende stemmen er 1705 vertegenwoordigd waren. Aan het postkantoor Warmond werd gedurende de maand April ingelegd 2711.80, verdeeld over 125 inlagen, en terugbetaald f 1785, verdeeld over 17 terugbetalingen. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 650. Uit Batavia ontving het comité der te 's-Gravenhage te houden tentoonstelling van geneeskrachtige en nuttige planten het bericht, dat de bekende inspecteur van den genees kundigen dienst, de heer A. G. Yordermann, eene collectie Javaansche geneesmiddelen en plantaardige voortbrengselen byeenbrengt, welke bestemd is op de tentoonstelling in den Dierentuin te worden geëxposeerd. Behalve deze zeer interessante inzending, zyn er nog meer andere uit Indiê toegezegd, die de belangstelling voor deze producten uit onze koloniën zullen opwekken. Wij ontvingen den catalogus van bol en knolgewassen om in het voorjaar te planten, van de firma E. H. Krelage en Zoon, Bloem hof, Haarlem. Zoodanige catalogus werd ver leden jaar voor het eerst verspreid en is toen met groote ingenomenheid ontvangen, waarin de firma een bewijs ziet van waardeering harer pogingen om niet alleen het buitenland, maar ook, ea vooral, ons eigen land zoo spoedig mogeiyk in de gelegenheid te stellen, met het beste en nieuwste kennis te maken, wat op dit gebied zoowel door haarzelve als door anderen is voortgebracht. De catalogus bevat een groot aantal nummers, en daaronder vele fraaie sorteeringen. Dat er veel nieuws onder voorkomt, kan men afleiden uit de volgende mededeeling: „Wy gaan steeds voort met het aanwinnen en den invoer van nieuwigheden, hetzy direct uit het vaderland der gewassen, hetzy uit de eerste hand. Sodert Juni 1889 houdt de Neder landsche Maatschappy voor Tuinbouw en Plant kunde, gelijk men weet, maandelijks keuringen van nieuwe of verdienstelijke planten, waaraan door speciale commissiën getuigschriften kun nen worden toegekend. Op deze plantenkeu- ringen werden aan de firma E. H. Krelage Zoon tot nu toe verleend: 220 getuigschriften lste klasse, 124 getuigschriften van verdienste, 24 botanische getuigschriften, zynde 368 ge tuigschriften in 't geheel, afgescheiden nog van talryke eervolle vermeldingen en dank betuigingen voor verzamelingen en groepen." Uit Arnhem wordt aan de tZw. Ct." geschreven dat het door Jan Yeth van zyn oom, wyien den Leidschen oud hoogleeraar Yeth geschilderd portret, Zondag door de familie is in ontvangst genomen. Onvoltooid was het reeds aanwezig op Yeth's 80sten ver jaardag. De geiykenis is even treffend gebleven, maar de kleur is inmiddels verbeterd; de schilder zelf vindt het een gelukkig geslaagd portret. Het stolt den geleerde voor zittende schrijven aan het hoekvenster zyner woning, dat uitzicht geeft op Arnhem en de rivier. Naar ouderwetschen trant vermeldt een Latynsch opschrift op de zwarthouten lyst naam en jaartal en verdere byzonderheden. Yolgens do „H. Crt." heeft zich in Den Haag een commissie gevormd om Christiaan Huygens' sterfdag (8 Juli 1695) te herdenken. De heer Chrispyn heeft van zyn voor nemen, om met zyn gezelschap naar Beriyn te gaan, gedeelteiyk afgezien. Hy wil daaren tegen trachten, de medewerking te verkrygen van mevr. Beersmans, de heeren Van Zuylen, Rosier Faassen en JaD C. De Yos, met het oog op de samenstelling van een klein reper toire van oorspronkeiyke stukken als Annemie, De Ledige Wieg, Eerloos, Een Bittere Pil. De verbintenis van prof. Manstaedt als leider van het Philharmonisch orkest te Ber iyn, dat 's zomers in de Kurzaal te Scheve- ningen optreedt, is verlengd tot en met 1897. -Da voorloopige lyst der hoogstaange slagenen in de provincie Groningen bevat 181 namen, evenals het vorige jaar. Daaronder zyn echter 27, die op de vorige lyst niet voorkwamen, zoodat evenzoovele zyn afge vallen. Het laagste bedrag der gezamenlijke aanslagen (waarop thans de bedryfsbelasting invloed heeft gehad) is van f 522.96 gestegen tot f 536,375. Voor de provincie Utrecht bevat de lyst 147 namen, op een bevolking van 221,007 zielen. Het laagste gezameniyk bedrag van aanslagen, dat tot de plaatsing op de lyst heeft geleid, is f 1153.86. De „Staatscourant" van 1 Mei bevat de volgende kennisgeving van den minister van koloniën K. W. Lenting wordt uitgenoodigd om zich by ongezegeld adres, met overlegging van stukken tot staving van zyne aanspraak, tot het ministerie van koloniën te wenden ter be koming van f 2.36, zynde zyn aandeel in de opbrengst van eene op 15 December 1893 door Hr. Ms. flottieljevaartuig „Ceram" in be slag genomen en verbeurd verklaarde prauw. De heer Kreyelmans, lid der Staten van Limburg en burgemeester van Nederweert, is aldaar overleden. In de Raadsvergadering te Deventer was gisteren ingekomen een voorstel van B. en Ws., om aan de firma Ribbink, Van Bork Cie., te Amsterdam, op te dragen de zorg voor de behooriyke bediening van de telephoon gedurende den nacht, in denzelfden geest als thans overdag door haar geschiedt. By koninklijk besluit zyn mr. B. M. A. A. De Roy, heer van Zuidewyn-Capelle, te 's-Hertogenbosch, en R. F. M. A. De Roy, te Teteringen, met al hunne wettige zoo man nelijke als vrouweiyke afstammelingen, in den Nederlandschen adel verheven, met do praedi- caten van jonkheer en van jonkvrouw. Binnenkort zullen postbladen van 3 cents voor de stad, van 12l/2 cents voor het buiten land en dubbele met betaald antwoord worden ingevoerd. Thans bestaan alleen postbladen van 5 cents. By koninklyk besluit zyn, met ingang van 1 Juni a. 8., benoemd tot commissaris van politie te Amsterdam de heeren: C. P. Yan der Wiele, thans hoofdinspecteur van politie, afdeelingschef aldaar; E. M. Dusser de Barenne, thans commissaris van politie te Maassluis, tevens commissaris van Ryks- poütie; F. G. C. J. Fündter, thans commissa ris van politie te Alkmaar, tevens commissaris van Rykspolitie. Benoemd P. L. Dinkla tot burgemeester der gemeente Bellingwolde. De Koninginnen In Engeland. Uit Londen wordt bericht, dat H.H. M.M. de Koninginnen, genietende van het prachtige weder en verrukt over haar bezoek, onder den naam van gravinnen Van Buren, steeds vóór tien uren 's morgens uitgaan. H.H. M.M. hebben meermalen het Britscho museum bezocht; de archaeologische en literarische schatten, die daar byeen zyn, wekken ten zeerste hare belangstelling. 2) Toen hy gereed was, naderde hy den schilder, om hem te vragen, hoe het kleed op het rustbed gelegd moest worden. Daarbij viel zijn blik op de schilderij. Daar stond het schoone spook, dat hij, half in de schemering, een oogenblik gezien had, nu duidelijk, in het volle licht voor hem. Over de schouders hing rijk rood haar, dat als een lichtende mantel om den rug fladderde. Anton wist niet te zeggen, wat het portret eigenlijk moest voorstellen. Hy wist, dat de schoone roodharige vrouw een heke was, die mon naar de executieplaats voerde. Hy zag slechts een chaos van strepen, van half aan- geduide koppen, van kleureDvlekken, waaruit alleen de eene gestalte duidelyk uitkwam: het slanke meisje met de trotsche, vurige oogen, met geboeide handen, in een nauw, gryswit gewaad, omgord door een strik. Hy wa3 zóó verdiept in den aanblik, dat hy een vraag van den schilder in het geheel niet hoorde. Deze keerde zich ongeduldig om en keek den jongen arbeider verrast in het gezicht. I Waarachtig 1" riep hy levendig. „Gy hebt een uitstekenden kop voor den jongen krygs- man, die myn heks op haren laateten gang ontmoeten en die, door aandoening en mede- iyden overmand, haar nastaren moest! Ja, dat zou wat andsrs zijn dan dis vervelende afgezaagde modelgezichten 1 Och toe, doe my een plezier en tracht de houding, den blik terug te vindeD, dien gy zooeven hadt slechts een oogenblik!" Als 't ware geiilectriseerd was hy opge sprongen en haalde zyn photographietoestel. „Dank u dank u!" zeide hy onmiddeliyk daarna. „Nu heb ik althans een opname. Ja, maar de kleur, de kleur 1 Die moet men op zyn gemak kunnen schilderen. Maar dat gaat niet. Met het vrouweiyke model had ik geluk. Kathi komt eigeniyk uit plezier; het aardige ding is kelinerin in „De Witte Beer." Maar toen ik deze baren zag neen, toen liet ik eenvoudig niet los. Zy moest my tot model dienen." Anton zou den schilder gaarne hebben be duid, dat hy er in 't geheel niets tegen had, zich te laten afschilderenmaar hy wist niet recht, op welke wyze hy dat moest uitdruk ken. Hy zweeg dus liever. - In de daarop volgende weken had de heer Frey telkens weer ander werk voor den be hanger. Nu eens moest een gordyn veranderd, dan weer een stoel gerepareerd worden. Anton bemerkte zeer goed, dat het den schilder er om te doen was, nu en dan te kunnen zeg gen „Och, beste Schwertmüller, blyf eene een oogenblik stilstaan." Zoo ontmoette hy meermalen Kathi. Een zoo lachziek, uitgelaten ding als zy, had hy nooit in zyn leven leeren kennen. Zy vereenigde de frischheid van een land meisje zy was een kasteleinsdochter uit Partenkirchen - met de lichtzinnigheid, die zy in de groote stad opgedaan had. Zy was van huis gegaan, omdat zy zich in het kleine dorp verveeld had. Nu was zy geheel aan zichzelve overgelaten, had als lieve kelinerin in een druk bezocht restaurant ruime gelegen heid, allerlei nieuwtjes te hooren en te zien. Zoo dikwyie zy in het atelier kwam, wist zy van een nieuwe ontspanning, van een dans, een maskerade of van anderen onzin te vertellen, die zy meegemaakt had, en uit al hare verhalen bleek duidelyk, hoe zy de jonge lieden, die haar vleieryen zeiden en lieve namen gaven, voor den gek hield. Anton etond verbaasd over het overmoedige meisje. Het was alsof een nieuwe wereld zich daar voor den in strenge tucht, in een soliod burgerhuis opgegroeiden jongen man opende. „Neen, wat heb je een vervelend leven I Wat ben je een zot, dat je niet gaat dansen en je jonge jaren geniet 1" Dat was de eerste ergerlyke gedachte, die by hem opkwam; de eerste verzoeking, die door de nabyheid van het jonge meisje hem bekroop. Maar later, toen hy haar meermalen in het atelier ontmoette, toen hy met haar praatte, haar vertelde, dat by een bruid had, vroeg zy hem ook, waar hy zyn vrye uren doorbracht, en lachte hem regelrecht in het gezicht uit, toen hy haar bescheid gaf. „Neen, maar die is goedl" riep zy. „Uw bruid is wel onnoozel, als zy zich Iaat wel gevallen, altyd thuis te zitten en zich te vervelen 1 Neen, dan waart gy by my aan 't rechte kantoor. Waarom gaat gy niet met uw bruid dansen, naar een concert? Zondag byvoorbeeld is er by ons bal van de brand. weer. Men geeft een „Itallaanschen nacht" in onzen tuin. Dat zal prachtig worden 1 Ik zal u twee kaarten geven." Onderweg dwarrelden deze woorden onaf gebroken door bet hoofd van den jongen man. Kathi had eigeniyk volkomen gelyk. Waarom giog hy niet uit met zyn meisje? Zoo veel verdiende hy toch waariyk wel, dat zy zich eena een ontspanning mocht gunnen. Daags daarna nam Kathi hem werkelyk de kaartjes mede naar het atelier, waar hy ditmaal een vol uur lang zoo stil als een muisje tegenover haar moeBt staan. De schilder had er hem zoo vriendelyk om gevraagd en hem reeds by voorbaat een heel kistje sigaren cadeau gegeven. Dikwyls sloeg het meiBjo de overmoedige oogen met een snellen blik naar hem op. Dan ging hem een koude rilling door de leden. Zy zag er zoo veranderd, zoo schoon uit in haar wit gewaad en het los hangende haar, dat menigmaal in het zonlicht een bloedrooden weerschyn had. Anton had nog altyd de schildery in de oogen en een hartstochtelyke onrust iu het bloed, als hy tegen den avond zyn bruid af haalde. Hy moest lang wachten, eer zy be neden kwam. Er was veel te doen geweest. Wally zag er vermoeid en overwerkt uit en zag hem weer aan met dien onderzoekenden blik, waarvoor hy nu altyd in verlegenheid geraakte. „Wally," zeide hy, terwyi hy haar in den arm nam, „morgen gaan wy met elkander naar oen bal. Zie, ik heb de kaarten al. Je trekt je nieuw ro3e kleed aan en ik maak my ook mooi en dan zull6n wy eens vroolyk zyn." „Naar een bal? Wat valt je in, Toni! En wy met one tweeSn alleen? Wat zou myn moeder zoggen?" „Och wat je moeder I Zy kan toch niet verlangen, dat je je leven lang haar gezel schap zult houden." „Maar je weet wel, hoe zy is. De geheele week zou ik geen goed woord meer krygen." „Maar waarom laat jy je zoo iets welge vallen I" riep hy ongeduldig. „Een meisje, dat haar eigen kost verdient, dat zich afsloven moet, mag men niet behandelen als een kind." Zy zag hom treurig van ter zyde aan. Een minnend vrouwenhart heeft dikwyls een fijn instinct. Zy gevoelde onwillekeurig, dat deze nieuwe ideeön niet in hemzelven ontstaan waren. Zy vermoedde, dat er iets vreemds tusschen hen was, hetwelk hem van haar weg lokte. Zoo werd ook haar toon harder en heftiger dan anders. „Tot nu toe was het jou altyd goed! Tot nu toe heb je my nog nooit tegen mijn moeder willen opzetten." „Och watl Altyd je moeder en nog eens je moeder i Zy verbeeldt zich misschien, dat wy, als wy getrouwd zyn, eiken Zondag by haar zullen gaan zitten om haar te zien breien. Ik dank er hartelyk voorl" „AIb wy getrouwd zyn, Anton," zeide zy, terwyl zy hem met een lieflyken glimlach aankeek, „dan iB het iets anders. Maar na gaat het niet." „Nou, als je niet wilt, ga ik alleen. Ik wij eens dansen." Wordt vervolgd.) DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1