kapitein-luitenant ter zee L. C. Rovers gede tacheerd by het departement van marine en hem opgedragen de betrekking van inspecteur van den marine-torpedodienst, tevens lid der commissie tot het examineeren van zeeoffi cieren en adelborsten; 2o. de luitenant ter zee l6te kL H. Herman eervol ontheven van de tydeiyke waarneming dier betrekking. Aan den op zyn verzoek eervol ontslagen bode by het departement van oorlog A. De Bruin, een pensioen verleend van f 587 's jaars; De rets der Koninginnen. Omtrent de reis onzer Koninginnen naar Engeland, ontvangt de „Tel." de volgende berichten uit Queensboro: De Koninginnen zyn Zaterdag te 10 u. 15 min. geland. De steiger was geheel met Nederlandsche vlaggen versierd. Vóór de Vorstinnen het schip verlieten, wisselden zy enkele woorden met de officieren van het schip en kapitein Lucas. De muziekkapel, welke aan boord der „Valk" was, speelde het Nederlandsche volkslied. Evenals het havenhoofd, was ook het station met vlaggen versierd. Do kade was tot aan het Koninklijk salon met een rood tapyt belegd. De burge meester van Queensboro en de liooge autori teiten der Spoorwegmaatschappy wachtten HH. MM. op; in het eere salon stonden twee prachtige bouquetten, versierd met linten in do Nederlandsche kleuren, een attentie van den president en de directeuren der Spoorweg maatschappy. Om tien uren verscheen H. M. de Koningin, gekleed in een langen mantel, op de brug der „Valk"; H. M. de Koningin-Regentes be vond zich in haar nabyheid en vriendeiyk groetten zy de menigte op het havenhoofd. De Koningin volgde met aandacht de toebe reidselen voor de ontscheping. H. M. de Koningin-Rogentes, in het zwart gekleed, droeg een bouquet van gele rozen. Alle officieren van de „Valk" waren ge kleed in groot tenue. Om halfelf vertrokken HH. MM. van Queensboro. Te Londen zyn de Koninginnen te 11 u. 45 min. aan het Victoria-station aangekomen. Hot perron, met eon rood kleed bedekt, was afgesloten door barrières, waarachter honder den personen zich verdrongen. Toen HH. MM. uit den trein waren geste gen, werden zy begroet door den hertog van Saksen Coburg, prins Alfred van Edinburg, de hertogin van Albany met twee kinderen, baron en barones Van Goltstein, het personeel van het gezantschap, den consul-generaal en het personeel van het consulaat. Het kleino dochtertje van de hertogin van Albany overhandigde de jonge Koningin een bouquet van roode rozen. Het hoogo gezelschap bogaf zich daarna naar do koninklyke wachtkamer, waar HH. MM. harteiyk werden begroet door den prins van "Wales, die zich een kwartier lang met haar onderhield. Er word opgemerkt dat de Koningin on Prins Alfred eon langdurig gesprek met elkander voerden. Onder hoezee geroep van het publiek ge leidde do prins van Wales HH. MM. naar haar rytuig, waarmede zy onmiddeliyk naar het Browns-Hotel redon. Het Browns Hotol was prachtig met bloemen versierd. Do Koninginnen gebruikten met de hertogin van Albany en haar kinderen een lunch in het hotel en bezochten Zaterdag middag het Britsch museum. De Nederlandsche gezant, baron Van Golt stein, bracht do Koningin-Regentos en de Koningin een bezoek in Browns-Hotel. Tevens kwamen daar in den namiddag vele diplo maten en te London gevestigde Nederlanders, dio hun namen in het daarvoor bestemde boek schreven. De Koninginnen en miss Winter woondon Zondag-morgen don dienst by in de Neder landsche kerk in Austin Friars. HH. M.M. verlieten het hotol een weinig na 10 uren en kw. men om 10.30 in do kerk. Onder do aan wezigen merkte men op den Nederlandschen gezant, baron Van Goltstein, het personeel der logatio, den consul-generaal, den consul en de voornaamste leden van de Neder- lan sche kolonie; velen hadden zich met oranje getooi i. Een vleugel der kerk was met rood doek behangen. De Koninginnen namen plaats tegenover den preekstoel. By den aanvang van de gods dienstoefening sprak de dienstdoende predi kant, dominoe Schuuriüg, uit Assen, dio optrad omdat de Londensche predikant ziek is, een gooed uit voor het Koninklyk huis van Neder land. De oienst, dio in het Noderlandsch was, duurdo een uur. Een talryke menigte stond op straat, om de Koninginnen te zien voorby- ryden. Om 12 15 vertrokken H.H. M.M. met een ex rt trein naar Claremont, om een bezoek te brengen aan de hertogin van Albany, do zuster dor Regentes, en keerden 's avonds om 9.17 te Londen terug. In den loop van den dag kwamen o, a. de hertog van Cambridge, opperbevelhebber van het Engdsche leger, en de gezanten van Frankrijk en Spanje hun naam op het register in Browns Hotel inscbryven. Naar aanleiding van hot bezoek dor Koning innen te Londen, geeft de Farysche editie der „New York Herald" een vry goed geslaagd portret van Koningin Wilhelmina in Friesch kostuum. De „Figaro" maakt insgelyks melding van do reis dor Koninginnon. Hot Paryscho blad wyst er vooral op, dat dc Koningin zich aan het Victoria station go- ruimen tyd onderhield met prins Alfred van Saksen Coburg. Meer voegt de „Figaro" er by is er niet noodig om de bekende, maar dadeiyk tegengesprokon huweiyks-ge- ruchten weer in omloop te brengen. Pensioenen. In de Staatscourant van 28/29 April is opgenomen oen koninklyk besluit van 22 dezer, waarby het eerste en het tweede lid van art. 10 van het reglement op het verleenen van pensioenen aan Europeesche burgeriyke ambtenaren in Ned. Indië, vastgesteld by koninklyk besluit van 10 April 1881 („Indisch Staatsblad" No. 142) en laatstelyk gewyzigd by koninklyk besluit van 13 Mei 1892 No. 20 („Indisch Staatsblad" No. 175), worden ver vangen door de volgende bepalingen: Voor een diensttyd van twintig jaren wordt het jaariyksch bedrag van het pensioen vast gesteld op driemaal de hoogste maandelyksche bezoldiging gedurende vier en twintig maanden genoten, of op driemaal de hoogste maandeiyk- sche bezoldiging gedurende zestig maanden genoten, al naar gelang die bezoldiging f 1000 of minder, dan wel meer dan f 1000 heeft bedragen. „Indien de hoogste maandeiyksche bezoldi ging niet genoten is gedurende vier on twintig of gedurende zestig maanden, wordt het pen sioen berekend naar het gemiddelde van de hoogste en de naast daarby komendo maande- lyksche bezoldigingen, in het eerste geval over vier en twintig maanden en in het tweede geval over zestig maanden. „Wanneer bet pensioen, berekend over de gemiddelde maandelyksche bezoldiging ge durende zestig maanden genoten, lager zou worden dan het bedrag, hetwelk als pensioen zou zyn toe te konnen wanneer de maande lyksche bezoldiging van den ambtenaar niet boven f 1000 ware geklommen, wordt het pensioen op dat bedrag vastgesteld." Dit besluit treedt in werking twee jaren na de dagteekening van het „Staatsblad van Nederlandsch Indië", waarin het is afgekondigd. Afjeh. Het „Hbl." ontvangt het volgend schryven uit Parys, dd. 26 April, van den heer Deen, hoofdred. van de „Deli-Courant": Aan de Redactie l „Ik lees daar juist in 't „Handelsblad" van gisteren dat generaal Gey van Pittius, de commandant van het Nederl. Indisch leger, wegens ziekte met pensioen gaat en dat generaal Deykerhoff hem zeer waarschynlyk zal opvolgen. „Op Atjeh had ik omtrent de mogelykheid, dat die verheffing voor hem was weggelegd, een gesprek met generaal D. en hy was de eerste, om te erkennen dat zyn vertrek van Kotta Radja nu nog Diet geweoscht was. „„Volgaarne biyf ik bier en voleindig met Kroesen wat ik begonnen ben," zei by my. „Laat men my gerust passeeren voor het leger- commando", voegde hy er aan toe. „Ik geloof in den geest van den generaal te handelen, als ik die woorden thans open baar maak. „Laat men hom dus, juist als indertyd generaal v. d. Heyden, buiten do formatie luit.- generaal maken en dat het op Atjoh voor eerst biyve, zooals hot er nu is. „Een samenwerking, zooals thans tusschen het militair en civiel bestuur bestaat, mag niet in de waagschaal worden gesteld." Gemengd Nieuws. Het vornieuwde magazjjn der firma Gerner Co., aan de Aalmarkt by de Vischbrug, is Zaterdag-avond geopend. Tal van nieuwsgierigen bleef er langen tyd voor stilstaan. Geen wonder. De aandacht wordt door het schoone byzonder getrokkon. Met de gasverlichting biedt de aanblik reeds van de straatzyde inderdaad iets feeërieks. Maar ver rassend Is vooral het inwendige wegens het effect, dat do tegenover elkaar staando spie gelwanden teweegbrengen, tot welk effect ook do daar geëtaleerde glas- en kristalwerken in hoogo mate medewerken. Die leenen zich daar uitstekend toe. De menigte weerkaatsingen en tevens ont stane velerlei klcurschakeeringen doen het magazyn in al zyn schoonheid schitteren, waartoe ook het fraai bewerkte, in vakken verdeelde plafond, zeer medewerkt. Wat wy onlangs als onze veronderstelling uitspraken, dat, indion de winkel geheel gereed zou zyn, ook het front nog meer tot zyn recht zou komen, is bewaarheid geworden. Do firma wenschen wy geluk en veel succes met haar •grootscho inrichting, waarvan men hier te lande moeilijk een wederga zal vinden. Archi tect en aannemer hebben tevens alle eer van hun werk. Wy leven thans in den bloeityd van de bloembollen. Het bezoek vooral aan de streken tusschen Leiden en Haarlem is dezer dagen dan ook groot Gisteren was het dit niet het minst. De bloemen, die de narcissen-, hyacinten- en tulponvelden sieren, trekken echter niet alleen hier do aandacht, maar ook in het buitenland, vooral in Engeland, dat een goede afnemer is. De „Birmingham Daily Gazette" bevat byv. een voor de heeren Gebroeders De Graaf alhier zeer waardeerend artikel over hun „Glory of Leiden", welke aldaar zeer geliefd blykt te zyn. De firma Gebroeders De Graaf toch heeft wederom een kranig figuur gemaakt op de jaariyksche tentoonstelling in de tuinen van Edgbaston, georganiseerd door de „Birmingham Botanical and Horticultural Society", en zy streed er om den voorrang met den heer G. H. Engleheart, van Anaover, een amateur. De heeren De Graaf zonden ongeveer 30 soorten in, waaronder ook de zoozeer geroemde „Glory of Leiden", en bleven dan ook niet zonder bekroning. Door den gemeente- en onbezol digd Ryks veld wachter v. d. Stel te Zoeter - woude is Zondag-namiddag de hand gelegd op een persoon, die zich op den openbaren weg onder die gemeente bezighield met valsch kaartspel (zoogenaamd kwartjes-vinden) en alzoo het publiek geld afhandig maakte. Bedoelde persoon had nog een collega by zich, doch deze wist te ontkomen. In den nacht van 26 op 27 April is by den kastelein J. De Vries, te Hoofddorp (Haarlemmermeer), uit een deur van de kolf baan een ruit gesneden. Daardoor werd toe gang verschaft tot de gelagkamer en een en ander ontvreemd. Ledig gemaakte karaffen heeft men buiten laten staan. Door de Haarlemsche justitie is weder op vrye voeten gesteld de 21-jarige vleeschhouwer uit Haarlemmermeer, in hech tenis genomen naar aanleiding van den ge- heimzinnigen dood van zyn broeder. De Hooge Raad verwierp heden de cassatie voorzieningen van den agent van assurantie-maatschappyen M. J. Den Hartog, te Rotterdam, tegen zyne veroordeelingen door rechtbank en Hof te 's GraveDhage wegens verduistering en oplichting. Een stier, die zyn geleider wist te ontsnappen, heeft Zaterdag te 's Gravenhage heelwat opschudding veroorzaakt. Een for- meele jacht werd georganiseerd, waaraan 10 agenten van politie en 2 brigadiers deelnamen, alles zonder succes, tot het dier eindeiyk dood leuk het „Salon de Coiffure du Figaro" in de Zeestraat binnenstapte. Met moeite slaagde men er in thans het beest te bemachtigen. Verscheidene malen vlogen do nieuwsgierigen uiteen, terwyi de tien agenten en de slagersknechts alle krach ten moesten inspannen om den stier te binden en te vervoeren. Naar men uit Haarlem meldt, werd verwacht dat de staking der timmer lieden heden (Maandag) byna algemeen zal zyn. Als een „typisch geval" by de staking te Haarlem vermeldt het „Haarl. D." het volgende: Eene vrouw kwam Donderdag-middag tegen twee uren by een timmermansbaas aldaar vernemen, of haar man te werk was gekomen of dat hy met de stakers aan het wandelen was. Het laatste was het geval. Het vrouwtje maakte rechtsomkeert en ging haar man zoeken. Een paar uur later kwam ze met haar man, stevig by den arm gehouden, by den baas vragen, of hy weer aan het werk mocht gaan. „Als hy wil, kan hy weer beginnen," gaf de baas ten antwoord. „Willen?" en meteen duwt ze haar man de werkplaats binnen en zegt met een welsprekend gebaar „Pas op, hoor, dat je zoo iets niet weer uithaalt; den geheelen winter zonder werk geloopen en gebrek geleden, omdat er niet was, en zou je, nu er werk is, or uitloopen pas op, hoor!" en wat opgewonden verliet het vrouwtje de werkplaats, den baas bedan kende voor zyne goedheid. Een timmermansbaas heeft in plaats van de werkstakenden, tegen heden Maandag een 20-tal knechts van buiten in dienst gesteld. De aannemer M. Van Ommeren, die pas den bouw van 198 werkmanshuizen beeft aange nomen, geeft aan den oisch van een loon van 23 ets. per uur niet toe; dit zou hem op het arbeidsloon alleen voor timmerwerk op 6 a 8000 gulden komen, en by de aanneming is daarop niet gerekend. De „Haarl. Ct." meldt dat sommige goed- gezinden staken uit vrees voor anderen. Werklieden uit andere plaatsen zouden ook gaarne aan het werk gaan, doch durven de stakers niet aan. Op de Zaterdag-voormiddag in „CafóNeuf" gehouden vergadering van 55 patroons, is met algemeene stemmen eene moti9 aange nomen: „dat zy onmogelijk kunnen of mogen inwilligen do eischen, door do werkstakenden gesteld, omdat zy vreezen, dat de invoering van een zoodanig verhoogd loon werkloosheid zal veroorzaken, die alsdan voor den werkman in de eerste plaats groote nadeelige gevolgen zal na zich slepen." Tevens is door de patroons bepaald, dat de werklieden, dio niet zyn ontslagen en op heden, Maandag, het werk willen hervatten, zonder verdere ruggespraak hunne plaatsen weder kunnen innemen. Zy, die hiertoe niet genegen zyn, zullen moeten afwachten, in hoeverre hunne plaatsen door anderen zyn ingenomen. Toen H. H. M. M. de Koninginnen naar het Centraalstation te Amsterdam reden, viel uit den bouquet, weikon de jonge Koningin in de hand had, een bloem op 't Damrak by het Stationsplein. Een jongen raapte haar op, en een in zyne nabyheid staande Duitsche heer en dame, die de bloem hadden zien vallen en haar gaarne wilden bezitten, kochten haar van den knaap voor een ryksdaalder: een buitenkansje, waar hy wat blymeewas! Het Leger des Heils zal 19 Juni a. s. op het terrein van Yelsenbeek, te Yelzen, daartoe welwillend afgestaan door baron Yan Tuyll van Serooskorken, een grooten velddag houden. Voor de landkolonie van hot Leger des Htils is reeds aan giften ingekomen een bedrag van f 8062.50. Zeker paartje in de „Heidostre- ken" der Friesche gemeente Achtkarspelen kon het maar niet met elkander vinden, zoo dat de vrouw haar man verliet. Ze wilde nu do door haar ingebrachte meubelen terug hebben, maar manlief was niet genogen om ze af te geven. Ze riep de hulp in van een paar vrienden; met hun drieën begaven ze zich daarop naar de woning, die zy door een gemakkeiyk te openen deur wisten binnen te komen. De beide mannen posteerden zich nu by de deuren van 't bed, waarop de man lag te slapen, terwyi d9 vrouw in dien tyd eenige harer goederen zooveel mogelijk byeenpakte, waarmede het drietal in vroolyke stemming zich naar buiten begaf, terwyi de man achter de deurtjes kalm bleef doorslapen, en by zyn opstaan zag, dat de goederen verdwenen waren. De wielrenner C. Witteveen Jr., lid der Haarlemsche wielryders-vereeniging „Kettinggangers", zal deelnomen in de ama teurs afdeeling voor den wegwedstryd Bor deauxParys, op 11 en 12 Mei a. s. Hy zal daartoe den 3den Mei van Haarlem naar Parys vertrekken en van daar per wiel naar Bor deaux gaan, om tevens den weg te verkennen. Yan uit Bordeaux zal de oud-wielryder Jiel Laval, met 6 gangmakers Witteveen halver wege begeleiden, waar de Hollander Scheltema Beduin, met 6 andere pacemakers, hem tot Parys zal vergezellen, terwyi de heer Augus- tinus de laatste kilometers zal mederyden. Een tienjarige knaap, die Vrydag- avond te Helmond voor een van den trein komend rytuig wilde uitwyken, geraakte onder een ander rytuig. De arme jongen werd zoo hevig verwond, dat hy een half uur later overleed. Men verzekert dat de komst bier te lande van baron Edmond De Rothschild, die vóór zyn aankomst in de residentie een tiental dagen te Utrecht heeft doorgebracht, in verband zou staan mot een voornemen van den bekenden financier, om op door hem aan gekocht terrein tusschen Arnhem en Utrecht een lustverbiyf te doen bouwen, waarvoor aan oen aannemer in laatstgenoemde stad bereids opdracht zou zyn gegeven. De familie Rothschild zou dan een gedeelte van den zomer aldaar doorbrengen. Te Delfzyi maakt men zich onge rust over het lot van de Nederlandsche brik „Elise Susanna". Het schip is den 26sten November van het vorig jaar van Rio Grande naar Liverpool vertrokken en sedert is er niets meer van gehoord. Geheel Brussel is in rep en roer aldus wordt van daar gemeld. Zaterdag stortte het gebouw der Veneti- aaDsche tentoonstelling te Laeken in, waar door 15 werklieden ernstig gewond werden; daarop volgde de inhechtenisneming van den prins van Loos-Corswarem en Zondag ochtend werd een bekend advocaat, de heer Straet dood op dtn boulevard gevonden. De heer Straet was de candidaat der sociaal democraten voor de aanstaande gemeente raadsverkiezingen. Zaterdag nacht had hy in een koffiehuis een zeer hoftig gesprek over de politiek met twee onbekende personen. De politie vermoedt nu, dat deze beide mannen hem hebben gevolgd en vermoord. Eerst Zondag-ochtend werd de heer Straet gevonden. De prins van Loos Corswarem werd op last der justitie te Brussel, te Gent in hechtenis genomen op grond dat hy zich aan tal van oplichteryen heeft schuldig gemaakt. De prins werd terstond naar Brussel vervoerd en daar ter beschikking gesteld van den officier van justitie Wellens. De prins bevond zich te Gent in gezel schap van een Engelschman, die als zyn naam opgaf Ponsonby. Ook deze medeplichtige, in wiens bezit belangryke documenten zyn gevonden, is in hechtenis genomen en naar Brussel vervoerd. Te Londen heeft zich een „Alliance Carpenters' and Joiners' Society" gevormd, die zich ten doel stelt de werklieden by het bouwvak te beveiligen tegen de dwingelandy der vakvereenigiDg. Van de 150,000 werklieden, die te Londen in het bouwvak werkzaam zyn, is slechts een vyfde deel lid der vakvorooniging, doch de overigen zyn geheel aan de willekeur dezer minderheid overgeleverd, die hen belemmert in hot vinden van werk. Sluiten zy zich dan ten einde raad by de vakvereeniging aan, dan gevoelen zy eerst recht de dwingelandy van dit lichaam. Zy worden gedwongen tegen hun wil goed werk, waarmede zy tevreden zijn, neer te leggen. Ten einde hieraan een eind te maken, wil de nieuwe vereeniging dat alle arbeiders, die niet tot de vakvereeniging be lmoren, zich zullen aaneensluiten, om gezamen- lyk tegen don dwingeland te stryden. De werkstaking der werklieden in de steen- en pannenfabrieken aan den Donau is geëindigd. Den burgemeester van Weenen, den heer Grübl, is het gelukt, eene schikking tusschen de werkgevers en de werklieden tot stand te brengen. De fabri kanten hebben zich bereid verklaard tot eene verhooging der loonen met 20 pCt. en daar mede hebben de werklieden zich tevreden gesteld. Naby Oberwiesenfel d, by München, heeft een schildwacht geschoten op twee per sonen, naar hy meende burgers, die zyn post naderden en op zijn aanroepen niet halt hiel den. Later bleek echter dat de soldaat op twee militairen had geschoten en één van hen gedood heeft. Naar aanleiding van dit voorval verlangt de „Voss. Ztg." dat do consignes der schild wachten in dien zin gewyzigd zullen worden, dat de schildwacht voortaan niet meer de opdracht kiygt, personen, die zyn post naderen, te dooden. Te Londen is eene depeche van Lloyd ontvangen, meldende dat 180,000 Eng. ponden tabak in bladen met schuren en huizen op de plantage Kali Anjer op Goemelar, residentie Bezoeki, op Java totaal is verbrand. De exploitatie dier onderneming is in handen van de te Rotterdam gevestigde Tabakmaat schap Goemelar. De oog6t dier onderneming bedroeg in 1891 45,000 KG. blaotabak en 62,500 KG. krossok, zoodat vermoedeiyk het grootste deel van dea oogst over 1894 vernield is. De landverhuizing uit Noorwegen, is in het jaar 1894 belangryk verminderd, Zy bereikte slechts het cyfer van 6453 per sonen, tegen 18,778 in 1893 en 21,526 ia 1892. De meeste landverhuizers zyn naar <ki, Vereenigde Staten gegaan. Do toestand van den hertog van Orleans is gunstig. Het ongeval gebeurde niet op do jacht, maar terwyi de prins een rytoer maakte. Het paard struikelde en viel, zoodat de prins er onder geraakte. Daardoor brak hy zyn linkerbeen. De patiënt heeft geen koorts, zooda*" de geneesheeren vertrouwen, dat hy 6poedlg zal herstellen. De grootvader van den prins, hertog Ferdi nand van Chartres, de zoon van koning Lodewyk Philips, kwam door een dergeiyk ongeluk om het leven. Toen de kroonprins van Parys naar Neuilly reed, gingen de paar den op hol. De hertog sprong uit het rytuig en werd door zyn val zoo ernstig gewond, dat hy reeds spoedig overleed. Ook de Russische keizerin-weduwe is ge troffen door een ongeval, dat nog vry goed is afgeloopen. Toen de keizerin zich met de lift naar haar vertrekken wilde begeven, ge raakte haar voet bekneld tusschen de lift en den muur. De kwetsuur, welke de keizerin daardoor ontving, is echter niet ernstig. De doorbraak in de Yogezen. Uit Epinal worden aan de „Indépendance beige" eenige byzonder heden gemeld over een ernstig ongeluk, dat te Bouzey in de nabyheid van Epinal heeft plaats gehad. Zaterdag-ochtend om vyf uren bezweek plot seling de dyk van het water reservoir van het kanaal. Het water richtte groote ver woestingen aan. In eenige dorpen werden huizen geheel vernield, zonder dat het den bewoners gelukte, zich te redden. Om twee uren in den namiddag had men reeds 38 lyken gevonden. De schade, aan woningen en het gewas toegebracht, is zoer groot en wordt voorloopig op meer dan 1,000,000 fran ken geschat. De minister van binnenlandsche zaken heeft den prefect last gegeven, terstond do noodige ondersteuning te verleenen aan de gezinnen, die door deze ramp zyn getroffen. Tevens is door den minister van openbare werken een hoofdingenieur naar Epinal ge zonden, ten einde zoo spoedig mogelyk de schade te herstellen, want ten gevolge van de schade, welke aan de wegen is toege bracht, moest het spoorwegverkeer tusschen Epinal en Nancy gestaakt worden. Van de omliggende dorpen zyn Bouzey- le8-Forges, Darnieulles, Uxegney en Doumèvre- sur Lavières, byna geheel overstroomd. Het ergst werden Bouzey en Doumèvre geteisterd. Behalve de schade, welke aan huizen, wegen en gewas werd veroorzaakt, werden ook vele bruggen weggespoeld. President Faure (die Zaterdag te Fontaine- bleau is aangekomen) is voornemens, naa* Epinal te vertrekken, ten einde de geteisterde dorpen te bezoeken. De geheele streek, waardoor de water stroom zyn weg nam, is verwoest. Overal vindt men lyken van menschen en dieren. Blykens nadere byzonderheden over de dijk breuk bevatte het reservoir, dat den zuide lijken tak van het Oosterkanaal van water voorzag, 7,000,000 kub. meter water. De dyk, die het reservoir omgaf, was 500 meter lang en werd gevormd door een gemetselden muur, ter hoogte en dikte van 20 meter, met een fondament, ter diepte van 8 meter onder den grond. Daar de grond rotsachtig was, achtte men dezen dyk, in 1879 gebouwd, stevig genoeg. Plotseling is de muur by Bouzey bezweken, zoodat de geweldige watermassa met groote kracht het Alvière dal binnenstroomde. Hoe veel personen by deze ramp het leven ver loren, is nog niet bekend. Men spreekt er nu van, dat het aantal der slachtoffers nog grooter is dan men eerst dacht en meer dan 100 zal bedragen. Tot dusver zyn reeds meer dan 50 lyken gevonden. Dat zoovele menschen omkwamen, was daaraan te wyten, dat de doorbraak 's mor gens om 5 uren plaats had, terwyi de in woners te bed lagen. Bouzey, het gehucht, dat het meeste leed, telt 69 inwoners on ligt op 8 kilometer afstand van Epinal. Chamousey heeft 400 en Domèvre 324 in woners. Van Bouzey is byna geen enkel huis gespaard gebleven. De ramp heeft natuurlyk in de geheele streek groote verslagenheid teweeggebracht. De schade, aan huizen, vee en het land toe gebracht, is veel grooter dan eerst werd ge meld. Het juiste bedrag daarvan is natuurlyk nu nog niet te bepalen. Op last van den prefect hebben de burgemeesters eene lyst opgemaakt van de inwoners, die hulp be hoeven. De regeering zal dan terstond d® maatregelen nemen, die noodig zyn om in den eersten nood te voorzien. Burgerlijke Stand van Leiden. Eerste huwelijksafkondiging van 23 April. J. G. Mol jm. 20 j. en G. Van Egmond jd. 22 j. W. Wallaart jm. 21 j. en J. T. Hillenaar jd. 27 j. H. Siera jm. 21 j. en M. Van de Wete ring jd. 21 j. J. Neuteboom jm. 25 j. en J. Labordus w. 37 j. J. Quist jm- 23 j. en G. Van Dijl jd. 21 j. D. Zaalberg jm. 23 j. en J. Loeber jd. 13 j. J. Mersie Bruijn jm. 31 j. »n J. Q C. reman Kakebeke jd. 34 j. J- Van Wijk jm. 23 j. en H. J. Kade jd. 29 j.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2