de regenten van bet gesticht, de heeren J. F. M. Sterck, Ernst Str&ter en J. Van Wayenburg, en door de dames regentessen mevr. Van WayenburgTen Sande en mevr. dr. Hanlo Heerk^ns, alsmede door den rector mgr. L. C. L. Eygenraam en de moeder overste der eerw. zusters. Twee der jongste verpleegden, van 41/, en 5 jaren, boden HH. MM. bouqetten aan. De regentessen kamer was als ontvangkamer ingericht, versierd met planten en bloemen. De bestuurders werden voorgesteld aan HH. MM., tot wie de heer Sterck eenige woorden van welkom richtte. Hierna bezochten HH. MM. de regenten kamer, waar zy hun aandacht schonken aan de aanwezige kostbare oude schilderstukken, vervolgens de handwerkscbolen, taalscholen en de kleine speelzaaloveral waren als op de gewone wyze de verpleegden aanwezig; op aller borst prykten oranje-strikjes. In de taal school werd HH. MM. een feestzang toege zongen door de kinderen. Toen HH. MM. de kapel binnentraden, werd door een twintigtal verpleegden een driestem mig: „Domine salvam fac reginam nostram ot exaudi nos in die, qua invocaverimus Te" uit gevoerd. Dit gebed, beteekenende: „Heer, be hoed onze Koningin, verhoor ons op den dag, waarop w\j U zullen hebben aangeroepen", wordt in alle katholieke kerken van Nederland iederen Zondag gezongen na de Hoogmis. Dit kerkelijk gezang werd blikbaar met veel ingenomenheid door HH. MM. aangehoord. Van de kapel bereikten de hooge gasten door de sacristie den .linnenwinkel", waar verscheidene proeven van de vaardigheid der verpleogdga werden in oogonschouw geno men om vervolgens een der slaapzalen te bezichtigen. HH. MM. betuigden meermalen hare tevre denheid over den eenvoud, de orde en de netheid der inrichting. Eindelijk begaven de hooge bezoeksters zich naar de groote zaal, waar inmiddels alle 260 kinderen waren saamgekomen; bij het bin nenkomen werden HH. MM. begroet met het „Wien Neerlandsch Bloed". Nadat HH. MM. hadden plaats genomen op do voor haar bestemde zetels, te midden van draperieën, heesters en bloemen, trad een drietal weeskinderen vooruit, van wie een, nl. Cateau Frielink, de gevoelens van allen vertolkte met de helder en duidelijk uitge sproken woorden: „Aan Uwe Majesteiten onze eerbiedige dank voor het blijk van bijzondere vorstelijke gene genheid, door Uw verblijf in ons midden ons geschonken. „Innig verheugd, vandaag onze beminde Koningin en Hare Doorluchtige Moeder van nabij te kunnen naderen, veroorlooven wij ons, als huldo van erkentelijkheid, een kloino her innering Uwen Majesteiten aan te bieden, en daarbij den wensch van ons hart uit to spreken, de bede, die vooral door ons, weezen, zoo menigmaal tot God wordt gericht: voor hot geluk van H. M. Koningin Wilhelmina, voor het behoud van H. M. de Koningin Regentes." De souvenirs, waarvan hier sprake Is, die op fraai geborduurde kussens werden aan geboden, bestonden voor H. M. Koningin Wilüelmina uit een zijden kussen met goud borduursel bewerkt, in het midden een W; het kussen ligt in een sierlijk rood peluche doos. H. M. de Koningin-Regentes ontving eon in marokko leder rijk gebonden exemplaar van Thom. van Ryckevorsel's „Geschiedenis van hot R -K Maagdenhuis". H. M. de Koningin-Regentes dankte met staan kyki n, en zag hoe ze 't reine sneeuw kleed verbraken, on een donker spoor achter lieten Anna legde haar don arm om 't midden, om haar naar binnen te brengen. En ze was meegegaan, naar boven, waar ze weer dion stoet zag in de verto, gaande door al dat wit, dat zoo rustig was. Haar hoofd drukte ze tegen het raam, om 't goed te zien, en lang nadat ze buiten 't gezicht waren, stond ze nog zoo, zich zoo innig, innig alleen voe lend met haar smart, waartegen zo niet opge wassen was. En allen waren ze toen by haar komen zitten en praatten zacht; en ze li »ordo wel hun stemmen, maar niet wat zo zeiden; altyd dacht ze over hare smart, die baar aandroigde, haar scheen to vorstikken. En weer had ze goon rust kunnen vinden en hoe minder zo den slaap kon vatten, des to moer hegeerde ze er naar Zoo bleef ze dien nacht zitten waken, turend in de vlammen in den haard, steed6 met haar groote, vra gende oogen, en soms keek zo ora naar 't bed, waarop de bloemen nog lagen en dat nu leog was. Anna en Frans hadden by haar willen blijven, maar ze had hun gevraagd haar alleen te laten, en de deur gesloten, zoodat, toon Frans lator terugkwam om naar haar to zien, by do deur gesloten vond, en niot durfdo kloppon, omdat hy dacht, dat ze sliep. Toon het licht begon to worden, was Ellen weggogaan, 't huis uit, do deur zacht sluitend, rond ziend, of iemand haar zag. En zoo ging ze naar 't kerkhofweor was er sneeuw go vallen, zoodat ze niet meer zien kon, dat daar monschon geweest waron. En by 't graf, dat ze alleen kon onderscheiden, ouidat 't hooger lag, knielde ze neer, en veegde de sneeuw weg. Toen viel zo in slaap, 't hoofd op den grond gerust. En Frans, die gemerkt had, dat zo weggegaan was en haar had govolgd. omdat hy altyd bang wa*, als Ellen alleen bleef, ging naar haar toe, en tilde baar op in zyn armen; maar zo sliep door, doods bleek en snel drukte Fra: s haar oen kus op do lippen, haar 8teed9 in 't gelaat ziende: want Ellen was dood. Pbospkbo. eenige woorden, en deelde medo, dat eenige gelden zouden worden gezonden, om de kin deren te trakteeren. Vervolgens zetten HH. MM. in een daartoe bestemd register hare handteekeningen. Toen HH. MM. de groote zaal verlieten, werd weder het „Wien Neerlandsch Bloed" aangeheven. Het fraaie weder van den voormiddag had plaats gemaakt voor een bewolkte lucht, waar uit een slagregen neerdaalde juist tegen den t^d, dat de rytuigen voorkwamen om HH. MM. af te halen voor het bezoek aan de stichting van de Vereeniging tot oprichting en instandhouding van het Protestantsch Weduwen- en WeezeDfonds. Deze stichting, gelegen in de tweede Hugo De-Groot-straat, omvat 84 woniDgen, waar weduwen, die met de zorg voor jeugdige kinderen belast zyn, kosteloos huisvesting vinden, terwijl een bewaarplaats voor jonge kinderen, een werk en verkoopplaats mede tot deze weldadige instellingen behooren. De ontvangst van de Vorstinnen had plaats in de zeer fraai versierde werkzaal. De president-commissaris, mr. Wildschut, sprak HH. MM. toe, allereerst om haar een hartelyk welkom toe te roepen en dank te betuigen voor de eer van het bezoek, en ver volgens om den Vorstinnen doel, Inrichting en geschiedenis der stichting te verklaren. Daarna zongen de kinderen HH. MM. den volgenden, door den heer W. T. Zeegers ge dichten welkomstgroet toe: Hart'lyk welkom, Koninginnen, Welkom in ons nedrig huisl Ryk gezegend is deez' ure Voor der weduw stille kluis. Waar door Uwe Majesteiten Zooveel goeds ons wordt betoond, Is het werk der ed'le liefde Door Uw voorbeeld reeds bekroond. Dank voor het bewys van zorgen, Dat Uw komst ons heden schenkt 1 O, wy weten 't, hoe voortdurend Gy, Vorstinnen, ons gedenkt. Menigmaal reeds heelt Uw invloed Zelfs het bitterst leed verzacht: Daarvoor zy uit kindermonden U eerbiedig dank gebracht! Op den steun van God en menschen Is niet vruchteloos vertrouwd: Voor de weduwen en weezen Zyn deez' woningen gebouwd. Wy, als kind'ren dezer stichting, Zingen dankbaar, bly te moe, In deez' onvergeeflijke ure U vol eerbied 't welkom toe! Thans begaven HH. MM. zich in een der woningen. De doelmatige inrichting, nette be huizing, het eenvoudige, doch knappe huisraad maakten blijkbaar een gunstigen indruk en ontlokten aan H. M. de Regentes een betui ging van lof en hooge tevredenheid. De be woonster der woning, waaraan het vorstelyk bezoek ten deel viel, bad door het aanbrengen van wat bloemen en eenige versiering getracht er een dor gelegenheid passend feestelyk voorkomen aan te guvtn. Ten slotte bezochten HH. MM. de Kinder- bowaarplaats, waar de kleuters, netjes aan gekleed, zich niet allerhande spelletjes, onder leiding der onderwijzeressen, bezighielden. By bet binnenkomen van deze zaal boden een jongetje, genaamd De Jong, en een meisje, genaamd De Boer, beiden jonger dan 6 jaar, den Vorstinnen bloemruikers aan. HH. MM. onderhielden zich minzaam met enkelo klointjos en volgden eenige oogenblikken hun aardig doen by het spelen. Zeer vclJaan en onder betuiging Harer ingenomenheid met zulk een nuttige en wel dadigo instelling als deze stichting voor weduwen en woozon, bestegen de Vorstinnen, onder luid gejuich der talryke menigte, de rytuigen, om zich te begoven naar het Museum Fodor, op de Keizersgracht. Hier werden den Koninginnen in de fees telyk versierde vestibule bouquetten aange boden door twee jongejuffrouwen, leerlingen van don conservator, den heer E. S. Wit kamp Jr. De directeur vestigde de aandacht van Hare Majesteiten op de kunstwerken van Arie Scheffer, Descamp, Diaz, Gudin, Czemak, Rosa Bonhenr en op de aquarellen van Rochussen, Benonvillo, Gaillait; verder op de doeken van Van Dyk, Rubens, Berchem, Ostado en eene Sopiateokoning van Rembrandt. Aan de Vorstinnen werden catalogi, in wit satyn met goud gebonden, aangeboden. Daarna keerden HH. MM. naar het paleis terug, waar do stoet om halfvier aankwam. Do hevige regen, die gedurende den middag viel, maakto den tocht voor HH. MM. niet aangenaam. Do regen was ondertusschen opgehouden en do parapluios, die voor Hare Majesteiten by mr. baron Roflll waren gehaald, bleken niet noodig. Zjj haddon reeds een andere. Het rijtuig der Koninginnen bloef ook thans den gohoelen rit open en het programma van den dag werd gevolgd. Gedurende het bezoek 's morgens aan het Maagdenhuis, was Koningin Wilhelmina ge kleed in eeno crömo kostuum en een hoed, met blauw gegarneerd, terwyl Hare Majesteit des middags gehuld was in een lichtgroen zyden gewaad. Des namiddags was er groot gala-diner van 110 couverts. Naar men verneemt, was de reden, waarom H. M. de Koningin-Regentes op den raout van Dinsdag-avond, instede van een omwan deling door do zalen te doen, diegenen harer gasten, die zy wenschte toe te spreken, zitten de ontving, deze, dat Hare Majesteit zich kort vóór hare komst te Amsterdam den voet heeft verstuikt, hetgeen haar het gaan moei- ïyk maakte. Gemengd Nieuws. Al wordt nu in het Van-der-Werf- park de feesttent gebouwd, zoo is er toch nog een groot gedeelte van die wandelplaats vry gebleven. Dat met dien maatregel gehan deld is naar het genoegen van het publiek, biykt uit het drukke gebruik, dat er van ge maakt wordt. In één opzicht echter zou dit wel wat te druk kunnen genoemd worden, nl. door de jeugd, welke zoo heel graag op het plein om het monument schynt te spelen. Als het nu maar by dat spelen bleef, zou het nog zoo erg niet wezen, maar sommige kleinen kiezen, om „wegschuilertje" te spelen, byv. het perk met conifeeren uit, dat daar onder niet anders dan lyden kan. Na zeven uren, als de tuinlieden hun dagelykschen arbeid hebben geëindigd, breidt de verniel zucht zich zelfs nog verder uit. Het is wel jammer, maar toezicht schynt er voortdurend noodig te zyn. Daarom is de vraag gewettigd of hierin ook by avond niet is te voorzien, hetzy door de politie, hetzy op andere wyze. De veemarkt albier was heden buitengewoon druk bezocht. Er waren o. a. niet minder dan 2222 runderen aangevoerd, een getal dat tot de zeldzaamheden behoort. Naar wy vernemen, circuleert er by de bowoners van de Hoogewoerd een adres, ten einde te voorkomen dat het „Leger des Huils" zyno oefeningen in een op ge noemde straat aangekocht percoel zal houden. Opgave van hot vervoer en de opbrengst van den Rynlandschen Stoomtram weg gecurende de maand Fobr. 1895reizigers aantal 18,675; opbrengst 2309.12; goederen en diversen ƒ882 60. Totaal ƒ3191.72. Yan 1 Januari tot ultimo Febr. 1895reizi gersaantal 42,461; opbrengst/"6329.955; goe deren en diversen f 1412.77. Totaal /"6742.721. Per dagkilometer bedraagt dit 12.70. Uit Lisse meldt men: De hyacin tenveilingen in Haarlems omstreken zyn sedert een paar dagen aangevangen. De pryzen zyn in vergel yking van vorige jaren vry hoog, er wordt flinker geboden dan vroeger. Algemeen verwacht men in het aanstaande handels seizoen goed* pryzen voor hyacinten. De andere bolgewassen zuil n echter vermoedelyk weinig in prys verandoren. Alleen tulpen zyn heel- wat lager gestemd. Gistermorgen hebben te Haarlem de werklieden van vorscbillende timmerwerk plaatsen den arbeid gestaakt. De stakers trokken de stad door, om hunne vakgenooten, die nog aan den arbeid zyn, te bewegen zich by hen te voegen. Een firma heeft twee harer werklieden, die aan de beweging meedoen, onmiddellijk uit haar dienst ontslagen. Een commissionnair in gedis- tilleerd, oud 59 jaren, had zich gisteren voor de Rotterdamsche rechtbank te verantwoorden, beschuldigd van poging tot moord op zyne vrouw of op een by hem inwonend persoon. Hy heeft althaus op beiden of op één van buiden op ongeveer zes pas afstands een rovolver gelost, terwyl zyn voornemen alleen verhinderd werd door de tegenwoordigheid van geest van den commensaal, die de vrouw achter de half geopondo deur duwde en zelf halverwege achter die deur ging staan. Een onder-inspecteur van politie, die ter hulp was gesneld, werd eveneens door beklaagde gedreigd. Het O. M. vorderde vyf jaren tegen den ouden man, die als reden voor zyne daad opgaf het heerschzuchtig karakter zyner vrouw en de verstandhouding tusschen dezo en haar commensaal. Daarentegen moest hy van het O. M. vernemen dat zyn gedrag allesbehalve onberispelijk was en by door drankmisbruik aan lager wal was geraakt. Te Amsterdam werd gister- avond een drukbezochte „protestmeoting" in „Plancius" gehouden over het bezoek der Koninginnen. Op straat werd niet dadeiyk een stoet gevormd, omdat op het einde der meeting gewaarschuwd was, dat zich een sterke politie macht in hot bureau op het J. D -Meyerplein had opgesteld. Toen ging een groot doel der aanwezigen door de Jodenbuurt naar don Dam. Daar probeerde men een stoet te vormen, die zich naar „Constantia" begeven zou, maar eensdeels, doordat het aantal dor betoogers zoor geslonken was, andersdeels door bet onmiddellyk krachtig optreden der politie, ging dit plan niet op on verliep het opstootje weldra. In de Paleisstraat werd door een drietal agenten nog even van den wapenstok gebruik gemaakt, en op den Dam bleef een kleine hoop nieuwsgierigen nog etnigen tyd het Paleis aan gapen, waarvoor op de kleine steentjes door het detachement schutterij de geweren in rotten gezet waren Het bleef er echter verder rustig. Het bekende landgoed „Duin-en- Kruidberg", by Sandpoort, is te Haarlem ge kocht door den makelaar J. J. F. F. Muller voor den lieer J. T. Cremer, lid der Tweede Kamer, voor 164,400 buiten de veilingskosten. De socialistische onderwijzer Robertus, te Beets, heeft officiéél vacantie op 1 Mei aangevraagd, ten einde de Mtibeweging mee te kunnen visren. Weder heeft in de zitting der arrond.-rechtbank te Utrecht, kamer van burgeriyke zaken, de gerechtelyko verkoop plaats gehad van een boerenhofstede en verdere getimmerten met bybehoorende landeryen in den polder Groot-Mydrecht, onder de gemeenten Vinkeveen en Waverveen en Wilnis, ten ver zoeke van den penningmeester van dat water schap. De hofstede werd ingezet op 1, welke inzet met 1 werd verhoogd, zoodat deze hofstede voor twee gulden is afgemynd. De vorige maal was, zooals men zich zal her inneren, de inzet van 1 niet verhoogd en was het bestuur van het waterschap zelf voor één gulden kooper gebleven. Stegeman, het bekende „Stap horster boertje", is by vonnis van het kanton gerecht te Steenwyk veroordeeld tot 30 boete, sub. 10 dagen hechtenis, wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. De eisch was ƒ100, sub. 30 dagen. In de nachten van 19 op20en 20 op 21 April, beide keeren van omstreeks middernacht tot by halfvier, zyn op de Sterren wacht te Utrecht resp. 12 en 48 „Lyriden" waargenomen vallende sterren, die gemeen- schappelyke zoogenaamde radianten of uit stralingspunten in het sterrenbeeld „de Lier" hebben. Zooals men weet, zyn dergelyke val lende sterren zwermen, als o. a. de Lysiden van April, de Serseiden van Augustus, de Leoniden van November, vooral van belang, doordat ze in nauw verband met kometen staan. Zoo beweegt zich de elk jaar omstreeks den 20sten April terugkeerende zwerm der Lyriden in eene baan, die groote overeenkomst vertoont met de baan eener in 1861 verschenen komeet. (U D.) Voor de arrondissement s-recht- bank te Arnhem werd de vorige week be handeld de zaak van den heer P. C. W. De V. v. d. V., ter zake van mishandeling. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de zaak zich als volgt had toegedragen: Op eene vergade ring gebruikte zekere jhr. v. d. S. de quali- ficatie „ploert" ten opzichte van den heer v. d. Y. Nadat dit dezen ter ooren gekomen was, liet hy satisfactie vragenexcuses of anders een duel. De heer v. d. S. bood daarop in het by zyn van getuigen zyne excuses aan den heer v. d. V., mede zeggende dat hy het woord „ploert" in opgewondenheid had ge bruikt en zonder te willen beleedigen. Hier mede was die zaak geëindigd, maar do heer v. d. Y. vroeg daarop den heer r. d. S. hem een paar vragen te beantwoorden, die hy hem doen zoude. De heer v. d. S. weigerde dit en wilde heengaan, waarop de heer v. d. V. hem met de geschoeide hand een slag in het aan gezicht gaf. Die slag was niet hevig, niet om licharneiyke smart te veroorzaken, maar eene uitdagende beleediging. Yan dezen slag is aangifte gedaan en de officier van justitie had wegens „zware" mishandeling veertien dagen gevangenisstraf tegen den heer v. d. Y. ge eischt. De rechtbank heeft hem thans over eenkomstig dien eisch veroordeeld. De storm van 23 Maart jl. be- rokkende groote schade aan de visschers in het noorden van Friesland. Byna alle netten in zoe werden weggeslagen en by matige berekening beloopt zy een bedrag van 20,000. De visschers zyn te arm om nieuw vischtuig aan to koopon; by gebrek daaraan kunnen velen thans hun bedryf niet uitoefenen. Uit de botrokken gemeentebesturen heeft zich nu eene commissie gevormd, die giften zal in zamelen ton behoeve dezer arme visschers- bevolking, om deze de schade te vergoeden en haar in staat te stellen op het zilte nat weer eigen breod te verdienen. Te Gent is onder twee koeien, uit Nederland aangevoerd, mond- en klauwzeer geconstateerd. Het jongste geval te Esschen, waarvoor oeno geheele lading vee naar Nederland werd teruggezonden, is nader gebleken geen mond en klauwzeer te zyn geweest. De benadeelde kooplieden hebben hiervan aan de Belgische regeeriag kennis gegeven, met verzoek om schadeloosstelling. Dat de vee-uitvoer naar België zyn toppunt bereikt beeft, blijkt hieruit, dat in de laatste dagen zelfs gebrek was aan veewaggons. Te Rozendaal was men van 's morgens vroeg tot '8 avonds laat in de weer om de waggons te zuiveren en te ontsmetten. Op de twee eerste aagen dezer week ver trokken langs genoemd grensstation niet minder dan vyf extra-veetreinen naar Esschen. De beambten der omnibus-maat, schappy te Parijs hebben gisteren besloten den arbeid te hervatten. De vergadering- waarin dit bésluit werd genomen, was zeer rumoerig. Men besloot over to gaan tot her vatting van den arbeid naar aanleiding van een onderhoud, dat het comité had met de commissie uit den gemeenteraad en den minister president Ribot. De directies der maatschappyen hebben zich bereid verklaard, alle werkstakers weer in dienst te nemen, met uitzondering van diegenen, die zich schuldig hebben gemaakt aan het plegen van geweld of aansporing tot verzet. In Rumenië stygt de Donau nog voortdurend. Te Braïla zyn de laag gelegen stadsgedeelten overstroomd. By Kalaraschi zyn vier personen verdronken en is veel vee om gekomen. De bewoners van het dorp Chirnogi konden zich niet tydig genoeg redden en zyn door het water ingesloten. Ook op enkelo andere plaatsen wies de rivier zóó snel, dat de inwoners zich ook daar niot meer konden redden. Hoevele personen het leven verloren, is nog niet lekend, maar toch gelooft men, dat de overstrooming vele slachtoffers heeft geëischt. Overal is trouwens het gevaar nog niet geweken. De „Standard" verneemt uit Odessa dat de Dnjvper in de gouvernementen Kieff en Tcher- nikoff groote uitgestrektheden land heeft over stroomd. Meer dan vierhonderd huizen zyn vernield; de schade, aan de te velde staande gewassen aangericht, is niet te overzien. De beroemde kunst-industrie- school van Chalons-sur Marne is in den nacht van 21 April afgebrand; de schade bedraagt minstens een milüoen francs. De school had haar ontstaan te danken aan den hertog van LarochefoucauldLiancourt, die een warm voorstander van het onderwys ia de kunstindustrie was. Hy had in het kasteel van Compiègne cursussen voor hand- werksleerlingon ingericht; in 1806 werd de school door Napoleon, die het kasteel te weelderig vond voor het doel, naar het vroegere seminarium van Chalons overgeplaatst. In het begin werd er veel aan politiek gedaan; in de laatste twintig jaar beantwoordde de in richting eigeniyk eerst aan hare bestemming en werden de leerlingen in geheel Frankryk gezocht. Te Glasgow is eon crematorium gebouwd, waarin verleden Zaterdag het eerste lyk is verbrand; het was van eene vrouw, mevr. E. Haining Laurie Ook in het crematorium van Woking, by Londen, bevond zich onder de eersten, die daar werden verbrand, eene dame, lady Bramwoll. Onder de dames van den Engel* schen high life worden vele journalisten aan* getroffen. De gravin van Aberdeen schryft hoofdartikelen, de gravinneD van Jersey, Mun ster en Mar zyn politieke medewerksters van de aanzienlijkste Engelsche bladen. De hertogin van Sutherland schryft novellen en ontvangt per vel een honorarium van 50 pd. st. Lady Henry Somerset schryft in haar eigen blad elke week een artikel. Lady Meath en do gravin va» Warwick behandelen meestal sociale quaestièn en ook de ladies Jenne, Lawless en Lindsay wyden zich aan de journalistiek. Eerkeiyke Berichten. Benthuizen: Zondag-namiddag te 2 uren, ds C. Spoelstra, van Zoeterwoude. Oude- en NieuweWetering: Zondag voormiddag te 10 uren, ds. P. T. Yan den Borg, predikant te Nieuwkoop. Woubrugge: Zondagvoormiddag te 10 uren, ds. J. H. Gezelschap, predikant te BeTkol en Rodenry8, als zoodanig aldaar beroepen. Des namiddags te 2 uren, ds. T. Doevendans, predikant te Hoogmade. INGEZONDEN, Mijnheer de Redacteur/ Een ongeluk in *4 verschiet? Al sedert jaren met de stoomtram naar Katwyk gaande, ben ik getuige geweest van 't met pryzenswaardigen yver verbeteren der trambaan, waardoor vele scherpe bochtec verdwenen zyn en 't rollend materieel alzoo heelwat minder aan slytage ondorhevig is. Één govaariyk plekje is echter nog niet onderhanden genomen, n.l. de brug to Katwyk over den Ryn. Wanneer daar een ongeluk gebeurt, zal 't vreeseiyk zyn, en by een volle tram, wi9 weet hoeveel menschenl evens koston. Stel U voor dat de locomotief of een van de wagens op de brug uit 't spoor geraakt; de locomotief gooit dan direct de stylen in de yzeren gal* om en de yzeren balans van eenige duizen den kilo's verplettert de reizigers. De kans tot zoo iets is betrekkelyk groot omdat een dubbele bocht juist over de brug gaat, waarbij nog komt dat de tram van den gevaarlykston kant vollen gang moet zetten om tegen de brug op te komen en door de bochten te kunnen ryden. Een klein ongeval, gisternamiddag met de tram van 6 u. 8 m. uit Leiden, gaf my aan leiding tot deze reeds meermalen in dit blad besproken zaak. By het passeeren van bedoelde brug ge voelden de reizigers eon hevigen schok alsof er een steen op de rails lag. En wat bleek later? De platte rail op de brug was gebroken. Dit op zichzelf is van weinig boteekenis, want do wielen werden op hun plaats gehouden door de binnenrail. Wanneer hetzelfde gebeurd was met de binnenraileen ernstig ongeluk ware onver- mydeiyk geweest. Maar desniettemin kwam 't my voor als een waarschuwende stem van de brug zelf: „Denk aan 't bekende spreek woord I" 't Is niet aan my om de plaats en con structie van een goede brug aan te geven De Hollanösche Spoorwegmaatscbappy heeft daarvoor h3re technici te over. Gok ben ik overtuigd dat aan de uitvoering van een der gelijk plan zeer veel moeilijkheden en be zwaren verbonden zyn; maar het gevaar is te bekend, dan dat er eerst eenige reizigers hun leven zouden moeten laten, vóór men tot ander© maatregelen overging. Met de meeste achting, Leiden, Uw Dw. Dn. 26 April 1895. J. Een rtandbeeld voor den Zw()ger. De Holland Society te Nieuw-York hoeft, volgens de „N.-Y. Times", het plan, om, ter herinnering aan do bezetting van Manhattan- eiland door do Hollanders, een bronzen of granieton standbeeld voor Willom den Zwyger op te richten aan de rivier-zyde te Nieuw- York. Een som van vijfduizend dollars zal er voor besteed worden. Do jury bestaat uit de heeren Van Hoesgn, George G. De Witt en dr. D. B. St. John Roosa; een plan, een ruiter standbeeld van Daniel C. Frenck, is reeds door deze jury onderzocht; het paard is door den heer E C. Potter gemodelleerd; het voetstuk van graniet door Mc. Kim Mead en White ontworpen.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2