STOOMTRAM Groote Uitverkoop Finale Uitverkoop van Milan en Tafelserviezen. J. J. POLLMANN. der Badinrichting Rijtuigen, enz. In de Koffiebaal van Galanterieën, Glas, Kristal, Aardewerk, Stoomtram HAARLEM LEIDEN. SCHOONMAAK! N#. 10788. Donderdag 25 April. A0. 1895. feze dCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. PERSOVERZICHT.- LEIDEN - VOORSCHOTEN - VEUR (Leidschendam)- VOORBURG-DEN HAAG. Bestelgoed per 100 K.G. 30 Cts. Vrachtgoed voor de eerste 100 K.G. 15 Cts. Voor elke volgende 100 K.G. 12 Cts. zuivere Preanger-Koffie, G. VAN WIERINGEN Ir., TARIEF BADHUIS TE LEIDEN, is geopend: alsmede alle mogelijke Artikelen voor Luxe en Huiselijk Gebruik. IVieuwe Ftijn 1. A.an de Vischhrug. LEIDSCH DAG-BLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. f 1.10. Franco por post ..--:..••••••••••» 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER AD VERTEN TIEN Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17£. - Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Olllciëele Kennisgeyingen. DRA. WK WET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algenu od© kennis, dat door WILHELMUS VAN GASTEREN wonende alhier, een verzoekschrift is ingediend om vergunning voor den kleinh ndel in Sterken drank in het perceel Hcorengracht 114. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WA8, Burgemeester. 28 April 1895. E. KIST, Secretaris. In de Nieuwe Rotterdamsche Courant wordt, naar aanleiding van de dezer dagen gehouden keuring van paarden van particu lieren, die aangewezen zyn, om by eveutueele behoefte voor den militairen dienst te worden gebezigd, het volgende opgemerkt: „Hoe weinig vertrouwbaar de gegevens zyn, die het departement van oorlog zich verschaft heeft, ten einde te kunnen beoordeelen over hoeveel paarden het ingeval van nood in ons land ongeveer zou kunnen beschikken, bleek my uit eene mededeeling van een onzer voor naamste stalhouders. Behalve de by hem op stal staande paarden, die voor den militairen dienst zyn aangewezen, was officiéél de vraag tot hem gericht zooals ook tot de andere stalhouders hoeveel paarden by ingeval van oorlog zou kunnen op zich nomen, tegen den dubbelen remonteprys aan het Ryk to leveren. Met zyn kennis van de landbouwers in den omtrek, waar hy zoo noodig goede paarden zou kunnen aanschaffen, gaf hy een aantal, stel 40 paarden, op. Op gelyke wyze zyn ook de andere stalhouders by de beantwoording der hun gestelde vraag te werk gegaan, maarde paarden van die landbouwers staan ook reeds op de verzamellyst van be schikbare paarden, die het departement heeft laten opmaken. De sterkte op het papier zal due die van de werkeiykbeid wel aanzienlyk overschryden." De Huisvrouw is allesbehalve ingenomen met de motie, door het congres van het Algemeen Nederlandach Werkliedenverbond aangenomen, waarby aan het centraal bestuur werd opgedragen, by de Regeering aan te dringen op afschaffing van fabrieks arbeid door gehuwde vrouwen. Het doet niets ter zake, meent het blad, dat het zeker een ideaal-toestand zou wezen, wanneer elke gehuwde vrouw kon werkzaam zyn in haar geziü, en geen enkele genoodzaakt ware door vaak zwaren arbeid mee te helpen voorzien in het levensonderhoud; doch daar gelaten dat de ideaal-toestand onbestaanbaar is en wel altyd onbestaanbaar zal blyven, geldt het hier vóór alles het beginsel van vryheid voor de vrouw. Het is, zegt De Huisvrouwoverigens ge- makkeiyk gezegd: schaf den fabrieksarbeid van vrouwen af, maar wat zou er dan worden van den toestand van zoo menig gezin? Bo vendien, in den regel gaat de arbeid op de fabriek niet boven hare krachten, en in vele industrieën geeft men aan vrouwenkrachten de voorkeur. De Huisvrouw meent dat in de aanneming der motie grof egoïsme in het spel is. Men wil de vrouwen van de arbeidsmarkt verdringen, om voor zichzelf een monopolie te scheppen. Dit gaat h. i. zóó ver, dat het oorspronkeiyk voorstel zelfs geen onderscheid wilde maken tusschen gebuwde en onge huwde vrouwen en ook do laatston uit de fabriek wilde verbannen. De Volksbanier schreef dezer dagen: Een bittere pil wordt op 't o ogen blik de geheele wereld te slikken gegeven in de schrome lijke knoeieryen in den petroleum- h an del, waarvan we allen reeds de nadee- lige gevolgen ondervinden door de plotseling schrikbarende opvoering van den petroleumpry8. Tot goed inzicht der zaak willen we onzen lezers het verloop daarvan in 'tkortmededeelen. In Amerika, dat vry ryk is aan petroleum- bronnen, waien deze vroeger in beheer by verschillende maatschappijen, die uit den aard der zaak elkaar een geweldige concurrentie aandeden en waarom men toen dan ook in waarheid nog kon spreken van een petro- leummarkt, onderhevig aan wisselingen, die afhankelyk waren van vraag en aanbod. Men ging daar echter eindelyk inzien dat die onderlinge concurrentie uitliep op direct nadeel van alle ondernemingen, waardoor reeds enkele maatscbappyen het hadden moeten afleggen, waarop de verschillende maatschappyen ten slotte de handen in elkaar legden en gezamenlyk een trust vormden, met den petroleumkoning Rockefeller aan het hoofd, die, in plaats van door de markt be- heerscht te worden, de markt zou kunnen beheerschen, en de groote „Standard Oil Comp." was geboren. Hiermede was echter het groote doel nog geenszins bereikt, want er bleef toch nog een zeer gevaarlyke concurrent over in den Rus- sischen potroleumbond. Ook deze laatste heeft een nagenoeg ge lyke geschiedenis, want ook daar waren de verschillende bronnen oorspronkeiyk in exploi tatie by verschillende maatschappyen, die elkaar den oorlog aandeden. De geldmarkt beheorschendo Rothschild echter, eigenaar van uitgestrekte petroleum- bronnen, kon ook door zyn ontzaglyk vermo gen wel de petroleummarkt beheerschen, en om nu zyn Russische concurrenten er onder te krygen, zag deze er niet tegen op zyn petroleum tot de laagste pryzen ter markt te brengen, tot pryzen, die hem niet alleen de exploitatiekosten niet konden opbrengen, maar waarby hy zelfs aanmerkelyke verliezen moest ïyden. Door zyn enorm kapitaal was hy echter in staat zyn doel te bereiken, nl. de andere maatschappyen óf ten onder te brengen, óf aan zich te verbinden; de onder nemingen der afgemaakte maatschappyen kocht hy dan op, en zoo werd hy de baas. Met de nog staande maatschappyen ging hy vervolgens een combinatie aan, waaruit de Russische petroleumbond is voortgekomen, onder heerschappy van den petroleumkoniog Rothschild. Zeer laag tarief voor Bestelgoederen. Onverschillig over welk gedeelte van den Tramweg het vervoer plaats heeft: Per zending van 5 Kilogram of minder gewicht l® Cents. Van elke 25 Kilogram of onderdeel daarboven wordt per Zending berekend5 Cents. Zendingen tot een gewicht van 200 Kilogram worden als bestelgoed aangenomen. Lichte goederen van grooten omvang, zooals Meubelen en dergelijken, worden berekend naar het dubbele gewicht. 5940 32 8055 40 Bestelgoederen worden aangenomen Breestraat 138, bestel- en vracht goederen W achtkamer Stoomtram naast „de Practische Ambachtsschool." De uitgebreide concurrentiestryd was nu door beide partyen, door de Amerikaansche en door de Russische, gecentraliseerd, maar nu werd dan ook de daaruit voortgesproten onvermydeiyke tweestryd tusschen de beide machtige combinaties met felheid ter hand genomen. De quaestio was van toen af slechts welke der beide partijen den kamp zou winnen, waarvan intusschen het publiek de ruime vruchten plukte. Het is nog te goed bekend, hoe de Ameri kaansche „Standard Oil Comp." alles aan wendde om haar productie door de gansche wereld te voeren en welke ontzagiyke som men zy daaraan besteedde, maar toch schynt het, dat ze niet tot de overwinning kon ge raken, want nu sedert enkele maanden hebben de beide bonden, de Amerikaansche en de Russische, een verbond gesloten en zyn dus feitelyk geworden één samenwerkende maatschappy, waardoor zy thans de petroleum markt over de gehetle wereld in hun macht hebben, zoodat er nu eigenlyk geen spraak meer kan zyn van een markt, daar het publiek eenvoudig den prils heeft te betalen, dien men goeddunkt te stellen. En wat is nu daarvan het gevolg? Dat de particuliere afnemers thans reeds meer dan het driedubbele van den vorigen zomer te betalen hebben. Letten we nu op het verschil in prys van voorheen, toen de Amerikaansche petroleum werd verkocht a 4'/t cents per liter, met den tegenwoordigen prys, dan hebben wy toch zeker wel recht tot de vraag of het publiek zich in dien opgeschroefden toestand maar ïydzaam moet schikken. Was het nu nog de quaestio dat de exploitatiekosten of buitengewone omstandigheden zoo'n kolossale verhooging noodzak-.lyk maakten, dan fiat, en zouden we ons nog troosten dat daardoor het meer te betalen geld in circulatie bleef; maar dit is hier niet het geval. Hier betalen we de enorme verhooging alleen om daar door de portemonnaie te sty ven der petroleum- koningen. Zou daartegen nu niets te doen zyn? Wy gelooven dat daartegen bitter weinig te vechten zal vallen, maar ook dat hiorin eene nieuwe les ligt togen de stellingen der zoogenaamde Manchesterschool. Waar immers blyft nu by deze vry e ontwikkeling van handel en productie het natuurlyk even wicht tusschen vraag en aanbod? Hier toch kan niet gesproken worden van een natuur lyk evenwicht; en zoo men alwyzenwilop het feit, dat de vraag naar petroleum by deze hoog opgevoerde pryzen nog nagenoeg even sterk blyft en dus toch het evenwicht niet verbroken is, dan is dit toch in elk geval een o n natuurlyk evenwicht, zooals byvoor- beeld iemand kan teweegbrengen door de hand op de lichtere schaal te leggen, waardoor deze de vereischte zwaarte erlangt, maar die dit toch niet op den duur zal kunnen blyven volhouden. In elk geval echter is het een onzuivere toestand, een toestand, gebaseerd op misbruik van macht, die eiken weldenkende tegen de borst moet stuiten. Onder het opschrift „De toekomst onzer jongens" bespreekt de Haagsclie Courant de wenschelykheid, de wet op het middel baar onderwys te herzien. Het blad acht dit vooral noodig, omdat by de tegenwoordige inrichting van het leerplan op do H. B.-S. en Gymnasia de beroepskeuze te vroeg reeds op het 12de jaar, moet plaats hebben. Zet men de militaire carrière buiten be schouwing, waarby speciale toestanden in aanmerking komen en die bovendien tegen woordig langs allerlei paden en op verschil lende leeftyden nog te bereiken is, dan moet voor elk wetenschappelyk vak reeds op dien twaalfjarigen leeftyd worden gekozen: inge nieur, geneesheer, jurist, literator, technicus, predikant, enz., enz men moet wil men later geen kostbaren tyd verliezen, wat den meesten niet gelegen komt aan den ingang van het leven al een keuze doen, daar de eene weg leidt door het middelbaar onderwys en de andere door het gymnasium. Want deze wegen wyken zoozeer uit elkaar, dat men met elk jaar een wydere kloof tusschen beiden vindt. Is dat met onzinnig, onmenschkundig, anti- paodagogisch? Ware het niet oneindig veel beter en rationeeler, aan het lager onderwys één soort van voortgezet, middelbaar onderwijs te laten aansluitende school, waarvan de wetgever van 1863 zelf het type aangaf, de driejarige hoogere burgerschool? Desnoods met een eenigszin8 gewyzigd leerplaö, is zy in 't alge meen veel beter dan de vyljarige, die te veel is ingericht als voorbereiding voor de P. S. en ook het stelsel der driejarige, dat het einddiploma wordt uitgereikt door de leeraren der school, is, behalve veel goedkooper en minder tyaroovend, ook per saldo te verkiezen. Van die driejarige school uit zou zich dan het verdere onderwys in verschillende speciale richtingen hebben te vertakkende technische of mathematische, de handels-, de militaire en de letterkundig-juridische of gymnasiale school. Ons dunkt, de groote voordeeleD, aan zulk een reorganisatie van ons onderwys verbonden, zyn zóó in het oog loopend, dat er na een ruim dertigjarige ondervinding van de na doelen van het in 1863 aangenomen stelsel geen twyfel meer mogelyk kan zyn. Wat men ten aanzien van een jongen van 12 jaar byna nooit kan doen, kan men byna altyd doen ten opzichte van een küaap van vyftien a zestienbeslissen, voor welk beroep of vak hy byzondero geschiktheid, aanleg of voorkeur heeft. En de driejarige leergang is doeltreffender, minder speciaal. Nog daargelaten de omstandigheid, dat de meeste ouders gemakkelykor zes of zeven dan negen of tien jaren te voren kunnen bepalen, wat zy in staat znllen zyn, aan de opvoeding hunner kinderen ten koste te leggen. De voorkeur, welke die driejarige „tusschen- school" verdient, is dan ook onder genoeg zaam allen, die het onderwerp eenigermate van naby kunnen nagaan, eenparig erkend. En niet sedert vandaag of gisteren. Want 't is, dunkt ons, al wel een twintig jaren ge leien, oat, in dien geest op wets verbetering weid aangedrongen, 'k Meen my te herinneren, zegt de schryver in genoemd blad, dat o. a. omstreeks 't jaar 1880 de heer Van Zanten, leeraar aan de hoogere burgerschool te Tiel, daarvoor gepleit heeft in De Vragen des Tijds. Toch is er tot dusver niets van gekomen, trouwens, evenals van andere verbeteringen in de wet van '63, die nog veel eenvoudiger en gemakkelyker waren aan te brengen, zooala de vervanging van de verplichte elf provinciale eind-examen-commissies door eenige ryks- commissies, zoodanig dat niet, zooals nu, een volledig stel examinatoren noodig is vooreen half dozyn Drentsche jongelui, terwyi de Hol- landsche commissies moeten worstelen om door 120 a 150 adspiranten hoen te komen. Met veel anderen arbeid, die dringend noodig was, is ook die urgente hervorming van het hoogere onderwys achterwege gebleven, doordatTweede Kamer en Ministeries 't altyd zoo druk hadden met begrootings- en politieke beginseldebatten, zoodat er voor de werkelijke, practische volksbelangen door gaans maar bitter weinig tyd overschoot. En tevens, omdat men in onze regeerings- kringen altyd alles „grootsch" wil doen, een hekel schynt te hebben aan kleine hervor mingen; die kleine verbeteringen, welke in weinig of geen tyd zyn aan te brengen, meestal versohuift naar algemeene wetsher zieningen, welkedoorgaans achterwege blyven, omdat men er geen tyd voor heeft; en want we moeten niet onbillyk zyn in dit geval ook, omdat de voorstanders van ons middelbaar onderwys aarzelden, daaraan te raken, wyi zy bang waren, de hartstochten der tegenstanders tegen dat onderwys zelf te ontketenen. Maar al die redenen kunnen het feit niet wegredeneeren, dat nu dertig jaren lang, ten nadeele van onze jeugd, een verkeerde plooi in ons voortgezet onderwys heeft gezeten, dat die plooi er uit moet, en dat 't nu hoog tyd is, daarover niet langer te praten en 't er niet alleen over eens te zyn, maar daaraan ook uitvoering te geven. Men moet er zich werkeiyk over verwon deren, dat geen minister van binnenlandsche zaken nog de dankbare taak heeft willen op zich nemen om eindelyk eens de wot op het middelbaar onderwys te herzien, waarmede toch waariyk nu genoog ervariDg is opgedaan, om er de grofste fouten eens uit te laten. Het ware oen schoone paragraaf in de vol gende troonrede niet alleen, het zou een zegen voor ons volk zyn, want er wordt mot de tegenwoordige regeling van ons middelbaar onderwys veel onnut werk gedaan en onnut geld uitgegeven, dat toch zoo uitstekend zou kunnen besteed worden. CORRESPONDENTIE. - B.l Voor buiten* landscbe loteryen hebben we reeds meermalen gewaarschuwd! Men late zich toch niet ver leiden door de groote cyfers en nog greoter bodragen l Nieuw of gebruikt voorhanden: Barou- chettc, Coupé, Panier, 5 Jachtwagens met en zonder glas, Tentwagen, 8 TII- buiy's, Dogcart, Karretje, KansbiTk- ken, E9ool*chud(!cr, Uarkmachlnc, by J. H. VAX DEX BEUG, 2983 10 te Oudshoorn. brandt men dagelijks op Duitsche wijze: 389 12 uitmuntende door geur en smaak. Pr(|8 per 5 ons SO Cents. VEIIKOUW STOKHUYZEN, NIEUWE RIJN 47. Wit Kastpapier, I3iauw Witte Kastrandjes, Gekleurde in verschillende qualiteiten voorhanden in den Boekhandel van TE 2630 12 Alfen a/cl. Rijn. BLOElffMARKT 31. De pryzen zyn voor gewone warme of koude baden buiten abonnement per bad f 0.50. 1 abonnement van 10 baden 4.— 1 20 7.- 1 50 „15.- 1 100 „25.- Onder deze pijlsopgaaf is begrepen het ge bruik van twee handdoeken BLOEMMARKT 21, Maandag Dinsdag "Wo?nsdag Donderdag Vrydag Zaterdag 556 26 van 8 uren v.m. n o n n 8 a 8 0 0 n 8 n 8 tot 5 i 5 0 5 0 5 0 9 n 9 De Administrateur, JN. 13. HAM. 2874 40 Nog deze en de volgende week zal de Uitverkoop voortgezet worden en zijn alle artikelen nog belangrijk in prijs verminderd.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 5