Burgerlijke Stand van Leiden. en tot schoolopziener in het arr. Alkmaar J. Nuhout van der Veen, te Alkmaar. Goedgekeurd dat A. Bas Backer, burge meester van Ophemert, Is benoemd tot secretaris dier gemeente. Aan mej. Th. A. Fürdeüs, geboren te Alfen, en aan mej. E. M. A. Maytr, geboren te Coblenz, mits zy overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde veroischten voldoen, vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs. Aan J. H. Si) ra kens, gewezen adjunct- commies by de Algemeene Rekenkamer, een pensioen verleend van 357. „S part a". De Leidsche gymnastiek- en schermvereeni- ging „Sparta" gaf Zaterdag avond In de groote zaal der Stadszaal hare zevende uitvoering en dit wel ter gelegenheid van haar 12,/a jarig bestaan. Talrijk waren de genoodigden, die opkwamen om dit feest by te wonen, waar onder ook leden van zustervereenigingen te dezer stede, oud leden, leeraren in de gym nastiek, hoofden van scholen, enz. Aan beide zyden van het tooneel waren keurige versieringen in frisch groen en bloe men aangebracht. Nadat over achten het scherm opging en met hot vaandel der Ver- oeniging gesalueerd was onder de tonen van hot gymnasten lied, opende de president, de heer T. J. C Meeues, den foestavond, alle aanwezigen het welkom toeroepende, alsmede in het by zonder den beschermheer der Ver- eoniging, den heer H. C. Juta, den leden en donateurs dankende voor den steun, welken de Vereeniging steeds mocht ondervinden, en hopende dat zy steeds gesteund moge wor- nen, hetgeen niet anders dan kan strekken tot welvaart en bloei dor Vereeniging „Sparta". Hierna overhandigde do president een fraaie krans aan den directeur dor Vereeniging, den heer J. J. Groenewoud, voor de moeite en den yver, welke hy steeds over heeft om de Vereeniging in bloei te doen toenemen en er flinke krachten voor te vormen. Vervolgens betrad do beschermheer het tooneel; hy sprak èn de leden èn het publiek toe in harteiyke woorden, zeide o. a. hier met een 12'/j-jarig feest te doen te hebben, hetgeen een ander karakter had dan een 121/*' jaiige bruiloft: de leden zagen er toch geens zins uit als reeds 12'/, jaar getrouwd te zijn. Spreker wonschte der VereeDiging een her innering aan haar 12'/, jarig bestaan aan te bieden en had daarover ook beraadslaagd met enkele donateurs en donatrices. Een medaille, zeide spreker, was niet zoo aardig, daar deze wellicht netjes in een doosje ge borgen wordt en dan aan het gezicht ont trokken i6; een nieuw vaandel aan te bieden vond beter btyval, welk denkbeeld daarom dan ook nu verwezenlykt werd. Spreker overhan digde het nieuwe vaandel met or tevens op te wyzen dat de oude banier, waarmode reeds overwinningen zyn behaald, steeds No. 1 moet blyven. Luide toejuichingen en fanfares volgden op deze welgemeende toespraak, waarna de pre sidont in korte woorden uit naam der Ver oeniging „Sparta" zyn dank betuigde voor het aangeboden prachtigo geschenk Het oude en het nieuwe vaandel werden daarna tusschen het groen geplaatst. Nu volgde de uitvoering van het programma, bestaande in staafoefeningon, degen- en sabel- trekken, lange en korte stok trekken, carré lange stok, fantasie geweer, ringen, brug en rek. Alle oefeningen werden juist en correct ten uitvoer gebracht; telkens bleek uit ver schillende oefeningen welke goede krachten „Sparta" bezit en aan luide toejuchingt-n ont brak het telkenmale dan ook niot. Het glanspunt van den avond waren zeker wel de plastische en pyramidestauden, welke beide in één woord keurig waren; alle oer aan do uitvoerders er van, alsook aan den ontwerper der standen I De plastisch© 6tanden, verlicht door magnesiumlicht, maakten vooral een prachtig effect. Nog twee verrassingen waren bereid ge durende de uitvoering van het programma. Ten eersto werd door twoe jongo dames een fraaie krans aangeboden aan de Vereeniging „Sparta," uit naam van „eontre dames." De tweede verrassing was het aanbieden van een cadeau (eeno prachtigo pendule met coupes, geleverd door den heer A. Van Erp, horloger, Hoogl. Korkgr. No. 27) door den pr» siuent uit naam der leden van „Sparta" aan den directeur, don hoer Groenewoud, voor de moeiten en de zorgeD, welke hy zich steeds voor de Vereeniging getrooet. Nan at het programma afg^loopen was, werd de zaal tot balzaal ingericht, godurvnde vrelken ty i de vele dames en het ren zich geneeglyk met elkaar onderhielden in den foyer, welke ge urende deze geheele feestviering geopend was. Het behoeft zeker niet vermeld te worden dat velen aan het bal deelnamen en zich daamy zeer amuseerden. En zoo behoort dit koperon feest dan ook we er tot het verledene; toet zal zeker, zoo als de president in zyno openingsrede wonschte, nog lang in geno«*giyke herinnering blyven van ben, dio het bywoondeo. llot bezoek der Koninginnen te Amsterdam. Men scbryt't uit Amsterdam van 20 April: Te drie uren dead net eersta kanonschot zich houren, dat de komst aankondigde van den Koninklijken trein, best.umda uit twee salon rytuigen. Te 3.5 stoomden zy bet station binnen. De hoeren Van S^rioten, ingenieur van tractie, Lookhorst, inspecteur van mouve ment, en Nierstrasz, chaf van de afdeeling vervoer, bevonden zich op den trein. De burgemeester, mr. Vening Meinosz, ont ving de beide Koninginnen by het verlaten van haar salon wagen. Op het perron waren verder aanwezig de heeren mr. "Westerwoudt, mr. Van der Vliet en Van Hasselt, loden van den raad van ad ministratie der H. IJ.-S.-M., en vele autori teiten. Met een klein sprongetje, zonder hulp der twee gereedstaande lakeien, vertoonde zich het eerst de jonge Koningin op bet perron, daarna de Regentes. Do Koninginnen begaven zich, na allen vriendelyk te hebben begroet, naar het konink- lyk paviljoen, dat sierlyk met bloemen, plan ten en tapijten was getooid. Een kleindoch tertje van den heer Westerwoudt en oen zoontje van den heer Röell boden den Koninginnen fraaie bouquetten aan. De Koningin-Regentes was in het zwart gekleed, de kleine Koningin droeg oen don kergroen fluweelen kleed en zag er zeer op gewekt en lief uit. Uit het paviljoen begaven HH. MM. zich naar de gereeustaande rytuigen. Zy namen plaats in een victoria, bespannen met twee paarden, van den bok gereden, terwyl de stoet voorafgegaan werd door de rytuigen van den hoofdcommissaris van politie en den burge meester. Drio huzaren gingen het rytuig der Koninginnen vooraf eu drie volgden. Ter zyde reed een stalmeester. Toen men over het Stationsplein, dat geheel was afgezet, stapvoets had gereden, reed de stoet langs bet Damrak, waar duizenden en duizenden menschen de Koninginnen jubelend begroetten. Op den Dam gekomen, die, voor een ge deelte, was afgezet, steeg de jubel nog iuider omhoog, terwyl de muziek van het 7de reg. infanterie het Wilhelmus deed hooren. Aan de traditie getrouw, vertoonden de Koninginnen zich welura op het balkon en toen ging or van den Dam een reusachtige begroeting omhoog, die schaterende opsteeg tegtn het Paleis en de hooge huizen. Kort voordat de koninklyke stoet verwacht werd, ongeveer kwart voor drieén, had voor de drukkery van „Recht voor Allen" op het Damrak een gesloten rytuig stilgehouden, waarin eenige mannen stapten. Dit rytuig keerde later geopend terug en de personen, die er in zaten, waren toen vermomd, droegen gekroonde ozels- of varkenskoppen, terwyl één hunner met een helm van een politie agent getooid was. Zy roden eerst door de menigte, langs de levendige zyde van het Damrak, overal min zaam groetende, vervolgens langs het post kantoor en do stille zy<Jo, totdat zy op do hoogte van het politiebureel aan de Oude Brug op een menigte stuitten, welke het rytuig tegenhield. De koetsier wilde omkeeren, maar uit het politieoureel kwam oen sterke uiacht pulitie-agenten aanrukken, die met de sabel ïu de vuist ruim baan maakte en het rytuig en de passagiers in beslag nam. Één hunner wist te ontvluchten, maar de anderen, waarvan er één een goduchten sabel houw op het hoofd ontving, waai door een gapende wonde ontstond, weid n het politie bureel binnengesleept. Een sterke macht politie agenten stelde zich teen voor de drukkery van „Recht voor Allen" op. Duizenden en duizenden stroomden toe en het jonge groen der grasperken van het Damrak werd meodoogenloos vertreden. Toen de politie eindeiyk aftrok, werden onmiddellyk uit ramen der drukkery en op het ©ogenblik, dat de Koninginnen aan de overzyoe veoroy reden, honderden on honderden exemplaren van „Recht voor Allen" en van andere socia listische geschriften geworpen, die gretig werden gegrepen. Troepen jongens on jonge mannen trokken rond, zingende het Marianne- lied. De politie liet zo echter ongemo ia. In de botsing, welke plaats had, toen het rytuig in beslag werd genomen, word een der ver slaggevers van het „Handelsblad", niettegen staande hy zyn bonton de presse duidelyk zichtbaar droeg, en in weerwil van zyn luid protest, door de politie aangevallen, mishan deld en binnen het bureel gesleept. Men heeft hem natuuriyk lator moeten los laten, maar indien de politie in deze woelige dagen niet moor kalmte betracht, dan zyn er ergorlyke tooneelen te voorzion. Zooals gebruikelijk is, woonden HH. MM. gistermorgen (Zondag), de godsdienstoefening by in de Nieuwe Kerk. Reeds vroeg in den morgen was eone groote menigte op den Dam byeengekomon, en ook de kerk was, zoodra de deuren geopend waren, in een oogenblik door eene belangstellende menigte gevuld; de orde werd voor en in het gebouw op uit stekende wyze door de politie gotoaudhaafd. Tegen tien uren reden Hare Majesteiten in een rytuig, bespannen met twee paarden, naar de kerk, gevolgd ooor tweo hofrytuigen, terwyl nog oen deel van het gevolg te voet ging. De dienst werd waargenomen door ds. Schullor tot Peursum, oie sprak naar aanlei ding van Lnkas 24, vers 48, deze woorden: „Gy zyt getuigen van deze dingen." Do gemeente zong achtereenvolgens Psalm 68 vers 10; Goz. 238 vors 2 en 3 en Gez. 60 vers 3 Te kwart over elven was de godsdienst oefening go moigd. Te halteen werd de eerewacht der infanterie afgelost door die der dd. sehuttory, onder bevel van kapitein J. Vita Israél. De kapel der Bcnuttcry deed zich eenigon tyd op den Dam hooren. Tegen twee uren kwamen de hofrytuigen weder voor, daar de Vorstinnen voornemens waren het gobruikeiyko bezoek aan „Artis" te brengen. Het laat zich begrypen dat reeds lang vóór het vastgestelde uur van uitryden een groote menigte op den Dam en op den Voorburgwal, achter het Paleis, waar do Koninginnen passeeren zouden, wa-s samen gestroomd. Onder begunstiging van heeriyk voorjaarsweder zette de vorsteiyke stoet zich in beweging. De Koninginnen waren gezeten in het gala-rytuig met vier paarden, a la daumont gereden met een voorryder en evenals by haar komst in de hoofdstad door cavalerie geëscorteerd. De Koningin droeg een smaakvol crème kleurig kostuum met kant afgezet en een strochoed met witte veer, de Regentes een zwart zijden kleed met fluweel en gitten afge zet en een zwarten kapot-hoed, waarin witte bloemen; beide Vorstinnen hadden gedurende den rit gryze mantels aan. Na dit rytuig volgden een paar rytuigen met het govolg. Er werd hard gereden en toch holde een groote menigte jongens en kinderen mee om zoo lang mogelyk by te blyven, tot een politie agent hen opving en aldus bewaarde voor het groote gevaar van overreden te worden. Op alle stoepen stond bet vol, geen lantaren paal of er zat een jongen ia. Langs den aangegeven weg reed men naar „Artis" en overal werden de Koninginnen door de ia de straten en langs de grachten verzamelde menigte vol geestdrift toegejuicht; achter de vensters der huizen was geen plekje onbezet gebleven. De toejuichingen, de geestdrift, die er heerschte, waren grooter dan ooit en do Vorstinnen, minzaam, vriendelyk als steeds, bogen en knikten den ganschen weg langs naar alle kan ren. Zoo bereikte men de Plantage, die door cavaleristen was afgezet, en spoedig daarna den ingang van het gebouw in de Midden laan. In do met groen en bloemen versierde vestibule worden de Koninginnen begroet door den president en don secretaris van het bestuur van het Genootschap, de heeren Beuker en Max "Weber, en de bestuursleden F. Blaauw en mr. J. E. Veltman, alsmede door den directeur dr. C. Kerbert. Na een kort welkomstwoord van den voor zitter begaven de Vprstinaen zich dadelyk naar den tuin, waar de muziekkapel de volks liederen deed hooren en de menigte luide juichkreten aanhief. H. M. de Koningin schreed voort met dr. Kerbert, H. M. do Regentes met den heer Beuker. De orde in den tuin was uitstekend gehandhaafd; het hindeilyke heen en weer vliegen, waarvan „Artis" op dergtlyke Zondagen dncwerf getuige was, was nagenoeg vooikotnen, cliar het oestuur overal den weg, aien H.H. M.M. zouden gaan, flink met touwen had doen afzetten; bovendien hadden een 30-tal leden zich aangemeld om als commissarissen van orde dienst te doen, en inderoaad waren zy onder leiding van hun president, den heer H. Wertheim, op dezen dag voor het bestuur een welkome en hoog geschatte hulp. Op deze wandeling door den tuin kon men nu het Koninginnetje beter zien dan by aan komst aan het station en ons vermoeden, zegt de „Tel.," dat zy er niet al te best uitzag, werd bevestigd. Zy was bleek en haar lief gezichtje tetkende vermoeidheid. Zy scheen dan ook niet veel te vragen, doch meest te luisteren naar hetgeen dr. Kerbert antwoordde op de vragen van de Koningin Regentes aan hem en aan den heer Beuker Bf halve dezen wandelden ook eenige heeren en dames uit het gevolg mee en ook mevr. Insiüger, geb. Van Loon, die zich afzonderlyk naar „Artis" begeven had en die niet den vermoeienden rytocht meemaakte. De wandeling door „Artis" duurde maar kort. Bedienden met mandjes voeder waren steeds by de hand en hot Koninginnetje gaf den vogels nu en dan eteD. De pelikanen eu zwanen vond ze blykbaar nogal aardig en by een Marabu, die wel zoo vriendelyk was eenige ongekunstelde kunsten te vertoonen, bleef ze even 6taan. Voor de roofdieren was het een echte feest dug. De leeuwen en tygers kregen een extra bief-tuk on verioondou onder een dof gebrom do oimpolo kunsten, die de oppasser hun ge leerd had. Dat was iets voor de Koningin. Zoo'n majesteit der dieren, die al brullende moest gehoorzamen, 't Langste bleef zy staan by de olifanten, die zich dan ook waariyk uit sloofden, al ware het onder begeleiding van een soort van g«lo*i, dat moeilyk als instemming mot des oppassers bevelen kon worden aan gemerkt. Ook het voor oenigen tyd geopend Ryks- postduivenstatioa werd nog even bezocht, waarna men langs d« beri-nkooien naar bet hoofdgebouw terugging. In de Koningszaal, die door den tuinwaas van het Genootschap, den heer A. A. Los, in een waar bloeuien- paradys was ht>r»ch»peö, ontving de lieer Los van H. M. de li- gen tos een welverdiend com pliment ov«r de smaakvolle wyze, waarop hy de zaal had gesierd. De Koninginnen namen een oogenblik plaats op een can-pé en gebruikten een plas cham pagne. Dr. Kerbert en de heer Beuker over handigden baar een bouquet, waarvan bet Koninginnetje zei, dat zy aien heel mooi vond. De R-geates onderhield zich nog eenige ©ogenblikken met het in do zaal aanwezige bestuurslid van „Artis", mr. C. H. Vsn Tien hoven, en toen was het oogenolik van gaan wedrr daar en verliet men te ongeveer kwar tier over drieén „Artis", om nog een rytoer te maken. Niettegenstaande het na het verlaten van „Artis" was gaan regenen, werd de geheele rytoer, volgens het opgemaakte programma, door de wyk Muiderpoort en omstreken, over Oostenburg, Wittenburg, Kattenburg en langs de De-Ruyter-kade geheel gedaan, zoodat niemand, die er op gerekend had de vorstinnen hier of daar te zien, teleurgesteld werd. De menigte langs den weg was dan ook zeer groot en het bewys werd overal geleverd dat Amsterdams burgery do Vorstinnen weder met vreugde in haar midden ziet. Voor de brand weerkazerne op Kattenburg brachten by het passeeren van den vorsteiyken stoet de brand- wachts het saluut; op de Prins-Hendrik-kade werd by het voorbyryden van het wachtschip, waarop de jongens in het want paradeerden en hoera riepen, terwyl op hot dek de kapel der marino uit Den Helder de volksliederen speelde, stapvoets gereden; op de kanonneer boot „Zeehond", welke in het Oosterdok lag, werd by het gaan langs den Oosterdoksdyk met de vlag gesalueerd; overal belangstelling, overal gejuich en gewuif, hoezee- en hoera geroep. Na dezen rit kwam men te vier uren op den Dam terug, waar het uitteraard weder zwart stond van juichende menschen. Don goheelen namiddag stonden vele nieuws gierigen voor het Paleis, om te wachten of ze ook een der vorstelyko personen te zien konden krygen. De jeugdige Koningin ging na den rytoer voor het raam aan den rechtervleugel zitten. Zy was thans in 't blauw gekleed en scheen zich bezig te houden met teekenen. Daar zy herhaaldelyk naar buiten keek, vleide ieder zich natuuriyk, dat hy door de KoniDgin uitgeteokend werd. En in die hoop bleven de menschen uren staan, ook lang nadat de maaltyd was aangevangen. Gistermiddag dineerden ten hove de ge wone gasten, vermeerderd met ds. Schuller tot Peursum, den redenaar van 's morgens. Heden, Maandag morgen, vorleende H. M. de Koningin-Regentes in het Paleis audiëntie 's morgens halfelf aan militaire en civiele autoriteiten en 's middags om halftwee aan commissién. Daarna werd weer een rytoer gemaakt om een bezoek te brongen aan de Willemstraat, de straat, die om de Oranje-gezindheid harer bewoners, vanouds to Amsterdam bekend is. Bezoek der Koninginnen aan Engeland. De Londensche correspondent van de „N. R. C." deelt mede dat aan den burgemeester van Queenboro' langs ambtelyken weg is kennis gegeven, dat, aangezien de gravin Yan Buren en hare dochter gedureude haar verbiyf to Louuon een strikt incognito wenschen te hand haven, zy geenerlei plechtige ontvangst, hulde betoon on aanbieding van een adres te Queen boro' wenschen. In andere bewoordingen, maar met gelyke strekking, is dit ter kennis ge bracht van den gezant der Nederlanden te LondeD. Dientengevolge heeft baron Van Goltsuin afgezien van zyn voornemen om de Koninginnen te Queenboro' te verwelkomen, en zal hy zich vergenoegen met het afwachten van HH. MM. by hare aankomst te Londen, om do doorluchtige reizigsters dan naar Brown's houl te geleiuen. Ook lot de Engelsche pers zal, op hoog bevel, het verzoek gericht worden, zoo min mogelyk over de bewegingen der gravin Van Buren en barer dochter mede to üeolon. Dat dit bericht in de Nederlandsche kringen te Londen veel teleurstelling zal wekken, behoeft geen betoog. Hot bezoek der Koninginnen aan Engeland toch was altaar eeno lang verbeide gebeurtenis, oie uit den aard der zaak met groote be langstelling door de kolonie tegemoet werd gezitn. Koningin Victoria heeft herhaalde en erin*onoe uitnoodigmgen naar Den Haag ge zonden, ook verleden jaar, toen H. M. een kaatool in Schotland ter beschikking van Koningin Emma wilde stellen, maar telkens motet veor die uitnoodigingen bedankt worden. Dit jaar is eintelyk, op het initiatief van Koningin Emma zelve, tot de reis naar Enge land besloten, doch onder omstandigheden, «elke den talryxen Nederlanders te Londen met zullen veroorloven aan de Koninginnon eene vaderlandlievende hulde to brengen. Het is waar, dat Daron Von Goltstein, op een nader to bepalen dag, te zynen huize eene receptie houaen zal, die ae gravin Van Buren mot hare hooge tegenwoordigheid zal ver eeren, by welke gelegenheid de bestuursleden der Nedorlanosche licnamen te Londen aan haar zullen Voorgesteld worden en vermoedelijk een aures van hulde en welkom zullen mogen aanbieden. Maar Koningin Wilhelmina zal op dio receptie, waaraan een luncheon zal voorafgaan, niet tegenwoordig wezen, zoodat de vertegenwoordigers der vaderland- sch© kolonie te Londen niet het genoegen en de etr zulien smaken, H. M. te ontmoeten, ten war© zy op eon Zondag m de Hollandsen© Kerk (Austin Friars) mocht komen, waarop, naar de corr. verneemt, wel kans bestaat. Verder schryft de correspondent dat de reis naar Engeland in de eerste plaats een pracosch en aangenaam middel zal wezen, oai de opvoeding der jonge Koningin te vol- miikui. De tocht der Koninginnen naar Enge land zal in alle opzichten een educational tour worden. Do loiüende gedachte by deze vorsteiyke reis sproekt reeds uit het feit, dat de be kendo Utrechtsche hoogleeraar, die tot de leeraren van H. M. behoort, naar Londen ge reisd is, om als het ware den cursus voor te teroidon, welken H. M. aldaar zal volbrengen. Iu aen loop daarvan zal zy, in het gezelschap harer koninklijke moeder, de voornaamste musea en verdere merkwaardigheden der Britsche hoofdstad bezoeken. Met zulk een program zou natuuriyk eene reeks van feeste- ïykheden en receptiën onvoreenigbaar wezen. Om het te kunnen uitvoeren, is het verbiyf in een kalm en deftig logement even nood- zakeiyk als het handhaven van een strikt incognito. De voornaamste bezoeken, door de beide Koninginnen in Engeland af te leggen, zullen zich dan ook bepalen tot Windsor, waar koningin Victoria na haren terugkeer uit Zuid Frankryk HH. MM. ontvangen zal, en Claremont, by Esber, in Surrey, verbiyfplaats der hertogin van Albany, zuster van Koningin Emma. Eerate huwelijksafkondiging van 21 April. H. J. T. Hiinnekens jm. 86 j. oo D. C. W. Dölling jd. 25 j. L. Qneeiroo jm. 27 j. en M. Schravendrjk jd. 25 j. J. Geenjaar jm. 38 j. en O. Plaizier Jd. 36 j. J. Soreel w. 60 j. en M. Heneo jd. 49 j. W. Laurier Jm. 24 j. on M. Pardon jd. 22 J. W. F. do la Rie jm. 28 j. en J. Den Hoed Jd. 24 j. HILLEGOM. Ondertrouwd: Nicolaaa Criatiaan Yeldhuia en Dina Van Schravo dijk. Getrouwd: O. Huie en J. M. Slnrink. W. J. Kohl on J. P. Zifkamp. Bevallen: A. H. Pgpers geb. Salman, Z. F. W. Ulteo geb. Maaskant, D. M. C. Zoutman geb. Van Dartelen, D. LISSE. Geboren: Adrianne, Z. van O. Zuider- wjjk en J. Warmerdam. Overleden: Cornelia Langelaan. wed. van P. v. d. Zwet, 72 j. Johanna Zandvliet, wed. van H. Legt en, 71 j. Ondertrouwd: Anthonius Duinhoven jm. 26 j. en Sijbilla Maria Van den Akker jd. 22 j. VOORSCHOTEN. Ondertrouwd W. Hand- graaf 32 j. en J. Fluiter 24 j. Gr e inengfd Nieu wts. Het Stedeiyk Museum werd van 6 tot 21 April, gedurende de tentoonstelling van Dordrechts gebouwen en van Japansche kunst, door 1784 personen bezocht. Het Leger des Heils heefteen pand aangekocht op de Hooge woerd, om aldaar de oefeningen te houden. Het was gisteravond in een der beruchte zybuurten van de Haarlemmerstraat alhier weer allesbehalve rustig. Eenige militairen waren daar met getrokken sabel met andere personen aan het kloppen. Eén der soldaten werd by deze schermutseling met een mes aan den pols verwond. Door de burgers was een sabel afhandig gemaakt, welk wapen door de politie werd opgeëischt. De patrouille, die intusschen was gewaar schuwd, arresteerde een militair. Een vigilante, welke gisterna middag over de Breestraat reed, verloor opeens één harer achterwielen, waardoor het voor tuig overhelde. Het paard, waarschyniyk door de vreemde houding van het rytuig ©enigszins schichtig geworden, zette er een weinigje „gang" by, waardoor de vigilante verder beschadigd werd. De koetsier sprong nu van zyn zitplaats, greep den viervoeter en bracht hem tot stilstaan. Rytuig en paard werden daarna bedaard naar stal gebracht. Men zal zich herinneren dat eenige maanden geleden aan het station van de Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappy te Voorschoten een diefstal plaats had van een zak met circa ƒ116 uit een der laden van het kantoor. Hoewel politie en justitie onderzoek deden, gelukte het niet den dader of de daders in handen te krygen. Thans is evenwel door twee jongens uit het struikgewas aan de Wyngaardeulaan, die, zooal6 bekend is, naar het station voert, de zak te voorschyn gebracht. Het merkwaardigste van de geheele zaak is echter, dat deze bleek nog ƒ95 te bevatten. Een en ander is in handen gesteld van den burgemeester. Men schryft ons uit Aarlander- veenMen is hier algemeen nieuwsgierig wat bet besluit van den Raad dezer gemeente ten opzichte van den gemeente ontvanger Beek zal zyn, of deze nl. heeft gehandeld al of niet in stryd met de artikelen 63 en 107 van de Gemeentewet. In den boedel van den over leden heer v. d. Eist is by als zaakwaarnemer opgetreden wat in stryd wordt geacht met gemeld art. 63. Uit de Haarlemmermeer wordt gemeld De communicatiemiddelen te Haarlemmer meer gaan, alhoewel zeer langzaam, toch vooruit. Na de opening der sluizen, kemt er een beurtvoor van Hoofddorp op Amsterdam er. Leiden. Van al de gemaakte spoorwegplannen ver neemt men tet hiertoe niets. Aan de communicatiemagazynen te Hoofd dorp en Vyf huizen wordt steeds met kracht gewerkt. Te Hoofddorp is men gereed met het uit graven van d©D grond voor de fundeering, waarvoor in de plaats is gekomen 2600 K.M. zand, met eeno bovenoelasting van 1500 K M. grond. Gistermiddag omstreeks halféén is op het Spui t>y de Heisteeg te Amsterdam een 35 jarig werkman een Belg werkzaam aan do tentoonstelling by het oversteken der rails onder de tram geraakt. Een der wielen ging hem over beide beonen, terwyl hy ook nog door don val eene wonde aan het hoofd bekwam. Hy werd door een paar zyner makkers in deerniswaaroigon toestand en geheel bewustolooe opgenomen en ter eerste verpleging binnengebracht in de fcappery van de wed. Hoppe, hoek Heisteeg. Daarna werd hy per brancard naar het Gasthuis vervoerd. Gisternacht em halftwee brak een uitslaande brand uit in den manufactuur winkel van do heeren Mendel C*., op de Hoogstraat to Rotterdam. Door de reddings brigade, die spoedig aanwezig was, werden t drie menschen van de bovenverdieping gered.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2