N°. 10786. Dinsdag S3 ^Lpril. AM895. feze (gourani wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. F- euilleton. DE TOOVERRINC. LEIDSCH BA&BIAB. PEIJS DEZER COUTLANT: Voor Leiden per 3 maanden. i i f 1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommersn °-05- PEIJS DEB ADVEBTENTIËN Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grooterg letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Leiden, 22 April. „Endegeest" bl\jft waarschijnlijk voor Leiden behouden 1 Dat zou met recht een buitenkansje zijn voor onze goede stad, die toch al in hare onmiddellijke omgeving karig met buitenplaatsen bedeeld is en „Endegeest" noode kon missen, omdat, waar men ook aan het noordelijk gedeelte der stad zich bevindt, „Endegeest" met z\jn zwaar geboomte en witten koepel zichtbaar is, en eene vriende lijke afsluiting vormt 1 Wat akelig kaal zou het er uitzien als „Endegeest" evenals zoo vele buitenplaatsen viel, om plaats te maken voor weiland, en men weet het: slechts al te vaak is dit de loop der zaken en zou hot ook hier zijn't is toch een publiek geheim, reeds jaren geleden dat „Endegeest" onder den hamer zou komen by overlijden der eigenaresse. Toch mogen we niet ontveinzen dat, hetgeen we meedeelen, slechts een gerucht is, zóó vaag, dat wy het onder alle voorbe houd bekend maken. Het gesticht, dat op het Raamland zou komen te staan, zou namelijk niet diir wor den gebouwd, maar de buitenplaats „Ende geest" zou aangekocht worden om het aldaar te plaatsen. Dit zou voor Leiden eene goede oplossing zijn! Het Raamland blijft voor ons behouden; het gesticht met zijne voordeelen behouden we; de wandeling „Endegeest" bovendien, ons kijkje uit de verte op „Endegeest" ook en de patiënten zijn een beetje verder van ons af, dat hun ook weer ten goede komt, daar zy eveneens van de wandeldreven kunnen genieten. Is het nu niet waar, wat we hoorden, dan zou het ons oprecht leed doenmaar het feit ligt zoo voor 't grypen, degene, die het praatje dan verzonnen heeft, deed zulk een lumineus idéé aan de hand, dat èn gemeenteraad èn Gedeputeerde Staten wel eens aan de moge- ïyke uitvoering er van zouden kunnen denken, al zou het iets meer moeten kosten. Dat zou Leiden er waarschynlyk wel voor over hebben. In eeno in het Nutsgebouw alhier ge houden vergadering van de R. K. Centrale Kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Leider dorp is met algemeene stemmen geproclameerd tot candidaat voor de Provinciale Staten van Zuid-Holland jhr. F. C. V. Dommer van Pol- dersveldt, burgemeester van Noordwykerhout. Aftredend lid is de heer A. Op do Laak, te Noordwjjk, die, zooals wy reeds mededeelden, eerstdaags te Amsterdam gaat wonen. De mail met berichten uit Ned.-Indië is hedenavond alhier te verwachten. Beroepen is by de Ned.-Herv. gemeente te Mynsheerenland ds. IJ. Bootsma, te Zoeter- meer en Zegwaard. Voor het akte-examen L. O. zyn toege laten de heeren A. De Jong, uit Rotterdam; L. Swanenburg, uit Gouda; J. Lens, uit Leiden A. Pot, uit Alblasserdam, en A. Kooyman, uit Den Haag. By koninkiyk besluit is benoemd de heer D. Wenthojt, met ingang van 25 dezer, tot burgemeester der gemeente Hillegom, met toekenning van eervol ontslag als burge meester van Ouddorp, en is benoemd de heer J. A. P. Geill tot burgemeester der gemeente Ierseke. De volgende voordrachten zyn opgemaakt ter vervulling van drie vacaturen als hoofd eener school te 's-Gravenhage: lo. School Hoef kade: H. Sasberg, te Hazers- woude; S. Yelsing, te Berg-Ambacht, en G. Duiven, te Helium; 2o. School Schenkweg: K. G. Houwen, te 's-Gravenhage; J. Van Andel, idem, en J. A. Geers, te Delft; 3o. School Rembrandt8traat: J. W. De Jongh, te 's-Hage; L. De Vries, te Wormerveer, en J. Velthuisen, te 's-Hage. In de algemeene vergadering van aan deelhouders der Nederlandsche Gist- en Spiri tusfabriek te Delft werden alle voorstellen van directie en commissarissen aangenomen. Daarop werd eene buitengewone vergadering gehouden, waarin besloten werd het overschot voortaan aldus te verdoelen50 pCt. voor de aandeelhouders, 5 pCt. voor commissarissen, 25 pCt. voor de directie, 5 pCt. ten behoeve van het personeel voor aanvulling van het pensioen, terwyi 5 pCt. levenslang ter be schikking van den heer Van Harken werd gesteld, die echter verklaarde dit bedrag voor- loopig te voegen by de 5 pCt. voor het aan vullingspensioen. Eene ontzaglyke menschenmassa bewoog zich Zaterdag-middag over de straten van Delft, tot het aanschouwen van den optocht, die georganiseerd was ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Ned. Gist- en Spiri tusfabriek en die langs de voornaamste straten der stad trok. Uit vele woningen wapperde de driekleur. Op hun weg door de stad werd der directie meer dan één krans aangeboden. Zoo had mevrouw Van Marken een zilveren krans aan het vaandel der fabriek gehecht, en mevrouw Knuttel voegde daar een lauwerkrans by. Voorts bood de firma Drayer, als eene hulde van deze 100-jarige firma aan de 25-jarige fabriek, der directie een lauwerkrans aan. Ten stadhuize, waar een drietal vlaggen wapper den, werd de directie met de feest-commissie gecomplimenteerd door het Dagelyksch Be stuur, waarop de heer Van Marken dankte voor de bewezen hulde. Des avonds was het Agneta-park schitte rend geïllumineerder werd in de muziektent een concert gegeven, vóór de tent was op een dansvloer bal champêtre en in het gebouw „de Gemeenschap" een cafó-chantant. Gisteravond werden door den heer Maurits Binger, uit Haarlem, lichtbeelden vertoond van groepen uit den optocht. Alle leden der „Oude Garde", die sedert 25 jaar aan de fabriek zyn verbonden, ont vingen eene verguld zilveren medaille met een gouden remöntoirhorloge, en de leden van het personeel, die 12'/2 jaar of langer in dienst der fabriek zyn, werden begifcigd met een zilveren medaille. De feesten werden gisteren voortgezet met het houden van een grooten feestmaaltyd. Achthonderd gasten, nl. directie, commis sarissen en aandeelhouders der fabriek en alle leden van het personeel met hunne vrouwen, zaten aan 17 tafels in de nieuwe moutery. Jonge meisjes dienden het diner op, dat geleverd was door den directeur van het „Hotel Central" in Den Haag. Het menu bestond uit runderhaas, snyboonen, aardappelen, ham, salade, taart, sinaasappelen. Van de tafels en de honderden gasten werd eene photographie genomen. Aan het dessert werden tal van toosten uit gebracht. De heer Van Marken, directeur der fabriek, dronk op de verbroedering; de heer Van Limburg Stirum, president-commissaris, op den heer Van Marken; de heer Stork, uit Hengeloo, op den mede-directeur, den heer Waller; de heer Goeman Borgesius wydde een dronk aan mevrouw Van Marken; de heer Waller aan de Hollandsche en Engelsche bak kers, afnemers van de producten der fabriek. De heer Taylor, president van den Engel- schen Bakkersbond, dronk op den vooruitgang der Gistfabriek, de heer Knuttel op het kapitaal en do directie; een socialistisch werkman bracht hulde aan de directie; de werkman Jantzen dronk op het solidariteits-gevoel; de heer A. Kerdijk op den chef en zyne assistentie van de afdeeling „personeel-belangende heer Van Weiier, uit Marimont, dronk op de samenwerking tusschen kapitaal en arbeid. De chef der zakkennaaisters bracht hulde aan de directie. Ditzelfde deed de heer Nederhoed, uit Leeuwarden, namens de bakkers in Fries land en Groningen; de heer Robertus namens de agenten. De portier Fuik bezong de direc teuren in versmaat. Het Kamerlid Heldt bedankte namens de pers en wekte de Nederlandsche industriëelen op, om het voorbeeld, hun door den heer Van Marken gegeven, na te volgen. Zyne woorden werden met geestdrift' toegejuicht. Om by achten stroomde alles weer naar het Agnetapark, waar, in weerwil van de regenbuitjes nu en dan, de verlichting zich weer uitstekend hield. By den gemeenteraad van Schiedam zal weldra een plan van het dagelyksch bestuur inkomen tot verbetering van de buitenhaven aldaar. Het plan bestaat, den ingang dier haven aan de Maas aan beide zyden af te ronden en aan de zyde der kaarsenfabriek aan- zieniyk te verbroeden. Verder zal de haven tot op drie meter diepte beneden laag water worden uitgediept, waardoor men hoopt, aan de scheepvaart eene uitstekende havengelegen heid aan te bieden. De kosten van hot werk worden op ongeveer een ton begroot. Den Haagschen kroniekschryver der „N. Gr. Ct." is „uit een bron, die meermalen zeer juiste mededeelingen deed", verzekerd, dat de formuleering van 't kieswet-ontwerp-Van Houten van dien aard is, dat ook ruimte is gelaten voor stemrecht voor vrouwen, hoofden van gezinnen of alléén wonende en in de ryks-directe belastingen bijdragende." De vereeniging tot vereenvoudiging der spelling hield Zaterdagnamiddag hare jaar vergadering in „Krasnapolsky" te Amsterdam. Dr. R. A. Kollewyn deelde allereerst mede, dat men zich in verbinding had gesteld met de hoogleeraren dr. W. L. Van Heiten, dr. H. Logeman, dr. J. S. Speyer en dr. B. Symons. Uit het verslag van de werkzaamheden in het afgeloopen jaar bleek o. m., dat de ver eeniging steeds in ledental vooruitgaat. Dr. Kollewyn lichtte vervolgens bet bestuurs voorstel toe, strekkende tot vermeerdering van het aantal bestuursleden. Dit voorstel is gedaan met het oog op eene krachtige propaganda; voor de noodige arbeidsverdeeling acht het bestuur de voorgestelde vermeerdering wen- scheiyk. Daar niemand zich tegen het voorstel ver klaarde, werd onmiddellijk overgegaan tot ver kiezing van twee nieuwe bestuursleden. Ge kozen zyn de heeren J. De Jong Hzn. en prof. J. P. Moltzer, te Utrecht. De beide aftredende bestuursleden, do heeren dr. F. Buitenrust Hettema en dr. R. A. Kollewyn, werden by acclamatie herkozen. Tot commissie van redactie voor het orgaan der vereeniging, „De Sollicitant," die kosteloos aan de leden wordt verzonden, werden gekozen de heeren De Jong, Meyer, prof. Van Heiten en Kastelein, met recht van assumptie. Naar wy uit goede bron vernemen, zal heden het wetsontwerp tot regeling van het kiesrecht door den minister van binnenlandsche zaken bij den Raad van State worden inge diend. (Tel.) De „Illustrated London News" van 20 April bevat, als by schrift bij de portretten van de Koningin en de Koningin Regentes, een zeer waardeerend artikel over het Hollandsche Vorstenhuis. By koninkiyke besluiten van 18 en 19 dezer is aan mr. J L. H. A. baron Gericke van Herwenen, op zyn verzoek, met ingang van 1 Mei a. s., eervol ontslag verleend uit z\ine betrekking van buitengewoon gezant en gevol machtigd minister van H. M. de Koningin by de hoven van België en Luxemburg, onder dankbetuiging voor de langdurige en gewichtige diensten, door hem aan de Kroon en den lande bewezen; en is by voorts benoemd tot minister van staat. Jhr. R. De Marees van Swinderen, secre taris 1ste kl. aan het Noderl. gezantschap by het Oostenryksche Hof, die sedert eenigen tyd te 's-Gravenhage vertoeft, keert morgen, Dinsdag, naar Weenen terug. Door de Hollandsche uitgevers- en drukkersmaatschappy te Amsterdam is de negende jaargang van het „Restantenboek" uitgegeven, bevattende de tot 31 December 1894 uitgelote serieën van 52 premieleeningen, enz. Het is tevens als premie beschikbaar gesteld voor alle abonnenten op de beide bladen„De Kleine Kapitalist, Het Finantiëele Nieuws" en „De Rentenier, finantiëel week blad met restantenlyst." In den „R.-K. Volksbond" is een propa ganda club gevormd. Zy bestaat uit de heeren N. J. Appelman, te 's-Gravenhage; P. B. Kok, te Amsterdam; J. W. Rattó, F. J. B. Van Ryswyk en Jac. P. Van Term, allen te Rotterdam. De propaganda-club is in twee groepen ver deeld: de sprekersgroep en de schry versgroep. Tot de organisatie der schry versgroep is echter alleen nog in beginsel besloten; de uitvoering volgt te geschikter tyd. De heer W. J. Maalsteed, wethouder der gemeente Den Helder, is aldaar in den ouderdom van 69 jaren overleden. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, blykens telegrapbisch bericht van Hr. Ms. gezant te Brussel, de Belgische „Moniteur" van 20 dezer de bekendmaking bevat, dat de Bel gische grens den 27sten April a. s. weder voor den invoer van rundvee en schapen uit Nederland zal worden gesloten. Deze mededeeling uit de „Sts.-Ct." bevestigt het in ons vorig nommer opgenomen telegram. Zooals men zich zal herinneren, werd daarin medegedeeld, dat volgens de „Moniteur" het verbod niet van toepassing is op de dieren, die direct per spoor, zonder overlading, door België worden vervoerd. Naar de „N. R. C." met zekerheid ver neemt, is by koninkiyk besluit bepaald dat de gele uitmonstering van de uniformen onzer infanterie door roode uitmonstering zal worden vervangen. Met het oog op de grooto najaars manoeuvres, welke dit jaar weder in het Gooi zullen plaats hebben, zijn de luitenant-kolonel "Wüppermann en kapitein De Veer, beiden van den goneralen staf der 1ste divisie infanterie, derwaarts vertrokken, ten einde voorloopigo opnemingen te doen en plannen te ontwerpen. De gewone audiëntie van den minister van oorlog op 25 dezer zal niet worden ge houden. Het stoomschip „Utrecht", van Rotter dam naar Java, passeerde 20 April Sagres; de Jason", van Amsterdam en Liverpool naar Java, vertrok 15 April van Algiers; de „Prinses Sophie", van Amsterdam naar Batavia, arriv. 21 April te Southampton; de „Prins Hen drik", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 21 April van Port-Said; de „Soenda", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 21 April te Suez; de „Voorwaarts" vertrok 20 April van Batavia naar Amsterdamde „Zaandam", van Amsterdam naar Nieuw York, passeerde 21 April Wight. Bij koninkiyk besluit zyn benoemd tot ontvangers der directe belastingen: te Gennep, M. Van der Linde, thans te Tegelen; te Edam F. H. Van Slooten, thans te Groningen (buitengemeenten); te Pernis, P. L. Broeksmit surnumerairte Rotterdamte Maastricht (buitengemeenten) A. W. Overvoorde, surnu merair te Rotterdamte Amstcnrade A. W. G. Van der Hardt Aberson, surnumerair te Arn hem te Peize H. Wiersema, surnumerair to Groningen; te Amerongen, L. C. baron Van der Feltz, surnumerair te Arnhem te Tegelen, J. J. Oostveen, surnumerair te Groningen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan A. J. Fokker, ontvanger te Oostburg, met behoud van aanspraak op pensioen en onder dankbetuiging voor de 50-jarige trouwe diensten den lande bewezen. Met ingang van 1 Mei a. s. opnieuw benoomd tot schoolopziener in het arrondissement Beet- sterzwaag mr. W. H. Jonkers, te Kortezwaag, 71) Dat heb ik gehoord, rei Wilfred opge- .wonden; mijn cipier heeft mi) van alles op de hoogte gehouden. Arme Gerald! Moest ge zóó het leven verliezen voor die ondank bare vrouw? Zij is niet zoo erg- ondankbaar, Wilfred, want zij heeft u het jacht geschonken. Welk jacht? De ,Zoê." En dat behoort mij toe. Neen; volgens den ring behoorde het aan JanBhah. Toen Measurby dien in handen kroeg, was hjj de eigenaar, en heeft hij het aan de koningin ten geschenke gegeven. Nu, goedWjj zullen er mee naar Engeland gaan. Heeft Measurby den ring nog, ja toch? Neenl Wie dan? vroeg hi), ten hoogste ver wonderd. Hilda strekte de band uit en toonde hem den ring. Gi) hebt hem zelf weer, zeide zij op blijden toon. Doe hem aan je vinger, Wilfred, en laat hem je nimmer weer afnemen. Ge zijt een toovenares, Hilda! riep Wil fred uit, terwijl hy, met een blyde uitdrukking op het gelaat, den ring aan zijn vinger stak. Hoe hebt ge hem uit zijne handen gekregen Ik heb hem een slaapmiddel in zijn wijn gedaan. Maar WU hebben nu geen tijd, zei Hilda. Ga nu mee, want ik heb de koningin alles moeten vertellen. Zij denkt dat de majoor hem nog heeft, en als zij bemerkt, dat dit niet zoo is, zal zij wel raden, waar h(j ge bleven is. Wjj moeten Busk zoo spoedig mogelijk verlaten. Daar is een rijtuig voor u, zei Paradiso, terugkeerend. Jawel! Dank u, zei Hilda, terwijl zij naar het rijtuig ging. Wij rijden naar de villa en van daar gaan wij terstond aan boord. Vaarwel, mevrouw, en gij ook, meneer Dacrel zei Faradiso. Ik ben beschaamd over mijn land, nu ik u zoo moet zien vertrekken. Kom, markies, zoolang ik vrij ben, trek ik mi) er niets van aan, zei Wilfred opgeruimd. Meneer Dacre, kunt ge mij nu zeggen, wie ons op de villa verraden heeft? Mijn man niet 1 zei Hilda van uit de hoogte. Dat heb ik nooit gedacht, antwoordde Paradiso snel. - Ge hebt zelf te veel gewaagd, meneer Dacre. Majoor Measurby heeft ons verraden, zei Wilfred, terwijl h|j hem de hand reikte. Zoo, waarlijk 1 riep de markies uit, op zonderlingen toon; wees er van verzekerd, meneer, dat hij zijn straf niet zal ontgaan. Hjj is reeds gestraft, zei Hilda, door mij. XXXI. De wil van Brahma. Majoor Measurby bracht vier uren in be- wusteloozen toestand door. Hjj ontwaakte met een hevige pijn in het hoofd en een gevoel van duizeligheid. Het duurde eenigen tyd, vóór hy zich kon herinneren, wat er met hem gebeurd was. Niemand was gedurende zyn slaap in het vertrek gekomen; alles zag er dan ook juist zoo uit als tydens zyn gesprek met Hilda, behalve dat de kamer nu in schemering gehuld was. Hy wierp een blik op de ledige sofa en de glazen op tafel, en sprong toen met een kreet van woede overeind. Hy had bemerkt, dat de ring verdwenen was. Er was iets in den wyn, zei hy tot zichzelf, en de ring is my ontstolen. O, wat ben ik dwaas geweest, haar een oogenblik te vertrouwen! Hy heeft nu den ring aan zyn vinger en nu heb ik alles verloren. De koningin zal niets voor my doen en ikzelf ben geheel machteloos. Hy is weg, wegl na al myn moeite I O, die vrouw 1 Ik ver- wensch haar! Hy begreep echter, dat deze uitingen van woede hem niets baatten. Ik moet eens kalm nadenken, mompelde hy, zichzelf geweld aandoende, om al zyne gedachten op dit éóne punt te vestigen. Zy zeide, dat de koningin Dacre vergiffenis geschonken heeft en alles weet. De koningin zal er my dus om vragen. Wat zou ik er al niet mee hebben kunnen doenl En nu is hy wegl Ik heb nog maar een klein gedeelte van myn twintig duizend pond, in plaats van millioenen. Alleen omdat ik dien wyn heb gedronken 1 Hy nam het glas, waaruit hy gedronken had, en rook er aan. Ja, zoo is het! riep hy uit, terwyi hy het glas in stukken wierp. - Wat een ezel ben ik geweest! Zy zei, dat ze naar Paradiso en dan naar het jacht ging. Ik zal naar den markies gaan; die zal my alles vertellen. Als het noodig mocht zyn, ga ik naar hot jacht, om Dacre te dwingen, my den ring terug te geven, - al moest ik hem dooden I Hy ging terstond naar zyn kamer en sloeg daar een zwaren militairen mantel om, ten einde zyne uniform te verbergen; daarop be gaf hy zich op weg naar Paradiso. De markies en de majoor waren niet byzonder op elkaar gesteld, en aangezien de eerste overtuigd was van Measurby's verraad, kon hy hem niet zeer vriendelyk ontvangen. Hy hoopte evenwel, dat Measurby spoedig naar do eene of andere provincie gestuurd zou worden, en zag daarom geen reden, hem nu belet te geven. De majoor vond hem geheel gekleed om naar het paleis te gaan en viel daarom met de deur in huis. Is Dacre vry? vroeg hy haastig. Jawel. Het heeft Hare Majesteit behaagd, hem in vryheid te stellen, antwoordde Para- diBo koeltjes. Het was wel het minste, wat zy voor hem kon doen. Het is een dief! riep Measurby op hoogen toon, en zyn vrouw is niet veel beter; zy hebben my een ring ontstolen! Ge vergeet, dat ik mynheer en mevrouw Dacre onder myn vrienden reken. Ik mag niet toelaten, dat ge zóó over hen Bpreekt. Ik weet zeer goed wat ik zeg, zei de majoor. Wat ik achter hun rug zeg, durf ik tegen henzelven zeggen. Ik vrees, dat ge daar wat laat voor komt; zy hebben Busk verlaten. Busk verlaten 1 riep de majoor op een toon vol wanhoop uit. Als ze nu nog niet weg zyn, zal 't ir. ieder geval met lang meer duren. Zy zyr reeds aan boord van het jacht, by de vilU „Tvartko", en wachten alleen nog maar oi een boodschap van de koningin. Heeft zy die reeds gezonden? Ik moet er nu juist over gaan spreken, antwoordde Paradiso, terwyi hy naar de deur ging. Ik moet nu weg, meneer, en gy Ge zult me op de villa vinden, zei Mea- Burby. Ik kan met de boot, waarmee hot bericht gezonden wordt, naar het schip gaan, om vaarwel te zeggen. Ik geloof, dat ze niet op een bezoek uwerzyds gesteld zullen zyn, zei Paradiso, omziende. Mevrouw Dacre heeft zich niet gunstig over u uitgelaten. De majoor mompelde een verwensching en verliet het huis. Hy had reeds een plan ge vormd. Hy begaf zich naar het paleis van Gregorius, dat op zyn weg lag, en leende in den stal een paard. Eenigen tyd later bevond hy zich op de villa .Tvartko". Hy steeg af, zei tegen den officier van de wacht, die er nu geplaatst was, dat hy wachtte op een bood schap, die er van het paleis aan meneer Dacro gezonden zou worden, om met den koerier aan boord te gaan, en ging op het terras op en neer wandelen. (jStot volgt.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1