N°. 10785. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 20 April. Feuilleton. DE TOOVERRINC. Maandag 33 April. A°. 1895. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.f 1.10. Franco per post 1.10. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN Yan 1 6 regels 1.05. Iedero regel meer 0.17 J. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Derde Blad. Officiëele Kennisgevingeii. Burgemeester on Wethouders van Lisso malten bekend dat op Woensdag den 24aten April a. gelegenheid zal gegeven wordou tot kostelooze inentiDg en herinenting voor de mgezeteeen, die Bich daartoe bij één der geneeskundigen aanmelden. Op Zaterdag 27 April zal in de gemeente Alkemade do gelegenheid zgn opengesteld tot kostelooze inentiDg en berineuting ysd de ingezetenen, die zich daartoe bij de gemeente-geneeBheeren-vaccinateurs aanmelden in de openbare scholen te Boelof-Areudsveen en Oude-Wotering om 12 uren en in die te Rijpwetcring te 2 uren. Door de vereeniging van kerkeraadsleden en gemachtigden der Ned.-Herv. gemeente i6 gisteravond voor de vacature-César Segers, ontstaan door het aan hem, wegens ziekte, verleend emeritaat, het volgende zestal predi kanten geformeerd, nl.ds. H. H. Barger, te Bloemendaal; ds. J. P. Eringa, te Oostwold ds. G. J. A. Jonker, te Kralingen; dr. J. A. Cramer Jzn., te Alkmaar; ds. C. Hartwigsen, te Oud-Beierland, en ds. J. W. Gunning Jr., te Eerbeek. De namen z|jn gerangschikt volgens het aantal stemmen, dat ieder verkregen heeft. In de gemeente Alkemade zyn in dit jaar vier raadsleden aan de beurt van aftreding. Het ztJn de heeren E. J. Los (wethouder), J. J. Van der Meer, Th. Nigten en Jac. Van der Voort. Do kerkeraad der Ned.-Herv. gemeente te Hillegom heeft tot predikant beroepen ds. C. De Wilde Cz., van Schiedam. Men schrift uit 's-Gravenhage, dd. 19 AprilGeen redevoeringen by het graf en geen kransen op de lykbaar, waren een der laatste wenschen van den ontslapen vice-admiraal jhr. F. De Casembroot. By zyne begrafenis op heden werd hiermede rekening gehouden. De eenige praal in al dezen eenvoud was de aanwezigheid achter den rouwwagen van een gala-koets van het Hof, waarin gezeten waren de korvetkapitein graaf Yon Usedom, vertegenwoordiger van Z. M. den Keizer van Duitschland, en de kapt. t./z. baron Van Hogendorp, adj. van de Koningin, afgevaardigd door de Koningin-Regentes, beiden in groote tenue. De Duitsche marine-officier was met hetzelfde rytuig door kolonel Van Hogendorp van het „Hètel des Indes" naar het sterf huis geleid en droeg den krans in de hand, dien hy straks uit naam van zyn Souverein op de baar zou neerleggen. Dan gingen nog boden van bet departement van financiën, met de teekenen hunner bediening aan den rok gehecht, den ïykwagen vooruit. Op den doodenakker wemelde het van bur- gerlyke en militaire autoriteiten en van belangstellenden uit de diplomatiekte, ambte- ïyke en burgerlyke kringen, die een laatste hulde wenschten te brengen aan den geachten zeeheld, wapenbroeder en medewerker op verschillend gebied. Onder de aanwezigen bevonden zich o.Ja. de ministers van buitenl. zaken en van marine; een deputatie uit het bestuur der vereeniging „Moed, Beleid en Trouw," de gouverneur der residentie, luit.^generaal Van Helden, enz., enz. Toen de lykbaar boven het graf was gesteld, legde de vertegenwoordiger van keizer Wilhelm den krans van Z. M. op het deksel der kist. Dit huldebiyk van Duitschlands Vorst was ver vaardigd uit lauwerbladen, witte en crème kleurige rozen en witte bloempjes. De krans was bevestigd aan een breeden wit zyden moiré strik met gouden franje, aan beide uiteinden dragende het door de keizerlijke kroon gedekte naamcyfer des Keizers, in goud daarin geperst. Ds. J. Bourlier, hofprediker en predikant by de Waalsche gemeente, noodigde de aanwezi gen daarna uit zich met hem te vereenigen in gebed, nadat hy vooraf een woord had gespro ken, tot tekst daarvan nemende: „Ik ben de opstanding en het leven, zegt de Heer." Daarna hield de predikant eene korte rede voering, waarin hy aan de verdiensten van De Casembroot recht liet wedervaren. Het stoffeiyk overschot zonk daarna in de groeve weg en e6rst op het graf werd een vyttal kransen neergelegd, door betrekkingen en vereerders jhr. De Casembroot gewyd, waaronder ook nog dergelijk huldebiyk van de Kweekschool voor de Zeevaart. De oudste zoon van jhr. De Casembroot dankte in de eerste plaats de vertegenwoor digers van vorsteiyke personen en voorts allen, die tegenwoordig waren, voor de bewezen eer. Te Rotterdam is in den ouderdom van 67 jaren overleden dr. Tbade Van Doesburgb, die meer dan 40 jaren directeur der gemeente gasfabrieken aldaar is geweest en eerst onlangs op de meest eervolle wyze als zoodanig werd ontslagen. De heer Van Doesburgh was een man van wetenschappelyke ontwikkeling en bekleedde o. a. jarenlang het secretariaat van het Bataafsch Genootschap. In de gisteren gehouden vergadering der Rotterdamsche Bank is het jaarverslag aan genomen, de balans goedgekeurd en het divi dend bepaald op 6'/2 pet. Tot commissaris werd herkozen de heer G. Th. Philippi en gekozen werd als zoodanig in de plaats van den overleden heer Molenaar de heer C. Rueb. Het pensioenfonds der ambtenaren werd met /"5000 gedoteerd. Van dr. J. J. De Visser, predikant te Amsterdam, en zyne reisgenooten prof. Van Rhyn en prof. Van den Ham, van Groningen, die drie weken geleden naar het Heilige land vertrokken, kan het „Utr. Dbl." het volgende mededeelen. Uit Kaïro in Egypte schreven zy dd. 17 Maart het volgende: „Ten gevolge van stormweer op de Middel- landsche Zee kwamen wy een dag te laat to Alexandrië, van waar wy naar Kaïro spoorden, de hoofdstad van het oude ryk der Pbarao's, met een half Oostersche, half Westersche be volking van 400,000 zielen. De levendigheid en bedryvigheid is niet te beschryven. Alles wemelt er door elkander: de loodkleurige Fellah, de gitzwarte Nubiër, de Engelsche roodrok, de Muzelman met zyn rozenkrans, de Bedouïn met zyn kameel, de vrouwen met het aangezicht geheel gesluierd, de aanzien ïyke met zyn wagentje, voorafgegaan door een hardlooper, alles in de bonte kleederdracht van 't Oosten. Interessant is vooral de Arabi sche wyk. Wij bezochten verschillende Mosk én. waarvan er te Kaïro 450 zyn, endeoverbiyf selen van de oude residentie van Jozef, het Bybelsche On (Heliopolis), alsmede de bron, waarby Jozef en Maria op hun lucht naar Egypte zullen gerust hebben, en die, nadat Maria met 't kindeke Jezus er in gebaad had, zoet water zal gegeven hebben (voorheen was 't bitter). Voor deze week, na 17 Maart, staan de Pyramiden van Gizeh, de Mahomedaansche hoogeschool en 't zendingsstation van Spille- naar te Kaloub op de lyst. De temperatuur is als by ons in Juni. Het reizen is even ge makkelyk als in Europa. Wy ondervinden de grootste welwillendheid, dank zy de aanbe veling der booge regeering. Aanstaanden Zater dag naar Joppe en Jeruzalem Te Rotterdam worden pogingen aan gewend tot het oprichten eener vereeniging in den geest van, maar op meer bescheiden schaal dan de Bond van orde door Hervor ming. De werkkring dier vereeniging zou bestaan inhet kennisnemen en onderzoeke i van verkeerde en voor verbetering vatbare toestanden, voornamelyk in die stad; hot bespreken, onderzoeken en voorbereiden van maatregelen om tot verbetering te komen en, zoo mogeiyk, het uitvoeren daarvan; het voorlichten of doen voorlichten van de open bare meening omtrent actueels vraagstukken, zooals die betreffende regeling van den arbeid, pensionDeering van werklieden, het woning vraagstuk, maar ook die van meer specifiek Rotterdamschen aard, als betreffende: de be strating en straatreiniging, de waterkeoring, de houding van het publiek tegenover de politie, enz. By den gemeenteraad van Maastricht is aanhangig gemaakt een plan tot aanleg van een gastram van de stad naar het spoorwegstation, waarvan de kosten op 55,000 worden geraamd. Als voorbeeld van inrich ting en werking is daarby gekozen do gas tram in Dessau. Het plan is Zaterdag in den Raad behan deld, maar de beslissing is aangehouden tot eene volgende vergadering. Een prachtig aanbod is door mr. W. J. Van Weideren baron Rengers, te Leeuwarden, gedaan aan de afdeeling „Westdongeradeel" der vereeniging „Door arbeid tot verbetering", met het doel de positie der arbeiders aldaar te verbeteren. Hy bood nl. aan, voor zyne rekening een stuk bouwland te Tornaard aan te koopen en dit in gedeelten aan arbeiders te verhuren, opdat zy in staat zouden zyn hunne mondbehoeften te verbouwen. De pacht- prys zou dan berekend worden naar 3 pet. van de koopsom. Jammer genoeg, vroeg de eigenaar zoo hoogen koopprys, dat dit schoone aanbod niet kon worden aangenomen. Het stoomschip „Obdam", van Nieuw- York naar Rotterdam, passeerde 18 April Dungeness; de „Oengaran", van Rotterdam naar Java, vertrok 17 April van Suez; de „Transvaal", van Amsterdam naar Kaapstad, arriveerde 17 April te Londen; de „Kanzier", van Oost Afrika naar Rotterdam en Hamburg, is 18 April Aden gepasseerd; de „Maasdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, vertrok Yl April van Boulogne-sur-Mer. Gemengd Nieuws. Blykons een in dit nommervoor- komende advertentie bestaat er gelegenheid zich als lid aan te melden van de „Leidscbe Zwemclub." Iemand te Londen, Nederlander van geboorte, heeft door een toestelletje, dat vast bevestigd zit op den brander en er uitziet als een eenvoudig staafje, het zóó ver weten te brengen, dat men by het aansteken van het gaslicht geen lucifer meer noodig heeft. Men zet enkel de kraan open en na zestien seconden (het duurt, als men er op staat te wachten, dus nog vry lang) heeft men licht. Naar wy vernemen heeft de directie der Gasfabriek alhier zich eenige van die branders (zeer gewone) aangeschaft, om er eene proef mee te nemen. Gisteren werd in tegenwoor digheid van den burgemeester, een der wet houders en den secretaris der gemeente Kat- wyk, plechtig ter aarde besteld op de begraaf plaats der Ned.-Herv. gemeente te Katwyk aan Zee, het aangebrachte lyk van den heer F. B., machinist-assistent van do „Eloe". Te R o e 1 o f-A r e n d s v e e n heerscht de zoogenaamde „bof" in vrij erge mate. Deze hoofdzwelling schynt er zelfs epidemisch te zyn. Wanneer één kind uit eenig gezin er aan geleden heeft, duurt het niet lang, of de andere zyn er ook eenige dagen mooi mede. Deze ziekte is zeer onschuldig en veroorzaakt heel weinig of geen pyn. Het gras- en rietgewas op de buitenlanden, dyken en wegen van den Ouden- dykschen- en Plaspolder te Woubrugge, seizoen 1895, werd 19 dezer, met de visschory, publiek verhuurd voor ƒ800.50. In 1894 was de opbrengst ƒ865.50. De gemeentewegen in de Oudendyksche- on Vlietpolders, benevens de 's Molenaarsweg, werden verpacht voor ƒ340. Ook hier was de opbrengst minder dan in 1894. Ten gevolge van het zachtere weer in de laatste dagen zyn de hyacinten zoo ontwikkeld, dat zy in de streken, waar zy groeien, morgen zeer mooi zullen zyn. Een tochtje daarheen is in de eerstvolgende dagen zeer aan te bevelen. By de te Halfweg gehouden keu ring van éénjarige stieren, vanwege het Ned. Rundvee Stamboek, zyn bekroond die van den heer G. Kruseman te Gr. IJpolder f 25) en die van den heer Herman F. Bultman te Haarlemmermeer (f 15). Omtrent de oorzaken van den hoogen prys der petroleum, waarover in den laatsten tijd terecht zoo geklaagd wordt, schryft men uit Rotterdam het volgende aan het „D. v. Z. H.": Door den lagen prys van de Stand ard Oil Cy. van het vorig jaar, is de verkoop zoodanig toegenomen, dat, indien de prod niet vermeerdert, de stock of voorraad 20 Mei totaal uitgeput zal zyn en consV ten hun toevlucht zullen moeten nemen u>. de Russische petroleum, die evenwel ook in prys ïs gerezen, omdat, naar men verzekert, een overeenkomst is ontstaan tusschen het Arnerikaansche syndicaat, bestuurd door den heer Rockefeller, en het Russische syndicaat van den heer Nobel. Men kan als dit juist is nog hoogere pryzen verwachten. Het onderzoek van den diefstal van militaire uitrustingstukken van de rust kamer in de Oranjekazerne te 's Hage heeft nog een ander vry geheimzinnig zaakje aan het licht gebracht. In verband met dit onder/ zoek toch werd door de politie gehoord eer/ dienstbode, die verkeering had met een d' verdachte militairen. Dit dienstmeisje werf het bezit gevonden van vry veel geld. N de herkomst daarvan ondervraagd, moet beweerd hebben dat dit geld afkomstig is 1 eene dame, onlangs overleden in het Dia*, nessen gesticht aan de Laan-van-Meerdervoorö te 's Hage, die by hare mevrouw als pension- naire inwoonde. Zy had het in den^ermvan Java-bankbiljetten gevonden in een pakje waschgoed van de overledene, en beweert het gevondene te hebben gedeeld met hare mees- teresse, die voor de inwisseling zorgde. Het jonge meisje, dat Dinsdag- i namiddag op den Stienserstraatweg by Leeu- warden door het paard van een marechaussee zoo ernstig werd bezeerd, is gistermorgen aa/ de gevolgen overleden. Zy was de eenig dochter van eene weduwe. De marechaussee, die by deze gelegenheid van het paard was gevallen, werd ook nogal verwond en is in het militair hospitaal op genomen. De aardbeving in Oostenryk. - In den nacht van Maandag op Dinsdag zyn te Laibach veertien schokken gevoeld, die de steenen restaurants „Tivoli" en „Zur Wiese" en het door 200 gezionen bewoonde kolosseum deden instorten. Onder de personen, die in de open lucht moeten verblyven, komen vele ziektegevallen voor. Men is wel begonnen met het bouwen van barakken, doch de arbeiders toonen hun solidariteit door buitensporig hooge loonen\ eischen.Wel varende lieden, die in meubelwagen of huurrijtuigen overnachten, betalen per nacb tien florynen. Ongeveer 20,000 personen kaml peeren in de open lucht. Daar de bakkeryen gesloten zyn, is er ge brek aan brood. De kostbare schatten van het museum zyn onhorroepeiyk verloren. De Luthersche kerk is onbruikbaar. De nieuwe schouwburg is van het dak tot den grond gebarsten. Op de openbare pleinen worden onafge broken missen gelezen, de menschen bidden hardop. Rechtmatige twyfel. Houtvester (tot een jager, die eenigszins by ziende is): „Gy moest eigenlyk met uw bril schieten." Jager: „Denkt gy, dat ik daarmee meer zou raken dan met het geweer?" 68) Een oogenblik, mevrouw l Ik stel zekere voorwaarden. Voorwaarden? vroeg Hilda, die niet be greep, wat van haar verlangd werd. Ik geef hom alleen de vryheid weder, indien ge my zegt, waarom het geld niet werd uitbetaald. Dat kan ik u niet zeggen. Maar ge weet het? vroeg de andere snel. Jawel; maar Zeg het my dan onmiddellyk, zei de koningin gebiedend. Voor zoover ik de zaak begryp, is er een zekere macht van uw echt- genojt op den majoor overgegaan. Die Indiër heeft er eveneens mee te doen, en ik wensch de ware toedracht te weten. "Wat wenscht ge te weten? vroeg Hilda ontwykend, om tyd te winnen. Waarom het geld niet werd uitbetaald toen Upravado er recht op had, en hoe dat zelfde geld later in handen van den majoor kwam en die Janshah nu by' den majoor in dienst iss Er schuilt een geheim achter dit alles, en dat wensch ik te weten. Ik kan het u niet uitleggen. Ge bedoelt, dat ge het niet wilt! Zeker! Denk eens na. De vryheid van meneer Dacre staat op het spel, en als gy het my niet zegt, zal ik het van den majoor te weten komen. Zeg my alles, of ik zal hem gevangen houden en u over de grens doen zetten. Dat meent ge niet! zei Hilda wanhopig. Zeker. Go moet zelf kiezen. De koningin wendde zich om en ging voor een venster staan. Hilda overwoog de zaak snel by zichzelve. Zy zag duideiyk in, dat, wanneer zy alles vertelde, de koningin ter stond de noodigo stappen zou doen om den ring in handen te krygen. Hierop had zy weiDig tegen, al was het alleen maar om den majoor te straffen, en zy begreep, dat zy zelf nooit den ring zou krygen. Welnu, mevrouw, zei de koningin, terwyi zy weder plaats nam, waartoe zyt ge besloten? Ik zal u alles zeggen, maar vrees, dat Uwe Majesteit my niet zal gelooven. Dat zullen wy zien. Hilda vertelde daarop de geheele geschie denis van den ring en overhandigde haar den brief, dien Wilfred haar had gezonden. De koningin luisterde met groote aandacht. Dat is wonderlyk, zeide zy, toen Hilda alles verteld had. Ge zegt, dat de ring, dien de majoor nu draagt, den drager een ver mogen van twintig millioen pond sterling verzekert? Jawel, het is wonderlyk, maar volko men waar. De koningin zat eenigen tyd in gedachten verdiept. Zy zon reeds op een middel om dat geld in handen te krygen. Zy zou er wonderen mee kunnen doen. Ze zou er de Turken wel mede over den Bosporus dry ven en het oude Byzantynsche ryk herstellen. Als vorstin van Busk was zy reeds machtig, maar als zy den ring eenmaal in handen had, zou zy veel machtiger zyn. Zy nam zich voor alles in het werk te stellen, om den ring dien zelfden dag nog te bemachtigen. Maar zy liet hiervan niets aan Hilda doorschemeren en zeide, terwijl zy haar het bevel overhandigde Ik erken, dat uw echtgenoot onschuldig is, en had ik dit vroeger geweten, dan zou hy reeds lang in vryheid zyn. Wat den majoor betreft Wat meent ge? vroeg Hilda, terwyi zy het papier in haar zak stak. Het is een schurk, een verrader. Laat hem aan my over, antwoordde zy hartstoch- telyk. Ik zal hem straffen. Als gy dat doen wilt, door hem den ring te ontnemen, moet gy zeer voorzichtig te werk gaan. Als hy geweld voorzien mocht, zal hy er zich van ontdoen voor ge hem kunt laten grypen. Gy hebt geiyk. Ik zal geen geweld ge bruiken, zei de koningin peinzend. Ik zal over niets met den majoor praten, anders kon hy vermoeden, dat uw bezoek met de zaak in verband staat. Maar morgen zal ik het trachten te doen. Wilt ge den ring zelf hebben? vroeg Hilda neerslachtig. Deze woorden maakten het der koningin plotseling duideiyk, dat zy dwaas handelde, door Hilda zoo in hare plannen in te wyden. Ik weet het niet zeker, want de majoor zal toch alles doen wat ik hem zeg; feiteiyk is de ring dus toch reeds in my'n bezit. Wy zullen er later wel eens over spreken. Ga nu met Paradiso naar de gevangenis! Gaarne! zei Hilda, terwijl zy opstond. Wacht een oogenblik. Na alles, wat voor gevallen is, zou ik uw echtgenoot liever niet meer ontmoeten. Ge deedt dus beter, samen het land te verlaten. Dat geloof ik ook, antwoordde Hilda koel. Geloof vry, mevrouw, dat hy er even min op gesteld is, u nog eens te zien. De koningin sloeg geen acht op het kwet sende in deze woorden, maar zei, zoo kalm mogeiyk, alsof zy Hilda een groote weldaad bewees: Het jacht, dat by de villa lag, is er nog steeds. De majoor heeft het my geschonken. Met welk recht? vroeg Hilda veront waardigd. Het behoort ons toe. Neen, aan don ring! De majoor heeft het my geschonken, en nu geef ik het aan meneer Dacre, tot loon voor zyne diensten. Ge kunt hedenmiddag nog aan boord gaan en van nacht uitzeilen. Waarom? Omdat ik het wensch, antwoordde zy trot8ch. Vóór ge vertrekt, zal ik meneer Dacre een briefje zenden. Zoodra ge dat hebt, kunt ge vertrekken. Dat zal ons zeer aangenaam zyn, zei Hilda op even trotschen toon. Wy zyn er niet in het minst op gesteld, nog langer in een land te biyven, waar wy niets dan on dankbaarheid gevonden hebben. Pas opMynheer Dacre is nog niet vry. Ik heb het bevel tot zyn invryheidstelling. Dat kan ik herroepen. Ik kan niet gelooven dat ge, na hetgeen ik u heb meegedeeld, zoo schandeiyk ondank baar zoudt kunnen zyn jegens iemand, die u niets dan weldaden heeft bewezen. En dan, de hertog van Richborough Ga heen! riep de koningin uit, terwyi zy met den voet op den grond stampte. Ik weet dat ik u dankbaarheid schuldig ben; daarom geef ik u het jacht en aan uw eiitiy genoot de vryheid weder. Ga; ik beveel ho/ Vaarwel, mevrouw! zei Hilda, ter\sj zy naar de deur ging. Ge hebt uw eerzuca'" bevredigd ten koste van het leven van een edel men8ch. De koningin bedekte zich het gelaat me de handen. Hilda wierp haar een laatstei blik toe en verliet het vertrek. Zy ging eei eindweegs de gang door, maar plotselin; voelde zy zich door een duizeling aangegrepen De spanning, waarin zy verkeerd had, dn onderhoud met de koningin en de gedachte, dat zy Wilfred spoedig weer zou zien, dat alles greep hare zenuwen te sterk aan; zy zonk bezwymd neder op den vloer. XXX. Vrouwelijke scherpzinnigheid. Toen Hilda weer tot bewustzijn kwam, lag zy op een sofa in een klein vertrek en zag iemand, die haar een glas wijn aan de lippen hield, zich over haar heen buigende. Zy sloeg langzaam de oogen op en herkende in den barmhartigen Samaritaan majoor Measurby. Drink dit, mevrouw 1 zei de majoor, een weinig beschaamd. Het zal u goed doen. (Wordt vervolgd.) DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 9