De yergaderiiig in bet Nut. Ter bespreking van den togenwoordigon toestand in do Ned.-Herv. Kerk alhier werd gisteravond door vrijzinnige leden dier ge meente, zoowel rnannsn als vrouwen, in de groote zaal van bet Nutsgehouw een samen komst gehouden, daartoe per advertentie uit- genoodigd door do hoeren C. Goekoop, W. H. Kosters, W. C. Van Manen, H. Oort, F. G. De Wilde en N. De Zwart. De vergadering was zeer druk bezocht. Do zaal was geheel gevuld. Aangezien over deze zaak in de laatste dagen hier druk werd gesproken en er in ons blad niet alleen, maar ook in de pers buiten de stad ook een en ander over werd geschreven, meenon wy dat een kort verslag van het gesprokene op bovenbedoelde vergadering hier op zijne plaats is. De samenkomst dan werd geleid door prof. dr. H Oort, die haar opende met een woord van wolkom tot allen, die de oproeping hadden beantwoord, om samen te komen ter be sproking van een ernstig kerkelijk en daar mede tevens ernstig godsdienstig punt. Hy bracht in korte trekken in herinnering de aanleiding, waartoe allen hier waren bij eengekoraen: het uitschrijven van een kerko- lyken hoofdeiyken omslag door de Gemeente- Commissie van het Ned.-Herv. Kerkgenoot schap te Leiden en de daarop gevolgde correspondentie door enkele leden van dat Genootschap met genoemde commissie. Het antwoord daarop, zeide prof. Oort, is bekend. Daaruit blijkt „dat de Gemeente Com missie de hand, door ons haar toegestoken, heeft afgewezen. Zy vermeent niet te kunnen medewerken, om, zoo mogelyk, eene scheuring te voorkomen en de eunheid der Gemeente te bewaren. Zy verwyst ons naar den Kerkeraad, alsof wy niet wisten welke werkzaamheden aan dit lichaam on welke aan de Gemeente Commissie zyn opgodragen. En op ons voorstel, om de uitgeschreven belasting voor eene vry willige te verklaren, antwoordt zy ontwykend." Hot is natuuriyk dat zy, die tot eene ge meente behooron, moeten bydragen in do lasten, maar het gaat dan ook niet aan dat de minderheid steeds moet onderdrukt, miskend worden door do bovendryvende party. Ten einde nu te voorkomen dat adressanten verder zouden gezonden worden van Pontius naar Pilatus en van Pilatus weer naar Pontius, en omdat de tyd kostbaar is, werd deze vergade ring van vryzinnigen byoengcroepen, om de vraag te beantwoorden: „Wat staat ons in de gegeven omstandigheden te doen?" Niet lichtvaardig toch mag men denken over de reeds door anderen gostelde vraag of men zich van de Herv. Kerk zal afscheiden. Tot het voeren van debat gaf spr. alsnu gelegenheid. Daarvan maakte allereerst de heer P. H. Roessingh, lid der Tweedo Kamer, gebruik. Deze woes op het moeilyke der zaak. Een bepaald advies om hoe te handelen is er niet gegeven. Wel is ter sprako gebracht om zich van do Herv. Kerk af te scheiden. Is bet daartoe echter thans wel hot juiste tydstip? Waarom nü, on niet vroeger? Spr. is nog slechts kort hier in Leiden on dus niot zoo goed van alles op do hoogte als anderon, maar toch komt het hem voor dat de toestand veel overeenkomt met die in andere gemeenten. Hot hoeft den schyn, dat er nu hoofdzakeiyk alleen een geldquaestie in het spel is. Maar er zyn ook nog hoogere belangen te behar tigen. Hy acht afscheiding van de Herv. Kork niet good, ook togenover andere gemeenten in hot land; en wijst tevens op de mogelykheld van veranderendo toestanden in de toekomst, zoowel in Kork als in Staat. Heengaan acht hy ontydig, ook met het oog op oen eventueele hetero scheiding van Kerk en Staat, waardoor de omstandigheden zullon veranderen. Trof. dr. W. C. Van Manen wees er op dat or reeds vele vryzinnigen zyn, die sprekon van heongaan, omdat zy steeds als niets wer- don beschouwd. In „Do Herv.", waar dr. Van Manen een overzicht geeft van de onderhandelingen, schreef deze: Niet allen die prys stollen op godsuienstig en kerkelyk leven, zyn ovenzeer gehecht aan do Ned.-Herv. Kork. Niet allen zyn evon diep doordrongen van het belang voor henzelf en voor hun goestverwanten elders, aan het handhaven van verkregen rechten aan die K- rk verbonden. Sommigen achten het stootond, ja, in de hoogste mate ongepast, dat men zou heongaan nu het aan komt op betalen, terwyi men tot heden mls- kenning en krenking van rechten kalm heeft gedragen. Anderen herinnoren zich hoe de overheor- echendo meerderheid er niot aan denkt, eenigermate, hoe weinig ook, te gemoot te komen aan de wenschen en behoeften van andersdenkenden. Voor hen worden geen predikanten boroopen. Tegenover hen ver zaken de ouderlingen hun plicht, door do twoo nog overgebleven vrijzinnige predikan ten niet te willen bystaan in het aannemen van nieuwe lidmaten. Zelfs bet gebruik van ten kerkgebouw voor godsdienstige doel einden, zoo, onschuldig als het uitvoeren eener kcretcantute door leerlingen eener zondags school, weri den vryzinnigen by herhaling geweigerd, by de uitvoering van welke kerst- cantate toch een eigen predikant der gemcento zou optreden. Do vryzinnigen, aldus zeido spr worden toon niet geteld, maar nu er geld noodig is, zjn hun dubbeltjes wól goed. Zy zeggen, ua zooveel smaad en onrecht: thüns is de maat vol. Naar aanleiding der opmerking van den vorigen sprekor, den heer Roessingh, wees prof. Van Manen er op dat het heffen van den hoofdelyken omslag dan ook niet de eenige reden is tot afscheiding reeds van dezen en genen, maar slechts de laatste droppel, welke de maat heeft doen overloopen. By anuere gemeenten werden zy met open armen ontvangen. „Arminius' vriendelyke herberg der geesteiyk verdrevenen wordt, inzonderheid voor de meergegoeden, jaar na jaar, voor de talryk uitgewekenen, zoo ouderen als jongeren, een nieuwe woonstede." Spr. wyst op de teekenen der tyden, ook van elders, die do oogen doen openen. Het is wel het gemakkeiykst zich by andere gemeenten, byv. de Luthersche en Remon- strantsche, aan te sluiten. Maar we moeten ook aan anderen, omtrent wie hooge verplichtin gen op ons rusten, denken. Evenals de heer Roessingh zegt spr. dat het solidariteitsbeginsel moet op den voor grond staan. De vraag: heengaan of blyven, moet in- tusschon z. i. nu beantwoord worden. Prof. Oort stelde daarop de vraag of de belasting al of niet moet worden betaald. Hy weet het niet en eigenlyk schynt niemand het te weten. Reeds 17 jaren geleden is er een poging tot belastingheffing gedaan, doch die mislukte. De toenmalige kantonrechter «achtte haar onwettig. De Gemeente Commissie heeft sodert uit de redenen van die uitspraak leering getrokken en maatregelen genomen, waaruit zy den grond put dat zy nü wel een hoofd, omslag kan heffen. Het is een netelige, voor rechtsgeleerden zelfs moeilyk op te lossen quaestie. De eene kantonrechter kan een heel knap man zyn en tot betaling veroordeelen, en een ander kantonrechtor kao een even heel knap man wezen, maar den eisch tot betaling ont zeggen. Spr. kent zelfs een geval dat in een gemeente wy meenen Enschedee alle leden moeten betalen, maar de kantonrechter zelf niet. Deze veroordeelde allen tot betaling, maar zelf werd hy door een anderen rechter (omdat hy over eigen familie dus ook niet wat zichzelven betreft geen uitspraak mocht doen) vrijgesproken. Prof. dr. W. H. Kosters wees op de gevaren aan het heengaan verbonden en op het wenschelyko van kerspelvorming. Men mag ook de nu nog dienstdoende twee vryzinnige predi kanten niet alleen laten staan, zoolang zy nog niot zyn heengegaan, wat spr. wenscht dat vooreerst niet zal gebeuren. Wanneer er nu door den hoofd, omslag een scheuring komt, vreest hy dat er weer een scheiding te meer zal komen van gegoeden en minder gegoeden, welke hy zoozeer betreurt. Boven dien zou daardoor de zorg voor do vorming der jeugd, waarvoor wy ook te waken hebben, gevaar kunnen loopen. De heer H. C. Juta merkte op dat als do meestgegoede vryzinnigen, die hy tot zyn spyt hier slecht vertegenwoordigd zag, heengaan, dit een groote kink in den kabel der Gemeente- Commissie zou zyn, daar het doel van don hoofd, omslag toch is om aan geld te komen. Blyven zy, dan werken zy de Gemeente- Commissie in de hand; maar zyn er dan geen maatregelen to nemen tegenover do grieven, dio der mindorheid worden aangedaan? Indien er wordt besloten om niet heen te gaan, moeten zy dan maar kalm blyven lyden? Prof. Van Manen antwoordde hierop dat het bestuur dezer vergadering geen advies omtrent heengaan of blyven geeft; zulk een besluit moet elk voor zichzelf nemen. Van- datir dat ook geen voorstel tot stemming dien aangaande werd ged.aan. Het bestuur geeft slechts inlichtingen in deze zaak. Alleen wenscht spr. nog op een belangryke quaestie by heengaan to wyzen, en wel wat het Weeshuis en de daarin vorploegde kin deren betreft. Ook is hy een der eersten, die erkent dat de korkgebouwon onderhoud kosten en dat do predikantstraktementon, dus ook die der reebtzinnigen, hier veel to laag zyn. Besluit men echter tot heengaan, dan komt de vraag: wat nu? En de beantwoording daarvan is niet zoo gemakkeiyk, maar hoogst moeilyk. Maar moet men dan betalen? Zeker, men kan gaan procedeeren, evenals 17 jaar geleden gedaan werdmaar spr. zou dat niet op dezelfde wyze willen doen, toen de wettigheid der Gemeente Commissie zelve werd vernietigd. Dat die commissie niet wettig is saamgesteld, is niet de schuld van die commissie en ook van geen enkel lid der Herv. gemeente te Leiden, maar van den minister Pické, die in 1869 een besluit omtrent eene slechts ge brekkige regeling der scheiding van Kerk en Staat in hot leven riep. De ongeldigheid van den hoofd, omslag moet nü op andere gronden worden uitgemaakt. De droomen-droomer in het „Leidsch Dagblad" van enkele dagen ge leden (13 April) heeft het z. i. by het rechte eind. Spr. heeft het kerkelyk reglement van de Leidsche Herv. gemeente by herhaling gelezen en is zelfs zeker van zyne zaak. Hyzelf zal bet.alen, maar.gedwongen. Dat is dan ook thans zyn advies, hetwelk hy eerst niet hoeft willen uitspreken. Dus moeten de vryzinnigen nu niet heeDgaan en hunne rechten op de kerkeiyke goederen en fondsen niet uit de hand geven. Later kunn?n ze elkaar omtrent deze zaak weder ontmoeten. Spr. had er ook aan gedacht of men niet tot een voor de vryzinnigen betoren toestand kon geraken, door de stemgerechtigde lid maten van vroeger te vragen of zy geen andere candidaten voor het kiescollege konden stellen; maar ook daarvan verwachtte hy geen heil. Prof. Oort, vreezende dat de heer Juta diens vraag door hot bovenstaande Dog niet geheel beantwoord zou zien, voegde daaraan nog toe, voor het geval dat tot betalen werd besloten en de Gemeente-Commissie in haar vuistje zou lachen, het bekende spreekwoord: „die het laatst lacht, lacht het best." Tevens zeide hy namens dr. H. G. Hagen, die verhinderd wa6 op deze vergadering tegen woordig te wezen, gemachtigd te zyn mede te deelen dat deze voornemens was in het laatst van het volgend jaar emeritaat te vragen, hetgeen kort daarop ook het geval kan zyn met ds. R. Koopmans van Boekeren. De vraag zal zich dan natuuriyk weer voordoen welke predikanten er in hunne plaats worden ge kozen, vryzinnigen, als de aftredenden, of ander maal rechtzinnigen. Niemand verder meer het woord verlangende, sloot prof. Oort ten slotto de samenkomst met een woord van dank tot de aanwezigen en de sprekers en met de bede dat allen door God wysheid worde geschonken om in deze te han delen naar plicht en geweten. Gemeenteraad ran Alkemade. Tegenwoordig 10 leden. Afwtzig de heer M. Oosthoek. Voorzitter de heer F. H. Van "Wichen, bur gemeester. De notulen van de vorige vergadoring wor den gelezen en met algemeene stemmen goed gekeurd en vastgesteld. Door den Voorzitter wordt aangeboden: I. Het verslag betreffende den toestand der gemeente over het vorig jaar. Geen der leden wenscht voorlezing; het zal ter gemeente secretarie ter inzago worden gelegd voor de leden en algemeen verkrygbaar worden ge steld, hetwelk by publicatie ter openbare kennis zal worden gebracht. Verder wordt door den Voorzitter mede gedeeld: 2o. dat by Koninkiyk Besluit eene Ryks- subsidie van f 40, en door Ged. Staten eene Provinciale bydrago van f 50 'sjaars zyn ver leend in de verplegingskosten van den tfbhoef tigon krankzinnige J. Van Leeuwen; 3. dat door Ged. Staten, voorzien van hunne goedkeuring, is teruggezonden het In de vorige vergadering genomen besluit, model C, tot wyziging der begrooting van 1894; 4 dat is aangewezen om met de zetters de kadastrale opnemingen in deze gemeente te doen, de adjunct controleur der directo be lastingen en van het kadaster F. Prayer; 5. dat dr. Freericks, van Boaegrave, bedankt heeft voor de benoeming van gemeente genees heer te Roolofarendsveon, waartoe hy in de vergadering van 20 Maart jl. was benoemd; 6. dat, volgens ingest'ld onderzoek, door Burg. en Weths., is gebleken dat de prys der onoerhoudsirrind voor de gemeentewegen, welko door eenige schippers wordt geleverd, tamelyk wol overeenkomt met die van grootere leveranciers; worat goedgevonden de leverin gen dit jaar wederom, zoo mogelyk vooreen minderen prys, door do gewone leveranciers te laten doen; 7. dat door Burg. en Weths. van Haarlem mermeer aan J. Kruyt en J. Van dor Bent, beiden aldaar, vergunning is verleend om hunne kinderen, Hendrica en Maartje, te laten schoolgaan op de O. L. school te Oude-Wete- ring, tegon vergoeding van f 16 'sjaars voor ieder; 8. dat Burg. en Weths. aan Ha. Wa. Vesseur, to Oude-Wetering, on aan L. Elstgeest, te Roelofarendsvoen, vergunning hebben verleend tot verkoop van sterken drank in het klein, in de lokalen, waarin dit bedryf vroeger met vergunning werd uitgeoefend door de wed. Th. Vesseur en do wed. F. Demmenie, dat op oen ingekomen verzoekschrift van den heer Z. Fokken, to Oude-Wetering, om dit bedryf te mogen uitoefenen in zyn winkel lokaal, afwyzend is beschikt, omdat het ver- leenen een«r vergunning voor bedoeld lokaal in stryd zou zyn mot art. 3 No. 8 der Drank wet, art. 26 op dit lokaal niet toepasselyk is en vrysielling volgens art. 4 niet kan worden verleend, en dat een dergelyk adres van C. H. Remmerswaal te Nieuwe Wetering nog aanhangig en gepubliceerd is, waarop in het laatst dezer maand zal worden beschikt; 9. dat tegen de kiezerslysten geene be zwaren zyn ingekomen, en deze dus onver anderd den 5den dezer zyn gesloten meteen totaal, ieder van 367 kiezers. Vtrder stelt do voorzitter aan de orde: 10. Een adros van B. Ten Wolde, onder- wyzer aan de O. L. School te Roelof-Arends veen, om eervol ontslag uit zyne betrekking tegen 15 Mei a. s. wegens zyne benoeming als onderwyzer te Sloten. Met algemeene stemmen wordt hem het ontslag conform het advies van B. en Ws. eervol verleend. De Voorzitter zegt dat op de reeds geplaatste advertention zich 1 sollicitant heeft aange meld. wiens adres wordt gelezen, en stelt voor nogmaals eene oproeping in eenige vakbladen to laten plaatsen, wat door de leden wordt goedgekeurd. Alle dezo mededeelingen worden voor ken nisgeving aangenomen. II. Twee adressen van M. en C. Van Tol, te Huigsloot, om ondershands te hur n, de eerste een stuk land in den Huigsloterpolder tegin f 10 per bunder boven den gewonen huurprys; de tweedo den weg in denzelfden polder tegon f 45 'sjaars. Uit de bespreking hierover blykt dat de leden het gevoelen van B. en Ws. beSmen, dat dit om verschillende redenen niet in het belang der gemeente zou zyn, zoodat op deze beide verzoekschriften eene afwyzende b'schikking wordt genomen. 12. De benoeming van 2 leden en 2 plaats vervangende loden voor de Schuttery-Com- missie, waartoe by stemming worden benoemd do heereu E. J. Los en H Bakker, en tot hunne plaatsvervangers de heeren C. Van Ryzen en A. Los, alle welke heeren zich die benoeming laten welgevallen. Wordt vervolgd.) Gemengd Nieuws. De kapitein van de afdeeling van het Leger des Heils hier ter stede heeft een „Liefdebond" saamgesteld uit arme kin deren, die, om hen te ieeren werken, verstellen, onz., kleederen laat maken eveneens voor arme kinderen. In eene advertentie vraagt de kapitein daarvoor benoodigdheden. Mogen we onze stadgenooten daar even op wyzen? Door de bomschuit „KW 2 6", schipper G. v. Duin, is te Katwyk het lijk aangebracht van een drenkeling, waarschynlyk een der opvarenden van de „Elbe". Uit de op het lyk gevonden papieren, enz. zal het waarschynlyk zyn dat van den 2den machinist F. B. Het verkeerde reeds in ver gevorderden staat van ontbinding; hoofd en handen waren geheel gescelleerd. Aan het ministerie van water- staat, handel en nyverheid verlangt men knappe ambtenaren. By het examen voor den rang van tweeden klerk aan dat departement, op een jaarwedde van f 400, vorderde men van de sollicitanten een opstel over de scheep vaart op den Rynl Nu er, ondanks de hevige nacht- vorsten van de Laatste weken, eenige werking begint te komen in de natuur, blykt het dat de strenge koude, die in den afgeloopen winter heerschte, groote schade heeft aangericht. Rhododendrons, coniferen en rozen hebben het meest geleden. De fijnere vruchten, als perziken, sommige soorten peren en pruimen, vertoonen slechts enkele knoppen, terwyi in byna alle boomen en struiken byzonder veel dood hout voorkomt. De vroeg gezaaide winterrogge daarentegen staat flink, krachtig te veld en heeft weinig geleden, dank het dikke sneeuwkleed, waarmede de aarde zoo lang is bedekt geweest. De late winterrogge staat veel slechter en zeer ongeregeld. Te Rotterdam is naar het zieken- huis gebracht een 78 jarig maD, wonende te Noordwyk-Binnen, die, tydeiyk verbiyf hou dende aan de Goudsche Wagenstraat, door uit te glyden het rechterbeen heeft gebroken. De rechtbank te Haarlem heeft rechtsingang verleend tegen den fabrikant van Haarlemmerolie, den heer E. W. L. Van Dobben, wegens het verkoopen van Haar lemmerolie, valschelyk voorzien van het han delsmerk der Gebroeders Waauing, te Haarlem. Ook is een gerechtelijk onderzoek gelast. De heer Van Dobben is opvolger van de erven Tilly. Dat by vervolgd wordt, vindt zyn oorzaak in de omstandigheid, dat toen de wet op de fabri°ks en handelsmerken in werking trad, door hem verzuimd is, zyn merk te deponeeren, terwyl de heeren Waaning, waarvan een lang in de fabriek van Tilly werkzaam was, dit wel deden. De heer mr. Joh. Enschedé zal als verdediger van den heer Van Dobben optreden. Een der artisten van den circus Carré, te Amsterdam, mr. Francois, die om zyne saltomortales te paard aller aandacht trekt, had gisteravond het ongeluk te vallen, waarby hy eene belangryke kneuzing aan den arm bekwam. Eenige oogenblikken na hot gebeurde was hy weder in staat zich aan het publiek te vertoonen, dat echter in de eerste dagen zyn optreden zal moeten missen Nieuw licht. Nu de petroleum zoo duur wordt, is men bedacht op nieuwe lichtbronnen. En nu moet er weer een nieuw verlichtingsmiddel gevondon zyn, dat zonder olie en zonder pit een verrassend effect maakt. Het moet bestaan uit een scheikuudig mengsel, waarby zink, lood en koper, en vervat zyn in eene gewone flesch. Wy deelen het bericht mede, zooals wy het ontvangen, onder by- vooging, dat de portier van „Mille Colonnes", te Amsterdam, in het bezit is van deze licht- flesch. (Centrum). Door het O. M. by het kantonge recht te Steenwyk is tegen het Staphorster boertje geéischt honderd gulden boete of dertig dagen hechtenis, wegens onbevoegd uitoefenen der geneeskundo. By den burgemeester van Barra- deel is van do Koningin en van de Koningin- Regentes ieder een gift van f 200 ontvangen, om te worden uitgereikt aan de arme vis- schers van Seksbieruin en Oosterbierum in dio gemeente, die by den laatsten storm een zoo belangryk verlies aan hunne netten heb ben geleden. De huizinge van den landbouwer en bakker L. E. Ten Berge, te Steggerda, is geheel in de asch gelegd. Een groot gedeelte van den inboedel en 2 paarden zyn gered, terwyl 20 stuks vee en al het overige in de vlammen zyn omgekomen. Dit is de derde brand, welke Ten B. in dit huis binnen enkele jaren is overkomen, waarby 2-maal het huis geheel i3 afgebrand. Alles was verzekerd. Te Maassluis had een Gjarig jongotje de onvoorzichtigheid een brandende sigaar in zyn zak te steken. Hy liep daarmede den Vlaardingschen dyk op, zyn kleeren ge raakten in brand en hot kind kreeg zulke brandwonden, dat het aan de gevolgen over leden is. Nog zelden, zoo schryft men uit Rozendaal, was de uitvoer van vee uit Nederland zoo groot als thans. Dag op dag ziet men hier honderd en meer waggons vee naar het Belgische douanen-station Esschen vervoeren; 't m alsof de kooplieden vreezen, dat de toelating van Nederlandsch vee in Bolgié slechts van korten duur zal zyn. Als een klein staaltje van de drukte aan het grensstation Esschen kan dienen dat aldaar verleden week niet minder dan ruim 5560 stuks vee, uit Nederland aangevoerd, door de veeartsen gekeurd zyn. Ook de uitvoer van vette schapen is zeer aanzienlyk; deze dieren zyn meestal besterad voor de slachthuizen te Antwerpen, Brussel en Gent, van waar weder een groot gedeelte geslacht naar Engeland wordt verzonden. Onlangs werd medegedeeld dat G. A., weduwe van W. H., wonende te Oude water, in verzet was gekomen tegen het verstekvonnis, waarby zy veroordeeld werd wegens overtreding der boterwet. Naar aanleiding van dit verzot had eene nieuwe behandeling der zaak voor den kanton rechter te Woerden plaats. Het resultaat daar van is geweest, dat het eerste by verstek gewezen vonnis vernietigd en de beklaagde vrygesproken werd. Volgens particulier bericht, is de Nederl. tjalk „Catharina", schipper Mulder, van Dolfzyl naar Flensburg, by Norderney gestrand en veiloren. Volk gered. Van de lading zyn slechts 100 zakken ryst geborgen. De prysstyging der petroleum.— Na een rust van lange jaren, schryft de „Börsen- Halle", heeft de petroleum markt plotseling een wild aanzien gekregen. Sedert 1876 zyn niet zulke groote omzetten gedaan en heeft even min do stemmiug zulk een karakter gekregen als thans. Daar er uitzicht bestaat, dat wy hier niet te doen hebben met een voorbijgaand verschynsel, willen wy eens de oorzaken onder zoeken, waardoor de plotselinge styging van den petroleumprys te verklaren is. De geheele productie van petroleum is in de laatsto vier jaar geducht a3n het afnemen; zy bedroeg in 1891 54,291,890 barrels; 1892 60,509,136 barrels; 1893 48,412,666 barrels. De voorraden, welko men had, zyn geslonken, geheel verdwenen; er is eindelijk een tekort ontstaan. In Januari van dit jaar is geprodu ceerd: 2,327,872 barrels, verzonden: 3,140,864 barrels; in Februari 1895: geproduceerd 2,036,950 barrels, verzonden: 2,808,801 bar rels. In de eerste maand zyn er derhalve 812,992 barrels, en in de tweede maand 771,851 barrels meer verscheept dan geprodu ceerd. Dat geeft dus over de beide maandeii een tekort van 1,584,843 barrels. Naast dit tekort komt nu nog een vermin dering in den voorraad ruwe olie. Deze voor» raad bedroeg op het einde van Februari ifi 1893 16,623,732 barrels; in 1894 10,996,435 barrels; en in 1895 niet meer dan 4,893,563 barrels. „Deze getallen hebben," redeneert de „Bank- u. Hand. Ztg.", „geen commentaar meer noodig en bew\jzen dat de toestand van het artikel in Amerika zich zeer ten gunsto van de bezitters der bronnen heeft gekeerd. Wy hooren van onze Amorikaansche vrienden, dat de nieuwe boringen slechte resultaten opleveren. Een voorraad evenwel van slechts circa vyf millioen barrels ruwe olie speelt geen rol, en wanneer thans een vermeerderde vraag voor latere levering zich zou voordoen, zouden do Amerikaansche raffiuadeurs niet in staat zg die vragen voldoende te kunnen dekkon. In nauw verband schynt hiermede te staca, dat de Standard Oil-Company haar versche pingen naar Azie heeft gestaakt, waaruit men, in verband met de tegenwoordige prysver- hooging, het besluit kan trekken, dat do overeenkomst tusscben de Standard-Oil Com pany en de Russische syndicaten een feit ia geworden. Terwyl in vroeger jaren de geheele wereld tegen dezen tyd van het jaar reeds de behoefte tot aan het einde van het jaar had gedekt, is ten gevolge van het ontbre kende vertrouwen nog betrekkeiyk weinig op levering aangenomen, terwyl het aan de andere zyde opvallend is, dat in Amerika zoowel door de Standard-Oil Company alsook door do afhankelijke raffinaueurs sedert weken alleen voor kleine posten aanbiedingen zyn gedaan, waaruit men zou mogen opmaken, dat het moeilyk is van de eigenaars van bronnon groote quantiteiten ruwe olie te ver krijgen. Deze redeneeriDg van het genoemde blad sluit zich geheel aan by hetgeen de „Hamb. Borsen-Halle" reeds meer dan veertien dagen geleden schreef. „De toestand is tot in den grond veranderd. Want terwyl vroeger do Staudard-Oil-Company op haar groote voor raden zat en do arme producenten naar haar pypen moesten dansen en bly waren, wanoeer men do goederen van hen nam tegen een prys, dien de Standard zelf dicteerde, tracht thans de Standard Oil Company aanbiedingen te krijgen en ze krygt ze niet. Niemand wil verkoopen en zoo zyn thans de pro-iucenten van ruwo olie meesters van den toestand." Het „Berliner Tageblatt" legt hoofdzakeiyk het gewicht op de hierboven aangehaalde woorden: „niet willen verkoopen." Daarin schynt, volgens dit blad, de hoofdoorzaak te liggen. „Do producenten houden zich van de markt terug en de hooge prys, dien zy reeds bedongen hebben voor hun ruwe olie, maakt bun dat gemakkeiyk. Do „hausso" zal dus waarschynlyk zoo lang duren, als het den producenten mogelyk is, met hun voor raad van de markt te blyven. Wanneer de grootte van deD voorraad dringt tot realisatie, zal ook eerst de reactie intreden." De afgeloopen winter heeft het stedelyk bestuur van Berlyn op groote kosten gejaagd. Dö wegruiming van sneeuw van de pleinen en straten vorderde de reusachtige som van 1,109,702 mark 30 pf. Tydelyke arbeiders zyu gedurende 70 dagen, van 4 Januari tot 15 Maart, in dienst genomen. Het grootste aantal van deze arbeiders bedroeg 2500 man. Den 6den Februari werd het grootste aantal wagenvrachten sneeuw, namo- lyk 10,094, weggevoerd.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2