N». 10782. A°. 1895. (Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Donderdag X® April. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Loidon per 3 maanden. Franco per post Afzonderlijke Nommers 1.10. 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Yan 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17|. Grootero letters naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren bulten de stad wordt 0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieel© Hennietfevingeii. Burgemeester en Wethouders der gemeente Lisse maLon bekend, dat liet door hen aan den Raad gedaan verslag van den loeetand der gemeente over het vorige jaar, tegen betaling der kosten, ter gemeente secretarie verkrijgbaar is gesteld. Leiden, 17 April. De minister van binn. zaken heeft voor het tydvak van 16 April tot en met 31 Dec. 1895 benoemd tot assistent voor de schei kunde aan de Rijksuniversiteit te Leidon, dr. H. J. Taverne. De officier van gez. 1ste kl. bij de zee macht dr. A. W. M. Van Deventer is goplaatst by do Kweekschool voor Zeevaart te Leiden, ter vervanging van den off. van gez. 1ste kl. dr. J. W. Blanken, die te Willemsoord is geplaatst op Hr. Ms. raderschip „Valk". Hedenmiddag ontvingen wfi per Neder- landsche mail de Bataviasche bladen van 15—19 Maart. Br bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw York, door middel van bet stoomschip „Zaandam", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore al hier moeten de brieven, enz. uiterlyk Vrijdag avond om 10.40 bezorgd zyn. De wijze van verzonding behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De buitenlandsche pers heeft reeds her haaldelijk onze thans 15 jarige Koningin Wilhelmina „uitgehuwelijkt." Nu komt de Londensche „World," naar een telegram meldt, weder voor den dag met een bericht, dat H. M. gedurende haar ▼erblyf in Engeland verloofd zal worden met den 21 jarigen erfprins van Coburg, den zoon van den hertog van Edinburg, nu groothertog van het vorstendom Saksen-Coburg. Het bericht berust natuurlijk op even lossen grondslag als de vroegere geruchten. Gelijk te verwachten was, blijft de tegen spraak dan ook niet uit. Reuter seint zelfs uit Berlijn: Volgens door ons ingewonnen inlichtingen, is het bericht van de aanstaande verloving van Koningin Wilhelmina der Nederlanden met prins Alfred van Saksen-Coburg uit de lucht gegrepen. Hetzelfde wordt ons met zekerheid uit '6 Gravenhage gemeld. In allen ernst dus wordt dit gerucht tegen gesproken! Men houdt het voor mogelijk, nu de Koninginnen, evenals gewone stervelingen, eens een zomerreisje gaan maken naar Enge land, dit eene verloving kan gelden I Het spijt ons voor de „koningin der aarde," dat zij zich de moeite geeft deze berichten to schrijven en te verspreiden. Dat men bier in Leiden, waar een jong- mensch voor geëngageerd wordt uitgeroepen als hy het ongeluk heeft - óf geluk, wat moet het zijn? met een jongedame over de Breestraat te wandelen, die hy alléén iets heeft te vragen of te vertellen, daarvoor zy'n wo hier in een kleine stad, maar dat men zelfs de Koninginnen met zulke geruchten niet met rust kan laten, nu zy even naar Enge land gaan, dat is toch wel hinderlijk Mocht later, veel later bet Nederlandsche volk een Engelschen vorst te begroeten heb ben, dat zouden we wellicht toejuichen, maar.laissez le temps Tot tegenschatters der personeele belas ting in de gemeente Zoetermeer zyn benoemd de heeren J. Lengkeek en W. J. Vollebregt, aldaar. Geref. Kerken. Aangenomen is het bero p naar Den Helder door den heer C. Stadig Mzn., te Nieuw-Vennep. Bedankt is voor het beroep naar Kamper land (gem. Wissekerke) door den heer W. S. Veltman, te Haarlemmermeer (O.-Z.) Na Woensdag-avond door ds. Husen, naar aanleiding van 1 Job. 1:2 en 3, te zyn bevestigd, deed ds. G. H. Wagenaar, vroeger predikant by de Ned.-Herv. gem. te Aalsmeer, Zondag-avond te Leeuwarden zyne intrede, sprekende over 1 Cor. 1 23a. Een groote schare belangstellenden vulde het grootste kerkgebouw. By koninklyk besluit is mr. R. baron Van Zuylen van Nyevelt, met ingang van 1 Mei 1895, benoemd tot burgemeester der gemeente Wassenaar. Sedert lang was onder sommige leden van de Oud-Gereformeerde Kerk te Lisse de wenschelykheid besproken om een orgel in h m kerkgebouw te hebben ter begeleiding van het kerkgezang. Een paar hunner klopten daartoe by de gemeenteleden aan en de uit komst was, dat dezer dagen het orgel in ge bruik is genomen. Het kan niet anders gezegd worden of het orgel is zeer prachtig van toon en voldoet zeer goed. Bovendien strekt het ook nog tot verfraaiing van het kerkgebouw. Den leveranciers, den heeren E. Lechel en Zoon, te Arnhem, komt dan ook alle eer toe. In het overvolle kerkgebouw der Ned.- Hervormde gemeente te Rynzaterwoude gaf de Chr. Zangvereeniging „Excelsior" op 2den Paaschdag avond hare uitvoering onder directie van den heer Van Loon, van Leimuiden. De feestfrlyke by eenkomst werd met een gepaste toespraak en gebed door den heer Van Iperen geopend, waarna gezongen werd Psalm 95: 1. De 20 nummers werden wederom goed uit gevoerd, enkele muntten byzonder uit. Zan gers en zangeressen werden met genoegen gohoord, en den directeur zy alle lof gebracht. Met dankzegging en Psalmgezang werd de avond besloten. Ook van elders waren velen opgekomen. Als leden van den Raad der gemeente Woubrugge zyn in 1895 periodiek aftredend de heeren Jan Van Dam en H. Peters. De 9de lyst van den secretaris penning meester van het Centraal-Comitó voor het byeenbrengen van een Nationaal Fonds tot ondersteuning van de nagelaten betrekkingen van in N.-I. gevallen militairen, bedraagt ƒ2055 33 (waaronder van den burgemeester van Oegstgeest ƒ8.371/,), vormende met de 8 eerste lysten een totaal van 159,300.88Vi (onder dit totaal is het bedrag, te Amsterdam ontvangen, niet begrepen). De Gemeenteraad te 's-Gravenhage heeft gisteren met 23 tegen 11 stemmen afgestemd het voorstel van B. en Ws., om machtiging te verleenen tot aanvaarding van de voor waarden, door dykgraaf en hoogheemraden van Delfland gesteld, voor de herstelling van den strandweg, enz. Blykons de discussie hadden verschillende leden bezwaar tegen de door Delfland ver langde bepaling, dat bet buitenbeloop dezer zandaanstortmgen door en ten koste der ge meente, op den duur tegen afslag zal worden voorzien, waartoe aan dykgraaf en hoogheem raden vóór of op 1 Augustus a. s. de plannen ter goedkeuring zullen worden ingezonden. Men wilde zich tot zoo iets niet verbinden, eerstens uit onbekendheid met de geldelyke gevolgen en voorts omdat, gelyk vooral de Scheveningsche leden uiteenzetten, de vis* schery geheel ten doode zou zyn opgeschreven zonder dat er iets in het vooruitzicht was gesteld, waarmede de visschery te redden. De betoogen van het belang der badplaats mochten daartegenover niet baten. Do Raad wilde dezen sprong in het duister niet doen. Met 21 tegen 9 stemmen werd besloten voor 17,600 een perceel in het Westeinde, naast het gymnasium, aan te koopen, waar van het bezit wegens de onmiddellyke naby- heid van die onderwys-instelling B. en Ws. noodig voorkwam. Den directeur der Fransche Opera werd het gebruik van den Franschen schouwburg op 1 of 2 Mei toegestaan tegen betaling van 225 en onafbankoiyk van de bespelings- voorwaarden. Het hoogheemraadschap Delfland heeft gisteren een aanvang gemaakt met de werk zaamheden voor den aanleg van een 140 M. lange bazaltglooiing van het hotel „Zeerust" tot ongeveer ter hoogte der sociëteit „Nep- tunus", te Scheveningon. Ook mot het her stel van den kunstweg langs het strand zal binnenkort aangevangen worden en met spoed zal er aan gewerkt worden, zoodat voor het begin van het badseizoen de geheele storm schade hersteld zal zyn en de badgasten van Scbeveningen geenerlei hinder zullen onder vinden. Wy vernemen, dat by koninklyk besluit van 5 dezer goedgekeurd zyn de wyzigingen in de statuten van de Compagnie Franco- Nóerlandaise des Indes Occidentals, waar voor de emissie op de preferente aandeelen den 18den dezer is opengesteld In verband met het doel dezer Maatschappy, is het zeker niet onbelangryk te weten, dat, volgens mededeelingen uit Paramaribo, binnen kort aldaar verwacht werden eenige weten- schappelyke mannen uit Noord Amerika, met het doel onderzoek te doen naar de geolo gische gesteldheid van de Guyana's. Hieruit biykt voldoende, dat men ook reeds in de Vereenigde Staten zeer de aandacht op deze vruchtbare landstreek heeft gevestigd. De majoor der inf. O.-I. leger G. G. J. Notten heeft te Nijmegen het commando aan vaard over de koloniale reserve, ter vervanging van den luit.-kolonel der inf. O.-I. leger J, F. D. Bruinsma, die naar Indië terugkeert. Vermits het stoomschip „Prinses Amalia", Ier stoomvaartmaatscbappy „Nederland", we gens herstelling van onderweg bekomen avery, te Genua zal worden opgehouden, is op 16 dezer geen brievenmaal voor Ned.-Indië over Genua verzonden. Nader zal worden aange kondigd wanneer en met welke gelegenheid de verzending van de thans aanwezige brieven en andere stukken voor Ned.-Indië zal plaats vinden. Het hoofdbestuur van den „Nederland- schen Bond van Gemeente ambtenaren" bestaande uit de heeren J. v. d. Laan, ge meente secretaris van Weststellingwerf,Kraan, hoofdambtenaar ter secretarie te Zaandam, J- P. C. Ten Geusendam, adjunct-commies ter gemeente secretarie van 's Hertogenboscb, en W. Groen, gemeente-secretaris van Dantuma- deel heeft een schryven verzonden aan alle gemeentesecretarissen in Nederland, waarin het mededeeling doet van de oprichting van een comité tot het instellen van een „fonds tot uitkeering by overiyden", hetwelk zich ten doel stelt eene uitkeering te verzekeren ineens van 250 tot 1000 (naar gelang van bet getal deelnemers) aan de weduwen of weezen van genoemde ambtenaren en bedienden. De minister van marine heeft den luit. ter zee 1ste kl. I. Van den Bosch en den offic. v. gez. 1ste kl. by de zeemacht J. C. H. H. Mackay, uit Oost Indië in Nederland terugge keerd, op non-activiteit gesteld. De gewone audiöntiön van de min. van oorlog en van financiën op 18, en die van den min. van marine op 19 dezer zullen niet worden gehouden. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 15 April Perim; de „Soombing" arriveerde 16 April van Batavia te Rotterdamde „Cyclops", van Amsterdam naar Java, arriveerde 15 April te Liverpool; de „Utrecht", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 16 April van South ampton; de „Conrad" vertrok 17 April van Batavia naar Amsterdam; de „Maasdam" ver trok 17 April van Rotterdam naar Nieuw-York. By koninklyk besluit van 16 dezer is de generaal-majoor C. Deykerhoff, civiel en militair gouverneur van Ai jeh en Onderhoorig- heden, bevorderd tot ridder 3de klasse der Militaire Willemsorde, en de assistent-resident van Groot-Atjeh, C. A. Kroesen, benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw; terwyi daarby verder aan den luit.- kol. by den generalen staf W. C. Nieuwen- huyzen is toegekend de eeresabel met het gebruikeiyke opschrift. By koninklyk besluit van dezelfde dagtee- kening is mr. W. B. Bergsma, gepensionneerd Oost Indisch hoofdambtenaar, benoemd tot rid der in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Goedgekeurd dat B. Koker Jzn., burge meester van Krimpen aan den IJsel, is be noemd tot secretaris dier gemeente. De generaal-majoor A. A. F. Lanzing, com mandant der 3de divisie infanterie, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bee paald op 2850 'sjaars. Benoemd by het wapen der infanterie, by den staf van het wapen, tot generaal-majoor, commandant der 3de divisie, de kolonel H. J. G. Benschop, commandant van het 5de regiment, by het 3de reg., tot kapitein, de eerste luit. adj. C. Bloem, van het corps; by het 5de reg tot kolonel, commandant van het corps, de luit.-kolonel W. L. De Petit, van den generalen staf; tot majoor, de kapitein L. Brender a Brandis, van het 7de reg. Miss Helyett! Zoo heeft ons Leidsche publiek dan weer eens overtuigend bewezen, dat het voor reoele kunst alles over heeft; zoo kwam dan de geheele troep dor Fransche opéra (met het orkest meegerekend zeker 70 menschen), naar onze wereldstad; voerde daar een werk op, dat de geheele bevolking van Parys (een be volking met zeer weinig smaak, waarschynlijk) heeft toegejuicht, en nog geen honderd menschen hadden zich naar de komedie be geven Het overige deel van ons publiek had aan puriteinsche zelfkastyding de voorkeur gegeven en ontzegde zich genot 1 Ik heb dan ook eigenlyk verbazend weinig lust om over deze voorstelling verslag te gevende weinigen, die er waren, zullen zich zelf een oordeel hebben gevormd en worden, naar te verwachten is, door de herinnering aan eigen genieten ruimschoots schadeloos gesteld voor de ontbering van het oordeel van den recensent, die hier absoluut niets te critiseeren heeft; en zy, die er niet waren, die geen belangstelling toonden in de uit voering zelve, wat deert hun myn oordeel? In den regel zou het my zelfs onmogelyk zyn te schryven als ik zeker ben niet of met onverschilligheid te worden gelezen. Evenzeer zou het daarvoor is Fransche opgewekt heid, Fransche geestkracht noodig my onmogelyk zyn voor een leege znal te spelen met zulk een entrain als dit gisteravond ge beurde; maar juist daarom is myne behoefte zoo groot om luid uit te roepen myne bewon dering voor al deze acteurs, hoofdrollen, kit-inere rollen, koristen, die met dezelfde hartelykheid en opgewektheid speelden als hadden zy gestaan in een grooten, eivollen schouwburg I Alles was even voortreffeiyk, het ensemble in de eerste plaats; daartoe heeft natuurlyk de regisseur het meeste bygedragen, aan de losheid, waarmede de koren zich bewogen, den smaak, waarmede de mise-en scène ge regeld was in aanmerking genomen onze beperkte middelen, waarover men hier te be schikken had merkte men aanstonds hoe krachtig de hand was die de régie had ge leid Maar zonder eene omgeving zoo ryk aan goede elementen als het personeel der Fransche opera juist voor dit stuk bleek te bezitten, zou de beste regisseur weinig kunnen uitvoeren: Mmes. Jeanne Paulin iedereen zal my toegeven dat zy, zoo in zang als in spreken en acteeren, eene onverbeterlyke Miss Helyett was valt met deze rol geheel buiten haar gewoon emplooi; Mme Boyer, de voortreffeiyke Carmen en Dalila, speelt de rol van Manuela Fernandez als ware de opórette haar een dagelyksche studie; Audra zong en speelde de Paul Landrin meesterlyk men herinnere zich slechts zyn duo met Miss Helyett in de derde acte (keurig gezongen en prachtig van houding). Zoo zou ik kunnen doorschryven en Mme Tony (la mèro Fernandez) memoreeren en Roger (Puycardos) en De Bock en al de anderen, één voor één, die iets beter, gene iets minder goed, maar ik zou verstrikt rakm in de byvoeglyke naamwoorden: keurig, voor- treffeiyk, kranig, meesterlyk, en zou moeten eindigen bij gebrek aan synoniemen: summa summarum, de uitvoering was in haar ge heel eene uitvoering van don eersten rang Over het stuk zwyg ik, althans wat den inhoud betreft: deze is reeds vroeger in dit blad vermeld. Over de muziek volsta ik met de opmerking, dat zy tot de fijnste operette muziek behoort, die in de laatste jaren is geschreven behalve het ballet, waarvan de banaliteit m. i. de meesleepende kracht over treft en ook uit den toon valt; die muziek is ook wat te zwaar geïnstrumenteerd. Het zou mij niet verwonderen, indien zy er later was bygemaakt. Ovérigens echter is zy heerlyk, die muziek; geen diepe gedachten natuurlyk, zelfs geen originaliteit van breeden opzet, geen philosophische intellect-combinaties, maar bevallige, vluchtig geschreven, licht-sensueele muziek, waarin by ieder motief, by iedere modulatie de fijne kunstsmaak van den com ponist zonneklaar doorstraalt. Mn. E. het voorstel van den heer Geertsema aange nomen. Do Voorzitter benoemt hierop tot leden dezer commissie, naar ouderdom van zitting, de heeren: Melvill van Lynden, Vlielander Hein, Raüusen, Van Zinnicq Bergsma en Van Boneval Faure. By het lot wordt aangewezen dat de heer Van Lynden zitting zal nemen in de tweede afdeeling, de heer Vlielander Hein in de derde, ae heer Rahusen in de vyfde, de heer Bergsma in de vierde en de heer Faure in de eerste afdeeling. Daarna zyn de afdeelingen opnieuw saam- gesteld, waarna de vergadering is gesloten. Gemeenteraad van lllllegoni. EERSTE HXflEK. Zitting van Dinsdag 16 April's avonds te half neg en. Ingekomen is een aantal koninklyke bood schappen ten geleide van goedgekeurde wets ontwerpen en andere mededeelingen, die voor kennisgeving worden aangenomen. Van de Tweede Kamer zyn ontvangen de laatstelyk door haar aangenomen wetsont werpen, zoomede het aangenomen wetsvoor stel tot herziening van het Wetb. van Burg. Rechtsvordering met begeleidende missive, waarin wordt bericht dat de heeren mrs. Hartogh en Pynappel zyn aangewezen om dat voorstel in deze Kamer schrifteiyk en mondeling te verdedigen. De heer Geertsema vraagt het woord voor eene motie van orde. Het voorstel tot wyzi- ging van het Wetb. van Burg. Rechtsv. is een voorstel van zeer byzonderon aard. Het b.etreedt een terrein, waarop de meeste leden dezer Kamer zich niet plegen te bewegen en waarby zy zeer de voorlichting behoeven van de weinige by uitstek deskundigen in deze Kamer. By de vernieuwing der afdeelingen zou het geluk kunnen meebrengen, dat die deskun digen over de verschillende afdeelingen werden verdeeld, maar het lot speelt soms leeiyke parten. Daarom stelt spr. voor het voorstel- Hartogh niet dadelijk te verzenden naar de afdeelingen, maar eene commissie te be noemen van vyf leden, om haar op te dragen lo. ter behooriyke voorbereiding van het sectie-onderzoek een leiddraad saam te stellen en door het lot te doen aanwyzen welke van die leden in ieder der afdeelingen zitting zal nemen; 2o. als rapporteurs over het voorstel op te treden. By aanneming van dit voorstel zou hy den president willen verzoeken de commissie te benoemen. Zonder beraadslaging of stemming wordt Voorzitter de heer M. W. De Kat, burge meester. Afwezig de heer H. Veldh. v. Zanten. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelde mede dat hy in deze vergadering slechts voorlezing zou laten doen door den secretaris van een ingekomen stuk, en stelde voor, de andere stukken niet te behandelen. Dit werd met algemeene stemmen goed gekeurd. Alsnu werd voorlezing gedaan van het inge komen stuk, hetwelk inhield dat aan den heer M. W. De Kat, op zyn verzoek, eervol ontslag was verleend als burgemeester van Hillegom. De Voorzitter nam alsnu bet woord en herbaalde zyne in de vorige vergadering ge sproken moorden, dat zyn aanvraag om ont slag alleen om particuliere redenen was ge weest, Het was de laatste maal, dat hy als Voorzitter deze vergadering presideerde, en hy zeide den leden, alsook den oud leden van den Raad, dank voor den ondervonden steun; ook den secretaris bracht spreker dank voor zyne hulp. De heer De Kat wist nog niet wie zyn opvolger zou zyn, maar hy hoopte dat hot Hil legom ook onder diens bestuur wèl moge gaan. De wethcuder H. H. Van Waveren beant woordde dit woord van afscheid, op zijne beurt den afgetreden burgemeester dank betuigendo voor al hetgeen deze voor de gemeente had gedaan, en hem toewenschende een bestendig, vergenoegd, lang en tevreden leven. Het lid P. H. Van Waveren sprak vervol gens, als oudste lid der Vergadering èn in jaren, den vertrekkenden Voorzitter toe, hem dankzeggende voor de leiding der vergade ringen, welke zich altyd kenmerkten door eene goede harmonie. Hierna werd de vergadering gesloten. In de Lakenhal. Oude Dordtsche gebouwen. Japanschc kunst. Oud Dordt en nieuw Japan trekken eene menigte bezoekers naar de Lakenhal. Dit is een verblydend teeker.. Het mooie werk van oude bouwmeesters, die in den regel kunste naars trachtten te zyn, ook wanneer zij nederige woningen gingen optrekken, wordt door de meesten over 't hoofd gezien. Zulk eeDe collectie echter dwingt tot vergelyken en nadenken men krygt meer belangstelling voor hetgeen in de eigen stad behouden bleef en menigeen heeft ongetwyfeld gewenscht dat ook in Leiden zulk eene verzameling lang zamerhand mocht tot stand komen. Onder de teekeningen uit de zeer groote collectie van den heer Van Gyn zyn er bovendien, die niet slechts als herinnering, maar ook als teekening belangstelling verdienen. De Japansche kunst is sedert eenigen tyd in de mode gekomen. Er is heel wat over geschreven, er zyn tentoonstellingen van ge houden, maar toch vinden velen baar meer vreemd dan mooi. Toelichtingen als die van den beer Serrurier, in het „Leidsch Dagblad", brengen haar nader tot de menigte. En zy is dit ruimschoots waard. De Japansche kun stenaar heeft een fijn gevoel voor de natuur; de buiging van een stengel; de schielyko wending van een vogel in de vlucht; het teero van een bloem, van een veertje, geeft by, door een enkelen trek of toets, weer met een liefdevolle juistheid, die in waarheid onbegry- peiyk is. De beide tentoongestelde tapyten zyn een treffend voorbeeld van mooie Japansche kunst en een herhaald bezoek overwaard. Als artistiek werk staan zy naar mijne meening boven de geëxposeerde Kakemono's. Ten slotte de photographieën uit Japan. Het is een uitstekend denkbeeld van den heer Serrurier ons van dit, in den laatsten tyd vooral, diuk besproken land met zyne kranige bewoners, zulk eem belangwekkend overzicht te geven. A. v. D.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1