Paasch-Eieren. AGENTESSEN 105. Haarlemmerstraat 105. VOOK DE SCHOONMAAK! feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Costumes et Peignoirs. Ifarie J. J. HOOBENSTRAATEN K. DE GRAAFF, Hooiflr. 7, o/d. Nieuwstr. Openbare Verkooping Stoomververij en Chem. Wasscherij L.AAG, Haarlem. 00000000000000000000000000000® 2 bekwame Timmerlieden meubilaire Verkooping. FIJNE VLEESCHWAREN COMESTIBLES. KALFiSliEVEPdVORST, extra fijn. lersche Terrier vermist, Dinsdag 16 April. A°. 1895 N°. 10,8 D. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden. f 1.10. Franco per post 1*^0. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1 6 rogels 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Derde Blad. Vergadering van de afdeellng Lelden en Omstreken van de maatschappij tot bevordering der Bouwkunst. De tentoonstelling der platen uit de jaar gangen 1892, '93 en '94 van het fraaie bouw kundige tijdschrift „l'Emulation", afgestaan door den heer W. Fontein, werd met belang stelling bezichtigd. Na het lezen en goedkeuren der notulen hield de heer H. J. Jesse zijne bijdrage, ge titeld „De lustrumfeesten in 1895". Hij begon met de gewone vyfjaarlyksche feestviering in herinnering te roepen, de kunstlooze getim merten op de stoepen, met den wijdschen naam van tribunes bestempeld, ruwe planken tegen de ramen, gekalkte sterren voorillumi- natiën, enz. Gelukkig wordt aan dat een en ander minder de aandacht geschonken, maar meer aan hetgeen die ruwe getimmerten om vatten, de vroolijke, schoone en levenslustige maagdenrij. Spreker wenscht echter dien kost baren schat in een waardiger foedraal te zien. Stel u voor om in het tijdelijk karakter te blijven, dat alles kwistig met kleurige tapijten en slingers van groen en bloemen was bekleed, sommige daarvan overhuifd en met vlaggen en wimpels versierd, welk een rijkdom zou zulks aan de straten verleenenl Daarbij behoefde men alles weer zoo haastig niet af te breken en zou dit aan de voortzetting der feesten eenigen luister bijzetten. Alvorens echter hiermede voort te gaan, sloeg spreker eerst een blik in het verleden, om later op dit onderwerp terug te komen. Allereerst werden achtereenvolgens de fees ten, optochten en versieringen by de Egypte- naren, Grieken en Romeinen besproken, om daarna een geheel tydperk over te slaan, ten einde ons in het Bourgondische tijdvak de schitterende tornooispelen en maaltijden te beschrijven. Uit het dagboek van Albrecht Düter is ons eene nauwkeurige beschryving bekend van den schitterenden intocht van Karei V in 1520 te Antwerpen. Hij schryft dat er ongeveer 400 triomfpoorten met alle gorische voorstellingen warendaarna beschry ft den praebtigen optocht, waarby schoone maagden als figuranten dienst deden. Spreker verwees naar de bekende schildery van Makart. Na de feesten der edelen en vorsten komen de feesten der roderykers in zwang. Spr. noemde enkele daarvan. Na deze opsomming van schitterende fees ten en optochten, waarby spreker weinig over de eigenlyke versiering van straten had gesproken, merkt hy echter op dat de ver siering gelyken tred met de feesten hield, waarop zy betrekking had. De eerste schil ders en kunstenaars verleenden daarby hun hulp. Zoo wordt o. a. to Antwerpen nog de oorspronkelyke schets bewaard van Rubens voor eene prachtige triomfpoort by gelegen heid van den intocht van den prins kardinaal Ferdinand in 1638. Dit is slechts een van de vele door hem en andere kunstenaars ont worpen versieringen. Geen land echter waar de feesten meer tot hun recht komen dan Italië; spr. noemde o. a. de bloemen-corso's. Doch ook ons land is niet achtergebleven wanneer het op schitterende feesten aankwam. By vorstelyke intochten werden dan ook dik- wyis ryke versieringen aangebracht. Spreker noemde de veie eerepoorten, te Amsterdam opgericht den 18den Maart 1587 by den intocht van den graaf van Leicester, fraai beschilderd door beroemde kunstenaars, en de illuminatie van den Oudekerkstoren by die gelegenheid met papieren lantaarns. Vervolgens den intocht van prins Maurits in Amsterdam in 1594 na de overwinning van Groningen: schitterende versieringen, eere- bogen en illuminatiën. Den luisterryken intocht van Maria de Medicis, koningin-weduwe van Frankryk, in 1638 te Amsterdam. By die gelegenheid had men opeen dry vend eilandje, uit het veen aangevoerd, een tempel gebouwd met eene voorstelling van het huweiyk van Francois de Medicis en Joanna van Oostenryk en aan de andere zyde in vyf tafereelen den ellendigen toestand van Frankryk onder Hen drik III en den bloeienden onder Hendrik IV. Maar niet enkel in Amsterdam, ook in Den Haag, Leiden, Groningen, Nymegen en andere plaatsen hadden schitterende intochten plaats, waarby passende versieringen en eerebogen waren opgesteld. Vele platen en teekeningen, door spreker getoond, gaven daarvan een overzicht. Doch genoeg daarvan 1 Keeren wy tot het eigenlyke onderwerp terug: De versiering van Leiden in Juni a. s. Vooraf werd door spr. opgemerkt dat men rekening moet houden met de eigenaardige situatie der stad. Een rechte straat, die dus een perspectief vormt, zal men 't best versieren met eene doorloopende decoratie, om als het ware de perspectief te verhoogen. Daartoe zou zich byv. de Papengracht leenen, hoewel de pers- pectievische lyn niet erg lang is. De smalle straten en stegen, uitkomende op de Breestraat, zullen met hunne aardige inkykjes het best tot hun recht komen door plafond versiering en -veilichting, waardoor de perspectief weer op eene andere wyzo tot haar recht komt. De versiering van kromme straten, zooals de Breestraat, hoe mooi ook in haar dagelyksch kleed, is zeker een van de moeilykste vraag stukken. Eene doorloopende decoratie en vooral verlichting is niet op hare plaats, omdat allicht een verwarde indruk verkregen wordt. Eene afwisselende versiering zal daar wel het meeste voldoen en daartoe leent zich de Breestraat juist by zonder wel. Tot bewys wat spr. hiermede bedoelde, herinnerde hy aan de tydelyke Wittepoort, enkele jaren geleden door den heer Van Dam geschilderd en die toen een uitstekend effect maakte. Welnu, al is het waar, dat men by eene decoratie niet te veel natuurlyken steen moet nabootsen, laat die poort in 1895 maar weer verryzen. Dan plaatse men op de Noordeindsbrug zuilen met Cupido's, zooals in Oud-Autwerpen, die elkaar kleurige linten toewerpen. Dan moet de gaping in de Breestraat, door de Papengracht veroorzaakt, worden aangevuld door een kolossale eerepoort van groen in aansluiting van de perspectievische versiering daarvan, zooeven genoemd. De groote gebouwen leenen zich veelal uitstekend tot afzonderlykê versiering. Langs de Breestraat zyn er een vry groot aantal te vinden. Zy behooren in al haar architectonische lynen versierd en verlicht te worden. Dan heeft men punien genoeg by de reeds ge noemde nauwe stegen om de Breestraat in haar eigenaardig schoon uitstekend te ver sieren. De stadhuistoren by avond met lam pions behangen. Tot slot een troonhemel aan de brug by de Hoogewoerd, als decoratiefstuk behandeld. Aldus zou er van de Breestraat met hare tribunes en drukte nog wel wat te maken zyn. Het deftige Rapenburg biyft zelfs in feest dos een geleerd aanzien houden. Door de mindere drukte aldaar springt de schraalheid der versiering veelal des te meer in het oog. Denke men daarby slechts aan de verlich ting en versiering by den stoet van 't Edel steen, verleden nazomer in September in Brussel gehouden I Met welk een kwistigheid werd 't daar toen verlicht! Wanneer men hier eens meer party van het water trok, zooals te Amsterdam op enkele punten zoo goed voldaan heeft in 1887 Door de illuminatie niet langs de boomenry, maar vlak langs den waterkant, bywyze van voetlicht, aan te brengen, krygt men een dubbele, zeer ryke illuminatie wegens de weerkaatsing van het water. Wanneer dan tevens de echt ouderwetsche bruggen daarin opgenomen wórden, door langs den bovenkant de lichten door te laten loopen en ook de welflynen aan te geven, kan op deze wyze voor 't Rapenburg eene passende versiering verkregen worden. Het Van der-Werfpark behoeft niet veel versiering. Wanneer dit zyn vroolyke bevol king herbergt, is het vanzelf in feestdos. Alleen by avond vraagt het vele gekleurde ballons, in de boomen opgehangen. De tent maakt by avond uit den aard der zaak een goeden indruk, alweder geholpen door hare bevallige bevolking en het kwistige licht. Spreker zou echter by avond den geheelen voorwand weg willen nemen, wanneer het weer zulks toeliet. Men zou zich dan zeker geen schitterender achtergrond voör het feestterrein kunnen denken en het volk, dat niet tot dat heiligdom wordt toegelaten, kon zich gratis aan een schoon schouwspel verlustigen. Van de Botermarkt valt hetzelfde te zeggen als van het Rapenburg. Toch zou men hier niet met eene enkele verlichting langs den waterkant kunnen volstaan en zal ook voor eene verlichting langs de huizenry moeten worden zorg gedragen. De Korenbeursbrug met hare strenge boven- ïynen zou eene dankbare versiering opleveren. Overdag de gootlyst ryk met bloemen bezet, do kolommen met groen gedrapeerd, daarby masten mot wimpels, uit het water opryzende, zouden de noodige vroolykheid aan het geheel verleenen. Des avonds de architectonische lynen te verlichten, zou, zooals by ondervinding reeds gebleken is, de beste decoratie zyn. Nog wil de heer Jesse do Borstel brug met groene koepels overwelven, om er eene ge zellige laan van te maken, en op 't Galge water een schitterend vuurwerk doen afsteken, hopende dat ook de Kweekschool voor Zee vaart haar vaartuig met ballons wil verlichten en vele vaartuigen niet zullen achterblyven. De verdere versiering liet hy aan de ver beelding der toehoorders over. 't Is den heer Jesse niet te doen geweest een lesje in het versieren te g'jven, maar hy wilde de stad- genr oten opwekken, wanneer zy tot versiering wordeD geroepen, eendrachtig samen te werken. Hy twyfelt dan niet, als zwermen vreemde lingen eerstdaags Leiden zullen bezoeken, bewust de stad der wetenschap te betreden, dat zy ook zullen te weten komen dat ook kunstzin ons lief is. Een daverend applaus was het bewfis van dankbaarheid der aanwezige leden voor een dergelyke onverwachte bydrage, als gevolg van en plotseling optreden in plaats van den heer Kromhout, die door ziekte verhinderd was. De Voorzitter noodigde de leden uit over dat onderwerp nog even van gedachten te wisselen, waarby alleen in overweging werd gegeven dat ook by eene illuminatie van het Rapenburg, als door den heer Jesse aange geven, voor licht op de straat ook de illumi natie langs de huizen noodig was, wat insge- ïyks de heer J. toestemde. Ook werd gewezen op het prachtige effect van illuniirieeren voor de ramen binnenshuis, hetgeen ook dit voor deel bad, dat het niet van het weer afhan- kelyk was. Den heer Jesse werd in hartelyke woorden door den Voorzitter dankgezegd. Daarna deelde de Voorzitter een en ander mede van de laatstgehouden commissie-ver gadering te Amsterdam, wat weder tot ver schillende discussiën aanleiding gaf. Ook werd door hem medegedeeld dat nu gebleken was dat de rekening met een tekort van ƒ600 sluit. Met twee stemmen meerderheid werd op voorstel van den Voorzitter besloten de ƒ14 toelage van de Maatschappy aan de af deeling voor 14 gewone leden dit jaar niet te aanvaarden, maar te bestemmen voor ver mindering van dafe tekort. Ook zal men trachten door vry willige by dragen van ge wone leden dat bedrag grooter te maken. Als afgevaardigde naar de Mei-vergadering werd benoemd de heer J. Roem, tot plaats vervanger de heer H. J. Jesse; naar de September vergadering de heer G. Van Driel, en tot plaatsvervanger de heer W. C. Mulder. Door den heer H. J. Jesse werden nog eenige discussiën uitgelokt in verband met het aanstaand congres voor vakonderwys te Amsterdam, opdat de afgevaardigde, de heer J. Van Dam, in deze eenigszins den geest der afdeeling leere kennen. Door eenige leden werd het leerlingstelsel naast de Ambachts school verdedigd; het leerlingstelsel echter voor het platteland en voor die vakken, welke niet aan eene Ambachtsschool onder wezen kunnen worden. Over het algemeen was dit het gevoelen van de meesten der aan wezige leden. Nadat de heer Verster nog, met het oog op de aanet. feestdagen, do aandacht heeft gevestigd op de fraaie en belangryke ten toonstelling in do Lakenhal, van do collectie Van Gyn, uit Dordrecht, en eene collectie pbotographiën van Japansche architectuur, werd deze laatste wintervergadering door den Voorzitter met eenige toepasselyke woor den gesloten. G. v. D. Greinengd Nieuws. Men meldt uit Zoeterwoude: Door den brigadier der Ryksveldwacbt te Leiderdorp en den onbezoldigden ryksveld-" wachter P. v. d. Stel, te Zoeterwoude, is dezer dagen proces-verbaal opgemaakt tegen oen' persoon, die, zonder voorzien te zyn van de daartoe vereischte vergunning van deze ge meente, eene slachtery, vildery en zoutery had opgericht. De zindeiykheid der inrichtu g en het slachten en villen van allerlei tot zelfs in den nacht had de aandacht der po.itie getrokken en niet minder den afschuw der nevenbewoners. De vroegere compagnons van den slager hadden eertyds een dergelyke inrichting te Leiderdorp, welke door de politie is verwyderd. Dat deze nyverheid ook hier spoedig moge verdwynen, is do wensch van allen. Een hotelhouder te Schevenin- gen zou iemand een hondje bezorgen en zond daartoe zyn neef naar een barbier, die zulk een beestje bezat, met het verzoek dit mede te geven, en hieraan werd voldaan, 't Zy met het doel om het te verkoopen of om eene andere reden, hierover bestond versch 1. Do hotelhouder beschikte evenwel daarna als eigenaar over het hondje door het ten geschenke te geven aan zyn neef, die het verkocht. In- tusschen liet de barbier blyken dat hy hot hondje alleen had medegegeven om het to laten zien, maar in geenen deele om het te verkoopen. Het gevolg was dat de hotelhouder en zyn neef voor de rechtbank werden go- dagvaard, welke den eerste tot een maand gevangenisstraf veroordeelde en den tweede vrysprak (nadat het -O. M. resp. 9 maanden en 1 maand voor hen geëischt had) Van het vonnis der rechtbank kwam zoowel de ver oordeelde als de officier van justitie in hooger beroep, zoodat de zaak deze week voor het hof te 's-Gravenhage behandeld werd. Het openbaar ministerie by dit college eischto be vestiging van het vonnis, zoowel wat de ver oordeeling van den hotelhouder als de vry spraak van diens neef betreft. Mr. A. Slote- maker verdedigde den hotelhouder. Hy betoogde dat deze te goeder trouw heeft gehandeld gd in de stellige overtuiging van geen strafbare daad te plegen. Subsidiair meende pleiter dat in elk geval geen gevangenisstraf, maar slechts eene geldboete behoorde te worden opgelegd. Uitspraak over 14 dagen. "bericht de ontvangst der nieuwe Stalen voor het Zomer-seizoen. 2707 7 Gangetje 1. Groote sorteering in net, sterk bewerkte Meubelen, Spiegele, enz., tegen uitver- koopsprys. 2488 7 JAC. GODDIJN, Meubelfabriek. Stoffeerder^). Versche Inlandsche EIEREN, 3 en 3'/2 Cts. Prima Picnic-Hammetjes, met en zonder been, 32 en 38 Cts. per pond. Dito stukjes Rookvleesch van af f 2.50. Uitgesneden Rookvleesch 22 Cts per ons. Saucisse 18 gek. Rolham 16 Boterhamworst 9 Geld. Rookworst 10 (45 Cts. per pond). Leverworst 7 Cts per ons. 2710 21 (30 Cts. per pond). Goudsche en Leidsche Kaas, Vruchtenjams, Zalm, Kreeften, Sardines, Haring, Gron. Koek, Haagsche Tbeebeschuitjes, enz., enz. B(j vonnis der Arr.-Rechtbank te 's-Gra venhage van den 12den Haart 1895 is bet huweiyk, bestaande tusschen PETRI'S KKOEItEiXBIJH en JOHANSiA ELI SABETH HUA11P, belden wonende te Leiden, op vordering van eerstgenoemde, door Echtscheiding ontbonden verklaard met alle gevolgen, daaraan door de "Wet ver bonden. De Procureur van den Eischer, 1798 11 Mr. J. C. VAK DER LIP. Com contant geld), op Vrydag 19 April 1995, des voormid dag te ÏO uren, in het huis, staande aan do Vischmarkt, No. 17, te Leiden, ten overstaan van den Deurwaarder J. F. TEUNIS, van een aanzienlyken voorraad diverse Dames- handwerken, waarby Canapékussens, Slui- merrollen, Tafelloopers, Stoelzittingen, Voet kussens, Pantoffelpatronen, alles met daarby behoorende Assortimenten; voorts: klein Lakenwerk, Kindergoed, Journaldragers, Ja- pansch Goud, diverse soorten Zyde, Franje, Wol, Katoen, Garen en kleine fraaie Artike len, verder Wlnkelopstand en eenig Huis raad en Inboedel. Alles behoorende tot den failieten boedel van Mejuffrouw 9. 91. COPPÉE en haar Echtgenoot L. J. BREXCK9IAN. Daags voor den verkoop van 10 tot 3 uren te zien, terwijl alsdan gelegenheid bestaat tot het geven van Commissie. 2646 25 ©C O Utfstoomcn en Verven van alle voorkomende Gordjjn- en Meubelstoffen, Tafel en Vloerkleeden, Tapijten en Loopers, enz., enz., alsmede Dames- en Heeren- w 9 Kostumes, Mantels, Veeren, enz. 9 0 Nette spoedige aflevering. Billijke pryzen. 9 Agentesse: Mej. A. M. SEGAAR Weijers, Modiste, Leiden, Hoogewoerd 100, 0 by de Kraaierstraat. Filiaal Den Haag: Molenstraat 37. 2709 30 9 gevraagd door W. VAN DER BIJL, te Alfen. 2718 4 Notaris SCHOOR, te Voorschoten, zal aldaar in het Koffiehuis van den Heer J. VISSER, op Vr|)dag 19 April 1995, 's morgens te ÏO uren, k contant publiek verkoopen Mahoniehouten linnen- en andere kasten, Mahoniehouten Secretaire, Bonheur du Jour, Comodekast, diverse Tafels, eikenhouten Ledi kant met saai behangsel, Waschtafels, Maho niehouten en andere Stoelen, diverse Bedden, Kleeden, 1 Pendule, Spiegels, Platen in lysten, Glas Blik-, Aarde- en ander werk en hetgeen verder ten verkoop zal worden aangeboden. Alles daags vóór en op den verkoopdag te bezichtigen. 2690 16 uit den deftigen stand worden door eene eerste firma gevraagd voor den verkoop van een artikel van dagelyksch gebruik. Brieven franco onder letter GJ, Boekhande laar P. NOORDHOFF, Groningen. 2699 11 Zy, die iets te vorderen hebben van «199. WEE, Hooigracht 53, gelieven bin nen 8 dagen hunne Rckenlogcn in te dienon. 2711 5 en C. VAN WIJK, 2715 9 Hoogewoerd 63. naby Warmond. Vrydagavond meegeloopen naar Sassenheim met Heer op Vélocipède. Beleefd bericht verzocht aan Gemeente veldwachter Warmond. 2719 6 Dinsdag 16 April 1895, des voormiddags te elf uren, ten huize van den Kastelein L. ANGENENT, in „Het Wapen van Zoeter woude", te Zoeterwoude, ten overstaan van Mr. J. A. F. COEBERGH, Notaris te Leiden, afslag van 1. Drie HUIZEN onder één dak, en TUIN, aan het Watertje, te Zoeterwoude, Nos. 29, 30 en 31, samen groot 7 aren, 16 centiaren, in bod gebracht op1100.— Terstond verhoogd met 100.— Nader met100.— 2. Vier HUIZEN onder één dak, met TUIN, aan de Mienïng, onder Zoeterwoude, Nos. 42, 43, 44 en 45, samen groot 18 aren, 80 centi aren, op1350.— Terstond verhoogd met 50.— Ten kantore van voornoemden Notaris COE BERGH worden tot en met Zaterdag a. s., van 10 2 uren, op alle werkdagen, verhoo gingen aangenomen, tegen genot van éca vijfde der vorhoogsom. 2721 22 DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 9