«•.10779. A®. 1895. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. ADVERTENTIËN Feuilleton. DE TOOVERRiNC. Zaterdag 13 April. IEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden. 1.10. Franco per post Afzonderlijke Nommers 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTTEN: Yan 1 6 regels f 1.05. Iedere regel moer f 0.17$. Grootore letters naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren bulten do stad wordt f 0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Wegens het Paaschfee^t zal deze Courant a. s. Maandag niet worden uitgegeven. voor het nummer, dat Zaterdag-avond ver- schynt en bestemd is om gedurende do beide Paaschdagen te worden gelezen, gelieve men Zaterdag-morgen vroegtijdig te bezorgen. Buitendien bestaat gelegenheid deze op Goeden Vrijdag niettegenstaande bet Bureel Doezastraat 1 gesloten is in de brievenbus te werpen. Leiden, 11 April. De Leidsche tooneelvereeniging „Jacob Cats" is voornemens op Zondag 21 April a. s. in den Schouwburg weder eene tooneelvoor- stelling voor hare leden te geven. Opgevoerd zal worden „De Student thuis," blijspel in drie bedrijven van Frederik Yan Eeden, welk stuk den 14den April 1886 voor de eerste maal en met veel succes werd ver toond in den Stadsschouwburg te Amsterdam door de artisten der Amsterdamsche afdeeling van de Koninklijke Vereeniging „Het Neder- landsch Tooneel." Op verlangen zal als na- stukje worden gegeven „De Weg naar 't Hart," dat bij de onlangs door bovengenoemde Ver eeniging voor de bezoekers der Volksbijeen komsten gegeven voorstelling zoozeer in den smaak viel. De Vereeniging moet sedert haar 20 jarig bestaan in November 1894 zoo sterk in leden tal zijn toegenomen, dat zij genoodzaakt is geworden te breken met het stelsel, om voor hare leden meerdere introductiekaarten tegen betaling verkrijgbaar te stellen. Voorzeker een gunstig verschijnsel, al zal dit wellicht voor velen eene teleurstelling zijn. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederl.-Oost Indië (met uitzondering van Atjeh en Padang), door middel van het stoomschip „Utrecht", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven, enz. uiterlijk Vrijdag avond om 10.40 bezorgd zijn. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Men meldt uit Wassenaar: Gisteravond was de VereeDiging „Nut en Genoegen" samengekomen ter verkiezing van het bestuur. Tot voorzitter werd gekozen de heer M. Peere boom; de andere leden zijn de heeren L. C. Kolf!, F. Van Praag, J. Grevers, F. P. P. Lazarom, J. v. d. Kroft en H. H. Van der Plas. De vijf eerstgenoemde leden, die ter verga dering aanwezig waren, namen de benoeming aan. De voorzitter sprak nog een woord van opwekking tot samenwerking. Hy wil zijn zwakke krachten wel in dienst der gemeente stellen, maar rekende op den steun der ver eeniging en op haar toegevendheid in tekort komingen. Vóór de opening der vergadering stelde de heer M. Peereboom voor, het daarheen te leiden, dat de vereeniging zou kunnen verga deren in een afzonderlijk lokaal. Dit voorstel werd aangenomen. De vereeniging telt thans 49 leden. Te Haarlem heeft gisteren de uitreiking plaats gehad van de diploma's van hoefsmid aan hen, die geslaagd waren voor het aldaar gehouden examen. Allen hadden den cursus in hoefbeslag van de afd. „Haarlem en Om streken" der Hollandsche Maatschappij van Landbouw gevolgd, o. a.J. Schouten te Haarlemmermeer, P. Brey te Aalsmeer, C. Oudejans, G. Moerbeek, M. Verzijl, allen te Haarlemmermeer. Gedurende het verblijf van Hare Majes teiten te Amsterdam zal H. M. Koningin Wilhelmioa niet aan alle diners deelnemen; ook zal de voorstelling in den Stads Schouw burg niet door Hare Majesteit worden bij gewoond. Naar men verzekert, werd dezer dagen te Scheveningen een zeer druk bezochte bijeen komst van reeders gehouden, waarop in be ginsel de verklaring zou zijn afgelegd, dat de reederiJ bereid zal worden bevonden een eventueels leening ten behoove eener veilige ligplaats voor de vloot casu quo van een vi8schershaven tot een zeer aanzienlijk bedrag, men wil van f 1,500,000, te garan deeren, welke garantie zou gedekt worden uit 3 pet. van de besommingen, welke de vloot met de schrobnet- en de haringvisscherij maakt. Omdat de wethouders in de gemeente Langeruigeweide weigerden mede te werken tot het opmaken van een voordracht ter be noeming van een hoofd der openbare school, vacature-Van Driesten, is door den Commissaris der Koningin in de prov. Zuid-Holland en den districts-schoolopziener een voordracht opge maakt, bestaande uit de heeren J. M. Hoffmans, onderwijzer te Botterdam, J. D. Voogd, id. te Alfen a/d. Rijn, en A. L. Vreeken, hoofd eener openbare school te Mijdrecht. De Raad evenwel weigert een benoeming te doen, zoodat door Ged. Staten een benoeming zal moeten worden gedaan. Ter vervanging van wijlen jhr. mr. Hartsen is de heer J. P. Portielje, tot dusver tweede directeur, tot eersten directeur der „Hollandsche Sociëteit van Levensverzeke ringen" te Amsterdam benoemd. Naar men verneemt, is het waarborg kapitaal voor de internationale tentoonstelling van geneeskrachtige en nuttige planten en producten daarvan, welke in de maand Juli te '8 Gravenhage zal gehouden worden, zoo goed als volteekend. De leden van het Nederlandsch Natuur- en Geneeskundig Congres kunnen op 17, 18 en 19 April a. 8. op vertoon van legitimatie bewijs, aan de stations der exploitatie maat schappij retourkaarten in binnenverkeer naar Amsterdam bekomen, geldig 6 dagen. De gemeenteraad van Deventer heeft afgewezen de verzoeken van den kerkeraad der Herv. gem., enz., om de kermis te laten aanvangen op den tweeden Pinksterdag. HH. MM. de Koninginnen zullen Zaterdag 27 April te Londen aankomen, seint de cor respondent van het „Hbl." Tijdens haar bezoek zullen HH. MM. de gasten zyn der hertogin van Albany te Claremont. Zij zullen koningin Victoria den 4den Mei op het kasteel "Windsor een bezoek brengen en tot Maandag 6 Mei te Londen blijven. Koningin Victoria zal een kamerheer ter beschikking van de Regentes stellen; H. M. is voornemens aan koningin Emma het kruis lste klasse der orde van Victoria en Albert te verleenen. Gisteravond is te Haarlem onverwacht overleden de bekende houtgraveur J. Walter. Zwitser van geboorte, genoot hij zijne eerste opleiding te Leipzig en vestigde hy zich achtereenvolgens te SL-Petersburg en te War schau, waarna hy gedurende eenigen tijd in het bekende atelier der firma Brend'amour te Dusseldorf werkzaam was, om zich kort daarna te 's-Hertogenbosch te vestigen. In 1890 kwam hy, op verzoek der firma Enschedé, naar Haarlem, om haar zijn steun te verleenen by de oprichting van een atelier voor boutgravures. Als chef dier afdeeling belast met de opleiding der jongeren, bleef hy steeds met voorliefde zelf de graveur der artistieke kunstplaten, waarvan menige, vooral door hare plaatsing in „Eigen Haard", van algemeene bekendheid is geworden. Een zyner laatste platen was het portret van H. M. de Koningin-Regentes, naar Josselin de Jong, kort geleden in „Eigen Haard" opgenomen. De heer Walter bereikte den leeltyd van 56 jaar. Gisteren ontving de „Tel." uit Indiö onderstaand telegram: De kroonprins van Djokdja en diens secre taris werden Dinsdag uit den Kraton vermist. In alleryl werden nasporingen ingesteld. De vluchtelingen werden ontdekt te Pakkem, (Residentie Djokdja, afd. Qoenoeng Kidool). Zy zullen naar Djokdja teruggebracht worden en in een benting worden opgesloten. Een later telegram meldt: De vlucht van den kroonprins blykt geen politieke beteekenis te hebben. Het „Utr. Dbl." verneemt uit Arnhem, dat mr. C. P. Henny, pres. van het gerechtshof te Arnhem, wegens zyne hooge jaren bedankt heeft voor eene eventueele nieuwe candida- tuur by de verkiezing voor de Prov. Staten van Gelderland. De heer Henny is 76 jaren. Volgens „Ons Noorden" is de algemeene vergadering van den Katholieken Bond te Sneek, die aanvankeiyk bepaald was op Maandag 15 April, op verzoek van dr. Schaepman uitgesteld tot 3 Juni, tweeden Pinksterdag. De Staatscourant van beden bevat een koninkiyk besluit van 26 Maart jl. (Stsbl. 37), houdende aanwyzing der getuigschriften en diploma's, bedoeld in artt. 3 en 9 der wet van 25 Dec. 1878, noodig ter verkryging der bevoegdheid van arts, tandmeester, apotheker, vroedvrouw en apothekersbediende, voor hen, die in Ned.-Indië, België, Duitschland, Groot- Britannië en Ierland, Frankryk, Oostenryk, Zwitserland, Suriname of Curasao het recht tot uitoefening der geneeskunst hebben ver kregen. Benoemd is tot tydelyk leeraar aan het gymnasium te Leeuwarden de heer J. W. Th. Van Konynenburg, litt. class, doctorandus te Groningen. De gemeenteraad van Zutfen benoemde gisteren tot directeur der hoogere burgerschool en der burgeravondschool aldaar, dr. B. O. Goudsmit, leeraar in de pbysiea, de werktuig kunde en de cosmographia aldaar. In de provincie Friesland liggen 30,000 hectaren grond, die aan hun lot worden over gelaten, daar er niets aan gedaan wordt; 't zyn maden of lage buitenlanden, die byna alle toebehooren aan groote landeigenaren. De verbetering dier landen zou aan bonder den arbeiders werk en daardoor brood kunnen verschaffen. Niet minder dan 2'/i millioen staat als slik- gelden op het grootboek ingeschreven. Boven dien bezit Friesland één millioen aan armgel- den, eveneens ingeschreven op het Grootboek, waarvan de rente, 2'/a pet., in de armvoogdy- kassen wordt gestort en als bedeeling aan de armen der burgerlyke armbesturen wordt uitgekeerd. Zoowel de slik- als de armengel den zyn by het afgraven der lage venen op gebracht. Naar aanleiding van een verzoek van den gemeenteraad van Opsterland, om voor die gelden woeste gronden aan te koopen, hebben Gedeputeerde Staten medegedeeld dat zy daartoe willen medewerken, onder de uitdrukkelyke voorwaarde, dat de aan te koopen woeste gronden voor ontginning ge legen zyn onder 't ressort der dorpen, die de armengelden hebben opgebracht, opdat de werkzaamheden, die de ontginning dier gron den zal verschaffen, komen ten voordeele van de armbesturen dier dorpen en de bedeeling der armen daardoor vermindere. Naar wy vernemen, wordt door de Zwit- sersche regeering beproefd van de Duitsche regeering den vryen doonoer te verkrygen van rundvee en varkens uit Nederland voor de Zwitsersche slachthuizen. XJD.) Te Willemsoord is gisteren in dienst gesteld het fregat „Atjeh", om tegenwoordig te zyn by de opening van het Noord-Oostzee- kanaal in de maand Juni a. 8. Het bevel van den bodem is opgedragen aan den kapt. ter zee W. J. P. Van Waning; mede zyn aan boord geplaatst de luits. ter zee lste kl. S. K. Sybrandt, als lste officier, en jhr. H. L. Wichers; de luits. ter zee 2de kl. J. W. Van Aalst, F. C. W. Moorrees, C. F. Pabst, J. S. A. Kroon en P. Koster; de adelborsten lste kl. H. C. Steffelaar, M. C. Koning, R. T. Muschart, P. A. Arriëns, G. L. Heeris, P. A. v. Rees, A. D. Muller en P. H Galló; de off. van gez. lste kl. F. H. Bohré, de off. van adm. lste kl. N. J. J. Van Ryn van Alkemade en de off.-machinist 2de kl. J. F. P. Nuboer. De liberale kiesvereeniging „Burgertrouw" te Knype (Fr.) heeft o. a. besloten Dat de candidaten voor de Provinciale Staten zich moeten verbinden, om te ge schikter tyd mede te werken tot afschaffing van 't procuratie stelsel by verkiezingen van polder- en waterschapsbesturen. Aan de candidaten de vraag voor te leg gen, of zy, by eventueele verkiezing van leden voor de Tweede Kamer, willen mede werken alleen afgevaardigden voor de Eerste Kamer te kiezen, die, zonder eenig voorbe houd, het beginsel zyn toegedaan, dat de buitenwonende eigenaars voor hunne be zittingen moeten worden aangeslagen in den hoofdelyken omslag der gemeente, waarin die eigendommen gelegen zyn. In verschillende gemeenten van Wost- Zeeuwsch Vlaanderen, een streek, waar men zich hoofdzakelyk op den landbouw toelegt, circuleert een verzoekschrift aan H. M. de Koningin-Regentes, om invoering van graan rechten. Het adres, dat reeds over de 200 hand- teekeningen telt van landbouwers, wordt ook aangeboden aan hen, die, zonder landbouwer te zyn, belang hebben by den bloei van den landbouw. De voorstanders van graanrechten geven dus ook na verwerping van de motie- Dobbelmann den moed nog niet verloren. Naar de „Zw. Crt." verneemt, zal teger September van dit jaar het nieuwe, thans nog in aanbouw zynde Centraalbureau der Maat- schappy tot Exploitatie van Staatsspoorwegen te Utrecht worden in gebruik genomen, en zullen ook de bureaux der Nederlandsche Centraalspoorweg-Maatschappy daarheen wor den overgeplaatst. De commissie, belast met het afnemen van het examen der officieren, gedetacheerd by de lste afdeeling der krijgsschool en van de cadetten van het hoogste studiejaar, is samengesteld als volgt: Voorzitter: kolonel G. F. W. Borel; leden: gep. kolonel H. J. Krantz; luit.-kol. C. L. Van Pesch, gouverneur der K. M. A.majoor P. C. De Wilde, lste offic. aan die inrichting; majoor J. H. Staal, van den gen. staf; luit.kol. der cavalerie J. A. Ort; luit. kol. der artillerie F. R. Froger; majoor der genie W. Badon Ghyben; F. C. Molière, kapt. van den gen. staf O.-I. leger; hoogleeraar N. C. Grotendorst, de kapiteins P. C. J. Noorduyn, P A. Van Buuren, J. J. Berkbout, de ritmeester H. A. H. Smeding, allen hoofden van onderwys aan deK. M. A.; verder de lste luit. van het O.-I. leger G. Nypels, de lector R. Van Eek en de leeraar dr. C. Hoitsema. De lste luit. W. Verhey, adjudant van den gouverneur, zal als secretaris der commissie optreden. Plaatsvervangende leden zynde kapitein der infanterie A. Hooge- boom, de luit.-kol. der cavalerie J. C. L iger- werff, de luit. kol. der art. P. J. V.«n St. in Callenfels en de kapitein-ingenieur J. Meur- singe. De heer Willem Van Korlaar houit op directeur te zyn van het Rotterdamsch toonoel- gezelschap, aan welks ho >fd hy sio iJ nut don heer Jan O. De Vos. Hy wordt aangesteld tot directeur-administrateur van den Stads schouwburg te Amsterdam, naast den heer Stumpff. Nv. rt. D). De majoor A. A. graaf Van Limburg Stirum, van het 3de reg. huzaren te 's-Gra venhage, wordt, te rekenen met 1 Mei a. f., overgeplaatst by het lste reg. van het wapen, in garnizoen te Amersfoort. 56) Dat zult ge niet doen; ik sterf liever dan dat ik my zou overgeven I riep de prinses uit, terwyl hare oogen vlammen schoten. Alles is nog niet verloren, want ik ben om ringd door myn aanhangers. En door myn soldaten. Geef u over, mevrouwl Paradiso greep hem by den arm, maar hy rukte zich los en sprong op de prinses toe. Deze yide echter, vóór hy haar grypen kon, het vertrek uit en stortte de balzaal binnen, terwyl zy luide om hulp riep. Paradiso en Richborough ontblootten den degen, maar Upravado weerde, terwyl hy hen passeerde, hunne stooten af en yide de prinses na. Verraad 1 Verraad 1 riep hy uit. Methodios! Culinl de republiek is in gevaar l Wy moeten Julia redden! riep Rich borough uit. Da twee mannen haastten zich naar de balzaal, van waar reeds kreten van ontzetting en het geraas vau een groote verwarring hun tegemoet klonken. Boven al dit geweld klonk plotseling de stem van Methodios, hoog en snerpend door den schrik, die zich van hem had meester gemaakt: Grypt Julia De Lusignanl XXIIL Met einde van een hal* De balzaal leverde een tooneel van de grootste verwarring op. Methodios, die steeds op zyn hoede was, had het eerst den kreet van Upravado vernomen. Hij wendde zich plotseling van Hilda af en haastte zich naar een hoek van de zaal. De gasten keken elkaar stom van verbazing aan en plotseling hield, als door een too verslag, de dans op. Zelfs de muzikanten, die den stilstand oogenblik- kelijk gewaar werden, hielden op met spelen, en op datzelfde oogenblik stortte de prinses de zaal in, op de hielen gevolgd door Upra vado. Haar verschyning ontlokte een storm van toejuichingen aan de royalisten. Methodios, wien deze kreten met ontzet ting vervulden, trad snel terug en riep met luider stem: Verraad l Neem Julia De Lusignan ge vangen l Helpt uw koningin! riep de prinses uit, en oogenblikkeiyk schaarden zich een aantal gasten aan haar zyde. De officieren van Methodios schaarden zich om hem heen, en eenige gasten bleven besluiteloos tusschen beide party en staan, niet wetende, by welke zyde zy zich zouden aansluiten. Slechts een oogenblik heerschte er stilte; toen volgde er een opschudding, waaraan allen deelnamen. De vrouwen, waaronder Hilda zich bevond, vluchtten ontzet uit de prachtige zaal, die elk oogenblik het tooneel van een bloedige slachting kon worden. Op het teeken van hun generaal, drongen Upravado's soldaten binnen, niet, zooals eerst bedoeld was, om Julia De Lusignan tot koningin uit te roepen, maar, integendeel, om haar gevangen te nemen wegens verraad tegen de republiek. Wanhopig over het mislukken der samenzwering, trok ken de aanhangers der prinses den dogen, om hun gebiedster togen den vyand te ver dedigen. Methodios, die zich trouwens nooit beroemde op grooten moed, zag zoo wit als een doek; hy kon nauweiyks den degen in zyn bevende hand vastklemmen, maar bleef onophoudelyk roepen, dat men de prinses moest arresteeren. De republiek is in gevaar 1 riep hy, waan zinnig van angst; soldaten, doet uw plicht 1 Ontwapent hen! Doodt hen! Neemt hen ge vangen l Upravado en zyn soldaten gaven terstond gevolg aan dit bevel, maar zy stuitten af op de wapens der royalisten. Daarop volgde oen gevecht man tegen man. Kreten, vloeken, hulpgeschrei vervulden de zaal, en eindeiyk hoorde men een salvo van de zyde der repu blikeinen. Richborough en Paradiso waren de prinses op den voet gevolgd. Zy stond te midden harer aanhangers met een revolver in de hand. Als zy moest sterven, zou zy als een koningin vallen; maar zich overgeven nimmer. Het gevecht was geen kinderspel, maar bloedige ernst. De balzaal, die er een oogenblik te voren zoo vrooiyk en schitterend uitzag, was nu verduisterd door kruitdamp, en de vloer was bezaaid met dooden en gewonden. De schitterende draperieën hingen aan flarden aan de muren, en de vloer was één plas bloed, maar het koene handjevol roya listen, die niet aan onderwerping dachten, hielden de worsteling voor hun koningin, hun vaderland en hun leven met heldenmoed vol. Waanzinnig van angat voor zyn vrouw, ylde Wilfred terstond naar de balzaal, toen hy begreep, dat Upravado de zyde van Methodios zou kiezen, maar in de algemeene verwarring mocht het hem niet gelukken haar te vinden. By den eersten kreet van den president had zy den geheelen toestand overzien en had zy zich gehaast, haren echtgenoot te zoeken. Aangezien de villa omringd was door de soldaten der republiek, kon zy onmogelyk ontsnappen; Wilfred spoedde zich daarom van kamer tot kamer, terwyl zich een vreeseiyk gevoel van angst van hem meester maakte. Hy vreesde dat zy door een kogel getroffen of door de soldaten der republiek gevangen genomen was. Eensklaps werd hy door Richborough by den arm gegrepen. Wilfred I Wilfred l waar is Hilda? Ik zoek haar. Red de prinses, Richbo rough! Hot jacht! Naar het jacht! Vóór de hertog antwoorden kon, was Wil fred reeds buiten de balzaal, gewapend met een degen, dien hy uit een tropee in de zaal gerukt had. Hilda! Hilda! waar zyt ge? Er volgde geen antwoord. Met een kreet van wanhoop stak hy een soldaat, die hem den doorgang wilde betwisten, overhoop, en vloog de trap op. Toen hy byna boven was, kwam hy een zyner bedienden tegen. Mevrouwl myn vrouw! riep Wilfred uit. Waar is myn vrouw? In deze kamer, antwoordde de man. Zy wil niet komen, anders zou ik haar redden. Hilda! riep Wilfred. Hy stormde do kamer in. Zyn vrouw stond voor liet raam. Als go hier komt, spring ik naar bene den! riep zy, waanzinnig van angst uit, omdat zy hem voor een der republikeinen aanzag. Hilda ik ben bet! zei by, terwyl hy haar vastgreep. O, ge zyt gered! O, Wilfred, hoe ver schrikkelijk Kom mee! Wij hebben gsen oogenblik te verliezen. Waar is de prinses? Richborough is bij haar. Zy kunnen het jacht bereiken. Wy moeten naar den stal. En dan? Naar Gregorius. Gauw nu! Maar dio japon.... Men zou je herkennen! Hier, doe dit aan! Hy greep een zwailen mantel, die op den grond lag, en wierp hem we. li ire schouders. Daarop nam hy haar bij u >n ai m en leidde haar n3ar de trap. Houd nu moed! lx z.l je rodden. Nicolaas! Hier ben ik, mynheor. Kunt ge mevrouw naar den metropoli- taan brengen? Ga mee, Wilfred! Neen, antwoordde hy; ik ben verloren. Ik heb de prinses ter elfder ure aan haar lot overgelaten. Omdat ge den ring verloren hebt? {Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1