KLEINE ADVERTENTIËN juister weergaven dan Cath. Beersmans en Haspels dat vermogen. Die kunst rroge dan verouderd booten, er moge reikhalzend worden uitgezien naar dat „nieuwo waarmede do menschen gebiologeerd worden, en dat ze voorshands toch niet begrepen (tenzy ze er voor hun fatsoen den schyu van aannemen), ik durf zeggen en bet tegon de gansche wen ld volhouden: „Er is hier geen oud of nieuw; er is hier alleen goed of slecht, mooi of liol(jk I En zooals de Rotterdammers „Al phonse" spelen, dat is mooil Mevr. Van Eysden on Brondgeest waren uitstekend; zelfs de kleine Adrienne gaf haar rolletje heel aardig te zien. Op 't punt van nastnkjes ben ik slecht to spreken. Veel liever had ik, als naar gewoonte, dezo „SchoolriJdster" gemist, maar nu dat e(nmaal een onbereikbaar ideaal schijnt te zijn, willen wi) althans erkennen, dat dit, in zijne soort, er mee door kon. Waarschijnlijk zal de volgende maal (over veertien dagen) komen het benefiet van Mevr. Van Eysden en eindelijk, als waaraig slot, „Mejonkvrouw Do la Seiglière". Dan hebben wij iets dt-rgtliJks als gisteravond; men weet De markies is de mooiste rol van Dirk Haspols. v. B. Gr e in e n <z cl IV i e u w s. Dat kleine oorzaken soms groote gevolgen hebben, bleek gisteren weer voor de Haagsche rechtbank. Een familie te Rijswijk miste haar poes. Mijnheer ging zoeken, hoorde miauwen in den wijnkelder en.ziet, daar kwam poes te voorschijn. Op zichzelf was dit nu niets bijzonders, maar hoe was het beest er inge komen? E.-n keldergat of andere opening w. s er niet, dus moest de dour geopend zijn geweekt en het diertje toen zijn binnenge slopen. Men ging aan het onderzoeken en nu bleken ongeveer 60 flesschen wijn en sterken drank ter waarde van f 70 a 80 verdwenen. Dat kon poes toch niet gedaan hebben. De verdenking viel op de koukenmeid, in die richting werd gezocht, on met resultaat. Op haar kamertje werden afschrapsel van étiquetten en een paar kurken gevonden, overeenkomst bebbeude met oie in don kelder, benevens een schaar, waaraan nog afschrapsel van papier zat. Het onderzoek werd uitgestrekt tot de woning der ouders van de keukenmeid en daar werd nog een flesch gevonden met half afgeschrapt étiquet, Bourgogne-Nult. De officier van justitie vond in al dezo aanwijzingen termen om een vervolging in te stellen tegen de meid en er haar nog bfi ten lasto te leggen dat zij den kelder met een valschen sleutel had geopend. Die beschuldiging nu was, volgens do meid, wel zoo onredelijk mogelijk. Zfj, een eerlijke keukenmeid, zou gestolen hebben en nog wel drank! Zjj, die nooit dronk, neen, dat was toch te bar. Maar ziet, daar kwam een tuin mansjongen, die zyn mond niet kon houden, verklaren dat bi) wel eons 16 centen bitter voor de keukenmeid haalde, terwijl mevrouw do meid nu en dan 's ochtends wel eens een beetje „katterig" vond. Noch door hot een noch door het ander liet do meid zich overbluffen. Als zij al eens voor „16 centjes" had laten halen, was dit geweest met die barre koude van den winter en hare onpasselijk hei 1 's morgens was het gevolg van een maagkwaal. Niettegenstaande de ontkentenis, achtte hot O. M den diefstal wettig en overtuigend be wezen en vorderde zes maanden. Do verdediger, mr. Milders, betwistte dat bet bewfis voor de schuld van zijne client is goleverd en concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak Donderdag 18 April. By J. Kool, te Haarlemmermeer, A A Ringdijk, zijn in don nacht van 5 op 6 April jl. uit een ongesloten schuur ont- vroemd: Jas, broek en vest van zwart goribdo stof, een broek en vest van blauw geruit bukskin, een colbert en een broek, donkor- grfis geruit bukskin, een hesje van geruit bukskin met blauwe knoopen, vyf witte raam gordijnen en een brood. In den nacht van 4 op 5 April is te Haar lemmermeer ook by den landbouwer C. Beers, IJweg H 18, ingebroken en werden ontvreemd een paar geëmailleerde pannen, een yzeren pot en een tarwebrood. Te Haarlemmermoor C Ringdyk ia oen woonhuis, No. 73, bewoond door J. De Vos, afgebrand. Oorzaak onbekend. Eon kind werd met moeito uit het brandend perceel gedragen; eenig pluimvee is verbrand. Alles was verzekerd. Het bedrag, ontvreemd aan het hulp post- en telegraafkantoor aan hot Tulp plein te Amsterdam, volgens eene mededeeling van hot „Hbl." 600 bedragende, was vol gens het politierapport f 285.16 l/v Tevens is ontvreemd een yzeren geldkistjo, waarin quitanticn en drie spaarbankboekjes. De moord te Bussum. Naar wjj vernemen, zal mr. Paap in hooger beroep kouion tegen het vonnis, Zaterdag jl. door do rechtbank te Amsterdam tegen Coelman gewezen. Eonige jongelieden uit St.-Jacobi- Parochie waren Zondag op „het Wyd" aan 't pleizierzeilen, toen door het overgaan van de giek een dor jongelieden, do zeventienjarige zoon eener weduwe, overboord raakte en verdronk. Onder de tappers, koffiehuis- houders, enz. te Deventer gaat een adres aan den gemeenteraad rond, om te wyzen van de hand het verzoek van den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. en van de Evang. Luth. Gem., om de kermis, die dit jaar op Pinkster- Zondag een aanvang zou nemen, te doen aan vangen Pinkster-Maandag na afloop der gods dienstoefeningen. Door onbekende oorzaak is de grooto boerdery van den heer B. Dallinga, te Nieuwolda (Gr.), geheel afgebrand. De levonde have kon niet gered worden; 14 koeien, 3 paarden en een varken mot 14 biggen zyn omgekomen. By gelegonheid van de paarden markt, gisteren op het Vreeburg te Utrecht gehouden, s'.ocg een jongen met een touw een paard, dat zich döarovor wreekte door den knaap een trap tegen de borst to geven; hot ventje, dat bewusteloos werd weggedragen, was een kwartier later overleden. Op do paardenmarkt moeten ook weer zakkenrolleryen gepleegd zyn. Onder anderen is aangifte geda m door twee kooplieden, van welke de een van een portefeuille met ruim achthonderd guldon en de ander van een met ruim vierhonderd gulden aan bankpapier zou beioofd zyn. Van een d6zer moet echter ge bleken zyn d.it hij op plaatsen, waar hy ge weest is, o. m. in een café, een 200 gulden met zyn overjas, waarin de portefeuille ge borgen was, heeft overgegeven, zoodat do mogelykbeid niet uitgesloten is, dat hy zyn geld verloren heeft. Uit Doorneweerd meldt men aan de „Arnh Ct.": Naar men zegt, moet door een consortium vaD bouwondernemers met den eigenaar mr. Ridder Van Rappard onderhandeld wordon over den aankoop van het oud-heerlyk, sedert geruimen tyd onbewoonde slot „Doorwerth". Het zou dan worden ingericht als groot zomer- hotel, terwyl oen groot deel van den voorhof gesloopt zou woraen, om plaats te maken voor koetshuizen, enz. Het dynamiet te Spyk zal nu spoedig van onze grenzsn zQn verdwenen. Voor 300 per reis is nl. aangenomen de springstof weer naar de fabriek te Opladen terug te voeren. Uit het onderzoek, door twee duikers inge steld op de plaats, waar het met dynamiet geladen schip „Elisabeth" in de lucht is ge vlogen, is gebleken, dat zich geen kisten dynamiet op den bodem der rivier bevinden en dus al het dynamiet is ontploft. In de bedding der rivier is een gat geslagen van vorscheidene meters diepte. Uit de strafgevangenis te Gro- ningen wordt deze maand ontslagen de 55 jarige J. v. S., uit Amsterdam. Behalve voor verschillende diefstallen werd hy veroordeeld tot de straffe des dood, wegens moord, weiko straf veranderd werd in 26 jaar en 8 maanden gevangenisstraf. Hy heeft in 't geheel byna 40 jaren in ver schillende gevangenissen doorgebracht. Te Laren staat sedert eon half jaar een paard in bewaring. Koopor en ver- kooper, beiden uit andere gemeenten afkom stig, hebben do hulp van den rechter ingeroepen. De verkoopt noemde het paard „eerlyk" (vry van gehoime gebreken), do kooper be weert dat het „dampig" was. Do zaakJoniaux. Het hof van cassatie to Brussel verwierp gisteren het hoo ger beroep van mevrouw Joniaux en heeft dus het vonnis bevestigd, dat door de Ant- werpscho jury tegen mevrouw Joniaux is uirgesproken. De advocaat Graux voerde voor de veroor deelde vrouw het woord en betoogde, dat het vonnis der jury onwettig is, op grond dat een der jury leden, de heer Barbou, geen Belg, maar Nederlander is. Barbou's groot vader is den 18den Nov. 1766 te Amsterdam geboren en hyzelf woont te Roosteren op Nederlandsch grondgebied. De advocaat generaal Melot bestreed deze bewering en betoogde, dat de heer Barbou wol degelyk con Belg is, ondanks zyne Neder - landsche afkomst. Om halfelf werd de zitting geopend en om twee uren werd het vonnis uitgesprokon. Het hof verwierp het verzoek om cassatie van het doodvonnis, door mad. Joniaux ingediend, j Het vonnis zal echter, naar men weet, niet worden voltrokken, daar de doodstraf, hoewel volgens do wet nog bestaande, in België niet wordt toegepast. De koning is steeds gewoon, in dergelyke gevallen het doodvonnis in levens lange gevangenisstraf te veranderen. Een brief in een bybeltekst. Een geesteiyke schreef aan zyn ambtsbroeder, wien h\j zyn voornemen aankondigde om hem te bezoeken, een brief, waarvan de geheele inhoud aldus luidde: „Waarde vriend! 3Joh. 2:13 en 14. Met hartelyken groet, uw, enz." De geadresseerde sloeg in het niouwe tes tament den derden brief van Johannes op, waar in hoofdstuk 2, vers 13 en 14, het vol gende geschreven staat: „Ik had veel te schryven, maar ik wil u niet schryven met inkt en pen; maar ik hoop u haast te zien, en wy zullen mond tot mond spreken." Een groot gedeolte van hetin het Bohemerwoud gelegen stadje Nournark dreigt in de aarde te verzinken. Eon commissie zal onderzooken of de op grond van oude documenten opgeworpen onderstelling, dat het plaatsje boven oude verlaten mynwerken is gebouwd, op waarheid is gegrond. Inmiddels is voor de bewoners van de bedreigde huizen elders kwartier gezocht. Voor het weder opbouwen van het vorsteiyk residentieslot te Sigmaringen, dat in 1893 gedeeltelyk afbrandde, zyn de werkzaamheden begonnen. Het buitenwerk zal in dit jaar voltooid worden. Een keizerdraad bestaat in het telegraafnet van het Duitsche ryk. Wanneer do keizer buiten zyne residentie ergens ver- toeft, dan blyffc een byzondore draad voor de Door den gouverneur generaal van Netl.-Indië van den monarch afkomstige en voor hom zi>n do volgende beschikkingen genomen: duim nnnn.tnm. nl IT - 1A L.v„„ aankomende berichten vry. Deze draad kr(jgt den naam „keizerdraad" en wordt uitsluitend door de meest ervaren ambtenaren bediend. Tus8chen de Italiaansche coinpo nisten Mascagni en Leoncavallo is, volgens Milaansche bladen, een vinnige stryd ontstaan, li t Milaansche blad „II Carno" gaf dezer dagen eene opsomming van de plagiaten, die Mascagni uit de werken van andere compo- I ni.sten gepleegd zou hebben. Toen bleek, dat I dit overzicht uit de pen van Leoncavallo gevloeid I was, antwoordde Miscogni zeer humoristisch. Hy belooft nu eene kkine editie in zakfor maat van de weinige plaatsen uit Leoncavallo's werken, die geen e,mavolgingon of plagi atc-n zyn. De beide kunstenaars geven elkan der dus niets toe. To Warschau heeft een conduc teur van den Weichsolspoorweg zyne jonge vrouw en zyn drie zoontjes, zes, vier eo twee jaren oud, doodgeschoten. Ook op de menschen, die ten gevolge van de schoten toesnelden, schoot de razende; hy bracht nog aan drie personen wonden toe, oer hy over mand en onschadelyk gemaakt werd. De moordenaar gaf aan het politie bureel yver- zucht op als het motief van zyne daad. Te veel van het goede. De koningin van Engeland heeft in hare drie paleizen van Osborne, Windsor en Buckingham niet minder dan zestig piano's. By een ontploffing in de Banga lore goudmynen (Engelsch Indië) zyn Donder dag zestien menschen omgekomen. Do oor zaak wordt toegeschreven aan het achteloos hanteeren van eenige dynamietpatronen. Te Geryville in Algerië zyn by eene instor ting in een fouragcgenouw zes soldaten om gekomen en vyftig gekwetst. Te Nisnji Nowgorod is een in aanbouw zynd hotel ingestort. Een dertigtal werklieden werden onder hot puin begraven. Zestien van hen waren reeds overleden toen zy bevryd werden; de overigen zyn levens- gevaarlyk gekwetst. De bouwmeester van het hotel, wien reeds verleden jaar by het bouwen van een schouw burg een dergeiyk onheil overkomen was, schoot zich uit wanhoop dood. De ontploffing, die Vry dag morgen in een café-restaurant te Nieuw Orleans plaats had, is volgens de „Standard" wel degelyk het werk geweest van een gehoirne vereeniging van Italianen. De eigenaar van het café, een Franschman, had in een twist een der Italianen geaood. Diens makkers lieten uit wraak de inrichting in de lucht vliegen. De schade is ontzettend. De eigenaar van het café is onherkenbaar verminkt; zyn vrouw en kind en een groot aantal gasten zyn eveneens omgekomen. Uit Belgrado wordt aan de „Köln. Ztg," het bericht geseind van een dertigvou- digen moord. Een ryk koopman uit Waljervo werd op den weg naar Bcrkowar door roovers overvallen, naar z(jne woning geslourd en daar in den kolder geworpen. De Hoidukken ver moordden daarop het geheele beaiendonper soneel, 30 man sterk, on namen de vlucht met een buit van 20,000 franken. worden contant betaald.BuitenLeiden wonenden kunnen postzegels zenden. Kleine Advertentiön, waarbij het bedrag van 40 Cents niet is gevoegd, worden ongeplaatst ter zijde gelegd. Familie-Berichten uit verschillende bladen. Gehuwd: J. Mees G.Jzn. en M. Allain, Rotter dam. li. G. Van Rinkhuijzen en L. Lee Kobbius, Parijs. P. Egmond en A. IJ. Polman, Enk huizon. H. E. Zijlker on M. Latenstein van Voorst, Winschoten. B o v a 11 o nA. M. Van Royen -Feitb, Z., Hoogezand. W. A. Paets tot GansoyenFrais- senct, Z., Soerabaia. Overleden: J. Goudsmit. m. 20 j., Utrecht. W. IJ. van der Putten, m., Batavia. Wed. J. 13. NijhofFBacher, 82 j., Nieuwer-Amstol. li. M. E. Van BuurcnKoenen, 45 j., Malang.A. Ueij li'omluicb, Den Haag. Wod. N. Swartevan Steenhoven Maarschalk, 80 j Haarlem. P. Brouwer, m. 52 j., Kokkongen. Wed. J. Broek man—Lamfers, (8 j., Volp. J. Jonker, v. 83 j., Broek in Waterland. KOLONIËN. BATAVIA, 9 tot 12 Maart. Do „So^r. Ct." meldt: Uit Lombok komen betere berichten. Met de ruwe weersgesteldheid scbynt het voorloopig weer gedaan te zyn en misschien wel r ientengovolge wordt ook de gozondheidstojstand weder beter. Nu de regeering zeer terecht beslist heeft ton gunste van den kó.èng en de bevolking alzoo weder by machte is om zich van het noodigo te voorzien, is ook geen sprake meer van rystschaarschte, want veel wordt er van buiten aangevoerd, terwyi de bevolking nu wel de middelen bezit om haar te koopen. De millioonen kèpèngs, by den val van Tjakra losgekomen en door de onzen versmaad, werden door de Sasaks gretig geannexeerd, en daar mede doon zy nu hun voordeel. Er moeten voor heel wat tonnen (ik bedoel niet gouds, maar gewicht) van die primitieve muntsoort in do wacht gesleept zyn. Dit i3 trouwens feiteiyk slechts als eene restitutie te beschouwengrootendeels toch, zooal niet geheel, was dit geld van de Sasaks afkomstig. Wanneer men nagaat, dat een Singapore-dollar pl. m. 1800 van die koperen muntstukjes waard gehouden wordt, dan kan men beseffen, dat er nogal heelwat noodig is om eene lading ryst te betalen. Nu vindt dat geld meestal weder zyn weg naar Boele- leng, sedert de regeering als tydelyken uit zonderingsmaatregel daartoe permissie gaf. clviei Departem* n«. Verleend: Een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, niet ingang van 8 April 1895, aan den inggjiieur der 2de ld, bij den Waterstaat en 's lands Burgerlijke Openbare Werken J. Wilke; een jaar verlui naar Europa, wegens langdurigen dienst, mul ingang van 2 April 1895, aan den stat ionscommies bij do exploitatie van Staatsspoorwegen op Java F. L H. N. Flament. V e r 1 e e d dEen jaar verlof naar Europa, wegens langdurigen dienst, aan den commies op het residentie kantoor te Poerworedjo (Bagelen) W. Anthonijsz. Benoemd: Tot commies op het residentie kantoor te Poerworedjo, de ambtenaar op non activiteit B. Th. Maurits, laatstelijk commies op het residentiekantoor te Pnsoeroean. Ontslagen Op verzoek eervol uit 's lands dienst, de hulpondorwijzers bij het openbaar lager onderwijs L. H. Coster van Voorhout. Benoemd: Tot predikant bij de protestant- sclie gemeente te Buitenzorg (Batavia) de predi kant bij de protestantsche gemeente te Mcrvado W. E. VorhoefF; tot opzichter 2de kl. bij den Waterstaat en 's lands Burg. Openbare Werken de ambtenaar op non-activiteit A. 11. Van Bcbber, laatstelijk opzichter 3de kl. Verleend: Een jaar verlof naar Europa wegens langdurigen dienst met ingang van 2 April 1895 aan den adjunct-chef 1de afdeeling bij de exploi tatie der Staatsspoorwegen op Java L. J. Burge- ineestre. Eon jaar verlof naar Europa wegens langdurigen dienst met ingang van den dag in de maand Mei, waarop hij het bestuur over de residentie Ternate en Ondcrhoorigheden aan zijn opvolger, dan wel aan den secretaris van dat gewest, zal hebben overgegeven, aan den resident van Ternate en Ondorhoorigheden J. Van Oidenborgh. Gesteld Ter beschikking van den directeur van Binnenl. Bestuur om werkzaam te worden gesteld bij het Binnenl. Bestuur de_ambtenaar voor den burgerlijken dienst J. 11. Van Wely, thans ter beschikkiug van den Algemeenen Secretaris. Bij den Waterstaat en 's lands Burgerlijke Üpeubare Werken. Toegevoegd: Aan den chef der werken en opnemingen aan de Solorivier de ingenieur lste klasse J. K. E. Trio hart; aan den chef der 2de Waterstaatsafdeclirig voor de werken en op nemingen io het belang van een verbeterden waterafvoer in Zuid-Hagelen de adspirant-ingenieur Jbr. A. H. E. Van der Does de Bye. Overgeplaatst: Van de resid. Kediri naar Demak, ten einde als chef der irrigatieafdeeling Serang op te treden, do ingenieur der 2de klasse J. C. Heijning. Bij de exploitatie der Staatsspoorwegen op Java. Benoemd: Tot stationschef 3de kl. en geplaatst bij de WesterJijnen de ambtenaar op non-activiteit G. Vau Eijk Menkman. Overgeplaatst: Van de Westerlijnen naar de Oosterlijnen de stationschef 3do kl. C- P. Peerebooiu. Bij den kadastralen dienst in N.-I. Vorplaatst: Van de kadastrale opmetingen in do lesidentie Bantam naar het Gouvernement Sumatra's Westkust, ten behoeve van de opneming der hoofdplaats Padang de landmeter 3de kl. J. Calicher en de adjunct-landmeter 3de kl. J. E. Engelbrecht; met bepaling dat de eerstgenoemde als chef der kadastrale opmetingen alhier zal optreden. Opgedragen: Met het toezicht op de kadas trale opname der hoofdplaats Padang de ingenieur 3de kl. 8. A. Spaarwater. Benoemd: Tot ambtenaar bij de in- en uit voerrechten en accijnzen, de ambtenaar op non- acliviteit J. F. Nagel, laatstelijk boekhouder 4de kJ. bij dio middelen. Bij den post- en telegraafdienst. Ontheven: Van het beheer van het kantoor te Tocban en overgeplaatst naar Semarang, de commies 2de kl. P. li. Vogelzang; van het belteer van het kantoor te Moeaia 8oowa en overgeplaatst naar Semarang, de commies 2de kl E. Kim. Benoemd: Tot commies late kl. G. W. M. Van Bemmelen, Ibans tijdelijk cotnmie3 2do kl., tot commies 2de kl. en geplaatst te Lahat A. E. Pruis van der Hoeven, ambtenaar op wachtgeld, laatstelijk die betrekking bekleed hebbende; tot chof van het kantoor Toehan de commies 2de kl. J. E. De Giooy to Clicribon; tot chef van het kantoor te Moera Doewa de commies 2de klasse P. E. Lammording te Lalint. Departement v«n öoriog. Van Atjoh worden afgelost: Do lsto luit. der inf. G. F. A Briët en de off. van gez, 2de kl. L. J. Sïeburgh. Genoemde ofliciereu zullen de bestemming volgen, dio hun door han dienstchef zal worden aaugewezeu. Overgeplaatst: Bïj den genecsk. dienst in do lsto mil. afd. op Java te Buitenzorg de off. vau gez. 2de kl tc Willem 1 dr. 11. A. 8issingh bij den plaatselijken geniedienst te Fort-de-Kock de 1ste luit, der genie te Padang Pandjang jhr. E. G. Si berg. Verleend: Twee maanden verlof naar Garoet en Sindanglaja tut herstel van gez. aan den kap. dor inf. .1. 1'. Pieters Graatland. Ontslagen: Op verzoek eervol uit Hr. Ms. mil. dienst met ingang van 2 April 1895, wogens volbrachten diensttijd en met behoud van recht op pensioen de mil. apotheker 1ste kl. K. Broes van Dort. Oe^ariemcot Van Marine; Bij de Gouvernements marine benoemd: tot gezaghobber 2de kl., do ambt. op uon-aet. D. C. Glaus, laatstelijk die be trekking bekleed hebbende en geplaatst aau boord van het stoomschip „Sporwer." Opgave van passagiers van Batavia vertrokken per ss. .Soembingnaar Marseille en Nederland: Kolonel der cavalerie G. C. W. G. Van der 8choot, echlg en kind, mevr. E. M. Kiewiet de Jonge en 2 kindereu, de lieer J. Van den Bergh en dochter, luit. der genie H. W. Fischer, de heeren B. Do Blank en U. Nieuwenkuijs, benevens Hr. Ms. troepen en schepelingen. Het krankzinnigengesticht te Leiden. Blykens liet in de gemeenteraadszitting van 29 November jl. door B. en Ws. overgelegd schryven van Gedeputeerde Staten werd door de Provinciale Staten in hunne vergadoring van den 20sten te voren op het door den gemeenteraad aan die vergadering ingediend adres om aan deze gemeente subsidie toe te kennen in d9 kosten van op- en inrichting van een krankzinnigengesticht onder Zoeter- woude, besloten Gedeputeerde Staten uit te noodigen om met deze gemeente in onder handeling te treden voor het verleenen van een subsidie voor de helft of 50 pet. tot een te bepalen maximum in de kosten van een gesticht voor 300 krankzinnigen, patiënten 3de klasse, te stichten op het aan deze ge meente toebehoorend terrein „het Raamland" (zoo noodig door aankoop vergroot) onder de gemeente Zoeterwoude, onder nader overeen te komen en door de Staten goed te keuren voorwaarden, het daarby aan Gedeputeerde Staten overlatende binnen een zoodanigen ter- myn als het belang deze zaak medebrengt, aan de vergadering der Staten voorstellen te doen. Op grond van dit besluit hebben Gedepu teerde Staten B. en Ws. uitgenoodigd aan hun College plannen en begrooting van kosten betrekkeiyk het voornoemd te bouwen ge sticht te willen doen toekomen. Onverwyld is daarop een aanvang gemaakt met het opmaken van de plannen en begrocr lm* van kosten, terwyi ter zake meermalen conferentiën hebben plaats gehad met de heeren inspecteurs voor het staatstoezicht op krankzinnigen en krankzinnigengestichten en do Raadscommissie, door den gemeenteraad benoemd om deze zaak voor to bereiden. Nadat verschillende plannen waren ont worpen, is thans een voorloopig plan vast gesteld, waarmede de hoeren inspecteurs zich hebben kunnen vereenigen en waarby getracht is de uitgaven tot hot hoogst noorige te be perken. Die plannen zyn met de begrooting van kosten en toelichting in de Leeskamer neder- gelegd en daaruit blykt dat de kosten zyn geraamd op f 417,000. Zooals bekend- is, werden do kosten voor op- en inrichting van een gesticht voor 300 patiënten, by de indiening van het adres aan do Provinciale Staten voorloopig geraamd op f 350 000. Niettegenstaande de grootst mogeiyke ver eenvoudiging van de plannen is thans ovenwei gebleken dat de uitgaven niet minder kunnen worden geraamd dan op 417,000. Voor een deel is deze verhooging toe te schrijven aan de geblekeD noodzakelyxheid om op het Raamland te beien en verder is thans plaats beschikbaar voor 350 patiënten, welk aantal ook door heeren inspecteurs zeer gewenscht werd geacht met het oog op de oventueelo verplichting der gemeente tegen over de provincie om in de eerste plaats Zuid- Holland8cbe patiënten in het gesticht op te nemen. B. en Ws. geven daarom in overweging de bovenbedoelde plannen met 's Raads goed keuring te bekrachtigen en hen te machtigen daarvan by de toezending aan Gedeputeerde Staten mededeeling te doen. Marktberiohten, Rotterdam, 8 April. De aanvoer was heden vooral iau Tarwe meer dan voldoondo voor de beetaande behoefte. In de prijzen valt weinig ver andering te cm-etateoren. Witte Tarwe werd niet lager afgegeven dooh ging maar langzaam en niet geheel van de hand. Canada weinig aangeboden. INLANDSOHE GRANEN. Vlaam. en Zeeuw., do beate ƒ6.40, ƒ5.60 tot 6.75 dito dito middelb. 4.«0, 6.5.20 Flakk. en Overm., de beate 5.26, 5.40 m 6.60 dito dito middelb. B 4.70, 4.90 5.10 Mindere en gcringo soorten „4.—, „4.20 „4.40 Canada4.25, 4.50 4.75 Yoorta werd verkooht per 100 Kilo. Betere qualiteit Witteƒ7.a /7.25 .Middel dito6.40 6.76 Mindere dito6.6.25 Roodo Tarwe niet gezocht en ook weinig aangeboden. Roggo met kleino aanvo-r; prijzen onveranderd. Zoeuweche en VI., n. qual., ƒ4.—, ƒ4.10 tot 4.25 Overm. en N.-Brab., „8.75, 8.9U „4.10 Geringere eoorten 3.25, 3.40 8.60 Van Gorat waa de Winter- weinig begadigd. Zorqer- prij houdend en Okovaher- onveranderd. Vbiam. en Zeeuweobe Winter- van ƒ8.40 tot ƒ4. Overmaaaclio o Flakk. 8.10 3.70 Afw. en mindere eoorten 2.40 2.80 Vlaam., Zeeuw, en Flakk. Zomer- 3.25 8.75 Mindere qnaliteit 2.-0 3.10 Cbovalier3.25 4.75 Uitgezochte partijtjes Winter- worden tot ƒ5.90 a ƒ6.10 en mindere van ƒ6.tot 6 60 por 100 Kilo verhaudeld. Haver was met rnim aangevoerd; prijzen alsvoren Blanke en wichtige qualiteit van ƒ2.90 tot 3.'^ Zeouw8oho en andere inL Voera.„2.60 2.<£? Lichtero dito dito 2.2.4t Geringere soorten1.60 1.80 Voorta werd gedaan per 100 Kilo. Mooie qualiteita 6.25 Mindero 5.50 6. Gorin.oro 4.75 6.25 Spelt van f 2.70 tot ƒ3.40. Paardonboonen in de beste onveranderd; mindero zeer traag. Vlaaioecbo en Zoonwecbe ƒ5.10, 6.25 tot ƒ5.40 Overmaascho4.80, 6.6.25 Geriugoro soorten 4 25, 4.40 a 4.60 Duivenboouen 5-60 tot 6.25. 8chaponboouen 4.75 tot ƒ5.40. Brainoboonen lieten zich weder coulant verkoopen, do puiksto eerder iets booger. Walcherechovan 16.— tot 16.75 Do beste Vlaam. en Zeeuw. 16.25 16. Ordinaire dito dito 13.14.50 Geringere en wakko. 9.12 Wittoboonen weinig aan de markt en onveranderd verkocht. Walcherecbevan ƒ12.— tot ƒ12.75 Vlaam. en Zoenw. do beste. 1175. 12.25 dito dito ordina.re 10 50 11.25 Mindere en geringero soorten 7.50 9.75 Blauwe Erwten in puike kookeoorten prijshoudend verkocht. Walcherscbevan 8.50 tot 9.25 De beste Zeenwsche en Vlaamsche „7.75 „8.50 Mi Jdelb. qual. dito en Flakkoesche .7.„7.60 Gonngcre of niet kokende5.60 6.10 Schokkers kwamen niet voor. Koolzaad volgens qnaliteit van ƒ6.60 tot ƒ8.—. Hennepzaad ƒ6.80 tot ƒ3.50. Kauanezaad zo. der verandoriug. Het boste ƒ3.50 tot 9.25, middel-qualiteit ƒ7.50 tot ƒ8.25 on geringere soorton ƒ6.75 tot 7.25. BÜITENLANDSOHE GRANEN. Tarwe weinig aaDgoboden en van de uitvocrhaveni meorendeols booger. Voor eene bier op zolder liggende partij Azima werd ƒ144 betaild en de rtetantnuop ƒ148 gehonden. Vorigo wcok werd voor Redwinter 2 uit stoomboot ƒ163 bedoDgOD. Rogge met wat meer detailhandel. Nicolajefƒ108 tot ƒ108 dito zwaardere115 Helena113 118 Be&sarabische 111 113 Taganrog106 108 Odessa103 104 dito spoedig verwacht104 Bulgaarecho111 113 Gerst hier onveranderd; offertes van buiteneerder hooger. Nicolajefƒ95.— tot 97.— Theodosia97.— Zwartezee94. dito spoedig verwacht 92.- dito latere aankomst91. Novorosisk atoomende92. Nicolajef ƒ94. - tot 96.— Haver zonder verandering. Libanƒ5.30 tot ƒ5.50 etoomende.5.10 „5.25 Boekweit vast Canada155 a ƒ156 dito op levering168 Boekwe tgrutten zeer schaars. Grove St.-Peterabnrgerƒ226 tot ƒ230 Middel dito 212 215 Voer-Erwten stil. Volgens qnaliteit 4.90 tot 6.26. Maïs was wat gemakkelijker te koopen. Bonte Amerikaanscheƒ120 tot ƒ123

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2