N". 10776. Dinsdag 9 April. A0. 1895. mSJti feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. DE TOOVERRINC. LEIDSCH DAGBLAD JOtm Yoor Leiden per 3 Franco per post Afzonderlijke Nommers PRIJS DEZER COURANT: maanden. 1.10. 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseoron bulten de stad wordt f 0.05 berekend. Leiden, 8 April. Aan den Raad der gemeente Leiden is het ^olgende adres gericht: Geeft te kennen: De arbeidsraad voor de houw- en aanverwante vakken te Leiden f dat hij dezer dagen heeft uitgegeven eene loon tabel met toelichting, waarvan hi) de eer heeft een exemplaar aan Uw College aan te bieden; dat hy algemeene toepassing der daarin ontwikkelde denkbeelden omtrent arbeidsloon en arbeidsduur zou achten in het openbaar belang; dat zoodanige toepassing zeer zal worden bevorderd, wanneer degenen, die te Leiden werken uitbesteden, in de bestekken bepalingen opnemen omtrent arbeidsloon en arbeidsduur dat hy daartoe in zyne circulaire een beroep heeft gedaan op de medewerking van werk gevers en aanbesteders dat hy het van groote beteekenis zou achten, indien Uw College kon besluiten tot opneming van dergeiyke bepalingen in de bestekken der gemeente. Redenen waarom de Arbeidsraad voornoemd zich veroorlooft den wensch uit te spreken, dat Uw College zich moge vereenigen met de voordracht, door Burg. en Weths. onder dagteekening van 31 Januari 1895 te dezer zake ingediend. De Arbeidsraad voor de bouw- en aanverwante vakken te Leiden. H. L. Drücker, voorzitter. W. C. Mulder, secretaris. Aan den gemeenteraad leggen B. en "Ws. over de tweede lyst van aangeslagenen in de plaatselyke directe belasting, dienst 1894, die in den loop van dat jaar de gemeente hebben verlaten of overleden zyn, en stellen voor op gemelde aanslagen afschryvlng of j restitutie te verleenen tot de bedragen, opge nomen in de tiende kolom van die lyst. Na overleg met de commissie van fabricage geven B. en Ws. in overweging aan de wed. S. Van der Held tot wederopzeggens vergun ning te verleenen om de aflooppypen van de gootsteenen van het bovenhuis Haarlemmer straat N°. 143 te doen uitloozen in het ge meenteriool in de Kuipersteeg. J Naar aanleiding van een desbetreffend ver zoek van den heer F. Gordon, ontvanger der reg. en domeinen te Leiden, deelen zy mede dat de dochter van adressant met 1 Maart jl. tot de Hoogere Burgerschool voor Meisjes is toegelaten. Zy geven mitsdien in overweging aan adressant vrystelling of terugbetaling van schoolgeld te verleenen voor zyne dochter, over de eerste twee kwartalen van den cursus 1894/95. Het onderzoek der rekening van de Plaatselyke Schoolcommissie over 1894 heeft der Commissie van Financiën tot geene be denkingen aanleiding gegeven, zoodat zy voor stelt die goed te keuren, in ontvangst en uitgaaf ad 137.875. Naar aanleiding van een verzoek van den heer W. J. Bink, om ontheffing van de bepaling van art. 221 der Algemeene Politie verordening van 6 November 1879 voor oen gevel van het perceol in de lste Groenesteeg No. 8, deelen B. en Ws. mede dat uit een ingesteld onderzoek is gebleken dat er be zwaar bestaat om de gevraagde vergunning te verleenen. Zy geven derhalve in overweging afwyzend op het verzoek te beschikken. Adressant verzoekt nameiyk „om den onder gevel, die bestond uit kruiskozynen en eiken bovenlegger zooals de détail op ware grootte aangeeft, en de 2 bestaande kozynstyien zynde vernieuwd door grenen styien, zwaar 12 X 17 cM.; te mogen a'wyken van ge noemd art. der Algemeene Politieverordening en den nu gewyzigden toestand te mogen be houden zooals ze op teekening is aangegeven en welke by hh. rooimeesters in 't bezit is." Blykens bericht van den gemeente archivaris bevindt zich in het Archief een portefeuille, bevattende kohiertjes van aanslag voor het onderhoud van den Spaarndamschen dyk over verschillende dorpen in Rynland in de jaren 1633 tot 1559. Het register bevat de opmeting van de banne van Voorhout op last van Rynland in 1544. Vermits deze stukken niet in het gemeente archief thuisbehooren en het bézit daarvan niet van belang is voor de gemeente, terwyl zy in het Archief van Rynland op hun plaats zyn, geven B. en Ws. in overweging bedoelde stukken aan Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rynland aan te bieden ten behoeve van het Archief van het Waterschap. Het heeft H. M. de Koningin-Regentes behaagd aan de Vereeniging „Armenzorg" alhier de som van f 100 te dom toekomen. Ten aanzien van het in hunne handen gesteld nader verzoek van den heer Chr. E. J. Verhaafif, om ontheffing van de bepaling van art. 221 der Algemeene Politieverordening voor het hebben van een houten gebouwtje acbter het perceel Pieterskerkgracht No. 6, deelen B. en Ws. mede, dat er, huns inziens, geen termen bestaan om terug te komen op de afwijzende beschikking, genomen in de Raadszitting van 14 Maart jl. Zy geven mitsdien in overweging afwyzend op het verzoek te beschikken. Het nader verzoek van adressant luidt aldus Aan de Hooggeachte Vergadering van den Gemeenteraad te Leiden. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen, aangaande het besluit van UEd. Vergadering van 14 Maart jl. op myn verzoek aaogaande een houten gebouwtje met pannen gedekt te mogen plaatsen op myn plaats van perceel Pieterskerkgracht 6, reden dat zulks gewei gerd is, (bestaat hoofdzakeiyk dat aanvrager dit reeds had staan) voor de aanvraag, my was onbewust dat hiervoor vergunning te moeten vragen, dan had ik zulks gedaan, volgens myn oordeel geloovendo ook van HH. rooimeesters, dat voor brandgevaar gezorgd is, daar ik op 4 meter afstand gaslicht heb laten plaatsen voor by avond voldoende ver lichting te hebben, zoo ben ik nogmaals zoo vry myne aanvrage te doen, om dit gebouwtje te mogen laten staan, en daar om heen te metselen muurwerk tot aan de pannen, zoodat geen houtwerk zichtbaar blyft. Hopende op UEd. goedgunstige beschikking. 't Welk doende, Chr. E. J. Verhaafif, bier- bottelaar. De 2de luitenant-kwartiermeester P. Rienks, van het 4de bataljon 4de regiment infanterie, wordt op den lsten Mei as. over geplaatst by het 8de regiment infanterie en wel met bestemming voor Bergen op Zoom. Tot vader en moeder in het Nederlandsch- Israëlietisch kinderwees- en doorgangshuis te Leiden zyn benoemd de heer A. S. Sny- ders en echtgenoote, te Enkhuizen. De mail met berichten uit Nederlandsch- Indië wordt hedenavond alhier verwacht. Tot hoofdingelanden en hoofdingelanden- plaatsvervangers voor bet hoogheemraadschap Rynland zyn gekozen in het lste district de heer H. Van Wickevoort Crommelin, te Heem stede, en jhr. mr. W. G. Dedel, te Amsterdam; in het 7de district herstemming tusschen de heeren jhr. mr. J. A. Repelaer van Molenaars graaf, te 's-Hage, en jhr. J. B. Van Merlen, te Heemstede; in het 11de district: tot hoofd ingeland de heer J. v. d. Hee en tot plaats vervanger de heer W. v. d. Giesen en in het 12de district de heer W. Van Driel, te Hazerswoude, in plaats van A. v. d. Burg, die bedankt had. Voor de personeele belasting, dienstjaar 1895/96, zyn in de gemeente Alkemade tot tegenschatters benoemd de heeren M. W. Lemmers, M. Schoenmaker en C. Akerboom, resp. te Roelof-Arendsveen, Oude-Wetering en Rypweteriug. Baron Gevers, minister-resident van Nederland in Zwitserland, ter standplaats Bern, is Zaterdag-avond na een veertiendaagsch verbiyf te 's Gravenhage, naar zyn post terug gekeerd. De heer F. R. J. Albers, te Dordrecht, is door den Koning der Belgen benoemd tot ridder in de Leopoldsorde. Naar uit vertrouwbare bron wordt mede gedeeld, is ter secretarie te 's-Gravenbage een klerk aangesteld op 600, waarvan de helft betaald wordt door het bestuur der be lastingen, om voor bedryfs- en vermogens belasting omtrent verhuizingen en verandering en vestiging van woonplaats inlichtingen te geven uit de bevolkingsregisters. Op de agenda voor de algemeene ver gadering van de Vereeniging tot bevordering der homoeopathie in Nederland, welke op 24 dezer te Gouda zal worden gehouden, komt voor: Bespreking der noodzakeiykheid eener homoeopathische faculteit. Aan den Gemeenteraad van 's-Gravenhage is voorgesteld de intrekking van de bepaling in de verordening op het haven- en liggeld in die gemeente, krachtons welke vrystelling van liggeld is toegekend voor vaartuigen, die niet behooren aan ingezetenen der gemeente of by hen in gebruik zyn, gedurende de maanden Januari, Februari, November en December, wanneer zy niet anders inhouden dan het huisraad en de goederen van den schipper en zyn gezin. Het is gebleken dat van bedoelde bepaling meestal gebruik wordt gemaakt door vaar tuigen, die te Leiden, Haarlem, Amsterdam of Rotterdam thuisbehooren, waar geen vrystelling van haven- of liggeld bestaat, naar welke gemeenten zy, zoodra zy liggeld zouden moeten betalen, weer vertrekken, om einde October naar de gemeente 's-Gravenhage terug te keeren. En daar nu die vele ledige vaartuigen van elders onnoodige belemmering opleveren voor schippers van vaartuigen, die met brandstoffen, enz. in 't najaar te 's-Graven hage moeten komen, en daar bovendien vele der eerstbedoelde schepen, die alle zeer oud zyn, dikwyis zinken en dan op kosten der gemeente gelicht en verwijderd moeten wor den, is op dien grond het bovengemeld voor stel den Raad gedaan. De generaal-majoor A. A. F. Lanzing, commandant der 3de divisie infanterie, zal weldra den militairen dienst met pensioen verlaten. {Bred. 'Ct.) De lste luit.-kwartm. W. F. De Vulder van Noorden, van het 3de reg. inf. te Middel burg, wordt 1 Mei a. s. by hot instr.-bat. te Kampen overgeplaatst, ter vervanging van den kapt. A. Feddes, die alsdan van Kampen naar Amsterdam vertrekt. Op 9 April vertrekken van het instr.- bat. te Kampen naar de reg. inf. 45 korpo raals titulair; in verband daarmede zyn tegen de beide eerstvolgende dagen 55 jongelingen tot dienstneming opgeroepen. De pelgrims, die op hun terugreis zyn van het Heilige Land, hopen, naar „De Tyd" meldt, heden-, Maandag-avond, direct uit Weenen te Frankfort aan te komen, om Dinsdag avond met den harmonica-trein te 8.43 te Amsterdam te arriveeren. De reis .heeft acht dagen langer geduurd dan vooraf berekend was. Volgens het verslag der Nederl. Ameri- kaansche Stoomvaartmpy, te Rotterdam, over het twee-en-twintigste boekjaar 1894 blykt uit de rekening en balans dat de exploitatie rekening sluit met een zeer gering avans, ƒ65,619. De reden daarvan is niet onbekend. Hot boekjaar 1894 heeft reeds weinig hoog ge spannen verwachtingen in menig opzicht nog teleurgesteld. De hoofdoorzaak ligt zeker in de crisis door het zilvervraagstuk en den stryd over de tarieven van invoer in 't leven geroepen, die zoowel handel als industrie in de Vereenigde Staten gedurende geruimen tyd in groote mate hebben verlamd. De directie heeft het raadzaam geoordeeld de afschryvingen en dotatie volkomen op den voet van het vorige jaar en ook de vooraf gaande jaren te doen plaats vinden, ook al stygt het debet saldo der winst- en verlies rekening daardoor tot ƒ775,160. De afschry vingen bedragen: op het materieel 401,120, Etablissement Wilhelminakade 12,107, ameu blement 1100, onkosten uitgifte, leeningen 3000, reserve-, ketel- en reparatiefonds ƒ112,678. Naar de „N. R. Ct." verneemt, zal de maatschappy „Rotterdamsche Lloyd" over 1894 6'/2 pet. (1893 6'/4 pet.) dividend uitkeeren, By koninkiyk besluit is de heer F. Beudeker, directeur der gemeente-inrichting voor stadsbestedelingen, .te Amsterdam, be noemd tot ridder in de orde van Oranje-Nas^au. De heer Beudeker vierde gisteren, 7 April, zyn 80sten verjaardag. Den lsten Januari was het 45 jaren ge leden, dat de heer Beudeker zyne betrekking als directeur der „Inrichting voor Stcidsbe- stedelingen" te Amsterdam aanvaardde. De ondervinding opgedaan hebbende, dat de resultaten van de opvoeding der weezen te Veenhuizen veel te wenschen overlieten, wa3 hy een der eersten, die aanriod, om een proef te nemen met de uitbesteding van weezen in het huisgezin. Weldra vestigde zich by hem de overtuiging, dat uitbesteding in het gezin, vooral ten platten lande, de beste weg moest zijnom kinderen, uitsluitend tot de minvermogende en behoeftige volksklassen behoorende, tot goede burgers te vormen. De uitkomsten bewezen de juistheid van zyn inzicht. Beudekers arbeid in dit opzicht heeft ook in ruimer kring de aandacht ge trokken en den stoot gegeven tot oprichting der „Vereeniging in het belang der Weezen- verpleging," waaruit de „Maatschappy tot opvoeding der weezen in het huisgezin" is voortgekomen. Deze vereeniging hoeft Beudeker ter gelegenheid van zyn 25 jarig ambts jubileum tot eerelid benoemd. De beer Beudeker mocht zich gisteren in veel betuigingen van sympathie verheugen. Ter eere van de beide feiten (zyn tachtig jaar zyn en zyn benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau) kwamen tal van vrienden en vele autoriteiten hem gelukwenschende burgemeester en eenige wethouders, de rogen ten der „Inrichting van Stadsbestedelingen", die hem een tweetal fauteuils aanboden, oen commissie met ds. Lobman aan het hoofd en waarin vele achtbare gemeenteleden zitting haddon, die den jubilaris als huldebiyk zyn portret schonken, geëtst door mej. Elza Van Doesburgh, onder toezicht van prof. Stang. Vele anderen gaven door bloemgeschenken van hunne belangstelling biyk. De bekende schrijver J. F. Oltmans, van wiens hand o. a. „De Schaapherder" en „Het slot Loevestein" het licht zagen, over leed te Steenderen in 1854. Zyn graf wordt gedekt door een onaanzienlijk steentje, door den tyd verweerd en in vier stukken gevroren. In de „Zutf. Ct." noodigt de heer J. A. Bien- tjes, van Zutfen, de dankbare lezers en leze ressen van Oltmans en belangstellende letter kundigen uit, hem een bydrage te zenden om door een nieuwen grafsteen den ouden to ver vangen, opdat na eenige jaren Oltmans' graf niet ten eenenmale onvindbaar zy. Tot hoofdbestuurders der Maatschappy tot Nut van 't Algemeen zyn door de departe menten gekozen de heeren dr. J. W. R. Tilanus, te Amsterdam, en jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré, te Haarlem. Naar de „N. R. C." verneemt, heeft de heer Haverkorn van Rysewyk voor zyn be noeming tot directeur van het Gemeente museum te Amsterdam bedankt. Mr. J. Q. Gleichman, voorzitter van de Tweede Kamer, is naar Milaan vertrokken. 61) Er was nog iets, dat den majoor tot vreugde stemde. Hem was namelijk een middel te binnen geschoten, om door Hilda den ring in handen te krijgen, 't Was echter nog slechts een idee, dat vasten vorm moest kragen. Aangemoedigd door de toetreding van Upra- vado, werkten intusschen de aanhangers der koningin met lust en Ijver, om het net om Methodios steeds nauwer toe te halen. Gre- goiius legde een bezoek bij Dacre af en bracht bjj die gelegenheid een lijst mede van al de adellijke families in het land, die zich voor de koningin verklaarden. Aangezien ieder hunner eenige honderden mannen in het veld kon sturen, zouden de republikeinen, zelfs indien zij er aan dachten het leger te weer staan, al spoedig het onderspit moeten delven tegen zulk een overmacht. Methodios had tot nu toe nog geen lont geroken en vleide zich, dat het gevaar, dat hem steeds van de zijde der koningsgezinden had gedreigd, eindelijk geweken was. HU be greep niet, dat de rust, die er volgens zyne spionnen in het geheele land heerschte, slechts de stilte was, die aan den storm voorafgaat. Op zekeren dag echter, werd hu door den Eussischen gezant gewezen op het gevaar, dat hem van de villa „Tvartko" uit zou kun- nen dreigen. Men ried hem aan, zich eens te gaan overtuigen, of de tegenwoordige eigenaar wel zonder eenige politieke reden naar Busk was gekomen. Methodios zag in, dat het niet kwaad zou zijn, persoonlUk de zaak te gaan onderzoeken, en vroeg aan Upravado, wat die er van dacht. De generaal lachte hartelijk bU de gedachte, dat zoo'n stUve, vervelende Engelscbman zich met politiek zou ophouden, en ried den president aan, zichzelven te gaan overtuigen. HU zond onmiddeliyk een bood schap aan Faradiso, om dezen voor te bereiden op het aanstaande bezoek van den president. Janshah, die order had gekregen, onmid deliyk te waarschuwen, wanneer de president met zyn gevolg in 't gezicht zou komen, be richtte op zekeren namiddag aan zyn heer, die met zyn gasten op het terras zat, dat de bezoekers het huis naderden. De prinses en Paradiso verborgen zich terstond in een kamer op een der bovenverdiepingen, want men kon nooit weten, of Methodios een van beiden niet zou herkennen, niettegenstaande de groote zorg, dien zy aan hun vermomming besteed hadden. De overigen, Hilda, Dacre, Richborough en Measurby, bleven op het terras. Spoedig daarop verscheen de president, naar hy dacht geheel onverwachtwant toen hem door Janshah werd medegedeeld, dat meneer Dacre zich op het terras bevond, begaf hy zich terstond daarheen, om den bewoners der villa de gelegenheid te benemen, hem op een of andere wyze vóór te zyn. Hy trad, gevolgd door zyn schitterenden staf, op het viertal toe, en Wilfred rees schynbaar verrast overeind, om hem welkom te heeten. Methodios was een slank man, met oen vry gunstig uitorlyk; de sluwe uitdrukking, die steeds op zyn gelaat lag, bedierf echter den geheelen indruk, dien hy op anderen maakte. Zooals alle Grieken, kon hy niet nalaten, zich aan te veel staatsie schuldig te maken, niettegenstaande hy slechts president van een republiek was. Hy was gekleed in een prachtige groene uniform, afgezet met goud, en ook zyn officieren waren uitgedost in schitterende uniformen, kletterende sabels, glanzende epauletten en vederbossen. Het dwaaste van alles was, dat de borBt van den president bedekt was met een menigte onder- scheidingsteekenen, waaronder meer dan een, door den overleden koning hem geschonken, vóór hy diens huis verried. Waarom heeft Uwe Excellentie ons niet vooruit laten weten, dat gy dezen middag zoudt komen? vroeg Wilfred, terwyl hy den president begroette. Als ik het geweten had, zou ik op uw bezoek voorbereid zyn geweest. Ik wilde my liever niet laten aandienen, meneer Dacre, antwoordde Methodios, terwyl hy den blik over het gezelschap liet dwalen. Ik zie, dat ge Engelsch spreekt, meneer I Ik heb een korten tyd te Londen ge woond, antwoordde Methodios glimlachend. Dit is de eerste maal na vele jaren, dat ik uw taal spreek; ge zult my dus wel willen verontschuldigen, als ik my zoo nu en dan aan een kleine onjuistheid schuldig maak. Sta my toe, u myn compliment te maken voor uw grondige kennis van myn landstaal. Mag ik u aan myn vrouw voorstellen? Het is my een waar genoegen, u in Busk te zien, mevrouw, zei Methodios, met een diepe buiging. Wy hebben niet dikwyis het genoegen een Engelsche dame in ons land te ontmoeten. Als uw land en het heerlyke klimaat hier wat meer bekend zyn, denk ik, dat u wel meer Engelsche dames zullen komen bezoeken, mynheer, zei Hilda glimlachend. Uwe Excellentie de hertog van Rich- borough majoor Measurby. Zeer aangenaam, zeer aangenaam, zei de president met een buiging, terwyl hy tever geefs trachtte, op hun gelaat te lezen, wat zy van deze kennismaking dachten. Gy hebt hier een ware Engelscho kolonie, meneer Dacre. Het is hier zeer geschikt om den winter door te brengen, zei Dacre, terwyl de presi dent zich neerzette en zyn staf zich achter hem opstelde. Ge weet by ondervinding, wat een Londensche mist is. Dus u is hier alleen voor pleizier? Natuurlyk. Wat zou ik hier anders moeten doen? We zyn alleen hier gekomen om eeuigszins uit de gewone route der toeristen te zyn. Ik vrees, dat ge het hier vervelend zult vinden. Volstrekt niet, zei Hilda. Varzo is het ParyB van het Oosten. Ten minste byna even bewogen en ruste loos, mevrouw. Ik hoop toch, dat Uwe Excellentie niet zinspeelt op een tweede revolutie! riep Hilda, schynbaar verschrikt, uit. Als dat zoo was, zou ik Varzo liever op staanden voet verlaten. Wees maar niet bezorgd, movrouw. Busk mag zich nu verheugen in de zegeningen van oen republikeinsche regeering. Terwyl Hilda en haar echtgenoot zoo met den president zaten te praten, maakten Eich borough en Measurby zich de gelegenheid ten nutte, om vriendschap te sluiten met da officieren. De achterdocht van den president verdween meer en meer. Het is eenvoudig een klein gezelschap, dat zich hier tydeiyk gevestigd heeft, dacht hy, terwyl hy de gezichten om hem heen gadesloeg. My kunnen zy niet om den tuin lelden. Ik vertrouw, dat de villa u meevalt, mevrouw, zei hy tot Hilda, nadat Wilfred was opgestaan, om een woordje te spreken met eenige officieren van den staf. Het zou waariyk al te erg zyn, als my deze villa niet meegevallen was. Zy is wonder schoon. Het was het zomerverbiyf van de Lusignans. Dan hebben zy een hard verlies geledon. Het was hun eigen schuld, movrouw. Methodios zweeg een oogenblik en her vatte toen: Zyt ge wel eens te Varzo geweest, mevrouw? Jawel, meer dan eens! De kathedraal is een prachtstuk. Kent gy den metropolitaan? Ik heb hem verleden week een bezet" gebracht. Het is eengevaariyk man, wil t Methodios zeggen, maar hy bedacht zich. f Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1