N°. 10775. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit YIEE Bladen. Sr Maandag 8 April. A°. 1895. IDSCÏÏ Voor Leiden per Franco per post Afzonderlijke Nommers PRIJS DEZER COURANT: maanden. 1.10. 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1 6 regels f 1.05. letters naar plaatsruimte, wordt f 0.05 berekend. Iedere regel meer f 0.17£. Grootere Voor het incasseeren bulten de stad Eersle Blad. Leiden, 6 April. 3 Op het schreven in dato 21 Maart jl. van de Heeren C. Goekoop, W. H. Kosters, W. C. Van Manen, H. Oort, H. De Wilde en N. De Zwart, gericht aan de Gemeente Commissie van bet Nederd. Hervormd Kerkgenootschap te Leiden, welk schrijven dezer dagen in ons blad werd vermeld, heeft de Gemeente-Com missie voornoemd een antwoord gezonden, hetwelk hieronder volgt: Leiden, 30 Maart 1895. Mijne Heeren DeGemeente Commissie van het Nederd. Her vormd Kerkgenootschap te Leiden heeft met belangstelling kennis genomen van Uw geëerd schrijven van 21 Maart jl. g Beleefdelijk moet zy U herinneren, dat de Gemeente-Commissie voornoemd alleen belast is met het beheer der kerkelijke fondsen en goederen en het geestelijk bestuur niet bij haar, maar bij den Kerkeraad berust. Een verzoek om in te grijpen in de geeste lijke gesteldheid der Gemeente dient dus niet tot de Gemeente Commissie, maar tot den Kerkeraad gericht. I Terwijl de Gemeente-Commissie U dus met allo bescheidenheid in overweging moet geven om U met Uw verzoek tot den Kerkeraad der Nederd. Herv. Gemeente alhier te wenden, zoo acht zy het toch niet ongepast U be leefdelijk te doen opmerken, dat er van uit oefenen van zedelyken invloed alleen sprake kan zijn voor ieder persoonlijk, niet voor hunne vereeniging als een College, dat louter finantiëele en uitwendige roeping heeft. De Gemeente Commissie toont zich steeds op het gebied der regeling der kerkelijke fondsen geheel staande buiten de verschillende richtingen, daar zij reeds sedert jaar en dag toelage uitbetaalt aan alle predikanten onzer Gemeente, van welke richting ook, en in 't vervolg voornemens is op dezelfde wijze te blijven handelen. Om deze aangevoerde redenen hoopt de Gemeente Commissie dat steun tot het instand houden der kerken, het pensionneeren van hare beambten op hoogen leeftijd, en het suppleeren van de traktementen der predi kanten, ook door personen, die in andere zaken zoo gaarne alles wat goed en eerbaar is steunen, aan de Gemeente-Commissie, die geheel belangeloos veel arbeid verricht, niet sal worden ontzegd. De Gemeente-Commissie voornoemd, W. F. Van Wijk, Voorzitter. A. E. Van Kempen, Secretaris. Men meldt ons dat op het Predikbeurten- blad van heden verzuimd is mede te deelen dat in de Remonstr. kerk op Goeden Vrijdag, 12 April, 's avonds te 7 uren, Avondmaal zal gehouden worden. Maandag a. s., 8 April, zal ter gelegen heid vau den verjaardag van H. K. H. Prinses Sophia, groothertogin van Saksen-Weimar- Eisenach, zuster van wijlen Z. M. Koning Willem III en du3 tante van onze Koningin, een groole parade door de troepen van het garnizoen alhier gehouden worden. Deze parade zal te 12 uren op het Schut tersveld plaats hebben. Prinses Wilhelmina Maria Sophia Louisa der Nederlanden werd in 1824 te 's-Graven- hage geboren. Na de algemeene ledenvergadering, welke de Vereeniging „De Practische Ambachtsschool" alhier Maandag-avond houdt, zal de school, aan het begin van den Haagweg, voor ieder te bezichtigen zijn a. s. Dinsdag en Woensdag, 9 en 10 April, bij welke gelegenheid tevens de werkstukken en teekeningen der leerlingen zijn tentoongesteld. Bij beschikking van den Minister van Waterstaat, H. en N. zijn benoemd tot bui tengewoon opzichter de heeren: J. D. Wever bij den aanleg van een visschershaven te IJmuiöen en H. Pabbruwe te Gent bij den bouw van de brug over de verlegde Maas bij Heusden. f De Belgische gezant aan ons Hof, graaf De Grelle Rogier, is heden met verlof naar Brussel vertrokken. In het „Weekblad" van het Nederl. Tijd schrift van Geneeskunde deelt dr. Pijnappel 1 te Amsterdam een en ander mede over de bereiding van het serum daar ter stede, dat zeker met belangstelling zal worden vernomen. De heer P. herinnert dat de eerste stoot aan de zaak werd gegeven door dr. DeRanitz; „Het Witte Kruis" stelde /"3000 voor de zaak beschikbaar; prof. Forster nam de controle op zich en de heeren dr. Ringeling en Mazure verrichtten het werk. Dr. Pijnappel deed een beroep op de beurzen zijner stadgenooten en weldra kon wordtn medegedeeld, dat het eerste serum anti- diphthericum aan bet Kinderziekenhuis was afgeleverd, nadat uit de proefnemingen was gebleken, dat het een beschuttende kracht had, minstens gelijk aan die van het serum van Roux. Verder gewag werd er niet van ge maakt, omdat de voorraad niet genoeg was om er veel van af te staan. Het paard „Roux", hot trampaard, dat het eerst werd aangeschaft, heeft aan het Kinder ziekenhuis de beschikking gegeven over een tweede bezending, en „Behring", het fraaie luxepaard, dat tegen zeer verminderden prijs voor het doel werd afgestaan, zal ook niet lang meer op zijn goede gaven laten wachten. Hoe wel hetgeen de heer Pijnappel verder mede deelt, voor geneeskundigen bestemd is, zullen leoken toch zeker met belangstelling verne men, dat de heer De Ranitz kosteloos hetgeen voor het Kinderziekenhuis niet noodig is voor alle Nederlandsche geneeskundigen wenscht verkrijgbaar te stellen. Hij meent dat de wijze van handelen, die hier gevolgd wordt en die geheel het karakter van een proefneming draagt, als vanzelf medebrengt, dat van den overvloed slechts gegeven wordt en niet ver kocht. Alleen voor „Het Witte Kruis" zal steeds een voorraad beschikbaar zijn bij den apotheker dr. Ankersmit. Een en ander sluit evenwel niet uit, dat giften van meervermogenden, te wier behoeve het serum mocht worden gebruikt, gaarne zullen worden aanvaard, om voor de verdere serum-bereiding te worden aangewend. De eerste bezending heeft aan alle clinische en bacteriologische eischen volkomen voldaan. Mr. B. Mulder, aftredend lid der Provin ciale Staten van Overysel, heeft medegedeeld dat hfj om redenen van gezondheid bij de aanstaande verkiezing niet meer in aanmerking wenscht te komen. Aan den heer P. Groen, te Den Helder, is, op verzoek, ontslag verleend als vico consul van het Duitsche Ryk. In de stad Groningen zal eerlang eene brigade marechaussees gevestigd worden. Gistermorgen waren aldaar de divisie com mandant en een kapitein der marechaussees, om over een geschikte plaats voor stalling der paarden en vestiging der manschappen te spreken. Naar de „Tel." uit goede bron verneemt, zou een herhaald onderzoek bij de betrokken departementen van algemeen bestuur tot de uitkomst hebben geleid, dat bij een nauwkeurig toezicht aan h6t departement van financiën en aan de Algemeene Rekenkamer, de uit gaven, door het departement van oorlog buiten de begrooting gedaan, wel hadden kunnen worden voorkomen. Naar „De Ned." (a.-r.) verneemt, zullen de machines en ketels van het voor de marine op 's Rijks werf te Amsterdam te bouwen schip „Holland" vermoedelijk aan de Ned. Stoomboot maatschappij „Feyenoord", te Rot terdam, worden opgedragen. De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de dusgenoemde „Veilig heidswet", hield, naar het „Dagbl." meldt, Donderdag-avond in het gebouw der Kamer van halfac'nt tot 's nachts halfeen een confe rentie met den minister van waterstaat, han del en nijverheid. Het schriftelijk examen tot toelating op den Hoofdcursus zal dit jaar slechts twee dagenduren en het geheele examen zal voortaan op dezelfde wyze worden afgenomen als dat voor de Cadetten-school. Er zal dus geene schifting meer plaats hebben en aan alle adspiranten gelegenheid worden gegeven, aan het mondeling examen te Kampen deel te nemen. Dit laatste is een verbetering, zegt de Arnh. Ct."de bekorting van den duur van het schriftelijk examen is echter niet zoo heel gelukkig, meent zij. Gisteren zijn, op uitnoodiging van den burgemeester van Amsterdam, een dertigtal ingezetenen, waaronder de voorzitters van verschillende groote werkliedenvereenigingen aldaar, ten stadhuize bijeen geweest, ten einde te beraadslagen over een hulde, aan generaal Vetter en in dezen aan het Indische leger te brengen, wanneer hij, na zijn terugkeer in het vaderland, Amsterdam bezoekt. Nagenoeg alle aanwezigen verklaarden zich bereid tot dat doel mede te werken. Aan den burgemeester werd het eere-voorzitterschap opgedragen en als leden van het bureau wer den benoemdde heeren mr. N. P. Van den Berg, president der Ned. Bank, als voorzitter, mr. W. F. Van Leeuwen, als secretaris, en Joan H. Schmitz, als penningmeester, met bevoegdheid zich andere heeren toe te voegen. Na de beslissing van de Tweede Kamer over de motie Dobbelmann werd reeds dade lijk de wensch uitgesproken, dat de debatten, die daarover zijn gevoerd, niet zouden be graven blijven in de Handelingen, maar dat daaraan een zoo ruim mogelijke openbaarheid zou worden gegeven. „De Handelingen bieden nu juist niet altijd amusante lectuur schreef o. a. het „Vad." maar toch zouden wy den vrijhandelaars wel den raad durven geven om de redevoeringen, die vóór en tegen in de laatste dagen gehouden zijn, in een bundeltje samen te voegen en bij duizenden exemplaren over het land te verspreiden." Of aan dien raad gevolg zal worden gegeven moet nog blijkenmaar in ieder geval is er reeds voor gezorgd, dat men niet uit de Han delingen alléén van dit gewichtig debat zal kunnen kennis nemen. Bij den heer H. C. A. Tnieme, te Njjmegen, is een boekdeel ver schenen, onder den titel: „Het protectiedebat in de Tweede Kamer." Set bevat de toelichting van de motie bij hare indiening in de ver gadering van 4 December en verder in 195 compres gedrukte bladzijden het volledige debat, waaraan vijf zittingsdagen door de Kamer zijn gewijd. De gevoerde discussiën ontleenen hun waarde voornamelijk hieraan, dat voor- en tegen standers in een contradictoir debat hun weder- zijdsch standpunt hebben verdedigd en getoetst aan wat de wederpartij daartegen inbracht. Daarom juist is het zoo nuttig de verslagen te lezen en te overwegen de debatten over deze zaak, die met de beslissing, door de Kamer nu genomen, niet van de baan is, maar in het land aaa de orde blijft. Door de Kamer van Koophandel te Zwolle is een adres gericht aan den minister van waterstaat, om aan te driDgen op verlaging van het telegram-tarief. De Staatscourant van 6 dezer bevat den tekst der adciitioneelo overeenkomst, op 14 Febr. jl. te Brussel lusschen Nederland en België gesloten, waarbij het uitleveringsver drag van 31 Mei 1889 wordt uitgebreid tot de Nederlandsche koloniën. De heer Brondgeest, van het Rotterdam- sche tooneelgezelschap Le Gras Haspels, i» dezer dagen, toen een voorstelling te Leeuwar den gegeven werd, op de locomotief van een zandtrein gereden van het station Elburg Oldebroek naar Zwolle. Te Elburg was hij uitgestapt wegens ongesteldheid en kon alleen op die wijze tijdig te Zwolle zijn, om den trein naar Leeuwarden nog te halen. Tot overmaat van onspoed, vertelt de „Zw. Ct.", kwam de zandtrein te laat, zoodat juffrouw Leveau tevergeefs op haren beminde zou gewacht hebben, als niet de heer J. Haspels (lezende) voor dezen was ingevallen. Laat in den avond was Brondgeest nog op zijn post. Het „Vad." meldt, dat de begrafenis van baron Van Dedem op den dag van het overlijden te Calcutta heeft plaats gehad, met het oog op het heete klimaat, en dat ver gunning om het lijk naar het vaderland over te brengen is geweigerd. Benoemd is tot onderwijzeres aan de openbare lagere school te Moercapelle mej. "W. M. Boogaerdt, wonende te Gouda. Door de „Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorder kwartier" is een adres gericht aan de Prov. Staten van Noord Holland, waarin wordt ver zocht haar, aanvankelijk voor drie jaren, een subsidie te verleenen van f 2500 's jaars, ten einde over de geheele provincie uitstekend fokvee te kunnen beschikbaar stellen, om zóó allengs de qualiteit van den veestapel te verbeteren. De off. van gez. lste kl. G. O. Snijders en I. J. Van den Berg worden 10 April ge plaatst resp. aan boord van Hr. Ms. instructie schip „Nautilus" en pantserscbip „Buffel". Do off. van adm. 2de kl. J. W. Broers, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non activiteit gesteld. W\j vernemen dat de hoogleeraar jhr. Van der Wyck te Utrecht naar Italië is vertrokken en daar eenigen tijd denkt te vertoeven. (H. Dj Tot ambtenaar ter gemeente-secretarie te Gouda is benoemd de heer A. H. Van Dehn, te Zeist. In het wekelyksch Beursoverzicht van het „Vad." lezen wij het volgende: De „Maatschappij voor Gemeente Crediet" deed de vorige week een bescheiden beroep op de geldmarkt. Zij verlangde V/2 ton en men bood haar aan tien millioen 1 Dan moet haar leening wel tot bijzonder voor- deelige voorwaarden den kapitalist zijn aange boden zal men denken. Niets is minder het geval. De Maatschappij, die aanvankelijk 4 pCts.-, later 3-pCts.-Obligation uitgaf, nam thans de proef met 2l/ï-pCts.-Obligatiën. Zij stelde den prjjs van uitgifte op 90 pCt., zoo dat de nieuwe stukken feitelijk niet meer dan 2 77 percent afwerpen, en zij smaakte de voldoening, dat vóór haar nog nooit een particuliere instelling in o n s land op gun stiger voorwaarden Obligatiën kon plaatsen. Niemand zal haar dat succes misgunnen, want de „Maatschappij voor Gemeente Crediet" is een uiterst solide instelling en haar Obligatiën mogen zonder eenig voorbehoud beschouwd worden als een belegging voor weduwen en weezen. Maar toch mag men zich er over verwonderen, dat de kapitalisten op haar 2'/o- pCts. Obligatiën a 90 pCt zoo krachtig storm liepen. Het is waar, dat de eerste-rangs-binnen- landsche 3'/2-pCts.-fondsen hun aantrekkings kracht hebben verloren, nu zij doorgaans den pari koers hebben overschreden en met conversie worden bedreigd. Doch zijn er dan niet genoeg 3-pCts.-fondsen, die men nog beneden pari kan koopen, die dus nog ruim de volle 3 pCt. afwerpen en die in soliditeit voor de Gemeente-Crediet-Obligatiën niet be hoeven onder te doen?I Heeft men niet de 3-pCts.-Obligatiën der gemeente Amsterdam of Rotterdam, der Hollandsche of der Staats spoorweg Maatschappijen, die voor 98 of daar omtrent ruim verkrijgbaar zi)n?l De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij zijn departement eene vacature in den rang van tweeden klerk bestaat, en dat ter vervulling daarvan een vergelijkend onderzoek zal gehouden worden. Die benoeming zal geschieden op eene jaarwedde aanvankelijk van f 400. Belanghebbenden moeten niet ouder zyn dan 23 jaren. Bij koninklijk besluit zjjn benoemd: tot ontvanger der invoerrechten, van den accijns op de suiker en van den waarborg en de be lasting der gouden en zilveren werken te Rozen- daal M. P. Troelstra, ontvanger der dir. bel. te Schiedam; tot ontvanger der dir. bel., in voerr. en acc. te Beverwijk c. a. P. DeBruyn, ontvanger derzelfde middelen te Winterswijk, met intrekking zijner benoeming tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Bolsward c. a.tot ontvanger der dir. bel. en acc. to Dussen c. a. S. Schimmelpenning, ontvanger derzelfde mid delen te Nieuwerkerk c. a. Benoemd, met 6 April, tot burgemeester van Baflo, J. Doornbosch; met 18 April tot burgemeester van Rossum, M. baron Yan Rand- wijck; met 20 April tot burgemeester van Oldehove, D. M. Kruisinga, secretaris dier ge meente; met 22 April tot burgemeester van Hazerswoude, C. Korte weg; tot burgemeester van Barneveld, A. W. J. J. baron Van Nagell, en tot burgemeester van Gulpen, H. A. Scheepers. Benoemd by het wapen der cavalerie, tot lsten luit. bij het lste reg. huzaren, de 2de luit. jhr. H. F. Van Kinsohot, van het 3de reg. huzaren, en bij het 2de reg. huzaren, de 2de luit. J. J. Verkuyl Quakkelaar, van het corps. Eervol ontslagen bij de dienstdoende schut terijen, op hun verzoek, te GorkumC. Van Drooge, majoor-comm., met vergunning om de uniform der schutterij te blijven dragen; te Middelburg: F. G. Sprenger, majoor comm. met den personeelen rang van luit. kol., met vergunning om de uniform der schutterij te blijven dragen; te Rijsen: H. Aalders, kapt.- comm. En bij de dd. schutterijen benoemd: te Nijmegen tot maj.-comm. L. F. A. Winckel; te Middelburg: tot majoor-comm. H. Snijders; te Rijsen: tot kapt.-comm. H. Kwikkelo. Gemengd Nieuws. De op 4 dezer, ten overstaan van notaris J. Heenk, van Leimuiden, in 22 per- ceelen publiek verhuurde buitenlanden, het riet, de jacht en de visscherij van den Vier- Ambachts polder, onder Woubrugge, Rjjnza- terwoude, Ter-Aar en Oudshoorn, seizoen 1895, brachten f 785.75 op. Gistermorgen is door den rech ter commissaris voor strafzaken te Haarlem een bevel van aanhouding uitgevaardigd en daarop in arrest genomen een zeker persoon, wiens naam vooralsnog onbekend is, die in Amsterdam zilveren voorwerpen verkocht heeft, afkomstig van den in Februari te Sand- poort bij de familie Terburg gepleegden dief stal. Vermoedelijk heeft da justitie den draad dus in handen, die leiden zal tot de ontdek king van de bedrijvers van dit tot op heden onopgelost misdrijf. Begunstigd door heerlijk weder had gisteren do jaarlijksche tentoonstelling van vet- en fokvee te Alkmaar plaats, welke weder zeer goed geslaagd mag heeten. Een keur van vee was ter tentoonstelling ter be veel vee tegen flinke prijzen verkocht. Voor de te houden verloting waren circa 6(J00 loten verkocht, welk bedrag besteed werd tot het aankoopen van verscheidene mooie prijzen. Te Amsterdam is Donderdag- avond door de justitie huiszoeking gedaan in de woning van zekeren S., op de Egelantiers- gracht, daar hij verdacht werd van het maken van valsch zilvergeld. Een hoeveelheid voorwerpen en werktuigen, geschikt om valsch geld te maken, werd ge vonden. In verband met andere aanwyzingen was dit tegen S. een zoo overtuigend vermoe den van schuld, dat by op staanden voet ge arresteerd en naar het Huis van Bewaring overgebracht werd. De gearresteerde is voor het maken van valsch geld reeds tweemalen veroordeeld. Te Zwolle had gistermorgen een wedloop plaats, waarvoor de deelnemers zich vooraf niet getraind hadden, waarvoor geen jury was benoemd en welks winnaar geen prijs ten deel viel. Een rijksveldwachter moest een gevangene, die tot opzending naar een bedelaarskolonie veroordeeld was, per spoor naar Assen over brengen. De veroordeelde, een ruim vijftigjarige, hield zich, alsof hij gebrekkig liep; hij werd daarom ook zonder vrees door den rjjksveld wachter eenige oogenblikken in de wachtkamer 3de klasse alleen gelaten, terwijl de laatste een plaatsbewijs ging nemen. De gevangene maakte van deze gelegenheid gebruik en ging op den loop. Toen de rijksveldwachter het bemerkte, was hy reeds een eind verwijderd. De rijksveldwachter en een politie-agent ach tervolgden hem, maar de gebrekkig loopende scheen plotseling een hardlooper eerste rang te zijn geworden: hy liep, zijn klompen in de hand, dravend op zyn kouson met de snelheid van 6en haas over den weg. De beide politie mannen, ziende dat de ontsnapte hun te vlug af was, lieten een boer inspannen en zoo gelukte het hun hem te Herkuloo, ongeveer anderhalf uur van Zwolle gelegen, in te halen. De man werd naar Zwolle terugge bracht en kreeg voorloopig logies in het huis van arrest aldaar. Terwijl de bedienden ten kan tore der kassiers firma J. Luykx te Rozendaal (N.-B.) bezig waren het publiek te bedienen, maakte zich eensklaps eene vrouw uit Esschen, die ook op het kantoor aanwezig was, mees ter van een bankbiljet van f 25, en wilde zich hierop verwijderen, hetgeen haar echter belet werd. Daar zy op alle aanmaningen om het biljet terug te geven bleef weigeren, was men verplicht, de hulp der politie in te roepen, aan wie het na veel moeite gelukte, het goed verborgen biljet op de vrouw terug te vinden. By haar overbrenging naar het arrestanten- huis stelde z(j zich hevig te weer, sloeg de politiedienaren in het gezicht, rukte aan hunne uniformen en deed als een bezetene. Zy is naar de gevangenis te Breda overge bracht. De rechtbank te Middelburg deed gisteren uitspraak in de zaak tegen B., klompenmaker, te 's-Heerenbroek, gedetineerd te Middelburg, beklaagd van op den 5den Februari in den polder Borsele uit een ge laden geweer op den ryksveldwachter Beeks te hebben geschoten. Hy werd veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Na een langdurig verhoor is het den kapitein der marechaussee te Roermond gelukt den Belg H. v. B., die aangehouden werd als verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan herhaalde aanranding van vrou wen en kinderen, tot bekentenis te krygen. Het mes, waarmede hy een 8 jarig kind onder Geisteren, gemeente Wanssum, ver wondde en waarmede hy de andore vrouwen en meisjes, o. a. te Venraai, Grubbenvorst, Helden, Mierloo, enz., dreigde, is in beslag genomen. Iemand, te Zeitz, by Leipzig, woonachtig, verzocht de politie te Rotterdam langs telegraphischen weg om de aanhouding van zyn 15 jarigen zoon, die, na hem voor 300 Mark bestolen te hebben, voortvluchtig was. Aan de recherche mocht het gelukken, dsn knaap gistören in een logement in de Molensteeg te Rotterdam aan te houden in het bezit van nagenoeg al hot geld en eenige door hem gekochte artikelen. In zyn gezel schap werd aangetroffen een 17 jarige jongen, die de reis mei hem meegemaakt heeft. Beiden werden naar het bureel van politie overgebracht. Dat de roofzucht van ratten groot is, is overbekend, doch dat zy zelfs een biggeije in hunne holen slepen, behoort zeker tot de zeldzaamheden. Dit laatste dan ge beurde te Montfoort op de hofstede van Pauw op Heeswyk, waar een piepjong biggetje uit zichtiging gesteld, waarvan door velen uit .den omtrek gebruik weru gemaakt. Er wir <j' den toom werd vermist en'oy nader onderzo- DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1