N°. 10774. Zaterdag 6 April. A0. 1895, feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 5 April. Feuilleton. DE TOOVERjRSNG. LEIDSCH DACrBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post Afzonderlijke Nommers0.05- PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17£. Grooter® letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Officieel© Heunisgevinjren. Do B ti rg enne eet er van Saesenbeim waarschuwt de ingezetenen, daar zich in de gemeente in don laateten tijd herhaaldelijk gevallen van typhue voordoen: 1°. om geen water of melk anders dan gokookt te gebruiken 2°. geen eetwaren of drinkwater, afkomstig uit huizen, waar die ziekte heorsoht, te nuttigen, en 3°. niet noodeloos zich in huizen te begeven, waar die ziekte heerecht. Aan den Raad der gemeente Leiden is het volgende adres gericht: Edelachtbare Heer en! Geven met verschuldigden eerbied te kennen: Ondergeteekenden, allen Bestuurders van Werkliedenvereenigingen binnen de gemeente Leiden, vertegenwoordigende een getal van pl. m. 4000 werklieden, komen langs dezen weg tot U, met het beleefd doch dringend verzoek, om het voorstele van Burgemeester en Wethouders, in zake het opnemen in be stekken van bepalingen omtrent minimum loon en maximum arbeidsduur aan te nemen. De reden, waarom wfi langs dezen weg met ons verzoek tot U komen, vindt zijn oorzaak in de omstandigheid, dat onze stand niet in den Raad vertegenwoordigd is, om voor onze belangen op te komen. Echter zfin wü overtuigd, dat de belangen van alle standen U ter harte gaan, getuige datgene, wat door Uw College is gedaan op sociaal gebied in het belang der werklieden. Wanneer wjj een blik in het verleden slaan, I dan zien wij hoe van gemeentewege tot stand kwam eene verzekering tegen ongelukken en invaliditeit en eene keuring op voedingsmid delen. Verder verleent de gemeente steun aan het opruimen van oude krotten en bevordert den bouw van arbeiderswoningen, dit laatste niet weinig te danken aan den krachtigen steun van het Dagelfiksch Bestuur, dat, bij monde van den Voorzitter, bet voorstel met - kracht en welsprekendheid verdedigde. Bij zulk eene klaarblijkelijk goede gezind heid jegen3 den werkenden stand, zal het misschien verwondering baren, dat wfi U nogmaals ten onzen gunste opwekken. W(j meenden, dat het goed was, dat de vereenigde werklieden zich lieten hoorön hoo zy dachten over het aanhangige voorstel, alsmede een bewys gaven, dat Uw arbeid hun in hooge mate interesseert. Toen dan ook in de Gemeenteraadszitting van 21 Februari jl. een spreker beweerde, dat het voorstel van B. en Ws. den werkman tot schade zoude zyn, meenden wy niet te mogen zwygen. Wanneer wy stryden om betere toestanden in het leven te roepen, vragen wy thans niet in de allereerste plaats: „Is het voor- of nadeelig voor ons?" maar wel: „Is het goed dat de arbeid gereglementeerd wordt, tegenover de in losbandigheid ontaarde concurrentie, die speculeert op de armoede der werklieden door don werkman voor laag loon in een lange dagtaak af te matten?" Van ganscher harte juichen wy het voor stel van Burgemeester en Wethouders toe, omdat het een stap is in de goede richting, te meer, daar in verschillende plaatsen van ons land, en ook te Leiden, verschillende patroons met de werklieden zijn byeenge- komen, om uit vrye beweging tot de in voering van bepalingen omtrent minimum-loon en maximum-arbeidsduur over te gaan. Waar nu het particulier initiatief optreedt, gesteund door die werkliedenvereenigingen, die sinds jaren gewerkt hebben aan het in het leven roepen dier bepalingen, krygt zulks een krachtigen stoot, wanneer de Gemeente voor gaat. Het is niet te ontkennen dat, wanneer de Gemeente zulks niet doet, het particulier initiatief schipbreuk moet lijden, om de een voudige reden, dat de patroons, die willen medewerken op het gebied der sociale her vormingen ten einde zooveel mogelyk on tevredenheid weg te nemen, by aanbestedingen door de Gemeente niet kunnen mededingen met die patroons, die zich aan de belangen der werklieden weinig laten gelegen liggen, en het is onze innigste overtuiging, dat zy, die beider belangen behartigen, nameiyk van patroon en werkman, het beste werk leveren. Mochten er onder U zy'n, die met den spreker in bovengenoemde Raadsvergadering medegaan en tegen zouden stemmen, omdat het voorstel in het nadeel der werklieden is, dan verklaren wy hier nadrukkelijk de verant woordelijkheid dier nadeelige gevolgen op ons te willen nemen, te meer, daar wy van het tegendeel overtuigd zyn. Deze hierboven bedoelde vereenigingen zyn do afd. Leiden Algemeen Nederlandsch Werk liedenverbond, afd. Leiden Algemeen Neder- landsche Timmerliedenbond „Vooruit", afd. Leiden Algemeen Nederlanösche Typografen bond, Timmerlieden- en Modelmakersvereeni ging, Bakkersvereeniging „De Vriendschap", Bakkersgezellenbond „Verbetering zy ons streven",Coöperatieve Bouwvereeniging „Eigen Haard", afd. Leiden Nederlandsch Werklieden verbond „Patrimonium", afd. Leiden Nederl. R.-Katholieke Volksbond, afd. Leiden Meufcol- makerabond, Vereeniging „Nut en Genoegen", Afd. Leiden Metaalbewerkersbond, Vereeniging voor Algemeen Kies- en Stemrecht, afd. Leiden Internationale Sigarenmakersbond, Tabakbe- werkersvereeniging „Hulp door Vriendschap", Schoenmakers-vereen. „Door vriendschap ver bonden", afd. Leiden Kalk- en Steenbewerkers- bond, Kleerm.-vereen. „Eendracht door Vriend schap", afd. Leiden Zouaven Comité, Schilders- en Behangersvereeniging „Steun zy ons doel", Werklieden vereeniging „Eendracht zy ons doel", Meubelmakersvereeniging „Welvaart zy ons doel", Voreeniging van Fabrieksarbeiders „Eendracht maakt Macht", Metselaars-, Steen houwers- en Stukadoorsvereeniging, Smeden- en Koperslageravereeniging „Nut door Vriend schap" en Werkliedenvereeniging „Ondersteu ning zy ons doel". De Leidsche gymnastiek- en scherm- vereeniging „Hercules" gaf gisteravond iets nieuws, althans voor Leiden, nameiyk de ge legenheid voor ieder tot het by wonen vaneen openbare oefening in het gymnastieklokaal aan de Pieterskerkgracht. Dit is eene navolging van hetgeen de Duit- sche turners reeds lang en veelvuldig doen. Deze oefeningsavond van „Hercules," welke niet met eene uitvoering moet gelijk gesteld worden, werd door een vry talrijk publiek, w. o. ook enkele dames, bygewoond. Dit kon zich aldus overtuigen van het kranige werken aan brug, ringen, rekstok enz., enz welke flinke springers de Vereeniging telt en wat eigenlijk vrye- en orde-oefeningen zyn, als het dit soms nog niet wist. De voorzitter bedankte de aanwezigen voor hunne opkomst en sprak den wensch uit, dat daardoor de belangstelling voor de gymnas tiek in het algemeen meer zou worden opge wekt, want dit alléén was het doel, hetwelk by het geven van den publieken oefenings avond had voorgezeten. Van de Leidsche Spaarbank, opgericht door het" Departement Leiden der Maatschappy tot Nut van 't Algemeen den 16den October 1818, ontvingen wy het verslag over het jaar 1894, met de vermelding, dat het afge- loopen tydperk niet ongunstig is geweest, zooals de verschillende cyfers aantoonen. Het getal der inleggers is toegenomen met 390. De rente bedraagt 3 pet. en gaat in met den lsten en den 16den van elke maand. Het gezameniyk bedrag der inlagen is ge weest in 1893 647,457.15, in 1894 646,242.517jJ dat der terugbetalingen in 1893 636,826.41,/lf in 1894 610,049.40. Het kapitaal, aan de inleggers verschuldigd aan het einde van het boekjaar, bedroeg in 1893 1 848.361.35Va, in 1894 1,939.063.91. Aan rente was ontvangen en tegoed, na aftrek van het tegoed op 31 Dec. van het vorige jaar en de by aankoop van effecten betaalde rente, in 1893 69,190.65, in 1894 65 153.62'/,. Aan rente is bijgeschreven in 1893 52,443.84, in 1894 ƒ54,509.44. De bezittingen van hethoofdkapitaal be stonden aan het einde va^ het boekjtar in: hypotheken, beleeningerï en prolongation, rentegevende landschuld eti binnenlandsche leeningen, rente tegoed en contanten in kas, te zamen bedragende 1,955.578.09'/,, waar van als voordeelig saldo over te brengen op het reservefonds 16,514.18!/2) zijnde de meerder gemaakte dan bygeschreven rente ad 10,644.1875 plus 5870,— voor meer dere waarde van effecten. Blyft alzoo 1,939,063.91. Het reservefonds Bedroeg by den aanvang van het boekjaar 164,193.26 en by het einde 177,042.1175, zynde 9 13 pet. in verhouding tot de schuld. Het aantal inlagen beeft bodragen 14990 in 1893 en 15204 in 1894; het aantal terug betalingen 7805 in 1893 en 8002 in 1894. Als nieuwe inleggers zyn ingeschreven 1217 in 1893 en 1220 in 1894. De hoogste mleg in ééno zitting bedroeg in 1893 12,445.63 en ƒ8516 89 in 1894, de laagste resp. 156.98 en 221.25. De hoogste uitbetaling in óéne zitting resp. ƒ8370.54 en ƒ7637.43, de laagste resp. ƒ46 92 en ƒ142. Het getal van geheel afgeloste boekjes be droeg 878 in 1893 en 830 in 1894. Het aantal inleggers aan het einde van het boekjaar bedroeg 9783 in 1893 en 10173 in 1894. Het gemiddeld kapitaal, aan eiken inlegger verschuldigd, bedroeg in 1893 188.937» 0D in 1894 190.607,. Door wijlen mej. J. M. E. Wynstroom, te Leiden, is vermaakt aan het Ned. Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending: ƒ20,000 voor de inwendige en ƒ20,000 voor de uitwendige zending, benevens ƒ10,000 voor de opleiding van jongelieden tot het predikambt in het Hersteld Evang.-Luthersch of in het Evang.-Luth. kerkgenootschap hier te lande. Geslaagd is voor de akte nuttige hand werken mej. C. C. Yeenenbos, onderwijzeres te Katwijk en leerlinge van mej. M. Sparnaay. Van de leerlingen van mej. Sparnaay slaagden er dit jaar 2 voor de fraaie en 17 voor de nuttige handwerken. By de door het departement van koloniën gehouden aanbesteding was voor de levering van een perceel div. katoen het minst inge schreven door de Leidsche Katoenmaatscbappy voor ƒ812.26,/2. Den 4den April 1865 werd de heer P. L. F. Blussó gekozen tot lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland voor het hoofdkiesdistrict Zoetermeer, waarvoor hy tot heden onafge broken in de vergadering zitting had. Zoo is de heer Blussó derhalve dertig achtereenvolgende jaren lid van de geweste lijke vertegenwoordiging en een groot deel van dat tijdvak, nl. 19 jaren, werd hy door het vertrouwen zyner medeleden bestendigd als lid van het college van Gedeputeerde Staten dat in hem een zoo gezaghebbend adviseur in waterstaat- en polderzaken waardeert. Den 31sten Augustus II. erkende de Regee ring zyne verdiensten door hem te benoemen tot ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw. By koninkiyk besluit zyn benoemd: tot burgemeester der gemeente Valkenburg de heer W. H. Van Oordt, en tot burgemeester der gemeente Boskoop de heer E. G. C. De Groot van Erabden. Voor de benoeming tot gemeente-genees-, heel- en verloskundige te Alkomade, afdeeling Roelof Arendsveen, is door dr. Th. J. Freericks, van Bodegrave, bedankt, alwaar hy wederom de praktyk heeft hervat. Mr. W. K. baron Van Dedem, oud minister van koloniön, te Calcutta op zyn reis in Engelsch Indiè, alwaar hy een regeerings- opdracht vervulde, overleden, was vroeger advocaat in NederlandscU-Indië en na zyn terugkeer in het moederland burgemeester der gemeente Hoorn, welk district hem naar de Tweede Kamer afvaardigde, alwaar hy een werkzaam aandeel nam aan de behandeling van Indische zaken en zyn bekend voorstel deed tot scheiding der Indische en Nederland- sche financiën door een bydrage, een denkbeeld, dat niet de goedkeuring der meerderheid verwierf. Ook was hy verscheidene jaren president van het Indisch genootschap. In 1891 nam hy als minister van koloniën zitting in het kabinet-Van Tienhoven en na zyn aftreden maakte hy de reis naar Bri sch- Indië, waar hij thans verre van zyn vader land stierf. De overledene was een groot voorstander van maatregelen tot bevordering van 's lands weerbaarheid en van landbouwbelangen. Blijkens nadere te 's Gravenbage ontvangen berichten is baron Van Dedem gestorven aan bloedvergiftiging, ten gevolge van hevige koortsen. Op verlangen van den overledene zal hy te Calcutta begraven worden. De gemeenteraad van Delft heeft benoemd tot leeraar in het Hoogduitsch aan de hoogere burgerschool en 't gymnasium de heer Leopold, te Groningen. Door den voorzitter werd medegedeeld, dat de regeling der grensverandering tusschen Delft en de omliggende gemeenten by. het gewestelijk bestuur in ernstige behandeling is- Aan de vereeniging tot bevordering van het onderwys in handenarbeid werd gedurende 3 jaren een jaarlyksch subsidie verleend van ƒ300. De Vereeniging voor don Effectenhandel te Amsterdam heeft in de vergadering van gistermiddag besloten, niet enkel op Goeden Vrijdag, doch ook op den daarop volgenden Zaterdag geen beurs te houden. Generaal Booth werd gisteren te Utrecht door een talryke menigte in het station ont vangen. Daarop ging het in optocht, met de muziek voorop, door de stad naar het huis van mevr. Van Weede in de Maliebaan, en later naar de zaal van het Leger in de Wei straat. Gistermiddag was er samenkomst in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, en des avonds eene groote vergadering in „Tivoli". Heden zal generaal Booth voor de studenten eene lezing houden. Op 8 dezer wordt te Bloemendaal een telegraafkantoor oener bijzondere onderneming, ingericht met telephoondienst, voor het alge meen verkeer geopend. De diensturen van dit kantoor zyn geregeld als volgtop werkdagen van 87i tot 117» uur voor" 0n van 1 tot 37a ®n 57a tot 7 uren namiddags; op Zon en feestdagen van 87» tot 97» uur voor middags. In het district Appingedam is, by her stemming, tot lid der Provinciale Staten van Groningen gekozen de heer Boerema (lib.), met 1112 van de 1982 uitgebrachte stemmen. De heer De Vries (anti-rev.) kreeg 854 stemmen. Te Breda is in den ouderdom van 70 jaren overleden de heer J. Strootman, gep. hoofd ingenieur van 's Ryks Waterstaat. De minister van marine heeft lo. den luit. ter zee 1ste kl. H. T. Hoven, dienende als 1ste officier aan boord van Hr. Ms. monitor „Tygor", met 17 dezer in die betrekking ver vangen door den luit. ter zee 1ste kl. F. J. Stam; 2o. den luit. ter zee 2de kl. J. J. Rambonnet, uit Oost-Indië in Nederland terug gekeerd, op non-act. gesteld. De eerste zitting van hot nationaal con gres omtrent vakonderwys on vakopleiding wordt geopend op Woensdag 17 April e. k., des voormiddags te halftien, in „Maison Strouc- ken" te Amsterdam. Hebt ga Paradiso last gegeven, hem te leggen, dat gy u hier bevindt? Neen; ik moet eerst weten, hoe de zaken staan. Haar ik heb veel aan het oordeel van den markies overgelaten. Daar ie de markies, zei Hilda plotse ling, en myn man is bi) hem. Julia De Lusignan verbleekte, toen zy beide mannen zag naderen. Hoe groot het ver trouwen, dat zy in den metropolitaan stelde, ij ook mocht zyn, zy was te pessimistisch, om niot een oogenblik aan zyn oprechtheid te twyfelen, en vreesde dat de markies in zyn zending gefaald mocht hebben. Het gelaat van den markies stelde haar echter gerust. Majesteit, zei hy opgewekt, terwyl hy haar naderde, ik kan u mededoelen, dat metropolitaan Gregorius uw belangen volko men is toegedaan. Ik wist wel, dat ik my niet vergist had! riep de prinses uit, terwyl zich een blos van vreugde over haar gelaat verbreidde. Wat heeft hy gezegd, markies? Kan ik hier vry uit spreken? vroeg de markies, met een angstigen blik. 1 Zeker, zei Wilfred haastig. - Wees niet ongerust, markies, dat er hier een verrader schuilt. Janshah is volkomen te vertrouwen, - en de bedienden, die hy uitgekozen heeft, zyn stom als het graf. Er zou iemand van buiten binnenge- drongen kunnen zyn, zei Richborough. Dat is onmogeiyk! Wy zyn hier op voldoenden afstand van de hoornen, waarin zich een spion zou kunnen verschuilen. Er is geen boot in de nabyheid en wy kunnen dus veilig op gedempten toon spreken. Kom, markies, vertel my alles, zei Julia ongeduldig. Ge hebt den metropolitaan ge- sproken? Jawel, mevrouw! Mynheer Dacre gaf zyn kaartje af en wy werden terstond toe gelaten. Meneer Dacre deed 't voorkomen, of hy een reizend Engelschman was en als zoo danig een bezoek bracht. Hy herkende u dus niet? Neen. Ik had my te goed vermomd en hield my tevens op den achtergrond, terwyl meneer Dacre sprak over den toestand, waarin Busk zich bevindt. Ik wenBchte eerst te weten, wat Gregorius hierover dacht, aleer my be kend te maken. Dat was een nuttelooze voorzorgsmaat regel, zei de prinses, niet zonder eenige min achting. Ge hadt wel kunnen voorzien, markies, dat hy zyn werkelyke opinie voor een vreemdeling, als meneer Dacre, zou ver borgen houden. Dat is volkomen waar, zei Wilfred glim lachend, en hy heeft dit ook gedaan. Ik raad wat hy gezegd heeft, vervolgde de prinses, op levendigen toon: - hy verhief de republiek, verzekerde meneer Dacre, dat het land in een toestand van volkomen rust verkeert, en dat hy niet bezorgd behoeft te zpn voor een omwenteling. Uwa Majesteit heeft juist geraden, zei Paradiso. De metropolitaan was te slim, om zich tegenover mereer Dacre ongunstig uit te laten over de regoering. Maar toen ik myn naam noemde, wierp hy zpn masker af. Dat dacht ik wel, zei de prinses ver heugd. Welnu, wat zei hy over uw plot selinge verschyning? Hy scheen ln 't eerst te denken, dat mynheer Dacre te overyld te werk was ge gaan; maar toen ik hem den toestand bloot legde, erkende hy, dat hy zich vergist had. Hy weet dus, dat deze villa door onze party gehuurd is? Jawel, mevrouwt Maar hy weet immers niet, dat Uwe Majesteit zich in BuBk bevindt? Waarom hebt ge hem dat niet mede gedeeld? Ik vond bet onvoorzichtig, hem alles te zeggen. Ge hebt hem meer dan genoeg gezegd om onze zaak schipbreuk te doen iyden, als hy een verrader mocht blyken te zyn. Hy zal u niet verraden, zei Paradiso met overtuiging; hy is geheel aan dezyde Uwer Majesteit. Maar Uwe Majesteit moet zelf met hem spreken. En gy zeidet, dat hy niets van myn tegenwoordigheid in Busk vermoedt? Juist, mevrouw, antwoordde Wilfred snel; maar toen mynheer de markies en ik zagen, dat hy op onze zyde is, vroeg ik hem, of myn vrouw hem morgen zou mogen bezoeken. Hy stemde daar gaarne in toe, en myn vrouw kan dus morgen met u een be zoek by hom afleggen, en dan Dan, riep de prinses uit, zal ik weten of hy op myn zyde is, en hem bewegen, alle middelen, die hem ten dienste Btaan, aan te wenden, om de monarchie te hersteilen. Ge behoeft met ongerust te zyn, mevrouw Dus moet ik morgen naar Gregorius gaan? vroeg Hilda. Jawel en Hare MajeBteit zal u vergezellen. Hoe is de geest ondei het volk? vroeg de prinses haastig. Het land is in een toestand, waaruit elk oogenblik een revolutie kan geboren wor den, antwoordde Paradiso met groote vol doening. Hethodios is niet bemind; integen deel, hy kan elk oogenblik afgezet worden. Dan zal men de koningin terugroepen, zei Richborough. Neen, antwoordde de markies, langzaam het hoofd schuddend; men zal Upravado tot president uitroepen. Watl riep Julia hevig bewogen uit. Is het volk dan nog steeds republikeinsch? Over 't algemeen niet, maar Varzo be schikt over het leger, en daarin is al do macht gecentralizeerd. Het leger is sterk aan Upravado gehecht, en als hy president wenscht te zyn, zal bet leger hem uitroepen. Kunnen wy hem niet aan onze zyde brengen? Er is veel kans, dat wy dit zouden kun nen doen, antwoordde Dacre, vol vertrouwen op de toekomst; maar Uwe Majesteit zal morgen alles vernemen. Ik zal den metropolitaan opzoek" riep de prinses uit. Mevrouw Dacre za mij ver- I gezellen, en als ik eenmal y us ben, kunnen wy het een of andere middel beramen, om Upravado voor onze zaak te winnen. Indien U we Majesteit daarin mocht slagen, is onze zaak gewonnen. Methodio3 is mach teloos, wanneer het leger hem afvalt. Maar als dit plan mislukt Myn plan mislukkon? riep do prinses, met een spotlach, uit. Ik heb myn leven en myn vryheid niet op 't spel gezet, om op 't laatste oogenblik ailes te verliezen. XVIII. De mctropolllaau. Stepban Gregorius, het hoofd der Kerk in Busk, was een man van groote talenten, die met den vorigon koning zeor bovriend was geweest en de republiek slechts had erkend, om verdere binnenlandsche onlusten te voor komen. Hy bleef echter de monarchie toe gedaan on was een der voornaamste voor standers van het herstel der prinses op den troon. HU had in 't geheim er voor gewerkt. De plotselinge verschyning van Paradiso had hem verrast; dat de prinses ook op de villa „Tvartko" vertoefde, was hem nog on bekend. De metropolitaan zat in zyn werkkamer met zyn secretaris Nlcolaas, een bekwaam en scherpzinnig man, die hem zeer genegen was. Zy spraken over de samenzwering, waar- van Paradiso een en ander had meegedeeld. (Word', verjolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1