Dr. LAB'S UE Dr. Scliaepmau in „Doetrina". Gisteravond trad in den foyer der Stad6 zaal alhier voor.het studentengezelschap „Doe- trina" als spreker op dr. H. J. A. M. Schaepman. De foyer scheen te klein voor eene zoo talrijke uitgelezen schaar toehoorders en toehoorde- ressen. Dat de toeloop zoo bijzonder groot was, kan ons niet verwonderen, als we weten dat Yon Bismarck het onderwerp zou zyn eener boeiende rede van het geachte Tweede Kamer lid. Spreker begon ongeveer met op to merken dat Yon Bismarck ook tot die menschen be hoort, op wien de woorden van Brederode van toepassing zyn: „'t Kan verkeeren." Hoe wel do grijsaard de leiding van den Staat aan anderen heeft moeten overgeven, hy is en biyft de populaire man, die, ofschoon veroor deeld, beoordeeld, gecritiseerd, eene merkwaar dige verschijning is in de geschiedenis van Duitschland, van Europa, neen, van de geheele wereld. Otto Von Bismarck is een jonker, nog wel een Pommersche jonker, by uitstek en toont dit naar lichaam en geest. Onvermoeid in 't wtrken, was het voor hem een ontspanning Macchiavelli en Spinoza te lezen en te her lezen, en hoewel hy later de theorieën dier beroemde mannen voor zyn doel niet wenschte. onmiskenbaar hebben beide grooto geleerden een krachtigen invloed op hem uitgeoefend. Of is er van den Piinceps niets overgebleven? Ongetwyfeld. Hy is de aanvoerder en tegel(j- kertyd de dwinger van bet Duitsche volk geweesi, hy hield het oog gericht op het practisch leven en stelde de theorie in dienst der practyk. Do jaren '48 en '49 zouden Pruisen, dat Von Bismarck naar den Frankforterbond afvaardigde, toonen, welk een verstandige keuze was gedaan. Met het volle bewustzyn van zyn kracht besloot hy party te trekken van den onderlingon nay ver, het wantrouwen, het gemis aan zelfvertrouwen der bondsleden, die geroepen waren de laatste overblijfselen der groote Fransche revolutie te redden, van mannen, die in staat waren kleingeestige besluiten te nemen, en wetten in 't leven te roepen, die by hunne geboorte reeds ter dood veroordeeld waren. Von Bismarck heeft hier zichzelf leeren beheerschen, de groote staats man lachte wellicht om de kleinheid der afgovaardigden, maar zeker is het, hy min achtte hunne vereeniging, hy minachtte den bond. Van Frankfort verhuisde Von Bismarck naar de boorden der Nowa en trad aan 't Russische hof als gezant op, om deze plaats weldra te verlaten voor Parys. Hier voedde hy zich op in do Staatsmanskunst, hier smeedde hy nieuwe plannen, hier ontwikkelde zich krachtig de kiem van zyn streven: Duitschland groot en machtig te maken. Toon hy terugkeerdo naar Beilyn, bond hy den stryd aan met de liberale meerderheid der Kamer van Afgevaardigden, die hem een verhoogd budget voor oorlog weigerde. Kamer en Volk waren tegen hem, doch Von Bismarck volhardde. Hy stond onwrikbaar en had het vaste geloof eenmaal te zullen slagen, en dit moest wel, want hadden zyn plannen fiasco geleden, dan stellig zou hot Duitsche volk wraak nemen, niet alleen aan hem, maar ook aan do dynastie. Doch Von Bismarck zege vierde, hy volhardde en bezorgde zyn volk afleiding in do Duitsche oorlogen van Oos tenrijk in '04 en '66. Minstens zyu die oor logen onrechtvaardig te noemen, zy zyn ge zocht, koel berekend. Duitschland moest groot en machtig worden, ten koste van andere Staten. Zelfs Groen van Prinsterer en Gerlach heb ben die oorlogen geoordeeld, doch de yzcren man wist wat hy wildo on toen zyn staat kunde had gezegepr ïal-J, toonde het Duitscho volk, dat het zyn mannen wist te eeren on to schatten naar waarde. De Indemnit&tsgcsetz zag het licht, Von Bismarcks handelingen werdon goedgekeurd, aan den berooiden finantiöelen toestand kwam een einde, doch ook aan de handelingen van Von Bismarck, dio de critiek der eerlykheil en oprechtheid niet kunnen doorstaan. B. was een stap verder tot zyn dool gekomen, Noord- Duitschland was vcreenigd, Zuid-Duitschland niet. En met het eindo van dien oorlog bo gint eon ty-Jperk, waarin Von Bismarck handelt r.i t in 't openbaar, maar in 't geheim. H t wrrd'zyn streven een einde to maken aan het wantrouwen, dat vele Duitsche staton koestorden jegens Pruisen. En we moeten 't erkennen, de eminente man is er ton volle in geslaagd. Beieren, dat zich hot sterkst tegen Pruisens politiek verzette, gaf zich zelfs aan Von Bismarck gewonnen. Jegens Oostenryk nam Von Bismarck een welwillende houding am, zyn doel Oostenryk te weron uit de Duitscho staten is hem gelukt en dit was hem genoeg. Doch nu werd het zyn streven Duitschland, door reorganisatie van het leger, de hegemonie over Europa to verzorgen. Een oorlog met Fraukryk werd daardoor onvermydelyk, do haat en nayver der twee Europoesche groot machten ontlastten zich in een blo?digen oorlog. D litschland trad er zegevierend uit te voor- schyn: de eenheid van 't Ryk werd ge grondvest. Nu begint Von Bismarck eon stryd in 't binnenland, niet een met de Katholieke Kerk, dio in haar grondbeginselen door hom niet geschokt kon worden, maar met de Katholieken van het Duitsche ryk. Wat Von Bismarck gelei i heeft om tot dien Culturkampf over te gaan, weet de heer Schaepman niet met zekerhoid mede te deelen; of het zyn doel is goweest de goestelyko macht aan do wereld- ïyke ondergeschikt te maken, wy weten het niet, doch we kunnen wel aannemen, dat het ccsarisme ook in 't hoofd van den kanselier Von Bismarck gespookt heeft. In dien stryd heeft B. fiasco geleden. Een nieuwe vyand stak 't hoofd op, de sociaal democratie, en zoowel op zedolyk als op stoffelijk gebied heeft B. ook hier getoond heerscher te zyn. Was 't wonder, dat de man de bakens niet kon verzetten toen het gety verliep? Zyn meester, die hem had leeren hoogachten, was gestorven; een jong man, z.-lfheerschzuchtig, duldde zulk een overwegenden invloed niet en 't gevolg was: de val van den ijzeren kanselier. En nu zou Von Bismarck don drinkbeker drinkon, dien schier elke eminente en ener gieke heerscher gedronken heeft. Heeft hij gedacht, dat zyn werk mot hem zou vallen, hy heeft zich bedrogen gezien; zijn werk, de eenheid van Duitschland, de hegemonie in Europa, is blijven bestaan. Of die veroverde stelliDg van Duitschland lang van duur zal zyn, niemand zal het zeggen. Zeker is dit: Duitschland heeft zyn groot heid te danken aan Von Bismarck, die een vriend zyner vrienden, een vyand zyner vyanden was en de leer toegedaan: word ik geslagen, zoo sla ik terug. Op binnen cn buitenlandsche zaken heelt hy een onbeperkten invloed uitgeoefend. Handel en nijverheid ontgingen zyn aandacht niet en hy wist den tegenstander door zyn humor, zyn Olympischen toorn niet zelden een glim lach om do lippen te brengen. Trouw, liefde en gehechtheid kenmerkten zyn karakter en het moet ons verwonderen dat de strenge, eer zuchtige, heerschzuchtige en zelfs harde Bis marck blyken gaf hot gemoodsleven zoo diep te gevoelen. Slechts één voorbeeld 1 Het was een troost voor zyn zuster, by het verlies van een kind te hooien: „Kinderverlier ist derber als Selbstverlier." Von Bismarck, aldus eindigde spr., is en blyft een groot man voor de wereldhistorie. Dat hy zyne tekortkomingen heeft, dat hy wel eens misgegrepen heeft, willen we ver- zwygen; critiek mag op dit oogenblik niet uitgesproken worden. Het „Weltgericht" zal het vonnis wyzon. Het behoeft geen betoog, dat spr. van het begin tot het einde met de meeste aandacht gevolgd werd. Een luid applaus was de tolk der dankbaarheid van zyn auditorium. TWEEDE KATEHDl. Voortgezet werd de beraadslaging over het wetsvoorstel Hartogh tot wijziging van het Wetboek van Burgerlyke Rechtsvordering. In art. 42 wordt door den voorsteller eeno redactie-wyziging gebracht, in verband met een vroeger aangenomen amendement. Op art. 42, bevattende bepalingen omtrent afdoening van verhoor op vraagpunten, is ook een amendement voorgesteld door den heer De Kanierom de bepaling te doen vervallen, dat door de verzoekende party, naar aanleiding van de gegeven antwoorden vragen mogen worden gedaan. Hy acht dit oene ongewenschto uitbruJing van het verhoor, waardoor de eene party aan een examineerend verhoor van den advocaat der tegenpartij wordt onderworpen. Do heor Pijnappel bestrydt namens de C. v. V. dit amendement. Dat er stryd kan ontstaan tussehen de advocaten is waar, maar is dat bezwaar zoo groot? Do uitspraak van den rechter zal juister zyn, beide partyen gehoord. De lieer De Savornin Lokman bestrydt het wetsvoorstel. Hy acht bet in stryd mot de bewystheorio, dat de eene party de andere kan verhooren. Men mag dit niet in ons recht invoeren en spreker acht het van 't hoogste belang, vooral dit punt ernstig onder de oogen te zien. De party moet zelf weten, wat zy erkennen of ontkennen wil. Do heer Hartogh wyst er op, dat jaren lang eene bepaling werd gewenscht als 'nu wordt voorgesteld. Reeds in het ontwerp van 1865 kwam oene dergelyko bepaling voor en in de Juristen-vergadering van 1878 werd de wenschelykhdd van eene soortgelyke bepa ling met 52 tegen 8 stemmen aangenomen. Het is dus niets nieuws, wat wordt voorge steld. Wanneer het amen Jement-De Kanter wordt aangenomen, gaan wy achterwaaits. Do heer Willinge verdedigt het amende ment. Ook hy meent dat, wanneer hot ver- hooron tussehen partyen wordt toegelaten, de eeno partij de andere zal overrompelen door zyn hoofdvragen achter te houden. De heer De Kanter sluit zich liierby aan en waarschuwt nogmaals, het begiüsel van party verhoor, zoo geheel in stryd met onze wet, in dit ontwerp op te nemen. Het amendement De Kanter, daarna in stemming gebracht, wordt verworpen met 39 tegen 31 stommen. Artt. 42 tot en met 44 werden daarop goedgekeurd. Vakcongres. Het congres telt thans 379 leden, waarvan 129 vereenigingen en corporation en 250indi vidueele loden. rDe Nyverhtid" vermeldt nog de volgende vraagpunten, die aan de orde worden gesteld: Zyn de bezwaren van de steeds toensraendo verdeeling van arbeid in de fabrieksny verhei! voor den toekomstigen werkman door betera vakopleiding te beperken Hoe dient in het algemeen de vakopleiding voor do fabriek te zyn? (Inleider: de heer D. W. Stork). Behoort op ambachtsscholen onderwys ge geven te worden in de konnis en het gebruik van werktuigen, ook met het oog op de voor koming van ongelukken? (Aan de orde gesteld door de Ned. Ver. tot voork. van ongelukken in fabrieken en werkplaatsen). Tot hoever moet het voortgezet lager en middelbaar onderwys voor alle leerlingen gelijk zyn? en waar moet het verschillend worden voor afzonderlyke ambachten, vakken en be roepen? (Inleider: dr. H. A. J. Meyer). Op welke wfize kan het best voorzien wor den in het onderwys van die beroepen en am bachten, die thans niet op de ambachtsscholen onderwezen worden? (Inleidster: mej. Elise A. Haighton). Verdient in het algemeen de opleiding in do werkplaats of die in de ambachtsschool do voorkeur? (Voor welke ambachten in het by zond=r is het eeno of het andere stelsel het meest aanbevelenswaardig? Is combinatie van bei lo stelsels mogeiyk en wenschelyk? (Voor dracht, ingevolge art. 7 van het regt. van orde, van F. W. Westerouen van Moeteren KOLONIËN. BATAVIA, 1 tot 8 Maart. Het eiland Lombok zal voorloopig niet voor de particuliere landbouwindustrie worden open- gesteld. Dit is namelyk door de Regeering te kennen gegeven aan de heeren baron De Girard de Mieiet van Goehoorn en Versteegh, naar aanleiding van hun verzoek om afstand in erfpacht van een perceel woeste gronden voor eeno koffie onderneming op dat eiland. De „Soer. Ct." deelt mede, dat voor gc-steld is op de Lomboksche havenplaatsen Ampenan, PiJjoe en Laboean-Hauie een tol kantoor te plaatsen. Generaal Vetter gaat den 3den April met de „Prins Hendrik." naar Nederland. De heer G., gezaghebber op den bagger molen ter reede van Soerabaia, is dezer dagen op eeno treurige manier om het leven ge komen. Zich met 5 koelies op do trap be geven hebbende, van waar men de werking van den ketting kan controleeren, sloeg ue plank, waarop zy stonden, plotseling om, met het gevolg dat allen te water geraakten. Do inlanders kwamen weldra weer te vcorschyn doch van don heer G. was ondanks allo hulp geen spoor meer te bekennen. Vermoedelyk is hy door een slag van den ketting bewuste loos gewor-ien en direct gezonkon. (Soer.-CL) Uit Koowala Simpang (Tamiang) wordt gemeld, dat R tdja Aail, die na den dood van Kedjoeroean Moeda als opvolger van dezen gekozen was, overleden is. In den nacht van 2 op 3 dezer hebben Atjehers een verhoogd schilderhuis op het om rasterde erf van den controleur te Eji bekropen en de twee gewapende politie-oppassers, die er in waren (een derde had zich verwyuerd ooi te gaan eten), met klewangs of runtjongs deerlyk toegetakeld. Eén oppasser is aoodelyk en do ander zwaar gewond. Drie geweren gingen by deze gelegenheid weder ver loren. [Deli Ct.) Het „B. Hbl." schryft in zyn mail- overzicht De vele en zware ziekten, welke op dit oogenblik, nu de West-Mousson doorstaat, Lombok teisteren, stellen het groot gewicht in het licht van' het betrekkelijk kort ver loop der Lombok expeditie. Onophoudelijk toch was in de laatsto weken do aanvulling van het op Lombok achtergelaten garnizoen en zeer hoog zyn de ziekencyKrs. Koortsen van gevaarlyken aard en buikziekten zyn aan de orde van den dag. De beide katholieke aalmoezeniers, pastoor Voogel en pastoor Smit, zyn beiden de slacht offers geworden hunner onvolprezen plichts betrachting. Eerstgenoemde is met de grootste moeite geëvacueerd naar Magelang, laatstge melde naar Samarang, alwaar hy in hopeloozen staat is aangekomen en kort daarna overleden, met de berusting en kalmte, hom zyn gansche leven eigen. Voor hot behoud van pastoor Voogel bestaat gelukkig nog hoop. Men maakt zich geen denkbeeld van de innige vereering der Indische troepen, in wier midden deze beide geloofshelden onder de hevigste kogelregens gearbeid hebben. Zy vormden er met pastoor Van Braak op Atjeh, een drietal, zooals er in de groote Europeescho steden maar zelden een wordt aangetroffen. Hoogst plechtig en aandoenlijk was dan ook ue begrafenis van pastoor Smit, welke den 23sten Febr. te Scmarang heeft plaats gehad. Vrede zy der assche van dezen voor bediigen ChristenMaar weinigen hebben de liefde tot den naaste hun leven lang zoo deemoedig betracht als deze nederige dienaar des Heeren. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civic- Deyarteaun Verleond: Een jaar ver lof naar Europa, wegens langdurigen dienst, aan den controleur 1ste kl. bij liet binnent. bestuur op do bezittingen buiten Java en Madoera J, G. 11. F. Schuilei* tot l'eursuni. Ontheven: In verband met do plaats gebad hebbende ontbinding der militaire expeditie naar Lombok, eervol van de waarneming der betrek king van auditeur-militair bij den krijgsraad te velde op genoemd eiland, de substituut officier van justitie bij den raad van justitie te Makasser, nir. H. Oh. Van Meerten. Bepaald: Dat liet aan den architect 1ste kl bij den Waterstaat en 's lands Burg. Ópcnb. Werken J. Hardeman, wegens langdurigen dienst verleend eenjarig \erlof naar Europa, wordt be schouwd als te zijn veileend voor den tijd van twee jaren, wegens ziokte. V e 1 c o n d Twee jaar verlof naar Europa, wegens ziekte, aan don secretaris van de residentie Mndiocn A. J. H. W Baron Van Heeckeren. Gesteld: Voor den tijd van zes maanden of zooveel korter als zal blijken voldoende te zijn ter beschikking van den voorzitter van de land raden te Siudjai, Kadjang, Bikeroe, Boeloekomba en Saleijer (Gelebes en Üudeiboorigheden) om te worden belast met griffierswerkzaamhedon bij die rechtbanken, W. 1'. A Jacobsz Hosier, laatst klerk bij den landiaad te Semarang. Ontslagen: Op verzoek eervol uit 's lands dienst, de siibstituut-grüiier bij den Raad van Justitie te Soerabaia. mr. A Pacts tot Gansoyen. Benoemd: lot advocaat eu procureur bijden Raad van Justitie te Soerabaia, mr. A. Paets tot Gansoyen voornoemd. Tol substituut-griffier bij den Raad van Justitie te Soerabaia, do ambtenaar voor de rechterlijke maebt mr. II V. Monsanto, thans ter beschikking van den President van den Raad van Justitie te Semnrang. Bij bot Binncnlandsch Bestuur op de bezit tingen buiten Java en Madoera. In de residentie Menado. Geplaatst: In de onderafd. Tomminibocht, standplaats Posso, de contr. 1ste kl. G. F. M. Liobert; in de afd. Amoerang ter beschikking van den contr. aldaar de burg. ambtenaar N. H. Vcenslra. Verplaatst: Van de onderafd. Tomminibocht naar do afd Kema. do contr. 2de kl. E. Van Duyvenbode Varkevisser. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit 's lands dienst, de klerk bij de Algemeeno Rekenkamer F. E. G De Haan Bij den Waterstaat en 's lands Burgerlijke Openbare Werken. Benoemd: Tot opzichter 1ste kl en geplaatst in do residentie 1 robolinggo, de ambtenaar op non-activiteit U. W. Vr.u de Kamer. epartenunt Verleend: Twee maanden verlof naar Malang tot herstel van ge zondheid aan den 2deu luitenant der infanterie E. Kilian; id. aan den 2den luitenant E. Schutt; id. naar Tosari (Pasoeroean) wegens ziekte aan den 2den luitenant dor genie P. J. J. A. Geesink. Verlengd; Met een maand het wegens ziekte verleend verlof naar Soekabocmi aan den off. van gez. J. Pollak; id. aan den lsten luitenant- kwaitierineester J. T. Eichholt'/; meteen maand het #tot herstel van gezondheid verleend verlof naar Garoet aan den lsten luitenant-kwartier meester F. G. Jese. Verleend: Een jaar verlof naar Europa Avegens langdurigen dienst, aan den luit.-kol. dor inf. H. C. P. De Bruijn. Een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den kapitein der inf. P. A. G. Vermeulen en aan de 1ste luits. van dat wapen C. Jackson en I. F. Ter Bruggen Hugenholtz. Ontslagen; Eervol als militair-commandant van de Zinder en Ooster-afdeeling van Borneo, de luit.-kolonel der int II O. P. Do Bruijn. Benoemd: Tol militair-commandant van de Zuider- en Ooster afdeeling van Borneo, de luit.- kolonel der inf. A. 'H W. bcbeuer. Gesteld: Op verzoek op non-activiteit buiten bezwaar van den lande, voor den tijd van een jaar met ingang van 15 Maart 1895, de off. van gez 2de kl A. Van der Scheer. Overgeplaatst: Bij het 13debat.inf.de lstc luit. te Barabei G. C. Butin Bik; bij het lste depót bat. de 2do luit. bij het 6de hat. inf. te Magelang N IJ. O. Bloemhard; bij hot 3de depót-bat. de 2do luit. te Bandjcrmasin It. H. Berg; bij het lsto depót-bat. de lste luit. te Palcmbang V. J. Van Marie; by hc-t lste depót bat. de lsic luit. te J'outianak N. H.Schey; bij hot G. B. dc-r Z.- en O at'd. vail Borneo do lste luit bij het Ode bat. te Magelang A. C. C. Musch. Geplaatst: Bij aankomst bij het G. B der Z;- en O. afd van Borneo de lste luit. der inf. uit Nederland verwacht wordende als zrjnde gede tacheerd bij het leger h. t. 1. J. Beijers; by het G- B. van Pulembang do 2de luit. der inf. uit Nederland verwacht wordende als zijnde godet. bij hot leger li. t. 1 11. Van Hennekeler; bij bet lste depót bat. do kap. der inf. geëvacueerd van Lombok naar Soerabaia J. 11. G. G. Angenent; bij den geneesk. dienst in de lsto mil. afd. op Java to Batavia, de off. van gez. 2de kl. uit Nederland aangekomen, bestemd voor den dienst h. t. 1. P. E. Coster. Verleond; Een jaar verlof naar Europa wegens langdurigen dienst aan den kap. der int. II. G. Van Diormen. Ingetrokken: De overplaatsing naar Lombok van den lsten luit. bij het lste depót-bat. to Mr.- Comelis II. C. D. F. A. Brouwers. G) verge pl aatst: Naar Lombok do 'kap. bij het lsto depót bat. W. F. A. Lucher, de lste luit. bij het 8slo bat. H. Ermerins, de lstc luit. bij het lsto depót-bat. jhr. J. G. A. Von Schmidt auf Altenstadt en de 2de luit. bij liet depót-bat. D. Bakker; als kwartieim. bij' het 9de bat. Weltevreden, dc 2de luit -kwartierm. bij don-ge westelijken intendant K. F. G. Pourcbez; als ondei-construclem bij den artil. coustructiewmkel te Soerabaia, lste luit. bij do lsto comp. artil. te Batavia J. Dc Boer; bij de lsto comp. artil. te Batavia de lste luit. bij de 9do comp. aldaar E. Van Tbiel. Geplaatst: Bij het lste depót-bat. te Mr.- Comelis de kap. der inf.. geëvacueerd van Lombok, W. J. C. Greutz Lecbleituer; bij aankomst bij het 2de depót-bat. de lsto luit. L. M. Keetell, voor den dienst h. tl uit Nederland verwacht wordende. Verlengd: Met eene maand, hot wegens ziekte aan den kap.-intendant N. J. Van don Bent verleend verlof naar Soekaboemi. Verleond; Twee maanden verlof naar Pelan- toengau wegens ziekte, aan den lsten luit. der inf. J. J. Diomont; idem naar Salatiga tot herstel van gezondheid aan den kap. der inf. M. A. Stein. Verleend: Een jaar verlof naar Europa, wegens langdurigen dienst, mot ingang van 31 Mei 18ó5, aan den off van gez. lste kl. W. J. Hubers van Assemaad. Overgeplaatst: Als commandant der art. in de lste mil. afdeeling. to Batavia, de majoor bij do 23sto compagnie artillerie aldaar G. F. Beer. Vorlcugd: Met een maand het wegens ziekte aan den kapitein dei ïuf. J. 11. Hartmaan verleend verlof naai Magelang. Verleend: Twee maanden verlof naar Malang of Piigcn, wegens ziekte, aan den kapitein bij den artillerie-constructiewinkel te Soerabaia E. Nrjenhuis. uepartement van Marine. Overgeplaatst: Bij de Gouvernemonts-Marine van het stoomschip .Sperwer" op do „Zeemeeuw" de 2de machinist G. J. Dassel en van de „Zeemeeuw" op de „Sper wer" de 3de machinist W. Polderman. Burgerlijke Stand van Leiden, van 2S Maart tot en met 3 April. BEVALLEN: C. Drost geb. Liesting D. J. E. Guldcniond geb. Blijleven Z. ALS. Do Tombe geb. De Koning Z. i\l. Develing geb. v. Ileusden Z. S. Homerik geb. Schroef D. E. Ivukler geb. v. Rosse D. G. Peter geb. Brouwer Z. A. M. D. Van Es geb. Braudse D. A. E v. d Worm gel». Keyzer Z E. Langevcld geb. Otgnar Z. A. Gijzen ij geb. Ouwerkerk Z. J. H. Dumoulin geb. Do Hart Z G. De l'Eclusegcb. Braggaar D L. Al. Neuteboom geb. Delineer D. G. J. Vlieland geb. Grolman Z. J. v. Klaveren geb. v. d. Wilk D. M. A. Dool geb. Duyverman Z. G. De Wolf geb. Braxhoven Z- W. H. Anes geb. Draaysma Z. G. Van t Hof geb. Hommcrson D. J. W. Terpstra geb. De Gunst D. P. Beij geb. Dirkzwager Z. M. E. Meijers geb. Lainboo D. AI. F. Trel geb. Do Kruijs D J. Neuteboom geb v. d. Aleer Z. G. J. Wolff geb. Bonting D. AI. v. d. Keydcn geb. Laman C. M. Groeneveld geb. De Hu Z. Al. Hasselbach geb. Waasdorp Z. M. E. P. Do Haas geb. Slegienborst D. AL E. Selier geb. De Blauw Z. J. J. S. Nieuwenhuijs geb. Boekhoud D. H. G. H. d'Baone geb. Van Well Z. W. S. Timmerman geb. Jansen Z. AL Anneezo geb. Tegelaar Z. J. M. L. Scüoon- dergang geb. Speet D. GEHUWD W. C. Bender jra. en G. J Neder- bragt w. H. A. Blonk jm. en A. II. Schuite jd. N. Den Tonkelaar jm. en H. G. Smit jd. J. Curlier jm. en M Piket jd. H. W. Hooge- boom jm. en J. Van liet jd OVERLEDENS. Privc geb. Vau der Steen V. 68 j. E. J. Kneijbel Z. 1 m. L. J. V. Schnt D. 18 j. S. Martijn D. 5 m. J. J. Van Mastngt Z. 6 in. J. H Hensing Z. 8 m. P. Goedeljeo AI. G4 j. G. Vau Egmond Z. 16 m. W. Lekkerkerker Z. 13 m. C. Azier geb. Van der Huizen NV. 80 j. J. A. Oudshoorn geb. Den Boer V. 55 j. P. K. Wienhoven M. 45 j. J. Christiaanso M. 65 j. S. Den Os D. 9 j. P. Vermeer Z. 15 j. L. J. Ten Feye D. 42 j. J. D. W. Terpstra D. 1 d. W. Jansen Z. 19 j. -J S. W. Fakkel geb. v. d. Berg W. 70 j. I Hollebeek Z. 8 w. M. E. Meyers D. 5 u. j' Van dor Reijden geb. Overmeer W. 68 j. II j Kuiper M. 34 j. N. P. Dool Z. 9 j. L. li Van Hilst M. 74 j. Burgerlijke Stand. ALFEN. Be v all on: A H. Bahlmaon gob. Van Zijl Z. Overleden" J. 1'Ami Z. 32 j. S. Kooiman D. 1 m, J Vau dor Eist, eclitg. vaa J. Sam.GSJ.' Gehuwd; H. W. 8peelman od T. P. fJaiaman, AARLiNDERVEEN. Bevallen: M. VauZwieten geb. Boijer Z. Th. Poneioen geb. Vaa Buuxcn Z. u. Boerofijn geb. Pal.ng Z. Overleden. P. Van der Wilk, eclitg. vari P. Van 't Wout, G7 j. J. Van Mnijen echt... van G. Ver- erk, 3G j. C. Vie, wed. van G. Boneelaar, 74 J. (te WaddiDgsveen). BODEGRAVE. B e v a 11 o n: M. P. Van Andel geb. i Van Dis Z. J. Ooms geb. Oadahooru, D. J. Barget geb. Van der Starre D. O v e r Le d.e n-: G. Van. der Neut, eclitg. van F. Bekktr 75 j. C- Harskamp, wen. van A. Verboom, 81 j. L. W. Griffioen 4 m. M. Stigtc-r, cchtgen. van EL Okkerse, GG J. M. Wilaohut 9 m. W. Zeilatra, 1 j. Gehuwd: H. Van R^ja jm. 21 j. en L. W. Schouten jd. 22 J. BOSKOOP. Bevallen: M. Van Lint gob. Van Dneleu D. Overleden: P. J. Hofman 11 m. J. Kra?ij- kamp 5 m. J. M. Hoemeliar 7 m. P. Van der Werf geb. Rykelijkbuizen 73 j. P. O. Spek 7 m. HAZERSWOUO Bevallen: A. Sneeuw geb. Van Lulmg Z. L. Koppa gob. Schellingerhout D. U. F. Wiadhoret geb. Klein Z. Overleden: C. Van Veen D. 9 m. J. M. Do Groot D. 8 m. C. Pouw, ichtg. van A. W. Opdam, 46 j. TER AAR. Bevallen: J. Bobraverue geb. Van Hcmabergen D. RECLAME», a 25 Cents per regel. By de Kindervoeding heeft men hot meeste succes met in bussen van '/a Kilo inhouel a Ött Cis. en Kilo a 36 Cis. 7215 10 Chemisch zuiver en kiemvrij, uil de JKederlandsche Albuminefabriek, loeiden. G emengd Nieu ws. Do certificaten der a. s. Wereld tentoonstelling betreffende het Hotel-en Rcis- wezen te Amsterdam vinden hier goeden aftrek. De inteekening daarop by de „Rynlandsche Bank" was vry belangryk. Gisteravond omstreeks tien uren had er in de tappery van den heer Faes, in de Bakkersteeg alhier, een schoorsteenbrand plaats. Het mocht den bewoner van genoemd perceel met nog eenigo personen spoedig ge lukken, den brand meesier te worden, waar door verdere hulp overbodig werd. Hedenmiddag werd met bluschmateriëel uitgerukt naar de St.- Jacobsgracht, waar een begin van brand was ontstaan, maar ook hier was geene extra hulp 'tot blusschen noooig. De rechtbank te 's-Gravenhage veroordeelde heden, in zake de berooving van een veehandelaar in oene herberg aan de Sionsteeg te Leiden, de twee vrouwen wegens diefstal in vereeniging tot een jaar en zes maanden; een der twee jonge mannen wegens het opzcttelyk voordeel trekken van het ont vreemde geld eveneens tot een jaar en zes maanden en den andoren jongen man wegens gelyk feit, gepleegd onder de verzwarende omstandigheid van vroegere veroordeeling, tot twee jaar gevangenisstraf. Wegens d i e f s t a 1 v a n een aan tal Savoyo kooien van een stuk bouwland onder Rynsburg, op Maandag 28 Januari jl.stonden heden voor de Haagscho rechtbank terecht een arbeider en een jongen van daar. Hoewel verschillende getuigen verklaarden, personen als de beklaagden op het bewuste stuk land te hebben gezien en den eersten bekl. te hebben herkend als een dier personen, terwyl de tweede bekl. was gezien met een kruiwagen, welke ook in het bouwland gevuld met kool gevonden werd, ontkenden de beide beklaagden zich aan het hun ten laste gelogde to hebben schuldig gemaakt en hielden dit ook vol nadat de president hun op verschil lende voor hen verzwarende omstandigheden en op hun wankelende houding in deze had gewezen. De officier van justitie achtte '.oor do getuigenverklaringen en verschillende aan- wyzingen de schuld van beide beklaagden voldoende bewezen en vorderde wegens stroo pery voor den arbeider éóne maand en voor den jongen veertien dagon hechtenis. Uitspraak over acht dagen. Gisteravond is in de plottory aan het Zieken te 's-Gravenhago een draaiend vliegwiel, van eenigo duizenden kilogrammen zwaarte, stuk geslagen. E n werkman werd door een stuk yzer in de zyde licht getroffen. Het ongeval veroorzaakte materieel© schade, daar de stukken yzer heinde en ver weg geslingerd werden. Door de politie te 'sGravenhago is proces verbaal opgemaakt wegens het plegen van oplichting met gebruikmaking van een valschen naam tegen een 18 jarigen kantoor bediende, die eerst onlangs uit de gevangenis werd ontslagen. Het jongmensch had nl. by een rywielen- verhuurder in het Haagsche Bosch een machine gehuurd op naam van een ingezetene van Den Haag en de fiets ni6t teruggebracht. Het rywiel werd gisteren door de politie ten zijnen huize in beslag genomen. Uit Amsterdam meldt men, dat eenige juweliers besloten hebben een vereeni ging op te richten tegen de vereeniging der chefsjuweliers, om de werklieden in hun stryd voor het minimum-tarief te steunen.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2