Met ingang van 1 Sept. a. s., aan W. A. Elberts, op zyn verzoek, eervol ontslag ver leend als leeraar aan de Ryks-hoogere burger school te Zwolle. By het personeel der militaire administratie benoemd: tot majoor-magazynmeesteij de kapiteins-magazijnmeester N. W. Torró, M. H. Damme en C. J. Kikkert, hoofden der centrale magazijnen van militaire kleoding en uitrusting, respectievelijk te Amsterdam, te Delft en te Woerden. Met ingang van 5 dezer aan mr. P. Dozy, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Stad Delden en Ambt Delden. Aan G. J. Wilbrink, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Lunteren, ge meente Ebde. Aan W. H. Houwiog, controleur der directe belastingen en van het kadaster te Breda, vergunning verleend tot het aannemen der onderseheidingsteekenen van ridder in de orde van do Eikekroon. TWJEfcöK KAW1ER. Bij het voortgezet dobat over het voorstel van wet van den heer Hartogb, houdende wijzigingen in het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering, is art. 16 (het hooreu van getuigen door een buitenlandschen rechter) goedgekeurd, daar de minister wel terugneming aanbeval, doch niet het artikel nadeelig vond voor de hangende internationaleonderbandehng. Met 40 togen 25 stemmen werd verworpen het amendement der heeren Heemskerk en Rink, om, in plaats van mondelinge procureur- stelling, schriftelijke voor te schrijven. De wijzi ging van art. 136 werd aangehouden tol heden. Artt. 137 tot en met 140 werden z. h. s. goedgekeurd. Art. 141 (bepaalt dat alle verweringen en exception tegelijkertijd moeten worden voor gedragen). Door den heer Willinge ie op dat artikel een amendement voorgesteld om vrijheid te geven aan den verwterder om de exceptie van onbevoegdheid dos rechters vóór aiie weren afzonderlijk voor te dragen en te doen uitwijzen. Volgens art. 156 der Grondwet kan niemand tegen zijn zin worden gebracht voor een anderen rechter dan de wet aanwijst en dus moet de gelegenheid gelaten worden reeds dadelijk de exceptie van onbevoegdheid op to werpen, indien gedaagde meent dat daartoe termen bestaan. De heer Drukker zal tegen het amendement van den heer Willinge stemmen. Oppervlakkig klinkt het zeer juist, wanneer men zegt: gg kunt toch niet verlangen dat men zich verdedigt tegenover een onbevoeg den rechter; maar met evenveel recht kan men zeggen: gij kunt toch niet verlangen dat men zich verdedigt tegen eene dagvaarding, welke onduidelijk is. Om uit te maken of een rechter competent is om een zaak te be handelen, moet men treden in de behandeling van de zaak zelve, en aanneming van het amendement zal alleen leiden om een proces te rekken door drie voorafgaande instanties. Zij, die dit voorstel korter en goedkooper recht voorstaan, kunnen onmogelijk hun stem aan dit amendement geven. De beer Harlogh wyst mode op het groote bezwaar, dat in aanneming van dit amende ment is gelegen. Daardoor toch zou men de deur openzetten voor tal van misbruiken, zooals door den hoor Drucker reeds werd opgemerkt. Neemt men dit amend, aan, dan zal men in theorie iets gedaan hebben, maar in de praktijk zal de zaak blijven golyk zij is. De heer Pijnappelvoorzitter der C. v. R., deed opmerken dat do heer Willinge zich ten onrechte op de Grondwet beroepen heeft. Over de zaak au fond zal de rechter nooit uitspraak doen wanneer hij niet bevoegd is. Voorts deelde spreker mode, dat er éón lid van do Commissie van Rapporteurs is, dat met het amendement modegaat. De heer J2. Mackay motiveerde zijn stem voor het amendement. Waar het opwerpen der exceptie van onbevoegdheid wel is toe gelaten voor ons strafrecht, waar het toch vooral aankomt op snelle afdoening der proce dure, daar begrijpt spreker niot waarom men het vooraf opwerpen der exceptie van niet- ontvankelijkbeid zou weigoreu in de burger- procedure. Het amendement-Willinge, daarna in stom ming gobracht, word verworpen met 55 tegen 9 stommen. Aanstaanden Donderdag zullen worden bo- handeld de wetsontwerpen o. a. tot voor- loopige regeling van de handolebttrekkingen met Portugal en tot schorsing van h#t uit voerrecht op suiker in Nedorlandsch Indiê. De Voorzitter deekle mede dat de cen traio afdeeling bij nader beraad heeft besloten het tweede sectie onderzoek betreffende het wetsontwerp tot aanvulling en vwhooging van het VlIIste Hoofdstuk der Staatsbegroo- ting voor 1895 te doen plaats bobben na het Paascb-recös. Fraatjes over Kunst. Vlokken. LV. De heer J. F. NiormoiJer hoeft den schilder Jan Voth in „Do Amsterdammer'' van 24 Maart jl. aangevallen over een bericht, dat de laatste in „Do Kroniek" heeft geplaatst, en het schijnt den heer Veth niet alleen in letterlijken zin groen en geel voor de oogen te zijn geworden, bij 't doorbladeren van dat weekblad. Als immer-handig debater ant woordt by wol heel aardig in „De Kroniek" van 31 dezer, doch ook 't slot van des heeren Niermeyers artikel bevat veel waars: „Maar we lezen geen bojkeu meer. W(j lezou tijd schriftjes en berichtjes over een boek; en schrijven dan zelf. weer een berichtje." Er zyn echter een paar zaken in Veth's artikel, die de aandacht verdienen, o. a. waar hij 't over het batik-werk heeft. „En de mooio batik ornamentiek op de rijke sarongs 1" zoo roept hy, vragend, uit. „De handeldrijven de blanken hebben de patronen nagedrukt en hun machinaal surrogaat onder de inlanders verspreid, zoodat dezen, om te kunnen concur- reeren tegen dat fabriekswerk, werden ge noopt zeJf met stempels gedrukto stof in do plaats van het kunstige batik werk te ver vaardigen. Ziedaar de zegeningen onzer be schaving, en o us respect voor ïndischen kunstzin, waar die nog in vollen bloei door do Nederlanders werd aangetroffen. Ja, zoo absoluut heeft het de Companie aan eerbied voor de ingeboren versiorings- kunst van het ovorheerschto volk ontbroken, dat men op de Hollandsche Scholen, waar Indische meisjes gaan, den kinderen in plaats van hen de aan onzen kunstzin verre supe rieure patronen der sarongs voor te houden, Europeesche gruwols van vitrage-gordijn-mo- dellen in de maag stopt, om hen te bescba ven natuurlyk Een tweede uiting van Veth wil my, op zyn zachtst uitgedrukt, voorbarig toeschijnen, 't Is waar hy zegt: „Aan do Wajang-poppen, of eigenlyk aan don Wajang, wordt een boek gewyd door een geleerd ethnograaf, dat uit gegeven zal worden door het Koninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde. Dat kan ongetwijfeld een respectabele arbeid leveren, maar is de kans groot, dat de kunst dier expressieve poppen daarmee in den aard bestudeerd zal blyken? Maar do Franscbe Consul te Batavia, die een stel poppen opzond naar het Louvre, maakte er dadelijk oenige aardige opmerkingen over, die hun karakter als kunst raken." Het is zeker goed te noemen dat, zooals bi) de batik quacstio, de heer Veth feiten noemt, doch als hy, zonder er nog iets van af te weten, gaat veronderstellen dat de deskundig.* beer Serrurier, by de behandeling van don Wajang, niet over die ku:ist zal sprekon, is hy stellig voorbarig, en misschien fout in galop tevens. Hy zal dan ook wel vreemd hebben opgekeken toen do „Spectator" (N°. 13) uitkwam, waarin van de hand dos heeren Serrurier een Z' er interessant artikeltje wordt aangetroffen: „Kunstindustrie en Ethnologie.'" Ik verwys er naar, bet slot er van citeerend „Naast de verzamelingen van oude Vader- landgche kunst moot worden rekening gehou den met het museum van algemeene volken kunde, waar de uitingen van 's menschen geest op stoffelijk gebied onder alle hemel strekGn in klassen en gradaties zyn gerang schikt, van du moest elementaire tot die, wier lange gescbioüenis, 't zy van volmaking,'t zy van verwording, m dat museum behoort tu wor .an uitgevorscht; waar men na kan spo* ren hoe, en onder welke invloeden de kunst smaak geleidelijk veredeld of verbasterd wordt. Zulk eon museum, in een der grootste steden van ons Vaderland gevestigd, is inderdaad een eisch dos tyds." Ik durf stellig verzekeren dat de heer Ser rurier, door het neerschryven van dezen éénon volzin reeds, de belofte doet den belangrijken Wajang niet uitsluitend wetenschappelijk te behandelen, maar ook aan de kunst een ge deelte tekst te wijden. C. V. Gr emengd Nieuws, Blffkens een in dit nommer voor- komende advertentie gaat de tegen beden- avond aangekondigde opvoering van Van der Lindens opera „Leidons Ontzet" in den schouw burg alhier niet door. De Leidsche Photografen-ver- eeniging zal Donderdag, 11 April a. s., een propagandas oud houden iu de kleine zaal der Stadszaal, ingang Aalmarkt. Do inzendingen voor do tentoonstelling worden uiterlyk Maandag ingewacht. Morgen, 4 April, hoopt Willem Van Tongeren, huisschilder, den dag te her denken, waarop hy vóór vfff en twintig jaren in dienst trad bff den heer A. Van der Mark, alhier. Op het telephoonkantoor te Sasaenbeim werden gedurende do maand Maart 1895 behandeld 74 telegrammen, waarvan verzonden 33 en ontvangen 41. De rechtbank te Rotterdam ver- oordeeldo G. V., schippersknecht to Zwam- mordam, wegens diefstal van een mos, tot eene maand gevangenisstraf. Te Rottordam word gisteren vanwege do afdecling Rotterdam, Schiedam en Omstreken der Maatschappij van Landbouw de gewono jaarlyksche tentoonstelling van voe on pluimgedierte gehouden. In plaats van den Doelen, die to klein werd, was thans voor de eerste maal de veomarkt in gebruik ge nomen. Alle afdoelingon waren fl nk vertegen woordigd; vooral die van het melk- en drachtig voo werd geroomd. Ook was het pluimgedierte weer ruimschoots aanwezig en als gewoonlijk was liet de heer Bicker Caarten, dio zich het leeuwendeel der daarvoor vastgestelde pryzen zag toegekend. Het mooie weer droeg er toe by het bezoek aan do tentoonstelling zeer druk te doen zyn, waardoor den geheelcn dag, aan don ingang, die ongelukkig ook als uit gang dienst moest doen, een geweldig gedrang ontstond. In Afd. A, gemest vee, waren ingezonden 217 nummers, in afd. B, niot gemest vee, 47 nummers; in afd. C, melk- en drachtig voo, 37 nummers; in afd. D, aan fokvec 123 nummers en in afd. E, pluimgedierte, 214 nummers. Alles te zamen genomen, wa8 dan ook het getal inzendingen vrjjwat belangrijker dan vorige jaren. Do op gisteren bepaalde plei- dooien in zake de vordering van den Amster dammer Flörke tegen den burgemeester van 's Gravenhage konden niet doorgaan wegens ongesteldheid van mr. Biederlack, die m deze zaak voor den eischer zou optreden. Do Haagsche rechtbank heeft nu den 26sten November a. s. den eerstvolgenden beschik baren pleitdag voor de mondelinge toe lichting der zaak aangewezen, voor het geval pari yen niet van pleidooi afzien, wat ook mogelyk is. De perceelen, benoodigd voor de verbindingslijn tusscben de stations Delft- scbepoort en Maas, te Rotterdam, moeten volgoos een schrijven, door de eigenaars ont vangen, met 1 Jan. 1S9G opgeleverd worden. Een jonge polder baas, die eerst twee maanden geleden gehuwd was, is gister ochtend tusschen de machine van een voor Amsterdam in het IJ liggenden baggermolen geraakt en vermorzeld. Zyn lyk is naar Am- sterdam overgebracht. Voor de 4de Kamer der rechtbank to Amsterdam stond gisteren terecht H. A. Rol .hof, 64 jaar, vroeger marktmeester te Amsterdam. In de dagvaarding wordt bekl. ten laste gelegdgednronde de eerste helft van het vorig jaar ontvangen marktgciden öf niet, öf te laag te hebben geboekt. Daarna zou hy valsche- lyk maandstaten hebben gemaakt en die hebben gebruikt als echt, waaruit nadeel kon ontstaan. De cagvaarding vermeldt dat bekl. in plaats van de bedragen f 152.50, f 63.70, f 672.50 en /"85S.49, zou hebben geboekt f 159.50, f 64.60, f 675.63 en /"8GG99. Bekl., die niet in hechtenis was, gaf aan de rechtbank eene verklaring van zyn werk- krmg; hy was werkzaam in de 4de en 5de marktafdeeling en had de administratie over de xnarktgelden aan groenten-, fruit- en turf markt. De verschillende boekingen tegen lager bedrag beweerde hy gedaan te hebben ter goeder trouw en onder contrölo van autori teiten van het marktwezen, fly zegt alles gedaan te hebben om de marktgciden op te dryven en stak geen cent er van in zyn zak; na zyn ontslag had by niets overgehouden. Na het lezen van verschillende stukken en het verhoor van beklaagde, wat geruimen tffd vorderde, word overgegaan tot het verhoor der getuigen. Er waren er acht, allen gemeente ambtenaren. Op verschillende gronden requireerde het O. M. ön wegens valschheid in geschriften, èn wegens het gebruik maken er van, ön wegens verduistering van gelden, tegen den beklaagde eene gevangenisstraf van 3 maandon. Mr. Simons concludeerde op alle punten der te-Lste-logging tot vrijspraak. Zwaar was reeds bekl. gestraft door zyn ontslag, hetwek, naar pl. betoogde, niet moest gegeven zyn vóór het onderzoek in deze raak was afge- loopen. Subsidiair riep pl. de clementie der rechtbank in. Na re en dupliek werd de uitspraak bepaald over 14 dagen. H. J. Diessel, beschuldigd van openlyke geweldpleging in vereeniging met anderen op den bakkersgezel J. P. Br-ints in de fabriek van de Wed. De Jonge, te Amster dam, in den nacht van 30 op 31 December, is gisteren deswege vrijgesproken, doch ver oordeeld wegens eenvoudige mishandeling van genoemden Brants, tot 1 maaDd gevange nisstraf. Do 4de kamer der rechtbank veroordeelde hot meisje en den jongen man, die do vorige woek terechtstonden wegens diefstal en heling van gasglooilichtbranders, tot 3 en 6 maanden gevangenisstraf. Gisternamiddag had te Utrecht op het sportterrein do aangekondigde voetbal wedstrijd plaats tusschon do „Maidstone- football club" uit Londen en een „Nederlandsch- studonton-olftal". Do Engelschen hadden eerst de wind mede en maakten vóór half time óén punt, de Hol landers geen. Na half time werd door geen van beide partyen meer een punt gemaakt. Yan do Engelschen muntten uit mr. Smith en mr. Ward, van de Hollanders de heeren Schorer, uit Leiden, Van Manen en Yan den Bosch, uit Delft, en Kan, uit Utrecht. Do Engelschen wonnen alzoo met 1 tegen 0 punten, do kleinste overwinning- De studen ten weerden zich dus flink; de partyen ston den vrywol gelijk. Een jong landeigenaar uit Nieu wer Schmns, de heer F., dezer dagen te Bellingwoude eigenaar geworden van een boerenplaats, reed met een zware houtvracht door de kom van die gemeente. De paarden, schichtig geworden voor een al te kort aan den wog staanden molen, sprongen zywaarts, zoodat de geleider van den wagen viel en de volle vracht hem over borst en buik ging. Deerlijk verminkt werd by opgenomen en in een nabyzijndo woning onder geneeskundige behandeling gestold. Na oenige uren reeds is hy bezweken. Niet alleen de gewone scheep- vaart, maar ook de stoombootdienst tusschen Luik en Seraing is opgeschort. De hevigheid van den stroom maakt de bewegingen der stoombooten gevaarlijk en het aanleggen uiterst moeilijk. Mejuffrouw Joukje Postma, te Mi dom, die den 1 lden Febr. jl. bij den schaat senwodstryd voor vrouwen te Leeuwarden den eersten prys behaalde, heeft van den heer J. Barker, te Londen, ai9 met twee zyner landgenooten dien wedstryd bywoonde, een paar fraaie Engelsche schaatsen ten geschenke ontvangen, als een biyk van hoogachting. Voor Duitschland schynt het gevaar voor overstrooming voorby te zyn. De Ryn, de Moezel en de Weichsel, die tot Zondag nog altyd stegen, dalen thans. In Oostenrijk ziet het er echter minder goed uit. De Donau stygt snel en heeft reeds lage landen over stroomd en uit hot Markdal komen ook on gunstige tijdingen. Welk een genot, soldaat te zynl Engelsche bladen deolen de volgende verlei* deiyke advertentie mede van een werver- Y. R. Sergeant Tomfrett, Wervingssergeant, Barking. 100 Recruten 100 gevraagd 100 gevraagd Loyale en trouwe borsten, om in Harer Majestsits regimenten, de goede oude „Fla Irons (het 44ste) en de „Pompedours" (het 56ste) te dienenD9 vier en-veertigsten liggen nu in Termoy (Ierland), waar zjj lekker zyn als lords, en zich den tyd korten met vis schen, bootje-varen, schieten naar de schijf, wandelen, cricket en allerlei andere sport. De zes en-vyftigers staan nu in Indié, het sol- datenparadys, waar Tommy Atkins zijn eigen oppasser en mrs. Atkins haar eigen huisknecht krijgt. Twee uurtjes exerceeren in den vroe- gon morgen, en het overige van den dag zfft gij vry man, en dat op een plaats, waar ontspanning van allerlei aard te vinden is. Thans is het de tffd om te teekenen, wanneer gy goede officieren, goed eten, goed drinken, goede kleeren, goede huisvesting, goede beta ling, goed gezelschap en sport in overvloed kunt krijgen De Armeaisehe gruwelen. Uit Ghou Tumisser (Russisch Armeensche grens) stuurt de correspondent van de Lon- dener „Daily Newseen derden brief aan zyn blad, dd. 7 Maart. Ditmaal ondervroeg de correspondent een Turkschen sergeant, een fanatiek Muzelman, die met een duivelsch pleizier vertelde, hoe by de „christenhonden" heeft vermoord en gemarteld. In het midden van Augustus hadden zoowat 28- a 30,000 man, reguliere troepen en Kurden, stelling gevat by de christen-dorpen van Sassoen. Toen kwam kolonel Ismaïl-Bey van Moesh, om het bevel over de troepen te nemen, en hy bracht uit Erzeroem en Erzingian ongeveer 3500 man mee. Den dag na zyn aankomst liet Ismail Bey de troepen carré vormen en ging, met de officieren en een hoog burgerlijk ambtenaar, in het midden staan. Hy had een papier in de hand en riepDit is het firman van den Paaïshah. Daarna liet hy het bevel schrift luide voorlezen. Het firman luidde, dat de Armeniërs in opstand waren tegen des sultans gezag en moesten gestraft worden. Ismail nam daarna hot woord en zeide, dat de dorpen door vuur moosten vernield worden en de troepen met de Armeniërs mochten naar goeddunken handelen en al dooden, wat leven had. Zoo luidde des sultans bevel. De troepen rukten op naar Shenik. Er was zulk een groote bende Kurden, die het dorp om- riogdo, dat de Turken, om hunne kanonnen te kunnen gebruiken, den Kurden moesten ver zoeken uit den weg te gaan. De bommen zetten alles in vuur en alles werd gedood; natuurlijk, zeide de sergeant, want het waren allen oude menschen, zieken en kinderen, on ze boden hoegenaamd geen verzet 11Den volgenden dag gingeu de troepen naar Ghelió Guzan; daar ook omringden duizenden Kurden het dorp en tusschen de inwoners en do Kurden werd een onophoudelijk geweervuur gewisseld. Wy gaven, zegt de sergeant, aan de Kurden twee waggons ammunitie en lieten ze twee dagen lang het dorp beschieten, terwyl de in woners meer en meer de vlucht namen in het gebergte. B\j den dageraad werd het dorp iDgenomen. Alle huizen werden leeggeplunderd. De bewoners, dio buiten kwamen, werden ge dood en zy, die binnen bleven verscholen, worden levend verbrand. In zeker huis bevonden zich enkel vrouwen en kinderen, maar die woning was zoo goed gebarrikadeerd, dat men een kanon noodig had om de deur open te schieten; al wat leven had in het huis, werd gedood. De officieren gaven bevel af te maken met bajonetten om het kruit te sparen. 6- a S00 Armeniërs waren gedood, tuen de hoorns den aftocht bliezen. Het eikenbosch, rond Ghelié Guzan, waarin bonde.raen Armeniërs gevlucht waren, werd omsingeld en daarna in brand gestoken. Zy, die wilden vluchten, schoot mon meedoogen- loos neer; de overigen kwamen om in de vlammen. Op zekeren dag gaf de kolonel bevel de krijgsgevangenen niet meer te dooden, maar ze levend in het kamp te brengen; de solda ten, die do oorzaak van dit bevel begrepen, gehoorzaamden. Zy brachten een paar mannen mee en dezen werden, na wel gevoed te zyn geweest, zonder letsel in vryueid gelaten. Dat was echter oen valstrik. Een paar dagen later kwamen vele vluch telingen van de Autok-bergen naar beneden; tusschen dezen was Der Shannes, de bekonde priester van Semal, met een 140 a 170 menschen. Men ontving ben heel goed en er kwamen er dan ook meer en meer; en, om hun be zigheid te geven, gaf de kolonel bevel tot het graven van loopgraven, zoo het heette voor verdedigingswerken. De Armeniërs graafden zelf de kuilen, niet wetende dat bet hun graf zou worden. De sergeant vond dat zoo geestig, dat hy, toen hy 't verhaal aan den correspondent deed, byna berstte van lachen. Daarna vei telde by lang en breed de mar teling van den priester, wien men de oogen uitstak en dien men ten slotte met bajonet steken afmaakte. Ten slotte gaf hy het verhaal der moorden, die twee weken duurden en die ook uit vroe gere inlichtingen onzen lezers bekend zyn. 't Is onnoodig die afschuwelyke beschry7ing te herhalen. In 't geheel schatte de sergeant dat er zoo wat 5000 Armeniërs waren vermoord en, voegde hy er by, ware de Mushir niet geko men, we zouden geen dorp in het Sassoen- district hebben gespaard en geen enkel christen het leven hebben laten behouden BUITENLAND. Frankrijk. De Franschen hebben nu een aanvang ge maakt met de krygsverrichtingen tegen de Hova's op Madagascar. De heer Eugen Wolff, de correspondent van het „Berliner Tagebiatt", die te Tamatave vertoeft, seint van daar, over Zanzibar, aan zyn blad, dat de Fransche troepen reeds vier van de versterkte plaatsen der Hova's hebben bestormd. De Franschen leden geringe ver liezen, terwyl daarentegen de bevelhebber der Hova's sneuvelde. Tevens maakt de heer Eugen Wolff gewag van het gerucht, hetwelk echter nog niet is bevestigd, dat de Fransche troepen ook het fort St.-Dauphin veroverden. Het fort St.- Dauphin ligt in den zuid-oost-hoek van Mada gascar. De andere plaatsen, die de Franschen veroverden, liggen in het noord-westen. Noorwegen. De afgevaardigden van de linkerzyde in het „Storthing" (Volkshuis) hielden gisteren een by eenkomst, ten einde te beraadslagen over het voorstel, dat do linkerzyde hare mede werking zou verleenen tot het vormen van eeD overgangs-ministerie. De grondslag van dit voorstel was, om de consulaats quaestie, waarover het geschil loopt, voorloopig te laten rusten en, evenals in 1892, de posten toe te staan, welke op de begrooting voor de consulaten en de diplo matieke legaties in andere landen zyn uit getrokken, met inbegrip van hetgeen wordt gevraagd voor het gezantschap te Weenen. Dit voorstel werd met algemeene stemmen verworpen. Dit besluit der linkerzyde werd nog 's avonds om halfelf ter kennis gebracht van den koning. Hedenavond vertrekt de koning weer naar Stokholm. Beleid. Te Rons© zjjn bloedige botsingen voorge komen. Werkstakers trokken door de straten. De gendarmen werden met steenen geworpen. Zy schoten eerst in da lucht, maar zagen zich genoodzaakt een charge te maken, doch werden desniettemin met de manschappon der politic binnen het stadhuis gedreven, van welks balkon de commissaris, onder het luiden der klok, de drie gebruikelyke sommaties deed. Hy werd niet aangehoord. Toen riep de luitenant der gendarmen: „Dat alle nieuwsgierigen en de ordelie vende menschen henen gaan, want wy zullen schieten." „Lafaards, leegloopersl" riep men hem toe. De gendarmerie gaf vuur. Yreeselyk was de paniek. Hier en daar viel een man neer; men kermde, huilde, vluchtte en degenen, die gevallen waren, werden in de huizen der buurt binnengedragen. Arme ongelukkigenl zegt de „Union démo- cratique"; van den een was de buik, van den ander een been doorgeschoten 1 Een der ge kwetsten was een 15-jarige jongen, die voor zyne moeder boodschappen deed. Een ander stierf in het huis, waar men hem had binnengedragen. De gekwetsten waren ten getale van zes. De correspondent van gezegd blad zegt: Ik kon myno tranen niet weerhouden, toen de jongen my zeide: „Ik gevoel dat ik zal sterven, mynheer. Wat zal myno moeder z9ggeD, als ik dezen avond niet thuiskom 1" Zondagavond ontstond eene nieuwe botsing. Een hagel van stetnen werd naar de gendar men geworpen en opnieuw weid eene charge .te paard en met de blanke sabel bevolen. Twee werkstakers werden gekwetst. Te Gent heeft de stedelijke overheid aan de aannemers en metselaarsbazen bevolen, de steenen, sparren, planken, wblke aan on voltooide huizen op straat liggen, weg te nemen. Men verhaalt dat oenige ny veraars voornemens zyn, de werklieden, die aan de staking zouden deelnemen, nog evenveel dagen weg te zenden, als zy van het werk afwezig zyn geblevon. De Liberale Werkers verdediging h^eft besloten aan de staking geen cieel to nemen, doch had Woensdag namiddag te 4 uren eene groote manifestatie in te richten. De toestand is onveranderd gebleven. Alles is rustig. In de Kamer werd gisteren het debat voortgezet over de regeling v<*n het kiesrecht voor de gemeenteraden. De socialist Defuisseaux voerde het woord namens do sociaal democraten en legde do verklaring af, dat de algemeene raad der werklieden-party, in overleg met de socialisti sche ledon der Kamer, heeft besloten dat er geen reden bestaat, om nu eene algemeene werkstaking uit te lokken. Voorloopig zullen de socialistische leiders zich er toe bepalen, eene algemeene beweging te organiseeren ten gunste van het algemeen stemrecht Met het oog op deze beslissing van den werklieden-raad uitte de heer Defuisseaux de verwachting, dat de regeering haar plannen betreffende de regeling van het kiesrecht voor

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2