N°. 10771. Woensdag 3 Api'il. AM895. feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. F" ei.i i 1 leton. DE TOOVERRïftSC. IEIDSCH DA&BLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden. Franco per post Afzonderlijke Nommers 1.10. 1.40. 0.05. PRIJS DER AD VERTENTIÉN Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeron buiten de stad wordt f 0.05 berekend Leiden, 2 April. Na eene kortstondige ongesteldheid is hier ter stede overleden de heer H. Kuiper Jr., in leven leeraar in het Duitsch aan de Kweek school voor onderwijzers en onderwijzeressen. Niet enkel van de Duitsche, maar ook van de Nederlandsche taal had hy eene bijzondere studie gemaakt, welke aan de wetenschap ten goede kwam. Hij bepaalde zich toch niet alleen tot doceeren, als hoedanig hy het meest bekend was, maar bearbeidde ook woordenboeken op dit gebied. Ofschoon hy slechts den leeftyd van 34 jaren mocht bereiken, had hy toch reeds een zeer werkzaam en nuttig leven achter zich, en als paedagoog zal by by zyne leerlingen nog lang in dankbare herinnering blyven. Naar wy vernemen, zal zyn stoffelyk over schot te Steenwyk worden ter aarde besteld. Wy vestigen de aandacht van onze lezers op achterstaande annonce der Wereld-Ten toonstelling Amsterdam betreffende de uitgifte van premio-certificaten, voorzien van 25 toe gangsbewyzen (tickets) a 50 cents. Prospec tussen (met plattegrond in kleurendruk) zyn kosteloos verkrygbaar by de „Rynlandsche Bankvereeniging", alhier. Te Parys by de tentoonstelling van 1889 en te Frankfort a/M. by de electro-technische tentoonstelling in 1891 werd het thans ook hier toegepaste ticket systeem door het publiek op hoogen prys gesteld. Veel certificaten werden daar genomen door corporation, vereeni- gingen, enz., daar deze zich op die wyze voor de leden goedkoop toegang verwierven. By de Amsterdamsche certificaten ontvangt men 25 tickets, de kans om eene premie te trekken en in elk geval op 1 November a. s. f 5. Door de bevoegdheid niet verlangde tickets door het syndicaat aan de plaatsbureaux te doen verkoopen, hebben de certificaten voor buiten Amsterdam wonenden dezelfde waarde als voor de inwoners der hoofdstad. Men verkrfigt voor niets of voor byna niets kans op een der premiën van f 100,000, enz. De assurantie van 1,000,000 tegen de mogelyke gevolgen van brand dekt de houders van tickets buitendien volkomen tegen risico. De commissie van de „Leidsche Volks- leeszaal" heeft aan hare leden een feest avond gegeven in het sóhouwbürglokaal „Vondelhoven". De leden waren met hunne vrouwen en meisjes iu grooten getale opge komen. En waariyk, zy hebben genotenHet programma was zeer afwisselend. De muziek, uitgevoerd door de muziek-afdeeling der ver- eeniging „A.d.v.e.n.d.o.", viel zeer in den smaak, het bewfis lag daarvoor in het lang durige applaus na het uitvoeren der verschil lende nommers. Ook de heeren studenten werden by het uitvoeren der verschillende voordrachten, hetzy solo's op viool, violoncel en piano of al deze drie te zamen, met diepe stilte aangehoord en by het einde viel ook hun een luid applaus ten deel. Hulde zy echter vooral gebracht aan haar, die de leden vergastte op verschillende zang nummers. Zy was waariyk lief. Men luisterde met volle aandacht. Het blijspel „Eigenzinnigheid" van R. Bene- dix werd goed afgespoeld, en de gulle lach, die herhaaldelyk klonk, bewees genoeg voor den inhoud van dit stukje. Het. bestuur der „Leeszaal" mag met ge noegen terugzien op de avonden, die zy telken jare geeft. Men ga op den ingeslagen weg voort, en dan kan het niet anders of de „Leeszaal" zal het doel bereiken, waarvoor zy is opgericht. Voor de akte nuttigo handwerken is geslaagd mej. E. C. M. Aewerdonk, van Leiden. In ons vorig nommer stond als geslaagd mej. A. Plantfeber, dit moest zyn J. M. M. Plantfeber. De minister van marine heeft den officier van adm. 2de kl. C. Valkenburg, gedetacheerd by de fabriek van de firma Tieleman en Dros, te Leiden, met 4 dezer op non-activi teit gesteld. Aan het postkantoor Leiden en de daar onder ressorteerende hulpkantoren, werd ge durende de maanden Januari, Februari en Maart ingelegd ƒ89974.39; terugbetaald ƒ62343 535. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 10005. Aan het postkantoor te Wassenaar W9rd geduronde het eerste kwartaal 1895 ingelegd /"2220.19; terugbetaald 2645.32. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 466. Aan het postkantoor te Noordwyk en de daaronder ressorteerende hulpk., werd ge durende hetzelfde kwartaal ingelegd 2077 97 terugbetaald 1633.65. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 336. Zondag hield de provinciale Vereeniging van ambtenaren ter gemeente secretarie in Zuid Holland, onder voorzitterschap van den heer Van Franck, uit Den Ha^g, hare alge- meene vergadering in het cafó „Zomerzorg", by Leiden. Mededeeling werd gedaan van eenige inge komen stukken. De rekening en verantwoording over 1894, sluitende met oen voordeelig saldo van ƒ20.31, werd in handen gesteld van eene finantiëele commissie, die daarover in de Juli vergadering verslag zal uitbrengen en bestaat uit de heeren Van der Heyden, te 's-Gravenhage, Gelyns, te Waddingsveen, en Tolk, te Aarlanderveen. De rekening en verantwoording was op gemaakt door den heer Couvée, van Leiden. Hierna werd door den secretaris, den heer Zaneveld, van Lisse, verslag uitgebracht van den toestand der Vereeniging over het vorige dienstjaar. Vervolgens werd door den heer A. Blan- kestyn, secretaris der gemeente Oegstgeest, oud-voorzitter der Vereeniging, eene inleiding gehouden over art. 180 der gemeentewet. Spreker zette voorop, dat de zorg voor de uitvoering van politie-verordeningen, gelyk de plaatselyke verordeningen veelal zyn, weinig te beteekenen zoude hebben, indien hy, die er mede belast is, niet bevoegd ware, hetgeen die verordeningen gebieden, waar het wordt nagelaten, zelf te bewerkstelligen, hetgeen zy verbieden te beletten en hetgeen er medo in stryd is aangelegd, weg te nemen. Hy wees er voorts op, dat het artikel strekt om ter handhaving van de plaatselyke veror deningen door politiemaatregelen oogenblik- kelyk te doen voorzien, ingeval onwil of na latigheid nadeel brengt of brengen kan; het is dus kennelyk niet aan to merken als eene strafbepaling of een accessorium der straf; maar als eene verklaring van de uitvoering, in art. 179a aan B. en Ws. opgedragen, en van de bevoegdheid, welke het uitvoerend administratief gezag daarby heeft. Het geldt uitsluitend de toepassing van een maatregel van politie, die met de strafver volging niets te mak9Q heeft. BJijft de dader iu gebreke, aan den last, tot het wegnemen van datgene, wat in stryd met eene verordening is daargesteld, te voldoen, dan bestaan er, afgescheiden van de toepassing van art. 180, termen tot het instellen van eene strafactie wegens overtreding der veror dening. Na deze rede, die met belangstelling werd gevolgd, werden aan spreker nog verschillende inlichtingen gevraagd. Verscheidene leden verzochten den inleider het stuk ter lezing af te staan, wat deze volgaarne toestond. Ten slotte werd bepaald dat de volgende algemeen© vergadering te 's-Gravenhage zal plaats hebben. Te Hoogmade had Zondag morgen door den consulent, den heer W. Klercq, de be vestiging plaats van den heer T. Doevendans Wzn., met de woorden van Mattheus 22 vers 1, 2 en 3a. De handoplegging geschiedde, behalve door den consulent, door de heeren A. Keers en C. Spoelstra, predikanten te Hazerswoude en te Zoeterwoude. Des namid dags aanvaardde de nieuwe leeraar zyn dienst werk, tot tekst zyner rede kiezende Jesaja 41 vers 13, het laatste gedeelte. Daarna hield hy de gebruikelyko toespraken, waar van de eerste gericht was tot den burge meester van Woubrugcre, mede tegenwoordig, by welke gemeente Hoogmade, dat vele jaren herderloos was geweest, behoort. Ook de aanwezige studenten uit Leiden en Utrecht werden in een zyner toespraken niet ver geten. Na afloop zong de gemeente baren predikant toe Gezang 91 vers 3. Beide plech tigheden werden door eene schare van be langstellenden, ook uit den omtrek, bygewoond. Men schryft ons uit Roelof Aren isveen, dd. 1 April: Heden was het feest in 't dorp. Van vele buizen wapperde de nationale drie kleur, als een bewys, dat de feestvreugde algemeen was in de Veen. Een zyner zonen, de eerw. heer J. Castelyn, jl. Zaterdag te Warmond tot priester gewyd, mocht het voor recht smaken in de kerk zyner parochie zyn plechtig eerste H. Misoffer op te dragen. Tot dat doel waren altaar en presbyterium met veel smaak in feestdos gestoken en gevuld met eene talryke priesterschaar, vrienden van den jeugdigen Leviet. Als feestredenaar beklom den kansel de weleerw. heer P. Nieman, kapelaan te Ouderkerk a. d. Amstel, eveneens een zoon van Roelof Arendsveen. In eene tref fende, met gevoel en talent voorgedragen rede schetste de gewfide redenaar de verhevenheid van de priesterlyke waardigheid en het priester ambt, de geloovigen aansporende tot grooten eerbied en groote achting voor dezen staat. Na afloop der kerkelyke plechtigheid, waar onder op verdienstelyko wyze door het zang koor eene vierstemmige mis voor mannenkoor met orgelbegeleiding van P. Piël, werd uit gevoerd, begaven de celebrant, de priester schaar en de familie zich naar de pastorie, om daar het feest van dezen dag aangenaam en gezellig voort te zetten. Omstreeks één uur werd in de vestibule dezer fraaie pastoorswoning door het fanfare corps „Liefde voor Harmonie", alhier, onder leiding van den heer De Goey, aan den jongen priester eene aubade gebracht, die zeer werd gewaardeerd èn door dezen zeiven èn door al de overige feestelingen, getuigen de woorden van dank en erkontelykheid, daarby gesproken. (Dit corps verdient dan ook, om zyne toewy- ding en bekwaamheid, de sympathie en den steun van de gemeente, wyi het by zulke gelegenheden noode zou worden gemist.) Moge deze nieuwe arbeider in 's Heeren Wyngaard vele jaren werkzaam zyn, tot trots zyns vaders en zyner broeders, tot roem van Roelof Areridsveen, tot zyn eigen geluk en tot heil der menschheidl Deze wensch vergezelle den veelbelovanden Leviet op zyn levensweg In de sociëteit „Veroeniging" te Haarlem had Zaterdag de 84ste algemeene vergadering plaats der Algemeene Vereeniging voor Bloem bollen cultuur. Zy werd te ruim één uur door den heer J. H. Kersten, onder voorzitter van het hoofd bestuur, geopend, die daarby mededeelde, dat de voorzitter der vereeniging, de heer J. H. Krelago, door ongesteldheid verhinderd was tegenwoordig te zyn. De heer Kersten wees in zfine openings rede op do gehouden tentoonstelling, die als gelukkig geslaagd mag worden beschouwd, en op de prachtige inzendingon, die ieders bewondering wekten. Tegenwoordig waren de afgevaardigden van 17 afdeelingen8 afdeelingen waren niet ver tegenwoordigd. De vereeniging telt thans 1565 donateurs leden en lid-leerlingen of 150 meer dan in Maart van het vorig jaar. Door gemis aan verschillende gegevens en de vele bemoeiingen met de gehouden ten toonstelling, kon de rekening thans nog niet worden medegedeeld en werd zulks tot later uitgesteld. Uit het verslag van den secretaris penning meester bleek, dat de toestand der vereeniging gunstig is te noemen; het ledental vermeer derde sterk en het aantal afdeelingen kwam van 24 op 28, door do splitsing van de af- deeling Sassenheim-Voorhout in éóne afdeeling te Sassenheim en éóne te Voorhout. Van de secretarissen der afdeelingen waren verslagen ingekomen, waarvan eveneens mede deeling werd gedaan en waarna de secretaris met een woord van dank voor de hem by bet opmaken van het verslag verleende hulp dank zegde. Medegedeeld werd voorts, dat de gehouden tentoonstelling was bezocht door 2829 beta lende personen en door 1163 werklieden van leden. Aan entróe gelden was ontvangen eene som van 1070.80, of ongeveer ƒ400 nind-, r dan in 1890, hetgeen voornamelyk daara n s toe te schryven, dat thans het ledental 1' OJ personen sterker is dan by de vorige tentoon stelling, die dus allen haar op grond van hun lidmaatschap kosteloos konden bezoeken, ter- wyl ook de ongunstige weersgest-5 dhei i op den Zondag van invloed is geweest op het bezoek. De heer Waldeck bracht daarna hulde aan het hoofdbestuur voor zyn vele bemoeiingen in zake de tentoonstelling, waarop de voor zitter, de heer Kersten, met een woord van dank antwoordde, hierby voegend een woord van waardeermg aan de verschillende com missies en aan de inzenders, die zich zoo vele moeiten hadden getroost, en aan de jury leden, die in vele opzichten geene gemakke- lyke taak hadden gehad. By de rondvraag bracht de afgevaardigde van Hillegom den waterstand ter sprake en vroeg naar het resultaat der gevraagde op gaven. De voorzitter antwoordde, dat slechts van vier afdeelingen daaromtrent berichten waren ingekomen, waaruit bleek, dat alle met den tegenwoordigen gemiddelden stand te vreden waren. Nadere opgaven dienen echter nog te worden ingewacht. Na nog enkele besprekingen van huis- houdelyken aard, werd hierop de vergadering gesloten. De Koningin Regentes maakle Zondag met den vorst van Waldeck en Pyrmont een wandeling op „Klein-Zorgvliet", het buitengoed der groothertogin van Saksen Weimar, aan den Scheveningschen weg, en bracht gister middag te 12 uren, weer vergezeld van haren broeder, onverwacht een bezoek aan het Mauritshuis, en vertoefde daar oen korte poos. De hooge bezoekers werden rondgeleid door den onderdirecteur, den hoer C. Hofstede de Groot. Naar de „Tel." verneemt, bestaat het plan om de nieuw aan te bouwen kruisers voor de marine te noemen naar de provinciën des ryks. De thans op de begrooting toegestane schepen zullen de volgende namen dragen: dat welk wordt gebouwd op 's rykswerfte Amsterdam: „Holland", dat, welk wordt gebouwd by de Ned. Stoombootmaatschappy te Rotterdam: „Friesland" en die welke wordt gebouwd by de Kon. maatschappy „de Schelde" te VJis- singen: „Zeeland." De eventueel verder aan te bouwen schepen van dat type zullen de namen krygen van de andere provinciën. De jaarvergadering van den Homoeopati- schen Bond in Nederland zal dit jaar te Gouda plaats hebben op 24 April a. s. In afwachting van een geheel nieuwe bouwverordening, welke in bewerking is voor de nieuwe gemeente Rotterdam, stellen B. en Ws. voor, de te Rotterdam bestaande bouwverordening, behoudens enkele wyzigin- gen, noodzakelyk vooral voor Charlois, voor- loopig v0n kracht te verklaren. 41) Monsieur, zei ze met een ontroering, die niet gehuicheld was, ik neem uw grootmoedig aanbod aan en ik dank u. Thans ben ik een onttroonde souvereine en ik kan uwe ver diensten niet naar eiscb beloonenmaar als ik, met uw hulp, eens weer regeer over Busk, vraag dan wat gy wilt, en het zal u worden toegestaan. Ik verlang niets, mevrouw, dan het ver lof, u te helpen by het heroveren van uw troon. Dat beschouw ik als een uitgemaakto zaak! riep Richborough vol geestdrift. We hebben nu geld. Op welke wyze wil Uwe Majesteit in Busk terugkeeren? Dat zal de markies uitleggen, antwoordde Julia, die weer was gaan zitten. Meneer Dacre, begon Paradiso, opstaande, heeft ons allen ten zeerste aan zich verplicht door ons zfin geld aan te bieden; maar zyn edelmoedigheid gaat nog verder. Omstreeks Yier mylen van Varzo is de villa Tvartko Dat weten wyi Dat weten wy! De koninklijke residentie, mompelde Julia vertoornd, nu ingenomen door meneer den president 1 Die villa, myne heeren, is het eigendom van meneer Dacre, die daar met mevrouw zyne eebtgenoote heengaat, om den winter door te brengen; en hy heeft beleefdeiyk zfin huis ter beschikking van Hare Majesteit gesteld. Maar ik kan myn aangezicht niet in Busk vertoonen, eer myn partij sterk genoeg is, zei Julia mistroostig. Uwe Majesteit zal daar heengaan in een vermomming. In welke vermomming? Als de kamenier van mevrouw Dacre dat wil zeggen als Uwe Majesteit er in bewilligt. Bewilligen 1 herhaalde de prinses krach tig, ik bewillig in alles, wat leidt tot den troon. Uwe Majesteit, vervolgde Paradiso, ver heugd dat hy die toestemming zoo gemak kelijk kreeg, zal zich vermommen door haar gelaat te verven en haar kostuum te veranderen. Als de kamenier van een Engel- sche dame zal niemand u verdenken, en buitendien zult gy op de villa Tvartko om ringd zyn door uw trouwe onderdanen. Gy bedoelt uzelven. Ja, mevrouw, zei Wilfred snel. - Ik ben voornemens, de villa Tvartko te maken tot het hoofdkwartier voor uw onderneming. Al deze heeren zullen daar komen als myne vrienden, en dan zal Uwer Majesteits party in 't hart van 't koninkryk zyn, zonder eenige verdenking op te wekken. En verder? Dan, zei Paradiso, zullen wy het goud van mynheer Dacre gebruiken om de leiders van de republiek om te koopen. Methodios, Upravado, Culin, Geiza, die allen kunnen worden omgekocht; en als we van hen zeker zyn, kunnen we veilig de tegenwoordigheid van Uwe Majesteit in Busk bekend maken. Maar het leger, markies? Het leger, mevrouw, is Upravado toe gedaan, en als we hem voor onze zaak win nen, hebben we het leger ook. Als we zeker zfin van de leiders, zal meneer Dacre een groot bal geven, waar allen zullen worden genoodigd. Op een gegeven oogenblik zal koningin Julia worden uitgeroepen, en Uwe Majesteit zal met de koninkiyke kroon ver- scbynen. Hun loyaliteit en de onze zullen het overige doen. 't Is een stout plan, zei de prinses na denkend. 'tis een „coup d'ótat", zei Richborough vroolyk; als 't zonder bloedvergieten kan gaan, des te beter; maar als het op vechten aankomt, nu, dan geloof ik, dat Uwe Majesteit er op kan rekenen, goed te worden verdedigd. Met u aan myn zyde heb ik geen vrees, fluisterde de prinses; maar, heeren, ver volgde zy luid, een deel van het plan is moeilyk uit te voeren. Ik heb de konings kroon niet. Die is in het bezit van den metropolitaan Gregorius, zei Paradiso, en ik zal ze wel van hem verkrygen. De rebellen hebben hem genoodzaakt de republiek te erkennen, maar hy is met hart en ziel Uwe Majesteit toe gedaan. Zy wilden de kroonjuweelen hebben, maar hy weigerde ze te geven, en ze zyn nog in de schatkamer van San-Hilarion. Dan zfin alle beletselen weggeruimd, markies. Heeren, wat zegt gy van dit plan? De een na den ander stond op en keurde het komplot goed; daarna verhief de prinses zich glimlachend van haar zetel en sprak een paar woorden, die alles uitmaakten: Ik neem het aan. Een hoera! verhief zich, en vol ontroering de prinses zich in hare vertrekken terug, aan Paradiso overlatende, zyn taak te vol voeren. En nu, meneer Dacre, zei Paradiso vroo lyk, moeten wy nog eens over dat geld spreken. Hebt gy alles tegeiyk noodig? Weineen! Als ge ons genoeg geeft, om te beginnen, kunnen we wachten tot we te Busk zyn, eer we het overige vragen.'t Geld is hoofdzakeiyk noodig voor Methodios en zyn bende. Kom dan morgen aan myn huis en ik zal u eenige duizenden geven. De rest kunt gy te Busk ontvangen, als het noodig i8. Dat is dus in orde, zei majoor Measurby op dit oogenblikmaar wanneer vertrekken wy naar Busk? We moeten zoo spoedig mogeiyk gaan, antwoordde Paradiso beslist. Methodios vreest reeds een opstand, en als die uitbreekt, moet de monarchale party er van profiteeren. Wan neer kan u vertrekken, meneer Dacre? De volgende week. De volgende week? fluisterde Richborough hem in 't oor; zal Hilda dat goedvinden? Ja, antwoordde Wilfred, eveneens fluis terend; zy verlangt Londen zoo spoedig mogeiyk te verlaten. Gaan wy over land of over zee? vroeg Measurby. Over land, natuurlyk, antwoordde Para diso snel; wy komen er spoediger per spoor dan by een lange zeereis door de Dardanellen. En hoe gaan wy? Met de Orient-Express. En nu, heeren, moeten wy scheiden. Ik heb veel te doen. Goeden nacht; wy ontmoeten elkaar Maan dagavond weer en dan hoop ik u te kunnen vertellen, dat alles ie voorbereid. Lang leve koningin Julia! Leve de koningin l herhaalden de ver gaderden. Toen scheidden zy. Drommels! zei Measurby tegen Wilfred, terwyi ze samen huiswaarts wandelden, ik denk niet, dat Brahma zal gedacht hebben, dat zyn geld voor dat doel zou worden gebruikt. 't Is een edel doel. O, zekerdat geloof ik ook, ant woordde de majoor, zyn schouders ophalende, maar ik moet je bekennen, dat ikzelf vry wel republikein ben. Zeg dat maar niet in Busk, zei Wilfred korzelig, of je zou in ongelegenheid komen, 't Is een wetteloos land. Zooals je zegt, antwoordde de majoor met nadruk, 't is eon wetteloos land, en wie weet wat er gebeuren kan! (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1