N°. 10769 feze tCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zpn- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. DE TOOVERRIRSC. Maandag X April. A°. 1895. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voov Leiden per 3 maandenf 1-10. Franco per post Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER AD VERTEN TIEN Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten do stad wordt f 0.05 berekend. Vierde Blad. Dc Wereldtentoonstelling van het Hotel- en Reiswezem te Amsterdam, ,,Dö geheimen achter het Rgksmuseum, of wai men ziet en wat men niet ziet" dat zou in den bloeityd der romantiek een pas send opschrift voor de hier volgende mede- deelingen zjjn geweest. Wat men ziet, indien men zich verbeeldt te zgn binnengekomen door het Museum, dat den hoofdingang zal vormen der aanstaande wereldtentoonstelling, is aan de rechterhand een eenvoudig vierkant brandweerhuisje, aan de linker- een houten rondeel. Wat men niet ziet is de Goliath uit het oude Doolhof van de Prinsengracht, die boven dit rondeel zijn vervaarlijk knarsenden kop en schrikwekkend starende oogen zal komen uit steken. Een veertig jaar geleden heeft het origi neel, het laatste der vier doolhoven, die Amster dam eenmaal bezat, het tegen den tijdgeest moeten opgeven. Als jongste antiquiteit van Oud Holland zal het hier weder verrijzen, nu in zooverre gemoderniseerd, dat zoo al geen blik sems, toch electrische lichtbundels uit zijn oogen zullen schieten. Wat men ziet, Oud-Holland maar dade lijk binnentredende, omdat het het dichtst bij is, en omdat de meeste Hollanders zich in dat deel der tentoonstelling het meest ver heugen zullen, is de allergelukkigste naboot sing van het uiterlijk der oude huizen en poorten, die, in Nederland verspreid, of nog slechts in afgietsels of archiefstukken voor handen, hier bijeengebracht zijn tot een buurt, waarvan het pittige en pittoreske niet zal nalaten op landgenoot en vreemdeling een big vonden indruk te maken. Alleen door zóó Oud Holland weder op te bouwen als hier geschiedt: zoo authentiek mpgeiyk en zoo natuur getrouw mogelijk^s" het kunnen wor den tot wat het nu reeds mag worden ge noemd: een merkwaardige en respectabele herinnering van de Nederlandsche bouwkunst der zestiende en zeventiende eeuw. Er komen ook monumenten van nog ouderen datum: het in 1652 afgebrande stadhuis van Amsterdam, met de aangrenzende Lgsbeth- poort, do Vierschaar, den Prins en den Soudaen, bekende taveernen in de stad van Ggsbrecht, die ten behoeve van het stadhuis van Jacob Van Campen zijn gesloopt. Maar dit ziet men nog niet: het huis is nog in aanbouw. Geheel af daarentegen is D'V e r g u 1 d e Waage, opgebouwd naar gegevens, in het Amsterdamsch archief gevonden; een huis daarnaast, reproductie van een woning te Zalt- Bommel, een ander huis, welks gevelsteen het inschrift draagt: r/Alst Godt behaegt Beter benijdt dan beklaegt." Een massieven indruk maakt een groot huis, afkomstig van den Kloveniersburgwal, waarvan de uitspringende verdiepingen worden gedragen door witte zand 8teenkolommen. Werklieden in lange witte kielen staan te voegen aan de naden van het Maarten-Van Rossumhuis uit Zalt-Bommel, ^at met eenige onvermijdelijke vrijheden in zijn rijkdom van torens en zandsteen versie ringen het bewys levert, dat deze ontembare woesteling, de nachtmerrie van Busken Huet en andere vreedzame naturen, toegankelijk was voor architectorale schoonheid, en zijn buidel open had voor do bouwmeesters, die hem oen niet alleen sterke, maar ook mooie woning zetten. Het is een wonderlijk schouwspel van antiquiteit en moderne haast, dat Oud-Holland l De bankjes voor de huizen, waar in de zomer avonden de buurpraat zijn gewichtigen in vloed moet doen gelden, bij een scharretje en een glaasje bier, zijn reeds aanwezig aan een ry woningen, die nog in aanbouw verkeeren. Maar zij hangen zeker een el boven den be- ganen grondde normaliseering van het terrein, elders reeds tot stand gebracht, is hier nog maar in den aanvang. Het water stroomt, of staat stil, dat is historisch ook juister, in de gracht, waaromheen de eene helft der oude buurt staat. Maar de 30 cM. middellijn heb bende boomen, die hier toch heusch hun schaduw zullen geven dezen zomer, zijn nog op de kweekeryde schoeiing moet nog tegen de palen worden getimmerd. Zoo is het het gansche tentoonstellings terrein over. Brokstukken zijn geheel of nage noeg gereed, andere deelen zijn in vollen gang, van enkele is nog maar een spoor te bespeuren. Het achterlijkst is de cosmopoli- tische straat. Toch staat ook daarvan reeds een tentje alleen nog op zijn bewoners te wachten. De Worldbazar geeft zijn vormen reeds zeer duidelijk aande mail steamer strekt zich in de volle lengte van zijn 85 M. als een log monster uit op het droge. Over de acht meter booge verschansing hangen de werklieden in hun schafitjjd en turen in het zand rondom, dat reeds wordt uitgegraven, gelijk de matrozen in volle zee in de diepte van het water kunnen turen, en urenlang stilzwijgen, een raadsel voor wie zou willen lezen de gedachten, die gaan door het mensche- lgk brein. Wel ziet gij nu hier het gebouwde dek, de scbgnlichten der kajuiten, den schoorsteen, de masten, de windas, en beneden de'butten, waar do groote stoomvaartmaatschappijen zul len exposeeren maar het tooneel, dat de pleizierreizigers zullen zien: een schip, door golven omspoeld, de passagiers schuilend onder de zonnetenten, aanzittende aan de door Java nen bediende rijsttafel, of dansend in den avond op de zachte cadans der melodieuze Strauss- muziek, beschenen door de electrische illumi natie, die van de boorden zal uitstralen, of zich vermeiend in de grillige effecten, die de van uit de masten uitgezonden zoeklichten op het terrein zullen teweegbrengen, dat alles ziet nog alleen de verbeelding. Wie bij het vele, dat nog geschieden moet, mocht vreezen dat het werk niet af zal komen, bezoeke het terrein een paar malen met korte tusschenpoozen. Hy staat verbaasd over de vorderingen van iederen dag De facade van het hoofdgebouw is zoo goed als gereed. Nog eenige torens geheel afgemaakt, nog wat decoratief aangebracht, de beelden op de piëdestals gezet, en wij zijn er! Daarachter strekt zich het plankier uit van de eigenlijke tentoonstellingsruimte. Gisteren nog maar een plankier en niets meer, is het heden reeds de draagster van een aanzienlijk netwerk van ijzeren binten, als uit den grond opgerezen. Dat wekt sympathie voor dezen arbeid, en het zal den Nederlanders zeker goed doen te vernemeD, dat de honderden werklieden, aan wie de talrijke onderdeelen zijn toevertrouwd, worden geprezen om hun soliditeit, hun viyt en hun geschiktheid. Zy behoeven naar het oordeel der boven hen geplaatsten in geen enkel opzicht de vergelijking met het buiten land te vreezen. Gemengd Nieuws. De zoo welbekende „pomp van de Garenmarkt" alhier, welke er in den laatsten tijd zoo haveloos uitzag, niettegen staande ze een „Leidsch monument" kan ge noemd worden, en op welker treurigen toe stand voor niet langen tijd in ons blad (in de rubriek „In en om Leiden") meer uitvoerig werd gewezen, wordt thans zoo goed mogelijk gerestaureerd. Nu, 't werd dan ook hoog tijd I In de laatste dagen moet er nog een stuk lood uit ontvreemd zijn, waarschijnlijk door de hand door het weggerotte hout der kast te steken. Yan de werf der gebrs. Boot, te Leiderdorp, is met goed gevolg te water ge laten eene ijzeren pakschuit voor rekening van den heer G. Zwart, te 's Gravenhage. Tevens zjjn er de kielen gelegd voor eene ijzeren motor-pakschuit voor rekening van den heer G. J. Van Parijs, te Sassenheim; voor eene van staal te bouwen motor pakschuit voor rekoning van den heer M. Kapteyn, te Rotterdam, en voor een ijzeren klipperschip, ter grootte van 110 lasten, te bouwen voor rekening van den heer P. Janssen, te Ewijk. In do gemeente Sassenheim doen zich dertien gevallen van typhus voor, waarvan drie met doodeiyken afloop. Door de verschillende tappers in de gemeente "Wassenaar (bevolking 3459 zielen) is in 1894 gezamenlijk een boeveel heid van niet minder dan 16,230 liter sterken drank verkocht. Hedenmorgen trok het de aan dacht der voorbijgangers, dat de vensters en de deur der woning van mej. S. Groen te Hillegom, tegen hare gewoonte, nog gesloten waren. Na eenig onderzoek besloot men, de deur te openen en binnengekomen zijnde, vond men het lijk van de 80 jarige vrouw. De oor zaak van den dood is onbekend. De bloembollen in de gemeente Hillegom zijn geheel en al ontdekt en ont wikkelen zich in de laatste dagen zichtbaar. De hyacinten en tulpen staan in knop, de krokussen bloeien reeds. Bij goed weder is het te wachten, dat over vier weken de bloemen zich in vele verscheiden heden aan de oogen der liefhebbers van Flora zullen vertoonen. Kort geleden is medegedeeld <lat er in do suikerfabriek „Holland", te Half weg, diefstal was gepleegd, en dat de twee vermoedelijke daders gevankelijk naar Haarlem waren overgebracht. Gisteren werd deze zaak voor de Haarlem- sche rechtbank behandeld. Het bleek dat de twee beklaagden, J. De Vos, arbeider, en D. J. Van Alphen, varensgezel, op den 6den Maart uit die fabriek hadden weggenomen 2 drijf riemen, 8 vergulde chemische gewichten, 8 gewichten in den vorm van staafjes, eenige koperen gewichten, een platina kroes en drie platina schalen. Beide beklaagden bekenden dit feit te heb ben gepleegd. Het O. M. vorderde tegen ieder twee jaren gevangenisstraf. Een bange nacht. De jager F. Lomme, te Loosdrecht, heeft van Dinsdag op Woensdag een verscbrikkelijken nacht door gebracht. Om des morgens zoo vroeg mogelijk eenden te kunnen schieten, had hij zich reeds des avonds naar zijn hut begeven. Gereed zijnde tot het krieken van den dageraad te gaan slapen, hoorde hy plotseling het ys in den Loosdrecktschen polder met donderend geraas losraken en zich in beweging stellen. Uit zyn hut naar zijn boot vliegen was het werk van een oogenblik, doch 't was reeds te laat. Zyn boot was al vernield. Toen begon eene onafgebroken worsteling tegon de scherpe ysschotsen en het water, van 's avonds halftwaalf tot des morgens zes uren. Op eene zode een klein drijvend eiland werd hy nu eens door het water mede- gesleurd, dan weer door het gs voortgeduwd. Gelukkig had hy zich aan een struik kunnen vastklemmen. Halverwege in het water han gende, gilde hy zoolang zyne krachten hem dit veroorloofden, doch moest ook dit eindelgk staken. Eerst des morgens te zes uren werd hy door den visschor Van der Tol in zyn deerniswaardigen toestand opgemerkt en gered. Met als door priemen doorstoken handen en armen en verder aan verschillende ledema ten gekwetst, verstyfd van koude werd hg thuis en in bed gebracht. Tot laat in den middag bleef hy bewusteloos. Thans is de toestand, naar omstandigheden, vry bevre digend. Uit den goeden ouden tgd. De soldaat Muller kreeg een dag politiekamer. Terwyl hy zgn straf onderging, trok hy om de eene of andere reden een zgner laarzen uit, wat door den met de inspectie van het arrestlokaal belasten onderofficier werd op gemerkt. Deze maakte rapport van hetgeen hy had gezien, welk rapport langs den hièrar- chiscben weg den vierden dag bg don com mandant der compagnie ter afdoening inkwam, die besliste dat de soldaat Müller aanstonds weer zyn laars moe3t aantrekken. In den vroegen ochtend van Woensdag werd een zware ontploffing gehoord in de magazgnen van een kleedormakersfirma te Milwaukee. Weldra stond hot geheole ge bouw in lichterlaaie en voordat het vuur gebluscht kon worden, waren twintig andere huizen tot den grond afgebrand. De schade wordt geschat op 1,000,000 dollars. In Kentucky is een sneltrein uit Cincinnati Dinsdag nacht door zes roovers aangehouden, op het oogenblik dat de trein uit een tunnel kwam. Het treinpersoneel schoot twee der roovers dood en verwondde een derde, waarna de drie overigen op de vlucht gingen. De trein kon ongehinderd de reis voortzetten. In de omstreken van Milaan is g© veepest hevig uitgebroken. De regoering heeft aanstonds voorzorgsmaatregelen ge nomen om de verspreiding der besmetting tegen te gaan. Voor het assisenhof van Oost- Vlaanderen heeft terechtgestaan een man, beschuldigd van moord op zyn vrouw. Maar hy verdedigde zich met te zeggen, dat hyzelf dronken was en zgn vrouw nog erger dronken dan hg, dat ze zeker gevallen was, maar dat hy van het geval zich niets meer herinnerde. De gerechtelyke geneeskundigen verklaarden het echter voor onmogeiyk dat iemand door éón val zich op den hals kon halen: veertien gebroken ribben en een ge broken borstbeen, een gebroken arm, een ontwrichten schouder, tanden gebroken, der neus stuk en blauwe plekken en wonden over 't gansche lichaam. Toen kwam de be klaagde met een tweede hypothese: zyn vrouw zou, beschonken als ze was, naar den stal zijn gegaan en daar door den os vertrapt zyn. De gerechtelyke geneeskundigen achtten dit onwaarschgniyk, aangezien de vrouw zich in dien toestand niet had kunnen sleepen naar de woonkamer, waar ze stervende is gevonden. Maar de dokters van de party van beklaagde beweerden dat het wel kon. De gezworenen spraken den man vry van den moord, maar veroordeelden hem wegens mis handeling. Het Hof gaf hem zes maanden gevangenisstraf en 100 franken boete. Een vergane stad. Over den ondergang van de Perzische stad Kutchan bericht de vice-consul van Oostenrgk-Hongarye Bakowsky, die de plaats des onheils hoeft bezocht, dat geen enkel huis onbeschadigd gebleven is. Zelfs het bedehuis Iman-Tadi, dat de aardbeving van 1893 had doorgestaan, is thans geheel verwoest. Volgens authentieke opgaven zyn ongeveer 8000 personen by deze ramp omgekomen. Daarentegen heeft de aard beving in de naburige dorpen niet de minste schade veroorzaakt. De by den ondergang der stad geredden, ongeveer 400 in getal, kam peeren thans in de open lucht; hun lot is zeer beklagenswaardig. De Perzische regeering heeft voor de ongelukkigen niets gedaan; zy heeft geen werklieden naar Kutcban gezonden, om de onder de puinhoopen levend begravenen te hulp te komen. Eene cycloon heeft destad A ugusta, in Georgië, verwoest. Verscheidene huizen zyn ingestort. Er zyn eenige gekwetsten. Alweer een natuurwonder! Het kind, dat zonder oogen geboren is, heeft een waardigen tegenhanger gevonden in een kind, dat op Kreta geboren is met twee tongen en voorts met zes vingers aan iedere hand en zes teenen aan iederen voet. Dat kunnen wy niet zeggen, want op 't oogenblik ontbreekt het ons aan geld. Geld! geld! herhaalde de markies wanhopig, wg hebben veel geld noodig. Verscheidene hoofden, en in 't byzonder Upravado, kunnen omge kocht worden en zouden ons dan willen helpen maar zonder geld kunnen wg niets doen. Ik zal u het geld verschaffen, markies I Hoeveel kunt gy geven? vroeg de mar kies gretig. Zooveel ge noodig oordeelt, een mil- lioen, al8 het moet. Onmogelykl zei de markies, ontsteld. Een particulier Engelschman kan zooveel niet ter z\jner beschikking hebbenen al kon dit, dan zou men het u niet terstond kunnen uitbetalen. Wy hebben gereed geld noodig. Dat zal ik u geven 1 De markies wendde zich tot Measurby, met Ben vragende uitdrukking op het gelaat. Het is zoo! zei de majoor. Mgn vriend, meneer Dacre, kan u dat geld geven. De markies, die nauwelyks zgn ooren kon gelooven, scheen nog niet overtuigd. Kom, markies, zei Wilfred, wien deze Achterdocht begon te vervelen, neemt gy myn aanbod aan, of moet ik u vaarwel zeggen? Neen, neen, stamelde Paradiso, terw-yi "hy zijn hand greep. Ik neem het aan, in grooten dank, voor de vorstin. Ik moet u één ding vorzoeken, zei Wil fred, die zyn handdruk beantwoordde, - laat dit aanbod verborgen biyven voor ieder, be halve voor de prinses. Maar ik moet het aan de hoofden onzer party meedeelen. Het is volstrekt noodig. Als zy er niet van overtuigd zgn, dat zy kunnen rekenen op het geld, zullen zy geen stap durven wagen. Een hebzuchtige party 1 bromde de majoor, die zelf geen last had van te veel moraliteit. Deel aan den raad mede, zei Wilfred, na een korte pauze, dat gy kunt instaan voor een som van een millioen pond sterling; maar noem myn naam niet. Neenik zal u niet noemen I En ge zult aan de prinses myn aanbod mededeelen? Jawel; morgen 1 Ik twyfel er niet aan, of zg zal u een audiëntie toestaan. Zyt ge voornemens, u onzydig te houden? -Zeker niet, antwoordde Wilfred haastig; wjj gaan met u mede naar Busk. Dan zult ge u moeten vermommen, zei Paradiso. Volstrekt niet, antwoordde de majoor snel. - Hebt gg my niet verteld, Dacre, dat ge een villa aan de Zwarte Zee hebt? Jawel; ik ga er op 't laatst van den zomer heenl Uitstekend 1 riep de majoor uit. Wy kunnen er zonder ons te vermommen heen gaan en van de villa ons hoofdkwartier maken. Waariyk, zei Paradiso, die met fonke lende oogen geluisterd had, het had niet beter kunnen treffen. Als ge er eenmaal ge vestigd zyt, zal niemand eenige achterdocht koesteren, en dan kan de prinses later haar intrek by u nemen. Met uw geld kunnen wy tweedracht zaaien in bet ropublikeinscho kamp. Degenen, die wy voor ons kunnen winnen, zouden zich in uw villa kunnen vor eenigen, en als alles gereed is, kunnen wy onzen slag slaan. Ge gelooft immers niet, dat de tegen woordige regeering van Busk my zal ver denken? vroeg Wilfred bezorgd. In geen geval. Waarom? Naar allen schyn is het land in een toestand van rust. Gy zyt een ryk vreemdeling, die er een villa gekocht hebt. Zy zullen niet de min6to achter docht koesteren, en de prinses kan zich ver mommen laat ons aannemeD als de kamenier uwer echtgenoote. O, het zal uitstekend van stapel loopen, geloof myi Met uw geld, uw villa en de tweedracht in de vyandelyke party zullen wy onze zaak winnen, misschien zonder slag of stoot. En dan? Dan roepen wy de koningin uit. Als zy eenmaal op den troon is, zal zy u niet vergeten, meneer Dacre, en u even min, majoor 1 De markies bevond zich blykbaar in zeer opgewonden toestand, door de heerlyke toe komst, die hem voor oogon stond. Zyn bezoekers waren even opgewonden want het was aan geen twyfel onderhevig, of er zouden zich genoeg gevaren en moeilyk- heden opdoen, vóór zy hun work met een gunstigen uitslag bekroond zagen. Gelukte de samenzwering, dan zou Dacre een groote daad verricht hebbenals hy schipbreuk leed, liep hg gevaar, het hoofd er bg te verliezen. Ge moet morgen een bezoek aan de prinses brengen, meneer Dacre, zei de mar kies, toen zyn bezoekers zich gereed maakten te vertrekken. Dit nieuws zal haar doen herleven. Zeg aan niemand, dat ge my dit bezoek gebracht hebt, want wy worden van alle kanten bespied! Wy zullen voorzichtig zijn, antwoordde de majoor; en wat de spionnen van de republikeinen aangaat, geloof ik, dat Dacre spoedig al hun geheimen zal te weten komen. Onmogelykl zei de markies. Ge kunt u niet voorstellen, hoe handig zy te werk gaan. Ik geloof, dat ik daarin tegen hen opge wassen ben, zei Wilfred, met een minachtend glimlachje. Zooals gy uit myn aanbod kunt afleiden, markies, heb ik geld in overvloed; on wie dat heeft, is heer en meester van de wereld. XIV. Hilda geeft haar meening te kennen. Het was Wilfreds bedoeling, zyn vrouw dienzelfden avond alles mede te deelenmaar aangezien het onderhoud mot Paradiso hem langer opgehouden had dan hy verwacht had, kwam hg eerst laat thuis. Hilda had zich vroeg ter ruste begeven, en aangezien Wilfred haar niet wilde storen, stelde hy zyn mededeeling tot den volgenden morgen uit. Toen hy ontwaakte, bemerkte hy echter, dat het reeds laat was, on hoorde by, dat de naaister bg zyn vrouw was; hg kon dus slechts eenige woorden met haar wisselen vóór hy haar weer aan tafel zou kunnen spreken. Intusschen begaf hy zich naar zyn studeervertrek en sloot zich daar op, om over de gebeurtenissen van den vorigen avond na te denken. Hy kon niet ontkennen, dat zyn toetreden tot de party der prinses ernstige gevolgen zou kunnen hebben. Volgens een der voor naamste politici zou de eerste poging van Julia De Lusignan, om haar kroon te heroveren, het sein wezen voor een Europeesehen oorlog. Als dit zoo was, zou de zaak niet zoo strikt lokaal zyn als hy gehoopt had. Reeds gedurende lange jaren hebben deze onbeduidende Balkanstaatjes aan Europa de handen vol werk gegeven; er hangt gedurig een dreigende wolk boven dit gedeelte van Europa, die den vrede van bet vasteland ia gevaar brengt. De nieuwe republiek, die eerst anderhalf jaar bestaan had en aan alle zydon door vyandelyke buren was omringd, scheen van tyd tot tyd op den rand van den ondergang te staan. De royalisten stelden alle pogingen in het werk om de monarchie te herstellen; de republikeinen weerden zich dapper, om de tegenwoordige regeering in stand te houden, en tus8chen deze twee stond Rusland, dat in schyn de republiek steunde, doch zyn best deed, haar te ondermynen, om het land te bezetten, wanneer de „Krach" mocht komen. Dan zou Busk zyn onafhankeiykheid voorgoed hebben verloren. Wordt vervolgd.) DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 13