KLEINE ADVERTENTIËN den onderwijzer aan de school 3de klasse No. 4 de heer F. A. Scbilthuizen (No. 1 der voordracht), thans derdo onderw(jzor aan de zelfde school, met 22 stemmen. Drie biljetten waren blanco. Punt 2 werd benoemd mej. C. J. G. Boek wijt, geb. Van der Upwich, thans 4de onder wijzeres in de handwerken aan dezelfde school, ook met 21 stemmen. Insgelijks 3 biljetten blanco. Punt 3 werd benoemd tot controleur der Bank van Leening de heer D. De Bruyn, thans onder kassier der Bank, met 13 stemmen. Do heer P. Essors verkreeg 9 en de heer P. J. C. Dee óéD stem. Een biljet was blanco. Punt 4 werd benoemd tot hoofdopzichter der gemeentewerken de heer D. Komen, te Utrecht, met 22 stemmen. De heer P. Kolpa verkreeg één stem en één biljet was blanco. Na deze benoeming vertrok het publiek, dat inmiddels nog was toegenomen, weer. Zonder hoofdelijke stemming werd vervol gens gunstig beschikt op de punten 5-9 (op 6 overeenkomstig de voordracht van B. en Ws. gedeeltelijk) en goedgekeurd de punten 10 en 11. Toen alzoo de agenda was afgehandeld, vroeg nog de heer Stadhouder het woord, om er de aandacht op te vestigen dat op Zaterdag en Maandag-avonden aan de Haarlemmerstraat onzedelijke geschriften worden gevent. Ten einde dit te voorkomen, is het misschien wen- scheiyk dat het aantal politie posten aldaar met één worde vefmeerderd, waardoor do venters in de uitoefening van hun „bedrijf" minder aan do aandacht kunnen ontsnappen. Spr. geeft zijn denkbeeld aan den burgemeester als hoofd der politie in overweging. De Voorzitter antwoordt dat op de door spr. gemaakte opmerking zal worden gelet. Daarna wees de heer Zaayer er op, dat hot riool bij do Pieterskorkgracht on de Mooi- Japiksteeg reeds langen tijd open ligt en een onaangename lucht verspreidt. Spr. hoopt dat daarin, in het belang der gezondheid, zal kunnen worden voorzien. Do wethouder van fabricage, de heor De Sturler, van antwoord dienende, herinnert dat het riool der Pieterskerkgracht is hersfc-ld ge worden en dat het, om op te drogen, op ge noemd punt moest opengehouden worden. Eerstdaags kan het echter weer worden dicht- gomaakt. De heer Zaayer bedankt voor de verkregen inlichting en zeide vooral veel waardo te hechten aan h6t woordje „eerstdaags", door den wothoudor gebezigd. Verder niemand meer het woord verlangende, werd de vergadering, toen ons vorig nommcr reeds lang ter perse was, gesloten. Es-Moll, Hoe moer concerten van deze en andere damoszangvoreenigingen ik hoor, dos to luider zou ik allen componisten van boteekenis willen tooroopenComponeert toch veel voor vrouwen koor! Daar is op vocaal gebied natuurlijk niets wat ons krachtiger in de ziel kan schokken, niets wat ons zoo diepen weemoed kan doen gevoelen, niets wat zoo do edelste zonuwen van ons gemoed in werking brengt dan een koor van jonge meisjes! Natuurlek wordt hier evenals voor iedere andero com binatie van executanten goede, reëel gevoelde muziek vereischt, en kan dan ook een bijna banaal workje als „Sto.-Marie Magdeleino" van Vincent d'Indy waarin Vincent d'Indy's artistieko persoonlijkheid vergoefs op zich laat wachten ook al tracht bij hot interossant to maken door orgolbogoloiding, slechts weinig boeien; on bljjft „Le Ruisseau" van Gabriel Faure oen eentonig stukje muziek, al werd hot ge zongen door een koor van engelen. Maar al is do muziek nog zoo weinig bo- teokenend, do klank blijft die oigonschappen, welke ons zoo troffen, behouden; komt nu d' Indy in zijn volle kracht naar voren en klinken de woorden „Sur la mer la brume grise est répanduo" ons tegemoet, dan gaat ons een huivering door de ziel van droevig genot. Do vorige maal vroog ik om oen herhaling van dit nummer; ik zou het op ieder concert willen iiooren! Zulk oen bedwelmende kracht als van deze muziek uitgaat doet ons weg smelten in óéno lange genhting. De uitvoering was voel, vool beter dan do vorige maal, de toonvastheid liet toen vrij veel te wenschen over, nu nog maar zeer weinig. Ovor hot algemoon trouwens zong het koor ditmaal weer beter, het gaat hard vooruit; slechts de sopranen behoeven nog de verster king van onkele krachtigo stemmen; dealten en mezzo-sopranen winnen het op het oogen- blik. In twee nummers van het programma was het koor bepaald uitstekendin de „Choeur des Cigariöres?" uit „Carmen" en het „Ave Maria" van Gounod. Tn één opzicht betreur ik hot, dat ik hot eerste te hooren kreeg: men pleegt dit in de opera to genieten van schorro-vrouwen-steramen en nu klonk alios jong en frisch, en bovendien: er zijn maar weinig orkestdirecteuren, die zoo fijn alle intenties van Bizet weergevon als Gottfried Mann het gisteravond deed, al hal hij ik zou bijna zeggen: natuurlijk de muziek niet voor zich. Dat zal tegenvallen de eerste maal, dat ik weer „Carmen" ga hooren in de opera. Wat het „Ave Maria" betreft, dit was qua uitvoering het allerbeste. O! Ik zou willen dat al die strenge musici in do zaal waren, dio zijn vastgeroost in de bewering, dat Gounod het preludium V3n Bach hoeft ge schonden door zijne bewerking! Ik ben over tuigd dat menigeen van hen bekeerd zou zijn. In Wormser's pastorale antique „Aeis" was het koor niet zoo op dreef; m. i. lag de schuld hier wel wat aan den diroctour, die ên van het eerste koor èn van hot slotnummer de tempo's wat snel nam; de noodige rust verdween daardoor uit de gelederen; moge op een volgend concert dit werkje, een treffend staaltje van Wormser's geniale inspiratie, maar ook van zijn oppervlakkigheid, horhaald worden, opdat men beter dan thans in staat zij de velo finesses te waardeeren Nog in ander opzicht was de Yereeniging met de uitvoering van dit werkje niet ge lukkig; de heer Henri Enthoven had den tenor-solo moeten vervullen; eon droevige gebeurtenis in zijne familie maakte dit onmoge lijk: in twee dagen tijd had nu een ander, onze stadgenoot, op het programma aangeduid met de initialen J. F. Mde partij moeten instudeeren en wèl legde deze een bewijs van grooto muzikaliteit aan don dag door, ondanks den korten tijd van voorbereiding, ondanks eene liooschhoid, die hem het zingen verre van gemakkelijk maakte, zóó er zich doorheen te slaan. Den dank der Yereeniging en van het publiek heeft hij meer dan verdiend De voornaamste soliste van den avond was mej. Madelaine Van Vliet: den sopraan solo in „Sur la Mer" en zes liederen waar onder bijv. de groote aria uit „Samson et Dalila" had zij voor haro rekening. Ik heb ditmaal weer als altijd genoten van haar heldere stem, haar gemakkelijk zingen en buitengewoon beschaafdo uitspraak van het Fransch. Moer dan gewoonlijk genoot ik van hare voordracht, waarvoor dit geldt vooral van de enkele schalksche nummers van haar programma geen beter adjectief past dan „keurig!" Als laatste bekroning wenscht de critiek eene eervollo vermelding toe to kennen aan de werkende leden der Yereeniging, die ce mezzo-sopraansoli en het accompagnement op zich haddon genomen. Mr. E. TWEEDE KAMER. In de Twoode Kamer werd voortgezet de behandeling der motie van den lieer Heldt, luidende „De Kamer, van oordeel „dat eene algemeeno voorziening van den ouden dag der werklieden wenschelyk is; „dat de gelegenheid tot het verzekeren van lijfrenten, die de Regeering zich voorstelt te openen, in dio behoefte niet kan voorzien, „noodigt de Regeering uit, een Staatscom missie te benoemen, om to onderzoeken op welko grondslagen en naar welke regelen eene algemeeno voorziening behoort te worden ingericht, „en gaat over tot do orde van den dag." Do heer Heldtnadat de ministor van tinnen- landsche zaken het woord had gevoerd, repli- ceerende, laat in de eersto plaats de 2do alinea van zijne motie vervallen. Yoorts betoogt spreker, dat bet nomen van bet initiatief voor een reuzenwerk als de regeling van dezo zaak toch niet van een Kamerlid verwacht kan worden. Spreker blijft van oordeel, dat het onderzoek van oen Staatscommissie nut zal hebben. Dan weet men ten minste wat men hec-ft en zullen do verwachtingen niet langer go spannen blijven. De bezwaren, tegen de redactie aangevoerd, meent spreker, dat te ondervangen zyn. Het hoofddoel alleen houdo men voor oogon, nl. het voorzien in het lot van oudo werklieden; de onderdeelon kunnen geregeld worden na hot ondersoek. Vervolgens beantwoordt spreker de ver schillende opmerkinpon, tegen zijn motie ge maakt, door onderscheidene sprekers, en wijzigt daarna zfjne motie, zoodat deze thans luidt: „Do Kamer, van oordeel, dat do verzekering van het lot van oudo werklieden door oen pensioenstelsel wenschcl(jk is, verzoekt der Regeoring to doen onderzookon, op wolke grondslagon en op welke wijze die verzeke ringen zullen bohooren te worden geregeld, cn gaat over tot do orde van den dag." Do hoer Lcly komt op togen het verwijt van den minister van buitenlandsche zaken, dat do vorige Regeering beloften zou hebben gedaan, welke niet zijn ingelost, en verwach tingen hoeft opgowekt, welko niet zyn ver- wozonlijkt. De vorige Regeering heeft een Voiligheidswot aangekondigd voor fabrieken en werkplaatsen, en een ontwerp daarvoor ingediend. Do toegezegde vorbetering van het lot van oude werklieden inoost wachten op den afloop dor arbeidsenquote, die eindigde 8 Januari 1S94. Ea als voorberoiding heeft do vorige Regeoring een wetsontwerp van een verzekeringsbank gereed gemaakt, dat deze Regeering schijnt te willen overnemen. Met verschillende gegevens tracht spr. aan te toonen, dat de vorige Rogeering niet in hare beloften is te kort geschoten, maar haar arbeid werd afgebroken door do crisis. Op verlangen werd de discussie over de gewijzigde motio-Heldt verdaagd tot heden morgen te elf uron. De Voorzitter deelde zijn voornemen mede om in de volgende week, behalve het ontwerp- Hartogh, nog enkelo ontwerpen van kleinen omvang to behandelen. Aan het verlangen van eenige leden, om ook in de stille week te vergaderen, meende de Voorzitter geen gevolg te kunnen geven, te mioder, daar de Kamer reeds 6 weken onafgebroken bijeen is geweest. Bevordering van officieren bij de Landmacht. De minister van oorlog heeft in zijn memorie van antwoord omtrent het ontwerp tot wijzi ging der wet van 28 Aug. 1851, nader hot dosl van 't ontwerp uiteengezet, nl. oru in do wet waarborgen te leggen, dat de officieren niet meer, door in verschillendo rangen onaf gebroken in specialo betrekkingen werkzaam te zijn, als 't ware van den troep of van den dienst by hun wapen vervreemden. Hy be strijdt de daartegen gemaakte bezwaren. Het zou tot onoverkomelijke #bezwaren aanleiding geven, indien werd bepaald dat het dienen bfi de corpsen moot geschieden in de laatste jaren, aan de bevordering voorafgaande, omdat van te voren onmogolyk is to bepalen het tijdstip, waarop een officier voor bevordering in aanmerking komt.Hij ontraadt dus dat denkbeeld ten stelligsto. Evenzeer als dat, om van eeno speciale betrekking in eene andere over te gaan. Het moot aan den minister worden overgelaten, om te beoordeelen hoe lang een officier zonder nadeel voor den dienst in oen sedentaire betrekking kan of moet blijven en op welk tijdstip een officier tot den werkolijken dienst moot terugkeeren. Ook geeft de minister niet toe, dat de wettelijke termijnen, voor kapiteins on luitenants gesteld, te kort zouden wezen om van de geschiktheid voor den hoogeren rang te doen blijken. Ook verschillende andero maatregelen, in het voor- loopig verslag uiteengezet, acht de minister niet gewenscht. Onbillijk en irrationeel zou hij het vinden, om militaire Kamerleden bü de nieuwe regeling uit te zonderen. Een over gangsbepaling voor de thans in de Staten- Generaal zitting hebbende officieren acht de minster niet aanbevelenswaardig. Gemeenteraad van Slillcgom. Tegenwoordig allo leden. Voorzitter de heer M. W. De Kat, burge meester. Na opening der vergadering deelt de Voor zitter mede, dat door hem togen 15 April a. s. ontslag is aangevraagd als burgemeester dezer gemoente. Hij had dit gedaan.om par ticuliere redenen, on geenszins, zooals ten onrechte de geruchten loopen, als zoude hy onaangenaamheden gehad hebben met den lsten wethouder. Do 1ste wethouder, de heer H. H. Van Waveren, zeide dat wij allen het zosr be treuren, dat de burgemeester ons gaat ver laten en hij pogingen had aangewend om het besluit te doen herroopen, on toen hem go bleken was, dat die pogingen schipbreuk ledon, heeft hy zich naar do residentie begeven om voor de vacante plaats in aanmerking te komen. Ingevolge art. 8 van het regloment van orde van do vorgadoring van den Raad, wordt do heer J. Van Til Rz. door het lot aange wezen liet eerst stem uit te brengen. Hierna worden do notulen dor vorige ver gadering gelezen en goedgekeurd. Uit dio notulen blykt dat de hoofd, omslag voor 1S95 is vastgesteld tot een bodrag van f 6427.25 en die der hondenbelasting tot eon bodrag van 244 75. Ingekomen zijn de volgondo stukken: a. 1 o. Missive van Hoeren Ged. St. van Z. H., houdende kennisgeving dat voor het jaar 1S95 by wyze van voorschot aan do gemeento zal worden uitbetaald eene som van f 1965, als Ryksvergoeding in de kosten van hot lager onderwijs. a. 2o. Missive van Ged. St., begeleidende een extract staat, waaruit blykt dat deRyks vergoeding in de kosten van hot L. O. over 1893 is vastgesteld op f 1935. b. Regeling erfpacht, grond, blo jmbollenhuis van J. Veldh. van Zanten. B. en "Wcths. stellen voor: a In to trekken do Raadsbesluiten van 26 Oct. 1888 cn 17 Febr. 1893, beide goedge keurd door Heeren Ged. Staten van Zuid-Hol land, den 27 sten Dec. 1893. b Aan den heer J. Veldh. v. Zanten in erf pacht uit te geven: E-m stuk grond, thans ingenomen voor den bouw eenor bloembollan- schuur, groot 2 aren, 25 cc-ntiaren, gelegen te Hillegom aan de Zuidzyde van de Zandery- laan, en zulks voor den tijd van 23 jaren, ingaande den lsten Jan. '95, en einAgendo den 31sten Dec. 1917, voor een jaarlyksch erf- pachtrocht van f 20. Het voorstel word met algomeone stemmen goedgekeurd. c. Adres J. C. Guldemond c. s omtrent plaatsing van lantaarns langs den straatwog aan do zuidzijde van het dorp. B. en Weths. stellen voor, één lantaarn te plaatsen op do plaats, waar zuiks noodig is. Mot algemeeno stemmen goedgekeurd. ri. Adres van den heer Hk. Van Waveren in zako vordering ten laste der gemeente. Na gehouden bespreking besloot de Raad zyn genomen besluit van 23 Februari te hand haven. e. Voorstel tot restauratie van den wester- of achtermuur van het postkantoor. Do wethouder Van Waveren had den muur laten opnemen door den heer Sluis, bouw kundige te Hillegom. Na gedane inspectie was hy tot de conclusie gekomen, dat de restauratiekosten ƒ650 zouden beloopon en dan stond hy er nog niot voor in, dat de muur goed zal zyn. Ook de heer Loudon, uit Haarlem, was ontboden, welke verklaard heeft den muur in orde te zullen brengen voor ƒ260. Bovendien geeft hy de garantie, dat de muur binnen drie jaren droog zal zyn, en hy eerst dètn uitbetaling zou vorderen, vermits hy 5 pet. rente krygt van bovenge- noemdo som. Na eenige discussiën werd besloten het werk door den heer Loudon te laten ver richten. Voorstel van den heer H. Veldh. Van Zanten, betreffende de kermis. De voorsteller licht zyn voorstel toe, en zegt dat het karakter der kermis in stryd is mot den Christelyken rustdag, en wenschte de kermis te beperken in dier voege, dat al wat tot da kermis behoort des Zaterdags te 12 uren opgeruimd zy. Na een koite bespreking werd het voorstel in stemming gebracht en verworpen met 9 tegen 2 stemmon. g. Voorstel van den heer H. H. Van Waveren, tot verplaatsing van den vuilnisbak en afkoop van de schuur van J. v. Lierop. Een schets- teekening van den te schoppen toestand werd den Raad aangeboden. Het opruimen van schuur en muur zoude ƒ46 bedragen, en de afkoop dor schuur 25. Het voorstel werd met 9 stommen ver worpen. De heer C. v. Bourgondiën doet alsnu een ander voorstel, nl. het bestaande rasterwerk recht door to trekken, en de schoeiing te doen vervalleD, de speelplaats te verkleinen, de schuur af te koopen en de zuidzyde met groen te doen beplanten. Dit voorstel, in stemming gebracht zynde, wordt met 10 stemmen aangenomen. De heer Van Bourgondiën stelt voor de com missie van bystand ontslag te geven, aange zien men oordeelde dat zy overbodig was. In stemming gebracht, werd dit voorstel met 7 stemmen aangenomen. Hierna werd de vergadering gesloten. Marktberichten. Lei'len, 29 Maart. Tor markt werden heden aan gevoerd: Stieron 6 etake f 81 a ƒ191. Kalf- en Molkkoeien 262 etuka 121.— a ƒ219. Yarekoeien 90 atnka ƒ92 a 200. Yette Ossen en Koeien 82 stake ƒ116.a ƒ212.Graa- kulveren atuka a Kalveren (vette) 47 stake f 26.— a ƒ85.Kalveren (magero) 198 etuka ƒ2.75 a f 7,60. Hamels (vette) etaka fa Hainela (magere) atnks a fSchapen (votte) 16 atake 16.a J 28. 8chapen (weido) 411 etuka ƒ11.a 22.Lam mere* (magere) atuka a fLam meren (vette jarige) etuka a Varkeas (magere) 192 etuka 17.a 30. Varkene (votte) atuka fa Yarkena (biggen) 308 etuka ƒ4.50 a ƒ9.Paarden 8tuks fa Youlona etuka a f Ter markt aangevoerd: 440 runderen, 245 kalveren, IC# achapon, lammeren, 192 varkens, 308 biggen, paarden en veulens. Ter wekelijkaohe Kaasmarkt aangevoerd 5 partijon. Besteed word voor Goudaohe Kaas van ƒ16.tot 22.— Derby-kaas van tot Leidsche Kaas de 150 KG. tot f—,Edammer Kaaa (2de quil.) tot Aait do Stadswaag gowogon 7 partijen, 265 stuks kaaa, wegendo 1421 I\G. Delft, 28 Mairf. Aan do Stadswaag gewogen van 21 tot 28 Maart: 870 aohtston en 117 zestienden yaten Boter, wegende te zanion 8570 kilogrammen. Prgs ƒ38 a ƒ56 bet viorde, ƒ0.90 a ƒ1.40 bet KG. iloorn, 28 Ma.r'. Kaaa. Aangevoerd 55 stapels, wegende 19.245 KG.; pr^f.klciuo 23.commissie fiG. middelbare f 25.50. Hoofddorp, (naarlommormcorj, 23 Maart. Witte Tarwe f 4.50 a 5/i0. Rogge ƒ3.85 a ƒ1.25. Haver ƒ4.80 a ƒ5.75. Wmtergcrat 3 25 a ƒ3.60. Duiven- boonon f 5.90 a ƒ6.20. Paardenboouen ƒ6.a 5.25. Kanariezaad 7.20 a ƒ8.Blauw Maanzaad ƒ2. a 5.50 per 50 KG. Schiedam, 28 Maart. Notccrmg van do Mako- laare. Moutwijn G.Jenever ƒ9.idem Amat. proef 10.50 per Ned. vat en zonder fust, zonder do belasting. Spoeling commissie heden 1.30 per ketel. Noteering van den Branderebond. Moutwijn f 4Va a IV4 P©r boet. ot., zonder fast on zonder belasting. Amsterdam, 25 Maart. Do afloop dor heden ge- l.oude Tiu\oiliog was als volgt: 32.200 bl. Bauka verkocht to; ƒ881 a 881/. dooranc-eprije ƒ8Sl/$, 1676 bl. Singkep verkocht tot 371/9 a 87 Vi- Londen, 23 Maart. Tor veemarkt ziju aangevoord: rundereu 100, schapen en lammeren 1100, kalveren 30, varkens 55. Pryzonbeeto Runderen 2/8 a 4/6 Schapen en Lammeren 4/8 a 6/6, Kalveren 2/9 a 5/1, Varkens 2/4 a 3/8. worden contant betaald.BuitenLeiden wonenden kunnen postzegels zenden. Kleine Advertentien, waarbij het bedrag van 40 Cents niet is gevoegd, worden ongeplaatst ter zijde gelegd. fcremengd Nieuws. De heer J. Regeur heeft heden zyne bierbottelary overgeplaatst van de Groen- hazengracht naar een voor dat doel geheel nieuw gebouwd perceel aan den Nieuwen Ryn, tusschen de Uiterste- en Middelste grachton. Eigenaardig is de tevens fraaie, in zand-, hard- en baksteen opgetrokken gevel, omdat uit den hoofdtoegang, in don vorm van een vat, het karakter, debestemming van het ge bouw reeds spreekt. Naast het kantoor aan de straatzyde be vindt zich een ruime spoelplaats, waar een wel- of circulatie-kachel staat, welker af- en toevoer-buizen in verbinding zyn met een op een der bovenverdiepingen staand reservoir, inhoudende anderhalf kub. meter duinwater, na de verwarming bestemd voor het spoelen der flesscben, hetgeen daardoor, beneden, nog meer dan vroeger op eene zeer zmdeiyke wyze kan geschiedeD. Naast de spoelplaats beschikt de heer Regeur nu over een bierkelder, niet minder dan 5000 flesschen kunnende bevatten. Door benuttiging van den zich daarachter bevindenden yskelder, wat betreft het koude water, dat daaruit mocht wegloopen, kan die kelder steeds op een lage, koele temperatuur gehouden worden, terwijl ook nog andere maatregelen zyn ge nomen, om dat doel te bereiken. De yskelder zelf is naar de nieuwste vin ding gebouwd, heeft een oppervlakte van 5 by 5 en een hoogte van 10 meter, zoodat hy een inhoud aanbiedt van 250 kub. meter. De heer Regeur heeft van den jongsten winter gebruik gemaakt om dio ruimte geheel to doen vullen. Daardoor is hy niet alleen in staat de bieren des zomers by hoogo temperatuur af te leveren, zooals dit aan de Zuid-Hollandsche Bierbrouwery, te 's Gravenhage, waarvan hy voor Leiden en omstreken hoofdagent is, plaats heeft, maar ook insgelyks zyn cliën- teole en verdere stadgenooten in de gelegen heid kan stellen zich ruw ys voor afkoeling te verschaffen. De yskelder bevat op elk der vier verdie- p ngen, welke het gebouw hoog is, een deur, door welke het ys kan gestort en gehaald worden. Een lift, welko zichzelve smeert en als veiligheidsmaatregel met een rem is voorzien, ▼oert naar elk dier verdiepingen, waarvan enkele afdeelingen weer voor magazynen of andere bergplaatsc-n zyn ingericht. De beneden vloeren zyn van asphalt en de zolderingen met yzeren binten van beton. Alles getuigt, naar den indruk, welken wy by ons bezoek aldaar ontvingen, van soliditeit. Trouwens, als men weet dat de heer W. C. Mulder architect er van was, geeft dit reeds voldoenden waarborg. De uitvoering was verder opgedragen aan den heer A. Verhoog. Zeer geriefdyk voor den heer Regeur is thans ook dat aan de bottelary tevens zyn woning is verbonden, welke eveneens net en doelmatig is ingericht. Het ligt in don aard der zaak dat veronder steld wordt dat een en ander zyn begunstigers zal ten goede komen en dat hun aantal zich, wegens het èn om bediening èn om qualiteit vermeerderend vertrouwen, steeds zal uit breiden. Eon mooi wit konjjn, dat weldra den hoogsten graad van vetheid zou bereikt hebben en bestemd was om gezellig opgepeu zeld te worden nadat de zoon des huizes uit Lombok, van waar hy op weg is naar het vaderland, in de ouderlyke woning aan do Witto-Rozenlaan, onder Zoeterwoude, met grooto vreugde zou ontvangen zyn, werd dezer dagen door den eigenaar, L. D., des morgens vermist. Dat dit voor den man, die het lang niet breed heeft, en voor de zyn en zeer onaange naam is, laat zich begrypen. De lofceling P. Droog, van de lichting 1895 der gemeento Alkemade, die den lsten Maart jl. ingelyfd was by het 4de reg. inf. te Leiden, is thans voor den militairen dienst afgekeurd. Alsnu zal ter inlijving wor den opgeroepen G. Van der Lip, te Oude- Wetering, met het lotingnummer 14. De 23jarige visscher J. G., die dezer dagen het leven van ds. O., teKatwyk aan Zee, bedreigde, is overgebracht naar oen krankzinnigengesticht, daar gebleken is dat de aanval moet toegeschreven worden aan waanzin. Het elfjarig zoontje van den wagenmaker S. Oudshoorn, te Ryp-Wetering, dat spelende aldaar in de vaart was geraakt, is door den arbeider P. Meyer met levens gevaar gered. Gistornamiddag is de knecht van den veehouder A. Van Ruiten, te Lisse, op jammerlyke wyze om het leven gekomen. Terwyl hy bezig was met het in beweging brengen van een watermolen, geraakte by tusschen een der raderen bekneld. De ongelukkige, genaamd Cornelis Rygere- berg, was ruim 24 jaren oud, een oppassend jongeling en voornemens zich binnenkort in het huwelijk te begeven. Hot gorechtshof te 'a-Graven- hage bevestigde het vonnis der Rotterdamsche rechtbank, waarby wegens aanranding van een geldophaler dor gemeente-gasfabriek aldaar een bootwerker tot 8 en een arbeider tot 6 jaar gevangenisstraf veroordeeld en een boot werker vrygesproken worden. Naar men verneemt, is d6ier dagen, in verband met den effecten-diefstal te '8 Gravenhage, ter zake waarvoor gisteren do gepensionneerde kapitein van hetNederlandsch- Indische leger veroordeeld word, eene huis zoeking gedaan in de woning van iomand aldaar, die vermoed wordt in het bezit te zyn van verschillende der ontvreemde effecten. In don nacht van Woensdag op Donderdag is op de Linge, onder Akkooi, gemeente Beosd, een met stoenen geladen schip, dat door eeno boot werd aangevaren, gezonken. De schippersknecht, die te slapen lag, is verdronken. De schipper werd met vrouw en kinderen gered. In de Friesche venen zal de campagne weer spoedig aanvangen In de hooge venen is men met het afbonken dei- af te graven veenstukken gereed en in de volgende week zal men daar met het turf graven beginnen. In de lage venen begint het baggeren met 2 a 3 wekon. Het bagger- loon over 1895 is door de verveners even hoog bepaald als ovor 1894, zoodat voor werk staking wel niet te vreezen is. In deze venen zal echter dit jaar lang niet zooveel klein gebaggerd worden als gewoonlyk, wegens den geringen aftrek van de turf over 1894. Het O. M. by de Groningsche rechtbank eischte gisteren tegen den groot handelaar Gustav Muller, wegens vervalsching van 15 wissels, één jaar gevangenisstraf Te Sneek is een dronkaard in de jenever gestikt, terwyl hy in het arres tantenhok bezig was zich van kant te maken. Men meldt uit Montevideo, dd. 27 Maart: HetEngelschestoomschip „Dunkeld", van Barry naar Buenos Ayres, is by de „En gelsche Bank" verongelukt en in 60 voet diep water gezonken; van het lot der be manning is niets bekend. Na een 14-daagsch geheim proces is de Russische kolonel Gregoryef door den krijgsraad veroordeeld tot verbanning naar Siberië, wegens het verkoopen van plannon aan de Oostenryksche regeering. Voor den p o 1 i ti er o ch ter te Clon- mel (Ierland) is de behandeling begonnen van een geval, dat aan het ongelooflyke grenst. Een zekere Clearv, zyn schoonvader en zeven andere mannen stonden terecht wegens mis handeling van Cleary's echtgenoote. De be schuldigden verklaarden dat de vrouw een heks was. Om den duivel uit haar te dry ven, hadden zy haar met een byzonder toebereide vloeistof begoten, boven het vuur geroost en met een gloeiende pook in het vieesch go- brand. De gemartelde vrouw was aan de gevolgen van dezo mishandeling overleden.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2