N°. 10767. Vrijdag SO Maart. A®. 1895. i§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. DE TOOYERRIKC. LEIDSCH DAfrBIA PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden por 3 maanden.1.10. Franco per post 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PBIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel moor f 0.17Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseoren bulten de stad wordt f 0.05 berekend. Officieel© KenniSBeTineen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Zeg- W£ ard Brengen naar aanleiding van de daartoe bepaaldo wetsartikelen ter openbare kennis, dat bot door Ged. Staten der provincie Zuid-Bolland bij bun besluit van den 19den Maart 1895, N°. 100, goedgekeurd kohier van den Hoofdelyken Omslag, dienst 1895, in afschrift gedurende den tijd van vijf maanden, aanvangende den 2tisten Maart 1895 on eindigende den 25sten Augustus 1895, op de secretarie der gemeente voor een ieder is ter lezing gelegd. Het Bestuur van den Palensteinsohen polder onder Eagwsard; Brengt ter algemeeoe kennis, dat de lijst der Stem gerechtigde Ingelanden van dien polder, na de her ziening, onveranderd iB vastgesteld en gesloten en dat de genoemde lyst van af heden gedurende voertien dagen ter secr tarie des polders ter inzage van de ingelanden is nedorgelegd. Het Bostuur van den Driem&nspolder ondor Zeg waard Brengt ter algemeeoe kennis, dat do lijst der Stomge- reohtigde Ingelanden van dien polder, na de herziening, onveranderd is vastgesteld en gesloten en dat de ge noemde lijst van af heden gedurende veertien dagen ter secretarie des polders ter inzage van de ingelanden is nedergelegd. Leiden, 28 Maart. De handelsbedienden-vereeniging „Kennis is Macht" alhier hield gisteravond in de kleine benedenzaal van het Nutsgebouw eene ver gadering met dames, waarin als spreker op trad de heer "Willem Otto, van Amsterdam, ▼an vroegere lezingen bier ter stede reeds een goed bekende. Vóór de pauze hield hy eene voordracht over het belachelyke, bespotteiyke en komische, dat men in verschillende gedichten aantreft in verband met de maatschappelyke of andere toestanden, waartoe tal van aanhalingen uit werken van verschillende dichters en proza- echryvers van nu en vroegeren tyd de revue passeerden. Ni de pauze gaf hy eenige zyner novellen of vertellingen ten beste, ontleend aan zyn meer dan 25-jarige ambtenaarsloopbaan by de telegraphie, om te doen zien in welk een eigenaardigen toestand een telegrafist soms tegenover het publiek kan komen te staan. Den geheelen avond wist hy het publiek te boeien; telkens vielen hem toejuichingen ten deel of galmde er door de zaal een gulle lach. Voor hen, die de voordrachten nog niet gehoord hadden (gedeelteiyk vroeger op de Volksbyeenkomsten" en op „Fraaie Kunsten"), waren het dan ook een paar hoogst gezellige uren; en zeer zeker was de voorzitter de tolk van allen, toen hy den heer Otto harteiyk dank zeide en de Yereeniging in zyn welwil* ïdheid voor het vervolg bleef aanbevelen. In de gisternamiddag te vier uren in het Nutsgebouw alhier gehouden gewone algemeeno vergadering der venr.ooten in de Leidsche Broodfabriek is besloten over het afgeloopen jaar 20 pet. dividend uit te keeren Uit de gedane mededeelingen bleek dat het debiet over 1894 in totaal bedroeg 1,840,402 kilogram brood en 833,560 stuks beschuit. De gemiddelde broodpryzeD over 1894 waren: gebuild brood 10.58 ets., onpebuild brood 8.58 ets., krentenbrood 13.58 ets. per kilogram en roggebrood 9.58 ets. per V/t kilogram. De overgangsexamens der leerlingen van het genootschap: „Mathesis Scientiarum Ge- nitrix", in het gebouw der Hoogere Burger school op de Pieterskerkgracht, voor den win- tercursus 18941895, zyn als volgt verdeeld Maandag-avond 1 April, te 7 uren. 2de kl. A. en B. Taalkunde van 771/, uren. 2de kl. A. en B. Cijfer-, Stel- en Meetkunde van 71/, 8 uren. lste kl. B. en 2de kl. B. Aardrijkskunde van 8 8!/i uren. lste kl. A. en B. Meetk,-Rek. en Cyferkunde van 872 9 uren. Dinsdag-avond 2 April, te 7 uren. 3de kl. A. en B. Natuur- en Werktuigkunde van 7 772 uren. 3de kl. A. en B. Stel- en Meetkunde van 77a 8 uren. 4de kl. A. en B. Natuur-, Schei- en Werktuig kunde van 8 87a uren. 4de kl. A. en B. en 5de kl. Beschr. Meetk. en Perspectief van 87a-9 uren. De mondelinge eind examens zullen worden afgenomen Dinsdag 9 en Woensdag 10 April, des avonds te 7 uren. Wy vestigen nogmaals de aandacht op de voorstelling, welke morgenavond in den Schouwburg alhier door de Voreenigde Artisten der Nederlandsche Operavereeniging zal ge geven worden, by welke gelegenheid opge voerd zullen worden „Cavalleria Rusticana" (de Trouweloozen), en „Pagliacci" (Paljas). Met beide stukken werd zoowel te Haarlem als te Amsterdam zeer veel succes ingeoogst. Van de voorstelling gisteravond in het Paleis voor Volksvlijt in de hoofdstad zegt de „Tel." o. a. Het afscheidnemen door Turiddu (den heer Leysen) van zyn moeder was zóó natuurlijk en zóó aangrijpend, dat hy tweemaal werd teruggeroepen. Maar ook als zanger heeft de heer Leysen groote vorderingen gemaakt en werd hy evenals de heer v. d. Hoeck herhaal- deiyk toegejuicht. De heor Henri Dons, die in „Paljas" den proloog voordroeg en zich door een roode pruik en grimeeren tamelijk afzichtelijk had gemaakt, wist door zyn gevoeligen zang en later niet minder door zyn natuurlyk spel het publiek in geestdrift te doen uitbarsten. Na den proloog werd hy en na het lied van Paljas werd de heer Leysen tweemaal terug geroepen en hoorde men uit vorschillendo monden bravo's en hoera's. Ook de koren gaven meermalen reden tot lof, en het orkest deed over het algemeen goed zyn plicht. De „Cavalleria" en het eerste bedryf van „Paljas" werd met genoegen door ons b(jge- woond. Men kan aan alles bemerken, dat de Veree- nigde Artisten zich alle moeite geven en met liefde en toewyding hun taak vervullen. By zoo krachtige samenwerking verdienen zy den steun van het publiek. De lste luit. F. L S. Nedermeyer, ridder van Rosenthal, van het depot escadron van het 3de reg. huzaren te Leiden, is door den minister van oorlog aangewezen om voor den tyd van vyf jaren te worden gedetacheerd by de cavalerio van Ned.-Oost-Indië. Naar de „N. R. Ct." verneemt, zal op de aandeelen der Noord-Zuid Hollandsche Stoomtramwegmaatschappij HaarlemLeiden een dividend worden voorgesteld van 7 pet., of evenveel als over 1893. Tot tegenschatters voor de personeele belasting dienst 1895/96 zyn in de gemeente Voorschoten, evenals vorige jaren, benoemd de heeren J. Romeyn en D. P. Yperlaan. Naar men verneemt, is de tegenwoordige Spaansche gezant te 's-Gravenhage, de heer De Baguez, waarschijnlijk naar aanleiding van het optreden van een nieuw ministerie in Spanje per telegram naar Madrid opgeroepen, alwaar by, geiyk bekend, vroeger een hooge betrekking by het ministerie van buiten- landsche zaken bekleedde. Met het tydblyk beheer der legatie te 's Gravenhage is thans belast de markies De Guirior, vroeger secretaris der Spaansche legatie aldaar, thans te Brussel, die gisteren in het „Hotel den Ouden Doelen" is aange komen. De begrafenis van den heer K. Ent hoven Lz. te 's-Gravenhage zal plaats hebben Vrydag-voormidaag op de begraafplaats der Nederlandsch Israölietiscbe gemeente. Te 's-Gravenhage overleed, in den ouder dom van byna 84 jaar, do gepens. luit.-kolonel by den vécérinairen dienst A. J. De Bruyn. De Bruyn onderscheidde zich door den groet- sten y ver en eene buitengewone werkzaamheid, niet alleen in de uitoefening van zyn dienst vak, waaromtrent ook eenige werkjes door hem zyn in het licht gegeven, maar hy was ook een groot beoefenaar van eenige natuurkundige wetenschappen, inzonderheid der botanie. Zyne bandleiding tot do beoordeoling van de fourages voor het pa^rd, vooral van het hooi, gebaseerd op de kennis der grassen en overige planten, daarin aanwezig, met eene verzameling dier planten in gedroogden toestand, getuigde van zyne bijzondere studie op dat gebied. Ook in het buitenland was De Bruyn wegens zyne geleordheid bekend en als lid van ver schillende geleerde genootschappen opgenomen. Wegens zyne verdiensten was hy mede begif tigd met het ridderkruis der Orde van den Nederlandschen Leeuw. De off. van gez. lste kl. J. F. Tuinstra, van het militair hospitaal to Kampen, wordt 1 Mei a. s. overgeplaatst by het corps torpe- disten te Brielle; de off. van gez. lste kl. K. E. Ziegeler, van het hospitaal te Brielle, vertrekt alsdan weer naar het instr.-bat. te Kampen. De minister van marine heeft den be noemden adelborst lste kl. by de Koninkiyke Nederlandsche Marine-reserve J. A. Beckering Vinckers met 2 April a. s geplaatst aan boord van Hr. Ms. instructieschip „Gier." De 2de luits. S. H. F. Hoffman en B. J. Dommers, van het 3de reg. vest.-art. te Gor- kum, worden 1 October a. s. voor een jaar gedetacheerd by de lste afdeeling der krygs- school te Breda; de lste luit. N. J. Kooiman, van het 7de reg. inf. te Hoorn, wordt over geplaatst by het 4de reg. inf.; de kapt. der mariniers D. G. Vreedenberg en de 2de luit. J. G. Gruschko worden 1 April a. s. geplaatst by de 3de afdeeling van het corps te Rotterdam. De Haagsche gemeenteraad heeft gisteren met 30 tegen 5 stemmen een bydrage van f 20,000 aan Delfland verleend in de meerdere kosten voor hot meer zeewaarts vooruit brengen van een steenglooiing, inbegrepen de reeds vroeger toegestane f 5000 en afge scheiden van den eventueelen aanleg van een strandmuur (zeeboulevard). H. M. de Regentes zal hedenavond in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen de uitvoering van „Paljas," te geven door de Veroenigde Artisten van de Nederlandsche Opera, by wonen. Hare Majesteit heeft daartoe ten voordeele van dat personeel de hofloge in het Gebouw afgehuurd. De Haarlemsche gemeenteraad heeft be noemd tot leeraar in de Ned. taal en ge schiedenis aan het gymnasium den heer dr. J. B. Schepers, te Tilburg. Beroepen is by de Ned.-Herv. gemeente te Monster ds. J. W. H. Kalkman, te Alfen aan den Ryn. De heer F. Zylstra, onderwijzer aan de Christelijke school te Leeuwarden, is benoemd tot hoofd der Chr. school te Zwammerdam en heeft deze benoeming aangenomen. Generaal Booth wordt in Amsterdam op Zaterdag 30 Maart a. s. te 12.43 aan het Centraal station aldaar verwacht. Van daar zal een feestelijke tocht in rytuigen gehouden Worden langs Damrak, Dam, Rokin, Sophia- plein, Reguliersbreestraat, Rembrandtsplein, Utrechtsche straat, Frederiksplein naar het Paleis voor Volksvlijt, waar door het Heils leger een vry middagmaal zal gegeven worden aan 500 van de armsten van Amsterdam, die aldaar door den generaal zullen worden aan gesproken. Te 3 uren des namiddags zal de groote receptie-samenkomst in den circus Carré plaats hebben. Vier muziekcorpsen uit verschillende steden van ons land zullen spelen; eene groote revue, de onderscheidene takken van het legerwerk voorstellende, zal voor den generaal defileeren. Zy zal o. m. bestaan uit 400 heilssoldaten, waaronder vertegenwoordi gers der verschillende provinciën van Neder land in nationale kleederdracht. Vervolgens zullen in die revue verschillende staf-, hoofd kwartier- en veld-officieren, achterbuurt offi cieren en officieren in bevel van de verschil lende takken van het maatschappelijk werk (voorstellende de onderscheidene afdeelingon van hun werk met inbegrip van dakloozen en geëmploieerden), den generaal begroeten, en eene groote menigte kinderen zal voor den generaal zingen. De generaal zal den wel komstgroet beantwoorden en mededeelingen doen van zyne reizen en overwinningen in de nieuwe wereld. Des Zaterdagsavonds om halfacht zal de generaal eene groote maatschappelyke byeen- korast in den Parkschouwburg leiden, waarin hij zal spreken over het onderwerp: „Zal het Leger des Heils de maatschappelyke quaes: io oplossen Men verneemt dat de heer A. C. Wertheim, lid van de Eerste Kamer, aan het hoofd van eene commissie van voorname ingezetenen \an Amsterdam, als voorzitter van die meeting zal optreden. Den daaropvolgenden Zondag zal de gene raal nog 3 groote demonstraties leiden in den Parkschouwburg. Maandag 1 April komt de generaal in Den Haag, 3 April in Rotterdam en 4 April in Utrecht. De leden van de afdeeling Rotterd m van het Nederlandsch Tooneelveroond waren uitgenoodigd tot bywoning van een nieuwe opvoering van het tly>pel van Schönthan „Corneli8 Voss." De hoofdrollen waren in handen van de dames Kleyn en Van Eysden- Vink en de heeren D. Haspels, Brondgeest en Van Eysden. Aan blyken van ingenomenheid met de zeer goede opvoering ontbrak het niet. Aan de dames Kleyn, Van Eysdon-Vink en Coelingh Vorderman werden namens het afdeelings- bestuur bouqetten aangeboden. Aan mr. T. M. C. Assers „Schets van het Internationaal Privaatrecht," in 1880 by de Erven F. Bohn, te Haarlem, verschenen, is de zeldzame eer te beurt gevallen achter eenvolgens in het Duitsch, het Fransch, het Italiaanscb, het Spaansch, het Servisch en het Rumeensch te worden vertaald. Dezer dagen heeft van de Rumeensche vertaling, bewerkt door den heer Schina, president van het gerechtshof te Bucharest, reeds een tweede uitgave het licht gezien. De Commissaris der Koningin in do provincie Gelderland is voor eene maand met verlof naar het buitenland vertrokken. Naar de „Tol." uit goede bron verneemt, moet by den minister van financiën het plan bestaan de toegezegde conversie van 350 millioen 37j-pCts.-Werkelijke-Schuld in een 3-pCts.-fond8, in het volgend jaar te doen geschieden. Krachtens de wet van 9 Mei 1886 (Stsbl. 102) zou de conversie van dit fonds trouwens niet eerder kunnen plaats hebben. Aan het examen voor de nuttige hand werken voor meisjes hebben te Utrecht 174 adspiranten deelgenomen. Eene candidaat trok zich onder 't examen terug. Aan 109 werd de akte uitgereikt. Aan de in dit jaar te Londen te houden tentoonstelling van het 6de internationaal aardrykskundig congres zal door de Neder landsche Regeering, evenals vorige jaren, niet worden deelgenomen. Het Historisch Genootschap to Utrecht zal eene vergadering houden in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, op Dinsdag 10 April a. s. Als sprekers zullen optreden prof. Fruin over „den veldtocht in de Nederlanden van 1572"; prof. Blok over „het onderscheid tus- schen de geschiedenis der beschaving, der volkshuishouding en der maatscbappyen prof. Paul Fródóricq over „de godsdienstige beroeringen tydens de 14-do eeuw". 84j Ik heb van u hooren spreken, majoor! zei de markies, terwijl bp dezen de band reikte. Ge bebt reeds eenig goed werk in IndiS achter den rug. Ik ben In 't vuur geweest, als dat uw bedosling Is, antwoordde Measurby, die opeens op zyn hoede was ten gevolge van deze al te vriondelyke ontvangst. Alleen wat gren80orlogen. Birmab en Afghanistan, zei Paradiso, met een veelbateekenenden blik, dat kan men moeilijk een kleinigheid noemen. Ge rust dus op uwe lauweren? Jawel; maar bet la een rust, die ik niet verlang. Ha! merkte de markies op, een door dringenden blik op het onbeweeglyke gelaat van den majoor werpend, ge wensebt uw roemryke daden te herhalen? Ik verlang naar alles, wat my een op gewekt leven zou kunnen geven, antwoordde Measurby. Eigenlyk gezegd, wenschen de majoor en ik u te spreken over zaken, viel Wilfred hem plotseling in do rede. Over zaken? vroeg Paradiso, met goed nagebootste verbaziDg. Ik begryp u niet. Wy kunnen u onze bedoeling hier niet uitleggen, markies, maar ik geloof, dat gy haar gemakkelijk kunt raden. Paradiso keek angstig om zich heen, omdat hy gedurig bevreesd was voor spionnen daarop schudde hy het hoofd, alsof by niets van de zaak begreep. Ik doel op uw bijeenkomsten, zei Wilfred. Welke byeenkomsten hebt go op 't oog, mijnheer? vroeg Paradiso toornig. Ik geloof, dat gy dat beter weet dan wy, antwoordde Measurby. Paradiso haalde de schouders op. Ik begryp waariyk niet, waarop gy zinspeelt, boeren 1 zei hy haastig. - Misschien bedoelt ge de recepties van prinses Julia. Zy ontvangt des Donderdags, en ik twyfel er niet aan, of het zal haar veel genoegen doen, u op de audiëntie te zien. Wy willen niet des Donderdags komen, zei Wilfred, maar des avonds. Morgenavond, vulde Measurby aan, om tien uren. De markies nam hem met een bezorgden blik op, verwonderd dat de majoor het uur der byeenkomst wist; maar, hoe ver hy het ook gebracht mocht hebben in het lezen van iemands karakter, de onbeweeglyke gelaats trekken van Measurby beschaamden zyn scherpzinnigheid. Hy volharddo dus in zyn niet-begrypen, en Wilfred zou het uit wan hoop hebben opgegeven, als Measurby de koe niet by de horens had gevat, door den markies, zonder de opmerkzaamheid der omstanders te trekken, in 't oor te fluisteren: Wy wenschen ons by de koninkiyke party aan te sluiten. Dacre is een recruut, dien men niet mag versmaden. Geld! Paradiso trad snel eenige etappen terug en nam de twee mannen met een doordrin genden blik op. Ge schertst met my, heeren, zei hy op gedempton toon, terwyi hy naderby trad. Er is goen sprake van samenzwering. De prinses stelt zich tevreden met de protectie van de Engelsche regeering. In dat geval hebben wy niets verder op te merken. Maar, hervatte Paradiso met nadruk, morgenavond ontvang ik bezoek van eenige vrienden, omstreeks tien uren, een vriend- schappeiyke byeenkomst van eenigen myner landslieden. Het zou my veel genoegen doen, de eer te hebben, u daarby tegenwoordig te zien. Ge kunt op ons rekenen, zei de majoor beslist. Het is slechts eon gezellige byeenkomst, zei de markies nog eens, terwyi hy zich ver gewiste, dat er niemand in de nabyheid was. Natuurlyk, alleen voor de gezelligheid, zei Wilfred glimlachend. XIII. Een samenzwering. Niettegenstaande de markies met Measurby en Dacre had afgesproken den volgenden avond samen te komen, was de laatste te ongeduldig zelfs dien korten tyd te wachten. Hy drong er daarom by den majoor op aan, te trachten, denzelfden avond nog een onder- houd met Paradiso te verkrygen. Ik heb geen plan, zoo naar een byeen komst van die samenzweerders te gaan, zei hy, toen Measurby hem aanried te wachten; - als wy dat deden, zouden wy nimmer de noodige inlichtingen kunnen krygon. Paradiso moet ons alles vertellen, opdat wy ten minste ovenveol van do zaak weten als zyn landgenootenanders neem ik zyn uitnoodiging voor morgen niet aan. Paradiso zal niets loslaten, bracht de majoor hier norsoh tegen in. Als hy het nu niet doet, zal hy ons ook niets meer meedeelen in tegenwoordigheid van de menechen, die hy zyn landgenooten blieft te noemen. Ik heb geen lust, hot vyfde wiel aan den wagen te worden. Paradiso moet zelf weten, of by onze hulp wil aan nemen of niet. Zoo ja, dan moet hy ons van avond nog ontvangen en ons zyn plan ont vouwen. Dan zyn wy in ieder geval nog vry te weigeren. Ik vrees, dat we er dan reeds te ver voor zyn gegaan. Dat zie ik niet in! Wy zyn fatsoenlyke menschen en kunnen het stilzwygen over dergelyke dingen bewaren. Als Paradiso er niet op voorbereid is, die risico te loopen, bezit hy minder moed dan ik geloof. Hy is voorzichtig. Ik ook, antwoordde Wilfred, kalmpjes, te voorzichtig, om my blindelings te compro- mitteeren. Ik moet van avond alles weten, en als wy morgen naar de byeenkomst gaan, kan ik myn besluit mededeelen. En in dien tusschentyd? Ik zal misschien over de zaak nadenken en myn vrouw om haar meening vragen. Uw vrouw raadplegen 1 riep de majoor vertoornd uit. Dat zou al te dwaas zyn. Hoezoo? Een vrouw kan geen geheim bewaren. Zy zal geen geheim verklappen, als ik haar dat vraag, antwoordde Wilfred, met overtuiging. In dat geval, zei de majoor ironisch, verwondert het my, dat go haar het geheim van den ring niet hebt toevertrouwd. Ik zag er de noodzakelykheid niet van in, zei Dacre, die bloosde om deze al te juiste opmerking. Misschien zal ik hGt haar eens vertellen, maar op 't oogenbiik zou bet onzin zyn. Deze samenzwering echter gaat ons beiden aan, voegde hy er met nadruk by, en daarom moot zy er alles van weten. Het is trouwens zeer wel mogelyk, dat ik hare hulp noodig heb. Waarom? Dat zal ik u in tegenwoordigheid van Paradiso meodeelen, zei Wilfred. Wees maar niet bang, majoor; de markies zal myn go- beele plan hooren, als hy het zyne vertelt. Zult ge hem meedeelen, dat ge uw vrouw in uw vertrouwen wilt nemen? Zeker I En wat moer zegt, ik zal er hem permissie voor vragen, en die ook krygen. Dat donk ik niet, antwoordde de majoo- spottend. Paradiso heeft geen hoogon dunk van de vrouwen. Dan verwondert hot mij, waarom hy Busk weer onder de regeering van een koningin wil brengen. Kom nul Dat argument houdt geen steek. Wordt vei votgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1