TurksclieLotenl870 Finale Uitverkoop. Koocle Boek. Iiriclili rar MiiuHft art Dimimicllii (ILffi), s. J. G. SPEET, Nienvstraat 34. In de Koffiebaal Tc huur, voor tien jaar: GEBRS. REINKE, NOUVEAUTÉS. ■v Engelsche Rietsuikerstroop, Bureaustoel, Te Huur, met 1 Mei: Scheveningen. Olieverf in tuben, Schilderdoek, JP&neelen, Schilderkisten, JPenseelen, Schetsboeken Üllllll J. J. SLEIJ5ER, Hoogewoerd 17. Hoofdprijs Francs 348,000. Geheele Aandeelen ƒ1.25. P.S. Uitbetaling der Prijzen dadelijk na ontvangst. 2090 22 Werkmeid, P. G., Ech tsch eiding. Slechts eenige weken Prachtige antieke Kasten, Kabinetten, Buffetten, 1 Mali. Bonlieur dn Jour, Moten Buffetten, Eiken Rugstoclen, Fauteuils, Noten- en Mahonie Tète-a-Tètc, Kasten, Stoelen, eenige Linnen-Kasten, Tafels, Spiegels, enz., alles a Contant, heneden innen en puiten g oord van A. WERUMÉUS BUNING. NIEUW! SEXUEELE VERHOUDING INTERESSANT! zuivere Preanger-Koffie, VERKOUW STOKHUYZEN, KOLONIËN. BATAVIA, 23-26 Februari. De directeur van de hoogere burgerschool te Soerabaia, dr. Th. J. Van Buuren, gaat wegens langdurigen dienst met een jaar buitenlandsch verlof. - Uit Soerabaia is 23 Februari aan de ,Loc." geseind: De eerste commies by hot administratief "oersoneel der Staatsspoorwegen, F. J. Hale wijn, tevens secretaris-penningmeester der alhier gevestigde vereeniging „Voorzorg" van Europeesche ambtenaren en beambten by den dienst der Staatsspoorwegen op Java en Su matra, wordt vermist. By een gisteravond gehouden onderzoek vond de officier van justitie oen belangrijk tekort in k?.s. De boeken zijn zoek. De lombok rijksdaalders, die uit de schat kamer van don radja afkomstig zijn, waar zij bjj hoopen lagen opgestapeld, en die door het vuur geleden hebben, worden bjj 's lands kassen aangonomen. (Java Bode.) Tjainpea. Aangaando de op hot land Tjampea voor gevallen fanatieke beweging schrijft men uit Boitenzorg aan het „Bat. Handelsblad": Op 9 dezer kreeg do assistent resident van Bui tenzorg bericht, dat een 50-tal personen te Goonoeng Malang (Tjampea) den avond te voren eene verdachte koempoelan hadden gehouden, waarvan een gewezen djoeroetoelis van den hoer Motman, administrateur van Tjarnpoa, de leider was. Onmiddellijk hierop gelastte do assistent-resident den deruang van Leuwiliaüg, onder wions district het land Tjampea ressorteert, zich naar Goenoeng Malang te begeven, om de aan de koempoe lan deelgenomen hebbende personen in te rekenen, en, zoo de komst van den assistent resident noodig mocht blijken, daarvan onver wijld bericht naar Buitenzorg te zenden. Uit Buitenzorg werd den demang bovendien ver sterking van politie toegezonden. Dank zy den genomen maatregelen, werden do voornaamste raddraaiers gearresteerd, met in-beslag-neming van wapenen, kitabs, talis mans, enz., zoodat de samenzwering dezer geestdrijvers vrijwel in do geboorte werd ge smoord. Ware do zaak niet zoo spoedig ontdekt (zegt do briefschrijver), dan had het komplot weldra grootore proportion aangenomen en zoude er heelwat meer kunnen gebeurd zijn. Evenals altijd mot zulko zaken het geval is, had de hoofdleider op zjjn programma het uitmoorden van alle Europeanen, doch zou daarmedo op Gambir (Koningsplein te Batavia) een begin worden gemaakt. Als alle Euro peanen vermoord waren, zouden de Chineezen aan do beurt komen. Lombok. Uit Ampenan wordt, dd. IS dezer, aan hot „Bat. Nieuwsblad" gomeld: „In don laatston brief van uw correspon dsnt Janus meldt hij o. m. dat Maligan bij zjjn gevangenneming een chique bij zich had voor 5000 ringgits van den radja. Omtrent do herkomst van dat nu waardeloozo briefje weet men hier te vertellen, dat, gedurende het beleg voor Matarara en TjakrNegara, de radja hein verzocht en ten laatste er op moest aandringen, dat by een der door ons achtergolaten veldstukken zou laden en richten. Dan heeft hij driemaal gedaan on de vorst, die misschien toen al wist niets te winnen te hebben, beloonde hom vorstelijk met de chique. De uitwerking dier schoten is bekend. Het afvuren vond hij echtor te gewaagd, dat liet hy aan de Baltërs over. Bü zijn overgave droeg Maligan de Balischo klee ding; g\j weet, dat controleur Engelonburg hem aan ondergoed heoft geholpon en aan het tricot pak, dat. by sodort gedragon heoft. „De postcommandant van Mataram, kapt. Angenent, is met deze boot geóvacueerd wegens oen lovoraandoening en is vervangen door den kapitein Van der Hart. „Den kapitein Schenk ton slotte wacht, naar men wil, dezer dagen bevordering tot den majoorsrang. Of by op Lombok blijft, weet men nog niet. „Met den gezondheidstoestand biyft het treurig, zeer treurig gesteld. Do lyst van do boden geövacueerden toont er ruim honderd, Europeanen zoowol als minderen. Ook pastoor Voogel heeft ons vorlaten. „De resident is by zyno komst van Mataram to Ampenan weer ongesteld geworden. Koorts en nog eens koorts; de ziekte krygt oen treu rige ruchtbaarhoiddagelyks komen sterfge vallen voor en spoedige evacuatie is hot eenigo redmiddel. Ondanks alle hygiönischo maat regelen, vermindert het aantal zieken niet." Opgave van passagiers, van Batavia naar Mar seille en Nederland vertrokken per Ned ss. ,Gedé": gep. gen oraal-majoor dor infanterie J. V. Kriesfeld en oobtgonoolo, chef dor exploitatie van de Oos terlijnen der Staatsspoorwegen J. Sluitor, eclitgo- noote en 2 dochters, de heer F. Onnen. echigenoote sn 2 kindoven. de heer W. Bruijs en cchtgennoto. lid van de weeskamer te Seiuaraug G. E. I.e (Jlorcq an eebtgeuoote. mevrouw do wednwo J. C. De Novo, gob Fokker, on 2 kinderen, ass.-res. P. J. F. Van Ueutz cn echtgenoote. mevrouw de weduwo J. Bodde, geb. Ton Brummeler, luits. ter zoo 2do kl. L. L. Rambonnot en .1. J 11. Commijs. landrnads- griffier J. L. F. E. Heidsieck, 2de loit. dor inf. L. F. Wejjergang, do heoren F. B. Smits, cchtgo- nooto en 3 kinderen, K. A. Van der Hoek, echtge- noote en zoon, zendeling J. A. Van Balen en echtgenoote, W. N. Wempo, H. Van Steenbergen, "VV. F. Gramma, D. Manss, 1'. Hessel, G. Brouwer, A Don llamer, K. G. Heckersbrnch, IT Maat. J Kruijt, bonevens Hr. Ms. troepen en schepelingen. Familieberichten uit IndiscJie bladen. Bevallen: A. E. GroossLudwig, z., Welte vreden. It. Van Bouzekom—Hofmeijor, 2 d.. Ba tavia G. M. Van der HouwenVan Garrel, d., Malang. Overleden: F. A. Th. Kohier, Weltevreden. BUITENLAND. Franlirijk. Op een mynwerkerscongres te Lens is be paald, dat de algemeene Fransche mynwer- keisbond te Saint Etionne zal zyn gevestigd. Het Kamerlid Basley, voorheen tapper, werd tot controleur generaal gekozen. Het volgend congres zal te Decazeville, in Aveyron, gehou den wordon. Een motie ten gunste van het boginsel eenor algemeene werkstaking en de werklieden uitnoodigende om zich daartoe krachtig te organiseeren, weigerde het con gres met 77 tegen 39 stemmen in overweging to nemen. To Parys zal den 3den Juni een internatio naal raynwerkers-congres worden geopend, Een pakje met een mobilisatie-plan voor de Fransche troepen in de Alpen on een aan tal teekeningen, dat door het Fransche minis terie van oorlog aan den bovelvoerenden generaal to Chambery was gezonden, is onder weg gestolen. DnitschlnncL Do grooto toebereidselen, welke te Fried- richsruh wordon gemaakt voor de ontvangst op 1 April der gasten en delegation, die den gryzen staatsman Von Bismarck by gelegen heid van zijn tachtigsten verjaardag hunnen gelukwensch komen bieden, zyn nog niet gereed, maar het ontbreekt daarom niet aan nieuwsgierigen, die eens even een kykje komen nemen. Naast het station wordt een ontvangkamer voor de aankomenden gebouwd en by het post- en telegraafkantoor is een hulpkantoor opgericht. Het aantal telegraafdraden is ver groot en er zyn dertig ambtenaren aange wezen, om met het vasto personeel den vloed van telegrammen het hoofd te bieden. Het station en de omgeving van het slot zy'n met dennengroen en de vlaggon der Duitsche staten versierd. Om het hek van het slot zwerven scharen verslaggevers. Behalve dr. Schweninger, wiens hulp de oud kanselier in de drukko dagen, die volgen zullen, niet kan missen, zyn op het slot aan gekomen graaf Yon Rantzau en zijne gemalin on de beide zoons van den prins. De gezondheidstoestand van den oud-kanse lier is uitmuntend. Spanje. Canovas del Castillo, de nieuwe minister president van Spanje, heeft een moeilyke taak op zich genomon. In de Cortes vindt hy eene liberale meerderheid, die in het gunstigste geval slechts de begrooting zal aannemen, maar verder zoo weinig meegaand zal zyn, dat oen ontbinding en nieuwe verkiezingen onvermydelyk zullen worden. Het is gewoonte in Spanje, dat verkiezingen altyd ten gunste dor regoering uitvallen, maar of hot ditmaal zal gebeuren, is twyfelachtig. De bedreiging van de vrybeid der pers zal grooten invloed oefenon; in de grooto steden zyn de werk lieden ontevreden en onrustigdo opstand op Cuba is nog niet gedempt en voortdurend be staat het govaar van ernstige verwikkelingen met de Yereonigde Staten. Wel geniet het conservatieve ministerie de machtige bescherming van maarschalk Marti nez Campos, maar doze kan toch niet beletten, dat by de verkiezingen do oppositie zich laat goldon en de republikeinen, met nieuwo hoop bezield, luidruchtig optreden. Don Antonio Canovas del Castillo is thans 71 jaar, werd op zyn 28ste lid der Cortes, was herhaaldoiyk minister en verklaarde zich in 1870 voor do restauratie der Bourbons. Na het pronunciamento van goneraal Mar tinez Campos trad by den 31sten December 1874 als president van hot regentschaps- ministorie op en bleef ook minister president, nadat Alfonso XII de regoering het aanvaard. In September 1875 trad hy af, maar roeds in December van hetzelfde jaar was hy weder minister-president. Onder zyn bestuur eindigde de tweede Carlistenoorlog en herstelde Mar tinez Campos de rust op Cuba. In Maart 1879 werd hy vervangen door Martinez Campos, maar nog vóór het einde des jaars stond hy weder aan het hoofd van het Kabinet tot Februari 1881, toen by voor Sagasta moest wijkon. Daarna waren deze twee mededingers afwisselend minister-president. Hot officieuze blad, de „Nacional", doet een beroep op do vaderlandsliefde des volks om do rust te herstellen, den economischen toe stand te verbeteren en de regeering in staat te stellen, zoo spoedig mogelyk den opstand op Cuba te onderdrukken. Denomarkon. In zeer goed ingelichte kringen te St.-Peters- burg loopt het gerucht, dat de koningin van Denemarken zich na haar laatste ziekte zeer zwak gevoelt en den wensch heeft te kennen gegeven zoo mogelijk al hare kinderen by zich te zion. De keizerin-weduwe van Rusland is reeds te Kopenhagen aangekomen. Koningin Louiso is nu 78 jaren oud. Schert send wordt de koningin wel eens „de schoon moeder van Europa" genoemd, daar twee harer dochters in het huwelyk traden met den prins van "Wales en czaar Alexander HL Do jongste dochter van het Deensche konings paar, prinses Thyra, is de echtgenoote van den hertog van Cumberland, den zoon van den gewezen koning van Hannover. De oudste zoon is de kroonprins, Frederik, die met prinses Louise van Zweden is gehuwd, en de tweede zoon is koning George van Griekenland. Do jongste zoon, prins "Waldemar, woont nog te Kopenhagen. Deze prins, die in 1SS5 in het huwelyk trad met prinses Marie, de dochter van den hertog van Chartres, was indertyd candidaat voor de Bulgaarsche vorstenkroon on wordt nu genoemd als de aanstaande koning van Noorwegen, indien althans do atryd over de consulaats quaestio niet wordt bijgelegd en tot eene scheiding van Zweden en Noorwegen mocht leiden. Gr ri clccnl ancL Do verkiezingsstrijd is in Griekenland in vollen gang en daarby is "eene nieuwe party, die der „onafhankeiyken", opgetreden. Zy beoogt de versterking van de positie des konings en verlangt, dat by, meer dan tot nog toe liet geval was, gebruik maakt van zijne macht. Veel bijval scbynt deze party niet te vinden. Z uid-Afrika« In „Ons Land" geeft „Batavus" de volgende beschouwing: Wat do reden van sir H. Lochs vertrek is, daar wordt in do bier uitkomende bladen niet veel anders van gezegd, dan dat het natuuriyk is, zynde zijner excellenties diensttyd ver streken en zyn terugkomst naar hier in het vorige jaar alleen het gevolg van de nood zakelijkheid, dat hy die zaak van Swaziland zou ten einde brengen. De oordeelen der bladen 07er zijn bestuur zyn over het geheel gunstig, maar do tyd om het te beoordeelen is nog niet daar. Toon Sir Bart'.e Frere vertrok, had hy gefaald in het ten uitvoer leggen der politiek, waar hy voor gekomen was, en liet hy de Kaap kolonie achter met den Basuto-oorlog, Zuid- Afrika met de euvelen, door de annexatie der Transvaal berokkend, en in zyn dagen er niet op verbeterd. Toen Sir Hercules Robinson werd teruggeroepen, had hy, in zyn langdurig beheer, wel degelijk zware misslagen begaan, maar die vergat men, omdat hy in do laatste tyden van zyn ambtsduur de duideiykste blyken had gegeven van ten slotte tot een recht begrip der Zuid-Afrikaansche zaken te zyn geraakt. Sir Henry Loch, met uitbundige betuigingen van ingenomenheid bier ontvangen, omdat men door hem de politiek van zyn voorganger hoopte te zien voortzetten, stelde die hoop teleur door hetgeen hy, vóór de parlements- zitting van 1890, met het oog op de quaestie van Swaziland verrichtte, en in de zitting werd het samenstellen van een nieuw mini sterie aan een man opgedragen, die niet louter als eerste minister der Kaapkolonie, maar tevens als hoofd van een onderneming werk zaam zou zijn, die het werk van een gou verneur en hoogen commissaris in de schaduw moest stellen. Toon die onderneming haar doel bereikte, was dit niet zonder tegenwerking van den hoogen commissaris, die tot tydelyke onaange naamheden leidde, en, wat niet moet vergeten worden, louter ten gunste der Matabelen was; en schoon de zaak van Swaziland thans ein- doiyk geschikt is, fclyft het de vraag, of het uitBtel dier schikkiDg niet tot bezwaren kan leiden, die bespaard zouden z(jn, als in 1890 by en terstond na de byeenkomst aan Blig- nautspont anders gehandeld was. Het tydelyke misverstand van vroeger is thans vergeten, maar een beteekenis als het vertrok van zjjn beide voorgangers heeft dat van sir Henry Loch niet, en zal het alleen bekomen, als de aanstelling van zyn opvolger er e6n zeerdui- deiyke heeft. Burgerlijke Stand. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: A. Hoove en N. Jurriens. Getrouwd: C. Wolthuis on W. Struik. Bevallen. N. Riukel gob. Meijer D. M. Duijm gob. Kaptein D. J. M. Ëveraen geb. Biesheuvel D. E. M. A. Smit geb. KoQllor D. J. Immink gob. Bruijn D. L. Hamoteman geb. Guddens D. D. Van Berkol geb. Somers Z. J. lvunis geb. Goossen Z. P. M.Dc Vlieger geb. Stiaatbuf Z. M. EekhofF geb. Hofman JL>. N. Van Blittcrswijk geb. Kool D. A Filius gob. Poetoom Z. A. Leest geb. Biesheuvel D. J. Dekker geb. Do Pous D. M. Hulsboscli geb. Kroon Z. Ovorledon- F. Van der Meer 7 w. J. Beers 33 j. J. J. Pater 10 d. J. Groen in 't Woud 2 m. i G. Umans geb. Goeman, bijna 69 j. K. Ten Klcij 65 j. J. Van Leeuwen 82 j D. Schellingernout 63 j. Levenloos geboren: Hameteman en L. Guddens Een kind van A. Hd de Sted. U crklnr. z|)nop^cnomeB: DATUM. D A Q E N. Volw. pers. Elndo- ron. Totaal 17 Maart. Zondag 63 16 78 18 Maandag. 90 18 108 19 Dinsdag 91 19 110 20 Woensdag. 92 24 116 21 Donderdag 96 22 117 22 Vrijdag 92 24 116 23 - Zatordag. 83 18 101 LICHTSTERKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. WEEK van 11 tot 17 Maart. Datum. Uur Gom. Eng. Standk. 16.4 16.6 16.8 16.6 16.8 1C.4 16.8 Dit beteekont: Wanneer men 5 cubic feet 141.6 liters per unr van zulk gas verbrandt in een Sugg'e London-Arg&nd-Standard burner No. 1, mot 24 gaatjes, wordt een licht verkregen, dat in sterkte gelijk etaat mot 16.4, 16.6 enz. StandaardkaarscD, waarvan elko kaars 20 grams 7.8 grammen Spermaceti per uur verbrandt. Geveilde peröeelen. Het den 26sten dezer, ten overstaan van notaris Spruyt, te Alfen, publiek verkochte praamschip „De Hoop", groot 36 ton, met completen inventaris, liggende te Woubrugge in de Woudwatering, bracht f 600 op en is door den eigenaar behouden. 2118 42 Saison d'óté 1895. BOTERMARKT 5, 6 en 7, berichten de ontvangst van alle LANGEBRUG 10 a. Aanvang van den Zomercursus Maandag 22 April. 2075 8 Inschrijving van nieuwe leorlingen dagelijks. W. J. jLAMPE, Leeraar M. O. met completen Inventaris TE KOOP, voor billykon prys. Te bevragen in het Logement en Koffiehuis by C. TUIN, Nieuwe Beesten markt No. 8, te Leiden. 2044 6 (Golden Syrup), 2159 7 25 Cents per 5 ons. Oude Vest 111. W. B. v. AVDEL. Te koop aangeboden: weinig gebruikt en in uitstekenden staat. Te bezichtigen: Rapenburg 100. Prys: ƒ25.- 2113 6 Een net lleerenhufs op do Oude Heeren* gracht, met vijf Kamers, Keuken, Binnen- en Achterplaats, Gas- en Duinwaterleidingen vele gemakken. Huurprijs 275. Adres: Havenkade No. 17. 1952 7 Moogcwoerd 13 o, Mavtesteeg 2 a, Tclephoonnummer 178, Van 's morgens 8 tot 's avonds 9 uron. 2150 5 Wegens vertrek ter overneming aangeboden eene Belkznak met Wagenverhuurder^, desverkiezende Huis en Schuur te huur ol te koop. Fr. br. a. h. Alg. Advert.-Bur. van D. KOEK, Scheveningon. 2036 7 EN ALLE VERDERE 2081 16 Twee percoelen uitmuntend WEILAND, ook zeer geschikt voor Wnrmoeziersland, byna rondom aan het water gelegen. Het eerste groot circa 1 H., 16 A., 30 C., aan de Boschhuizerwatering, het tweede groot circa 1 H., 34 A. 85 C., naast perceel Wad- dingerbrug, beide aan den Haagweg, tusschen Leiden on den Waddingei watering. Aanbiedingen met huurprys aan het Bureel van dit Blad onder No. 2153. 12 Trekking 1 April, o. s. Maandag. 1 prijs van Free. 31.SOO, 2 Prijzen ieder van Fres. 11,000, O Prijzen ieder van Fres. 31S8, 12 Prijzen ieder van Fres. ine, 28 Prijzen ieder van Fres. 580, etc. Met 1.25 kan men op 1 April e. k. de to 11c Franc9 318,000 of een der Kapitale Prijzen winnen. Toezending van Postwissel aan COSTERS A Co., in Effecten, te Amsterdam. Trekkingslijst franco en gratis. GEVRAAGD, met 1 Hei: eene fatsoenlijke die netjes werken en strijkon kan, met goede getuigen. Riouwstraat 179, Den Haag. 2168 5 By vonnis dor Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage, van den 29sten Januari 1895, is het huwelyk, bestaande tusschen WILHELBIINA BINK, zonder beroep, en PIETER JACOBUS TAN DEN ROEK, Koopman in Gevogelte, beiden wonende te Lei den, opvordering van eerstgenoemde door echtscheiding ontbonden verklaard, met alle gevolgen, daaraan door de wet ver bonden. De Procureur der Eischeres, 732 13 Mr. J. C. YAN DER LIP. uit de IVXeubelfabrieli van 2S$r IBFI8 en ZAAK uit de hand te koop of te huur. 15S1 22 Marineschetsen. Verschillende Ouwe Heeren. Uit en thuis met „de Tromp." De Dochter van Ouwen Kees. Magdalona. Hoe de mottige zorgde voor kleine Leen. Een kritiek oogenblik. De Erfenis van den Burgemeester. Oudejaarsavond in het Kerkje te Hilleger- mond. Jonker Sicco, enz., enz. Prachtig boek, byna 500 bladz., met Titelplaat naar eeno teekening van JAN DE JONG. In fraaien, typischen prachtband voor slechts 2.25. BUNING's verzamelde Novel len en Schetsen, in een keurig gewaad voor zoo'n spotprys, is een waar buitenkansje voor alle Boekenliefhebbers. gyggT* BUNING weet zyne Zeelieden krachtig, is het noodig, kras te laten zyn en spreken, gemeen wordt hy nooit. (Mr. C. YOSMAER). BUNING's verzamelde Novel len cn Schetsen zyn kostbar© paarlen onzer letterkunde. 2157 32 Verkrijgbaar by den Uitgever D. BOLLE, te Rotterdam, en verder alom. Franco na ont vangst Postwissel ad slechts 2.25, waarop vermeld: „Binnen cn Bulten Boord/' 1978 18 HET Iets over de van Man en Vrouw. Prjjs ƒ0.50. In eiken Boekh. voorhanden. brandt men dagelijks op Duitsche wijze: 389 12 uitmuntende door geur en smaak. Fr|js per 5 ons 80 Cents. NIEUWE BIJN 47.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 6