Oi'. LAM'S Melksuiker, sxjzxsr, reg. veld-art., de eerste luit. kwartiermr. D. G. M. De Vries, van het corps r^dende art.; b\j de Kon. Mil. Academie, de eerste luitenant- kwartiermr. G. Van Steyn, van het corps pontonniers; by het 8ste reg. inf., met be stemming om te worden gedetacheerd by het kol. werfdepot, de kapitein magazynmr. T. C. Broeksma, hoofd van hot centraal-magazijn van militaire kleeding en uitrusting te Delft, uit welke betrekking hy in verband daarmede eervol wordt onthoven; tot eersten luit. kwar tierrar by het corps rydende art., de tweede luit. kwartiermr. H. Ankersmit, van het 5de reg. inf.; by het lste regiment infanterie, de tweodo luit-kwartiermr. G. Kroeze, van het corps; by de magazynmen, tot magazynm., hoofd van het centraal magazyn van militaire kleeding en uitrusting, onderscheidenlijk te Delft en te "Woerden, de kapiteins int. M. H. Damme en C. J. Kikkert; 2o. in rang en betrekking verplaatst naar Amsterdam, de kapitein-magazynm. N. W. Torré, hoofd van het centraal-magazyn van militaire kleeding en uitrusting te Woerden; 3o. overgeplaatst, by hot reg. gren. en jagers, de kapiteïn-kwartierm. J. P. Veldhoven, van het corps genietroepen, thans gedetacheerd by het kol. werfdepot, zoomede de eerste luit.- kwarfcierm. C. Chivat, van bet corps torpe- disten; by het corps pontonniers, de eerste luit. kwartierm. C. J. H. J. Schuak, van Tiet reg. gren. en jagers; 4o. met ingang van 1 Mei a. s. aangewezen onderscheidenlijk tot hoofd der Vide en VITIste afdeeling van het departement van oorlog, do kapt,-int. J. F. De Meester en de'luit. kol. int. F. A. Thomése, laatstgenoemde directeur der centrale magazynen van militaire kleeding en uitrusting, uit welke botrekking hy in ver band daarmede op gomolden datum eervol wordt ontheven. Met ingang van 1 Mei a. s. aah J. Schalk- wyk, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als heemraad van het waterschap Schouwen. Eervol ontslagen, op hun ve-zoek, met ingang van 1 April a. s., do Oost-Indische ambtenaren met verlof: E. Vorstynen, laatstelijk bewaarder 2de kl. by het kadaster m Ned.-Indie-; Chr. A. Bekker, laatsteiyk secretaris der residentie Madioen, en C. J. Van Vleuten, laatstelijk be noemd controleur 2de kl. by 'liet binnenlandsch bestuur op de bezittingon buiten Java en Madura, allen wegens physieko ongeschikt heid, en met toekenning van pensioen. HVOEZONDEN. Mijnheer dc TUcdacieur Ton gevolge der ingezonden regelen gister avond in uw blad, ondortoëkond door den hoer C. H. Kouw, vorzook ik u beleefd oen plaatsje, om den hoer Kouw te bedarïken voor de inlichting, my, op die publieke wyze, verschaft. Do boer Kouw vortdlt dat hy de Encycliek van Paus Leo XIII ter hand heeft genomen en denkt er bymen zal het vreemd vinden.; ja maar, hy dood dit om den heer Stadhouder, een zoon der Kath. Kerk, in *to lichten; m. a. w. -was 'het niet daarom, .dan zou ik hot niet ter 'hand genomen bobben. Het is nu jammer, dat de heer Kouw, dien ik respecteer als een yverig debater ik'had het genoegen ineermalon in zyn gezelschap to zyn zoo weinig op de hoogte is in zako de Roomscko Kerk. Hierdoor mist do heer Kouw de bevoegdheid eu was hot van hem verstandiger goweest eons by my aan te loopen voordat hy tot publiek schryven over ging. Dan was do heer Kouw zeker voldaan huiswaartb gekeerd on met moer wetenschap op het gebied van de plichten van oen zoon der R. IC. Kerk. Leiden, TJEd. Dw. Dnr. 27 Maart 1895. N. Stadhouder. Gemengd IVieuAVs. Aan (Te Vyfhuizen te Haarlem mermeer is afgebrand het huis G. No. 11, bewoond door G. Lamboo. By den'land houw er J. Poiuv, aan den ryweg tusechen R.-A.-veen en Nieuwe- Wetering, zyn door den storm drie zware boomon ontworteld. Het dak der R.-K. kerk te Oude Wetering is mede erg gehavend. Te Roelof-Arondsvoen waren de windstooten by wIjlen zóó 'hevig, dat het water uit do slooten hoog over wegen on tikkers stoof. Krachtige mannon konden vaak den geweldigen wind druk niet ovorwinnon en moesten zich aan een hek of eeno louning vastgrypen, om op do boon to blyven. Gisteren werden onder toezicht der directie van de Holl- Öpoorwogmaatsoliappy proefritten gehoudon op het traject Scheve- ningen—Blok S naar Rotterdam, de recht stroekscho verbinding, welke men van plan is mot don a. s. zomerdienst der H. lJz.-Sp.-My. in te voeren. Gisteren word voor hot gerechts hof to Amsterdam in hooger beroep de zaak beluindëll togen D. Takken, geschorst ge- meent j ontvanger, on K. Rootjes, geschorst güineente-secretnris van De Bildt, door de rechtbank te Utrecht veroordeeld onderschei deniyk tot vier jaren en twee jaren gevange nisstraf, wegens'het opzettelijk valsdh opmaken van gemeente ötligatiën, en wat betreft den beklaagde Takken, wegens het opzettelijk ge. ruik maken van bovenbedoelde valsche stukken. Als raadsheer-rapporteur fungeerde mr. j. G. Vogel Als verdediger van don eersten beklaagde trad op mr. P. G. H. Dop, advo caat te Utrecht, als verdediger van tweodon beklaagde mr. J. E. Jacobson, advocaat te Amsterdam. Als getuige was door den advocaat-goneraal (mr. Op ten Noort) op verzoek van tweeden beklaagde gedagvaard de heer Samson, boek drukker te Alfen. Getuige Marchand, tevens gedagvaard, was door ziekte verhinderd te komen. Enkele getuigen werden nog gehoord. De heer Sameon, boekdrukker, handhaafde zyn verklaringen, ook voor de rechtbank afge legd. Bokl. Rootjes ontkent echter thans ten sterkste, ook in stryd met zyne verklaringen, voor de rechtbank afgelegd, dat hy immer Samson obligation heeft besteld, datliy slechts in Augustus 1891 een brief heeft geschreven aan Samson, welke brief echter onderteekend werd door Takken. Getuige Samson bleef volhouden meer brieven van Rootjes te hebben ontvangen. Bekl. Takken erkende dat drie verschillende bestellingen waren gedaan, de laatste was door hem geschreven, de andere echter door Rootjes. By het verhoor wan beklaagden bleef Tak ken by zjtn bekentenis, voor do rechtbank gedaan. Hy verklaarde gehandeld to hebben onder den drang van Rootjes, die hem tot onregelmatigheden vorlokte en daardoor van kwaad tot erger bracht. Bekl. Rootjes bleef ontkennenhy wist sleóbts van een bestelling af. De -adv.-gen. wees hem echter op zyn vroe ger afgelegde verklaringen, op do brieven, waarin hy zyn vrees te kennen geeft, als de boel mocht springen. Alles bewijzen van'bekl.'s schuld. Do adv.-gen. noemde de houding van dezen beklaagde in dit proces zeer akelig. Do advocaat-generaal, daarna requisitoir nemende, verklaarde zich niet volkomen to kunnen verecnigen mot het vonnis dor recht bank, wat betroft de schuldigverklaring van den tweeden 'beklaagde aan éón misdryT van valschbeid in geschrifte in gemeeDteschuld- brieven, en achtte op eonige gronden, door hem ontwikkeld, den tweeden beklaagde ook schuldig aan "hot oorspronkeiyk in de dag vaarding ten laste gelogde. Spr. meende geen wijziging to mogen vragen in de straf van den eersten beklaagde, maar wel kwam hem de straf van den tweeden beklaagde to 'licht voor. "Voor dezen bëkl. vond spr. geen reden de straf te verminderen met den työ, in preventieve hechtenis door gebracht; voor den oersten beklaagde wel, dio onmiddellijk bekend had. Spr. requireerde ton slotte vernietiging van hot vonnis der rechtbank en schuldigver klaring van den eersten beklaagde aan 4 misdryven van valschbeid in geschrifte; van den tweeden beklaagde aan 2 misdryven van valschbeid in geschriften, en veroordeeling van den eersten bekl. tot 4 jaren gevangenis straf met aftrok, van den tweeden beklaagde tot drio jaren gevangonisstraf zonder aftrek der preventieve hechtenis. Na de pauze was hot woord aan mr. P.TI. G. Dop, den verdediger van den beklaagde Tak kon, die in de eerste plaats naging, welk aandeel Takken aan do vervalschingen heeft gehad. Iiy ging daartoe het vonnis der rechtbank uitvoerig na, weos er o. a. op, dat in de obligation noch do handteekening, noch hot invullen der cyfers door Takken is geschied. Vervolgons ging pleiter na, of de overgelegde stukken als bewys konden dienen en in hoe verre nadeel uit het gebruik kon ontstaan. Aan het slot van zyn uitvoerig pleidooi wees pl. er op, hoe in het eerst door Lot geheele land de publioke opinie togen dezen beklaagde was; by de behandeling der zaak voor de rechtbank echter veranderde deze tegeningonomenheid in modeiyden. Uit allo getuigenverklaringen blook het gunstig ver leden, het gunstig gedrag van beklaagde. Bekl. was holaas gekomen onder den invloed van Rootjes. Takken bad dezen geld geleend, zyn kas sloot niet meer. Takkon vroeg toen het geleende geid terug. Rootjes kon dit echter niot geven, maai' gaf nu eon middel aan do hand. Takken bezweek voor de ver leiding en zette den voet op het pad van de misdaad. Uit het eerste misdryf vloeiden do volgende misdryven voort, begunstigd door de zorge loosheid van het gemeentebestuur. Mocht beklaagde veroordeeld worden, zoo eindigde spreker, laat dan de straf zoo mild mogeiyk zyn. Hierna nam mr. Jacobson, verdediger van Rootjes, het woord. Pl. meende, dat er aan- wyzingon voldoende waren te doen, dat de feiten, sub B genoemd, niet wettelyk zyn be wezen. Pl., zyn bezwaren tegen het vonnis der rechtbank uiteenzettende, wees er op, dat volstrekt niet is bewezen, dat de bestelling aan Samson door Rootj-e is geschiedde be- stolkaarten toch waren godrukt en wat de afzending vnn Rootjes betreft, de mogelykheid bestaat, dat Takken de stukken in ontvangst heeft genomen en het ontvangbowys met den naam van Rootjes, wiens handteekening by goed kon namaken, had afgeteekend. Pl. woes verder op het verschil in de verklaringen van get. Samson en Takken, waarvan de eerste verklaarde, slechts bestellingen van Rootjes te hebben ontvangen, terwyi Takken ver klaarde, dat Rootjes met de derde bestelling niets te maken had. Uitvoerig trachtte pl. te doon uitkomen, dat er meer aanleiding bestaat Takken als hoofd dader te beschouwen en Rootjes als mede plichtige. Pl. concludeerde dan, dat byaldien aTles bewezen was, Rootjes slechts was mede plichtige en vrijgesproken moest worden van het sub B ten laste gelegde. Ook wat betreft het sub B ten laste ge legde bestreed pl. het wettig bewys. Mocht echter het hof zich niet met die zienswyze kunnen vereonigen, dan riep pl. de clementie van het hof in. De uitspraak van het hof werd bepaald op ovor veertien dagen. Van het gezin, dat op den Amster- damschon straatweg te Utrecht door gas vergiftigd is en in het Ziekenhuis verpleegd wordt, is de vrouw overleden. Zaterdag is van Tes6el gevan kelijk weggevoerd een stiefmoeder, die haar stiefkind, een meisje van 6 jaren, op onmen- schehjke wyze moet mishandeld hebben. De vrouw is naar de gevangenis te Alkmaar over gebracht. Te Middelharnis is de 6 6-j a r i ge stalknecht van den heer Van Weel zoodanig tussohen de paarden bekneld geraakt, dat hy reeds overleden is. Tusschen "Brie Lie en Rozenburg wil men beproeven een .stoomboot in de vaart te brengen, evenals dat plaats heeft op het veer Rozenburg - Maassluis. Men vond op de rails oven voor het station Yarseveld bet vreoseiyk verminkte lijk van een man. die by nader onderzoek bleek -te zyn de 20 jarige boerenknecht D. A. Hengeveldt vanLinteloo, gem. Aalten. De onge lukkige is waarschyniyk Zondag-avond door den laatsten trein overreden. Een „strop". De (antir.) „Nod." vertelt do volgende vermakelyke geschiedenis: In eene gemeente, niet ver van Yenendaal, zyn verschillende trouwlustige paartjes de dupe geworden van do nonchalance van den gemeente-secretaris. Deze ambtenaar had sedert eenigen tyd verzuimd, de huwelyksaankondigingen, bedoeld by art. 110 van het "B. IV., te publiceeron, hotwolk natuurlyk ten gevolge had, dat do huwelijken, aldus gesloten, niet wettig waren, en de noodzakelijkheid bleek de gefopte echt paartjes opnieuw en wettig to vereenigen. DoCh tot aller verbazing was een van de comparanten, dio zich reeds veertien dagen getrouwd waande, niet te bewegen, „zich op nieuw te wagen aan den strop", zooals hy het noemde. Onlangs is melding gemaakt van een bedelaar in 'Twente, "die zyne reizen mot een abonnementskaart maakte. Een ander geval, nog merkwaardiger, wordt thans mede gedeeld. Op den ryksweg van Gorkum zag men een man en vrouw op een tandem zitten, om aldus zich van do eeno naar de andere gemeente te verplaatsen en er'hun bedelaars- beroep uit te oefenen. In de "Fries c'h e g e m eente West- dongeradeel zal binnenkort een der weinige overgebleven oud-adellyke stmsen onder den moker des sloopers vallen. Het is de state Herwey, byTernaard, waar schijnlijk gebouwd door "Uffa thoe Herwey, dio omstreóks 1425grietmau was der gemeente en daar zyn verbiyf hield. Later ging zy over in het geslacht Aylva. Buiten deze 'be staat nog in do gemeente do stato Tjessens, bu Hol werd, w.elko ech ter door den tand des tijds weldra weinig meer dan een ruïne zal zyn. Nu do zware en krachtige ring- kade om het gat van de doorbraak van den dyk aan het gehucht „De Wacht", onder 's Gravendeól waardoor verscheidene polders geïnundeerd wordeu voltooid en het uit-en jnstroomen van het water voorgoed belet is, komt het lage land weer boven water en keeren do verjaagde noodlydenden naar hun woningen terug. De netten der kustvisscbers aan de Zwartehaan, gemeente Het Bildt (Friesland), zyn door don storm van Zondag allo wegge slagen. Ook elders in den omtrek zyn netten verloren gegaan. De schade wordt begroot op f 10,000. Te Nijmegen hoeft zich eene commissie gevormd om op 15 Augustus op de renbaan aldaar wederom wedrennen en concours hippique to houden onder leiding van de Nedorlandsche Harddraverij- en Ron- verceniging, welke tot nog toe alleen te Clingen- daal wedrennen hield. De commissie tracht de noodige fondsen byeen to krygen voor do inrichting van de renbaan, enz., hetgeen door genoemde Ver- eeniging als voorwaarde voor hare overkomst gesteld wordt. Te Men tone zyn vier huizen en twoe pakhuizen in de wijk St.-Charles door brand vernield. De schade wordt geschat op 1,000,000 franken, terwijl vijftig gezinnen door deze ramp van huisvesting en have zyn beroofd. De ex-keizerin Eugéuie, die te Mentor,e vertoeft, heeft terstond 500 franken ter beschikking gesteld tot leniging van den oersten nood. In Zuid-Italie en ook te Eomo zyn Zondag jl. weer aardschokken gevoeld. Ernstige ongelukken werden daardoor niet veroorzaakt. Erger was de aardbeving op Sicilië, waar vele menschen het loven verloren. Op het spoorwegstation van Warschau heeft een aether ontploffing plaats gehad, waardoor 17 personen zwaar gekwetst werden. Het is gebleken dat het doel van.de ontploffing was een Joodsch handolaar, die wegens de bruiloft van zyne dochter naar Mlawa reisde en 15,000 roebels by zioh had, te berooven. De daders zyn twee jonge koop lieden, die levensgevaarlijk gewond werden, terwijl de man, dien zy tot hun slachtoffer hndden bestemd, met onbeduidende brand wonden rry kwam. Brutaal, m a a r j u i st. 8 c h o ti w- burgb?zoeker (tot een vryend paar, dat zich wat luidruchtig samen onderhouot): „Stil toch; men kan immers niets verstaan." Ant woord van den minnaar „Gy bBhoeft ons ook niet te verstaan." In Pruisisch Silezië heeft men zes lyken van een Zigeunertroep onder de eneeuw bedolven gevonden. De „R e i n a Regent e." Een tele- gram aan de^Imparcial" meldt dat de kapitein van een Duitsch schip het Spaansche oorlogs schip heeft gezien in den storm, waarin het naar men gelooft is vergaan. De „Reina Regente" slingerde hevig en de Duitsche kapitein zag dat een barer schoorsteenen door een stortzee werd weggeslagen. Een landman uit don omtrek van Taiifa beweert dat hy den kruiser heeft zien zinken op vtff mylen van de kust ter hoogte van hot stadje Nollo. Onfeilbaar kenteeken. Dokter: „Zyn er in uwe familie wel eens gevallen van ver standeverby storing voorgekomen?" Patiënt: ^Ja, myne zuster heeft eens een millionnair een blauwtje laten loopen." RECLAMES, a 25 Cents per regel. Bij het gebruik van in bussen, bedragen de alg€heele voedings kosten voor een kind van 1 lot 7 maanden slechts 8 11 Cts. per dag en het succes is verzekerd. Nederlandsche Albumtncfabriek, Lelden. 7215 10 Burgerlijke Stand van Leiden, van 21 tot en met 27 Maart. BEVALLEN: C. M. F. Coebergh geb. Schermer D. E. hut geb. Bavelaar 'D. J. P. Boogers géb. Beyeveld Z. L. Sloos géb. Dirkzwager Z. L'. La Lau geb. Jüavier D. H. M. M. Ver- heyck -gob. Feld D. A. M. Carlie geb. Kwestro Z. H. Veikade gob. Steinvoort Z. H. M. W. v. .d. Heijden geb. Brouwer D. M. W. v. d. Wilk geb. Gans Z. J. M. Zwarts geb. I>e Haas Z. H. J. v d. Burg geb. Pardon Z. H.Selier feb. Meyjers Z. B. E. v. Nicuwkork geb. Sik- ing Z. VerhaafF geb. Wnlle 'LA. Muller geb. v. d. Brom D. E. Fridsma geb. Yisser L>. A. ltibot geb. 'Sjardijn D. MT Hakkaart geb. v. al. .Berg 'L, M. v. Dam geb. Gyzonij D. M. De Jong geb. v. d. Reijden ,Z. A. M. v. d. Bto'k ge'b. Steenman D. J. Ouwerker'k geb. Bon Z. B. v. d. Yos geb. Fïlemon Z. J. P. Den Tonkelaar geb. v. d. Kaaij D. M. v. Zijp geb. Bonte Z. J. H. Leoué ,gëb. Yerhooff Z. K. v. d. Hohft geb. Ten Haken D. J. v. Urk ,geb. Yeen 'Z. J. Onderwater gob. Labordus Z. C Y. Vinkesioin geb. Hubert. G.liooden- burg geb. Nuis D. GEM'L'WD W. Bodrij jm en E. Blansjaar jd. P. Sierat jm. on J. Taffijn jd. G. ÏN. Geuke jm. en A. M. Flaman jd. J. B- Hasselbach w. en A. Sdhwartz jd. J. Alt jin. en J.A.Kooljd. OVERLEDEN- J. 'C. Van de. Lelie M. 45 j. A. M. Soot AI. 47 j. A. Verliud W. 70 j. S. Roosendaal D. 2 j. J. Gressie D. 6 m. P. Korenhof W. 85 j. A. C. Trouw géb. Stephanus W. 77 j. \V. Battelië W. 81 j. - AL H. J. V. v. d. Eerden geb. Vollebregt V. 28 j. L A. J- Yerbaafl Z. 13 ui. P. A. D. Rieheek Z. 5m. J. Wallen Z. 85 j. A. R. Engels T). 65 j. <C. J. Van der Klein Z. 6 w.W. Mark Z. 5 m. M. Van don Berg D. 4 j. J. Van dor Linden Z. 2 m. M. G. Kranevëld D. 3 m. N. J. Van Berge Henegouwen Z. 5 j. A. Roosendaal Z. 2 j. C. Dissevelt M.71j. J.Van Haastrecht Al. 38 j. BÜITENLAJND. XMirtscliIand. In den Ryksdag is g'isteren do tweodo be handeling der staatsbegrooting geëindigd. Heden komt de verkiezing van een presi dent van don Ryksdag aan de orde in plaats van den heer Von Lovetzow, die met den nationaa'l-Tiberalen vice-president Bürklio, zyn ambt heeft nedergelegd. De sociaaldemocratische afgevaardigden zyn voornemens, dan het telegram ter sprake to brengen, dat door den keizer, nadat de Ryksdag zich tego» de Bismarck-manifes- tatie verklaarde, aas prins Yon Bismarck is gezonden. Hun doel ré, een bespreking uit te lokken over do wyze, waarop de keizer jegens de meerderheid is opgetreden. De nationaal liberalen en conservatieven hebben besloten, aan de presidents-verkiezing geen deel te nemen. Do leden van deze belde partyen zullen hun stembiljetten oningevuld inleveren. Men verwacht, dat tot president zal gekozen worden baron Von Buol, van de Centrum partij en thans vice-president; voor eersten vice president komt een lid der vrijzinnige party, voor tweeden vice president een lid van het Centrum in aanmerking. De sociaal democraten maken geen aanspraak op verte genwoordiging in het bureau van den Rijksdag. Keizer Wilhelm verklaarde, dat hy de houding, door het Centrum by de beslissing over deze quaestie aangenomen, als een aanval tegen hemzetven beschouwt. De keizer liet zich zeer ongunstig uit over de tactiek welke het Centrum tegenwoordig volgt. Toen gisteren in den Byksdag gesproken werd over het voorstel-Kanitz verlangden de conservatieven dat de behandeling van dit voorstel tot invoering van het graanmono- poiie reeds heden aan de orde zou worden gesteld, maar de vice-president Yon Buol, die dB vergadering leidde, verlangde, dat dan de begrooting aan de orde zou worden gesteld De keeren Von Kanitz en Von Manteuffel, die namens de agrariërs bet woord voerden, batoogden, dat, met hot oog op de Bismark- manifestatie, gedurende de eerst-komEnde dagen toch wel geen voldoend aantal leden aanwezig zou wezen, om een besluit te kunnen nemen. Daarom achtten beide conservatieve afgevaardigden het nooaig, zoo spoedig mogelyk een beslissing te vorkrygen over de aanhangige quaestie betreffende het graan-monopolie. De woordvoerders van het Centrum, de vrijzinnige party en do .sociaal-democraten betoogden, dat indien verwacht kon worden, dat gedurende de volgende dagen geen vol- doeud aantal afgevaardigden aanwezig za wezen, het des te meer noodig is, de behan deling der begrooting allereerst aan de orde te stellen, daar het nieuwe begrootingsjaarreedp dezer dagen begint. Graaf Von Manteuffel, de conservatieve leider, maakte toen de opmerking, dat men niet kon zeggen, of de Ryksdag nog wel byeen zou wezen, nadat de begrooting was a'g:daan. De liberale afgevaardigden ontvingen deze verklaring met gelach en van verschillende zyden werd geroepen: „Laat de ontbinding maar komen!" Gp verlangen der conservatieven werd eene hoofdelyko stemming gehouden, blykbaar in de verwachting, dat de Ryksdag beschlussun- fühïg zou blyken. Deze hoop werd echter teleurgesteld, want ondanks het ver gevor derd uur het was zes uren, toen er ge stemd werd was een voldoend aantal leden aanwezig, zelfs ondanks het vertrek van vele conservatieve afgevaardigden, die blykbaar op- zetteiyk vóór de stemming de zaai verlieten. De uitslag was, dat het voorstel, om het plan-Kanitz heden reeds in behandeling te nemen, met 149 tegen 56 stemmen werd verworpen. De heer Von Budol deelde den uitslag der stemming mede, maar vergiste zich. Do waarnemende president bracht ter openbare kenüi^, dat reeds het voorstel-Kanitz was verworpen. Natuurlyk veroorzaakte deze ver gissing van den president algemeone vroo^ lykheid. Volgens de „Nordd. Allg. Ztg." werd bet ontwerp-Kanitz in den Raad van State ver worpen met 39 tegen vier, De te Graz wonende Duitschers hebben prins Bismarck een adres van geluk wensching gezonden met zyn tachtigsten verjaardag, waarin zy tevens hun leedwezen betuigen over „de onwaardige houding van den Duit- schen Ryksdag, die zichzelf onteerd heeft door den prins de eer te weigeren, die den stichter van het Duitsche ryk en den grondyester der eenheid en grootheid van het vaderland toe komt." Het Duitsche ministerie hield onder voor zitterschap van prins Hohenlohe een verga dering, waarin een adres van hulde aan prins Bismarck werd vastgesteld. BelglB. De Kamer heeft gisteren, by volle tribunes, de behandeling aangevangen van het regee- ringsontwerp over de gemeenteraadsverkie zingen. De minister president De Burlet hield eene lange rede en poogde de noodzakelijkheid aan te toonen van het ontwerp, dat het getal der kiezers voor den gemeenteraad zal ver dubbelen. Twee escadrons ruitery uit Brugge zyn bestemd om op het eerste bevel terstond naar Luik per extra-trein te worden gezonden, daar de Belgische regeering onlusten voorziet onder de mynwerkers in verband met de beslissing over het gemeenteïyk kiesrecht. Het gerucht wordt bevestigd, dat de algeraeene werkstaking van glasblazers te Charleroi voorkomen zal worden, dank zy de overeenstemming, welke tusschen de patroons en de werklieden verkregen is. Groot-Britoimlet Zoowel in het Lagerhuis, als in het Hooger- huis, werd de Engelsche regeering gistereu geïnterpelleerd over den opstand in Chitral Lord Reay, die de vraag, door Lord Knut6- ford in het Huis der Pairs tot de rogeering gericht, beantwoordde, deelde mede dat, voor zoover hem bekend, de Eagelsche ge machtigde in Chitral, dr. Robertson, zich met zyn 300 manschappen heeft verschanst in een fort. Vermoedelyk zullen daarom de Engelsche troepen, die ruimschoots van levensmiddelen en ammunitie voorzLn zyn, zich wel zoolang kunnen verdedigen, totdat de expeditie, welke naar Chitral op weg is, dit land heeft bereikt. De legermaeht, die naar Chitral zal worden gezonden, telt 14,000 man en staat onder bevel van generaal Low. Natuurlyk moet het geruimen tyd duren, voordat dit talryke legercorps is doorgedrongen tot het bergland, dat ten Noord-Westen van Britsch-Indië is gelegen. Vermoedelyk zal de expeditie, die eerst van al het noodigo voorzien moet worden, niet voor 1 April kunnen vertrekken. De beer Robertson zal derhalve nog wel eemge weken op eigen krachten moeteu steunen. De Mullah van Manki heeft zich op de hand van Engeland verklaard en men hecht daaraan groot gewicht, omdat de Mullah het meest iavloedryke geestelijke hoofd 13 van dezo grenslanden. Uit Londea wordt geseind dat de „Council of foreign Bondholders" uit Caracas een bedrag van 5000 pd. st. heeft ontvangen voor de geconsolideerde schuld van Venezuela. Oliiaa eu Japan, De aanslag op Li-Hung-Chang wordt door de Japan9che pers ten sterkste veroor deeld. Het offitioele blad behelsde Maandag oen boodschap, onderteekond door den keizer en al de ministers, waarin leedwezen wordt uitgesproken over „dan fauatieken aanslag op een vrodesgezant, wiens vc ligheil door Japan was gewaarborgd". Do boodsrhap verklaart vertier, dat de strengste orders zyn gegeven om voor de veiligheid vau den Chineesche vrodesgezant te waken, en dat de ellendige misdadiger overeenkomstig de wet zal gestraft worden. Koyama, de moordenaar, behoort tot de klasse der Soshis of politieke bravo's, die altiid gereed staan voor daden van oproer of geweld. De aanslag werd gepleegd toen Li- Hung Chang, na afloop eener conferentie met de Japanscfae gevolmachtigden, zich in ee palakyn naar zyn hotel begaf. Eenskla»

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2