N°. 10766. Donderdag SS Maart. A9. 1895. (Deze (iCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. DE TOOVERRilMC. LEIDSCÏÏ DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden. 1.10. Franco per post 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER AD VER TEN TIÉN Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17£. Grootera letters naar plaatsruimte. Voor hot incasseeren bulten de stad wordt 0.05 berekend. Dit ïioimner bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 27 Maart. Tot leerares voor zang aan de Muziekschool der Maatschappij voor Toonkunst te Leiden is benoemd mejuffrouw Jeannette Weys, te Frankfort a/M., leerlinge van Stockhausen, gediplomeerd aan het Conservatorium te Amsterdam. Het Stedelijk Museum te Leiden wordt thans door aankoop verrijkt met een zeer uitvoerig gepenseeld „Stilleven" („Vanitas"), van den schilder Collier, die in 1673 lid werd van het Leidsche schildersgilde. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw York, door middel van het stoomschip „Edam", van Amsterdam vertrekkende. Ten postkantore al hier moeten de brieven, enz. uiterlijk Vrijdag avond om 10.30 bezorgd zijn. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Aan 's Rijks kleedermagazijn werd gisteren de levering van verschillende benoodigdheden aanbesteed. Minste inschrijvers waren voor 200 ijzeren bedkribben O. G. Bunjes 7.78, Vissers en Eycken, Geldrop, 9000 bedzakken 1 perc. a flASx/i} 2 a ƒ1.49'/,; D. Jordan 6 Zn., Haaksbergen, 5000 kussenzakken 0.36, 500 peluwsloopen 0.65, 12,000 onderlakens 1 perc. a ƒ0.82, ƒ1 a 0.84; Elias, Strjjp, 10,000 bovenlakens ƒ0.83, 3000 tweemans bedlakens ƒ1.291/,, B. Van Thiel Zn., Hel mond, 2.0778; J- Scheltema Zn., LeideD, 1750 kampementsdekens 3 50, 700 wollen dekens ƒ3.50, 3075 tweemans wollen dekens 4.25; Gebr. Van Wyk, Leiden, idem resp. ƒ3.421/,, ƒ3.48, en 4.20, alles per stuk. Men schrijft ons uit Woubrugge: Op initiatief der kiesvereeniging te Woubrugge, trad Maandag avond in de zaal van den heer Guldemond, voor een druk bezochte vergade ring, aldaar op de heer H. J. Blommendaal, van Leiden, vanwege de Vereeniging van Nederlandsche Patroons „Boaz". Spreker behandelde de vele maatschappe lijke vraagstukken van den dag en betoonde zich een groot voorstander van het heffen van invoerrechten, betreurende de verwerping der bekende motie-Dobbelmann, hetwelk de spreker met bewijzen staafde. Aandachtig werd hij gevolgd, vergelijkende de toestanden van heden met die ten tijde van het oude Israël. Het samenzijn, met gebed geopend, werd, te ruim 7 uren aangevangen, te ruim 9 uren met dankzegging besloten. Ongetwijfeld was er voor iederen toehoorder veel van mee te nemen. De heer B. Ten Woldo, sedert October 1892 als onderwijzer werkzaam aan de open bare school te Roelof-Arendsveen, is als zoo danig benoemd aan eene openbare school te Sloten (N. H.) Het district 's-Gravenhage van „Eigen Hulp" is in het afgeloopen jaar geklommen tot 4472 leden. De beheerende vennoot van de com manditaire Bankvereeniging Van Es en Co., heeft namens eene finantiëele combinatie bij den minister van waterstaat concessie aan gevraagd voor het leggen van een locaalspoor- weg van Scheveningen naar den Hoek van Holland, in verbinding met het stations-empla cement en eene eventueel door het Ryk aan te leggen vluchthaven aldaar, met de noodige los- en laadinrichtingen. De ontworpen lijn is 18 kilometer lang, begint bij de Duinstraat te Scheveningen, loopt langs den duinvoet, ook in 't belang der defensie, met aansluiting aan de badplaats Loosduinen. Do werkzaamheden voor de primitieve beschrijving der belasting op het Personeel zullen voor het a. s. dienstjaar 1895/96 in alle gemeenten van dit gewest aanvangen op Maandag den 6den Mei a. s. In de gisteren gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders der Haagsche Broodfabriek werd door den directeur, den heer J. Roeters van Lennep, verslag uitge bracht over het jaar 1894. Hieruit bleek, dat een winst werd gemaakt van 23,704, waaruit eerst moest worden gevonden het nadeelig saldo over 1893 tot een bedrag van f 10,803. Verder werd een som van ƒ6931 aangewezen voor verschil lende afschrijvingen, zal 4 pet. rente aan aan deelhouders worden uitgekeerd en is een bedrag van 369 gebracht in het voordeel van de rekening over 1895. Tot commissarissen zijn benoemd de heeren J. L. Dietz en mr. G. A. P. Bax. H. M. de Regentes heeft gisteren aan haar tafel vereenigd: mevr. de baronesse Van Ver- schuer, dame du palais van H. M.kol. baron Schimmelpenninck van der Oye, kamerheer en adjudant in buitengewonen dienst van wijlen den Koning; bar. L. N. Taets van Amerongen, kamerheer in buitengew. dienst van wijlen den Koning, oud hofmaarschalk van prins Hendrik; J. J. baron Taets van Amerongen, kamerheer in buitengew. dienst van wijlen Z. M., en mr. C. J. E. graaf Van Bylandt, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland. De Koninginnen werden gisteren, by haar bezoek aan het koninklijk munt- en penning kabinet te 's-Gravenhage, rondgeleid door den directeur, dr. H. J. De Dompierre de Chaufepió. De jonge Koningin betoonde veel belang stelling in de oud-Hollandsche munten en de collectie gesneden steenen, vooral die, betrek king hebbende op het Oranjehuis, waarbij de directeur omtrent het sneden der steenen inlichtingen gaf. Bijzondere aandacht trokken de herinneringsmedailles van verschillende zee slagen. Na het vertrek der Koningin bleef de Regentes nog eenigen tijd, liet zich verschil lende inlichtingen geven en toonde veel belang stelling bij het bezichtigen van moderne medailles, waaronder die van het nieuwe Duitsche Rijksdaggebouw. Beide Koninginnen plaatsten haar naam in het album voor vorstelijke bezoekers. De heer O. Carré heeft zich tot B. en Ws. van 's Gravenhage gewend met verzoek om, evenals in het afgeloopen jaar, op het door hem aangekochte terrein aan het Gevers- Deynoot-phin te Scheveningen een houten tent voor het geven van voorstellingen gedurende de aanstaande zomermaanden te mogen op richten. Ia overeenstemming met de commissie voor de plaatselijke werken en eigendommen zijn B. en Ws. van meening, dat tegen i ivfilliging van het verzoek geen bezwaar bestaat. De minister van oorlog heeft bepaald, dat aan de groote manoeuvres, die dit jaar zullen worden gehouden, zal worden deel genomen door het regiment grenadiers en jagers, het 4de en het 7de reg. infanterie. De zuivere opbrengst van het „Tibbe- concert" in het Concertgebouw te Amsterdam bedraagt ruim ƒ6000. Een der bezoekers betaalde zijne plaats met een bankbiljet van f 1000. (H. C.) Omtrent het verblijf der Koninginnen te Maastricht valt nog te vermelden, dat de Vorstinnen een bezoek zullen brengen aan het burger-hospitaal, hot protestantsche en R. K. weeshuis, de Evangelisch Luthersche kerk, O. L. Vrouwekerk, do St.-Servaaskerk en de Ned.-Herv. kerk. In de laatste zullen HH. MM. tevens een godsdienstoefening op Donderdag 23 Mei (Hemelvaartsdag) bijwonen. Behoudens hoogere goedkeuring, is thans besloten, dat de ontworpen kinder aubade te 's Hertogenbosch zal doorgaan. Den heer Van der Lans is opgedragen een welkomstgroet samen te stellen, Hare Majesteiten door de Bossche schooljeugd toe te zingen, terwijl de directeur der gemeente-muziekschool, de heer Van der Heyden, op zich genomen heeft voor de muzikale compositie en de verdere regeling te zorgen. Te Bokstel stelt men pogingen in het werk dat de Koninginnen ook deze plaats bezoeken. De autoriteiten aldaar hebben stappen ge daan om te verkrijgen, dat de Koninginnen over Bokstel, Sint Michielsgestel en Gemonde een rijtoer maken, bij gelegenheid dat HH. MM. Vucht en Voorburg bezoeken. Wij ontvingen het 7de jaarverslag van do vereeniging „Het Buitenland", waarin over den toestand der Vereeniging en den loop van zaken in het afgeloopen boekjaar weder alleszins bevredigende mededeelingen worden gedaan. Van de adspirant-candidaten zyn weder eeni gen naar overzeesche gewesten geplaatst en anderen zullen weldra volgen. Aan drie nieuwe adspirant-candidaten werd weder medewerking verleend; aan eenigen word voor directe uit zending naar Hongkong en Zuid-Afrika mede werking verleend. Het kapitaal der Vereeniging bedraagt 16,045.42. Het nadeelig saldo van 1894 was ƒ3188.47 en het toraal der middelen 12,316.31, der uitgaven 13,476.06, zoodat het nadeelig saldo 1158.75 bedraagt. De omstandigheden in aanmerking genomen, geven de in 1894 verkregen uitkomsten weder ten volle reden tot tevredenheid. Het bestuur gaat met volkomen vertrouwen de toekomst tegemoet. „Dit vertrouwen vindt 0. a. zy'n grond in de vruchten, die de werkzaamheid der Ver eeniging meer en meer begint af te werpen. De feiten zjjn daar, die bewjjzen dat de op richters van „Het Buitenland" zich niet be drogen hebben, toen zy meenden, dat op den door hem aangegeven weg goede uitkomsten te verkrygen waren ter uitbreiding van de han delsverbindingen van Nederland met vreemde gewesten en tot het openen aldaar van nieuwe dó'oouchés voor de Nederlandsche nijverheid. Overigens heeft het bestuur de zekerheid, dat op den ingeslagen weg nog oneindig veel te doen overblijft, zoowel intensief als extensief." Beroepen is by de Ned.-Herv. gem. te Gameren ds. W. Van der Waal, te Moer- kapelle. De heer Da Savornin Lohman, lid van de Tweede Kamer, is ongesteld en zal in de eerste dagen de zittingen dier Kamer niet kunnen by wonen. In Seyffarat's boekhandel te Amsterdam ligt tot en met Donderdag ter teekening het hulde adres, dat den lsten April a. s. aan prins Von Bismarck, ter gelegenheid van zgn 80sten verjaardag, zal worden aangeboden door alle in Nederland gevestigde Duitschers, die aan deze huldebetuiging wenschen deel te nemen. Het adres is in kleuren gecalli- grapheerd door Antonie Grevenstuk en mag met volle overtuiging een meesterstuk van penteekenkunst worden genoemd. Uit de standbeelden, afgeteekend in den rand ter rechterzyde van het blad, biykt, dat de ont werpers deze gedachte hebben willen uit drukken: de grootste mannen uit Nederlands historie in beeld tegenwoordig op het feest van den grootsten Duitscher Het zyn de standbeelden van Willem den Zwyger, Mich. Adriaansz. De Ruyter en Rembrandt. By wyze van een lint, om een kolom geslingerd, worden do namen vermeld der te Amsterdam ge vestigde Duitsche Vereenigingen en instellin gen, als de „Turnverein," de „Hülfsverein," „de Evangelischerverein,'' „de Seemanns Mis sion" en „de Gesangverein." In het hoofd van het blad, tusschen het Duitsche wapen en dat van Amsterdam, prykt het Amsterdamsche Stadhuis (Paleis), terwgl het gebouw van het Duitsche consulaat, de in aanbouw zynde Nederlandsch-Duitsche stichting van den heer P. W. Janssen en een gezicht aan den Binnon-Amstel by de sluizen in bet kader van het adres zyn opgenomen. Het adres wordt verzonden in oen fraaie, doch eenvoudige portefeuille van grys linnen met verguld. -- Door „Het Nederlandsch Tooneel" is tot B. en Ws. van 's Gravenhage het verzoek gericht om vernieuwing, voor twee achter eenvolgende speelseizoenen, van de concessie tot bespeling van den Hollandschen Schouw burg. Ofchoon het wellicht wenscbelyk ware, om voor eene nieuwe concessie andere voorwaar den dan de tot dusverre geldende te over wegen, is, in verband met de omstandigheid, dat de heer J. Mertens nog gedurende twee volgende speelseizoenen de concessie heeft voor het geven van Fransche opera-voorstel lingen, het aan B. en Ws. nader voorgekomen dat daarmede kan worden gewacht tot den afloop van laatstbedoelde concessie, als wan neer de gemeente geheel de vrye beschikking over het schouwburglokaal erlangt. By koninklgk besluit is bepaald dat by afzonderlgke dagorders, zoowel in Indië als in Nederland, eervol zal worden vermeld de kapitein ter zee P. Zegers Veeckens, adjudant van H. M. de Koningin, en zulks ter zake van zgn gehouden gedrag bg de tuchtiging der kampongs Lampagger en Lambadoe, ter Noordkust van Atjeh, op 16 October 1886. De minister van marine heeft den officier van gez. 2de kl. by de zeemacht L. J. Janssen, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, op non-activiteit gesteld. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op 29 dezer niet plaats hebben. Het stoomschip „Bellerophon", van Ata- sterdam en Liverpool naar Java, arriveerde 25 Maart te Port-Said; de „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 26 Maart van Southampton; de „Gedeh", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 24 Maart van Marseille, de „Laertes", van Amsterdam naar Java, vertrok 23 Maart van Liverpool; de „Teucer", van Penang naar Amsterdam, passeerde 23 Maart Perim; de „Kanzier", van Hamburg en Amsterdam naar Oost Afrika, arriveerde 24 Maart te Durbande „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 26 Maart te Suez; de „Merapi", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 26 Maart te Marseille; de „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 26 Maart te Suez; de „Admiral", van Oost-Afrika, 1. v. Bombay, naar Rotterdam en Hamburg, arri veerde 26 Maart te Suez. Bg koninkiyk besluit is met ingang van 1 April 1895 belast met de waarneming der betrekking van ryksadvocaat in de provincie Gelderland mr. I. Everts B.Hzn., advocaat en procureur te Arnhem. Benoemd de heer J. A. Beckering Vinckers, met ingang van 1 April a. 8., tot adelborst lste kl. by de Koninkl. Nederlandsche marine- reserve. Op pensioen gesteld de luit.-kol.-int. B. C. Vermyne; de majoor-kwartierm. M. M. Eyssell, van het reg. gren. en jagers, en J. T. I. De Jong, van het 6do reg inf.; de majoor kwar- tiermr. J. Gruys, belast met de mandateering van traktementen en verdere vergoedingen, op zyne aanvrage; de majoor-magazynmeester K. P. H. Weyland, hoofd van het centraal- magazyn van militaire kleeding en uitrusting te Amsterdam; en het bedrag van het pensioen bepaald: voor den luit.-kol.-int. Vermyne, op ƒ1792, voor de majoor kwartierm. Eyssell, De Jong en Gruys en voor den majoor maga- zynmr. Weyland, voor ieder hunner op 1600 'sjaars; den majoor kwartiermr Eyssell, te rekenen van den dag, waarop zyn pensioen ingaat, de rang verleend van luil.-kol. lo. Benoemd, by het personeel der mil. adm. tot kol. int., de luit. kol.-int. J. C. Ubbens; tot luit.-kol.-int., de majoor-int. S. Van den Bent; tot majoor-int., de kapiteinsint. W.N. Roldanus en L. J. Mulder; tot majoor kwar tiermr, by het 6de reg. inf., de kapitein-kwar- tiermr. A. M. Brandenburg, van het 3de reg. veld art.; tot kapitein kwartiermr., bg het 3de 33) Betrek mgn man niet in uw samen zwering I Het is mijn samenzwering niet: Paradiso draagt de schuld van alles. O, daar is hy. Excuseer mg, Hilda 1 Ik kom zóó by je. Toen de hertog hem verlaten had, wendde Hilda zich verbaasd tot Wilfred. Ik hoop, dat ge niet in die onzinnige plannen betrokken zyt, Wilfred? vroeg zy angstig. Wees er van overtuigd, dat ik je alles mee zal deelen wat ik doe. Ik had waariyk het plan, met Paradiso te spreken. Wie heeft je daartoe gebracht? Majoor Measurbyl Dat is je kwade geniusI Welnu, dan zyt gy myn beschermengel, antwoordde Wilfred, glimlachend. Wees niet oDgerust, Hilda I Wat ik ook mag doen, ik zal eerst uw toestemming en goedkeuring vragen. Hilda keek hem met eenige bezorgdheid aan en zou het gesprek vervolgd hebben, indien hare opmerkzaamheid met was afgeleid door de komst van een gast, waardoor zg genoodzaakt was, haren echtgenoot alleen te laten. Toen zy hem daarop weer wilde aan spreken, was hy verdwenen. De majoor had hem namelyk meegenomen naar een rustig hoekje. Hebt ge met Paradiso gesproken? vroeg de majoor. Nog niet. Ik heb nog geen gelegenheid gehad, maar zal 't spoedig doen. Hy is op 't oogenblik aan het spreken met Richborough. Nu, wy weten wat dat beteekent, zei de majoor, met een veelbeteekenenden blik. Hy heeft hetzelfde plan opgevat als wy. Dat heb ik gehoord. Van wien? Van myn schoonvader. Hy weet alles. Behalve hoe hy zyn mond moet houden, mompelde de majoor, wien het verdroot, dat men hem vóór was geweest. Ik wenschte, Dacre, dat ge my aan Paradiso voorsteldet. Zoo gauw ik kan, antwoordde Dacre haastig; maar wy kunnen op 't oogenblik niet met hem spreken over iets van belang. Dat spreekt vanzelf. Vraag hem wanneer we hem kunnen ontmoeten. Om over de samenzwering te spreken? Jawel; maar zinspeel daar niet opl Als ge dit deedt, zou hg u niet willen begrypen. Het ïykt mg toe, of hy dat wel achter wege kon laten, zei Wilfred sarcastisch. Ieder een weet, dat men er een aan 't smeden is. Niet iedereen, antwoordde de majoor met nadruk. Het is nog maar een gerucht; er is niets van belang uitgelekt. De Russische gezant bespiedt alle gangen van de prinses; als hg haar plan te weten kwam, zou hy haar schaakmat zetten in Busk. Neen, men houdt alles zoo geheim mogelyk; er is geen tastbaar bewys van de samenzwering voor handen. Maar Richborough? O, ik weet daar alles van, zei de majoor haastig. Men zegt, dat hg de prinses be mint, 't is alleen een praatje, meer niet; de Russische regeering neemt er geen notitie van. Richborough heeft geen macht, geen geld, niets dan zgn titel, die geen invloed heeft in de buitenlandsche politiek. Zgn toe treden beteekent niets. Denk er om, dat ik my niet met Paradiso wil compromitteeren. Waartoe wilde je dan met hem spreken? vroeg Measurby, op norschen toon. Waartoe? Ik wil achter de waarheid komen 1 Als het een onzinnig plan is, waar Richborough niet om zou geven, wil ik er niets mede te doen hebben. Maar als het een ernstige zaak is, en ik bemerk, dat er kans op slagen is, zal ik myn best doen, haar te steunen, als mgn vrouw er niets op tegen heeft. Uw vrouw? Wat heeft die er mee uit te staan? Zeer veell Als ik mg aansluit, moet zy het ook doen. Sedert ik met u sprak, heb ik over de zaak nagedacht en ben ik tot de overtuiging gekomen, dat haar medewerking ons van groot nut zal zgn. Dat zie ik niet in. Nu nog niet; maar als ik u alles mede deel, zult ge wel van opinie veranderen. Hebt ge dan een plan? Jawel. Ik heb een middel, om de prinses naar Busk te krygen, zonder dat iemand er iets van bemerkt. Maar Stil, majoor, zei de jonge man, met nadruk, het is nu de tyd niet om over die zaken te praten. Ge zult zien, dat ik niet zonder goede redenen zoo oordeel. Laten wy nu trachten met Paradiso te spreken! Measurby stemde hierin stilzwijgend toe en volgde Wilfred naar het andere einde van het vertrek. De gebiedende toon, dien Wilfred aansloeg, beviel hem niet, en het werd hem duideiyk, dat, als zyn jeugdige vriend zich met een samenzwering mocht inlaten, hg het dan ook met hart en ziel zou doen. Als hg, met behulp van zyn geld, er in mocht slagen, Julia De Lusignan op den troon te herstellen, zou het even moeiiyk zyn, hem in Busk den ring te ontnemen als in Enge land. Measurby was echter zeer optimistisch van aard, en vertrouwde dat, als hy Wilfred er toe kon bewegen, zich naar Busk te be geven, hy dan wel gelegenheid zou vinden, den ring machtig te worden. Had hy dezen eenmaal in handen, dan kon, voor zoover het hom betrof, de samenzwering schipbreuk lyden. Markies Paradiso was een slank man, met oen barscb, militair uiteriyk, donkere, sluwe oogen en een gebruinde gelaatskleur. Hy be hoorde tot een van de patricische familiën in Busk en was met hart en ziel aan het huis van Lusignan verknocht. Hy had het volle vertrouwen van den overleden koning genoten en had dit niet beschaamd door prinses Julia in de ballingschap te.volgen, toen de regeering werd omvergeworpen. Sedert die gebeurtenis had hy onophoudeiyk geïntrigeerd om de republiek te ondermynen en de monarchie te herstellen, maar tot dus verre zonder succes. Dank zg zyn dooi zicht in finantiëele zakon, was het Julia De Lusignan mogeiyk geweest, den schyn van koninklyko staatsie op te houden. Het was een konink lyko hofhouding in de ballingschap, niet erkend, noch door het gouvernement noch door het groote publiek, en toch werden alle vormen der etiquette teD strengste in acht genomen, en werd do vorstin door de haren gediend met een ongeveinsde toewyding. Daar Paradiso aan intriges gewend was, en er steeds op uit, iedere gelegonhoid aan te grypen, hield hy goed de oogen open, om met alles, wat tot zyn doel zou kunnen leiden, zyn voordeel te doen. Richborough was geen groote aanwinst; maar de toetreding van een hooggeplaatst Engelsch aristocraat was niet te versmaden, en bygevolg deden Paradiso en de vorstin hun best, hem aan de zaak te verbinden. Aangezien hy het gemengde gezelschap, dat in de salons van Hilda Dacre byeenkwam, kende, vertoonde de markies zich daar ook, om een oog in 't zeil te houden en geen gelegenheid te laten voorbygaan; hy was echter zoo wys, zelf zoo min mogeiyk te spreken, maar voornameiyk te luisteren naar de conversatie om hem heen. Hoe vaart gy, markies? vroeg Wilfred, terwgl hy Paradiso groette. Wilt ge my permitteeren u myn vriend, majoor Measurby, voor te stellen? Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1