N°. 10765. Woensdag 27 Maart. A*. 1895. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. DE TOOVERR1NC. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden. f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER AD VERTEN T1JÜN Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17 Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt 0.05 berekend. OfAolëelc Kennisgeyingem. ▼oreadering van den Gemeenteraad ran Lel Jen, ep Donderdag 23 Maart, des Damiddaga te drie oren. Punten ter behandeling: 1°. Benoeming van een tweeden onderwijzer aan de echool 3de klaeee No. 4. (77) 2°. Idem van eene derde onderwijzeres in de hand werken aan de aohool 3de klaeae No. 2. 8°. Idem van een Controleur der Bank-van-Lee- ning. (71) 4'. Idem v»n een Boofdopziehter der gemeente- werken. (7S) 6°. Verzoek van F. Gordon, om terugbetaling van schoolgeld, Lager onderwijs. (75) 6°. Idem van de Weduwe Mr. G. F. N. Gori, om vrijatellmg van de betaling van ■cboolgold, Gymnasium. (78) 7°. Idem als voren van de Weduwe Dr. G. O. SteyDis. (76) 8°. Idem als voren van de Weduwe Schoorol, Boogere Bnrgersohool voor Jongens. (79) 9°. Idem als voren van »ie Weduwe Dr. P. Romeyn.(79) 10*. Voorstel omtrent de verplaatsing van de Pinkstor- vacantie van het Gymnasium. (74) 11°. Idem tot het verleeuen van afschrijving of terugbetaling van plaatselijke directe belasting, dienst 1*94. (82) Leiden, 26 Maart. Voor de akte nuttige handwerken is geslaagd mej. A. L. De Vries, van Leiden. Door de Holl. IJz.-Spoorwegmaatschappij werd gisteren aanbesteed: het wijzigen van den bestaanden onderbouw der draaischijf van 13.50 M. middellijn en het maken, leveren en opstellen van den bovenbouw eener draai schijf van 15.50 M. op het station-emplacement Haarlem, in 2 perceelen, ram. perc. 1 3200, perc. 2 ƒ5300. Ingekomen 14 biljetten. Minste inschrijver was: perc. 1, P. Vermeer Jr., te Amsterdam, /"2920; perc 2 de Kon. Ned. Grof smederij, te Leiden, ƒ4750. Do kiezerslijsten der gemeente Lisse zijn heden door den burgemeester dier gemeente gesloten. Daar geen bezwaren zijn ingebracht, bedraagt het aantal kiezers, evenals bij de voorloopige vaststelling, 272 voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten, en 271 voor den Gemeenteraad. Men schrijft ons uit Hillegom: Vele inge zetenen van Hillegom zullen hunnen geachten burgemeester met weemoed zien vertrekken. Immers, wanneer een strenge winter vele huisgezinnen in armoe had gedompeld, klopte men niet tevergeefs aan de deur zijner woning, om bijstand te verleenen waar zulks noodig was. Gedurende zijn ongeveer 14 jarig bestuur heeft hij onvermoeid tot den bloei en welvaart, de orde en rust van deze gemeente gewerkt. "Wat de reden van z\jn zoo plotseling vertrek mag wezen, is de burgerij onbekend. Beroepen is by de Geref. gem. te Helder de heer C. Stadig Mz., te Nieuw-Vennep (Haarlemmermeer). De Pomologische Vereeniging te Boskoop besloet, in navolging van de in België en enkele andere naburige ryken bestaande Syn dicale Kamers, tot de oprichting van een afdeeling, speciaal belast met de behartiging van den Boskoopschen buitenlandschen handel. Tot leden dier afdeeling werden benoemd de hoeren C. B. Van Nes, B. De Bruin Jr, C. Frets, P. Van Nes Az. en P. Boer Gz. Door de hoofdcommissie der Vereeniging voor Christelijk nationaal schoolonderwys is advies uitgebracht in zake de regeling van de salarissen voor onderwijzers aan de scholen met den By bel. In deze com nissie hebben o. a. zitting het Kamerlii Heemskerk, prof. Woltjer en graaf Van Bylandfc. De commissie stelt voor, evenals de com missie voor geref. schoolonderwijs, rekening te houden met akten, diensttijd en mogelyk- beid tot huwen. Voor onderwyzers: a. Een pas beginnende als minimum ƒ150, boven kost en inwoning; b. by het slagen van het na-examen 50 meer; c. r.a het verkregen van de akte voor het na-examen 6 tweejaariyksche verhoogingen van 25; d. by het verkregen der hoofdakte vóór het 23ste levensjaar 50, na het 23ste jaar ƒ100 verhooging. Voor hoofden van scholen: vrye woning, vrydom van personeele en bedryfsbelasting. Naarmate de plaatsen zyn, minima van ƒ700, ƒ850, 1000 en 1200. Deze jaar wedden worden 4-maal verhoogd met 50. De 1ste luit. R. B. A. N. De Quay, van het 2de regt. inf. te Venloo, is bestemd om 1 September a. s. op te treden als leeraar aan de Kon. Militaire Academie te Breda. De leden der Tiiburgsche Ry vereeniging zullen een eerewacht vormen, die Hare Majes teiten tydens haar bezoek aan Tilburg zal vergezellen. Naar beweerd wordt, is er een concessie aanvraag op til van tramlynen van Brielle naar Oostvoorne, bekend om zyn schoone duinen, welke elk jaar meer bezocht wor den, en van Brielle en Hellevoetsluis naar Nieuwsluis, in aansluiting op de stoombooten naar Rotterdam. Men meldt uit Tiel, dat in den toestand van den oud-minister J. J. Hasselman weinig verbetering is te bespeuren. De patient blyft uiterst zwak. Gistermiddag bracht de Koningin-Regen tes, vergezeld van eene hofdame, een bezoek aan het Diaconie-Oudemannen- en Vrouwenhuis der Ned.-Herv. gemeente, aan den Zuidbuiten singel, te 's-Gravenhage. De Koningin werd ontvangen door regen ten en den directeur en door dezen rond geleid. De Vorstin onderhield zich minzaam met de verpleegden en reikte allen zieken een bouquetje over. Te 's-Gravenhage is overleden de oud- majoor der infanterie jhr. A. F. C. G. Everts, sedort 1865 gepenMonneerd en ridder der orde van de Eikekroon. Op 25 dezer he^R aan het departement van buitenlandschb zaken de uitwisseling plaats gehad der akten van bekrachtiging der op 10 Maart 1894 te 's-Gravenhage gesloten over eenkomst tusschen Nederland en Pruisen tot verbetering van het grensgedeelte van don Oilmen IJsel. (SJs.-Gf.) Men meldt uit Hilversum, dd. 24 Maart Eindeiyk was dan heden de groote feestdag aangebroken. De plechtige bisschopswyding van mgr. Van de Wetering in de schoone R.-K. par. kerk van St.-Vitus is tot een feit geworden. Machtig was de indruk, dien de bezoeker by het binnentreden der kerk ont ving. Nyvere handen waren de geheele voor afgaande week in de weer geweest om de zél izame plechtigheid door eene smaakvolle versiering alle luister by te zetten. Het ge heele priesterkoor, door prachtige guirlandes, zinryke wapenschilden en kunstvol aange brachte bloemenhangers, trof den leek door den grooten rqkdom, welke de kerkeiyke kunst ten dienste staat. Geen wonder aan ook, dat te negen uren het geheele Godshuis met geloovigen en belangstellenden, zoo van hier als elders, gevuld was. Hoewel het in de bedoeling lag de plechtigheid te doen aanvangen met het afhalen van den bis- schoppelijken stoet door den hoofdingang, kon hiervan wegens het onstuimige weer niets komen. Een photograaf, die zyn toestel tegenover de kerk had opgesteld met het plan een afdruk te nomen by het betreden van het kerkgebouw, moest hierdoor onver richter zake terugkeeren. Even na negen uren kwamen de geestelyken onder het zingen van het „Ecce Sacerdos", waarvan het kerkkoor zich verdiensteiyk kweet, door do deur der pastorie in den tempel. Als wydende bisschop trad op mgr. Bottemanne, bisschop van Haarlem, geassisteerd door de bisschoppen van Breda en Roermond. Mgr. Snickers, aartsbisschop van Utrecht, bepaalde er zich toe, zeker wegens zyn hoogen leeftyd, met in het presbyterium de ceremoniën te volgen. Alsnu werd de plechtige hoogmis met hot voorgeschreven ritueel opgedragen, waarmede de bisschopswyding zich met de vele ceremoniën samenvlocht. Het zangkoor zong de mis van Beltjens. Omstreeks twaalf uren nam de plechtigheid een einde. Een woord van lof verdient de com missie van orde, uit de besturen der ver schillende R.-K. vereenigingen samengesteld, voor de uitstekende wyze, waarop zy zich van hare taak kweet. Geen oogenblik werd de orde verstoordvan opstaan of het beklimmen van banken en stoelen was geen sprake. Ook voor de vele belangstellenden van elders had zy gezorgd. Op de zangerstribune waren door hare bemoeiingen twee noodtribunes verre zen, welke een groot aantal zeer geschikte plaatsen boden. Jammer, dat het weder niet medewerkte om de feestelijke stemming te verhoogen. Maart roerde geducht zyn staart. Talryke vlaggen hingen reeds vroeg aan flar den; de pauselyke vlag, den vorigen avond nog zoo lustig van den toren wappererid, bleek niet tegen den hevigen wind bestand, even min als de nationale op dat verheven stand punt. Hoewel de nieuw gewyde bisschop heden geene visites van parochianen kon ontvangen, is er toch eene uitzondering gemaakt voor de bovengenoemde commissie van orde. Omstreeks halfdrie heeft zy monseigneur namens de parochianen de feestgave, bestaande in een verguld-zilveren staf, benevens zilveren kan en blad, ter hand gesteld. Moge de wensch van den betrekkelyk nog jeugdigen leider, nu tot zulk eene hooge waardigheid opge klommen, verwezeniykt worden: nog vele jaren voor de Kerk gespaard te blyven! Hyzelf zal voorzeker de door hem gekozen zinspreuk: „Per viam crucis gaudens" (langs den weg des kruises met vreugde) getrouw zyn. Voorloopig blyft mgr. Van de Wetering nog herder der St.-Vitus-parochie. Dat zyn vertrek in het verre verschiet moge liggen, ziedaar de wensch der parochianen, en tevens een blyk, hoe mgr. in de weinige jaren, dat hy hier pastoor was, reeds aller harten voor zich gewonnen heeft. Naar aanleiding van de voorgenomen reis onzer Koninginnen naar Londen, schryft de Haagsche Kronieker der „N. Gr. Ct.": Men moet aannemen, dat het verlangen om deze wereldstad in oogenschouw te nemen, de aanleiding is tot dit plan voor een tiendaagsch verblyf. Want van een officiéél bezoek aan het Engelsche hof zal wel geen sprake kunnen zyn, nu koningin Victoria in het zoele Zuiden vertoeft. Maar het is ook mogelyk dat koningin Victoria de ontvaDgst onzer Vor stinnen opdraagt aan den prins van Wales, die thans ook in haar naam de gebruikelyke levées houdt. Ben ik wèl ingelicht, dan zou het in het voornemen der Regentes liggen van tyd tot tyd, zoo de omstandigheden het ver oorloven, bezoeken aan de hoven der bevriende mogendheden te brengen. Dat voornemen en de ontmoeting met den Duitschen keizer, die, ondanks alle redenen van twyfel, hoogstver- moedelyk toch doorgaat, houden ongetwyfeld verband met den leeftyd onzer Koningin, die aanstonds een jonkvrouw en regeerend vorstin wezen zal. Al dat reizen en trekken, het sedert 2 jaren niet plaats gehad hebbend be zoek aan Amsterdam, dat thans op den dag na Paschen is bepaald, bewyst, dat de ge zondheidstoestand der jeugdige Koningin voortreffeiyk is, waarvan men zich trouwens overtuigen kan wanneer men haar als ama zone op straat ziet verschynen. Behoudens de goedkeuring van den ge meenteraad, zal Rotterdam hare 3 pets.-schuld aanvullen met een leening tot dezelfde rente ter converteering der schulden van de vroeger zelfstandige gemeenten Kralingen en Charlois, thans tot Rotterdam behoorende. Ter aflossing der 3"/^- en 3'/4-pcts.-schuld is door het gemeentebestuur van Middelburg met de Amsterdamsche bank te Amsterdam eene overeenkomst gesloten voor een 3-pcts.- geldleoning, ten laste van eerstgenoemde ge meente, groot ƒ525,000. Het „Dagbl. van Zuid-H." deelt mede, dat de minister Sprenger Van Eyk in beginsel besloten heeft tot de conversie van 350 millioen 3!/,-pcts.-oblig. der Staatsschuld in een 3-pcts.-fonds. Blykens by het departement van marine ontvangen bericht, is het fregat Johan Willem Friso", onder bevel van den kapt. ter zee M. J. C. Lucardie, den 23sten dezer te Batavia aangekomen. Aan boord was alles wöl. Te Amsterdam zyn wegens de hooge gaspryzen weer drie groote gasverbruikers tot het electrisch licht overgegaan. Hun verbruik was 240,000 M.' 's jaars. Der gemeente scheelt dit ƒ9600. In den ouderdom van ruim 86 jaren is te Haarlem overleden de heer T. Soeters, sedert November 1830 ridder in de Militaire Willemsorde. Op de aandeelen der naamlooze vennoot schap Stearine-kaarsenfabriek „Apollo", te Schiedam, wordt over 1894 22 pet. uitgekeerd. Do gewone audiëntie van den minister van marine zal op Vrydag 29 dezer niet plaats hebben. Het stoomschip „Maasdam" arriveerde 23 Maart van Rotterdam te Nieuw-York; de „Werkendam" vertrok 23 Maart van Nieuw- York naar Rotterdam; de „General", van Oost- Afrika naar Vlissingen en Hamburg, passeerde 23 Maart Aden; de „Koningin-Regentes", vaD Amsterdam naar Batavia, passeerde 25 Maart Point de Galle; de „Ardjoeno", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 25 Maart van Perim. By koninklyk besluit is pensioen ver leend aan: K. Piepenbroek, wed. B. Nikkels, brievengaarder, 75; R. E. Meyboom, wed. B. Schot, commies 3de kl. by 's Ryks bel., ƒ100; A. J. Lorang, wed. C. G. Vosson, cipier in het huis van arrest te Sneok, 115; J. Roose, wed. G. Kooman, brievengaarder, ƒ63; G. C. M. J. C. Bosch van Rosenthal, wed. I. Dufour, ontvanger der invoerrechten en accynzen te Rotterdam, 600; G. Bouman, wed. H. Yan Mansum, brievenbesteller, 225; M. K. Leyenaar, wed. H. Hoekman, sluisknocht aan de Oranjesluizen te Schellingwoude, 250 B. J. W. Damsté, weduwe W. Hovens Gréve, commies der post. 2de kl., 765; A. M. C. Ten Hoeve, weduwe M. Koopman, schippers knecht 1ste kl. der visschery-politie op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, 286Ch. Cb. G. Bechthold, weduwe J. D. Landwehr, brievenbesteller, 117C. H. Kessels, weduwe van den postbode A. H. Spits, 71 's jaars. X->i© goed© Buitenlui. Het oorspronkeiyke plan van Sardou is geweest om een korte schets te geven van de eigenaardigheden van hot leven ten plat ten lande. Wat hem daar aan bekrompenheid, kleingeestigheid, kwaadwilligheid en intrige- zucht was opgevallen, had hy in een paar be drijven weergegeven. Later beviel deze behan deling van zyn onderwerp hem niet meer en is hy zyn oorapronkeiyk gegeven gaan aan- kleeden, uitbreiden, stofFeeren. Zyn werk zwol aan tot vyf bedryven. Jammer genoeg l Had hy zyn eerste, sobere plan gehouden, wie weet hoe aardig het geworden zou zyn. Zooals het stuk nu bestaat, is het een tweeslachtig product. De titel „Nos bons villageoi8" is behouden gebleven, doch past niet meer by het stuk. Want, de zedenschildering onder do landbou wers is op den achtergrond gedrongen door eene uitgewerkte, echt Sardou'sche intrige, die opzet, knoop, ontknooping, letteriyk alles, het geheele „fond" van het stuk vormt en die met de boeren en hun doen hoegenaamd niets uit te staan heeft. Die intrige kon evon- goed te Parys spelen als daarbuiten; aller minst is zy een uitvloeisel van iets, wat dan ook, dat met het landleven in verband staat; in die geheele verwikkeling blykt omtrent goede of slechte buitenlui niets, niemendal, tenzij hier en daar door Sardou eene opmer king daaromtrent er met de haren bij ge sleept is. 31) Zonder kroon, zei Wilfred. Ik ben met prinses De Lusignan bekend en ze achynL me een buitengewoon knappe vrouw toe, maar er beboort meer toe, om een troon machtig te worden. Zeker! zei de majoor met nadruk. Er behoort geld toe, en dat heeft zij niet. Dacre, wij zijn beiden het nietsdoen moede, verlangen naar een leven vol avonturen. Laten wi) one verlangen bevredigen door aan de prinses onze bulp aan te bieden, om haar op den troon te herstellen I Wilfred bleef «bnige oogenblikken zwijgend, met de kin op zUn hand rustend, zitten. Uw voorstel is zeker waard, in overweging genomen te worden, zei hy ten laatste, en ik ben wel genegen te doen wat ge zegt maar ik wil my aan niets wagen, zonder het eerst in beraad genomen te hebben. Vertel my, wat ge van die samenzwering weet. Ik weet niets verder dan wat ge van my gehoord hebt. Ik heb dit by toeval ont dekt. Men komt by de prinses op Portman- Square te zamen. Ik nam my voor, er toe gang te krygen, maar wilde er eerst met u over spreken. Waarom met my? Omdat ik denk, dat ge geen goed ge bruik van den ring maakt, antwoordde de majoor kalmpjes. Met zoo'n schat beboordet ge meer te doen dan zoo gebeel zonder doel te leven. En ik zag tevens, dat ge u ver veelt; zoowel voor u als voor my wensch ik u dus te toonen, hoe men het leven moet genieten. Ge wilt dus niet met leege handen by de prinses aankomen? vroeg Wilfred sarcastisch. Zeker niet; daar hebt ge gelyk in, ant woordde de majoor, eenigszins gekwetst. Uw geld zal de prinses beter kunnen gebruiken dan myn arm. Maar ala ge niets met de zaak wilt te doen hebben, laten wy er dan niet verder over spreken I Volstrekt niet. Ik vind het een uit stekend idee, maar wil niet zoo gauw een besluit nemen. Wat denkt ge dan te doen? Do markies, Paradiso, zei Wilfred na denkend, komt dezen middag op een „at home" by myn vrouw. Ge komt immers ook, majoor Jawel; mevrouw Dacre was zoo beleefd, my een uitnoodiging te zenden. Goedl Wanneer de gasten dan luisteren naar den nieuwsten zanger, dien myn vrouw heeft weten te vangen, zal ik trachten u aan den markies voor te stellen. Hy ie immers op de hoogte van die samenzwering? Natuurlykl Hy is de vertrouweling van de prinses. Dan zullen wy met ons drieën een raad beleggoD, en als ik tevreden ben met de dingen, die hy ons vertelt, zal ik over de zaak nadenken. Wat zyt ge toch wonderlyk voorzichtig geworden, Dacre! zei de majoor ironisch. Wilfred wendde zich tot hem met een veel- beteekenend glimlachje. Waarde majoor, zeido hy, ik sprak ver leden week met een minister, en het gesprek kwam op de prinses De Lusignan en haar verbanning. Deze staatsman was van meening, dat het gevolg van een poging, om de prinses op den troon te heretellen, een Europeesche oorlog zou zyn. Kunt ge u nu nog verwon deren over myn voorzichtigheid? XII. Vermaak en politiek. Aan den toren van Babel hebben wy de spraakverwarring te danken, en aan de I9de eeuw de verwarring der klassen. In de salons van Hilda Dacre ontmoetten elkaar de uiter sten op de allervreemdste wyze. Acteurs en pairs verdrongen er elkaar, geestelyken keuvelden er met actrices, jour nalisten jaagden er ministers na, en dames van den hoogeton stand glimlachten er tegen Amerikaansche millionnaire. In den beginne had Hilda zich vast voor genomen tot hare „at homes" uitsluitend lieden van haar eigen stand te inviteeren. Het gevolg was, dat het er by die gelegen heden buitengewoon aristocratisch en tevens buitengewoon vervelend uitzagom wat leven in deze aristocratische brouwery te brengen, besloot zy, eenige amusante menschen, van een weinig lager stand, uit te noodigen. Toen kwam de zondvloed. Maar al waren de gasten niet de „crème de la crème", amusant was het er zeker, en aangezien Hilda vóór alles van hare receptieB succes wilde hebben, was zy wel genoodzaakt de beroemd heden van den dag te inviteeren. Door veel moeite en een oordeelkundige keuze gelukte het haar echter, de recepties niet meer te doen ontaarden dan over 't alge meen 't geval was, en werden zy zeer ge zocht. Lord Kenny was geregeld tegenwoordig om zyn dochter te helpen, en betuigde zpn groote ingenomenheid met de verschillende typen, die onder zyn aandacht kwamen. Het heeft veel van de arke Noachs, zei by by deze byzondere gelegenheid tot een lid van bet Parlement: elke diersoort is vertegenwoordigd. Ik veronderstel, dat al de menschen, die hier tegenwoordig zyn, byzonder fatsoeniyk zyn. Even fatsoeniyk, zoo niet meer, dan de aristocratie, antwoordde het Parlementslid, dat zich had opgewerkt, en nooit naliet, dat feit rond te bazuinen. Naar myn meening zyn alle deugden van de natie geconcentreerd in de middelklassen. Bah! antwoordde zyn lordschap, dat komt omdat niemand acht slaat op hunne pekelzonden 1 Als een der onzen een misstap doet, wordt het schandaal met graagte ver spreid door elk vod van een courant, maar de middelklasse kan zondigen zooveel zy wil, zonder dat iemand er iets van hoort. Alle menschen zyn gelyk, lord Kenny I En broederen ook door Adam, zei de pair sarcastischmaar ze schynen zich niet veel om geiykheid en broederschap te geneeren. U is immers een radicaal? Jawel, overtuigd! Dan beschouwt ge dus uw bedienden als uw gelyken? Zeker niet I antwoordde de radicaal boos, - er is een grens. Natuurlyk, en my schynt die grens steeds een persoonlyke quaestie toe. Uw theorie is veel beter dan uw practyk, myn waardel Ge zoudt willen, dat allen, die boven u staan, de geiykheid erkenden, maar hun, die onder u staan, zoudt ge den mond willen stoppon. Dat is iets, waar nog veel over te rede neeren valt, lord Kenny. Ongetwyfeld; maar ge wilt elke rede twist op dezelfde wyze beslechten: naar uw eigen inzicht. We zullen evenwel in 't geheel niet redetwisten, want geen van beiden zou den ander overtuigen. Laten wy over iets andore praten prinses Julia van Busk by voorbeeld. Ik zie, dat markies Paradiso hier is. Ja, om te intrigeeren, als naar gewoonte, denk ik. Nu, men kan van niemand, in 't byzonder niet van een vrouw, verwachten, een troon zoo gomakkoiyk op te geven, antwoordde lord Kenny met een onderdrukt lacbje. Natuurlyk is Paradiso aan 't intrigeeren, en de prinses ook, maar zy bouwen alloen luchtkasteelen, als uw gouvemeipent hun niet te hulp komt. Dat zal niet gebeuren; wy zouden ons in een oorlog met Rusland wikkelen! O, dat is waari Vrede zonder eer is do leus van uw party. Misschien hebt ge gelyk. Het ie veel voordeehger, iedereen zyn eigen kaetanjeB uit 't vuur te laten halen. (Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1