N°. 10763. Maandag Maart. A0.1895. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zpn- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. F euilleton. DE TOOVERRINC. LEIDSCH DAItTiTiAT) PRIJS DEZER COURANT: Voor Loidcn per 3 maanden. 1.10. Franco per post Afzonderlijke Nommers 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTTÈjN Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Leiden, 23 Maart. Ingevolge het reglement voor de Bank- van-Leening te Leiden, hebben commissarissen daarvan voor de vervulling der met 1 Mei a. s. openvallende betrekking van controleur van de Bank, den gemeenteraad de vol gende alphabetisch gestelde voordracht doen geworden, nl. de heeren 1°. D. De Bruyn, onderkassier by de Bank-van-Leening; 2°. P. J. C. Dee, boekhouder ten kantore van de firma Lisman en Waller; en 3°. P. Essers, kerkeiyk ontvanger en boekhouder der Neder- duitsch-Herv. gemeente, alle drie te Leiden. Ten gevolge van het aan mej. F. E. Yerpoorte verleend eervol ontslag als derde onderwijzeres in de vrouwelijke handwerken aan de school der 3de kl. N°. 2 is er eene vacature ontstaan, ter vervulling waarvan de volgende is opgemaakt: 1°. mej. C. J. G. Boekwijt geb. Van der Upwich, thans 4de onderwijzeres in de handwerken aan dezelfde school; 2°. mej. M. Ritman, 4de onderwijzeres in de handwerken aan de school 3de kl. N°. 3, en 3°. mej. J. H. Van Linden, 4de onder wijzeres in de handwerken aan de school 3de klasse N°. 1. Naar aanleiding der daartoe strekkende voordracht van den rector en curatoren geven B. en W8. den Raad in overweging om, evenals by vorige Lustrumfeesten, te besluiten dat voor het Gymnasium in dit jaar de vacantie van de Pinksterweek op de week der Maskeradefeesten wordt overgebracht en de Paaschvacantie een dag of wat wordt verlengd. In verband met het desbetreffende verzoek van den heer F. Gordon, ontvanger der registratie en domeinen alhier, geven zy tevens in overweging aan adressant wegens vestiging in de gemeentemet 1 Maart jl. terugbetaling te verleenen van schoolgeld voor zyne dochter, leerlinge der Meisjesschool lste klasse, over do maanden Januari en Februari, tot een bedrag van f10. Op de gisteravond in het lokaal „Ephraïm", aan de Haarlemmerstraat alhior, gehouden vergadering van verschillende besturen van vakvereenigingen ter bespreking om met elkander een adres te stellen, dat gezonden zal worden aan deleden van den gemeenteraad, om hun te verzoeken het voorstel van B. en W8., in zake minimum-loon en maximum- arbeidsduur, aan te nemen waren 18 afge vaardigden tegenwoordig, terwyi van drie vereenigingen een adres van adhaesie was ingekomen. De vergadering werd gepresideerd door den hoer C. H. Kouw, die, na de opening, er op wees hoe in het begin van het jaar 1893 reeds door het Centraal-bestuur van het Alg. -Ned. Werkliedenverbond pogingen waren aan gewend by de Regeering aan te dringen om in de bestekken een minimum loon en maxi mum-arbeidsduur op te nemen. Verder besprak hy de verschillende adressen, welke reeds door bier ter stede gevestigde vereenigingen by den gemeenteraad waren ingezonden met hetzelfde doel. Door de bestuurderen, die deze vergadering hadden uitgeschreven, was bereids een adres opgesteld, dat door den secretaris van het Alg. Ned. Werkliedenverbond werd voorgelezen en daarna by gedeelten en vervolgens en bloc in stemming word gebracht. Slechts eene kleine wyziging onderging het. Yan een der ver eenigingen onthield het aanwezige bestuurslid zich van stemming, omdat hy van zyn corporatie geen mandaat had. Het adres, aldus aangenomen, zal worden gedrukt en den Raadsleden worden toegezonden, terwyl een exemplaar, dat by den Gemeente raad zal worden ingediend, van af morgen, Zondag, tot Maandag avond te tien uren, in het lokaal „Ephraim" voor de verschillende besturen ter teekening zal liggen. Deze teeke- ning betreft natuuriyk alleen den president en den secretaris van iedere vereeniging. Na nog enkele besprekingen werd deze vergadering met een woord van dank voor de opkomst door den voorzitter gesloten. In bet Nutsgebouw alhier had gisteravond in de vergadering der Geheel-Onthouders- Vereeniging de aangekondigde voordracht plaats van mej. M. M. Scholten, van Amster dam. Nu echter was daarvoor de groote zaal in gebruik genomen, welke dan ook byna geheel gevuld was. Er waren ook vele dames. Het onderwerp, „Afschaffing van sterken drank", dat spreekster gekozen had, werd met belangstelling aangehoord en men be hoefde niet lang te peinzen waarom zy daar over sprak. In de eerste plaats noemde spr. als gevolgen de ellende, armoede, den achteruit gang. Verder zenuwlyden, blindheid, doofheid, enz. Niet alleen do drinker, maar ook zyn nageslacht wordt door de gevolgen gekrenkt, zelfs zoo, dat by geen wilskracht, geen zelf- beheersching meer heeft, hetgeen spr. in tal van voorbeelden aantoonde. „Wordt dan ook geheelonthouder!" aldus eindigde zy haar rede, zoowel tot man als tot vrouw. Ten slotte dankte een bestuurslid van de bestaande Vereeniging, afdeeling Leiden, spreekster voor de door haar gesproken woorden, welke hy hoopte dat by velen ingang zouden vinden, alsook de opgekome- nen voor de belangstelling, door hen in de goede zaak getoond. Voor de kosten tot aan sluiting, zeide hy, behoeft men het waarlyk niet te latende contributie bedraagt slechts f 0.50 per jaar. Te Leiderdorp is de heer G. J. Van Dorp met 123 van de 200 geldig uitgebrachte stemmen tot lid van den Raad verkozen. Geslaagd is voor het examen in de nuttige handwerken mej. J. C. J. Van Wyck, te De Lier. By koninkiyk besluit is de heer R. F. C. De Bruyn, met ingang van 1 April 1895, benoemd tot burgemeester der gemeente Gorkum, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Valkenburg. Volgens de voorloopig vastgestelde kiezers- lysten der gemeente Wassenaar, bedraagt ho aantal kiezers aldaar voor de Tweede Kamer 28) Er zyn zekere plichten in het leven, antwoordde Hilda; wy mogen de verant- woordelykheid, die onze rykdom ons geeft, niet uit het oog verliezen. Lieve Hilda, zei haar echtgenoot, ik ben geen eerzuchtige en hoop niet, dat ge een vrouw zyt, die een missie te vervullen meent te hebben. Naar myn idee is het geluk het doel van ons levenen aangezien we dit doel kunnen bereiken door te leven zooals wy nu doen, zie ik niet in, waarom wy dit zouden laten, alleen omdat de wereld hervormd moet worden. Men kan zooveel goed doen met dertig duizend pond per jaarl Gy kunt goed doen, zooveel gy wilt. Ik ben vandaag juist in een stemming om te geven, Hilda; ge hebt dus maar te vragen. Zal ik een hospitaal stichten, of een gift dom aan een weeshuis, of wat dunkt u? Vraag wat ge wilt, zelf3 de helft van myn koninkryk, en ik zal het u geven. Zoo'n aanbod eischt eenig nadenken I Nu, denk er over na; ik zal my intus- schen bezighouden met de beschouwing van Lundy Island. Zy zaten aan het zeestrand; vóór hen lag de blauwe zee, met het eiland Lundy in de verte; achter hen strekten zich de donkere, steile klippen en de bosschen uit, en gehoel in de verte kon men de torens van Richborough Grange tegen den helderen avondhemel zien afsteken. Na het opgewonden leven in de stad, had dit rustig plekje een wonderlyke bekooriykheid en Wilfred werd er geheel door overweldigd. Weet gy wel, Hilda, dat wy de wereld geheel konden missen? Ons gekunsteld leven in de steden doodt elk natuuriyk instinct in onze borst, en wy stellen ons tevreden met oen onnatuuriyk bestaan, in plaats van terug te keeren tot de ware aanbidding van de natuur, zooals onze voorouders dat deden. Ik houd veel van de natuur, maar ik zou niet gaarne altyd op het land leven. Dat komt, omdat go in do stad zyt opgegroeid en daarom zyt gaan hechten aan een kunstmatig bestaan. Hot is zeer waarschyniyk, dat ook ik, niettegenstaande ik zoo plechtig verklaar Arcadie lief te hebben, spoedig genoeg zou hebben van die kalmte; maar op 't oogenblik ben ik volkomen gelukkig. Laten wy ons denken, Hilda, dat dit niet Devonshire is, en wy geen negen tiende eeuwsche menschenkinderen. Neen, gy zyt Eva, ik ben Adam, en dit is Eden. En Jansbah is de slang. Lieve Hilda, waarom hebt ge toch zoo'n afkeer voor dien man opgevat? Het is een volkomen argloos wezen. Ik mag hem niet lydenl antwoordde Hilda, huiverend; by is zoo stil en steelsch in al zyn bewegingen juist als een slang. Ik wenschte dat ge hem wegzondt. Dat kan ik niet! Hy was bediende by myn oom en is aan myn zorg toevertrouwd 334, voor de Provinciale Staten 334 en voor den Raad 334. Het getal kiezers in de gemeente Ter Aar bedraagt volgens de gesloten kiezerslysten voor leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, Provinciale Staten en Gemeente raad 201. De yk en heryk in de gemeente Ter- Aar zal plaats hebben op Woensdag en Don derdag den 17den en I8den April a. s. ten Gemeentehuize, den eersten dag voor Langeraar en Korteraar, van dos voormiddags 9'/2 tot 12, en van 1 tot 3 uren, en den tweeden dag voor het overige gedeelte van 9 tot 12 en van 1 tot 3 uren. Het kohier van den hoofdelyken omslag der gemeente Wassenaar voor het jaar 1895, ten bedrage van f 3296, is door Gedeputeerde Staten goedgekeurd. Uit de statistiek van het lager onderwys in de gemeente Wassenaar blijkt, dat op 1 Januari 1895 van de 533 zich in de gemeente bevindende kinderen boven de zes en beneden de twaalf jaren, 83 geen lager onderwys genoten. De Haagsche gemeenteraad heeft gisteren met 29 tegen 7 stemmen besloten, overeen komstig het voorstel van de meerderheid van B. en Ws., niet aan te nenien het voorstel van Delfland, om van gemeentewege een steenglooiing te doen aanleggen tot strand- verdediging te Scheveningen met een subsidie van f 30,000 van Delfland, maar dat nieuw overleg zal gepleegd worden. Te Rotterdam is benoemd tot comman dant van het corps mariniers, de luitenant kolonel J. B. Verhey, ridder van de militaire Willemsorde 4de klasse en drager van het „Eerekruis" voor bolangryke krygsverrich- tingen. De Koningin-Regentes laat iederen dag informeeren naar den toestand van den vice- admiraal jhr. De Casembroob, adjudant i. _b. d. van H. M. HH. MM. de Koninginnen zullen by hare komst aan het spoorwegstation te Maastricht, dat op Meersens grondgebied ligt, door den burgemeester dier gemeente worden ont vangen, terwyl eerst aan den overweg te Wyk de begroeting door den burgemeester van Maastricht zal plaats hebben. De laatste soiróein dit seizoen, Donderdag door den minister van buitenlandsche zaken, jhr. Röell, ten zynen huize te 's Gravenhage gegeven, werd door ruim 200 personen uit de voornaamste kringen der residentie bygewoond. Tot bet gezelschap behoorden o. a. ministers, loden van het corps diplomatique, Kamerleden de commandant van het regiment grenadiers en jagers jhr. Laman Trip; en voorts onder scheidene hooggeplaatste stadgenooten, de meesten met hunne dames. Eerst na middernacht nam de receptie een einde. Gistermorgen beeft zich met het oog op het bezoek der Koninginnen to 's Hertogen bosch de provinciale commissie geconstitueerd, bestaande uit Gedep. Staten en de te 's-Her- togenbosch wonende leden van de Provinciale Staten. Zy machtigde het uitvoerend comité, be staande uit de heeren mr. L. A. N. Gerrits, jhr. Jos. De la Court en ,T. W. R. Van Gulick om de noodige maatregelen te treffen tot een waardige ontvangst der Vorstinnen. In de groote Staten zaal van 't gouver nementsgebouw, die daartoe prachtig zal wor den versierd, zal aan de Koninginnen op den eersten dag van haar bezoek, Woensdag 15 Mei, een luisterryk feestmaal worden aan geboden, opgeluisterd door muziek en waarby zullen aanzitten de leden der Prov. Staten en verschillende burgerlyko en militaire autori teiten uit Noord-Brabant. De „Bossche Crt." kan thans met zekerheid melden dat de Koningin-Regentes by gelegen heid barer komst een bezoek zal brengen aan 't krankzinnigengesticht „Voorburg" te Vucht. Mr. W. K. F. P. graaf Van Bylandt, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, die eenige dagen wegens ziekte de zittingen der Kamer niet kon bywonen, is weder hersteld. Te Assen is overleden de heer J. Van Druten, schoolopziener in het district Assen. Geinen" d Nieuws. Indertyd werd medegedeeld dat te Haarlem een ergerlyke mishandeling van een kind had plaats gehad. Gisteren had zich wegens dit feit voor de Haarlemsche recht bank te verantwoorden Emma Rike, een vrouw van slecht gedrag, die oen kindje ter verpleging had ontvangen tegen vergoeding van ƒ1 's weeks, maar dat kindje om welke reden is zelfs op de terechtzitting nog niet recht duidelijk geworden op gruwzame, hoogst barbaarsche wyze moet hebben mis handeld. Van den lsten Juli 1894 tot 2 No vember d a. v. is h,et bewuste kindje by Emma Rike in huis geweest, en in dien tyd hebben verschillende buren op verscheidene tydstippen gehoord dat het kind ergerlyk mis handeld, soms gegooid werd. Toen eindeiyk in November do grootmoeder het kindje kwam halen met eene andere vrouw, omdat het haar was opgevallen dat het kind er zoo slecht begon uit te zien, bleek het dat het een stuk linnen zoodanig om de borst en het lichaam had gehecht en genaaid, dat de adem haling hierdoor belemmerd werd. Een andere doek, of een stuk zak, was door Emma Rike zoo sty f met haken en oogen om het lichaampje vastgemaakt, dat daarin twee dikke naden zaten, welke op het bloote lichaam afdrukken en duidelyke sporen achterlieten. Verder waren de beide linker-voorarmen ge broken, alsook het rechter-opperarmbeen, de neus was ontveld en stuk, de kaak op twee plaatsen gebroken, de rechterwang opgezwollen en verschillende blauwe plekken en schrammen waren op het lichaam zichtbaar. In dien jammeriyken toestand werd het kind in h X St.-Elizabeths-gasthuis opgenomen, waar het den lOden Januari jl. is overleden. Zes doctoren te Haarlem werden in deze zaak gehoord en allen waren van oordeel, dat het kind zwaar mishandeld was geworden. In het geheel werden 16 getuigen gehoord. De beklaagde liet het voorkomen, alsof bet kind van een paar stoelen, waar het op gelegd was, gerold was en door dien éénen val al die verwondingen zou hebben opgeloopen. Uit de verklaringen der verschillende getuigen kon echter worden opgemaakt, dat het kind aan voortdurende mishandeling had blootgestaan. Zoo had eene getuige o. a. gezien, dat ze, wanneer het kind gegeten had, daarmee ging hossen, zoodat alles er weer uitkwam. In den laatsten tijd kon het byna geen voedsel meer tot zich nemen, doordat de kaak op twee plaatsen gebroken was, Dr. Lodewyks verklaarde dan ook, dat de voedingstoestand van het kind, toen het in het ziekenhuis werd opgenomen, allerellen digst was. Allerlei onzinnige uitvluchten werden door Emma Rike aan de buren verteld, wanneer dezen merkten dat ze het kind sloeg. Zoo had ze onder moer ook gezegd, dat dr. Bückman haar den raad had gegeven het kind te slaan. Deze daaromtrent gehoord, kon natuuriyk niet anders doen dan zyne verbazing te kennen geven over een dergelyk verhaal. De officier van justitie, mr. J. P. Van Outeren, begon met de aandacht te vestigen op de hoogst ongunstige en slechte persoon- lykheid van Emma Rike. Hy geloofde niet, dat er iemand in de rechtzaal was, die niet innig overtuigd was van hare schuld in deze zaak. Hy trachtte daarna het bewys te leveren dat alle aan Emma Rike by dagvaarding ten laste gelegde feiten, door haar en haar alleen waren begaan en eischte hare veroordeeling tot twee jaren gevangenisstraf. Uitspraak over acht dagen. Te Dedemsvaart is Dinsdag- avond, terwyl de bewoners reeds ter ruste waren gegaan, een felle brand uitgebroken in de boerenbehuizinge, bewoond door de wed. Petter en toebehooronde aan den heer Johs. v. d. Graaf. Een groot deel van den inboedel kon nog gered worden, doch de hofstede, be nevens vier pinken, werden een prooi der vlammen. Een 36-jarige vrouw, die, nadat zy het jaar te voren haar man verloren had den 9den November van het vorige jaar met hare beide kinderen in wanhoop in het Tegeler- meer sprong en met een kind gered werd^ terwyl het andere verdronk, is door de recht bank van gezworenen, te Berlyn, vrygesproken Het gerecht besliste dat zy de daad in een toestand van ziekelyke storing harer geest vermogens had gepleegd, wat ook overeen kwam met de verklaringen der als deskun digen gehoorde genoesheeren. Te Lonneker brak "Woensdag ochtend brand uit in de woning van II. In 't Veld. De brand nam zoo snel toe, dat mets kon worden gered, en behalve de inboedel twee koeien, alle kippen en een hond om kwamen. De vrouw hoeft met hare vyf kin deren met moeite kunnen vluchten. De man was reeds naar zyn werk. Alles was verzekerd. Oorzaak onbekend. Geef hem dan pensioen. Dit is ook onmogelyk, Hilda; maar als ge het liever wilt, zal ik hem naar Londen zenden en hem alleen by my laten komen, als ik hem noodig heb. Waarom hebt ge hem noodig? Wel, hy behandelt zekere zaken ik behoef immers nu niet in byzonderheden te treden? voor my, en moet my nu en dan rekening en verantwoording doen. Maar hy zal je niet langer hinderen! Eigeniyk gezegd begon Hilda eenige nieuws gierigheid aan den dag te leggen naar zijne zaken, en meermalen had Wilfred het op de tong, haar van alles op de hoogte te stellen. Hy oordeelde het echter beter, te zwygon, aangezien, als hy haar het geheim van den ring vertelde, hy er nimmer zeker van kon zyn, dat zy het voor zich zou houden. Lord Kenny was nogal nieuwsgierig en zou haar licht vragen kunnen stellen, die Hilda niet zou kunnen afweren, en dan zou zy hem vroeg of laat alles vertellen. Wanneer lord Kenny de ware toedracht der zaak wist, zou geheel Londen het spoedig weten. Hy oor deelde het daarom beter, het geheim voor zich te houden, en slaagde hierin, ten koste van een groot aantal leugens, waarvan hy, niettegenstaande zy om bestwil waren, een grooten afkoer had. Ten slotte werd het hem dan ook duideiyk, dat hy de waarheid zou moeten opbiechten, maar hy stelde dit uit zoolang hy kon. Wan neer Hilda ouder zou zyn en aan den invloed van haar vader ontgroeid, zou hy alles veilig kunnen vertellen; maar onder de tegenwoor dige omstandigheden zweeg hy er liever over, om de achterdocht van lord Kenny niet op te wekken. En dan, hervatte Wilfred, die de zaak gaarne wenschte af te doen, moet ik iemand hebben om myn zaken te behandelen. Waarom neemt ge geen Engelschman? Een Engelsch rentmeester kan my niet van zooveel nut zyn. Janshah is eeriyk en kent alle byzonderheden van myn vermogen hy diende reeds by myn oom en weet dus beter hoe myn geld belegd is dan ik zelf. Bovendien spreekt by byna alle talen van Europa en zal ons dus van veel dienst wezen, als wy op reis zyn. Maar als ge er op aan dringt, zal ik hem ontslaan. Dit was een meesteriyke strategische be weging, want Wilfred wist zeer goed, dat Hilda, na deze uitlegging, nimmer zulk een opoffering van hem zou eischen. Beste Wilfred, zei ze, terwyl ze zyn hand greep, dat zou ik niet gaarne doen. Houd hem ic ieder geval in dienst, maar hoe minder ik hem zie, hoe liever het my zal zyn! Ge zult hem byna niet meer zien, ant woordde Wilfred, verheugd dat zyn kunst greep zoo goed geslaagd was. Hy zal alleen by my komen, als ik hem over zaken moet spreken. Tusschen twee haakjes: ik heb zoo even een brief van hem ontvangen. Waarover? Ik had hem orders gegeven, een villa voor my te koopen aan de Zwarte Zee. Waarom aan de Zwarte Zee? Men zegt, dat het klimaat er heeriyk is, en ik zou daar gaarne den winter door brengen. Hy heeft er een villa, ten noorden van Constantinopel, gekocht, die volgens hem prachtig gelegen is. Aan den Bosporus? Neen, aan de Zwarte Zee. In Busk. O, zei Hilda, eenigszins verschrikt, is dat met het land, waar een revolutie is gewoest? Jawel, maar dat is nu uit! Koning Pierre is dood en zyn dochter, prinses Julia, woont hier in Engeland als banneling. Busk is nu een republiek; wy zullen dus volkomen veilig zyn. En wanneer denkt ge er heen te gaan? O, voorloopig niet. 't Volgende jaar, als ge wilt. Ik ben er zeker van, dat ge van dat land zult houden. Zoolang 't er rustig is. Het is er volkomen rustig. De republiek is op stevigen grondslag gevestigd en de orde is overal hersteld. De villa moet perfect zyn, volgens Janshah; we zullen er dus den volgenden winter heengaan. Het zal in ieder geval een nieuwtje zyn, zei Hilda opgewekt. Lieve Hemel, wat moeten we nog veel gaan bekijken, Wilfred! Ons huis te Londen, je landgoed in Here fordshire en nu weer oen villa! Ik vrees dat je dertig duizend pond er niet tegen op- pewassen zullen zyn. {Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 5