zyn voorzien, by voortduring per eerstvolgende gelegenheid langs den weg van Queenstown per Britsche paketboot verzonden kunnen worden. (Sfs.-Gf.) - By Koninkiyk besluit zyn benoemd: tot ontvanger der directe belastingen en accynzen to "Winsum c. a., R. A. Rodenburg, ontvan- gor derzelfde middelen te Epo; tot ontvanger dor dir. bel. en acc. te Gemert c. a., A. M. H. Tonnaer, ontvanger der. dir. bel., invoerr. en acc. te Valkenswaard; tot ontvanger der dir. bel., invoerr. en acc. te Axel c. a., A. Van der Vliet, ontvanger der dir. bel. en acc. te Nieuwersluis c. a.tot ontvanger der dir. bel., invoerr. en acc. te Roermond H. J. H. Berntz Naüs, ontvanger derzelfde middelen to Venloo c. a.; tot ontvanger der dir. bel. en acc. to Hoogeveen c. a., G. J. Landweer Jr., ontvanger derzelfdö middelen te "Wolvega c. a. Leidscli Stndcnten-Tooneel. Het was eene goede gedachte van het bestuur van het Studenten-Tooneel, beteere-lid, mr. Brantsma, uit te noodigen, weer eens in Leiden op to treden. Goede, oude bekenden ziet men altyd graag eens terug, vooral wanneer die bekenden onder de hand zulke verdienstelyko bekendheden geworden zyn. De naam en herinnering, door mr. Brantsma hier achtergelaten, waren voldoende borgen dat zyn verechynen met ingenomenheid be groet zou worden, en eeno talrijke schare, uit studenten en Leidens élite gevormd, kwam op, verlangend hem te liooren. Wie zich den spreker niet van vroeger kon herinneren, had toch al licht eens gehoord van dien talentvollen student, dio indertyd hier zoo veel welverdiende lauweron geplukt had. Het was voor den spreker zeker geene gomakkelyko taak do hooggestelde verwach tingen te bevredigen, maar, 't zij dadeiyk verklaard, hy heeft zich uitstekend van zyne opdracht gekweten. „Causeeren" is moeilyk, zeer moeiiyk! kalm, leukweg te vertellen; zoomaar, zonder omphase te staan praten en toch te boeien; met de, schynbaar, meest gewone opmerkingen zyn auditorium vast on bezig te houden, het is eene groote gave, eene kunst op zicbzelve. Dio gave dan bezit mr. Brantsma in hooge mate. Bedaard od gemakkeiyk, als vorteldo by in een intiemen vriendenkring het een en ander wat hem opgevallen was, stond hy daar en causeerde over het onderscheid tusschon tooneel- cn werkoiy kheids-menschen. Achtereenvolgens be sprak hy den held, de heldin, den falsaris, den notaris, den matroos, het tooneelkind, de schipbreuk en andere tooneoltypeD, die in byna alle oude drakon zulk eon vast conventio- neolu rol vervullen, en die, helaas, zelfs in producten van den laataten tyd nog niet gemist worden. Trouwens van moderno stukkon noemde de spreker er slechts oen paar; in 't algemeen was zyn stof uitsluitend aan verouderde en geheel verdwenen draken ontleend, wat niet wegneemt dat het vroeger, en niet eens zoo heel lang geledon, met do tooneelliteratuur wel zoowat gestold was, als hy het ons schilderde. Geestig en onderhoudend, duidoiyk getoe- kend, gaf hy de dwaze eigenaardigheden weer, die dezen verschillenden personen plegen aan te kleven, met vormakelyke voorbeelden op helderende wat hy te laken vond. En mogen er nu, wat onvormydelyk was, onder zyne opmerkingen geweest zyn, die velen niet nieuw Id do ooren klonken, mogen er vooral ook geweest zyn, die wy om den dood niet graag zoo maar dadeiyk ondorschry ven en be amen zouden, omdat er tegenover alleenstaande fouten en zwakheden te kras gegenoraliseerd word, toch is het goone geringe verdienste dit even aardige als nog bclangwekkendo onderwerp eens gezet behandeld te hebben en veel, dat wel eens half onbowust gevoeld was, in een duideiyketi en aangonamen vorm te hebben gegoten. Voor vorm on inhoud beide ouzo welgemeende lof aan don spreker. Mr. Brantsma kont zyn publiek, eeno groote dougd in een declamator. Hy deed my, in voordracht zoowel als opvatting, denkon aan Justus Van Maurik, vóór de pauze althans. Na do pauzo gaf hy nog eeu vyftal mono logen te genieten. De drie eerste in het Fransch. Van „Flirtation" hob ik (ik ben natuurlyk do eeuigo geweost) niet voel verstaan en begie pen; de „Petit Cochon" en de „Chasseur" drongen boter door. Hior was de spreker myns inziens veel beter en lijner nog dan to voren, terwyl daarentegen do „Diuer" mono loog en do „Rose Domino" my maar half bevielen. De voordracht was wel uitstekend, maar de inhoud, neoo, die was my wat to Humoristisch-Album-acbtig en dftt is geen ergo lofspraak. De eerste was hier en daar plat en dan die schoonmoeder, neon, hoor eens, dat weten wy nu well Met deze opmerking in hot voorbygaan wil ik evenwel noch het talent noch het succos van den heer Brantsma vorkleinenhet warme, aanhoudende applaus bewees beter dan iets anders dat het publiek over eeno enkele kleinigheid weet heen to stoppen en het vele voortreffelyke te waar- deeren. Do heer Br. heeft ongetwyfeld hot Leidscho publiek woton in te palmen en uit naam van dat publiek willen wy hem een, van ganscher harte gemeend „Tot weerziens!" tooroepen. Het tooneelstukje van Labiclie, dat nu nog volgde.ja, 't is een kwaad ding, maar ik mag niet anders zeggen dan dat ik het veel te lang, voel te vervelend gevonden heb Zooals het stukje daar ligt, is het een dingetje om vliegensvlug, mot Paryscho elegance en voortvarendheid, door te loopen en af te hup pelen; alleen dan kan het or mee door! Maar zooals nu! Een nastukje van drie kwartier I Er kwam geen eind aan en er werd maar niet in een oog geblazen; het werd met Hollandsche kalmte, bezadigdheid en langzaamheid opge voerd. Alles uitstekend, maar niet in d\t stukje! Dit moet eene korte, vluchtige verscbyning voor de oogen zyn, licht en luchtig, niet een ding, dat op en neer gaat, zwaar als een zeil, dat nu scbynt uit te zyn, maar dadelyk op nieuw weer begint, om het geduld van het publiek op oen steeds zwaardere proef te stellen. Maar zoo gaat het, niets en niemand is volmaakt! De óéne vertolker, devoortreffe lyke speler van anders, had hier eene rol, die zeer zeker niet voor hem paste; hy speelde flink en degeiyk gonoog, maar niet zooals hieinoodfg was geweost. Zyn medespeler bleef beneden de eischen, die men aan een beschaafd dilettant biliykerwys stellen mag. Doch.dit alles is niet erg; onder de vele lauweren, dio het Leidsch Studenten Tooneel zich al veroverd heeft, mag ook wel één enkel dor blaadje zyn. v. B. TWEEDE K191EB. Van de 85 loden, die gisteren tegenwoordig waren, hebben 33 veikiaard van oordeel te zyn, dat eene herziening en uitbreiding van ons tarief van invoerrechten, tot verbetering van den toestand van landbouw en industrie en in het belang der schatkist driegend noodig is. Daarentegen hebben 62 leden geweigerd deze verklaring af te leggen. Het is nu der halve duidelyk, dat de grooto meerderheid van het Nederlandsche parlement in tariefs herziening geen middel ziet om de resultaten te bereiken, die de heer Dobbelmann en de zynon or zich van voorstellen. Niettegenstaande influenza en andere ziek ten, was de katholieke party op ééne enkele uitzondoriog na (de heer Vermeulen is onge steld) geheel voltallig. Zelfs de heer Bahlmann was overgekomen om aan de stemming deel te nemen. Van de 24 aanwezigen stemden op óén na allen voor de motie; alleen de heer Schaepman niet. Vóór stemden verder 8 anti-rovolutionnairen en 3 liberalen (Van Korkwyk, Zylma en Tydens). Tegen stemden 49 liberalen, 1 katho liek (Schaepman), 2 anti-revolutionnairen (Van Alphen en A. Mackay). Afwezig waren 9 liberalen, 5 anti-revolution nairen, 1 katholiek. De volledige uitslag der stemming is aldus: Tegen: de heeren Zyp, Van Deinse, Drucker, Van Alphen, Bylandt (Gouda), Houwingh, Goekoop, Bonman, Lely, Guyot, Bastert, v. Gyu, Tydeman, De Beaufort (Wyk), Hes- soling, Conrad, Kerdyk, Llel'tinck, Hartogh, v. Dolden, De Kanter, Roy aards, v. Stirum, Gerritsen, Rutgors, A. Mackay, v. Karnebeek, Veegens, Borgesius, Heldt, Schaepman, Smeengo, Roossingb, De Beaufort (Amster dam), v. Gennep, Hordyk, WjlJinge, Do Boer, E. Smidt, Knyff, Cremer, Schaafsma, Schepel, Rink, A. Smit, Pynappol, Plintzen, PytterseD, Plate, Meesters, Mees en de Voorzitter. Vóór: do heeren Michiels, Travaglino, Harte, v. Korkwyk, Dobbelmann, Borret, Staalman, Lambrecbts, Thooft, v. d. Schrieck, Kolkman, A. v. Dedem, v. d. Kun, Smits v. Oyen, Truyen, T. Mackay, Lucasse, Vos do Wael, Heemskerk, v. d. Berch v. Heemstede, De Ras, Bahlmann, Mutsaers, Zylma, v. Vlymen, De Ram, v. Basten-Batenburg, v. Berckel, Tydens, d' Ansembourg, Everts, Halïmanus on Don oer. By de stemming waren afwezig do heeren Tak, Farncombe SaDders, Bool, Honnequm, Van Borsselen, Ferf, Do Lange, Viruly, Schim- melpenninck, Kuyper, Seret, Lobman, Bee- laerts, F. Van ByJandt en Vermeulen. Na de beslissing over de motie Dobbelmann zyn zonder stemming een drietal wetsont werpen aangenomen, waarvan alleen het voorstel tot wegnemen van eenige admini stratieve gebreken in do Militiewet tot een kort debat hooft aanleiding gegeven. Dit voorstel bevatte nml. ook nog eene bepaling, waardoor herhalings-oefeningen voor de zee militie zullen worden ingevoerd, die door de Regetring noodig werden geoordeeld vooral 'met het oog op den korten eersten oefeningstyd van die afdeeling der militie. Over deze zaak zelve Is geen stryd gevoerd. Integendeel oogstte de Regeering den lof in van don heer Guyot, omdat zy deze zoo noodigo en nuttige zaak had ter hand gono men. Intussehon meende de heer Heldt dat de nieuwe maatregel eerst behoorde to worden toegepast op de lichting van 1896, omdat de miliciens der vroegere lichtingen zich wellicht, juist met hot oog op het ontbreken van de herhalingsoefeningen by dien tak der militie, voor de zeemilitio hebben aangemeld. Hy du.nde in dozon geest een amendement in. Was dit amendement aangenomen, dan zouden de voordoelen zich nog lang laten wachton, want volgens het regeeringsvoorstel zullen de bedoelde herhalingsoefeningen eerst in het derdo jaar plaats hebben. De voordeden van don dienst ter zee waren echter zoo groot, bot opkomen voor de herhalingsoefeningen scheen zóó weinig drukkend, dat de Regeering en de heer Guyot zich in het belang van den dienst zeer sterk tegen het amendement verzotten, hetwelk met 49 tegen 23 stemmen werd versvorpen. Het wetsontwerp werd daarna z. h. s. aan genomen. Yoorts werden goedgekeurd de wetsont werpen tot onteigening voor den aanleg van een loswal in do haven van Beverwyk, en tot aanvulling en verhooging van het EXde hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1894 (Ver betering van den Dommel). Heden begaf zich de Kamer aan den arbeid in de sectiën. Tegen a. s. Dinsdagvoormiddag te 11 uren is het wetsontwerp betreffende de verveningen aan de orde gesteld. Daarop zal het voorstel-Hartogh volgen, en hierna komen weder eene reeks van motión en interpellate, afgewisseld door eemge wetsontwerpen van minderen omvang. Onder aan de lyst staat de motie Heldt in zake de pensionneering van oude werklieden. Amendementen. De heer De Kanter heeft op het wetsvoor stel—Hartogh een negental amendementen voorgedragen, waarvan de voornaamste ten doel hebben: lo. den rechter de verplichting op te leggen om na het voldingen en bepleiten tfer zaak zich de stukken te doen overgeven en terstond aan paityen den rechtsdag aan te zeggen, waarop hy uitspraak zal doen; 2o. om, nu (hetgeen hy gewenscht zou hebben) het gehoele verhoor op vraagpunten niet uit de wet zal verdwynen, de party in persoon niet bloot te stellen aan een exami neerend verhoor van den advocaat der tegen- party, ook al moge aan den rechter veel discretionairo macht gegeven zyn om gestelde Yragen te weigeren; 3o. voorschriften te geven om ook in cas van scheiding alle geschillen gelyktydig voor den rechter to brengen; 4o. om van de vorbetering ten opzichte der verstokvonnissen ook te doen profiteeren al de personen, wier staat oDzeker is, doordien de verstekvonnissen, die zij verkregen, niet te executoeren zijn. De meest8 overige araendementen bedoelen alleen eeno redactieverbetering. ladcrlandsche Nijverheid. In een adres aan de Koningin Regentes heeft de afd. Amsterdam der Ned. Patroons- vereoniging „Boaz" het verzoek nedergelegd om, voor zooverro H. M. dit nog niet mocht doen, by do keuzo der producten van nijverheid, kunst, kieeding, enz. de voorkeur to geven aan die van ons vaderland, en „door Uwer Majosteits invloed en voorbeeld zoo velen onzer hoogero standen er mede een eer in te doen stellen dat de Nederlandsche nijverheid, de Nederlandsche voortbrengselen worden bevoorrecht; dat de arbeid voor onze lagere standen vermeerderd worde". Als een navolgenswaardig voorbeeld wijst het adres er op dat de Stadhouder Willem IV in het belang der vaderlandsche nijverheid zoowel zyn eigen kleederen, enz. als die van zyn gevolg uitsluitend hier te lande deed vervaardigen. Kunst na Arbeid. De Werklieden Zangveroeniging „Kunst na Arbeid", opgericht den östen Januari 1894, gaf gisteravond in do grooto zaal van het „Hotel du Nord" hare tweede uitvoering, na den 25sten October 11. hare eerste uitvoering te hebben gegeven en onlangs haar eerste jaarfeest te bobben geviord. De opkomst van belangstellenden, zoowel kunstlievende leden als verdere genoodig- den, met hunno dames, was zeer talrijk. Er bloef geen stoel onbezet. Voor do jeugdige vereeniging is dit zeer zekor een gunstig en vleic-nd verschynsel. Het bewyst welk een goeden indruk de vorige samenkomsten hebbGn nagelatenen die indruk is thans nog in büangryke mate versterkt geworden. De verschillende nommers van het pro gramma toch worden op hoogst bevredigende wyze voorgedragen. Waren er meestal een voudige by (een grooto verdienste voor ver- eenigingen als deze), aan moeilijkheden ontbrak het ook niet, zooals o. a. in De Vliegh'6 „Op 't Kerkhof," maar dank zy der voorafgaande lei ding van den heer Ph. Rank A.Jz. als directetir, werden die goed overwonnen. Eenige nornmers, zooals Bertelsmann's „Soldaten-Trinkliea", „het Bloempje" en Worp's „Lof van het druivensap" moesten, na het aanhoudend applaus, worden herhaald. Ter afwisseling van de zangstukken hadden de heeren Willem Van Iperen (violist) en J. H. Berkeljon (pianist) zich welwillend bereid verklaard hunne medewerking te verleenen en zy deden dit nu met een drietal voordrachten van Vieuxtemps en Wioniawski, waarby hun samenspel van de zy'de van het publiek de meeste waardeering ton deel viel en zy zei ven vele biyken van erkentolykheid voor het ten gehooro gebrachte ondervonden. Als toegift werd door het koor nog het humoristische Oud-Vlaamsche liedeke „Het vi8schertje" gezongen, waarna de uitvoering met het „Wilhelmus" Daar de oude toonzetting werd besloten. Deze muziek avond heeft ondubbelzinnig getoond dat het gehalte der zangers sedert de vorige maal weer belangryk is vooruitgegaan en dat de vereeniging haar doel: veredeling van den zang ook onder den werkman, niet tevergeefs nastreeft. Wy wenschen haar daarom toe dat zy niet alleen het getal werkende leden, maar ook dat der donateurs (tegen eene jiarlyksche bydrage van minstens 2.50) en dat der kunst lievende leden ad een gulden, waarvoor men per jaar mot eene dame twee uitvoeriogen en twee gezellige byeenkomsten kan bywonen, steeds zal zien vermeerderen. KOLONIËN. BATAVIA, 20-22 Februari. (Fransche mail.) Het „Soer. Ebld." bericht dat het 7de bat. last heeft gekregen zich marschvaardig te maken, ten einde op het eerste bevel op ex peditie te kunnen gaan, en dat officieren met verlof zich onmiddeliyk by hunne corpsen moeten vervoegen. Door den gouverneur-generaal van Ncd.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een jaar ver lof naar Europa, wegens langdurigen dienst, met ingang van 3 Maart 1895, aan den opzichter 2de kl. bij den Waterstaat en 'slands Burgerlijke Openbare Werken A. W. De la Rarabelje. Bij den Waterstaat en 'elands Burgerlijke Openbare Werken. Toegevoegd: Aan den chef der werken en ormomingc-n aan de Solorivier de opzichter lsto kl. N. Christiaan, aan don chef der 2do Water- staat-afd. voor de opnemingon te Sragi(Pekalongan) de opz. 1ste kl. J. A. Lapré. Overgeplaatst: Van den algemeenen naar den gewestelijken dienst in de res. Pekalongan do opz. 2de kl. II. Van deit;Sande. Bij do exploitatie van do Oosterlijncn der Staatsspoorwegen op Java: Met ingang van 2 Maart 1895: Belast: Met het beheer van het station Malang en eervol ontheven van dat van het station Kalimas de stationschef 2de kl. G. P. Burgemeester; mot het beheer van het station Kalimas en eervol ODtheven van dat van het station Blitar de stationschef 2de kl. J. G. N. Willemscn; met het beheer van hot station Bhtar de stationschef 2de kl. A. J. Bookmaker Ontslagen: Op verzoek, eervol uit 'slands dienst, met ingang van 10 Maart 1895, ue boek houder 3de kl. bj) de in- en uitvoerrechten en accijnzen J. C. Bückel. Benoemd: Tot lid van den residenticraad te Soerakarta J. L. Bub particulier aldaar. Verleend: Twee jaar verlof naar Europa \vegcns ziekte aan de directrice, tevens leerares in de Eransche taal en letterkunde aan de Hoogere Burgerschool voor meisjes te Batavia V. Van der Plaats, en aan den onderwijzer lsto kl. L. Franken. Ontslagen: Op verzoek eervol uit 's lands dienst de secretaris-boekhouder bij de exploitatie der Staatsspoorwegen op Java J. j. G. Froijen. T ij d e 1 ij k belast: Met het geven van onderwijs in de Fransche taal en letterkunde aan de Hoogero Burgerschool voor meisjes te Batavia, de onderwijzeres 1ste kl. bij het openbaar lager onderwijs E. Van Loon. Benoemd: Tot commies-boekhouder hij de Wees- en Boedelkamer te Soerabaia, de ambt. op wachtgeld W. A. L. A. BJoem, laatst gesteld ter- beschikking van de Weeskamer te Batavia en te voren commies op het bureau van den ass.-res. van Sintang Westerafd. van Borneo). Departement vnn Oorlog. Overgeplaatst: Bij den gewo3lelijken on plaatselijkon geneeskundigen dienst van Celebes, Mcnado en Timor te Makasser de oiF. van gez. 1ste kl. te Batavia dr. II. Groot hof!; bij den gewesteljjken en plaatselijk en ge neeskundigen dienst in de lsto mij. afd. te Batavia de oil. van gez. 'sto kl. te Soerabaia dr. D. D. Buchler; bij den gewestelijken en plaatselijken geneeskundigen dienst in do 2de mil. afd. op Java te Magelang de off. van gez. 2de kl. van Atjeh geëvacueerd naar Batavia J. Over, bij den gewestelijken en plaatselijken genie-dienst op Lom bok do 1ste luit. der genie te Willem I J. D. Berkhout. Ingetrokken- De oveiplaatsing naar Lom bok on geplaatst bij don gewestclijken en plaatse lijken gemedieust m do 2de mil. afd op Java te Willem de 1ste luit. der genie te Soerabaia, G. F. Steinbuch. Verleend: Een jaar verlof wegens lang durigen dienst aan de lsto luitenants der geuio A. W. Fischer en F. Kaaymakers. Ontslagen: Eervol uit Hr. Ms. militairen dienst wegens voortdurende ongeschiktheid voor alle militaire diensten, met behoud van recht op pensioen, aan den lslen luit. der inf. F. J. F. A. Liefrinck. V o r 1 o e n d Een maand verlof naar Djokdja kar La tot herstel van gezondheid aan den off. van gez. 2de kl. '1'. Ernstman. Verlengd: Mot een maand het naar Soeka- boemi verleend verlof wegens ziekte aan den knpiteiu-inlendant te Batavia A. W. Van der Meer. Departement van Marino. Overgeplaatst: Van Hr. Ms. flottielje vaartuig „Bah" naar Hr. Ms. flottielje-vaartuig „Madura" als oudste officier, de 2do luit ter zee M. H. E. Sachse; van Hr. Ms. flottielje-vaartuig Madura" naar Hr Ms. wachtschip „Gedeh" de luit. ter zee 2de kl. G. L. II. Luijten; van Hr. Ms. pantserschip „Prinses Hendrik der Nederlanden" naar Hr. Ms. flottielje-vaartuig -Bali,' do luit ter zeo 2do kl. F. J. Goedkoop. van Hr. Ms. fregat ,Jolian Willem Friso" naar Hr. Ms pantsordekkorvet „Sumatra" onder in trekking zijner overplaatsing aan boord van Hr. Ms. 9Bali," do luit. ter zee 2de kl H. P. Dil. Herkeiyke Berichten* Oegstgeest: Zondag-morgen, ds. A. «J. Ruys. Marktberichten. Leidon, 22 Maart. Ter markt wordon heden aan gevoerd: Stieren 12 stuks ƒ90 a J180. Kall en Molkkoeien 172 stuks 126.a ƒ225. Yarekoeien 78 stuks ƒ90 a 208. Vette Ossen en Koeien 90 stuks ƒ132.— a ƒ240.Gras- kal voron stake f - a Kalveron (votto) 38 stuks 29.a ^85.Kalveren (magere) 159 stuks 2.75 a 8.Hamels (vette) etnka a Hamels (magere) stuks a Schapen (vette) 18 stuks ƒ15.a 26. Bchapen (weide) 132 stuks ƒ14.a ƒ24.50 Lam meren (magere) stuks a Lam meren (vette jarige) stuks a Varkens (magere) 290 etnke f 15.a ƒ30 Varkons (votto) staks a Varkens (biggen) 60 stuks ƒ4.50 a ƒ12.Paarden etnke a Veulens stuks a Ter markt aangevoerd: 358 runderen, 197 kalveron, 150 schapen, lammeron, 29G varkons, 50 biggen, paarden en veulens. Tor wokelijkeche Kaasmarkt aangovoerd 7 partijen. Besteed werd voor Goudscho Kaas van 16.tot ƒ2?.— Derby-kaas van tot Leidsche Kaas do 150 KG. tot Edammer Kaas (2de qnal.) tot f—.—. Aan do Stadswaag gewogen 9 partijen, 239 stuks kaas. wogende 1561 KG. Hoofddorp, (Haarlemmermeer), 21 Maarf. Witte Tarwe ƒ4.60 a ƒ5.00. Boggo ƒ3.90 a 4.20. Haver ƒ5.a ƒ6.DnivenbooneD 5.75 a 6.25. Paarden- boonen 4.75 a 5.25. Kanariezaad 7.75. Helft, 21 Maart. Aan de Stadswaag gewogen van 14 tot '21 Maart: Sll achtsten en 116 zestienden vaton Boter, wegende te zamen 7380 kilogrammen. Prrjs 36 a 56 het vierde, 0.90 a ƒ1.40 het KG. Hoor li, 21 Mairt. Kaas. Aangovoerd 29 stapels, wegende 12 162 KG.; prys: kleine ƒ30.commissie ƒ27.50, middelbaro ƒ25.50. Schiedam, 21 Maart. Noteering van de Make laars. Moutwyu ƒ5.50, Jenever ƒ9.50, idem Amst. proef ƒ11.per Ned. vat en zonder fust, zonder do belastiDg. Spoeling commisne heden ƒ1.50 per ketel. Noteering van den BranderBbond. Moutwgn 43/s a 41/9 por heet. ct., zonder fuet en zonder belasting. Londen, 21 Maart. Ter veemarkt zijn aangevoerd runderen 100, schapen en lammeren 1000, kalveren 25, varkons Prijzen: besio Banderen 2/8 a 4/4 Schapen en Lammeren 4/6 a 6/4, Kalveren 2/9 a 5/4, Varkens a Gemengd Nieuws. De vereeniging „Schoolkinder voeding" alhier heeft gisteren voor 't laatst uitdeeling van spyzen gehouden. Den 3deu Dec. 1894 begonnen, kon zy 't tot gisteren volhouden, dank z\j ook den grooten steun dion zy, na eene daartoe gedane uitnoodiging, mocht ondervinden. Het getal kinderen, dat van de aangeboden spyzen gebruik maakte, klom in laatst tot 375. Ook werd er in de laatste weken 3-maal per week gelegen heid gegeven om van die voeding gebruik te maken. In 't geheel werden 11682 porties verstrekt, afwisselende voor soep, groenerwfeon- soep, bruineboonen met spek en brood met spek. Een woord van lof voor de bestuurders der Vincentius-vereeniging en een vyftal jonge dames, die hun onmisbaren en zeer gewaar- deorden steun verloenden, mag niet ontbreken. Hopon wy nu maar, dat do bijdragen het volgende jaar zoo ruim zullen vloeien, dat het bestuur met dit goede werk op den thans ingeslagen wog kan voortgaan 1 In don vroegen ochtend van heden - het was nog vóór zovenon had juffrouw V., wononde aan de Haven alhier, die wilde uitwyken voor een koppel koeien, het ongeluk te struikeion, waardoor zy terecht kwam tegen een der winkelruiten van hare oning. Het gevolg was dat de glasruit brak en de vrouw eene bloedende wonde aan haar pols bekwam. Spoedig nam zy het besluit om naar een apotheek op de Haarlemmerstraat 10 gaan, alwaar zy aan hare hand werd verbondon, waarna zy huiswaarts keerde. Twee buurmeisjes, die gister- namiddag samen de school verlieten, kregen met elkander oen hevigon twist, waarvan het gevolg was, dat het eene het andere zulk eeno gooi gaf, dat 't eerstgenoemde nederstortte en een harer beenon brak, zoodat zy onder hevige pynen spoedig onder geneeskundige hulp gesteld moest worden. De reeds hoogbejaarde visscher H. Van 't H., te Roelof-Arendsveen, ontving dezer dagen van een 17-jarigen kwajongen, zonder eenige aanleiding, uit pure brooddron kenheid, een harden slag om het hoofd, waar door de oude man van de been dreigde te gerakon. Door den gemeente-veldwachter P. Du Pau is van dozen balddadigen streek proces verbaal opgemaakt. Als eene groote merkwaardigheid mag wel vernield worden, dat gedurende dezen laatsten winter, de heer H. l'Ami, te Roelof- Arendsveen, op het Brasemermeer tusschen 40 en 50 dagen met zyne ysschuit heeft ge zeild. Wel is waar is deze vurige on onver moeide yssport-man de eerste, die hot meer bezeilt om het terrein te verkennen en de laatste, die hot verlaat. Dagen reeds voeren de stoombooten, toen deze schuit Dog met hooggetopte zeilen over de ysvlakte zweefde. Het was in de laatste 30 jaren nog éénmaal voorgekomen dat deze ysschipper 43 dagen het roer hanteerde op het gestolde meer. In den nacht van 14 op 15 dezer is ten nadeele van de firma Vroiyk en Tem- perley, handelaren in rywielen aan de Visch- steeg 7, to Rotterdam, door middel van braak uit het winkolmagazyn ontvreemd een rywiel. Op de staüg van de trapas is een gouden figuur, waarin de woorden Vroiyk Temperley, depot Rotterdam, Arnhem, enzter waarde van ƒ312. Hiervan wordt verdacht een zich noemende Wigt. die opgaf te Arnhem te wonen, aldaar by Goetsch to hebben gewerkt, doch thans buiten werk en op wog naar 's-Gravenhage te zyn, waar zyn broeder werkzaam was in de yzergieterij van de firma E., voorgevende het adres zyns broeders aldaar niet te kennen. Hy is naar gissing 32 jaren gekleed met overjas, Engelscbleeren broeken blauwen boezeroen. De commissaris van politie in de 1ste afd. te Rotterdam verzoekt opsporing, aanhouding en bericht van het gestolcne en aanhouding van den verdachte, zoo daartoe termen zyn. Betreffende den vermoedelijk te Sluis plaats gehad hebbenden moordaanslag wordt nader aan het „D. v. Z.-H." het vol gende gemeld: Meer en meer begint het vermoedon veld te winnen, dat wel degelyk aan moord en niet aan zelfmoord moet gedacht worden, vooral nu men een raam geopend gevonden heeft, waardoor de dader ontvlucht zal zyn. Ook is het goud van de voor eenigen tyd overleden vrouw van B. vermist. Als men nu weet, dat in het noorden van Vlaanderen personen wonen, die by den dood van Blankaert belang hebben, en dit gevoegd by de omstandigheid, dat men het in die streken zoo nauw niet neemt, met iemands levon, dan verkrygt do zaak oen geheel ander aanzien. Drie dochtertjes van den heer O. v. d. Berg, de vroegere Friescho hardrydor, wandelden in een bosch onder Olterterp (Fr.). Ze kwamen by een vyver en waagden het nog op het ys te gaan, met het gevolg dat ze alle drie er door zakten. Twee boerenknechts, die op 10 minuten afstands haar gejammer hoorden, ylden derwaarts en begaven zich met M. Harmsma, die ook reeds ter hulp was gesneld, tot aan den hals toe in den vijver. Na lang durige inspanning en veel geworstel, mocht het hun eindelyk gelukken de drie meisjes te redden. In den gezondheidstoestand van Londen valt een aanmerkelyke ver betering waar te nemen. Het jaarlyksche sterftecijfer daalde in de afgeloopon week van 41.2 tot 33.4 per duizend; dit is echter nog 11.1 boven het gemiddelde. Aan ziekten van de adembalings-organen overleden 1031 personen, terwyl 349 sterfgevallen rechtstreeks aan influenza werden toegeschreven. Onder de personen, die een gewelddadigei dood waren gestorven, behoorden 14 kinderen beneden het jaar, die by ongeluk door de ouders in bed waren ge3mooid. Eon modiste stierf in chloroform-narcose by eene operatie. Onder de overledenen was een vrouw, die den leeftyd van 103 jaar had bereikt.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2