N°. 10761. 'Vrijdag 33 Maart. A0. 1895. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 21 Maart. F euilleton. DE TOOVERRINC. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post Afzonderlyko Nommers 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE!*: Van 1 6 regels 1.05. Iedore regel meer 0.17J. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt 0.05 berekend. Offleiëel© Kenniagevingem. Hostclooze Inenting. Burgemeester en Wetbonders van Leiden breügon bij deze ter algemeene kei nis dat op Dinsdag 2 6 Maart 1895 en tot nadere aankondiging op eiken volgenden Dinsdag, tel enmale des namiddags te twee uren, in hot Elizabetbshof, aan do Ouoo Vest, gelegenheid zal worden gegeven tot kostelooze inenting van on- en min vermogenden, wordende tovens aan belanghebbenden herinnerd, dat zjj slechts zullen wordeD toegelaten op vertoon van oen bewijsbuDnergeboorte inschrijving. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 19 Maart 1895. E. KIST, Secretaris. Door den architect den heer W. F. Van der Heyden alhier werd aanbesteed het ver bouwen van perceel 25 aan de Nieuwsteeg. Hoogste ƒ3714 en laagste de heer J. Van Riet, alhier, voor ƒ3400. Door de directie der marine werd te Amsterdam ondershands aanbesteed de levering van 12 botervlootjes; eenigsteinschrijver was de heer M. J. Lafeber, te Leiden, voor ƒ21. De Fransche mail met berichten uit Ned.-Indió kan hedenavond" alhier worden verwacht. De „Hillegomsche Zangvereeniging" heeft met welwillende medewerking van mej. Jacoba Smit, uit Leiden, de heeren Job. Knoll, uit Haarlem, en A. Fiorani, uit Amsterdam, hare 22ste uitvoering in hotel „Koning", te Hille- gom, gegeven. Een 20 tal goedgekozen zangnummers wer den, onder algemeenen by val, verdienstelijk ten gehoore gebracht. De directeur, de heer K. F. Van Maas Jr., wist door zyne uitstekende leiding den dank van het zeer talrijke publiek te oogsten. Aan het Holl Spoorstation te 's-Graven hage waren gisterochtend vele R. K. geeste lijken en katholieke ingezetenen, om pastoor Van Ryn, die na een verbluf van twee jaren bier te lande, weder als missionnaris naar West-Indië terugkeert, uitgeleide te doen. Eenigon hunner vergezelden pastoor Van Rijn naar Amsterdam, van waar hy heden per „Frederik Hendrik" naar Bonaire vertrekt. De vice president van den Raad van State neemt in beterschap toe, maar was gisteren nog niet in de openbare vergadering van de afdeeling voor de geschillen van bestuur aan wezig, zoodat het voorzitterschap werd waar genomen door het oudste lid der afdeeling, den staatsraad jhr. mr. Van Humalda van Ey*inga. Staatsraad mr. Hubrecht, onlangs door on gesteldheid afwezig, was gisteren weder in de vergadering. Blijkens gisteren by den Raad van State, afd. voor de geschillen van bestuur, ingekomen kon. besluiten, is gehandhaafd de uitspraak van Ged. Staten van Zuid-Holland, strekkende om den post voor belooning van veldwachters der gemeente "Wateringen te verhoogen met 400, met verzoek om ten spoedigste mid delen voor te dragon tot bestryding dier som. Door wyien baronesse Van Heeckeren van Keil, te Ruurloo, is aan de diaconie aldaar vermaakt 10,000, vry van rechten. De internuntius te 's-Gravenhage, mgr. Lorenzelli, is zoo goed als geheel hersteld en moet alleen in de eerste dagen nog zyn kamer houden. De raad van heheer der Bouwmaat- schappy „Scbeveningen" heeft aan den Haag- schen gemeenteraad te kennen gegeven, dat hy wel bereid is tot het tot stand komen van een zee-boulevard mede te werken, alsook de mede-belanghebbenden daartoe genegen zyn en dus de Bouwmaatschappy niet alleen en niet meer dan in evenredigheid van haar belang zal hebben by te dragen. In eene vergadering van ruim 40 land bouwers en veehouders in de gemeente Lem- sterland (Fr.), ter bespreking van de middelen, die moeten worden aangewend om verbete ring in hunne slechte conditie te brengen, werd besloten pogingen aan te wenden tot oprichting eener boerenvereeniging over ge heel Friesland. Door samenwerking hoopte men dan te verkrijgen dat de landheeren de pachtsom der boerderyen genoeg zouden ver lagen, om den boerenstand voor geheelen ondergang te behoeden. Een voorloopig be stuur werd benoemd, dat alvast dit verzoek aan de landeigenaars zal richten. In eene buitengewone vergadering van de Bouwkundige Vereeriiging te Devonter, waarin gehandeld werd over de adressen be treffende minimum-loon en maximum werk- tyd, is eene motie aangenomen, waarin zy de meening uitspreekt, dat de invoering daarvan onder de aldaar bestaande toestanden niet wenscheiyk is. De 1ste luit. L. F. T. Vogel, van het 4de reg. inf. te Haarlem, is bestemd om 1 Oct. als leeraar by de Militaire School op te treden. Ter provinciale griffie van Noord-Holland te Haarlem zyn benoemd tot commies mr. P. Dozy, burgemeester van Delden tot adjunct- commiezen 1ste kl. mr. J. N. J. E Tnyssen, te Arnhem, mr. H. Philips, te 's Gravenhago; tot adjunct commies 2do kl. mr A. E. A. S. Van Stralen, te Haarlem, en tot klerk de heer L. M. Moolenaar, klerk ter gemeente-secretarie van Haarlem. By de gehouden stemming ter verkie zing van vier hoofdingelanden van den Haar lemmermeerpolder, ton gevolge van de perio dieke aftreding van de heeren P. Knaap Gz en C. W. graaf Van Limburg Stirum, die herkiesbaar waren, doch waarvan de laatste niet herkozen wilde worden, en ter voorzie ning in de vacaturen ten gevolge van de benoeming van mr. E. De Vries tot dykgraaf van Rynland en wegens het bedanken van den heer P. Koppes, zyn benoemd de heeren P. Knaap Gz., jhr. P. Teding van Berkhout, jhr. Ch. Van de Poll en R. W. Lammerts. Uit Ned.-Indië komt telegraphisch bericht dat de sultan van Pontianak is overleden. Op de Venetiaanscbe tentoonstelling zullen o. a. de volgende Nederlanders etsen exposeeren: Jozef Israels, J. en W. Maris, Mauve, Witsen, Veth, Bauer, Josstlin de Jong, Graadt van Roggen, Karsen, Henriëtte De Vries, Haverman, Toorop, -Van der Valk en Verster. Te Kampen is in den ouderdom van 59 jaren overleden de heer J. R. Von Michalotski, gep. majoor der cavalerie van het O.-I. leger. De Commissie van Rapporteurs over de „Veiligheidswet", de heeren mrs. Borgesius, Kerdyk, Heemskerk, Hartogh en de heer Van Alphen, hadden Dinsdag avond een conferentie met ZExc. den Minister van Water staat, Handel en Nyverheid, welke volgens het „Haagsche Dagblad" van 8 tot ruim 12 uren heeft geduurd. De Koninginnen zyn voornemens heden avond de voorstelling van mevr. Duse in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage by te wonen. Uit Den Haag wordt gemeld dat jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman en mr. W. K. E. P. graaf Van Bylandt, leden van de Tweede Kamer, wyi zy lyden aan influenza, verhinderd zyn de zittingen dier Kamer by te wonen. De leden jhr. mr. G. J. Th. Bee- laerts van Blokland en mr. B. M. Bahlmann, die eveneens geruimen tyd door ongesteldheid de zittingen niet by woonden, zyn herstel lende. De heer Lely, oud-minister van water staat, sprak in het departement Utrecht der Maatschappy van Nyverheid over de droog making der Zuiderzee. De voorzitter, de beer Van Beuningen, bracht den spreker den dank der aanwezenden voor de heldere uiteenzetting der quaestio en stolde de volgende motie voor, die met algemeene stemmen werd aangenomen: „De vergadering, gehoord de voordracht van den heer Lely, hem dankzeggende voor de mededeelingen gedaan en de inlichtingen gegeven, spreekt als haar meening uit, dat een plan tot droogmaking der Zuiderzee, zoo degelyk voorbereid, zoo goed doordacht, zoo eervol voor den Nederlandscben naam en zoo veelbelovend voor onze nationale welvaart, ernstige overweging en levendige belang stelling verdient." Men verneemt dat in de eerstvolgende algemeene vergadering van aandeelhouders der AmsterdamDeli-Compagnio het dividend over 1894 op 95 pet. zal worden voorgesteld. Over 1893 werd 30 pet. dividend uitgekeerd. Naar men meldt, zal in de algemeene vergadering van aandeelhouders der Amster- damsche Omnibus My. Donderdag 28 dezer een dividend over 1894 worden voorgesteld van 102/io Pct* Op eene desbetreffende vraag van het raadslid v. d. Zwaag, antwoordde de burge meester namens hot Dagelyksch Bestuur der gemeente Weststellingwerf, dat dit college, na ingewonnen infoimaties, i iet genegen was den anarchistischen ex onderwijzer Dykstra ter benoeming voor eene onderwyzersbetrekking in die gemeente voor te dragen. Ds. G. Klaarhamer, van 1887 predikant by de Ger. Kerk (B.) te Rotterdam, heeft wegens voortdurende ongesteldheid een eer vol emeritaat aangevraagd. Ds. Klaarhamer werd den 22sten Juli 1877 by de Ned. Herv. gem. te De Meern als predikant bevestigd, verwisselde die plaats in 1879 voor Raams- donk, terwyl hy van 24 S*-pt. 1882 tot 6 Nov. 1887 predikant was te Montfoort. Uit Nederlandsch-Indiö werd aan de „Tel." gistermiddag geseind, dat kolonel Yan de Pol zfln ontslag genomen heeft en dat tot kolonel bevorderd zyn de luitenant-kolonel der infanterie Bruinsma en de luitenant-kolonel der genie Van Oorschot. De kolonel A. H. Van de Pol werd den lsten November 1861 benoemd tot 2den luit., den 26sten April 1867 tot lsten luit., den 6den Nov. 1874 tot kapt., den 27sten Sept. 1882 tot majoor, den 17den Juli 1886 tot luit.-kolonel en den 20sten Jan. 1893 tot kol. De kolonel J. F. D. Bruinsma werd den 2den Juli 1866 benoemd tot 2den luit., den llden Juni 1872 tot lsten luit., den 30sten Aug. 1877 tot kapt., den 5den Oct. 1877 tot majoor en den 29sten Nov. 180 tot luit.-kol. Dezer dagen nam hy, met het oog op zyn aanstaand vertrek naar Indië, zyn ontslag als commandant der koloniale reserve in Neder land te Nymegon. De kolonel W. P. H. Van Oorschot werd den 5den Juli 1862 benoemd tot 2den luit., den 19den Febr. 1870 tot lsten luit., den lsten Maart 1874 tot kaptden 13den April 1882 tot majoor en den 8sten Mei 1888 tot luit.- kolonel. Van de 80 vertrokken in het hotel „Keizer Karei", te Nymegen, zyn voor de Koninginnen en gevolg een 40 tal gereserveerd. Da Koninginnen zullen georuiken de zes salons op do eerste verdieping aan de voor- zyde, met uitzicht op het Keizer Karelsplein. In do dezer dagen te Brielle gehouden vergadering van het bruggen comité, dat zich ten doel stelt, een betere verbinding van het eiland Voorne en Putten met uen vasten wal te verkryg«m, werd besloten den steun der Provinciale Staten te vragen tot het overbruggen dor Maas, in verband met een aan te leggen tramweg. De Kamer van Koophandel te Hoogozand (Gr.) heeft een adres gericht aan de Tweede Kamer, waarin zy zich verklaart tegen elke protectie en aandringt op verwerping der motie- Doböelmann. Do afd. Woerden der Hollandsche Maat schappy van Landbouw heeft besloten zich te verklaren tegen invoerrecht op granen. By beschikking van den minister van binnenlandsche zakon van 20 dezer zyn ge durende het tydvak van 1 April 1895 tot en mot 31 Maart 1896 benoemd tot geneeskun digen voor den dienst in het Parc-vaccinogóne te Utrecht, dr. P. Q. Brondgeest, dr. G. P. Wesselink en J. H. Van Welsen, arts, ge pensionneerd officier van gezondheid 1ste klasse, allen te Utrecht. De toestand van den vice-admiraal jhr. De Casembroot was gisteravond minder gun stig; de hoest was pynlijker. De gemeenteraad te 's-Gravenhage is buitengewoon byeengoroepen voor eene ver gadering op a. s. Vrydag, des voormiddags te elf uren, ter beraadslaging over een schry ven van D-lfland betreffende de zeewering te Scbeveningen. Gisteren overleed te 's-Gravenhage op 65-jarigen leeftyd do heer Th. C. B. Ten I Hagen, ridder van de Gregoriusorde, lid der firma, die byna 40 jaren het Advert< ntieblad voor aanbestedingen, enz., uitgeeft. De minister van marine heeft den be noemden luit. kol. by het corps mariniers J. B Verhey met 1 April a. s. belast met het bevel over de 3de afdeeling van dat corps, in garnizoen te Rotterdam. Voor de akte examens in Zeeland hebben zich aangemeld 23 mannelijke en 18 vrouwe- lyke candidaten. De examens zullen gehouden worden: het schriftelyk gedeelte op 2 April, het mondeling gedeelte op 9, 10, 11, 12, 17, 18 en 19 April. Het hoofdbestuur van het Ned. Oud.- Genootschap heeft zich dezer dagen, in ver band met de zeer ongeregelde betaling van de jaarwedden der onderwijzers in vele Lim- burgsche gemeenten, tot de Koningin Regentes gewend met het verzoek, dat H. M. haren invloed aanwende „tot verbetering van den schromeiyken, ergerlyken, schandeiykon, doch voor de betrokken onderwyzers bovenal on houdbaar treurigen toestand." Het stoomschip „Prins Maurits" arriveerde 20 Maart van Paramaribo te Amstordain; de „Prins Willem I" vertrok 21 Maart van Paramaribo naar Amsterdam; de „Prins Willem III" arriveerde 16 Maart van Amster dam te Paramaribo; de „Utrecht" arriveerde 20 Maart van Batavia te Rotterdam; de „Jason", van Java via Singapore naar Amster dam, is 20 Maart Wight gepasseerd; de „Gel derland", van Batavia naar Rotterdam, pas seerde 20 Maart Wight; de „Obdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, vertrok 20 Maart van Boulogne-sur-Mer; de „Prinses Marie", van Batavia naar A msterdam, vertrok 21 Maart van Aden. By koninklyk besluit is verleend aan mr. M. Polak Daniëls, op zyn verzoek, met ingang van 1 April a. s., eervol ontslag als substituut griffier by de arr. rechtbank te 's-Gravenhage. Goedgekeurd dat dr. M. A. Brants, burge meester van de gemeente Zelhem, is benoemd tot secretaris dier gemeente. Benoemd by het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht, tot officier van gez. 1ste kl., de officier van gez. 2de kl. dr. H. J. M. Boonacker, van dat personeel. Benoemd voor den tyd van vyf jaren, ge rekend van 8 dezer, by het personeel van den geneesk. dienst der landmacht, tot reserve- officier van gez. 2do kl., de heer P. C. T. Van der Hoeven, arts. Met ingang van 1 April a. s. aan den com mies der posteryen van de viorde klasse J. P. Van Hoogstraten, wegens ziekte, eervol ontslag verleend uit 's Ryks dienst TWEEDE HINER. By de hervatting der beraadslaging over de motie van den heer Dobbelmann tot herziening en uitbreiding van het tarief van invoerrechten, was de heer Van den Berch van Heemstede voor de motie, omdat door beschermende maatrege len thans nog veel grooter schade voor den landbouw in de toekomst kan voorkomen worden. De heer Heemskerk verdedigde de bescher mende graanrechten, waarvan hy de nadeden 25) Pardon, majoor, viel Wilfred hem, op tamelyk onvriendelyken toon, in de rede. Ik moet u verzoeken, uw bedreigingen te staken. Ik begryp zeer goed, dat gy er behoefte aan gevoelt, maar ge kunt er my geen vrees moe aanjagen. Ik nam uw aanbod, om eens over de zaak te spreken, aan, in de hoop, dat we tot een minneiyke schikking zouden kunnen komen. Hiervan kan goen sprake zyn als ge te opvliegend zyt. Ik ben niet van plan, dat te zyn, morde de majoor. Ge hebt my reeds meer dan ge noeg onaangenaamheden bezorgd. Ik moet zeggen, dat ge my leeiyk behandeld hebt. Dat ben ik niet met u eens! Zelfbehoud is de eerste natuurwet en ik heb uitsluitend daarnaar gehandeld. Al3 gij in myn plaats waart geweest, zoudt ge hetzelfde gedaan hebben. Meneer! riep Measurby uit, met ver heven waardigheid, als ik in uw plaats was, zou ik dat niet gedaan hebben. E9n belofte is heilig; gy hebt my dien ring beloofd, en ik verwachtte, dat ge uw belofte zoudt naleven. Ik heb haar niet geschonden, voor zoover ik weet, antwoordde Wilfred kalm. Zeker, ik zei, dat ik u uw ring zou geven; maar, waarde majoor, dit is uw ring niet, en ik heb dus myn belofte volstrekt niet geschonden. Een familie-juwoel. Kom, onzinI zei Wilfred goedgeluimd; laten wy geen oude koeien uit de sloot balen: Ge erkent immers gaarne, dat ge my een sprookje hebt opgedischt? Ik heb jarenlang dien ring zoeken te bemachtigen, zei de majoor ontwykend; hy heeft my byna myn vermogen gekost. Dat is uw zaak, majoor I Het zou al te dwaas zyn, als ik den schat, dien ik pas ten geschenke heb gekregen, aan u gaf. Maar ik heb u veel geld beloofd. Zeker; maar ik heb liever den ring. Ik erken echter, dat ge op eenige schadeloos stelling aanspraak hebt. Welk bedrag zou u uwe teleurstelling kunnen doen vergeten? Tien millioen pond sterling l Hoe nu? De helft van den schat? Onzin, majoor; dan zou ik u even goed den ring kunnen geven. Laat ons zeggentien duizend pond. Goeden morgen, mynheer Dacre! zei Measurby, terwyl hy zyn hoed opzette en naar de deur ging. Goeden morgen l antwoordde Wilfred kalmpjes, terwyl hy een boek opnam. Toon Measurby bemerkte, hoe kalm Wilfred de zaak opvatte, keerde by terug naar zyn stoel, fly zag in, dat hy niet tegen den jongen man was opgewassen, en aangezien hy geen kans zag, de zaak geheel Daar zyn hand te zetten, besloot hy, zich met iets minder tevreden te stellen. Kom, zeg liever twintig duizend, Dacre, zei hy overredend; je kunt gerust zoo'n armzalig sommetje missen. Noem je dat armzalig? vroeg Wilfred, die zyn boek weer neerlegde. Ge scbynt u niet met kleinigheden op te houden, waarde majoor. Maar ik zal u het vel niet over de ooren halen. Het is volkomen waar, dat ge my als een kwajongen behandeld hebt, door my uw kastanjes uit het vuur te laten halen; maar aangezien ik ze zelf gehouden heb, kan ik gerust wat edelmoedig zyn. Ik zal u die twintig duizend geven. Goedl Daar kan ik het eenigen tyd mee stellen. Ge zult het er uw geheele leven moe moeten stellen! Dan neem ik ze niet aan! bulderde Measurby. Als ik je om oen millioen vroeg, zou het niot meer dan redelyk zyn; maar ik ben bescheiden genoeg, my met minder tevreden te stellen. Goedwees dan ook tevreden met twintigduizend. Ge moest biy zyn, dat ik u iets geef. En gy schynt niet te begrypen, dat ik u wel eens leelyk in de wielen zou kunnen rijden. Hoezoo? Ik kan iedereen de ware toedracht van de zaak vertellen. Als ge dat doet, vrees ik, dat men u in een krankzinnigengesticht opsluit. Men zal geen woord gelooven, vooral als ik alles ontken. Dat kunt ge niet! Welzeker 1 Dezen ring heb ik geërfd van een ryken oom, die me tevens dertig duizend pond per jaar heeft vermaakt. Ge hebt nooit een oom gehad! Waarechyniyk niet, maar als ik zweer, dat die oom, John Dunlop, werkeiyk bestaan heeft, en myn woorden kracht byzet door de weelde, waarin ik leef, zou men my dan nog niet geloovon Vertel gerust wat ge weet, majoor. Ik biyf by myn oom, en we zullen zien, wien men zal gelooven. De majoor was woedend over deze ronde uiteenzetting van de zaak. Hy zag duideiyk in, dat by aan 't kortste eindje zou trekken, maakte daarom van den nood een deugd en gaf zich gewonnen. Ik zal twintigduizend pond aannemen, zei hy op gedempten toon. Ge belooft my, nimmer meer te zullen trachten den ring in uw bezit te krygen? Ja, antwoordde Measurby, die er in de verste verte niet aan dacht, zijn woord te houden. Uitstekend! Janshah zal wel spoedig hier zyn; ik zal hem orders geven, u het geld uit te betalen. Wy zyn dus weer goede vrienden? zei de majoor, hem de hand toestekend. Zeker, dat veronderstel ik ook! ant woordde Wilfred koud, terwyl hy de toege stoken hand aannam. Alles wèl beschouwd, hebt ge my aan myn vermogen geholpen, hoewel ik uw gedrag niet byzonder edel vind. Uw bedoeling was Diet my ryk te maken; maar uw verraderlyke handelwyze hoeft my meer goed dan kwaad gedaan. Zelfbehoud immers, zei Measurby, op vroolyker toon; dat hebt ge zelf gezegd. Enfin, Dacre, wy zullen goede vrienden of liever: kennissen biyvon, alsof er niets was voorgevallen. Hoewel ge myn handelwijze niet nobel vindt, heb ik u toch twee groote diensten bewezen: ik heb u voor zelfmoord bewaard, en u in staat gesteld met juffrouw Havard te trouwen, door u een fortuin tc schenken. Dat ge voor u zelf bestemd hadt. Volstrekt niet! Ik wilde den ring zelf hebben, en zou my veel edelmoediger jegens u betoond hebben dan gy het jegens my ge daan hebt. Maar dat is voorby en vergeten. Ik kom natuuriyk op de bruiloft. Ik verlang niet erg naar uw gezelschap, merkte Wilfred droogjes op. Ik zal toch komen, antwoordde de majoor onbeschoft; ik houd er geen valschentrots op na. Dat biykt! Loop naar den duivel l Je kon ten minste beleefd tegen my zyn. Wilfred lachte. Hoewel hy den majoor niet weinig wantrouwde, was hy niet tegen zyn goede luim opgewassen. Waarde majoor, zei hy vriendeiyk, ik zal doen wat je verlangt. Voor den schyn zult ge myn zeer gowaardeerden vriend zyn. Kom op de bruiloft en leg eenige bezoeken by my af; maar ik hoop vurig, dat ge met uw twintig duizend naar Monte Carlo moogt gaan en my uit de oogen biyft. O, daar ga ik heenantwoordde Measurby glimlachendmaar ik wil u eerst zien trouwen. Wanneer zal hethuweiyk voltrokken worden9 Over drie maanden. En wat denkt ge met al uw geld te doen Ik zal het gebruiken voor myn eigen geluk en dat van anderen! Wordt vervolgd,)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1