N°. 10757. Maandag IS Maart. A". 1895 (§eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. EersIe Blad. Leiden, 16 Maart. Feuilleton. DE TOOVERRIRSC. LEIDSCH DAG-BLAD PRUS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden. 1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTJÜJN TUUN Yan 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17 j. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren bulten de stad wordt 0.05 berekend. De Nederlandsche mail met berichten uit Batavia tot 19 Febr. kan 17 dezer alhier verwacht worden Ook de Eogelsche mail wordt morgen hier verwacht. Onder de influenza zieker. in Den Haag be boert ook de Japansche gezant, Shizo Akabané. Aanstaanden Maandag geeft de Portu- geesche gezant, te 's-Gravonhage. graaf De Tovar, een gastmaal, waaraan eenige minis ters, o. a. die van buitenlandscbe zaken, en verschillende leden van het corps diplomatique zijn genoodigd. Men deelt mede dat de 's-Gravenhaag- sche Wasch- en Badinrichting over het afge- loopen jaar 1894 geen dividend zal uitkeeren. Naar het „Vad." verneemt, zullen de luit. kolonel intendant B. C. Vermyne en de majoor-kwartierm. J. Gruys den dienst met pensioen vei laten; de kapt. luit. ter zee J. Yan Scheers heeft om redenen van gezondheid pensioen aangevraagd. Te Parijs is overleden, in den ouderdom van 33 jaar, de heer W. B. S. Roede, en te Utrecht op 32 jarigen leeftijd de heer C. M. Phaff, beiden gepi-ns. 1ste luits. der infanterie. Hersteld Ev.-Luth. Kerk. Bedankt voor hot beroep naar Medemblik door ds. J. J. L. Duyvendak, te Weesp c. a. Gereformeerde Kerk. Bedankt voor het beroep naar Bunschoten door ds. H. Buiten huis, te Sleeuwyk. Ter gelegenheid van de komst der Koninginnen verwacht men te Maastricht Z. K. H. Prins Albert van België, zoon van van den Graaf van Vlaanderen, en vermoede lijk troonopvolger, om namens den Koning en de Belgische Koninklijke familie, IJare Majesteiten te complimoi?toeren. (Limb.Ji) De heer C. Boon, gemeente-secretaris te Den Helder, heeft als zoodanig eervol ontslag aangevraagd. De heer Gréa, secretaris van de Fransche legatie te 's-Gravenhage, is gistermiddag voor eenigen tyd naar Frankrjjk vertrokken. Ten gevolge van het met ingang van 1 Mei a. s. aan den directeur van het postkantoor te Schiedam verleend eervol ontslag, be staat het plan, het post- en telegraafkantoor aldaar onder één directeur te vereenigen. De heer I. S. Smitt, regeerings-commis- saris van spoorwegen van de Zuid-Afrikaansche Republiek, is, vergezeld van de heeren I. N. Di Verliers en T. J. Botha, van Pretoria in de residentie aangekomen en hebben hun intrek genomen in het hotel den „Ouden Doelen." Het bestuur van het waterschap „De Purmer" heeft met algemeens stemmen het voorstel van den dijkgraaf, den heer D. F. Pont, aangenomen tot het pensionneeren der vaste ambtenaren van het waterschap. De gemeenteraad van Helder heeft be sloten aan de regeering te verzoeken het Rijkssubsidie ten behoeve der Zeevaartschool, wegens noodzakelijke uitbreiding, van ƒ3000 op ƒ9000 per jaar te verhoogen. De leden van den gemeenteraad te Zutfen, die tegen de toelating van den heer H. D. Mispelblom Beyer stemden, hebben by Gedeputeerde Staten schriftelijk bezwaren ingediend tegen het raadsbeluit, dat tot die toelating strekte. De gemeenteraad van 's-Hertogenbosch heeft een proclamatie uitgevaardigd, om de ingezetenen dier gemeente uit te noodigen, door het aanbrengen van gepaste versieringen en illuminatièn aan hunne woningen aan de Koninginnen een waardige ontvangst te be reiden en tevens het bewjjs te leveren van de hooge ingenomenheid van het Koninklijk bezoek. Alle corporation en vereenigingen, welke voornemens mocbten zijn aan HH. MM. een bijzondere hulde te bewijzen, worden uitge- noodigd zich daaromtrent tydig met B. en Ws. te verstaan. In eene druk bezochte vergadering te Zaandijk is nog eens het plan, om die ge meente electrisch te verlichten, besproken en door voor- en tegenstanders toegelicht. Ten slotte werd met 32 tegen 10 stemmen (een 25 tal belangstellenden had zich inmiddels verwijderd, terwijl 9 blanco stemmen waren uitgebracht), de wenschelykheid uitgesproken, om tot die verlichting over te gaan, welke motie aan den gemeenteraad zal worden medegedeeld. Uit goede bron kunnen wy mededeelen zegt de „Amst." dat het bericht, als zou het ontwerp van wet betreffende de Kamers van Arbeid bij den Raad van State zijn, onjuist is. Het bevindt zich op dit oogenblik in handen van don minister van waterstaat; ook is hierbij niet in hoofdtrekken de Bel gische wet gevolgd, maar stemt het in alle hoofdpunten overeen met het ontwerp-Pytter- sen, zoo wat betreft de samenstelling der afdeelingen, het verleenon van stemrecht en de verkiesbaarheid van vrouwen, enz. Evenzeer is het onjuist dat de ontworpen kieswet den Raad van State reeds heeft bereikt; deze heeft het kabinet van den minister nog niet verlaten. Het stoomschip „Maasdam", van Rot terdam naar Nieuw-York, passeerde 14 Maart Lizard; de „Afrikander" arriveerde 14 Maart van Amsterdam en Londen te Kaapstad; de „Deucalion", van Amsterdam en Liverpool naar Java, passeerde 14 Maart Perim; de „Jason", van Batavia naar Amsterdam, pas seerde 15 Maart Gibraltar; de „Prinses Sophie", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 15 Maart van Genua; de „Utrecht", van Java naar Rotterdam, passeerde 15 Maart Gibraltar de „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 15 Maart Kaap Carvoeiro. Minimumloon en ninximumarbeidsdunr. Burg. en Weths. van Leeuwarden hebben aan den Raad oen voorstel ingediend op een adres van J. Dijkstra c. s., betreffende het opnemen van bepalingen van minimum-loon en maxi mum-werktijd in de bestekken van gemeentewerken. Zfj zetten daarin uitvoerig hunne motie ven uiteen, waarom ztJ van de door adres santen gevraagde maatregelen weinig vrucht voor de werklieden in de gemeente ver wachten; maar tevens, dat zij tegen dien maatregel in beginsel en voor zooverre werke lijk uitvoerbaar, geen bezwaar hebben. Zij meenen echter geen verordening daarvoor te moeten voorstellen, wat vooral voor een minimum-loon, wat wel het voornaamste is, voor de verschillende ambachten moeilijk is. Zy achten het beter de toepassing aan hen over te laten, en stellen voor, te besluiten, aan de adressante te berichten: 1. Dat met de tot dusver genomen proeven ten aanzien van het opnemen van bepalingen omtrent minimum loon in bestekken en voor waarden van aanbesteding van gemeente werken, zal worden voortgegaan, voor zoover do aard dier werken daartoe geschikt zal worden geoordeeld; 2. dat, wanneer voor misbruik van de werkkrachten der werklieden gevreesd wordt, ook met het bepalen van maximum werktijd proeven worden genomen. Gemengd IV ie ia ws. Mocht het Leidsche schaakge zelschap „Palamedes" gepasseerd jaar het voorrecht geniettn, eerst den heer Van Lennep, uit Amsterdam, in eene simultaanpartjj en later den heer Lohman, uit Londen, in eene blind-séance in zyn midden te zien optreden, ook nu weer is den leden van dat gezelschap een genotvolle avond bereid, daar jur. A. E. v. Foreest, uit Amsterdam, zich bereidvaardig heeft betoond, om a. s. Maandag-avond te 8 uren in eene simultaan party in „Palamedes" op te treden. Wanneer men in aanmerking noemt, dat genoemde amateur-6chaker aan neemt om tegen 25 a 35 schakers tegelijk te spelen, dan kan men eenig begrip erlangen van zijne bedrevenheid in het edele schaakspel Blijkens achterstaande advertentie zal ge noemde party gegeven worden in het schouw burglokaal „Vondelhoven", ingang Rynsburger- singel, en is de secretaris van „Palamedes", de heer E. Kruisinga Dzn., gaarne bereid, iederen scbaakliefnebber eene introductiekaart aan te bieden, ter bijwoning van die interes sante party. De mildere weersgesteldheid der laatste dagen heeft ook den grond zachter gemaakt. De hal is er nu eindeiyk zoo goed als uit. Een gevolg hiervan is dat zy, tot wier bedryf dit behoort, als warmoeziers, landbou wers en tuinlieden, weldra aan den arbeid kunnen gaan om den grond te bewerken. Deze menschen hebben anders in het laatste deel van den winter heelwat tegenspoed ge had door aanhoudende vorst en veel sneeuw, welke hun byv. het snoeien lang belette en hen toen tot werkeloosheid doemde. Wordt het nu mooi weer, dan komen ze handen te kort; dan hebben ze heelwat in te halen. Toch laat het zich aanzien dat we niet heel vroeg zullen profiteeren van versche groen ten van den kouden grond en dat lusthoven en parken wel wat later dan vorige jaren in orde zullen zyn. Daar kan niemand iets aan doenl Als bijzonderheid kan worden vermeld dat een koe, by den landbouwer O., te Alfen, gistermorgen drie levende kalveren ter wereld bracht. Te Woubrugge heerscht onder de jongeren, meest onder de schoolkinderen, en by sommige volwassenen do z. g. bof, eveneens komen gevallen van influenza voor. Gedurende de maand Februari 1895 werden op het telephoonkantoor te Koudekerk behandeld 136 telegrammen, name lijk 66 verzonden en 70 ontvangen. Gistermiddag om vier uren was te Amsterdam de hulp van de brandweer noodig by een zwaren binnenbrandSingel 168 by de Torensluis. Eenige stoomspuiten waren 6poedig ter plaatse, en kort na 't uitbreken van den brand vermoedeiyk ontstaan door het omvallen van een petroleumkachel gaf men water met vier slangen van de Yecht- waterleiding en een van de stoomspuit, zoo dat men het vuur binnen korten tyd mees ter was. De honderden nieuwsgierigen, dié van alle zyden kwamen toesnellen, zagen niet veel, daar de brand in het achterhuis woedde; enkele kamers brandden geheel uit. Het huis wordt bewoond door de familie Koster. De kinderen konden nog tydig door de goede hulp van het kindermeisje langs de trap naar buiten vluchten, maar aan de vrouw des huizes, die nog eenige oogenblikken boven bleef om te trachten effecten en geld te redden, werd deze uitgang versperd, daar de rook zoo dicht was, dat er niet meer aan te denken viel de kamer te verlaten. In min der dan geen tyd had de brandweer ladders tegen het huis geplaatst om mevrouw Koster te hulp te komen. Met een reddingslyn werd zy naar beneden gelaten. Op kranige wyze heeft de brandweer dit kunststuk volbracht. De heer Koster was uitstedig. Geldswaarden zyn door de vlammen niet verloren gegaan. Tegen vyf uren rukte de brandweer weder in. Door haar krachtig optreden heeft zy ernstiger ramp voorkomen. De commandant Meier leidde de werkzaamheden. „De Levende Brug." Men zal zich herinneren hoe een der „artiaten", die in dit veelbesproken drama do geruchtmakende leven de brug formeerden, zich in het begin van dit jaar te Dordtecht schuldig maakte aan diefstal met braak, ten nadeele van de Ge broeders Van Lier, die het stuk deden opvoe ren. De man, de 19 jarige B. Groenteman, geboren te Leiden, brak nl. tydens eene korte afwezigheid van den bureelist eene gesloten lade met een schaar open on eigende zich den inhoud toe, bestaande uit twee bank biljetten van ƒ25 en ƒ105 aan specie. Voor dit feit, en ook wegens diefstal van een demi-saison, ten nadeele van H. Althof, in Nov. 1894 te Amsterdam gepleegd, stond hy gisteren voor de rechtbank te Dordrecht terecht. Bekl. bekende don diefstal te Dor drecht volmondig, maar dien van de jas ontkende hy, hoewel hy in de instructie bekend had. Ey zeide bekend te hebben, om naar Amsterdam te worden gebracht en dan vry te komen. Het O, M. eischte tegen den bekl. een jaar gevangenisstraf. De Rotterdamsche rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan in het geschil tusschen de gemeente en do regenten van het Oudemannenhuis over het eigendomsrecht van dat gebouw. De rechtbank heeft regenten in het geiyk gestold en do gemeente veroor deeld binnen 8 dagen na de beteekening van het vonnis het gebouw te ontruimen en de sleutels ter beschikking van regenten to stellen. Het O. M. by de rechtbank te Middelburg eischte tegen B., die den fooienpot der bedienden van de sociëteit „Vergenoe ging" aldaar had gestolen, 2 jaren gevan genisstraf. By Amsterdam heeft gisteren in de Kinkerstraat een brand gewoed. De N.-Amstelsche brandweer heeft met een stoomspuit en twee Vechtwaterkranen gewerkt. Omstreeks kwart voor tweeën was men den brand meester. De bewoner, F. Bakenhus, was voor f 2000 verzekerd, doch had verzuimd by verhuizing zich te laten overschryven. Do bovenbewoners verkeeren in hetzelfde geval. Van de verwarring hebben behendige dieven gebruik gemaakt en van de voorkamer der tweede verdieping een salontafeltje en een tafelkleed gestolen; ook werd met geweld de linnenkast opengebroken, doch daaruit werd niets vermist. De rechtbank te Groningen heeft aan H. P. Hemmes, ontslagen hoofdinspecteur van politie aldaar, den eisch ontzegd om hem nog ruim f 2300 salaris uit te keeren. Door een tot nog toe onbekende oorzaak werd de woning, bewoond door G. Huisman en toebehoorende aan de Maatschappy van Weldadigheid te Frederiksoord, een prooi der vlammen. Het vuur, dat ia de schuur is ontstaan, greep zoo snel om zich heen, dat de bewoners, met achterlating van al hunne goederen, het brandende gebouw met levens gevaar moesten verlaten. Een koe, drie varkens, een geit en eenige kippen kwamen in de vlammen om. Alle roerende goederen waren tegen brandschade verzekerd. Door de politie wordt oen streng onderzoek ingesteld. Aan boord van het stoomschip „Armónie," varende tusschen Marseille en Konstantinopel, is een ernstig ongeluk gebeurd. Met dit schip werden o. m. 166 flesschon zwavelzuur en zoutzuur vervoerd, die op het dek opgesteld waren. By het omvaren van Kaap Matapan had hot schip met zeer zwaar weder te kampen. Ten gevolge van het slin geren, braken 97 der flesschen. De beide vloei stoffen verspreidden zich over het dek, waar van een dichte, verstikkendor ook oprees. Een der reizigers opende do deur van zyn but, de vloeistof stroomde naar binnen en na korten tyd was de ongelukkige gestikt. Een ander, die zeer treurige brandwonden had bekomen, stierf voor de aankomst te Konstantinopel. Bovendien werden nog vier personen gekwetst. 20) - Daar zal ik voor waken, zei Wilfred vol zelfvertrouwen. Ik zal hem nimmer van myn vinger nemen. Voor bedrog zal ik zelf waken, en mocht men hem my met geweld willen afhandig maken, dan moeten uw on zichtbare slaven my zien te beschermen. Op dit oogenblik trad de oppasser binnen, om majoor Measurby aan te dienen. Nu begint de eerste kamp om den ring, zei de jonge man op opgewekten toon. Janshah, ga in myn slaapkamer en wacht daar tot ik u roep! Janshah boog zwygend en deed wat hem bevolen werd. Nu zullen we eens zien, wie van ons beiden het slimst is: de majoor of ik, zei Dacre tot zichzelven. VII. Wcasurby's toorn. De majoor trad met een vrooiyke uitdruk king op het gelaat de kamer binnen. Hy was er ten volle van overtuigd, dat alles naar wensch zou afloopen. Hy keek eerst naar den ring aan Wilfreds hand, daarna naar het ge laat van den jongen man. Daar hy volleerd was in hot bestudeeren van het karakter van zyn medemenschen, beviel hem de uitdruk king, die op het gezicht van zyn gastheer lag, volstrekt niet; maar met groote tegenwoor digheid van geest ignoreerde by alles, behalve de zaak, die hem by Dacre bracht. Ge hebt den ring, zooals ik zie, zeide hy, terwyl hy, met goed nagebootste achte loosheid, plaats nam. Heeft het zaakje u veel moeite gekost? Neen! De toon, waarop Wilfred dit zei, was zóó dreigend, dat de majoor hot raadzaam achtte, er notitie van te nemeD, hetgeen hy dan ook met schynbare verbazing deed. Wat scheelt er aan, man? Is er iets mis? Ja zeker, er is heelwat mis. Measurby ried terstond, dat Wilfred het geheim van den ring kende. Zyn kans was voorbij; maar de majoor was er de man niet naar, om alles zonder slag of stoot op te geven. Hy hield zich dus in en beproefde, of een weinig diplomatie hem zou kunnen baten. Dat is jammer; maar misschien kan ik u helpen. Wilfred zweeg, maar keek zyn vyand met een blik vol minachting aan. Gy hebt geld noodig, nietwaar? vroeg Measurby. Uw crediteuren hebben het u lastig gemaakt; maar wees niet ongerust, Dacre: ik zal je een vermogen schenken. Als ge eerst in het bezit van den ring zyt, zeker? vroeg Wilfred met nadruk. Kom I dat heeft er niets mee te maken, antwoordde de majoor, terwyl hy de schou ders ophaalde. Ik zal u in ieder geval het geld geven. Ik heb u duizenden beloofd, als ge my den ring terugbezorgen kondet. Welnu, ik zie dat ge hem hebt. Geef hem my dus, en dan zal ik u geld genoeg geven om in het huwe- ïyksbootje te stappen en voor uw leven go- borgen te zyn. Ik twyfel niet aan uw goede bedoelingen, merkte Wilfred op, die volstrekt geen haast had, om do ontknooping al te spoedig te doen plaats grypenmaar ik heb geen lust, dezen ring weg te geven. Myn beste Dacre, zei de majoor, die zyn best deed om te glimlachen, ge zult dien ring toch niet aan zyn rechtmatigen eigenaar willen onthouden? O neen, zeker niet; maar gy, waarde majoor, zyt de eigenaar niet. Alle duivels, mynheer, wat durft ge zeggen l riep de majoor uit, terwyl hy van zyn stoel opsprong. Ik weet alles, majoor! Alles t wat alles? Alles omtrent den ring en de macht, die er in verborgen ligt. Lascelle heeft je zeker de noodige leu gens verteld. Neen. Meneer Lascelle heeft my niet veel verteld. Welnu, wie dan ook, zei de majoor; ik zie wel, dat men u een massa leugens op de mouw heeft gespeld. Zoo, ziet ge dat? riep Wilfred toornig uit. Deze ring is dan zeker een gewoon familie-juweel. JaweL Dat heb ik u gisteren reeds ver teld, zei de majoor onbeschaamd. Dat weet ik, en ik was dom genoeg, het te gelooven Ik ben niet gewoon, ,dat men aan myn oprechtheid twyfelt, Dacre. En ik vrees toch, dat het in dit geval noodig is, antwoordde Wilired, wien de comedie begon te vervelen. Laten wy deze scher mutseling staken, majoor! Ge zyt een eerste leugenaar. Wat bedoelt ge met dien scheldnaam? riep Measurby woedend, met doodsbleek gelaat. Houd u bedaard en biyf zitten. Ge be hoeft volstrekt niet op te vliegen, zei Wilfred, zoo kalm mogelyk. Ik geloof dat de tegenspoed uw hersens in de war heeft gemaakt. Maar ik heb geon tyd om met u te redeneeren. Geef my den ring; dan ga ik heon. Dat kunt gy zonder den ring doen. Dat weiger ik ten stelligste l En ik weiger ten stelligste, hem u te geven. Ge hebt my schandeiyk behandeld en my uw vyand in plaats van uw vriend gemaakt. Ge zult wel zoo vriendeiyk zyn, dit nader uit te leggen, meneer! Zeker 1 Gy hebt het een en ander om trent dezen ring gehoord van een Indiër, wien ge het leven gered hebt. Hy deelde u mede, dat degene, die den ring draagt, door een aantal vreemde omstandigheden, die my alle bekend zyn, een schat bezit van twintig millioen pond. Leugens! mompelde de majoor. Neen, het is de waarheid, en dit weet ge zeer goed. Toen ge dit te weten gekomen waart, hebt gy getracht don ring aan mynheer Lascelle te ontfutselen. Ge weet echter, dat gijzelf hem nimmer uit zyn banden zoudt krij gen, en poogde daarom uw doel te bereiken, door my als uw werktuig te gebruiken. O, ik weet nu, dat go my trachttet beet te nemen met uw zoogenaamde theorie van het Noodlot ik weet ook, hoe het kwam, dat ik dat adres zoo juist van pas moest hooren; ik weet nu al uwe kunstjes, majoor, maar ik heb er van geprofiteerd 1 De ring is iD myn bezit, maar gy zult hem nimmer krygon. Meneer Lascelle heeft hom my geschonken, en ik weet nu, welke macht er in verborgen ligt. Ziet ge hem wel aan myn vinger, majoor? Hy is van my en ik zal hem behouden. Ik, en niet gy, ben de drager van den ring van Brahma. Terwyl Wilfred dit zeide, veranderde het gelaat van Measurby, alsof hy een kameleon was. Eerst werd hy wit, toen rood, daarna bont en blauw van woede, en toen Wilfred zweeg, was zyn gelaat geel van teleurstel ling. Hy begreep dat zyn plan mislukt was; dat de gevolgen van zyn bedriegery op zyn eigen hoofd waren neergekomen, maar toch gaf hy den stryd nog niet op. Ge spreekt onzin, Dacre. Wie heeft er ooit van gehoord, dat men door een ring twintig millioen ryk zou kunnen worden? Gy zoowel als ik I En wy gelooven het beiden. Leugens t Niets dan leugensI mompelde Measurby, terwyl hy op zyn nagels beet, niets dan leugens van Lascelle. {Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1