ft To Maastricht is do officiëele mededeeling ontvangen, dat het bezosk van HH. MM. de Koninginnen aan die stad zal plaats hebben van 20 24 Mei. Het bezoek van H.H. M.M. de Koningin en de Koningin Regentes aan 's-Hertogen- bosch on Tilburg is vastgesteld op Woensdag en Donderdag 15 en 16 Mei a. 8. Door do gemeentebesturen van Loos- duinen en Monster is eveneens aan de Regeering verzocht maatregelen voor te ber< i1en om de zorg over do zeewering ia Zuid-Holland onder centraio leiding van het Ryk of van de Pro vincie te brengen, met het oog ook op het behoud van dio gemeenten. De heer F. G. SpreDger, luit.-kol. com mandant der schutterij te Middelburg, heoft eervol ontslag aangevraagd. In de Academie van Wetenschappen to Amsterdam werd gisteren uit do twaalf inge komen Latynsche verzen, dingende naar do gouden medaille uit het legaat Hoeufft, be kroond het gedicht van den hoor Joannes Pcxol, te Livorno. Te Brussel hooft do uitwisseling plaats gehad der akten van bekrachtiging der aldaar op 14 Febr. tusschen Nederland en Bolgiö gesloten additioneele overeenkomst, houdend© uitbreiding tot de Nederlandsche Koloniën van hot tusschen beido Staten op 31 Mti 1889 gesloten uitleveringsverdrag. Het stoomschip „Ardjoeno", van Rotter dam naar Batavia, passeerde 9 Maart Sagres; de ,Bellerophon", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 10 Maart van Liverpool; do „Prinses Amalia", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 10 Maart Kaap Carvoeiro; de „Prinses Sophie", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 10 Maart van Port-Said; do „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, arrivoerdo 10 Maart te Southampton; do „Veendam" ver trok 9 Maart van Nieuw York naar Rotterdam de „K liser", van Oost Afrika naar Ylissingen en Hamburg, vertrok 10 Maart van Marseille. De gewone audiëntie van don minister van oorlog zal op Donderdag den 14den Maart a. s niet plaats hebben. By koninklijk besluit is, mot ingang van 1 April a. s., aan don yker der maten en gewichten, chef van dienst, G. D. Sutherland te Hoorn, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uit 's Rijles dienst. Een pensioen van f 3384 verleend aan jhr. Dir. W. A. C. Do Jonge, laatstelijk lid van den Raad van State te 's Gravenhage. Een pensioen van 516 verleend aan B. J. Yan Mensch, laatstelijk commies 1ste kl. by 's Rijks belastingen te Hilvarenboek. Voor een weldadig doel. Een klucht is het, dat is zokerl En van de echte Duitsche soort, los, handig ineen gezet, onschuldig, oppervlakkig en vermakelijk. Wy hebben gelachen en z\Jll dus ontwapend. Criiiok op bet stuk als zoodanig zullon wy nu niet uiloefenon, de schryvers zeiven zullen ook wol overtuigd wozen dat lotterkundigo waarde in hun product niet gezocht moet worden. Maar een prettig speeloing is het ongetwijfeld, zoowel voor do artisten als voor do toeschouwers. Do inhoud is niet veol zaaks, maar hot onderwoip is jol g behandeld, het is een uit gewerkte Bmop", meer niet 1 De korte inhouds opgave, die Zatordagavond in hot „Leiasch Dagolad" gestaan heeft, is volkomen voldoendo, moer dan daar verteld wordt, gebeurt er in hot stuk niet. Als geheel is het my tegengevallen, dat moet ik bekennen. Na wat do Rotterdammers zeiven my verteld hadden over de uitgelozon dwaasheid van hun nieuwste stuk, waren myno verwachtiugOD, vertiouwende op hun goeden smaak, hoog gespannen; ik was bo- reid het nu oons superieur gek to vinden, maar dat was het niet. Om de meeste Duitsche kluchten of blyspelon bob ik moer gelachen dan hierom. Dat komt: dit gewrocht is to laag by don grond, to licht, te losjes opgevat. Er zit nu houlomaal niets in. Wat aan „fond" ontbreekt, wor.lt door herrie en luidruchtig heid, uoor drukko boweoglykhoid vergoed, on dio schadeloosstelling is zeer onvoldoende. Ik geloof niet, dat het stuk zich zal hand haven, mAar als aanvulsel van een repertoire is hot Z'-ker hooi good. Dan zyn do „Twco Wap ns" vry wat beter, maar daar beeft Kadulburg ook Blumontbal tot modewerkor (of andersom?) gehad en dio voert vry wat meer in zyn mars dan Von Schönthan, Aan „Twee Wapens" wensch ik a. s. Maandag een vollo zaal en voel succes too. Do schouw burg was nu ook goed bezet en het publiek stel le de grappen wtl op prijs. liet spel was best, trouwens voor do Rot terdammers zyn zulke stukken kinderwerk. Degrooto attractie was on get wy fold Brondgeoat. Een „Gig'ïl" op en top, zóó uit do „Fliegende B'üt ter" weggeloop en. Zyn spel was uitste kend, zyn kostuum, incluis hoedje en stok, zyn sproken, zyn loopen, handjes geven, alles was even dol. Yragon als: „Hoezoo bus?" en „Maar weot u w«l zekef dat u leeft, zag?" zullon zeker nog wel oens geciteerd worden. In 't algomoen dus: een vroolyke, jolige avond, maar te onbelangrijk om veel ovor to zrggen. v. B. Hn de Stcd. Wcrk&ar. itjn op$ea«aDoa DATUM. DAGEN. Yolw. peta. Kin (la ren. Tota&t 9 Mairt» Zovdfc# 6G 17 83 4 Maandag. 89 '22 111 5 Dinöüag 68 22 110 6 Wouusd&g. PC 23 119 7 Donderdag 98 23 121 Vriidag 99 25 117 0 Zaterdag. 87 i; 102 TJit de Rechtzaal. Yoor de Haagsche rechtbank word gisteren godoeltoiyk behandeld wegens afwezigheid van een der hoofdgetuigen de zaak van don geponsionneerden kapitein van het Oost- Indisch leger v. Y., beklaagd tusschen het tydsverloop van 1 Augustus 1892 en 2 April 1894 te '8-Gravenhage in zyne woning, uit een gesloten yzeren kist, in gebruik by zyn schoonmoeder, na hot slot van die kist te hebben doen verbreken, verschillende effecten to hebben weggenomen en zich toegeëigend. In den aanvang van de behandeling dezer zaak was er zulk een verbazend geloop in de boven de rechtzaal gelegen instructiekaraer, dat het eerste, misschien wel het bolangryk- ste, gedeelte van de verklaringen van de hoofdgetuige, de schoonmoeder, verloren ging. Voor zooverre na to gaan, kwamen haar verklaringen hierop neer. De bedoelde dame had haar zustr, dio in een hotel daar ter stedo gelogeerd wa3, in haro laatste levens dagen bygestaan en als geschenk, vóór haar sterven, van haar ontvangen een gesloten mandje, inhoudende ruim f 20,000 aan bank papier, waarvoor, namens de dame, onder scheidene effecten werden gekocht. Daar deze zaak zich voor een groot deel om do quaestie bewoog of het geschenk gegeven was aan do schoonmoeder voor haar alleen of ook voor haar dochter en schoonzoon, zy roods dadeiyk vermeld dat do schoonmoeder zeer beslist verklaarde, dat zij voor zich alleen het go- schenk ontvangen had. Na don dood van hare zuster ontving getuigo nog 17,000 florynon, welk geld met de effecten werd gesloten in een yzeren kistje. Mot voorbijgang van de intieme familie zaken, die in deze zaak werden medegedeeld, zy slechts geconstateerd dat de verhouding tusschon sctioonmoedor en schoonzoon veol te wenschon overliet, onder meer omdat de dame naar het oordeel van haar schoonzoon te veel onder don invloed was van een ge neesheer daar ter stedo. Het gevolg van die onaangenaamheden was, dat de schoonmoeder, die by haar schoonzoon in de Van Speyk straat aldaar inwoonde, besloot to vertrekken. Toen zy dit haar schoonzoon mededeelde, voegdo hy haar too: „goed, jy kunt gaan, maar je gold neem jo niet mee." Daarop volgden op 2 Augustus 1S94 weder onaangenaamheden, waarb|J de schoonzoon trachtte zich van de sleutels der brandkist meestor to maken en zells zyn schoonmoeder mishandelde, waarna dezo de woning verliet, met achterlating van do brandkist met eone waardo van ongeveer f 30,000. Zooals reeds vroeger werd mode- gedoeld, werd do brandkist opengebroken ge vonden en waren de effecten veidwenen. Do beklaagde gaf de volgondo lezing van do zaak. Onrniddellyk na hot sterven van zijn tanto in het hotel gekomen, kwam zyn schoon moeder hem to geinoet met ton portemonnaie, waarin by opening f 700 a f 800 aan bank papier was en f 1600 aan coupons on een gesloten mandje. Hein de portemonnaie voor houdende, zeide zy „dit is voor ray", en hem het mandje toonende „en aat is voor ons," waaruit vulgens beklaagdo bleek dat zyno tanto do offocteu in het mandje voor haro zuster en haro kinderen, dus ook voor be klaagde on zyno vrouw, had bestemd, het geen trouwens ook strookte met een hem vroegor door zyn tanto gedano toezegging, die haar zuster niet bost vertrouwde. Volgons beklaagde kwam het er dus eigenlijk op neer, dat zyn schoonmoeder hem on zyno vrouw bestolen had, on daarin scheen hy aanleiding govondon to htbuen, toen zyno schoonmoeder op 2 Augustus zyno woning verliet, het binnenste kistje te doen opan- brekon on zich het geld toe te eigenen, zonder zelfs aan zyno schoonmoeder nog oenigo ronte uit to koeren. Volgons beklaagde kon zy op rentebetaling goen aanspraak makon, omdat zy daarvan af=tand had gedaan cioor to be loven haro kinderen schadeloos to stellen voor de gemaakte onkosten door grooter te gaan wonen, om haar to huisvoston, aan welke belofto nog niot was voldaan. Eon on ander werd door de schoonmoeder, wier verhoor ongovoer twee uren duurde, ontkend, waarby zy bloef volhouden uit bandon van haar zuster het bewuste mandje te hebben ontvangen, toen dozo op haar sterf bed lug, met do woorden: „hier Carolina, dat is voor jou. Jan (beklaagde) en z(Jno vrouw hebben genoog om van te lovon." Grootendeels liep het verhoor over familie-aangelegenheden. Daaruit zy nog aangostipt dat beklaagdo be weerde dat zyn schoonmoeder 5 effecten zou bobben gerealiseerd tot een bedrag van onge veer f 4500, ten behoove van den bowusten doctor. Verdere begunstiging van dien genees- hoer wildo hy beletten. Do tweede getuige, dio op verzoek van bekl. effecten voor zyn schoonmoeder had gekocht, verklaarde dat bekl. by hem zyn beklag had gedaan, dat zyno tanto alles aan haar zuster, zffn schoon- xnosder, had gegevon en dat zyno vrouw n i o t s had gekregen, zelfs geen souvenir. Deze verklaring noemde bekl. onwaar. Hy had getuige verzocht voor hom effecten tekoopen en van dio erfenis quaestie niets gezegd. By den verderen loop van het getuigen verhoor dood hot O. M. beklaagdo opmerken, dat by, aangenomen dan dat het geld hom toebehoorde, daarvan aangifte had moeten doen voor do vermogensbelasting, waarop beklaagdo oen ongepast antwoord gaf. Zyno bewering, dat zyne overleden tant9 hem eenige belofte had gedaan, werd door niots gestaafd; wel bleek dat dio tante juist niot erg op bekl. gesteld was, terwyi de verhouding tusschen de twee zusters, oxcept enkele lastige buien van de zi ko, good was, zoodat daarmede de be wering van beklaagde verviel, dat zyne tante in onmin leefde met haar zustor. Belangryk was ook nog de verklaring van een getuige, de juffrouw uit het hotel, dat be klaagde, op haar verzoek aan den notaris P., om do sterfkamer in het hotel te verzegelen, haar had toegevoegd: „dat is niet noodig, want myn schoonmoeder heeft het mandje (waar het geld in was) gekregen. Tekenmale mengde de beklaagde zich in het verhoor, waarna hem door den president het zwygen werd opgelegd met de vraag, wie hier nu eigenlyk de zitting leidt. "Wanneer eone verklaring werd afgelegd, die beklaagde niet boviel, antwoordde hy steeds, den getuige in de rede vallende: „dat is onwaar." De meervermelde geneesheer vroeg, alvorens den eed als getuige af te leggen, of hy door het afleggen van dien eed ontslagen wordt van zyn beroepseed. De president antwoordde hierop dat be klaagde zich, wanneer hy daartos aanleiding vindt in de vragen, zich op zyn beroepseed beroepon kan. Dergelybe vragen kwamen intusschen niet voor. De geneesheer verklaarde het genoegen te hobben gehad do schoon mooier van be klaagdo van eone ziekte te genezen, waaraan zij 32 jaar lydonde is geweest. Van hare geldzaken wist hy niet; zy had nooit daar over met hem gesproken on alleen toon zy op den bowuston 2den Augustus by hem binnenvluchtte, enkel gezegd, wyzende op haar hals, dio oen paar sporen van mishan deling toonde: „do sleutels v. n myn brand kast heb ik bier by my." Van een byzonder intieme verhouding was geen sprake. Do dokter had onmiddellyk do hulp ing rjepen van een rechtsgeleerden raadsman en zich verder hoe genaamd niet met do zaak bemoeid. Desgevraagd antwoorddo do dokter dat be klaagde hem by zeer beleedigendon brief had verzocht voortaan zyno woning, v/aar, zooals men wcot, zijn schoonmooiei vertlyf hield, to vtrmyden, over welk belecdigend schryven do geneesheer zich nog beklaagd had by den officier van justitie. Do dienstbode, die des'flds by bekl. diende, gehoord, verklaarde dat do dokter in qmestie soms visites van oen uur en meer by do schoonmoeder van bekl, maakte, zóó lang, cat zelfs de koetsier wel eens vroeg of cokter ook bleef eten? Vooral in dtn laatsteu tyd gii.g do schoonmoeder van bekl. me rmalen •net don dokter uit ryden. [Deze was inuii idels roods verlrokk n on kou dus dezo verklaring niet weerleggen.] Een getuige A décharge, een vriend van bekl., deel Jo een verhaal mode, htm door zyn vriend gedaan op den sterfdag van de erfl latster. Toon had hij hem medegedeeld dut do tan o aan l»om, bekl., en zyno vrouw oon mandje mot geld had gegeven, terwyl zfjn schoonmoeder eene portemonnaie had gekregen, „daa,r nogal hooi wat inzat Vol gons dien getuige was do verhouding tusschen schoohm03uor en schoonzoon aanvankelyk zeer goed en zy was veranderd door het veelvuldig aan huls komen van don doktor in quaestie. Toon by voor do schoonmoeder zeer com- promiltoerendo modedeolingen deed, hom door bekl. verteld, viel de schoonmoeder hem op zeer heftige vvyzo in de redo met do woorden „leugenaar, fielt I" Uit de verdere verklaringen van dien ge luigo a décharge zou moeten blyken dat bekl. steeds over do brarokist ging on zyn schoon moeder alleen voor amusement do coupons knipto. Do echtgenoot e van dien getuige a décharge bevestigde aio verklaring en werd medo door do schoonmoeder van bekl. op heftig© wyzo in do redo gevallen. Hot verdere getuigenverhoor Iiop voor het grootste gedeelte over do verhouding tusschen schoonmoeder on schoonzoon. Eén der getui gen, die de erflaatster zoor goed gekend had, verklaarde nog meermalen gehoord to hebben dat deze bepaald voornemens was noch aan bekl. noch aan diens vrouw iets to geven, omdat zy togen hun huwelyk was geweest. Anderen verklaarden dat die verhouding later gewijzigd en verbeterd was, terwyl dio tusschen do zusters, do overledene en de schoonmoeder zóó slecht was, dat de erflaat ster haar zuster nog eenige uren voor haar dood zou vervloekt hobben. Het pynlykste oogenblik In dezo zitting was wel het verhoor van de echtgenoot© van beklaagdo, op haar eigen verlangen gehard. Zy verklaardo dat haar moeder haar, na het sterven van haar tante het bewuste mandje met geld toonende, had gezogd: „dat mandje is voor ons". Hoewel by haar huwelyk, op grond van godsdienstige bezwaren van haar tante, ge heel genegeerd, had die tante haar later, na oeno zorgvuldige ziekenverpleging, beloofd haar dit duizendvoudig te zullen vergoeden. Do sleutel van de brandkist was nu eens in het bezit van de moeder van getuige, dan in hot bezit van haar man. Hoe die ƒ4500 uit de brandkist verdwenen zyn, weet zy niet. De ontstane onaangename verhouding tusschen haar moeder en haar man schreef ook deze getuige toe aan do veelvuldige bezoeken van den in dezo zaak betrokken dokter. De renten van het kapitaal, dat op het Grootboek was geplaatst, waren door haar moeder aan ge tuige afgestaan. De sleutels van de brandkist waren verdwenen op den 2den Augustus, tegeiyk met het vertrek van haar moeder uit het huis van beklaagde. Het onderzoek in dezo zaak werd daarna geschorst tot Donderdag-namiddag te 2 uren. LEIDEN, 12 Blaart. Het voorstel tot invoering van een in ternationaal postzegel vindt bestryding op grond van zeer overwegende bezwaren, uit de muntregeling voortvloeiende. Alleen de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika en Luxem burg zyn er voor. Aan het „Nod. Tijdschrift voor Genees kunde" wordt medegedeeld, dat de lioog- leeraren in de verloskunde Halbortsma en Treub zyn uitgenoodigd als rapporteurs op te troden op het internationaal congres van verloskunde, enz., dat in September 1896 te Genève zal gehouden worden. Gedurende do maand September a. s. zullen in do nabyheiJ van Assen, Breda, 's-Hortogenbosch, Amersfoort, Borgen op-Zoom en Arnhem veldoefer.ingen door de regimenten infanterie worden gehoudon. Gisteren werden 12 korporaals-titulair van de instructie-battery te Arnhem overge plaatst als korporaal-effectief by de regimenten veld-artillerio. Hare Majesteit de Koningin-Regentes heefc voor de aanstaande bloemententoon stelling te Haarlem een gouden medaille met do beeltenis van Haro Majesteit de Koningin beschikbaar gesteld. II-t hoofdbestuur heeft bepaald, dat deze medaille zal worden toege kend aan diengene der inzenders, die het meest heeft bygedragen tot het welslagen der tentoonstelling. TWEEDE KABIER. By do hedennamiddag door do Tweede Kamfr voortgezette beraadslaging over het derde kan tongerecht te Rotterdam werd een door den heer A. Smit ingediende motio aangenomen met 41 tegen 27 stemmen, tengevolge waar van de verdere behandeling van het ontwerp van een derde kantongerecht werd geschorst. Do beraadslaging over de Gewerenwet is aangevangen. Da heer Do Ras bestreed dio, wegens onzekerheid dat het nieuwe geweer voor ge- ruimen tijd voldoende zal zyn. UurgerUfte Stand. ZOF.TK11W00DK. Gcboron: Aart Abraham, Z. van A. J. I.cget en M. De Lange. Maria Christina, D. van II. J. Valk en W. B. Driebergen. Overleden: Maria Van Leeuwen, echtgenoot© van W. Klijn, 55 j. C. Onderwater Z. 18 j. Jaap Eilen tc Amsterdam oil to Haarlem. Gistermiddag to 1 uur 58 bracht do sneltrein uit Arnhem een vermaard personage biunen Amsterdam, en wel Jaap EJeD, don beroemden sportman, don bekenden pryswinner, den wereldkampioen op de schaats. Do redactie van do „Tel." wachtte „Jaap" op, toen hy kwam. Daar stoomde de trein binnen en Jaap stapte uit, nog dez-lfde van vóór zijn vertrek, oven kalm, boscheiien en aangenaam. Na eenig overleg omtrent het verzonden naar Haarlem van do medegebrachte medailles, den beker, den lauwerkrans, enz., enz., werd de wog naar „Kras" ingeslagen, om daar krachten op te doen voor do vei moeienisseri der laatste dagon. Een drietal kennissen, die hem ook opge wacht haddon, ^iDgcn mee. Onder het nuttigen van wat „Kras" tegen honger en dorst weet op to disschen, was Jaap wel zoo vriendolyk het een en andor te ver tellen. Do ontvangst in Hamar was erg pleizierig geweest, ovenals bot verblyf aldaar. Vaak werd er deelgenomen aan partytjes van do inwoners van Hamar en menig avondje werd gcnoeglyk in don huiselyken kring door gebracht. Ook de verhoudiog tusschen Edun en zyne aanstaande tegenstanders op de schaats was zeer welwillend en vriendschappelyk. Het trainen ging goed; het ys was mooi. De temperatuur was echter wel wat hooi laag, vaak 35° Celsius onder nul. Ook viel er heel veel sneeuw. De Noren hebben zich wat niet uit het oog verloren moot worden en wat de over winningen van onzen kranigen landgenoot to mooier maakt kunnen trainen van af October. Eden daarentegen vertrok pas 11 Januari uit Nederland en kwam eerst don veertienden to Hamar. Do dagen van do races brachten geene ver andering in de welwillende verhouding, zelfs niot toen Eden do wedstrijden stuk voorstuk won. Het volk alleen toonde nu en dau zyn ontevredenheid ovor do nederlaag hunner land genooton, door het roopen van „nérman", d. w. z. „weg mot Eden." Het meer ontwikkelde publiek echter en do medèryders zelf dio van hun neder laag van to voren reeds overtuigd waren toonden niet don minsten nayver en waren zoer enthusiast. Met een zestal Hollanders keerde Jaap een zeer aangenamen indruk medenemende naar Holland terug en kwam Zondag-avond te Arnhem a3n. De ontvangst daar was zeer harteiyk en Jaap was zeer ingenomen met de hem bewe zen eer en de hem bereide ontvangst. Jaap vindt al die drukte heel aardig, ofschoon hy er wel wat verlegen onder werd. Na zjjn bezoek aan Haarlem zal hy naar Arnhem terugkeeren, om zich aan,zyne zaak, den rywielhandel „Jaap Eden en Grund", te wyden. Do volgende week hoopt hy zyn vader, die te Groningen woont Groningen is ook de geboorteplaats van Jaap te bezoeken. Verder deelde Jaap medo dat hy van plan is dezen zomer uit te komen op het rijwiel; bijzonderheden kon bij echter niet meedeelen. In den avond vertrok hy naar Haarlem. „Oud en jong, arm en ryk", zooals de heer Barnaert, voorzitter van den Nederlandschen Schaatsenryders-Bond, zeide, heeft aldaar aan Jaap Eden's ontvangst deelgenomen. Duizen len en duizenden raenschen stonden in een dikken nevel gehuld.het oogenblik af te wachten, dat de trein uit Amsterdam het station binnen zou stoomen. Met zyne gewoon kalm het „Hbl." zou haast zeggen onverschillig gezicht stapte Jaap de wachtkamer in, waar hy door do afge vaardigden van de verschillende sportvtreeni- gingen hartelyk ontvangen werd. De vrienden drukten hem de hand, anderen ju chtcn en hieven een welgemeend hoezee aan. Dit waren de eerste welkomstgroeten in zyno oud« woonplaats. Jhr. W. Pb. Teding van Berkhout ti«d naar voren, om den wereldkampioen het eerste woord van welkom toe te spreken namens de „IJsclub Haarlem en Omstreken." Spr. herinnerde aan do belangstelling, waar mede de vaderlanders Jaaps pogingen in Hamar, om de eer van Nederland hoog te houden, gevolgd hadden. Als nummer óón is hy uit het strydperk getreden, en daarvoor verdient hy den dank van allen, die het goed met do sport meenen. Als bewys van hulde, sympathie en dankbaarheid bood spr. Eden een lauwerkrans aan. Nadat men nog eenige oogenblikken in do wachtkamer vertoefd had en de eerewyn rond gediend was, begaf men zich naar buiten, waar de rytuigen gereed stonden om Jaap naar „De Vereeniging" te brengen. Uit dui zenden monden klonk een geestdriftig „hoezee", allen jubelden en juichten, om bier mede den wereldkampioen te huldigen. Een koning of keizer had geen warmer ontvangst kunnen bereid worden. De stoet, door eene ontzaglyk groote menigte omstuwd, zette zich in beweging. Eerst kwam do muziek van 't 7de regiment, die er lustig op los speelde. Daarna een commissierytuig en vervolgens een landauer, met vier paarden bespannen, waarin de popu laire kampioen gezeten was met den voorzitter van den Schaatsenryciersbond. Vervolgens de rytuigen met de afgevaardigden der sportver- eenigingen. Van de Amsterdamsche IJsclub" waren aanwezig de hoeren Van Son en Marchand, van den „Nederlandschen Scbaat senrydersbond", behalve den heer Barnaert de heeren Kehrer en Hofman, van de Amster darosche Sportclub" de heer C. A. A. Dudok de Wit, enz. Achter de rytuigen hadden zich de vereenigingen geschaard met hare vaandels, o. a. de wielrydersvereemging „De Kettinggan- gers", de „Haarlemsche Footeall-Club", de „Roei enZeilvereeniging Het Spaarne", „Kracht door Oefening", de kegelclub „De Groote Vauxhall", do vrijwilligers in den wapen- handel, enz., do meesten in rytuigen gezeten. Aan do noodige lampions en transparanten met toepasselijke opschriften als: „Huldeaan Jaap Eden" en „Leve Jaap" ontbrak het niet. Het was eon ware zegetocht, en overal, waar de stoet langs kwam, liet het publiek zich niet onbetuigd door hoezee geroep, het zwaaien met hoeden en petten, den kampioen te huldigen. Het was juist pauze toen men de concert zaal van „De Vereeniging" bereikt had. Geen plaats was hier onbezet. De élite van Haarlem was hier tegenwoor ig om van „de blyde inkomste" van Jaap getuige te zyn. Het tooneel was met bloemen en groen versierd en verschillende pryzen, door Jaap behaald, waren tentoongesteld, o. a. de zilveren beker, geschonken door don koning van Zweden. Onder do autoriteiten merkte men op den heer Boree), burgemeester van Haarlem, den wet houder De Breuk, de Kamerloden De Kanter, Lieftinck e. a., die allen Eden complimenteerden, toen hy na een stormachtig gejuich van het publiek en de noodige fanfares de zaal was binnengetreden. Hier heette de heer Barnaert, voorzitter van den Bond, Jaap welkom. Hy merkto op, dat wel velen beweerden dat de kampioen over het paard werd getild met zulk o n ont vangst, maar men vergete niet, dat vroeger ook do Grieken en Romeinen hu.no helden met eerbewyzen overlaadden. Eeu elk juicht nu Jaap toe, een elk waardeert nu wat de Bond voor do Nederlandse e port doet. Toen voor oenigo jaren de HolUn t-rs van allo kanten klop kregen en men tot mo deloos heid verviel, verhief zich e n st-r. Die ster was Jaap Eden, die nu t«-n tweeden male als wereld-kampioen uit he' etry ip rk is ge treden. Uit dankbaarheid overhan igde spr. Jaap namens de diverse sportvereeriigingen een gouden chronograaf, en deelde mede, dat het H. M. de Koningin behaagd had Eden een zilveren medaille te schenken. Stormachtig gejuich, handgeklap en toejuichingen volgden, en nadat de heer Barnaert met een „leve Jaap Eden" besloten had, werd het volkslied gespeeld, dapper door een ieder mede zongen. Daarop waren de afgevaardigden der ver eenigingen aan het woord. De he?r J. A. Leupen van „De Kettinggangers" herinnerde er aan ho9 dikwyls Eden de eer der clnb opgehouden heeft, en overhandigde hem een krans, evenals de afgevaardigden van de „Haarlemsche Football-Club", de kegel clubs „Hard gaat ie" en „De Vaaxhall", terwyl ook do rywielfabriek „Do Hinde", te Amsterdam, een krans gezonden had. De beer WilJem Muiier sprak nog als oud voorzitter V3n de „Internationale Schaatsenrijders-Unie", de heer Kehrer uit Amsterdam namens de IJsclub: hy bracht hulde aan Haarlem. De heer Dudok de Wit bracht een woord van lof aan de regelingscommissie en in 't byzonder aan haar voorzitter, den populairen heer Koolhoven, terwijl hy verder in herinnering bracht hof

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2