N°. 10751. A". 1895. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. P euilleton. DE TOO VERRUIG. Maandag; 11 Maart. LEIDSCÏÏ DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. 1.10. Franco por postn 1-40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DlAt AD VERTEN TIEN Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel moer 0.17{. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Tweede Blad, Leiden, 9 Maart» Door de vereenigde kerkeraadsleden en ge machtigden der Ned.-Herv. gemeente alhier zyn gisteravond de volgende drietallen ge formeerd Voor de vacature-SegersDr. F E. Daubanton, te Amsterdamds. H. G. Van Endt, te Woerden, en ds. K. W. Vethabo, te Overscbie. Voor de vacature Gunning: Ds. G. Van Herwaarden, te Delft; ds. H. H. Barger, te Bloemennaal, en ds. J. P Eringa, te Oostwold. By deze volgorde is in acht genomen het aantal stemmen, dat ieder op zich vereenigde. Het Kinker Genootschap te Luik, gesticht tot ontw kkeling van het Neder- landsche element in het Walenland, heeft by acclamatie tot eerelid benoemd prof. dr. Jan Ten Brink, te Leiden. De Ambachtsschool alhier heeft weder de inscbry ving voor nieuwe leerlingen geopend Op die school bestaat de gelegenheid om jongelieden op te leiden tot bekwame timmer lieden, meubelmakers, smeden, huissmeden, machinebankwerkers, vuurwerkers en huis schilders. Het onderwye omvat: het lyn-, bouw- en werktuigkundig teekenen; het handteekenen de kennis vau het stoomwerktuig, de kennis der materialen; het timmeren en draaien; het meubelmaken, boetseeren, houtsny.ien en draaien; het huhsmeden, het machine-bank werken, het vuursmeden; het verven, het schilderen van hout en marmersoorten en het pensoelschry ven. Voor aan-taande steenhouwers bestaat ge legenheid het teekenonderwys te volgen, in hoofdzaak het ornament- n het letterteek^nen. Teeken behoeften, gereedschappen, mate rialen en een mo jolwerbidel worden den leer lingen kosteloos verstrekt. De cursus Guur drie jaren. Gedurende dien tyd is voor de leerlingen, in de gemeente Leiden woonachtig, htt bezoek aan de avondschool van het Genootschap „Mathesis Sciential urn Genitrix" verplichtend. De leerlingbn uit an tore gemeenten kunnen door het bestuur van die verplichting vryge- steld worden. Het schoolgeld bedraagt (naar de gogo°d beid der ouders) 20, 10, 5 en 2.50 per jaar, met dien verstande, dat zoons van handwerkslieden de Ambachtsschool en tevens de Avondschool bezoeken te zamen voor 5. Voor tweo of meer zoons uit hetzelfde gezin wordt voor ieder slechts */4 van het schoolgeld betaald. De inschryving is geopend tot 15 Maart, eiken werkdag van 10 2 uren, in de school aan den Haagweg, buiten de voormalige Wiite Poort. De Engelsche bladen, meldende dat de heer Kes de betrekking van directeur van het Sehotsche orkest heeft aangenomen, deelen daarby mede, dat hy oaarmede zich verbon den heeft in de eerstvolgende twee winters telk ns gedurende zestien weken de concerten in Glasgow, Edinburgh en andere steden van Schotland te leiden. Te Amsterdam worden als opvolger van Kes als directeur van het orkest van het Concertgebouw aldaar genoemd de heeren Viotta, Mannstadt en Gottfried Mann. By de aanbesteding van den bouw van een duboel woonhuis te Stompwyk, voorden heer J. Abel aldaar, onder directie van den bouwkundige P. C. De*sing, te 's-Gravenhage, zyn ingekomen de volgende inscbry vingen H. J. Smit voor ƒ8715.10, W. Oiynoek 8675.85, J. v. Tilburg ƒ8538, W. Volbregt ƒ8500, W. Knyber ƒ8273 en J. Romeyn ƒ8180. Het werk is gegund aan den laagsten in sehryver, den heer J. Romeyn, te Voorschoten. Men schryft uit Alfen aan den Ryn aan de „N. R. C.": Het onderwys in hand- en rechtrfynis- teekenen, rekenen, vormleer en natuurkennis, dat alhier vanwege het Nutsdepartement gratis of tegen eene heel kleine vergoeding wordt uegeven aan ambachUleerlingen, wordt steeds meer op prys gesteld. In den afgeloopen wintercursus werd de school, waaraan 6 onderwyzers zyn verbonden, bezocht door 55 leerlingen uit Alfen, Aarlan- derveen en Ouoshoorn, ja zelfs door een paar uit Woubrugge. De openbare les en tentoon- .-telling in het Nutsgeopuw toonden hoe nutfig do jongens in de avonduren zyn bezig geweest. Naar wy vernemen, is in een te 'o Gra- venhage gehoucen vergadering van het Hoofd bestuur van den Bond „Maatschappelyk Be lang" in beginsel besloten tot het voorstellen van oen hervorming van den Bond in dien zin, dat de afdeelingen zich naar eigen goed vinden op den meest zelfstandigen voet kunnen inrichten. De Bond, onoer een centraal-bestuur, zal dan bestaan uit afdeelingen, die als ver- eeniging lid zyn van den Bond. Het zwaartepunt van beheer wordt echter door de nieuw-voorgenomen regeling overge bracht naar de afdeelingen, die daardoor be voegdheid erlangen op eigen initiatief te han delen, waardoor zy zich ook tot handelsver- ee.iiging kunnen inrichten. Te 's Gravenhage is door het bestuur der Vereeniging tot christ. verzorging van krank zinnigen aanbesteed: hot bouwen van een ad ministratiegebouw, 4 paviljoens voor krankzin nigen en een woning voor den geneesheer- directeur op het landgoed „Blo9mendaal", onder Loosduinen. Van de 22 biljetten was het minst dat van H. Timmer, te Meppel, voor 132,730, aan wien de uitvoering is gegund. In het laatste nummer van het „Gtïllus treed Zendingsblad," orgaan van het „Java- Comité" te Amsterdam, wordt medrgeJeeld, dat het centraal comité voor de opricnting en de instandhouding van het seminarie naby Batavia in 1894 heeft ontvangen de som van ƒ3992.58. Door den minister van oorlog is de kapi tein jhr. J. H. Van Asch van Wyck, van het lste rog. veld-artillerie, ter vervanging van den kapitein A. W. De Jonge van der Halen, van het 2de reg veld-aiMlerie, aangewezen tot plaatsvervangend directeur van het remonte- depot te Millingen. Thans is beplaald dat Hare Majesteiten de Koninginnen in de tweede helft der maand Mei a. s. een bezoek zullen brengen aan de provincie Noord Brabant en daarna aan de provincie Limburg. Hare Maj -steit de Regentes heeft voor het aanbod van de te Vucht gt-legen villa van den burgemeester van 's-Hertogenbosch be leefd doen bedanken. De Koninginnen zullen tydens Haar bezoek alleen by dag te 's Hertogenbosch verblyven en tevens een kort bezoek brengen aan de stad Tilburg. De beer Alpherts, die in de plaats van wylen den heer Haitink aan het hoofd is gesteld van het technisch bureau by het depar tement van koloniön, is een jeugdig ingenieur van 32 jarigen leeftyd. Het andere personeel, reeds by dat bureau werkzaam, is thans opgenomen by het kader der ambtenaren van het ministerie van kolo niën, waardoor zy aanspraak krygen op pensioen. Mr. Alphons van Ryckevorsel, te Bokstel, is benoemd tot intendant der staatsbosschen in Noord Brabant, door welke benoeming hy belast is geworden met het technisch beheer der staatsbossi hen. -De R K Kiesvereenigingen in het district Gouda hebben besloten by de herstemming voor de Provinciale Staten den candidaat der anti-revolutionnairen te steunen. De heer Th. Van Uye Pi?teTse, te Vlis 8ingen, sedert 1 October 1878 lid van de Pro vinciale Staten van Zeeland, wenscht by de eerste periodieke verkiezingen niet meer in aanmerking te komen. De „Frankfurter Zeitung" bevat een bericht, dat ook voor Nederland van groot belang is. De correspondent van dit blad te Milaan meldt dat do Eri^elscho regeering niet voor nemei>s is de overeenkomst te hernieuwen, welke tusschen Engel .nd en Italië is gesloten betreffende het verzenden der mail uit Oost- Indië over Brindisi. De Engelsche regeering zegt de coi respondent heeft besloten om, zoodra de overeenkomst met Italië afloopt, de mail over Konstantinopel en Woenen te verzenden. Naar het „H. Dagblad" verneemt, zal generaal Vetter, na ingang van zyn verlof 15 Maart eenigen tyd do gast wez*-n van den Gouverneur-Generaal; 27 M tart ot 3 April vertrekt hy naar Europa. Te Gei.ua veilaat hy de mailboot, om een tocht van vier weken door Italië en waarscnynlyk ook door een deel van Zwitserland te maken. Tegen of in 't begin van Juoi wordt hy hier te lande verwacht. De Commissie van Rapporteurs uit de Tweede Kamer voor het wetsontwerp tot aanvulling en verhooging van het IXde Hoofd stuk der S aatsbegrooting voor 1895 (Verbe tering van den Dommel) heeft eindverslag uitgebracht en is van oordeel, dat door de gewisselde schrifturen do op nbaro beraad slaging over het voorstel genoegzaam is voor bereid. Te Enschedee is overleden de heer C. C. Schlencker, arrondissemen's schoolopziener en oud-leeraar aan de Nederlandsche school voor Nyverheid en Handel en aan de vroegere Twentsche Industrie- en Handelsschool. Er werd vroeger gemeld, dat dr. Bonne van Dyken, leeraar aan de H. B.-S. to Veend3m, door B. en Ws. was voorgedragen voor eervol ontslag. In do jong&te Raadszitting is dit eervol ontslag mot algemeene stemmen verleend. Uit een adres, door den heer Bonne van Dyk n iy den Raad ingediend, blykt, dat hy heeft gnweigerd te voldoen aan den eisch van B. en Ws., om terug te trekken de bewering, dat by den laatsten overgang van leerhngen zaken zyn gebeurd, welke niet hadden moeten plaats hebben. Hem werd intusschen de ge- leg nheid niet gegeven de juistheid zyner be wering te staven, daar B. en Ws. het advies van de commissie van toezicht in deze afdoende achtten. Hy verzocht den Raad alsnog in de gelegenheid te worden gesteld de grieven te doen kennen voor 't geval uit het voorstel van B. en Ws., te zynen opzichte gedaan, voor hem ongunstige gevolgen mochten voortvloeien. Daar do Raad het ontslag met algemeene stemmen eervol had veneend, meende men dat er geen termen bestonden om nader op het adres in te gaan. Het stoomschip „Obdam" arriveerde 8 Maart van Nieuw York te Amsterdam; de „Werkendam", van Rotterdam naar Nieuw York, passeerde 7 Maart Lizard de „Zaandam' vertrok 7 Maart van Nieuw-York naar Rotterdam. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 12 dezer niet plaats hebben. By koninklijk besluit is de heer A. Milders, te Rotterdam, benoemd tot ridder in de orde van den N-durlandschen Leeuw. Eervol ontslagen, op hun verzoek: dr Th. H. Mac Gillaviy, hoogleeraar aan de Ryks universiteit te Leiden, met 1 April a. s., als lid van de commissie van toezicht op de Rykslandbonwproefstations; A. Tückermann als oifi ïer van gez. 2de kl. by do zeemacht met 11 dezer, en met dien datum benoemd tot officier van gez. 2de kl. by de zeemacht A. W. Yan der Velde, arts. Goedgekeurd dat R. M. Van don Berg van Saparoea, burgemeester van Vreeswyk, is benoemd tot secretaris dier gemeente. G e m.engd Nieuws, De hoofduitslag van den kegel- wedstryd, uitgeschreven door de Kegelclub „Hard gaat-ie", te Haarlem, gehouden van 17 Fobr. tot 7 Maart, is als volgt: Van den corpswedstrydlote pr „Door oefening Sterk", Amsterdam, 239, 2de pr. „Ewalda", Arast., 236, 3de pr. „Links in die Gasse", Amst., 226, 4de pr. „B. A. L", Alkmaar, 217, 5de pr. „A. T. G. V.", Amsterdam, 207, 6de pr. „Koekoek", Amst., 204, 7de pr. „'s Gravenhage", 's-Gravenhage, 202 houten. Eereprys: N. Ernsting van „Koe koek", te Amsterdam, mot 71 bouten. Van den peisoneelen wodstryd: lste pr. Van Lith, Amsterdam, 73; 2 Je pr. Griinemanu, Haarlem, 70; 3de pr. De Brüne Groeneveldt, Leiden, 694ie pr. Ravenswaai, Rotterdam, 68; 5de pr. Fucke, Amsterdam, 67; 6de pr. K. H. Lohbeck, Amsterdam, 67; 7de pr. J. J. H. Fischer, Amsterdam, 65 houten. In een hofje aan den Z-Buit.n- singel te 's-Gravenhage sneed, by afwezigheid der moeder, een kleine jongen zich een vinger byna geheel af Hy wilde een stok snyden en het mes glo d uit. De oudste inwoner van Rotter dam, mfj. M. Tam, is in den ouderdom van 101 jaar overleden. Een honderdtal agenten van het Amsterdamsche politiecorps staat op de ziekenljjst. Een gevaarly ke inbreker iste Rotterdam onschadelyk gemaakt. De beruchte Miserius, kellner van beroep, is door de recht bank aldaar veroordeeld tot zes jaren gevange nisstraf, wegens den diefstal, in den afgeloopen zomer ten huize van den heer Drost in de Diergaande laan gepleegd. Zyn medeplichtige kreeg vyf jaren. Van do beide personen, die als helers der gestolen goederen terechtstonden, werd er een vrijgesproken en de ander tot een jaar zitten veroordeeld. Miserius is de persoon, die uit het huis van arrest wist te ontsnappen, toen by voor den rechter commissaris in verhoor zou worden genomen. Hy had toen na zyne ontsnapping iemand te Delft voor een rywiel opgelicht en was daarmede naar Antwerpen gereden waar hy de liets verkoi-ht. Later te Rotterdam teruggekeerd, omdat hy te Antwerpen ni taan den kost wist te komen, had hy zich eenigo dagen schuil weten te houden, maar werd ten slofte opnieuw gearresteerd. Voor d-» oplichting van het rywiel beeft hfj nog zes maanden gekregen. Verleden Zaterdag deed zich in oe gemeente Soest. een geval voor van be- smettolyko Keelziekte. Dadelyk werd door den geneesheer naar Dordrecht geseind om bloed- serum ter inspuiting. Zondag-morgen had deze bewerking plaats. De uiiwerkn g was verras send. De knaap, eie vry ernstig was aangetast, gevoelde zich zeer spoedig veel beter, en is thans nagenoeg hersteld. Hot scbynt een uit stekend geneesmiddel te zyn, maar duur, want eene hoeveelheid van 9 kub. centimeter, ge noeg voor ééne inspuiting, kost 9. De Friesche boeren kunnen reeds bemerken, dat de kooplieden hoop koesteren de Belgische grenzen spoedig weer voor den invoer van Nederlandsen vee heropend te zien. Jn de laatste dagen zyn toch verscheidene kalf koeien tegen 130 a 140 per stuk aangekocht. De kooplieden verzonden ze meest naar Zwolle, om ze op de veemarkt aldaar ten verkoop aan te bieden. Op uie markt doen vooral Belgische kooplieden hunne inkoopen. Een ingezetene van Pu r merend, die door een hevigen schrik negen jaren ge leden het spraakvermogen verloor, is door oordeelkundige behandeling van twee Amster damsche geneeskundigen zoo goed als hersteld, en kan thans, als vóór negen jaren, zyno gedachten weer in woorden uitdrukken. 10) Gy -kunt niet nalaten over de zaak te lachen, zei de grysaard onverstoorbaar, - en toch verzeker ik u, dat het de waarheid is. Do waarheid is wonderlykor dan verdichting. Niet wonderiyker dan deze bladzyde uit de Duizend-en-één Nacht, antwoordde Wilfred op ernstigen toon. lk ben u volkomen vreemd en kom ongenood uw huis binnen. In plaats dat ge my de deur wyst, stelt ge voor een vermogen te schenken aan een indringer. Hot schynt my toe, dat ik in wakenden toestand ben, maar toch valt het my moeiiyk dit. te geloovon. Ik zou u wel vreemder dingen kunnen vertellen dan dit avontuur en zal dat mi3 echion doen, als het my mocht goed dunken. Zeg my intusschen, hoe gy hier gekomen zyt. Wilfred had er geen bezwaar in, hem alles te vertellen, maar hy noemde den majoor niet, omdat hy het beter oordeelde, zo^ .;einig mogelyk over zicbzelven en zyn omgeving mee to deelen. Ik was in gesprek met een myner ken nissen, zei hy, en wy begonnen te dispu teoren over het Noodlot. Hij vertelde my hst een en ander van de Oostersche gewoonten, om iets wat bloot by toeval gezegd wordt, voor oen orakel te houden. Dit beviel my zóó, dat ik my voornam, te handelen naar de eerste de boste opmerking, die ik mocht hooren. Nu gebburde bet, dat ik twee mannen, in een ernstig gesprek gewikkeld, voorbygiDg en ik. den een hoorde zeggen„Ge zult het in Dummer 49, ICarpstreet, Soho, vinden." Deze opmerking trof my; ik zocht de straat op, vond de deur van dit huis open en kwam daarom binnen. Hoe was ook weer die opmerking? vroeg Lascelle, terwyi hy eenigszins gejaagd oprees. „Ge zult het vinden in nummer 49, Karpstreet, Soho," herhaalde Wilfred, die er zich ietwat over verheugde, dat hy zyn gast heer ook eens verbaasd had. Het is zonderling I mompelde deze, het voorhoofd fronsende. Ik begryp niet, waarom iemand dit gezegd zou hebben. Ik ben on bekend in deze stad. Niemand weet, hoe het er hier uitziet en wie hier woont. Meneer, zei hy tot Wiltred, terwyl hy hem doordringend aanzag, ge weet meer dan ge tot nu toe gezegd hebt. Op myn woord, ik weet niets meer! antwoordde Wilfred gebelgd. Wat wensebt ge van my vroeg Lascelle, zonder eonig verband met hetgeen vooraf gebeurd was. Nietsl Nietsl riep Lascelle verwonderd uit. Waarom zyt ge dan hier gekomen? Zooals ik u zeide, geheel by toeval, antwoordde Wilfred, die zich gekwetst ge voelde door deze vragen. Als ge hieraan twyfelt, ga ik heen. NeeD, neen, blyf zitten! zei Lascelle, op meekenden toon. Wees niet zoo haastig, meneer Dacre. Als men oud is, is men van zelf achterdochtig. Laat my een oogonblik nadenkenl Hy woelde met de vingers door zyn baard en begon in zicbzelven te mompelen, terwyl Wilfred, ten hoogste verwouderd over zyn vreemd gedrag, iu stilte bleef rooken. Zou het werkelyk het noodlot zyn? mom pelde de grysaard. - Het noodlot of een be redeneerd plan? Neenl lk geloof, dat hy de waarheid spreekt; maar wie zou myn adres weten? Enfin, morgen zal ik het weten. Als. Wei, meneer Lascelle, viel Wilfred hem in de rede, wien dit gemompel begon te ver velen, ik heb u medegedeeld, wat ik wist; nu zou ik gaarne uw geschiedenis hooren. Zyt ge een millionnair, die zich de weelde ver oorlooft een romantisch leven te leiden, een Indisch vorst, die naar Engeland verbannen is, Haroun-al Raschid m levenden lyve, of wat zyt ge anders? Wat is uw opinie? vroeg Lascelle glim lachend. Och, ik houd er geen opinio op na, ant woordde Wilfred, terwyl hy de schouders ophaalde. Een figuur uit de Duizend en één- Nacht, veronderstel ik. Te oordeelen naar dit Oostersche paradys m het hartje van LondeD, moet ge den ring van Salomo bezitten en macht hebben over de Djinns. Zeg my wie ge zyt. Dit is niet Londen, maar Bagdad, en ik vertoef in een romantische sfeer. Verzadig myn verbeeldingskracht met wonderen, Haroun, en ik zal ze alle gelooven. Uw opvatting is niet onaardig, zei Las celle, glimlachend, maar voorloopig zal lk u myn geschiedenis nog niet verhalen. Mis schien morgenavond. O, ge denkt dus, dat ik morgen terugkom? Zeker I Als ge er niets op tegen hebt. Natuurlyk niet! Hot leven is zóó ver velend en prozaïsch, dat my zoo'n romantische ontmoeting als deze alleraangenaamst is. Ik veronderstel, dat ge een ezcentnek millionnair zyt, die zich wenscht te amuseeren met dit avontuur. Wat mij betreft, ik vind onze ont moeting wairlyk verraakelyk, en als ik ryk was, zou ik misschien evenals gy gedaan hebben. Iedereen kan de romantische tafereelen uit Dumas niet laten opvoeren. Als ge ryk waart, zoudt go dan hetzelfde doen? Wilfred haalde de schouders op. Ik weet 't niet, meneer Monte Cristol Op 't oogenblik heb ik geen halven stuiver; ik weet dus niet, wat voor dwaasheden ik zou uithalen als ik millionnair was. Zyt ge dan arm? Arm! antwoordde Wilfred op oen toon van diepe minachting. Myn waarde heer, ik heb mot meer dan tien pond, alles by elkaar gerekend. En toch zyt ge goed gekleed en ziet ge er uit als een gentleman! O, dit pak is nog een herinnoring aaD den tyd, toen ik er een bankier op na hield. Ik ben van gegoede familie, zoker, maar myn geld ia op en ik ben al over den rand van de wanhoop. Ik ken geen vak en weet dus niet wat te doon. Maar ge hebt toch kracht en gezondheid I Dat helpt my niet het minst. Een erg nobele opvatting kau ik dat niet noemen. Myn waarde heer, zei Wilfred sarcas tisch, nobele opvattingen behooren tot do woelden, die alleen millionnairs, zooals gy, zich kunnen veroorloven. Een arm mensch moet zich zulk oen troost ontzeggen. Dus zyt ge arm! zei Lascelle peinzend. Wat zoudt ge doen, als ik u ryk maakte? Ik neem geen geschenken aan van een vreemde, antwoordde Wilfred, die plotseling een styve houding aannam. Ik weet niets aangaande uw persooniykheid, en gy ni3ts van my, zoodat er geen sprake van kan zya, dat go my iets gaaft of ik iets aannam. Wat zyt ge dan voornemens te doen? My in een kolonie te vestigen, zei Dacre, zuchtend. Iu Engeland wil ik niot biyven. Vanwege uw armoede? Ja, en tevens vanwege eene vrouw. 01 Ik dacht wel, dat dit vroeger of later zou komen, zei Lascelle met een veol- beteekenenden glimlach. Ge zyt dus verliefd? Tot over myn oorenl En ge kuut met trouwen wegens uw armoede? Juist! Zy is ook arm en genoodzaakt door de omstandigheden en haar vader een goed huweiyk te doen. Dat is tegen woordig zoo de mode. Ge zoudt er heolwat voor over hebben, om dat huweiyk te laten alspnngen, niet? (Word! i volgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 5