Z. M. den Koning, en baron De Smeth van Alpben, kamerjonker van wylen Z. M. Soirée van Mejuffrouw Jacoba Smit en den Heer Willem Van Iperen. De zaal van „Zomurzorg" was gisteravond lang niet vol, maar daar heerscht ook hier ter stede influenza c. s. en wellicht draagt deze gedeeltelijk de schuld van dit feit. En onder de aanwezigen was het enthu siasme niet groot. Hiervan is de oorzaak niet zoo gemakkelyk te constateerenhoe langer echter ik daarover nadenk, zoo meer kom ik tot do conclusie, dat dit te wyten is aan de keuze der uitgevoerde werken. Deze was weinig gelukkig. Voord] de heer Van Iperen had niet die stukken gekozen, waardoor hy zyne goede eigenschappen op z\jn voordeoligst kon doen uitkomen, en bovendien scheen het my toe alsof by op zyn instrument niet tyzonder goed zich thuisgevoelJe, dat wa6 daarom te meer te betreuren, omdat de fraaie klank van dit instrument, en wel vooraameiyk in dien het op g- en d-snaar werd bespeeld, niet ten volle tot zyn recht kwam; ik ben overtuigd dat indien de heer Van Ip<-ren in het eerste deel niet Mendelssohn's Viool concert had gespeeld, maar eenige eenvoudige salon stukken, men veel meer dan nu zyn goeden toon had kunnen waardoeren; verder mist men by dit werk de heoriyk bnllante orkest bewerking, waarvoor zelfs door den besten pianist geen equivalent kan worden geboden. De gelukkigste oogenblikken had de violist in Winiawski'8 bekende variation op een Russisch volkslied, genaamd „Souvenir de Moscou"; de solist was toen meer dan in het eerste deel op zyn gemak en nu werd het duidelijk, dat hjj technische eigonschappsn bozit (hyv. staccato spel en flageoletien), die don hooruer eerbiod afdwingen voor de vol hardende studie, die tot het verwerven daarvan noodig moet zyn geweest. En de zangeres? Deze had on tegen z^glyk een veel gelukkiger avond dan toon zy als soliste optrad op een concert van de Dubbol- quartett-vereeniging. Daar biyft voor my in het geluid op zichzelf altyd iots hards, dat minder aangenaam aandoet, maar hiertegenover staat en ook dit lykt my een bewys van zoor ernstige studie eon gemakkelykheid, waarmede coloratuur moeilykheden worden overwonnen, die veel waardeering verdienen; over het algemeen genomen was ook de voordracht zeer juist, hoewol eenige meerdere warmte hieraan niet zou hobben geschaad; zoo byv. had in „Prinzessin I'so" van W. Van Iperen het tempo wel wat vlugger kunnen genomen worden, en ook in het „Wiegelied" van Catharina Van Bonnes had wat meer entrain mogen zyn Het meest boviel mej. Smit my in hot eenvoudige „Ave Maria" van Th. Enderlé en in „Murmelndes Lüftchen" van Jensen en do beste momenten daarin waren die, waarin mezza voce gezongen werd. De weinig dankbare taak der begeleiding was voor een groot deel in handen van m> juf frouw J. K. en deze taak was, bebalvo weinig dankbaar, ook nog verre van gemakkelijk, althans niet wy zinspeelden hierop reeds vroeger in hot Concert van Menitj-sobn. Do aanduiding op hot programma met initialen van den naam dor accompagnatrice ontneemt ons hot recht daarover hior een oordeel uit to sprokon, maar wordt, ons nu ook bet rocht ontnomen om Van Iporen, wiens naam in die qualiteit op het programma in hot geheel Diet voorkwam, een oprecht gemeend compli ment te maken over de voortreffolyko wijze, waarop by in het t,woede deul do zangeres begeleidde? Mr E. TWEEDE HAfflER. Nadat de minister van waterstaat, na zyne bestryding der motie-Gerritsen over minimum loon en maximum arbeidsduur, de hoop had uitgesproken, dat de voorsteller in het dooi den minister gosprokene aanleiding mocht vinden om zjjno motlo in to trekken, en voor dat tot do stemming word overgegaan, ver dodigdo de heer Gcrrilstn, ropliceert-nde, nader zyne motie. Van verschillende zijden eu ook van regeoringswege is gezegd dat men niet moot ingrijpen in den natuurlyken gang van zaken voor hot tot stand komen van den loonstandaard. Dat wil spr ook volstrekt niet. Hy wil juist, dat do Regeering ingrype in dou kunstmatigon gang van zakon, waardoor de loomn zyn gedrukt De heer Rutgers vroeg: wat wilt gij eigen- lyk mot uwo motie? Wat gy wilt, moet do Bogeering reeds doen; zy moet reeds rekening houden met de bestaande toostanden in ver schillende gemeenten. Zoker, dat moet do Regeering ook doen, maar wat sproker wil, is dat de Regeering zorge, dat het loon komt in den zak van de arbeiders en niet in dien van do aannemers. Uitvoerig betoogde do voorsteller dat ver schillende sprekers möor in zyne motie ge lezen hebben, dan hy er hoeft ingelegd. Zoo zeldo do heer Michielsweos voozichtig, do voorsteller vraagt wel een bescheiden stap, maar hy wenschb voel verder te gaan. Daaruit blijkt dus wel, dat de afgevaaruigde uit Breda niet op het voorstel, maar op den voorsteller lotte. Aan hetzelfde euvel ging de heer Hintzen mank. Men sprak ook van grof protectionisme, maar geheel ton onrechte. Als er van grof protectionisme sprake is, dan worden alle rijksambtenaren grof geprotegeerd. Door den boer Hintzen word ook gezegd, dat het ge meeuiobestuur van Auistor lam werkstakingen had geprovoceerd door do genomen maat regelen. Dit c'oet spr. denken aan een uitspraak van doctoren, die den dood van de k.izaii.- mooder van China toeschreven aanaan leg van spoorwegen. (Gelach). Nogmaals betoogde spreker door zyne mo tie geenszins te betoogen, de Regeering te bin den aan bepalingen, door gemeentebesturen gemaakt. Overigens verwees spr. ter weerleg ging van de aangevoerde bezwaren naar het geen hy tot toelichting van zyne motie heeft gezegd. Wut betreft de mededeeling van den minis ter aan het slot van zyne reöe, dat hy een arbeidsduur van 11 uren voldoende acht en dien arbeic8duur in de ryksbestekken wil opnemen, die bepaling zou fataal zyn voor onze arbeiders, wanneer do Reget ring niot tevens wil bepa len bot minimum uurloon. Spr. bogrypt niet, hoe iemand, die het go d met do aibeiders meent, hier zulk eene bepaling kan toezeggen. Nog meer dan op bet oogenblik zou daardoor de toestand ongunstig worden en in plaats van te vei klaren, dat hy tevreden is gesteld door '8 ministers welwillendheid, verklaart hy bepaald, te weig-ren tot een dergelykea maatregel mede te werken. Daar laat hy den toestand gelyk hy is, want bet gevolg van den maatregel, om alleen arb-idsduur en geen loon te bepalen, zou het gevolg hebben dat de aannomers weer met het geld gingen stryken. De gisteren vermelde wyzigmg van den heer Van Alphen nam hy over. De heer Qoeman Borgcsius stelde voorslui ting van het debat. De min. van Waterstaat herhaalde dat geen misbruiken zyn aangetoond. Worden bem aio medegedeeld, dan zal hy volgaarne daartegen maatrogelen beramen. De heftigheid vac den heer Geiritsan heelt den minister min of meer verbaasd. Immers, die arbeidsduur van 11 uren bestaat by rykswerken reeds jaren, excuptio neele gevallen uitgesloten. Het voorstel van den heer Goeman Borgesius word zonder hoofdolyke stemming aangenomen. Do gewyzigdo motie Gerritsen werd, gelyk men reeds weet, verworpen met 38 tegen 36 stommen. Tegen stomden de heeren: Bool, Van Bylandt (Apeldoorn), Mees, Haffmans, Van Demso, Scbimmelpeoninck, Michiels Van Ver dnynen, Truyen, Van Kerkwyk, Pijnappel. Van Gyn, Walter, Van Viymen, Goekoop, Van Bylandt (Gouda), Conrad, d'Ansembourg, Van Basten Batenburg, v. d. Schrieck, Harte, Van Dedem, Guyot, De Beaufort (Wyk), Royaards, Do Ram, Smits v. Oyen, Tydens, Everts, Van Karnebeek, Plate, Vos de Wael, T. Mackay, Travaglino, v. d. Kun, De Beaufort (Amsterdam), v. d. Berch van Heemstede, Hintzen en do voorzitter. Vóór steraden de heerenPyttersen, Drucker, Van Alphen, Meesters, Lely Schepel, Borret, 2E. Mackay, Pynackcr Hordyk, Bou man, Willing©, Staalman, Cremer, Kolkman, Hf!6selink van Sucbtelen, Heldt, Van Gennep, Borgesius, Heemskerk, Ru'gers, 't Hooft Schaepman, A. Smit, Zyp, Houwingh, Sanders, De Boer, Veegens, E. Smidt, De Kanter, Lobman, Van Berckel, Hartogb, Roessingh, Donner en Gerritsen. Daarna word goedgekeurd het wetsontwerp betreflende het slot oer rekening van Suriname 1889/90 en do vergadering daarna verdaagd tot Dinsdag to elf uren. Onder de 38 tegenstemmers van de motie- Gerritsen vindt men de aanwezige Katbo lieken, met uitzondering van de heeren Schaep man, Borret, Kolkman en Van Berckel. de klassiek liberalen met enkele uitzonderingen onder de voorstemmers, de meer radicale liberalen (vermeerderd met de he ron Rutgers. A. Smit en Van Gennep) de anti revolution- nairen van beiderlei schakeering, met uit zondering van de hoeren Van Bylandt en Van Dedem. BUITENLAND. Frankryit. Do Fransche bladen sproken nog steeds over hot bosluit der regeering, om zich by de feestelyko opening van het Noord O st zee kanaal door oen eskader te laten vertogen- wooidigen. Over hot algemeen is het oordeel der toongevende organen gunstig en keuren zy het goed, dat Frankrijk op deze wyze medewerkt om (ie verhouding tusschen Fran- schen on Duitschers te verbeteren. De Duitsche regeering zal nu het antwoord wel niet schuldig biy ven. Men verwacht althans te Parys nu weldra van den Duitschen gezant, graaf Von Munster, de mededeeling dat de Duitsche regeering officiéél hare medowerkirg zal verleenen by do intoruationale tentoon stelling, die in 1900 te Parys zal worden gehouden De betrekkingen tusschen Duitsch land on Frankrijk beloven derhalve gunstiger te zullen worden dan in jaren hot geval is geweest. Sommige bladen echter keuren do boslis- sing van het gouvernement niet goed, een eskader naar Kiel te zenden. De „Patrio" en de „Cocardo" varen hevig uit over de „lafheid" van het gouvernement Het eerste blad eindigt met „Love Elzas-Lotharingen 1" Paul Dó oulèdo stuurde aan zyno vrienden in de Kamer een hevig protest, waarin hy zegt: Naar Sleesw\jk Holstein, dit Elzas-Lotharingen, naar Kiel, dit Straatsbrug der Denen, gaan om met den koning van Pruisen een Duitsch strategisch kanaal to openen, wy de verslagenen van 70, dit ware niet allesn eeno eerloosheid, 't ware de onpolitiekste, do onvoorzichticsto daad gepleegd seJert het congres van Berlyn." De presidi nt Faure brengt nog steeds bezoeken aan allerlei inrichtingen. Gisteren is by in de kazenio C fit eau d'E iu geweest en heeft daar do soldaten, die naar Madagascar vortrekkeD, toegesproken. Niet ton onrechte heeft do „Figaro" voorspeld, dat Faure op weg is een populair man te worden. De „Temps" heeft uit Majunga bericht ontvangen, dat, ton gövolge van oneenigheid onder de hoofden der verschillende afdeelingen by afwezigheid van den aangewezen hevel hebber, nog niets gereed is voor de ontvangst der troepen. Op 30 KM. afstand van Majunga zyn twee Franscho beeren, die op de jacht waren, door 5 inlanders ovirvallen; een der Franschen werd doodgeschoten. De ander schoot op de inlanders, waarop dezen de vlucht namen. Volgens de Nieuw-Yorksche „World" is het bekende geschil tusschen Frankryk en San Domingo bygelegd. President Heureaux heeft zich bereid ver klaard tot het betalen eener schadeloosstel ling van 150,000 franken ineens, torwyl hy verder in maanceiykseho termynen van 15,000 franken nog 1,200.000 franken zal betalen. Na net sluiten van dit vergolyk zyn de Fransche oorlogsschepen terstond van San- Domingo vertrokken. De beide eerste maanden hebben dit jaar iD Frankryk 44'/a milliosn franken minder in de schatkist gebracht dan ia 1894. De „Temps" acht dit een zeer ernstig verscbynsel, dat wel licht zyn verklaring ten deele vindt in den strengen winter, maar toch ook wyst op een groote slapheid in zaken. Het blad acht niet «Heen groote zuinigheid noodig by de uitgaven, maar ook een betere staatkunde, welke den ondernemingsgeest en het kapitaal niet af schrikt. De algemecne welvaart kan niet vooruitgaan, als men der ny verheid en den hanJel belemmeringen in den weg legt. Tot gouverneur generaal van Fransch West-Afrika (Soedan, Senegambiö en de kust van Guinea) zal generaal Dodds, de bevel- hebher der expeditie naar Dahomey, worden benoemd. Dultschland, De commissie uit don Ryksdag, die zoo lang bezig is geweest met de beraadslagingen over de „Umsturz-Vorlage", heeft ten slotte art. 130 van het wetsontwerp met algemeen© stemmon verworpen. Na de wyzigingen, welke het voorstel der regeering heeft ondergaan, was het voor geen der pari yen aannemelyk. Vandaar dat allen tegen stemden. Toch kan men, ook na deze verwerping, het wetsontwerp nog niet als geheel afgedaan beschouwen De conservatieven, nationaal- lLbi'alen en de leden van het centrum zyn voornemens, nog andore amendementen in te diunen, zoodra de wet voor do tweede maal in behandeling komt. In elk geval heeft de regeering besloten, het wetsontwerp niet terug te trekken, maar af te wachten, wat er by de tweede lezing nog van do zaak zal terocht komen. De olfiüenze. bladen to Berlyn deelen mede, dat het bericht onjuist ie, als zou üe heer Persius, de president van het „Oberver waltungs gericht" zyn ontslag hebben genomen, wegens een geschil met den minister van binnenlanosche zaken, Von Köller, over het optreden oer justitie Daar aanleiding van de opvoering van Hauptuianns „Weber". Het is echter waar, dat keizer Wilhelm zich byzonder voor de zaak interesseert. De keizer heeft uitdrukkoiyk verlangd, dat hem een uitvoerig rapport over deze zaak zal wor den overgelegd, opdat hy kunne beoordetleD, in hoever er termen bestaan, om de opvoe ring van dit tooneelstuk toe te laten. De voorzitter van den „Bund der Land- wirto", vrijheer Von Plötz, heoft in een rede voering, te Maagdenburg gehouden, doen uit komen, dat do rede. waarin de staatssecretaris Von Bötticher de regeering van graaf Caprivi verheeriykt beeft, de agrariërs heeft doen inzien dat zy ook van de tegenwoordige re geering niots te hopon hebben. „Wy zullen onszelven moeten heipon," aldus eindigde by, „want wanneer men nagaat uit welke personen de Staatsraad samengesteld is, kan men on mogeiyk verwachten, dat het ontwerp-Kanitz aangenomen zal worden." Gelyk wo gisteren meldden, verneemt de „Saaie Ztg." uit do beste bron, dat de keizer op het feestmaal van den Branden- burgschen Landdag tot den heer Von Man- teuffel zou hebben gezegd: „Ik kan het brood der arme lieden niet duurder laten maken." Deze verloocbening der agrariërs verwekt groote vreugde by de liberalen in Duitscbland. Zy st"mt overeen, zegt de „Voss. Ztg.", met de opvatting, die de keizer bij de behandeling der tariofquaeslie steeds heeft geuit; zy her innert aan hetgeen hy over „overspannen verwachtingen", over „sensationeel© opruiing", over „hot bevoordeelon van oenen stand ten kuste van andere", over „verwerpelyke" uto pieën hoeft gezegd. Zy lierinnoren aan hetgeen een andere Hohenzollern meer dan eeD eeuw geleden hooft gezegd, toen eene belasting op levensmiddelen werd voorgesteld: „Neen, dat drukt den kleinen man; ik ben een koning der armen." Duitschland heeft te Lorenzo Marquez een beroepsconsulaat ingesteld en den be kenden reiziger Pfeil daar tot consul benoemd. Dit zal do Transvalers aanmoedigen, die hopen in Duitschland een tegenwicht tegen Engeland te vindon. In België was het gerucht verspreid, dat de quaestio van hot overnemen van den CoDgo- staat tot een ministercrisis had aanleiding ge geven. De ministeriëele bladen noemen het onwaar, maar de radicale houden vol, dat de minister van buitenlanoscho zaken, om den togenstand, dien het Congo-ontwerp by de anti liberalen vindt, den koning zijn ontslag he ft aangeboden. Anderen zeggen dat de ministers het met den koning eens zyn, dat het ontwerp onveranderd moet worden gobandhaafd. De Belgische afgevaardigde De Guchte- naere heeft by de Kamer een wetsontwerp ingediend op de verzekering tegen invaliditeit en ouderdom. De Kamer heeft het voorstel in overweging genomen en naar een commissie verwezen. Aan de Belgische regeering is door den heer Alfred Cauchie verslag gedaan van zyn onderzoekingen in de archieven van het Va- ticaan. Het resultaat er van, in een. rapport neergelegd, waarin de gewichtigste stukken in extenso worden medegedeeld, betreffen de betrekking van den Pauselyken Sioel tot de Nedetlanden, het buwelyk van Jan van Brabant en Jacoba van Beieren, de interventie van Alexander VI ten voordeele van de geéste ltjken in h»t hertogdom Brabant, de geschie denis der Nederlanden gedurende de regeering van Filips II, voornameiyk onder Farnese, en andere belangryko onderwerpen. Het wetsontwerp over de gemeenteraads verkiezingen bevat hot volgende: Art. 1. Zyn kiezers voor de gemeente: de burgers, dio do voorwaarden vervuilen, vereischt om senatorial© kiezers te zyn en die sedert minstens 3 jaar in de gemeente verblyven. Art. 2. De schikkingen van art. 2 tot 6, en 8 tot 23 van hot kiuswetboek, betrekkelyk de uitsluitingen en opschursingen en de toe kenning van boventallige stemmen, zyn toe- pass-lyk op de gemeente-verkiezingen, behalve de volgende wyzigingen: a. De boventallige stem, voorzien door art. 4 van het kieswetboek, is toepasselyk op de kiezers van 35 jaar voluit, getrouwd of weduw naar met wettige afstammelingen, die in prin cipaal en opcentiemen, ten voordeele van den Staat betalen5 fr. in de gemeenten beneden 1000 inwoners; 10 fr. in de gemeenten van 1000 a 10,000 inwoners; 15 fr. in de gemeen ten van 10- a 25,000 inwoners; 20 fr in de gemeenten van boven de 25,000 inwoners. b. Aan den kiezer, eigenaar van een onroe rend goed, hebbende een kadastraal inkomen van minstens 150 fr., wordt een tweede boven tallige stom toegekend. Art. 3. Niemand zal meer dan 3 stemmen kunnen bezitten. Art. 4. betreft het opmaken der kiezerslysten voor gemeente, provincie en Kamers door het college van burgemeester en schepenen. Het schryft allen in, die, de voorwaarden van gemeente-kiesrecht vervullende, op 1 Juli sedert drie jaar in de gemeente verblyven. Art. 6 handelt over de verhuizing der ge meentekiezers nuar eene andere gemeente; hy, cie voor 1 Juli eene gemoonte verlaat, kan aldaar niet meer op de kieztrslysten behouden blyven en hy moet drie jaar wachten, alvorens op de lyst zyner nieuwe verolylplaats te wor den ing' schreven. Artt. 6 eu 7 behouden de schikkingen der Senaatswet over twee stemmen voor de be kwaamheid. Art. 8. De bestaande gemeenteraden zullen ten laatste den löden November 1895 ont bonden en de nieuwe gemeenteraden gekozen worden door de kiezers, ingeschreven als Senaatskiezers op de lysten, welke op. 1 Juni 1895 in werkiDg treden, en die, na herziening, als gemeentekiezers worden behouden. Art. 9. Van 1 tot 15 Juni zal het co'lege van burgemeester en schepenen dientenge volge overgaan tot de samenstelling der lysten van gemeontekiezers voor 1895 en 1896. Art. 10 betreft de wyze van rangschikking der namen op de kiez rslysten. Art. 11. De herziening der lysten voor 1895 en 1896 zal geschieden in overeenkomst met de schikkingen van het kieswetboek. Deze lysten zullen voorloopig den 15den Juni 1895 gesloten worden en neergelegd Lr inzage van het publiek van 19 Juni tot 14 September. De reclames by het gemeentebestuur zullen ten laatste den löden Juli worden neergelegd. De Belgische „Moniteur" (Staatscourant) van 3 Maart is de oerste, die vulledig in twee talen het licht ziet. Al de stukken, door don koning of de ministers onderteekend, staan in Fransche en Vlaamsche tekston naast elkaar gedrukt, een enkol uitgezonderd, dat daarom de mel ding draagt: „Te laat gekomen om vertaald to worden." De „Peupio", het orgaan der socialisten in België, deelt eene briefwisseling mee uit hot jaar 1878 van den koning, den Senator Biscbofsheim en don bankier Hirsch, waaruit blyfct, dat de koning voor zyne Afrikaansche plannen de medewerkii g des l.iatsten trachtte te verkrygen. Deze evenwel hield de zaak voor eono „domheid". Dat de koning by deze gele genheid du finantiëele voordeelen op den voor grond stelde, is natinirlijk, maar de socialisten willen daarin het bewys zieD, dat wat van de beschaving van Afrika wordt gezegd, slechts huichelarij is- Overigens is deze correspondentie eene be- langiyke bijdrage tot de geschiedenis van den Congo staat. Opmerkelijk is het oordeel, dat baron Hirsch over Stanley uitspreekt: „Het komt my voor dat deze Amerikaan een humbug ishy is, ofschoon weinig beschaafd, overigens recht interressant en slim, maar volstrekt Diet in staat, een technisch advies te geven". Spanje» Te Madrid zyn volgens de mededeelingen der Spaanscbe regeering gunstiger berichten uit Cuba ontvangen. Eenige der oproerige benden zyn uiteengejaagd en de gouverneur der kolonie heeft goede hoop, dat hy de be weging zal kunnen onderdrukken. Naar men te Madrid beweerde, had dei regeering der Vereenigde Stateo haar hulp tot het bedwingen van den opstand aange-i boden. Dit bericht was echter, gelyk de minister president Saeasta in den Senaat mede deelde, onjuist. De N.-Amerikaansche-mimster van buitenlandsche zaken, de he«r Gresham, heeft alleen ter kennis gebracht van de Spaan- sche regeering, dat hy maatregelen heeft genomen, ten einde te beletten, dat de in de Vereenigde Staten wonende Cubanen den op standelingen hulp verleenen. Trouwens, gelyk de heer Sagasta verklaarde, heeft do Spaanscbe regeering geen hulp noodig. Zelfs acht men het te Madrid niet eens noodig, dat maarschalk Martinez Campos, de oude vechtgeneraal, met eene byzondere opdracht naar Cuba worde gezonden. In elk geval is daarover nog geen beslis sing genomen. Wel is waar had de maarschalk, na zijn terugkeer te Madrid, een onderhoud met de koningin regentes, die nu geheel is hersteld, maar tot het zendon van den maar schalk naar Cuba is nog niet besloten. Men wenscht te Madrid eerst nadere berichten over den staat van zakon in de kolonie af te wachten. Italia» Het vermoeden, dat de Abessiniêrs door de Franschen tegen Italië worden opgestookt, is bevestigd door papieren, die door do Italianen na het gevecht by Senafe zyn buit gemaakt. In de tent van den ras Mangascha zyn brie ven gevonden, die het bewys leverden dat by onder den invloed van den Franschen kapitein Clochette den stryd tegen de Italianen had aangevangen en dat ook de Fransche lazaristen in de zaak waren betrokken. De „Fanfulla" verhaalt dat de Fransche ingenieur Chefneux aan het hoofd eener com missie den 25sten Januari uit Obok in Harrar is aangekomen. Op honderden kameelen voerde zy geweren en ammunitie mede. Drie Siciliaansche afgevaardigden hebben Crispi hun zetel aangeboden. Waarschyniyk zal hy echter dit aanbod niet aannemen, maar zich to Rome candidaat stellen. Rusland* De booge verwachtingen der Polen, in de eerste dagen der regeering van den jongen keizer van Rusland door het ontslag van generaal Goerko opgewekt, zyn teleurgesteld. Zyn opvolger in het gouverneurschap, graaf Schoewaloff, is geen barbaar als Goerko, maar de aigemeene politiek is niet veranderd en aan de Polen wordt gcene enkele concessie van eenig belaDg gedaan. De lagere Russische ambtenaren zoo wont uit St.-Potersburg aan een Borlynsch blad geschreven wisten na Goerko'8 val Diet uit welken hook de wind zou waaien on temperden hun grooten Rus- sischen ijver, maar nu zyn zy overtuigd, dat alles blyft, zooals het geweest is, en gaan zy weder voort op den ouden weg. Het eenige onderscheid is, dut zy zich minder openlyk laten omkoopen, wam zy weten, dat Schoe waloff het niet wil dulden. Economisch en finantiöel is de toestand van Polen droevig. Handel en landbouw staan stil. De emigratie, die in de twee laatste jaren aanzienlyk was verminderd, neemt weer grooter omvang aan. De Russische gezant te Weenen, prins Lobanoff, die eerst tot gezant to Berlyn en daarna tot minister van buitenlandsche zaken werd beDoeuad, is gisteren uit Weenen naar St.-Petersourg vertrokken. Prins Lobanoff z-# reeds dozor dagen zyn ambt aanvaarden. Grootvorst George, de broeder van Czaaf Nicolaas en do vermoedelyke troonopvolger, zoolang de czaar geen zoon heeft, is gisteren uit Batum naar Algiërs vertrokken. De groot vorst zal daar eonigen tyd vertoeven tot herstel van gozondheid en daar by zyne aan komst namens president Faure door een Fransch eskader, onder bevel van admiraal Gervais, worden ontvangen. China om Japan. Naar men weet, hebben de Japansche troepen, onder bevel van genoraal Nodzu, zich nu ook meester gemaakt van Nioet- Chwang, eene gewichtige plaats, gelegen in de nahyheid van de Golf van Liao Tong. De Engelscho bladen deelen nog uitvoeriger be richten mede over dozen stryd, waaruit weer biykt dat de Japanners ook nu weer met groot beleid zyn opgetreden. De Chineesche troepen bevonden zich op den weg, die noordwaarts van Nioet-Chwang naar Moekden leidt. Do Japansche bevulbobber zond eene divisie, onder bevel van generaal Katsura, uit, om deze Cnineesche divisie aan te vallen. Do Cninnezen, die meenden, dat de aanval tegen Moekden was gericht, trokken onmiddellyk terug in de richting van deze stad, ten eindo althans het Mekka der Chi- neezen tegen de Japanners te beschermen. Zoodra op deze wyzo het hoofdcorps der Cbinoezen was verwyderd, viel de Japansche bevelhebber mot zyn hoofdcorps Nioet-Chwang aan. Van twee kanteD werd de stad aange vallen. Het Chineesche garnizoen, ofschoon wat getalsterkte betreft mot tegen de Japan ners opgewassen, bood krachtig weerstane^, maar hun artillerie was ni t tegen het kanon vuur der Japanners bestand. De Chineesche batteryen werden reeds na twee uren buiten gevecht gestel! en toen waren de Chineesche soldaten wel verplicht de wallen, waardoor de stad werd verdedigd, te verlaten. Zoodra de Chi.eezen de wallen hadden ontruimd, ging de Japansche infanterie tot den aanval over. De Japanners klommen over de muren en drongen zeer spoedig tot in de stad door. Daar moeston zy echter het eene huis na het andere bestormen, want de Chineesche soldaten hadden zich daar inmid-

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2