G. M. Boissevain, te Amsterdam, secretaris van de vereeniging „Het Buitenland", de ver sierselen der orde van don Leeuw en de Zon, tweede klasse; J. Viïrtheim Jr., te Rotterdam, steendrukker, id. dezelfde orde derde klasse, hun door den 6hah van Perziö geschonken. Pensioen verleend aan: K. F. Werner/"584, L. Reel8e, 201H. Buitbuis, 277; J. M, Do Geest, ƒ110; G. Blom ƒ1687 'sjaars. Benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, de heer J. W. Calten, lid van de voormalige commissie tot herzie ning van het reglement op de meting van binnenvaartuigen en hoofdingenieur dor marine te Hellevoetsluis. Pensionnccren van werklieden. Te 's-Gravenliago is gisteravond de vergade ring gehouden, uitgeschreven door het „Alg Ned. Werkliedenverbond", de Ned. Werklieden- verceniging „Patrimonium" en den ,,R. K. Volksbond", tor ondersteuning van de motie- Heldt in zake de verzvkering van den ouden werkman. Zy werd bijgewoond door afgevaar digden van 130 vereenigingen en door vele Kamerleden en andere uitgenoodigden. Van do Kamerleden bleken tegenwoordig te zijn de heeron Kërdyk, Bouman, Schaafsma, Van Alphen, Everts, Harte, Heemskerk, Mutsaere, Van Basten Batenburg, Dobbel mann, Veogens, Staalman, Pynacker Hordijk, Bastert, Meesters, Smeenge, De Boer, Zylma, Hosselink en Pyttersen. De heeren Hartogh, Conrad, Van Gijn, Van Vlijmen, Goeman Borgesiu6, Drucker, Seret, Van Bylandt, Schaepman, Kuyper haddon kennis gegeven verhinderd te zijn tegenwoordig te wezen. Dr. Kuyper zond een uitvoerig telegram van instemming met de motie. Boven dien waren 188 brieven en telegrammen van adhaesie ingekomen. Het openingswoord word gesproken door den heer Kater. Doze wees op het zeldzaam verschijnsel, dat werkhedenbonden, zoo uiteen loopend in levens- en wereldbeschouwing, zoo verschillend in opvatting en zienswijze omtrent hetgeen ter oplossing van het arbeidsvraag stuk kan en behoort gedaan te worden, zich ditmaal konden combineeren, zoodat ze broe derlijk saam vergaderden, en ht) sprak uit naam van misschien wol veertigduizend Neder- landsche werklieden. Is zulk een samenkomst iets nieuws, ze beeft tovens een hoogst ernstige beteekenis, omdat ze bedoelt uit te spreken dat het meor dan tyd is, dat van Kegeerings- wege de hand aan den ploeg wordo geslagen, om aan de niet of zeer armelykc verzorging van de oude en afgewerkte, en in of door den arbeid invalido geworden werkliedon oen einde to maken. Z. i. behoort de motie te worden aange nomen. Eene Rijkscommissie wordo benoomd. Dat ia niet de larigsto weg. Spr. oindigdo met oon beroep op do wotgevers. Houdt op voor de recruteering van het leger der socialisten to zorgen, dat is allicht veel grooter dan ons liof is; laat die taak aan de socialisten zei ven over. Komt er een Rijkscommissie tot stand, dan zal zo werken en God zal or Ztfn zegen ovor gebieden en de band tusschen do Vor stinnen en het volk, en ook tnsschen de deelcn der maatschappij onderling, zal hechter en sterker worden dan ooit. De eerste spreker ten gunste der motie was do heer N. J. Appelman, uit Den Haagdaarna voerde dr. J. Th. Moeton het woord, die sedert 1877 deelneemt aan de pensioenbeweging en belangrijke mededeclingen deed betreffende hot werkliedenfonds, al moost by erkennen, dat het resultaat gering was, wat zyn oorzaak vindt in do duurte der verzekering. De door de Regeering toegezegde Ryksver- zekeriDgbank al is h\j er dankbaar voor hoeft zijn geboolo sympathie niet. AJgemeene voizekering tegen invaliditeit en ouderdom zal, meent spr., de armenzorg vorlicbten, de zelfstandigheid van den wo;kman bovordoren, het peil van do ontwikkeling verhoogen. Zonder verplichting zal do zaak niet kunnen slagen. Do heer J. Van Oversteeg, uit Amsterdam, constateerde dat liet samengaan der drie bonden voor dezo zaak geenszins wijst op wegcijfering hnnnor beginselon, maar op de ovortuiging, dat de werkman recht heeft op vourziening in zijn ouderdom, recht op hulp van de overheid ea dat do patroons bolang hebbon ton doae te helpen. Zy, die rijk zyn aan lichaamskracht, hebben recht op voor zioning voor hot geval zy arm worden aan lichaamskracht. Daarvoor sparen is hun niet mogelijk. Evengoed als ambtenaren by het Ryk pensioen kragen op leeltyd als premie, eveneens hebben do mannen, bjj do maatschappy in dionst, daarop recht. Eeno nieuwe Kamer is z. i. tot beslissing dezer quaestie niet noodig. De heer A. Post (Amsterdam) dood vooral uitkomen dat belolte schuld maakt, vooral waar die gedaan is door do Koningin Regentes Hy constateerde dat de heer Tak van Poortvliet aan afgevaardigden van „Werkmansbelang", te Amstordam, beloofd heeft dat, als do kieswet zal zyn aangenomen, do peiisionneoring dor werklieden het eerst aan do beurt zou zyn. Do heer W. J. Smit (Amsterdam) wees op betgeen do jeugdige „R.-K. Volksbond" voor dezo zaak heelt gedaan en wekte do Kamer leden op, do motie-Heidt te steunen. De laatste spreker was de heer H. Van do Velde (Rotterdam). Dezo legde er den nadruk op, dat door pensionneering de nrmoedo zal worden tegengegaan, de geost dor revolutie zal worden bestreden; zjj zal allen ingezotenen tot voordeel zyn, en pensionneering met behulp van den Staat leidt niet tot Staatsalmacht. ili na werd me: al-cuieenu instemming aangenomen een uitvoerig gemotiveerde motie, strekkende om aan te dringen by de Tweede Kamer om haar stem te geven aan do motie- Heldt; en ora aan die motie zoodanige uitvoe ring te geven, dat in de gewenschte Staats commissie zitting zullen erlangen patroons of ondernemers, boofdeD of bestuurders der voor naamste patroons- en nyverheidsvereenigingen, benevens werklieden, hoofden of leiders der voornaamste workliedc-nverbonden. Afschrift van de motie zal gezonden wor den aan de Koningin-Regentes en aan de Tweede Kamer. TWEEDE EAHEli. De Voorzitter stelt voor, na afloop der aan de orde zyndo ontwerpen, te behandelen de vaststelling van het slot der rekening Suri- namo 1889/90; do vestiging van een derde kantongerecht te Rotterdam met opheffing van dat te Ridderkerk; verhooging hoofdstuk VIII (Gowerenwet) en de motie-Dobbelmann (Graan rechten). Daartoe wordt besloten. Onderscheidene adressen worden gestold in handen van ver schillende commission, die door don Voorzitter worden benoemd. By het voortgezet debat over do conclusion, in zake den Noord Oost locaalspoorweg, be streed de heer Van Alphen de conclusie van de commissie en de verdediging van den heer Van Delden. De spoorweg is volstrekt noodig om die streek tot ontwikkeling te brengen, tramwegen baten niet. De gemeenten knnnen onmogeiyk veel bijdragen. H(j meent ovenwei dat in de tegenconclusio geen bepaalde voor keur moet gegoven worden aan do concessie- Willink, maar enkel gesproken worden van den aanleg van een locaalspoorweg. Do heer WilRnge brengt die wyziging aan, daar de bedoeling niet is een voorkeur voor bepaalde concessionarissen, maar wel een be paalde uitspraak, dat alleen een locaalspoorweg mogeiyk ls. Hfi betoogt dat de medewerking zoo groot niet is geweest en daarentegen de belangstelling der gemeonten lang niet ge ring is. De heer Van Karyiebeek bestrydt de gewij zigde conclusie, welke op de regeering pressie uitoefent tot eene uitgaaf van 6r/j mfilïoen en verdedigt de conclusie der commissie, die alles in het midden Iaat. De heer Smidt daarentegen betoogt, dat in verbonding tot hare draagkracht door de be langhebbende gemeenten veel is bijgedragen en dat een locaalspoor onmisbaar is, terwyl eene tramiyn verderfeiyk zou zyn. De heer Lelyverdedigende de conclusie der commissie, wees op het gevaar van een prece dent, met het oog op de govolgen in andere stroken en achtte een tramiyn ruim voldoende. De minister van ivaterstaat. herinnert zyner- zyds aan do ten onrechte opgewekte verwach tingon, die niet verwezonlykt werden. By zyn optreden kennis genomen hebbende van dezo zank, meende de minister de voetstappen van ztln ambtsvoorganger temoeten biyven drukken. Na hetgeen omtrent den loop dezer zaak door den heer Lely is gezegd, beeft de minister er weinig mec.r by te voegen Hy wyst echtor nog op de verschillende plannen, die ontworpen en weder verworpen werden, waaruit wel bleek dat men het over de juiste richting niet eens was. Dat men het ook omtrent den aard van hot vervoermiddel niot eens was, blykt o. a. uit oen adres, waarby men de voorkeur geeft aan een stoomtram boven een lokaal spoorweg. Do minister handhaaft overigens het door hem ingenomen standpunt by de gegeven inlichtingen en wederlegt voorts de bezwaren, door do voorstellers der gewyzigdo conclusie aangevoerd. Do conclusio der Commissie acht do Regeering wol aannemelyk, omdat zy de keuze van het vervoermiddel, een stoomtram of een locaalspoorweg, in het midden laat. Het is overigens de bedoeling der Regeering om olke poging tot verbetering van verbin dingswegen ernstig te ondersteunen, hetzy door locaalspoorwegon of tramwegen. Maar de minister beveelt de aanneming van de conclusie der Commissie aan, omdat dezo de zaak onge- pracjudicióerd, d. w. z. de wijze van aanleg in het midden laat. In behandeling kwam heden de motio- Gorritsen, de wenschtlykbeid uitsprt kende d..t by uitvoering van bouwwerken van Rijkswege üi gom een tun, waar het gebnnkeltfk is byzondero bepalingen omtrent loon on arbeids duur in do bestekken op te nemen, mot dat gebruik Tokening te houden. Do heer OcrritseiL, deze inotio toelichtende, betoogde dat do motio hoegenaamd geen polniek karakter heeft, guen gTootc sociale beteekenis btzit, maar louter verlangt dat do Staat werkgever niet achtersta by andere werkgevers. Hy constateert dat door opneming dier be palingen do aann-iiningsprys niet beiangrtfk verhoogd, dat het pio.iuct niet geschaad wordt en dat daardoor geen finantiM nadeel ontstaat. Zeer sterk verklaarde spr. zich tegen be perking alleen van den arbeidsduur zonder een loon-minimum vast to stellen. Do beer Michieis Van Vcrdttiinei? was tegen de inotie wegens de daardoor ontstaande on voldoend voorbereide uitbreiding der Staats bemoeiing en wegens het ongewensebte van eeno partiöele regeling. De heer Eouman maakte zyn stem afhan kelijk van nadere inlichtingen. De heer Bastert achtte de motie onaan ncmelyk als veel te ver ingrypend. - Morgen voortzetting. De heer Staalman heeft een interpellatie aangekondigd over do wijze van bestraffing van den korporaal der in! Arterie te Naar den. EEIBEV, 6 Kaart. Thermometerstandgisteravond om 8 oren 3.5° C. 25.7° Fahrenheithedenmorgen 8 uren 2° C. =r 28.4 F.; 's middags om 12 uren 1° C. 33.81 F.; 's namiddags 4 uren 1° C. 33 8° F. Naar wy vernemen, is het ontwerp tot herziening der wet op de personeele belasting gereed en zal waarscbynlyk spoedig aan den Raad van State worden gezonden. (N. R. G). Wy vernemen dat de toekenning van onderscheidingen ter zake van de expeditie op Lombok niet vóór de eerste helft van April kan verwacht worden. Indien gedurende de loopende byeenkomst van de Tweede Kamer nog tyd mocht over bleven, bestaat er kans dat het voorstel van wet van den heer Hartogh betreffende de bnr- geriyke rechtsvordering, nog vóór het Paasch- reces in openbare beraadslaging komt. De uitslag der verkiezing voor twee leden van den Amsterdamschen Raad was by het ter perse gaan van dit nummer nog niet bekend. De stand der cyfers deed echter vermoeden, dat herstemming noodig zal wezen tusschen de liberale en de katholieke can die aten. Voor deze verkiezing van twee Raadsleden waren uitgebracht 2962 stemmen. Het getal kiezers bedraagt ruim 22,000. De tentoonstelling- Vincent Van Gogb in den „Haagschon Kunstkring" biyft, op ver zoek, tot Donderdag geopend. Het moet thans vaststaan dat de Koningin nen in de tweede helft van Mei Brabant (ook Den Bosch) en Limburg zullen bezoeken ead INGEZONDEN. Minimum-loon en Maximnm-werktijd. Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding vooral- van het opstel over bovengenoemd ond« rwerp in uw blad van 20 Febr., get. D. H., verzoeken wy beleefd, als „poging tot bylfchting van rechtstreeks by de zaak betrokken personen", alvorens in deze door den Gemeenteraad een besluit wordt geDomen, nog eeuige bescheiden opmerkin gen te mogen maken. De heer D. H. blykt, niettegenstaande zyno vrijwel onpartyölge beschouwingen, toch nog een principieel tegenstander van het door B. en Ws. mgedi iid voorstd in qaaestic, en vraagt dan o. a. of er geen „groot gevaar in ligt voor de vrijheid zoowel voor aannemer als voor werkman" Het gevaar voor dén eerste, zoo dat bestaat, aan hemzelren ter bepleit ing overlatende, willen wy alleen in quaïitoit als werkman (knecht) te kennen geven, ddt, hoe wy rt ook bc-kyken, wy daarin juist voor ons het tegen deel zien. "Want Waarin bestaat de vrfihni van den werkman thans, in den regel? Daarin: zich tot eiken prys, tegen eiken arbeidsduur buiten hem ora vastgestefd, te moeten verkoopen, of.... omkomen. Verder vinden w(j 't ook opmerkelyk, dat, terwijl de vrijheid der burgers onzer maat schappy (en terecht) öoortalloozo wei ten en bepalingen hoofdzakelijk ten behoeve van don eigendom of 't bezit, wordt aan banden griend, en er even sprake is van een we' je of regio ment, uitsluitend nu eens, in 't belang van de niet-bezittenden, niet me eregeerend en, of mon hoort gewoonlyk. dadelyk van zekere zyde, zoodls hier, uitroepen van „vrijheid in gevaar", „officiöele tirannie", enz. Zou 't dan zoo erg wezen, als mon toch eindelyk ook eens begon den eenigen eigendom van den werkman, zyn arbeidskracht nameiyk, door de wet to beschermen, vooral daar hy machteloos staat tegenover 't schandelyk mis bruik, dikwqls daarvan gemaakt? Alles is door wetten geregeld, en waarom nu niet de arbeid, die machtigste factor van ons maatschappelyk bestaan? zoo vragen wy. Waarlijk, wie de toestanden onder de arbei- dendo klasse goed kent, en, door zich op 't ware standpunt van mensch te plaatsen, medegevoel heeft, zal 't zich zeker ten plicht rekenen, aan dien „wedren op sociaal getied" zooals D. H. zich uitdrukt mee te doen. En waar nu de overheid voorgaat, door kloeke besluiten, op groote schaal in dat maat schappeiyk euvel te grijpen, de maatschap pelijke zwakken en verdrukten ter hulpe, daar kan 't o. i. niet anders, of dat zal van liever lede op particulieren en de gansche samen leving een gunstigen invloed uitoefenon; en waar men deze belangryke vraagstukken by „sportartikelen" gelieft te vergelyken, dan kan men 't toch zeker ais de edelste en nuttigste sport beschouwen, waarvan het welzyn van onzen meaemensch, ja mogelijk onzer gansche maatschappij, afhangt. U dankzeggende, enz. Het bestuur der Timmert.- Verten. Vooruit te LeidenAfd. A. N. T. Burgerlijke Stand van Leiden, vrü 2S Februari tot en met 6 Maart. BEVALLEN- A W. Scbnaar geb Vpov Z. J, tl. M. Snrjers geb. De Groot D. S. At Vlaman geb. Piket 1>. M. C. O verdijk geb. Tcgelaar V,. J. v. Eginond geb. Zirkzce Z A. tl. 13. Kpskamp geb Kmjs 1>. J. JJelmecx geb. Stik- kelorntu Z. G. v. Rijn geb. v. Egk D. J. VV'. Biommendaal gob. Erades D. ,1. Bourgois gob. Mudcr Z. -- M. H. J V. v. d Eorden gob. Volte- bregt D. M. IJzerman gob. Seller Z. D.Been geb v. d. Meij D. P. M. De liu geb. Kwcstro Z. A. J M. Doove geb. Vcïwoijs Z. P. M. C. v. d. Big geb. Toorens D. P. LatcrveeT geb. Buitendijk A Ver ra geb. Nieboer D. M E. Kok geb. Reus D.N. W er volman gob- Filippo P. P. M. E. Kliek goh. PfnntfoLer Z. P. Kalkhoven geb. Do Vrind D. J O Kniuk geb. v. d. tleklon Z. M. W. Bon to geb. Maas Z. S. Vermond geb. Sinteur D. 8. C. Boom geb. v d. Linden 1> J. Do Graaf geb. Stikkelorum D. M. E. O. Leid gob. Bertds D. G. Mont- foort geb. Meyor D. OVicELEDtiN: G. Var» der Eem W. 43 j. I K. W >niero«barg D. 22 i. G. Ivoawonberg geb. Do Jong W. 79 j. M. M. Velthuijzen gob. Dekker V. 50 j J. J. Van der Linden Z. 2 m. H. Van der Eerden D. 7 u. T. L. Diemei Z. 9 d. D. J. Van der Weijdon Z. 6 w. J. Brouwor Z. 44 j. M. C. Hartevelt geb. v. Vrii- borghe de Comngh W. 50 j. A. Van Leeuwen M. 60 j. J. A. Schut D. 66 j. H. Ligtvoet Z. 2 m. C. v. d. Heuvel geb. v. Leeuwen W. 53 j. A. J. A. Warmond Z. 9 m. J. H. G. Smit geb. Verkoren W. 63 j. Gr e m e n o d. Nieuws. Te Woubrugge is Dinsdagmiddag reeds de eerste ooievaar aangekomen, aie van ouds zyn intrek neemt op het scboorsteennest by den heer Guldemond. Dat zyn vroege komst, niettegenstaande den feilen winter, een ieder verrast, behoeft ternauwernood vermelding. By C. v. D., te Valkenburg, zyn in den nacht van Maandag op Dinsdag zes kip-pen geroofd. Of de dieven twee- dan wel viervoeters waren, ligt nog in het duister. Wat het lot der arme dieren geweest is, toonden de bloedsporen, enz. voor het hok duidelyk aan. In de gemeente Sassenheim doen zich drie typhusgovallen voor in ver schillende gezinnen. Eén dezer gevallen ein digde reeds met doodelyken afloop. De rechtbank te'sGravenhage overwoog in de gisteren door ons vermelde zaak van „Maatschappelyk Belang" contra „Eigen Hulp" o. a. dat nergens in de wet eene voorafgaande sommatie wordt gevorderd als door gedaagde werd gewild; voorts dat door eischeresse gevorderd wordt wat de wet aan een ieder toekent, daar de wet aan ieder het recht geeft een uittreksel uit de leden- lüst van coöperatieve vereenigingen te vor deren, terwyl hiir niet de rode was van de l(jst, maar van een uittreksel daarvan. Ook het middel van verweer, dat het verschaffen van hot door „Maatschappelyk Belang" ge- vraagdö onmogeiyk zou zyn, achtte do recht bank onaanneraelyk. Voorts verklaarde de rechtbank dat art. 1275 B. W. ieder de gelegenheid geeft het bedrag der schadevergoeding te bepalen in geval gedaagde niet aan hare verplichting voldoet. Eén schadevergoeding nu van ƒ10 voor eiken dag verzuim achtto de rechtbank niet o n billy k. De gedaagde werd veroordeeld om het ge vraagde uittreksol tegen betaling van ƒ120 te geven, terwyl het bedrag der kosten, aan zljdo van eischeresse gevallen en door gedaagde te betalen, bepaald werd op 138. In de gemeente Lisse zyn de bloemisten reeds druk bezig, om het dikke dek der hyacinten wat te verdunnen. Over het geheel kan men nog niet oordeelen of de strenge vorst schade of niet godaan heeft, want de overige soorten, die nu reeds voor den dag komen, deden dit ook al reeds vóór de strenge vorst. By do terugkomst van een rytoer van H. M. de Koningin-Regentes ten paleizo gisteren te 2% uur, heeft een meisje uit de menigte zich naar h9t rytuig begeven en H. M. een request overhandigd. Het meisje, dat uit Amsterdam afkomstig bleek, werd vervolgens door de politie naar het commissariaat op de Groenmarkt go- bracht. (ff. ff.) Voor de ontvangst van Jaap Eden op Zaterdag of Maandag te Haarlem heeft zich een commissie gevormd, bestaajade uit de heeren jhr. Teding Van Berkhout, Kool hoven, Van der Steur en Wittoveen. Na ont vangst aan het station gaat men in optocht mot muziek door de stad met alle Haarlem- sche sportvereenigingen, die, evenals de Ned. Schaatsenrydersbond, de handen hebben ineen geslagen om do ontvangst zoo feestelyk mogelyk to doen zyn. Het muziekcorps van de schutterij uit L iden neemt plaats in den optocht en zal na afloop daarvan een concert geven op de Groote Markt. Het orkest van Kriens speelt in de sociëteit „De Vereeniging", waar niet alleen de leden zullon worden toegelaten, maar ook zy, die hebben bijgedragen aan het huldebiyk, dat Jaap zal worden aangeboden. Genoodigd zullen worden: burgemeester en wethouders, de te Haarlem wonende Kamer leden, de commandanten van het garnizoen en do schutterij en ook de besturen van eenige bekende sportvereenigingen buiten de ge^ meente. Jn de sociOteit „De Vereeniging" heeft eene receptie plaats. By de receptie wordt aan Eden het hem toegedachte eereblyk aangeboden. Voor de 4de kamer der recht bank te Amsterdam had zich gisteren een jonkman van bohoorlyke ontwikkeling te ver antwoorden wegens oplichting. Hy zou nl. een bierhuishoudster, van wie hy wist dat ze meermalen tevergeefs had verzocht om vorgunning baar inrichting tot 1 unr '»ftachts te mogen openhouden, bewogen hebben hem vjjf gulden te verstrekken op zyne verzekering, dat by, werkzaam zynde ten stadhuize, haar do begeerde vorgunning kon bezorgen. De bekl. erkende berouwvol verkeerd te hebben gehandeld, doch beweerde geen oplichting be oogd te hebben. De bierhuishoudstor, als getuige gehoord, legde eerie verklaring af in strijd met 't vroeger door haar verklaarde die aan de aanklacht zoodanig allen grond ontnam, dat mr. Regout namens 't O. M. vryspraak met onmiddellijke invryheidstelling vorderde. Mr. v. Gigch, bekl's. verdediger, zeide het geheel eens te zijn met dit requisitoir en zonder m raadkamer te gaan na korte raadpleging ter zitting sprak de rechtbank den bekl. terstond vry, met last tot onmiddel lijke invrijheidstelling. De bekl. was sedeit 6 Februari jl. in voorloopigc hechtenis geweest l Aan den Oudendyk te Rotterdam vH een 7 jarig meisje in een byt. De mo-'der miste haar kind en zag op het water een klompje liggen, van haar kind afkomstig. Eenige oogenblikken daarna haalde zy het levenloos op. Voor de arrondissements-recht- bank te Maastricht is gisteren de behandeling begonnen der zaak tegen lo. Theresia Josephina Chantillon, wed. vaB Mathias Josephus Jacobus Pelzer, oud 32 jaren, zonder beroep, en 2o. Leo nard Cruts, oud 22 jaren, daglooner, beiden wonende te Bocholtz, thans gedetineerd te Maastricht, beschuldigd van moord op Mathias Josephus Jacobus Pelzer, echtgenoot van de eerste beklaagde. Van de 20 getuigen, die dien dag werden gehoord, waren do verklaringen van de des kundigen, twee geneesheeren uit Aken do vermoedelyke moord had op Pruisisch grond gebied plaats zoomede van den getuige Kriescher, het belangrijkste. De eersten toch, door de Pruisische justitie met de lijkschouwing belastr, kwamen na een uitvoerig visum reper- tum tot de slotsom, dafc de dood van den verslagene het gevolg is geweest van ver stikking door mechanische sluiting der adem- halingswerktuigen (verworging). Het vermoeden is nl., dat de verslagene door de beide beklaagden en een nog onbekend persoon eerst zwaar mishandeld is geworden en daarna dood of bewusteloos is opgehangen, om aan zelfmoord te do3n gelooven. Dit vermoeden wordt onder eede bevestigd door den getuige Kriescher, uit Aken. Dezo heeft, verscholen achter struiken, gezien, hoe de beide beklaagden met een derden persoon, nadat de verslagene door den tweeden be klaagde met een slag op den grond was ge worpen, op hem hebben getrapt en vervolgens aan den tak van een boompje, waarheen zij, hem sleepten, met een touw, dat door de eerste beklaagde werd gegeven, opgohangeri hebben. Getuige had eenmaal een hulpgeschreeuw gehoord, doch durfde niet uit zyn verstek te voorscbyn komen, uit vrees voor mishandeling. De beide beklaagden ontkennen alle schuld De vrouw Pelzer geeft voqr op 13 Augustus, den dag, dat haar man in een hollen weg hangende werd gevonden, naar Gulpen te zyn gegaan, maar op weg door een onbekend persoon, die Duitsch sprak, te zyn aangehou den en in het Noyswillerbosch gesleept, waar hy haar 2 uren aan een boom heeft vastge bonden. Cruts zegt dien dag over Simpelveld naar Neyswilier Eys te zyn geweest. Hy heeft niemand op zyn weg ontmoet. Alletn eoir meisje is een eindweegs met hem gegaan, doch hy weet niet, wie dat meisje was. H(J heeft dien dag vroaw Pelzer gezien naclr gesproken. Hedenmorgen werd het getuigenverhoor voortgezet. Uit Koewacht wordt gemeld dat Zondag nacht weder 60 a 70 personen be proefden een 24-tal koeien België binnen te' smokkelen. Hun plan is slechts ten deehr gelukt, daar zy overvallen werden door eenigo Belgische douanen van Steken e, waarvan een schermutseling het gevolg was. Een tiental koeien werd over de grenzen teraggebracht de leiders der overige zochten m der baast een anderen weg en bereikten hon doel. De douanen maakten var. hurmo revolvers ge bruik en daardoor kreeg A. S-., van Koe wacht, een kogel in het dybeen, die diep doordrong; per kar werd A. S. naar huis gebracht, waar men terstond de bulp van een geneesheer inriop. Een „vegetariër" wordt betrapt terwyl hy van een biefstuk smult. Ter ophel dering zegt hy„dat doe ik nu louter ah biyk van waardeering voor den os, aan wren deze biefstuk heeft toebehoord en die zyn geheele leven lang vegetariër is geweest." Do getrouwen van Jever zullen hun best doen, om ditmaal, op Von Bismarcks tachtigstvn verjaardag, weer met hun jaar lykscb verjaringsgeschenk, de honderd-en-een kievitseieren, te komen. Hun vers hebben z al klaar; liet luidt: „Achtzig Jaohr', 'ne lange Tied. For 't Vaderland in Zorg und Fliet. (Vl(jD Gott laot' uns dafc Geburtstagskind, Bis dat et hundert und eeno smtH" Een veertienjarige schooljongon uit het dorp Hohenkirchen (Keurhessen) richtte eenigen tyd geleden tot den keizer het ver zoek, dat Z. M. hem zou ondersteunen in do verwezenlijking van zijn wenscb, soldaat t worden. Thans is uit Berljjn bericht gekomen- dat do jongen is opgenomen in de school to* opleiding van onderofficieren to Zeitz en dat de keizer den jongen soldaat veel geluk in het leger toewensebt. Op de stadsbaan te Berlyn sprong onlangs tusschen de stations "Wa.- schauerbrêcke en Stralau-Kummelsburg een jong meisje uit oen in beweging zynden trein. Zy verklaarde deze vlucht op leven en dood te hebben- ondernomen, omdat zy in der» waggon door een man met eene revolver be dreigd was. Haar opgave vond eerst niet alge meen geloof, maar is toch gebleken juist r$ zijn, want een paar dagen later is op het zelfde baanvak wed or een dergelijke poging gouaan om eene alleen reizende vroaw te berooven, In een coupé, waarin eene vrouw alleen zat; stapte-op het laatste oogenblik een nog jonge, goed gekleecre man in. Nauwelijks had de trein het station verlaten, of hy eischic hare beurs en dwong haar cie af te geven, door haar eene revolver op de borst te zetten. Toen de trein liet volgende station naderde, verklaarde de roever: „Wauncor gy om hulp roept of aan iemand zegt, wat hier zooevea is gebeurd, schiet ik u overhoop". Hy steeg daarna uit, sloot aanstonds wetr liet portier

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2