N°. 10748. Woensdag 6 Maart. A0. 1895. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. UITSLAG PRIJSVRAAG. „De rubriekKleineAdvertentiën in het Leidsch Dagblad." IV. F. KÖKKEDEE, Oude Singel 216 feuilleton. DE TOOVERRIf^C. i) LEIDSCH BAG-BLAB. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden, 1.10. Franco per post 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTJJEN: Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17 J. Grootoro letters naar plaatsruimte. Voor hot incasseeren bulten de stad wordt 0.05 berekend. Op heden Dinsdag den vijfden Maart acht tien honderd vijf en negentig, des voormid dags te tien uren. is door my «IACOB5J8 JOH4MVE* TER L.IAG Ca., Notaris te Leiden, in tegenwoordigheid van Hendrik Bebnardus Paats, hoedenmaker, en Hendrik Petrus Trel, kastelein, beiden wonende te Leiden, als getuigen ten verzoeke van den Heer GERARD HENRI SIJTHOFF, wonende te Zoeterwoude, namens de Administratie van het Leidsch Dagbladgeopend de enveloppe door genoemden Heer SIJTHOFF aan my, Notaris, den zeven en twintigsten Februari jongstleden in bewaring gegeven en is ge bleken dat op het vel papier, hetwelk zich in die enveloppe bevoüd, geschreven waren de woorden: De heer SyLhoff genoemd heeft vervolgens medegedeeld dat 2517 biljetten zyn ingekomen, waaronder dertien biljetten houdende het zelfde antwoord als op het vel papier stond gescheven en wol van: C. v. d. Stok, Niouwpoort.] J. Wagner, Noordeinde 14. J. Fontein, Haven 56. Wed. J. P. D. Lancel, Haarl. straat. W. F. Kokkudee, Oude Singel 216boven. P. Van Zonneveld, Zuidsingel 37. D. Eggink, Uir. Veei 9. Dirk Kropnoller, Leid rdorp. J. Ten Brink Jr., Aporht-kersdyk. C. P. Van Koeverden, Boommarkt 9. J. De Nie, Hoogewoerd 52. H. D. Wassink, Oude Singel 2a. A. D. Hakkenberg, Hoogewoerd 25. Na gedane loting in tegenwoordigheid van genoemde getuigen is de ten doel gevallen aan den Heer J. J. TER LiAG Cs., Notaris, Officiëele Kennisgevingen. BURGEMEESTER on WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 6, 2do alinea, der Verordening van '26 Januari 1894, regelendo de inwendige inrichting der scholen, do toelating en het ontslag der leerlingen (Gemeenteblad N°. 6 van 18 4); Brongen ter algomeene kennis, dat do inschrijving van nieuwe leerlingen aan de openbare scholen der 8de en 4do UI. zal plaate hebben van den 4dcn tot en met dcu lGden Maan e. k. in de schoollokalen in do Rgnatraat, in do Brandcwijnsteeg, op do Binnenvest- gracht aan het Plantsoen, in do Van-der-Wcrfstraat, aan do Korte Mare en aan de Langebrug, des voor- middags van halfnogon totnogon uren ou dos namiddags van b a 1 f t w e o tot twee uren, behalve dee Zaterdags en des Zondags. Leiden, 5 Maart. Met 1 Mei a. s. wordt hior ter stede by de telephoon ook de nachtdienst ingevoerd. Het aantal abonnenton is sedert de ope ning van den dienst dusdanig toegenomon, dat, volgens de voorwaarden van concessie, thans tot dien maatregel kan worden over gegaan. Te 's Gravenhage is opgericht eene ver- eeniging tot bevordering van den Nederland- schen Export. In hot hoofdbestuur beeft o. a. zitting de heer S. J Le Poole, te Leiden. Men schrijft uit Leiden aan de „N. R. C." het volgende: Voor eenige jaren beproefde de zoogenaamde gemeente-commissie der Ned -Herv. gemeente alhier aan de lidmaten dier gemeente oene kerkelijke belasting op te leggen. De heffing er van zou geschieden door een hoofdolykun omslag. Daar velen met deze heffing geen vrede hadden, weigerden z\j hun aanslag te voldoen. Dit gaf aanleiding tot een proces, dat door de gemeente-commissie, op grond dat zy geene rechtspersoonlijkheid had aangevraagd, verloren werd. Na dien tyd werd deze door haar verkregen. Onaangenaam zyn nu de meeste loden der Ned.-Herv. gemeente verrast, daar hun thans een aanslagbiljet in de kerkelijke belasting thuis is bezorgd. Daar hot bedrag, waarvoor velen zijn aangeslagen, nogal aanzienlijk is, zijn velen van plan per deurwaarders-exp'oot hun lidmaatschap van de Ncd.-Herv. gemeente op te zeggen. Op het congres van bibliothecarissen, in 1893 te Chicago, kwam het denkbeeld van dr. O Hartwig ter sprake, om een vere-.niging te stichten tot het reproduceeren van hand schriften. Destijds werd de universiteitsbiblio theek te Leiden als zetel der te stichten vereeniging aangewezen. De bibliothecaris, dr. W. N. Du Rieu, heeft zich daarop tot verschillende geleerden gewend en meer dan één minister heeft zich ten gunste van hut plan verklaard. De Ned. regeering heeft reeds eene subsidie aangevraagd, die door do beide Kamers is toegestaan. Dr. Du Rieu heeft thans eene oproeping tot alle bibliothecarissen gericht om hem vóór 15 Maart te widen mededeelen, of zij met het plan tot oprichting van de bedoelde vereeniging instemmen en, zoo ja, of zij bereid z\jn gedurende tien jaar eeno jaarlyksche contributie te betaler, van 100 a 150 franken. Door het betalen van die contributie verzekert men zich een exemplaar van al de handschriften, die gereproduceerd zullen worden. Wanneer dr. Du Rieu vol doende inschrijvingen ontvangt, zullen een twaalftal der bibliothecarissen van de voor naamste bibliotheken in Europa door hem uitgenoodigd worden in den loop van dit jaar te Leiden byeen te komen, om de vereeniging tot stand te brengen, de jaarlyksche contributie vast te stellen, de handschriften, die het eerst in aanmerking komen, uit t9 kiezen, het by de reproductie te volgen procédé te bespreken, enz enz. (Spectator.) De off. van gez. 2de kl. dr. H J. M. Boonacker, van het 4de reg. inf. te Leilen wordt wegens 8 jarigen dienst als zoodanig bevorderd tot off. van gez. lste kl. Men schryft ons uit Woubrugge: De Sociëteit „Onderling Genoegen", te Woubrugge, heeft andermaal in dit winterseizoen voor een gezelligen en genoeglyken avond gezorgd. Leden, huisgenooten en introducés zullen in buitengewone bywenkomst zich verzamelen in de ruime zaal van den heer Guldemond in het dorp op Vrtfdag 8 dezer, 's avonds te 7 uren; ong-twyfeld zal ook thans weder de opkomst groot zyn, want de bemoeiingen van het bestuur bleven nooit onbeloond. Het programma, we stippen zulks even aan, doet iets goeds verwachten. Een kinderbal, eene uitvoering van de zangvereemging „Zanglust", onder directie van den heer H J. Drentben. hoofd der school, en het optreden van den beei H. J. Van Leeuwen Jr., uit Leiden, met zyn voordrachten en komische 6cènes, zyn er ons borg voor. Hoewel we zoo erg verwend niet zyn, zal een geanimeerd bal, onder leiding van laatstgenoemde, den avond be sluiten. De kiezerslysten der gemeente Voor schoten zyn gisteren door B. en Ws. vast gesteld. Zy bevatten 272 namen. Bezwaren tegen die lyston kunnen vóór den 18den Maart aan aen gemeenteraad worden ingediend. De feestavond ter herinnering aan het 75-jarig bestaan van het Leesgezelschap te Waddingsveen is door onvoorziene omstan digheden uitgesteld tot 20 Maart a. s. Aan het ministerie van justitie is aan besteed de levering ten behoeve van de Ryks werkinrichtingen te Veenhuizen, vangroote hoeveelheden metselsteenen, Waal- en IJsel- tegels, pannen, tras, schelpkalk, metselzand, portland-cement, harast een werk, getrokken balkyzer, profiel- en staafijzer, houtwaren, steigerhout, glas, verfwaren, 50 stuks kap- spanten van getrokken yzer en 80 stuks gegoten yzeren kolommen, in 27 perceelen. Minste inschryvers waren o. a. voor perc. 11 de heer R. U. Jongunburger, te Waddingsveen, voor 6 37 p. 1000; perc. 12 de heer C. D. Meurs, te Koudekerk, voor 40 90; perc. 13 in 3 onderaeelen, a b. en c.a. de heer C. D. Meurs, te Koudekerk, en A. Brunting, te Oegstgeest, ieder voor 21 p. 1000; b. W. F. Stoel Zn., te Alkmaar, voor ƒ2.85 p. 100 st. vorsten; c. G. J. Van Heek, Maarsen, voor ƒ2.25 per 100 st. tegels; perc. 23 de heer P. J. Van Hoeken, te Leiden, voor ƒ6183 75; perc. 24 dezelfde, voor f 1993 98. De heer G. De Man, lste secretaris van het Belgische gezantschap te 's Gravenhage, heeft Zondag de residentie verlaten om de reis aan te nemen naar Rio de-Janeiro, alwaar hy tydelyk belast wordt met het beheer der legatie van België. Tot opper rabbyn by deNed.-Israëlietiscbe gemeente te Leeuwarden is beroepen dr. Lewen- stein, Nederl mder, benoemd rabbijn te Zabrze (Sileziö), thans wonende te Hamburg. Volgens den brlefscbryver uit de Hofstad van de „Midd. Cf..," is het ontwerp der kies wet den Ministerraad reeds gepasseerd; daartoe werd op buitengewone uren vergaderd. De zaak wordt met de meeste geheimbou ding behandeld, doch wat er van uitlekt be vestigt vroegere mededeeliogen, dat h<*t voor gestelde kiesrecht ten deele op het capaciteiten stelsel is gebouwd; een aantal examina, niet alle van de zwaarste soort, zullen elk kies bevoegdheid geven. Daarnaast schynt de huur waarde van de woning te zyn aangenomen als een kenmerk van welstand, en zelfs het werkloon, dat iemand pleegt te verdienen, moet by de regeling in aanmerking zyn ge nomen. Verder zou het stelsel van eigen aan gifte zyn aanvaard. Intusschen kan het ontwerp, vóór het by de Tweede Kamer komt, nog belaneryke wy- zigingen ondergaan, hoewel het niet te ver wachten is, dat de Raad van State op verrui ming van het kiezersveld zal aandringen. Ter gelegenheid van den geboortedag van den Paus heeft de nuntius te 's-Gravenhage, mgr. Lorenzelli, Zondag een feestmaal ge geven, waaraan door onderscheidene leden van bet corps diplomatique en katholieke nota- biliteiten werd deelgenomen. Aan het diner waren o. a. vereenigd de heeren Van Houten, minister van binnenland- sche zaken; Schneider, minister van oorlog; jhr. Beelaerts van Blokland, gezant van de Zuid Afrikaansche Republiek; baron Clifford, hofmaarschalk van H. M.baron De Qrelle, gezant van België; baron Labouret, raad van legatie by het Fransche gezantschap; baron Von Reichenau, raad van legatie by het Duit sche gezantschap; dr. Schaepman, mr. Trava- glino, dr. Vermeulen en mr. Haffmans, leden van de Tweede Kamer, en mr. Reekers, oud lid der Kamer; mgr. Lanen, uit Roozendaal; Van Franck, secretaris van de kanselary der Ned. orden, benevens eenige Hagenaars, die met hooge Pauselyke ridderorden zyn begiftigd De heer C. Peters heeft als luitenant adjudant der dd. schuttery te Groningen zyn tachtigsten verjaardag gevierd. Als blyk van waardeering zyner verdiensten boden de olflcieren der dd. schuttery hem eon zilveren lauwerkrans aan op blauw pluchen schild. Zooals reeds met een woord werd mede gedeeld, beproefde het gemeentebestuur van Opsterland tevergeefs om by een kassier te Leeuwarden eene tydelyko geldlening te sluiten, ten einde de onderwyzers traktementen voor het laatste kwartaal 1894 te kunnen uitbetalen. Men wenddo zich daarop tot eon kassier in Holland, maar ook deze toonde zich niet ge zind om mede te werken, zoodat de arm voogden de weekgelden aan de bedeelden niet meer kunnen uitbetalen en de ondorwyzers hun geduld opnieuw kunnen oefenen. Daar de onderwyzerswoning by de school te Heeren veen ASngwirden veel te klem is, besloot de Raad in zyne jongste vergadering, op voorstel van B. en Ws., om een huis, staande op de Fok, voor 3000 te koopen, met het dpel om dit af te breken en op het terrein eene nieuwe onderwyzerswoning te stichten. Nauwelyks was dit bekend, of er circuleerde in de gemeente een adres aan Gedeputeerde Staten van Friesland, om hunne goedkeuring aan dit Raadsbesluit te onthouden, daar de koop som veel te hoog is en bovendien het sticht n eener onderwyzerswoning op het vrygekomen terrein ƒ3000 zal moeten kosten, dus samen 6000, welk bedrag voor het nood- lijdende iEngwirden al te drukkend zou zyn. Gisteren is er antwoord gekomen op dat adres, waarin aan adressant wordt medegedeeld dat Gedeputeerde Staten het besluit tot aankoop van bedoeld huis niet hebben goedgekeurd. Door de vereeniging „Harmonie", tc Kampen, is voor hare kunstlievende leden opgevoerd de operette „Franchemont de Mars kramer", muziek van den heer Man in Schuil, te Harlingen. Het werk had groot succes Onder vele biyken van belangstelling heeft ds. H. W. Eigeman, te Nieuw Loos- drecht, zyn 40 jarige Evangeliebediening her dacht Te Rotterdam is overleden mgr. J. Bos, eere-kamerheer van den Paus en rector der R.-K. weeshuizen aldaar. De overledene was van do oprichting van „De Maasbode" tol voor weinig jaren hoofdredacteur van dat blad. Het zal Dinsdag 12 Maart 25 jaren ge leden zyn, dat de hoofd-mepocteur van politie te Amsterdam, de heer J. A. Hazenberg, by de Amsterdam8che politie in dienst trad. Benoemd is tot leeraar in do plant- en dierkunde aan de hoogere burgerschool en in de natuuriyke historie aan het gymnasium te Zutfen dr. H. M. D. Van Riemsdyk, leeraar aan de H. B.-S. met 3-j. cursus te Zalt Bommel. Het „Haagsche Dagblad" verneemt, dat nogmaals een ernstige conferentie beeft plaats gehad tusschen den minister van justitie en d»n president der 's-Gravenhaagscherechtbank Het ro6ultaat hiervan zou zyn, dat door den minister zal worden voorgesteld, het aantal rechters '«y genoemde rechtbank mot twee te vermeerderen. By koninklyk besluit is, met ingang van 1 April a. s., aan mr. P. Slot, op zyn verzonk, eervol ontslag verleend als burge meester van Staphorst, met dankbetuiging voor de diensten, door hem in die betrekking bewezen. Benoemd dr. W. G. C. Byvanck, met ingang van 1 April a. 8., tot bibliothecaris der Konink lijke Bibliotheek. Met ingang van 1 Mei a. s Ph. W. Weber, te Wolvoga, benoemd tot schoolopziener in het arr. Heerenveen. Minimum-loon en maximum-werktijd. In de Zaterdag gehouden vergadering Vun den gemeenteraad van Winschoten werd eon commissie van vyf Raadsleden, de heeren Bas, Van Dyk, Schönfeld, Bronsema en Brader, benoemd, om den Raad voor to lichten tor aanzien van het opnemen in de bestekken van voor de gemeente uit te voeren werken van bepalingen betreffende minimum loon en maximum arbeidsduur. By den gemeenteraad van Deventer is inge komen een adres van don Algemeenen Neder landseben Timmerliedenbond, met verzoek, om in de gemeentebestekken een minimum-loon on een maximum werktyd te willen opnemen. Dit adres wordt ondersteund door alle vak- vereemgingen te Deventer. Ik heb mejuffrouw Havard gevraagd, myn vrouw te worden en zy heeft my afgewezen. Het spyt me zeer, Dacre, maar ik kan niet tusschen beide treden. Ge weet, dat ik u myn beste wenschen heb gegeven. Ja, dat dacht ik ookl antwoordde Dacre ironisch, maar dat heeft my weinig geholpen. We deden beter, niet om de zaak heen te draaien, lord Kenny. Ik weet te veel, om de weigering van uw dochter voor ernst op te vatten. Ik begryp niet, wat ge bedoelt, meneer! Dat is wel mogelyk. Ik kan het u echter spoedig duidelyk makeD. Mejuffrouw Havard bemint my en zou met my willen trouweD, als gy niet tusschenbeide waart gekomen. Ik!? zei lord Kenny met goed nage bootste verwondering. Myn waarde heer, waarom haalt go my er nu by Myn dochter mag kiezen, wien zy wil. O, neen, dat mag zy niet! Zy heeft my niet precies uitgelegd, wat zy bedoelde, maar zóóveel is my toch duidelyk geworden, dat ge wenscht, dat zy een ryk huweiyk zal doen. Ieder vader wenscht zyn kind zoo goed mogelyk te bezorgen, antwoordde lord Kenny ODtwykend. Ge zult my wel wiilen toe stemmen, dat ge het niet breed hebt. Men heeft mij do betrekking van consul op Cuba aangeboden. Lieve Hemel! zei lord Kenny veront waardigd. Zou je dan een oogenblik denken, dat ik myn dochter naar Cuba zou laten gaan I Het is een mooi eiland, stotterde Wilfred, die zich eenigszins in de engte gedreven ge voelde, want hy kon niet ontkennen, dat dit aanbod verre van aanlokkeiyk klonk. Een eiland vol gele koorts, zei lord Kenny met groote minachting. Laten we eens ronduit spreken, mijnheer Dacre! Ik heb u verlof gegeven myn dochter te vragen. Zy heeft u afgewezen. Als fatsoenlyk man be hoort ge u dus terug te trokken. Ten gunste van een rykon mededinger, nietwaar? vroeg Dacre, terwyi een blos van toom over zyn gelaat vloog. Juist I Ge ziet, dat ik u openhartig be handel. Go wilt dus het geluk van uw dochter ten offer brengen aan een ryk huweiyk? Ge hebt het recht niet, my dit te vragen, meneer 1 zei de ander uit de hoogte. Wilfred had ongetwyfeld het onderspit gedolven. Hy keek den ondoorgrondelyken ouden heer treurig aan. Als ge slechts wist, hoe lief ik haar hadl zuchtte hy, terwyi hy het gelaat met beide handen bedekte. Bah 1 Dat doen alle jongelui, zei lord Kenny, toegevend. Toen ik een jongen was, ben ik wel zesmaal verliefd geweest. Ik ben vyf en twintig. Dat kunt ge, geloof ik, geen jongenslteftyd noemen, ant woordde Wilfred, een beetje geraakt. Ik ben ook meer dan eens verliefd geweest maar dit is de liefde van myn leven. Als ik Hilda verlies, is myn levensgeluk verwoest. Weloeen, mynheer Dacre. Ge zult haar gauw geheel vergeten zyn op Cuba. Ik ga niet naar Cuba. Excuseer! Ik dacht, dat u zei, dat ge daarheen zoudt gaan. Nu niet. Ik heb die betrekking alleen aangenomen, omdat ik hoopte dat uw dochter myn vrouw zou wordenmaar nu, ach, nu dient bet tot niets l Wat zyt ge dan van plan? Naar den duivel te loopen. Lord Kenny fronste de wenkbrauwen en stond met groote waardigheid op. Ik ben hier niet gekomen om dergeiyke taal te hooren, mynheer Dacre; u zult my permitteeren, te vertrekken. Is er geen hoop voor my vroeg Wilfred 8meekend. Niet de minste, antwoordde do pair open hartig. Het dient tot niets, of ik er doekjes om wind, meneer Dacre. Ik wil dat myn dochter een goed huweiyk zal doen, en zal al myn invloed aanwendon, haar te bewegen, dit te doen. Het zou kunnen zyn, dat ze zich liever uw ongenoegen op den hals haalt en my neemt. Dat zal ze niet doen, en ik geloof ook niet, dat ge als fatsoenlyk man haar zoudt kunnen vragen, dit te doen. Ik vrees, dat wy van heden af onzen omgang zullen moeten staken. Dat vrees ik ook, zei Wilfred terneer geslagen, hoewel het my hard valt. Daar zult ge spoedig overheen zyn. Ga naar Cuba en als ge niet aan de gele kuorts sterft, zult ge wel eeD vrouw vinden, die veel beter by u past dan Hilda. NimmerI ik zal nimmer trouwenI Is het alleen op grond van myn armoede, dat ge weigert, my als schoonzoon aan te nemen? Ja zeker I Ik, heb nooit iets tot uw nadeel hooren zeggen, antwoordde lord Kenny vrien- deiyk. Als ge ryk waart, zou ik niets tegen het huweiyk hebben, maar nu Hy haalde do schouders op, alsof hy zoggen wilde, dat hij dezen zin niet kon voleinden, en ging naar de deur. Daar aangekomen, keek by echter om, en toen by zag, hoe neer slachtig de jonge man er uitzag, keerde hy langzaam terug, met groote waardigheid. Hy was een zelfzuchtig mensch, maar op dit oogenblik herinnerde hy zich, dat ook hy in Arcadiö geboren was, en by legde zyn hand vriendelyk op Dacres schouder. Kom, kom, meneer, wees mant Er zyn nog meer meisjes in de wereld I Wilfred schudde zyn hand ongeduldig van zich af. Ik geef alle hoop nog niet verloren, mompelde hy. Toch zou dit wyzer van u zyn. Tenzy, vervolgde lord Kenüy, terwyl hy hem nog eens over zyn schouder aankeek, tenzy ge de lamp van Aladdin vindt. Hy verliet, stil in zichzelven lachend, de rookzaal, alsof hy eon uitstekende grap had verkocht, en Wilfred zat ellendig op zyn stoel. Daarna schreef deze een brief aan Hilda, waarin hy haar het mislukken van zyn tocht mededeelde, en haar smeekte hem trouw te blyven. Hy zond dezen brief naar haar huis, met een specialen besteller, en liet zeggen dat, als er eenig antwoord op mocht zyn, dit gezonden moest worden op zyn kamers in de Albany-club. Toch geef ik alle hoop nog niot op, zei hy, toen de brief weg was. Er is al menig waar woord in schorts gezegd. Per slot van rekening vind ik misschien Aladdins lamp nog. II. liet Noodlot. Op vyf-en-twintig-jarigen leeftyd is het ka rakter van den mensch nog nauwelyks ge vormd. Het is waar, dat een scherp oprae.kor er het een en ander in kan vindeu, dat hem in staat stelt, reeds eenig oordeel over de toekomst te vellen; maar het geheel is nog zoo vaag en onbestemd, dat het moeilyk is te voorzien, hoe het zich ten slotte zal vor men. Een lichtmis kan bekeerd worden tot matigheid en gezond verstand, een bezadigd jongeling kan op middelbaren leeftyd in do strikken der uitspatting verward geraken; maar wat de meesten betreft, valt deze ver andering ten goede of ten kwade tusschen twintig en vyf en twintig jaar. Wilfred was op het beslissende punt var. dezen gevaariyken leeftyd, en zyn liefde ge armoede waren machtige factoren in h6t vor men van zyn toekomstig leven. Ongelukkig had hy niemand, die hem zou kunnen leiden met zyn ervaring. Hierby kwam, dat de vloek van een groote verbeeldingskracht op hom rustte. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1