N°. 10745. A\ 1895. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Wad. Feuilleton. DE TOOVERRiiMC. Maauda» 4 Maart. IEIISCH DA&BLAD PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden pw 3 maandenf 1.10. Franco per post. n 1-40. Afzonderlijk0 Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTEËW Van 1-6 rogels f 1.05. Iedore regel meer f 0.171. Grootorc letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Offieiëele JicnnUgcvinseii. Bargeiueeeter en Wethoaclera vaq Leiden Oezien art. 8. late aiiuea, der wet van den 2den Jnni 1875 (St?.atsb)ad No. U5>, tot regeling vaD het toezicht bij het oprichten van inriohtingeD, welke gevaar, eoha-ie of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algomeene kennis dat door hen op heden vergunning ie verleend aan J. F. WAFELBAKKER en rechtverkrijgenden tot het op- riohten van etn schietbaan op het terrein van den Burg. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 28 Febr. 1885. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethoudora van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der wet van den 2den Juni 1875 (Staatsi lad No. 115) tot regelmg van het toezicht bjj bet oprichten van imiohtingen, welke gevaar, schade of hinder kano» n veroorzaken; Brengen bij deze ter algomeene konnis dat door de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland vergunning is verleend tot uitbreiding van de gcir^eotelrjko Gasfabriek door het plaatsen van oen stoomketel bg den gaehouder No. G op het perceel, kadastraal bekend gemeente Leiderdorp, Scotio A No. 2622. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leiden, F. WAS, Burgemeester. 1 Maart 1895. E. KIST, Sooretaris. Leiden, 2 Maart. Door het kiescollege der Nod.-Herv. ge meente alhier zijn gisteravond de volgende twee zestallen geformeerd, ter beroeping van een tweetal predikanten in de plaats van de heeren E. César Segers en dr. J. H. Gun ning J Hz. Voor de vacature-SegersDs. IC. W. Vet- hake, te Overschio; dr. F. E. Daubanton, te Amsterdam; ds. K. E. Van Griethuizen, te Ketel; ds. H. G. Van Endt, to Woerden; ds W. De Lange, te Gorkum, en ds. A. Talma, te VJissingen. Voor de vacature-Gunning: Ds. G. Van Herwaarden, te Delft; ds. H. H. Bargcr, te Bloemendaal; da. J,. P. Eringa, to Oostwold; ds. C. J. Lammerink, to Scheveningends. P. S. Meerburg, te Capelle a/d. IJsil, en dr. H. M. Van Nes, to Rotterdam. By de volgorde i6 het stemmenaantal, dat elk op zich vereenigde, in aanmerking genomen. Gedurende do 1ste helft der maand Febr. zyn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke, door onbekendheid dor geadresseerden, niet besteld konden worden: J. A. B. Cola^o Belmonte, Amsterdam; Brocks, Dordrecht; mej. N., Leiden; Verkuyl, Tub- bergen; P. Van Beek, Zoele; Voorbach, Zoeterwoude; Richel, G. Van Slooten, niet vermeld. Briefkaarten: Po6t, M. Weiiers, A.Duyver man, Dekker, Amsterdam; L. Bos, 's Gra- venhage. Brieven, bestemd voor het buitenland: B. Simons <fc O*., Parys; M. W. Haalebos, Batavia. Do heer W. v. d. Neut, onderwijzer aan de Chr. school (Noderd. Herv.) te Rynsburg, is als zoodanig benoemd aan de Chr. school to nilvorsum, hoofd de heer Schut. Gisteren werd te 's Gravenhago de akte als onderwyzeres in de nuttige handwerken uitgereikt aan mej. B. Den Blaauwen, te Katwijk aan Zee, leerlinge der Ryksnormaal- lwssen te Katwyk. Aan het postkantoor te Hillegom en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Februari 1895 ingelegd f 2351.94; terugbetaald f 5952.03 Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 445. Te Woubrugge is het perceel van den heer Hinkenkemper, in het dorp, voor de Gereformeerden aangekocht. Dit gebouw zal, na eenige vertimmering en verbreking van metselwerk, dienst doen als vergaderlokaal en voor de Jongelingsvereeniging. Gistervoormiddag is ter herinnering aan den sterfdag van H. M. Koningin Anna Paulo wna, moeder van wy len Koning Willem III, in de Russische kapel aan den Schevening- schen weg, door den Roomschen Aartspriester Bogoslowsky een plechtige, door het zangkoor begeleide dienst gehouden, in tegenwoordigheid van de douair. gravin v. Bylandt en van de heeren De Berends, secretaris van legatie 1ste klasse; Sebaslowpolo, attaché by het gezant schap van Rusland, en Vinkhuyzen, intendant van H. K. H. de Groothertogin van Saksen, prinses der Nederlanden. Op Woensdag 6 Maart a. s., 's namiddags te twee uren, zal eene openbare vergadering van het Nederlandsch Landbouw-Comité wor den gehouden in de vergaderzaal der Eerste Kamer van de Staten-Generaal. Als advocaat en procureur by den Hoogen Raad zyn beóedigd mr. F. H. Gerritsen en mr. L Den Boer Foortugael, te 's Gravenhage. Tot dusver zyn by do Tweede Kamer in zake het tarief van invoerrechten ontvangen 229 adressen van protectionistische strekking, waaronder 25 houdende adhaesie aan de molie- Dobbelmann en 183 houdende adhaesie aan de adressen van do Nederl. Protectionistische Landbouwvereeniging, zoomode aan genoemde motie. Daarentegen wordt in 25 adressen verzocht om den invoer van granen vry te laten Burg. en Weths. van Delft hebben be zwaren ingebracht tegen do voorgenomen verplaatsing van eenige artillerie-inrichtingen in die gemeente binnen do Amsterdamsche stelling. 8 Maart vieren de heer en mevrouw Buderman Van Dyk in het Grand Tbéater Van Lier, te Amsterdam, hun 25 jarige loonoel- loopbaan met de operetto „Het leven te Parys." Door den directeur der gemeenteiyke hoogere burgerschool en der burger avond school te Zutfen, dr. D. G. Cramer, is met ingang van 1 September a. s. eervol ontslag uit beide betrekkingen gevraagd. Gisteren hield de nieuwe Rotterdamsche gemeenteraad zyn tweede zitting, tor behan deling van onderwerpen, uitsluitend in verband staande met de jongste uitbreiding van grond gebied. Een groot deel van den tyd werd ingenomen met het doen van benoemingen. Wat de jaarwedden van burgemeester, wet houders, secretaris en ontvanger der gemeente betreft, die van de eerstgenoemden blezen op f 8000 en ƒ4000 'sjaars; de secretaris kreeg echter een verhooging van f 1000, zoo dat diens traktement thans f 6000 zal be dragen, en de ontvanger een van/"500. waar door de wedde van dien titularis op f 6200 is vastgesteld. De instructie en do zakelyke borgtocht van den ontvanger (f50,000) bleven dezelfde als tot heden in het oude Rotterdam van kracht waren. Herbenoemd werden tot secretaris de heer mr. J. J. Tavenraat, tot ontvanger de heer C. C. A. J. Niehot en tot havenmeester de heer C. C. Vermeer. By loting werd de aftreding der vier wethou dera zóó geregeld, dat de heeren Van Citters en Drost aftreden in 1899 on de heeren De Monchy en Van Raalte in 1896. Aan de secretarissen en ontvangers van Kralingen en Charlois werd eervol ontslag verleend, terwyi dezen voorloopig op vorig salaris in dienst werden gehouden. De heer J. Doornbosch, to Baflo, bekend als yveraar voor graanrechten, heeft thans oen lyvig boekdeel 166 pagina's aan zyn voorstel, om de Prov. Staten uit te noodi- gen zich tot H. M. de Koningin Regentes te wenden met verzoek om invoering van graanrechten, toegevoegd. Het boek is ge titeld: „Verzameling ^an te weinig bekende stukken uit het provinciaal archief in be trekking tot de graanrechten over de jaren 1823—1851". Het voorstel van don heer Doornboech is thans by Gedeputeerde Staten te Groningen in behandeling. By koninkiyk besluit is do commissie voor den aankoop van paarden voor het leger in 1895 in Engeland on Ierland samengesteld uit den majoor H. P. Van Raden, van het 2de regiment huzaren, lid en voorzitter; leden de kapitein J. H. Knel, van het 1ste regiment veld artillerie, en de paardenarts 1ste kl. J. B. H. Moubis, van de ry- en hoefsmidschool; terwijl do majoor J. G. Blauw, van het 1ste reg. huzaren, do kapitein D. H. Punt, van het 2de rog. vold-artrllerie, on de paardenarts 1ste kl. H. C. Ittman, van het 3de reg. huzaren, respectieveiyk tot plaatsvervangend lid en voor zitter en tot plaatsvervangende leden der commissie zijn benoemd. Mr. A. Pronk is benoemd tot gemeente ontvanger on secretaris der gemeente De Bilt. Door God. Staten van Friesland is op een verzoek van een dor schoolhoofden in de ge meente Opsterland om hunno tusschcnkomst, ten einde to bovordoren, dat door het bestuur dezer gemeente aan de onderwyzers aldaar worden uitgekeerd de met 1 Jan. jl. verschenen termynen hunner jaarwedden, waarvan de uit betaling tot dusver is achterwege gebleven, geantwoord, dat, geiyk kan worden geacht van algemeene bekendheid te zyn, het achter wege bly ven van de bedoelde uitbetaling, waar over genoemd schoolhoofd zich terecht be klaagt, alleen is te wyten aan het gebrek aan medewerking van den gemeenteraad, om zoodanige maatregelen te nemen, dat hierdoor in de behoefte aan het noodige kasgeld, waar uit de onderwijzersjaarwedden konden worden betaald, op voldoende wyze werd voorzien, doch met grond mag worden verwacht, dat thans door toepassing dor wet van 2 Febr. jl. (Staatsblad No. 15), aan dezen onregelma- tigen toestand spoedig een einde zal kunnen komen. Willem Van Zuylon zal 13 dezer in Den Haag optreden, niet als Député Leveau, maar als Vriend Frits. Het twintigjarig bestaan der Nederlandsche Toonkunstenaarsvereeniging zal in Mei te Arnhem mot eenigen luister gevisrd worden. De uitvoeringen zullen een zuiver nationaal karaicter li9bben. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad van Gouda werd onder toe vloed van talryke belangstellenden de nieuw benoemde burgemeester, de heer 11. L. Martens, (vroeger burgemeester van Bodegrave), geïn stalleerd en toegesproken door den wethouder Noothoven Van Goor, dio gedurende de burge meesters vacature de functie van burgemeester bekleedde, on vervolgons door het oudste Raads lid, den hoer Straver, die mot het oog op het overiyden van den heer Koning waarnemend wethouder was. De burgemeester beantwoordde de sprekers kortelyk. Na afloop bestond er gelegenheid den burge meester to complimonteeren, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Door den minister van binnenlandsche zaken is aan dr. H. Van Capelle, naar aan leiding van zyn verzoek aan do Regeermg, om te bovorderen dat hy alsnog van de ge meente Leeuwarden eene vergooding verkryge wegens geleden schade door het aan hom ver leend eervol ontslag als leeraar aan de middel bare school voor meisjes aldaar, te kennen gegeven, dat er voor tusschonlcomst der Regee- ring in deze geen termen bestaan. By beschikking van don minister van binn. zaken van 1 dezer is bepaald, dat de commissie, die gedurende het jaar 1895 belast zal zyn met het afnemen der examens van vroedvrouw, zal zitting houden te Amsterdam en zyn benoemd: tot voorzitter der commissie de inspecteur voor hot Geneeskundig Staats toezicht voor Noord-Holland, dr. J. P. Dozy, t.e Amsterdamtot lodendr. J. Vroesora de Haan, directeur van 's Ryks kweekschool voor vroedvrouwon te Rotterdam dr. G. C. Nyhoff, Joeraar aan 's Rijks kweekschool voor vroed vrouwen te Amsterdam; tot leden-plaatsvor- vangers: dr. D. Kruseman, te Amsterdam; dr. C. N. Van de Poll, te id. (Sls.-Ct TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer zette de beraadslaging voort over het wetsontwerp tot regeling van de heffing van invoerrecht van de goederen naar de waarde. De heer Beelaerls Van Blokland moet er tegen opkomen, dat door de commissie gelyk de minister zeide een beginsel zou zyn neergeworpen, tot dusver in de wet gehuldigd. De commissie wil allerminst in transitu een nieuw beginsel in de wet brengen en daarom geeft zy in overweging, of er geen termen bestaan om de verdere behandeling van art. 23 en het amend, te verdagen, ten einde de commissie in de gelegenheid to stellen het artikel zoodanig te rodigeeren, dat van geene beslissing in transitu meer sprake kan zyn. Daartoe wordt besloten. Artt. 24 tot en mot 31 worden aangenomen. Op art. 32 is een amend, voorgesteld door den heer Hintzenom te bepalen dat omtrent de inrichting van het biljet van aangifte het advies van don raad van beroep moet worden ingewonnen. De heer Harte dringt er op aan, dat de minister duidelyke aanschryvingen zal geven omtrent de detailleoring. De minister antwoordt, dat art. 120 der algemeene wet omtrent de detailleering van kracht blyft. Het voorgestelde artikel beoogt alleen om te voorkomen, dat biljetten van aangifte worden ingeleverd, waaraan de ambtenaren niets hebben, hetgeen tegen woordig maar al te veelvuldig voorkomt. Art. 32 wordt aangenomen. De behandeling van art. 33 wordt geschorst tot Dinsdag a. s. elf uren. Nationale Militie. Eindverslag is uitgebracht omtrent het wets ontwerp tot wijziging en aanvulling der Militio- wet. De Commissie van Rapporteurs acht de openbare beraadslaging genoegzaam voorbereid. Gewerenioet. Ook omtrent het wetsontwerp tot aanvulling on verhooging van hoofdstuk VIII voor 1895 is eindverslag uitgebracht De meerderheid der Commissie van Rapporteurs acht de open- baro beraadslaging voldoende voorbereid. De minderheid acht do zaak nog niet voldoende onderzocht en toegelicht, met name ten aan zien van hot stelsel en het kaliber, alsmede van de vraag in hoever de aan te schaffen geweren en patronen in het buitenland moeten worden aangemaakt. Een lid was door afwo- zigheid verhinderd aan het verslag mede te werken. Derde kantongerecht tc Rotterdam Eindverslag is eveneens uitgebracht over het ontwerp tot vestiging van hot derde kantongerecht te Rotterdam. De Commissie van Rapporteurs acht het voorstel ryp voor openbare behandeling. Zy constateert ochter dat de te Rotterdam bestaande regeling voor hot afleggen dor scheepsverklaringen goed werkt en nooit tot bezwaren, hetzy in of buiten rechten, heeft aanleiding gegeven. Het loslaten dier regeling, zooals in het voornemen schynt te liggen, zou baars inziens tot groot ongerief kunnen leiden in deze voor de schoep vaart zoo hoogst gewichtige aangelegenheid. Door de Commissie van Rapporteurs is voorts een amendement voorgesteld op art. 10, om in de 2de alinea te lezen: „De deur waarder by het ontbonden kantongerecht Ridderkerk, tevens deurwaarder bij de rechtbank te Dordrechtwordt geacht te zyn aangesteld bij de rechtbanken en kantongerechten, waartoo het gebied van het ontbonden kantongerecht Ridderkerk behoort." I. Liefde en geld. In geen enkel opzicht wensch ik je te dwiDgen, lieve Hilda, zei lord KenDy, terwyi l»y zyn geliefkoosde houding op de sofa aan nam. Alleen merk ik op, dat sir Richard rijk is en meneer Dacre arm. Je gozond vor stand zal je wel zeggeD, wien je moet kiezen. Myn verstand zegt: don eerste; myn hart' den tweede, antwoordde Hilda treurig. Volg dan den raad van je vorstand. Als ik dat doe, bederf ik myn geheele leven. En als je Dacre kiest, zal je 't m\jno bederven, hernam de lord kalmpjes. Wy zyn zoo arm als Job, kindlief, maar niet zoo geduldig. Als je geen geld trouwt, zal de familie Havard, vertegenwoordigd door den ondergoteekonde, zonder eenigen twyfel insol vent worden. "Wy zijn nooit wat anders geweest, papa, sinds ik van school terug ben. O, lang vóór dien tyd, kind, veel eerder! Je moet 't my niet wijteD, maar je grootvader! Hy was een vriend van den Regent, en die vriendschap kostte hem zjjn fortuin. Hy Uet my niets na dan zyne dure lief hebberyen, zonder de middelen om die te be kostigen. En toch heeft u ze alle volgehouden. Toegegeventoegegevenzei haar vader luchtig; de macht der gewoonte, kindlief, anders niet. Als 't eenmaal in 't bloed zit! Men kan geen zoon van een hertog zyn rnet den smaak van oen boerenarbeider. De hertog was dol op wedrennen, ik ook. Hy hield er van, te koopen wat hem beviel, ik ook. En zoo komt het, dat door deze gebreken van mij en je grootvaders buitensporigheid do zaken jaren lang heel slecht zyn gegaan, in gelde- ïyk opzicht. Hilda Havard boog zich voorover en liet de ellebogen op hare knieën rusten, een houding, die lord Kenny niet kon uit3taan. Hilda-lief, denk er aan, dat je vader tegon- woordig is Ja, zóó is het beter, vervolgde hy, toen zy, als vermoeid, achterover in haar stoel leunde. Nu, zooals ik zei, hernam hy mot een glimlach, och ja, Hilda, wat zei ik ook? Ik weet 't niet, papa! 't Komt er ook niet op aan. Wat wil u, dat ik doen zal? Dat kan ik je in twee woorden zeggen: neem sir Richard Denham. Heeft hy met u gesproken? Ja, kind; ze hebben beiden met my ge sproken, zei Havard, op zyn horloge kykend. - Zy deden my en jou de eer aan, te vragen, of ik wilde veroorloven, dat zy hun aanzoek richtten tot mejuffrouw Hilda Havard, - met andere woorden: zy willen je ten huweiyk vragen. Ik gaf beiden permissie. Hilda sprong boos op van haar stoel. Papa, dat heeft u toch, hoop ik, niet gedaan? Waarom niet? antwoordde lord Kenny, met zyn lorgnet spelende. 't Blyft geheel in vertrouwen en onder ons; ik wilde je vry laten in je keuze. Dacre komt vandaag, Denham morgen. Ik wist wol dat je geen twee aanzoeken op ééndagzoudt kunnen verdragen; daarom heb ik zooveel mogelyk tyd tusschen beide genomen. Hy was zoo'n buitengewoon zelfzuchtig oud man, dat hy niet eens inzag, hoe onkiesch hy gehandeld had. In zyn oppervlakkigheid dacht hy er geen oogenblik aan, dat by zyn dochter in een buitengewoon onaangename positie bracht. Hilda deed geen pogingen, hem dit aan het veratand te brongen; zy kende haar vader te goed. U hadt wel aan meneer Dacre kunnen zeggen, dat u andere plannen hadt, en my zoo de moeite sparen, den man af te wyzen, dien ik liefheb, zei ze, naar het venster gaande, diep gokwetst door haars vaders gebrek aan fijngevoeligheid. Neenik wilde je zelve laten kiezen, zei de oude „beau" hoffeiyk. Trouw wien je wilt, maar ik zou Denham 't liefst hebben als schoonzoon. En ik Wilfred Dacre als echtgenoot, ant woordde Hilda koud. - Ik begryp niet, dat u maar dat praatje van „vryen wil" volhoudt. Uw idee is, dat ik sir Richard zal trouwen, en toch beweert u, dat ik een ander kan kie zen. Dat is boerenbedrog! Lieve Hemelwat een vulgaire uitdruk king! zuchtte de lord op wroveligen toon. Ik verzoek je, Hilda, te beder.ken, dat je tegen je vader spreekt. Je taal kwetst myn oor. Wat is er? voegde hy or driftig by, toen by baar van 't venster zag terugtreden. Meneer Dacre is aan de deur, antwoordde ze dof. Ei, is hy daar? zei lord Kenny spot tend dat is vurige liefdedie laat er geen gras over groeien. Geef hem maar gauw be scheid, Hilda! Denk er aan, hoe de zaken slaanóf je moet sir Richards aanzoek aan nemen, öf de naam van Kenneth Havard zal pryken op de lyst der bankroetiers. Ik zal er aan denken, mompelde zy, toen hy naar baar toekwam, om haar te omhelzen. Neen, kus my niet, vader! Hilda, die ontroering staat verbazend burgeriyk, hernam lord Kenny met groote waardigheid. Maar aangezien je voreerder op de trap is, heb ik geen tyd; daarover uit te weidon. Adieu, kind! denk er aan, dat ik je vry laat in de keuze van een man. Hilda was zoo onaangenaam getroffen door haars vaders huiehelary, dat zy enkel meteen toestemmend hoofdknikje kon antwoorden, on lord Kenny, overtuigd dat zy zyn wenk zou opvolgen, verliet do kamer met een genadig glimlachje op de lippen. Op weg naar de vestibule ontmoette hy Wilfred op de trap en bleef staan, om hem met groote hartelyk- heid de hand te drukken. Je hebt myne beste wenschen, meneer Dacre! zei hy beleefd. 't Is waar, ik had andere plannon met myn dochter, maar Hilda moet zelve kiezen. Ja, zy zal zelve kiezen! Dank u, lord Kenny! Ik weet, dat u myn vriend is. Zy scheidden, beiden in goede stemming. Wilfred ging naar het salon, lord Kenny naar zyn club. Toen hy over de straat ging, lachte by vol zelfvoldoening en dacht geen oogenblik aan de verfijnde wreedheid van de zaak. Een hand van yzer in oon handschoen van fluweel, zei hy, met de noodige overdry- ving, dat heeft Hilda noodig. Als ik de zaak niet zoo delicaat had behandeld, zou zo Dacre getrouwd hebben, ondanks my. Zooals 't nu gesteld is, meen ik, dat er voor hom niet veel kans bestaat, m(jn schoonzoon te worden. Intusschen had Dacre, zeer verlicht door lord Kenny's vriendelyko houding, het salon betreden met het blijde voorgevoel van een naderende overwinning. Hilda, die haar gewone kalmte had terug gekregen, kwam hem tegemoet met eon ge kunsteld glimlachje. Gelukkig, dat de gordyneri neergelaten waron, zoodat by den pynlyken trek op baar gelaat niet kon zion. Hy zag slechts de schoone jonge vrouw, dio hy aanbad, en daar hy onkundig was van de slinksche diplomatie van lord Kenny, meende hy groote kans te hebben, het salon straks als haar aanstaande te verlaten. Hilda leed op dat oogenblik zeer veel. zy beminde Wilfred Dacre met haar ganscbe hart en zou hem onder andere omstandigheden zeker niet hebben afgewezen. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 5