H°. 10745. Maandag 4 Maart. A9. 1895. feze (Courant wordt dagelijks, "mefuitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nomnier bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Bind. Prijsvraag. Wat is het beste en goedkoopste in het gebruik? Notaris J. J. Tor Lang. Wed. J. A. KALDENBERG, a. s. Maandag-avond to 8 «reu precies. J. J. TER LAAG Cz., Notaris. Lelden, 27 Februari J8t>5. - Leiden, 2 Maart. Fenilletoii. DE TOOVERR9&C. LEIDSCH DAItRT.AH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden Franco por post Afzonderlijke Nommors f 1.10. 110. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Yan 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17 J. Grootero letters naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren bulten dc stad wordt 0.05 berekend. Wy wenschen ditmaal voor onze lezers eens een prijsvraag uit te schrijven en wel zulk een, welke meteen de menschheid ten goede komt, daar de uitspraak, welke natuur lek door middel van ons blad zal worden bekend gemaakt, voor iedere huishouding van het grootste gewicht sal zjjn. - Wij vragen: Wanneer al onze lezers zich de moeite geven daarover eens na te denken en het antwoord inzenden, dan kan het niet missen of een belangrijke vraag is opgelost! Wy hebben ook een antwoord op deze vraag gegeven en deponeerden dit onder enveloppe en goed verzegeld bij den Heer Al de ingekomen antwoorden zullen wij- verzamelen en rangschikken. Daarna zal ten overstaan vaiv' génoemderi Notaris de enveloppe worden geopend. Aan hem of haar, die dus toe vnllflg bet zelfde antwoord op de vraag geeft als wy, zal als prjjs worden uitgereikt eono uit het Magazijn van de waar de prijs in de Etalagekast is to zion. Mocht hetzelfde antwoord door moer dan één zijn ingezonden, aan geschiedt de toeken ning van den prijs by loting. De antwoorden moeton worden goschreven op een formulier, dat in bef Tweede Blad van dit nommer is afgedrukt, terwijl ieder bezitter daarvan het recht beeft tot de beantwoording der vraag. De inzending kan, iu do Brievenbus a.ap ons Bureel: I>oe£a*t<aat No. 1-geschie den tot Men bedenke zich wel, alvorens te antwoorden Be'ienftusaking. Hoden, den zeven en-tvvintigston Februari 1800 vijf en negentig, is door my, JACOBl'9 JOHANNES TER LAAG Cz., Notaris te Leiden, van den Heer Gerard Henri Syt- hofif, te Zoeterwoude, namens de Administra tie van het „Leidsch Dagblad", in bewaring genomen eene met vyf afdrukken in rood lak verzegelde enveloppe, waarin zich, volgens verklaring van genoemden Heer Syttaoff, be vindt een vel papier, waarop door hem ge schreven is het antwoord op eene prijsvraag, in het „Leidsch Dagblad" van acht en twintig Februari 1800 vyf en negentig door den Uitgever uit te schrijven, en welk antwoord hy verklaard heeft alléén aan hem bekend te zyn. De derde voordracht vanwege de afd. „Leiden" van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers zal gehouden worden opWoensdag, 6 Maart a. s., 's avonds om acht uren, in het Nutsgobouw. Dan zal prof. mr. W. Yan der VJugt optreden met het onderwerp': „Levend volksrecht". By het to Breda gehouden akte-examen voor do fraaie handwerken is geslaagd mej. J. C. A. Byieveld, van Leiden. Morgen, Zondag-namiddag, te ëéh'ünr, 'zal er in de concertzaal „Ephraïm", aan de 'Haarlemmerstraat alhier, weder eene gecom bineerde bestuursvergadering plaats hebben van de verschillende hier ter stede gevestigde werklieden voreenigingen, tpr nadere bespro king van net plan tot het oprichten van oen „Ei^en gebouw". Do 1ste luit. T. L. S. Nedermeyer ridder Van Rosenthal, van het 3de reg. huzaren te Leiden, heoft detacheering bij het Oost-Indisch leger aangevraagd. Door de afdeeling 's-Gravenhage der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering dor Pharmacie ls een gouden medaille ter waarde van 40 ter beschikking gesteld van het Comité der aldaar te houden tentoonstelling van geneeskrachtige en nuttige planten. Later zal worden bepaald, voor welke groep van inzendingen deze bekroning zal worden uit gereikt. De tentoonstelling, die in den Dieren tuin zal plaats hebben, zal worden gehouden van 8 tot 17 Juli. Bij koninklijk besluit is de adjunct- controleur der dir. belast, en van het kadaster te Rotterdam T. Draijer verplaatst naar 's Gravenhage. Het hoofdbestuur van den' Alg. Ne'd. Typografenbond" maakt bekend, dat in zyne laatst gehouden vergadering is besloten, wegen3 te geringe deelneming, bet op do beide Paaschdagen te Utrecht te houden nationaal congres voor do beoefenaren der graphische vakken tot nadoro oproeping uit te stellen. Naar gemeld wordt, is de heer J. P. J. Buteux, lid van Godeputeerde Staten van Zeeland en oud lid der Tweede Kamer, zeer ernstig ongesteld, en schilnt er weinig hoop op herstel te bestaan. Naar men verneemt, heeft de minister van binnenland8che zaken bezwaar gemaakt ora de door Gedep. Staten van Gelderland vastgestelde regeling van de jaarwedden der burgemeesters, wethouders, secretarissen en ontvangers van dit gewest aan de koninklijke goedkeuring te onderwerpen. Een tolegraphisch bericht uit Batavia meldt dat pater Gerardus Smit, die als aal moezenier van het leger op Lombok pastoor Voogel by diens vertrek naar Batavia is opge volgd, overleden is. (Tijd.) Sigrid Arroldson zal met het gezelschap van den heer De Groot in den loop dezer maand te Amsterdam en elders optreden. Naar men mededeelt, is Hr. Ms. schroef- stoomschip lste klasse „Atjeh" bestemd om tegenwoordig te zyn by dè opening van hot Duitsche Noord Oostzee-kanaal. De „Atjeh" werd op stapel gezet in 1875 en behoort tot een verouderd type. (N. R. C.) Men seint uit Parys, dd. 1 Maart: De president dor Republiek ontving heden de heoren Caliscb, voorzitter, en Mesdag, vice-voorzitter van het Uitvoerend Comité der a. s. internationale tentoonstelling voor Hotel- en Reiswezen to Amsterdam; voorts de heeren Ancelot, voorzitter der vereeniging van kant en borduurwerken, voorzitter der Franscho afdeehng, Layus, vice voorzitter, Brylinski, commissaris-generaal van het Fransche comité, on Roepius van Zevenhuizen, gedelegeerde 'van het Nederlandsche comité.'Deze heeren werden door den héér Lourties, gewezen minister van handel, voorgesteld. De commissieleden zyn uit over de ontvangst op het Elysëe. De president hoeft hen met de meeste minzaamheid ontvangen, en op de gezelligste wyze met hen over Holland gepraat, over de herhaalde reizen, welke hy er had gedaan, over do goede vrienden, die hy er gehai had, zyn compagnon Van Houten, wijlen Chabot te Rotterdam, de», advocaat De Waal, enz. Een bijzonder aangename herinnering was Fólix Faure o. a. bygoblevon van eomge dagen te Dongen, by 's-Hertogenbosch. Hy heeft de commissieleden verzekerd van zyn volle sympathie voor de onderneming en voor de stad en het land, welke haar op het touw zetten. By het heengaan zeide de presi dent gekscherend: „Gy lieden moot my maar niet ter tentoonstelling uitnoodigen, want ik zou wat gaarno komen, en dat zou nu niet meer gaan." De president verklaarde dat het hem ge noegen deed te vernemen, dat de Fransche afdeeling schitterend belooft to worden. Het stoomschip „Java", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 2 Maart Dunge- ness; de „Kaiser", van O.-Afrika naar Vlis- singen en Hamburg, passeerde 27 Febr. Suez; de „Oengaran", van Java naar Rotterdam, passeerde 1 Maart Gibraltar; de „Palinurus", van Japan via Singapore naar Arasterdam, passeerde 1 Maart Dover. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 5 dezer niet plaats hebben. By koninkiyk besluit van 1 dezer is mr. J. P. Moltzer, hoogleeraar aan do Gemeen- teiyke Universiteit te Amsterdam, benoemd tot lid van den Raad van State. De zilveren medaille, ingesteld by kon. be sluiten van 7 Mei 1837, 22 Juli 1838 en 24 Januari 1841, toegekend aan de gezag voerders van schepen in de groote vaart T. Van der Lee, A. Roggeveen, P. Helle en A. Larsson, als erkenning van de diensten, be wezen aan de wetenschap, door het over leggen van uitmuntende scheepsjournalen, ten behoeve van het Koninkiyk Nederlandscb Meteorologisch Instituut. Mr. A. R. Zimmerman, adjunct-commies lste kl. ter prov. griffie van Zuid Holland, te 's-Gravenhage, benoemd tot tweedon secretaris der Staatscommissie ter voorbereiding van de wettelyke regeling van het waterstaatsbestuur, ingesteld by koninkiyk besluit van 21 April 1892 No. 4. De heer L. A. M. P. De Largue erkend en toegelaten als consul-generaal van Frankryk, belast mot hot consulaat dier Republiek te Rotterdam voor de provinciën Noord-Brabant, Zuid-Holland, Limburg on Zeeland. Benoemd P. Hondriks tot burgemeester van Wanroi. Met ingang van 6 Maart a.s.lo. de kapt.-luit. ter zee C. Yrede en de luit. ter ze9 lste kl. J. H. Commys, op pensioen gesteld, onder toekenning van een pensioen onderscheidenlyk van /"1800 en f 672 'sjaars, en eene verhoo ging volgens art. 1, c, der wet van 1 April 1875 voor eerstgenoemde van ƒ900, en voor laatstgenoemde van ƒ450 'sjaars; 2o. be vorderd: tot kapt.-luit. ter zee, de luit. ter zee lste kl. J. G. Snetnlage; en tot luit. ter zee lste kl., de luits. ter zee 2de kl. H. W. Do Joncheere en jhr. E. G. Wichere. Met ingang van 1 Mei a. s. aan don hoofd opzichter bij de Land6gebouwen G. D. Wyndels de Jongb, op zyn verzoek, eervol ontslag ver leend uit 's Ryks dienst. Gewonden van Lombok tferug. De „Burgemeester Den Tex", te ongeveer halfvyf gistermiddag van IJmuiden opge stoomd, kwam tegen halfacht des avonds voor do steigers aan de Handelskado te Amster dam. Jammer, dat de boot zoo laat in den avond kwam; jammer ook, dat het 6lechto weer niet uitlokkend was om naar do Handels kade to gaan, want hot detachement uit Indie terugkeorendo militairon, sterk 31 man, waar onder 12 in den stryd op Lombok gewonden, had een andere ontvangst verdiend, dan het nu ten deel viel. Er waren 6lechts eenige belangstellenden aan de loodsen van de Maat- schappy „Nederland". Onder die onkelen deed het ons genoegen te zien den voorzitter en den penningmeester dor Amsterdamsche afdee ling van „Het Roode Kruis", de heeren prof. J. W. R. Tilanus on mr. W. S. J. Yan Water schoot van dor Gracht. Het duhrde lang voor de groote mailstoomer aan don steiger lag en de brug kon worden gelegd, want het dryfijs, dat by het bydraaien van het schip tusscben boord en steiger was opgehoopt, belette het aanleggen zeer. Met lange haken werd het ys door eenige mannen naar achter opgeduwd, zoodat de boot eindelyk vast kon liggen. Dadelyk ging het detachement met den kapitein-commissaris van afmonstering C. P. Wynmalen Jr. aan wal, om in do loods een oogenblik opgesteld te worden. De gowonden, ofschoon tot de licht ge kwetsten beboorende, leverden een droeven aanblik. Dien twaalf manneD, door vyandelyko kogels, meest in de armen of beenen, gewond, kon men het aanzien dat- zy heelwat ont beringen en vermoeienis hadden te door staan Daar waren een sergeant en een fuselier onder, die zich slechts moeilyk, lou- nende op een stoksken konden voortbewegen, een ander, een man, die gedetacheerd was geweest, droop als 't ware door do kleeren. 'Gewond was try niet, maèr de Indische1 koort sen hadden zyn gestel danig ondermynd, zóó danig, dat tty, later in het Militair Logement op de Lauriergracht gekomen, niet meer kon en dadelijk moest gaan zitten. Liefderyk werd hem door de vrouw van den directeur van het huis, den heer C. W. 't Hooft, die zelf in den Aijoh- schen kryg de Militaire Willemsorde verwierf en dus door ondervinding weet wat een sol daat te velde in de tropen heeft te verduron, een kalm hoekje by den haard in do huis kamer afgestaan. Toen de mannen in de loods stonden aan getreden, sprak prof. Tilanus een kort woord. Hy gaf de verzekering, dat „Het Roode Kruis" hier te lande vol bewondering was voor do mannen, die in Indiö hun leven voor do oor der vlag veil hadden, en zeido dat de afdeo- ling bereid is, hen zoo noodig niet raad on daad te helpen. Kapitein Wijnmalen antwoordde daarop dal de mannen zeer erkentelijk waron voor do tegenwoordigheid van de heeren te dier plaatso. Doet hun een ontvangst door militaire auto riteiten goed, een ontvangst door vertegen woordigers uit de burgery wordt door hon op niet minder boogen prys gesteld. Na deze eenvoudige ontvangst gingen do krygers naar de voor hen- gereed staande 'rytuigen het was uitteraard te laat om op de gebruikelijke wyze met het bootje naar do Lauriergracht te gaan en reed mon naar het Militair Logement. Daar was voor hunne ontvangst alles in gereedheid. In het portaal hingon eenige lampions mot opschriften, als: „Leve do Koning in I" „Hulde aan de krygers van Lombok!" terwyi boven, in de gezellige eetzaal, eenigo vlaggontooi was aangebracht en o. a. de por tretten hingen van op Lombok gevallon offi cieren, in een rand van groen en vlaggedoek. Daar zotten de mannen zich dadelyk aan een wolkomen discb, waarby hun eon glas wijn werd geschonken. Onder hen bevindt zich o. a. de fuselier Terpstra, de man, omtrent wiens heldhaftig gedrag by Tjakra Negara de Indische bladen destijds reeds uitvoerige mededeelingen deden, die wy ook in ons blad onder de oogen onzer lezers brachten. Hy was toen de eerste, die in de poeri van Tjakra Negara drong, waarbij hy een schotwond door den pols bek w,mi. Deze dappere kryger zal voorloopig in hot Wilhel 2) Haar vader echter had hot zóó weten «e schikken, met wroede scherpzinnigheid, dat het voor haar een eerezaak werd, den last van zyn geldgebrek op hare schoudors te nemen, en zij besloot zichzelvo op te offeren voor hem, ten koste van haar oigen geluk. Toen zy den glimlach op Wilfreds gölaat zag, verloor zij byna den moed, maar alle krachten inspannende voor de vreeseiyko beslissing, verzocht zij hem te gaan zitten, op een conventioneelen toon, die haar anders in hot geheel niet eigen was. Wilfred echter verkeerde in te groote span ning omtrent zyn lot, om veel tyd te ver liezen met een onbeduidend gesprek, en nadat hy het salon was doorgegaan, nam by havo beide handen in de zijne. Hilda! zeide hy, terwyl hy neerzag op haar droevig gelaat, - gy zult zeker wel raden, waarom ik heden by u kom. Hy verwachtte dat zij tot hem op zou zien met een blik vol liefde; maar zy bleef onbeweeglyk en zweeg. Als een marmeren beeld stond zy voor hem, met een gebukt hoofd, en toen hy deze onverschilligheid be merkte, maakte zich oor. plotselinge angst van hem meester. Gevoelige naturen als de zyne lezen als het ware in de toekomst, en niettegenstaande hij zich geweld aandeed, alles van den heideraten kant op te nemen, gevoelde hy, dat hij zich op het ergste had voor t9 bereiden. Gy kunt me niet verkeerd verstaan hebben, fluisterde hy opgewonden, gy moet weten, hoe ik u bemin. Ik heb u maanden lang in stilte aangebeden, maar durfde er niet van spreken, omdat ik te arm was. Dit bezwaar is nu uit den weggeruimd en ik mag u nu gerust vragen, myn vrouw te worden, Wat meent ge? vroeg Hilda, met een schittering van hoop in hare oogen. Ik bedoel, dat ik u beminzeide hy, met grooten ernst. Ja! Maar je positie? vroeg zy angstig. Myn positieI zei Wilfred op een toon, waaruit groote tevredenheid sprak, - die is geheel veranderd od heeft een gunstigen keer genomen. Tot gisteren was ik een nietsdoende arme sukkel, met juist genoeg geld om rond te komen. Ik had geld, toen myne oudera stierven, maar de dwaasheden der jeugd ver leidden my, myn geheele vermogen te ver kwisten. Dat gebeurde vóór ik u zag, anders zou ik beter opgepast hebben. Toen onze wegen elkander kruisten, was ik te arm om u te vragen, myn vrouw te worden; daarom ging ik naar oen ouden vriend van myn vader, die veel invloed in do politieke werold heeft. Verloden week wist hy mij een betrekking van consul op Cuba lo bezorgen, en nu bon ik gekomen om u te vragen, my daarheen te volgen. Het is geen hooge positie, maar kan bost de voorloopster van betere betrek kingen zijn. Hilda's golaat betrok meer en moor. terwyl hy sprak. Haar droom was alweer vervlogen, want zy wist dat haar vader nimmer zyn toe stemming tot zulk een arm huweiyk zou geven. In lord Kenny's oogen zou de post van consul op een verwijderd eiland niets zyn erger dan niets, omdat afwezigheid uit Engeland er het gevolg van zou wezen. Wat haarzelve betreft, zy zou zoo'n verbanning met den man, dien zy liefhad, mot vreugde hebben willen deelen, maar lord Kenny bad baar te duideiyk gezegd, wat haar plicht was, en zy" was genoodzaakt te gehoorzamen, tegen haar neiging in. Met een glimlach op het golaat wachtte Wilfred op een kreet van vreugde van haar zyde, by het vernemen van deze goede tyding maar tot zyne groote teleurstelling trok zy zich terug uit zyne armen en zonk snikkend op een. stool neor. De terugslag was te groot, en, boewol zy zich gewold aandeed om kalm te blyven, kwam haar geheele vrouwelyke natuur in opstand tegen het onr.atuurlyke zelfbedwang, dat de vormen der wereld van haar eischten. Ontsteld knielde Wilfred naast haar neder en poogde met teedere lief koozingen haar op te beuren, maar zy wees hem terug, terwyl z\j dos te bitterder begon te schreien, by de gedachto aan het leed, dat zy baren trouwen minnaar moest aandoen. Lieve Hilda, wat is er toch? vroeg Wil fred, smartelyk getroffen en verontrust door haar vreemd gedrag. Ik dacht, dat ge bly zoudt zyn met dit goede nieuws. Het is goed nieuws voor u, maar niet voor myi snikte Hilda, terwyl zy poogde haar zenuwachtigheid te onderdrukken. Hetspyt my, meneer DacreWilfred, maar maar ik kan niet met u trouwen. Dat uieent ge toch niet? zei Wilfrod, die er aan twyfolde, of hy haar wel goed ver staan had. - Ik weet, dat ge my lief hebt. Go zoudt niet zoo geduldig naar me geluisterd bobben, als dat niet zoo was. Hilda was op dit oogenblik reeds weder bedaard geworden en sprak, met oen bleek, maar kalm gelaat, do woorden, die haar vader haar in den mond gelegd had. Hot ko3tte haar voel inspanning; zy zag echter in, dat bet noodzakeiyk was, en hernam dus met pyn- ïyke kalmte: Ik kan niet met u trouwen, Wilfred. Het is onmogeiykl Maar go bemint my, Hilda 1 Neen, ontken dat niet! Ik lees uw liefde in uw oogen. Ja, ik bemin u ook, antwoordde zy, op godempton toon, terwyl ze niet verhinderde, dat hy haar hand vatte; maar ter wille van mijn vador magJk uw vrouw niet worden. Uw vader? vroeg Dacre verwonderd. Zooeven op de trap wenschte hy my het beste toe. Hilda trok haar lip hooghartig op. Wat hy zegt en wat hy denkt, zyn twee verschillende zaken. Hij wil, dat ik mot sir Richard Denham trouw. Dat is niet mogeiyk! zei Wilfred, dio bleek werd van aandoening. - Hy heeft my verlof gegeven, u te vragen. Ia, om mij een vjye keus te laten, ant woordciv Hilda op scherpen toon. Dacre begreep hier echter de bodooling niet van en riep vol vreugde: In dat geval zult ge ook met my trouwen. Ge houdt niet van Denham en van my wel t Spreek zoo niet verder, zeido zy, tor- wyi zy haastig opstond. Ik kan niet met u trouwen, Wilfred. Toe, ga heen, Wilfred; laat my alleen Om met Donham te trouwen! zei de jonge man op woesten toon. Dat wil ik. niet Go zult niet met dien man trouwen. Ik zei niet, dat ik dat van plan was. Neen, gezegd hebt ge bet niet; maar hot is toch uw plan. O, riep hy uit, terwyl hy zich het gelaat bedekte met zyne handen, ik kan het niet geloovonl Hilda ging, zonder eenig geruisch te maken, door do kamer. Zy kon de smart van haar minnaar niet aanzien en zou hem het ver- ir.doriyk gedrag van haar vader verteld heb ben, als haar vrouwelyke waardigheid baar hiervan niet had teruggehouden. Terwy! hy zyne armen langs het lichaam liet neerzin ken, slaakte hij een zucht en keek hy somber voor zich uit naar den grond. Hy wist op dat oogenblik niet, wat hem te doen stond, daar hy wel moest inzieD, dat Hilda's weige ring op geen redeiykon grond rustte. Zy gaf hem niet de minste reden voor hare weige ring en verklaarde toch, dat zy hem bemindel Hy kon onmogeiyk oenig verband zien tus- schen hare woorden en haar gedrag, en wist dus niet wat te doen. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1