Benrs van Amsterdam. ders. De commissie heeft den afgevaardigde Fritzen, eea der tegenstanders, tot voorzitter gekozen. De commissie zal hare beraadslagingen eerst beginnen, nadat door de debatten in de budget commissie de finantiëele toestand in hoofdzaak duidelijk is geworden. De eerste zitting zal dus omstreeks 10 Maart, gehouden worden. Beleid. Te Brussel is in het „Volkshuis" een werk lied encongres gehouden. Daar waren 409 ver- eenigingen door 575 afgevaardigden, waaronder Anseele, de beide Defuisseaux en „buige- ressen", vertegenwooroigd. Uitvoerig werd beraadslaagd over eene algemeene werkstaking, indien by de gemeenteraadsverkiezingen niet hot algemeen stemrecht werd ingevoerd. Met algemeene stemmen werden ten slotte motiën aangenomen, strekkende omAlle werklieden voreenigingen in het land op te roepen, ten einde over do quaestie te beslissenden Algemeenen Raad, den gedelegeerden aller vereenigingen en den soeialistisohen Kamer- en S naatsleden op te dragen, in gezamenlijke bijeenkomst uit te maken, of een algemeene werkstaking te baat zou worden genomen, ingevül het algemeen stemrecht voor de ge meenteraadsverkiezingen wèl werd ingevoerd, maar onder voorwaarden, welke den werk mansstand er feitelijk van uitsloten; open bare manifestation, verspreiding van manifesten enz. te doen plaats hebben bijwijze van pro paganda. Van de inlijving van den,Congo, eene „kapitalisten-onderneming", wilden de socia listen niet weten. Allerlei motiën werden daartegen ingediend en te zamen aangenomen. Eens'.emmig werd het voorstel, om ook deze inlijving met eene algemeene werkstaking te bestrijden,, naar den algemeenen raad der partij verwezen. Andere zaken werden naar een vol gend congres op Pasehen verdaagd. Te Antwerpen is men beducht voor eeno algemeene werkstaking van de diamantwer kers op 1 Maart. Op denzelfden datum zullen bijna honderdzestig molens beginnen te draaien voor rekening van de Nederlandsche patroons, sinds kort te Antwerpen gevestigd. De pa troons hebben maar heel weinig slijpers mee gebracht, en men verwacht dat de Antworp- sche diamantslijpers eerder met die een con tract zullen sluiten'dan met de Antworpsche firma's. Italië* In Italië worden door do oppositie alle middelen aangewend orn den. minister president Crispi bjj de kiezers verdacht te maken. Eenige bladen gaven te verstaan dat onderhandelingen tusschen hem en Giolitti werden gevoerd om nieuwe onthullingen te voorkomen. Daarop verklaarde de „Riforma", dat Crispi tot zulk eene laagheid niet in staat is; het is hem onverschillig wat Giolitti voor den rechter zal zeggen. De dagen, dat pressie werd uitgeoefend op do justitie, zijn voorbij. Aan de geruchten over eene aanstaande verloving van den kroonprins van Italic is thans een einde gemaakt. Volgens de „Gazetta dell' Emilia" heeft de koning tot den nieuwen prefect van Florence gezegd, dat nooit sprake is geweest van een huwelijk van den prins van Napels met eene Engelsche prinses; de prios wenscht zich nog een paar jaar geheel te wijden aan zijne militaire plichten. In den laatsten tyd was ook uitgestrooid, dat de kroonprins met eene dochter uit het hertogelijk huis van Parraa zou trouwen. Anderen noemden eene dochter van den graaf van Caserta. Sir William Harcourt kondigde gisteren in het Lagerhuis aan, dat hy Donderdag zal voorstellen, meer tijd beschikbaar te stellen voor de behandeling van regoerlngsaangelegen- heden. De radicale afgevaardigde Everett stelde do volgende resolutie voor: Het Huis, met toenemende bezorgdheid de voortdurende fluc- tuatiëiï in de waardeverhouding van goud en zilver gadeslaande, acbt het wenschelijk, dat het Britscho gouvernement met do andero mogendheden samenwerko tot eene conferentie, weike maatregelen zal beramen omdenadee- Jige gevolgen, uit dezen toestand voortsprui tonde, weg te nemen of te verminderen. Dit voorstel werd door den conservatieven afgevaardigde Chaplin gesteund. Sir William Harcourt vei klaarde de motie niet to zullen bestrijden. Het voorstel is van twee- ledigen aard; indien het ook een verbintenis van Engeland ten opzichte van het bimetal lisms inhield, zou spreker het krachtig hebben bestreden, maar nu dat niet het geval Is, nu verdient het evenzeer de aandacht van de mono- metallisten als van de bimetallisten. Spreker lioopt dat uit niets van hetgeen hy gezegd heeft door een of andore natie zal worden afgeleid, dat in Engeland eenigo wijziging in don grondslag van het circulatie middel waarschijnlijk is. Geen enkel verantwoorde lijk staatsman zal voorstellen den grondslag to veranderen, waardoor Engeland sinds 1816 een uute van voorspoed op handels- en finan ced gebied heeft bereikt, die nooit door eenige andere natie bereikt werd. Zonder hoofdelijke stemming werd de motie- Everett aangenomen. Ver volgons deelde de minister van binnen- landsche zaken, in antwoord op een dienaan gaande gestelde vraag, mede dat hy zich met do politie in contact had gesteld omtrent de zaak van mej. Annie Nightingale, die te Amsterdam was geëngageerd als chantëuso in een café chantant. De minister zefde dat do zaak in onderzoek is. De heer Macdoua vroeg of hot der regeering bekend is, dat de Amst^rdamsche houder van het café chantant de bagage en de kleederen van drie mnisjes niet wil afgeven, en dat een dezer meisjes, mej. Norton, tegen haar wil in die inrichting wordt gehouden. De onder-minister van buitenlandsche zaken, sir Edward Grey, antwoordde dat het depar tement van buitenlandsche zaken daarvan geen kennis heeft gekregen, maar dat er terstond een onderzoek zal worden ingesteld. Deze zaak is, gelyk men weet, ruchtbaar geworden uit de politie-verslagen der Engelsche bladen en deelaen we dezer dagen reeds uit voerig mede. Nu de minister van buitenlandsche zaken heeft verklaard dat de Engelsche regeering een onderzoek zal eischen, ten einde uit te maken, in hoover do beide Engelsche dames op wederrechtelijke wyze van haar eigendom zijn beroofd, terwijl do derde, miss Norton, in strijd met haar wensch in de inrichting moet blijven, zal men zeker spoedig wel meer over deze zaak vernemen. Het geval is dan ook ernstig genoeg, om een onderzoek te verlangen. Een der vele slachtoffers van de influenza is de Engelsche staatsman Henry Austin Bruce, lord Aberdare, die op 80-jarigen loeftjjd is overleden. De heer Bruce werd in 1855! als de liberale vertegenwoordiger van het district Mertbyr naar het Lagerhuis afgevaardigd. Hjj werd in 1868 minister van binnenlandsche zaken en in 1873 president van den „Privy Council"; in betzelfde jaar was hij tot den pairstand verheven met den titel van lord Aberdare. Bjj de nederlaag der liberale party in 1874 moest hy aftreden en sedert trad hy niet meer in de politiek op den voorgrond. Lord Ros-abery, de minister-president, is heden iets heter, maar toch zyn de genees- heeren nog niet geheel gerust over den af loop, dien zijne ziekte zal nemen. De heer Balfour, de leider der conservatieve party in het Lagerhuis^ is reeds zoover hersteld, dat hy het bed kan verlaten. Yoorloopig zal echter de heer Balfour nog geen deel kunnen nemen aan de beraadslagingen van het Lagerhuis. Uit Londen komt hot bericht, dat de bekende Louise Michel op het uiterste ligt. Zweden, In den Ryksdag van Zweden zijn de pro- tectionisten meester. De den 5den Januari ingevoerde graanrechten, die ongeveer gel ijk staan mot de Duitsche, worden te laag ge vonden; eene verbooging is voorgesteld en zal waarschijnlijk worden aangenomen, ten deele uit antagonisme tegen Noorwegen, dat voor den vryen handel is. Gostenrijk-lIoiig.-Monareliiio. Keizer- Wilhelm is per extra trein uit Berlijn naar Weenen vertrokken, ten einde de uit vaart van aartshertog Albrecht by te wonen. Keizer Wilhelm is gisteren voor den middag te elf uren te Weenen aangekomen. De keizer van Oostenrijk en alle aartshertogen in Duit sche uniform, vele andere vorsten en autori teiten wachtten hem af aan hot noorder station. Keizer Wilhelm droeg de uniform van zyn Oostenryksch regiment huzaren. Beide keizers reden, nadat de eerewacht was geïnspecteerd, torstoud naar den Hof burg, waar de Duitsche keizer zyn intrek nam. Eene ontzaglijke volksmenigte was op do been in de straten, welke de vorsten moesten doorryden. De begrafenis van aartshertog Albrecht heeft met groote plechtigheid plaats gehad, 's Na middags to drie uren werd het lyk uit den Burg gedragen. Dadelyk achter den lykwagen gingen de twee keizers; achter hen grootvorst Wladimir en do hertog van Aosta, benevens andere vorsten en aartshertogen. In de Capucytier kerk sprak kardinaal Cbruscha den zegen uit en daarna werd do kist dadelyk in den grafkelder gedragen, ter- wyl het hof en de weinigen, voor wie nog in de kleine kerk plaats was te vinden geweest, zieh verwijderden. China en Japan. De „Central News" heeft uit Peking ver nomen, dat het hof en de vreemde gezanten overtuigd zyn, dat Li-Hoeng-Chang de beste vredesonderhandelaar is, dien China bad kunnen vinden, en vurig hopen, dat Japan hem gunstig zal ontvangen. De uitgebreidste vol machten zullen hem worden gegeven, zoodat het tractaat zal kunnen worden geteekend, zonder dat hy op nieuwe instructies zal bo hoeven te wachten. Sedert het verlies van Wei- Hai Wei en van de vloot, is hot verlangen naar vrede algemeen en oprecht. Do hoop op militair succes is verdwenen. Indien de zending Li Hoeng-Chang mocht mislukken, zou China een beroep doen op de mogendheden, waar- schyniyk belovende een gedeelte van hetryk open te stellen voor den Europeeschen handel. Uit St.-Petersburg wordt gemeldIn vreemde diplomatieke kringen zegt men, dat, ofschoon Japan nog over 175 000 man geoefende troe pen beschikt, die niet in den stryd zyn ge weest, en ofschoon zyne flnantiëele hulpbron nen niet zyn uitgeput, besloten heeft zich niet te onttrekken aan ernstige onderhandelingen over den vrede, wel wetende welk oen slech ten indruk het zou maken op de regeeringen van Rusland, Frankrijk en Engeland, indien het weigerde, onder voorwendsel, dat de ge wone formaliteiten niet waren vervuld. Of men het in die diplomatieke kringen by het rechte eind heeft, is even twyfelachtig als do oprechtheid van China. Ondanks de felle koude staan de krtygs- bedrfiven in Mandsjoerye niet stil. Donderdag hebben de Cuineesche troepen uit Niu chwang en Yin Kow den aanval op de Japansche stellingen te Hai-tcheng herhaald, maar generaal Nodzu, die door zyne verspieders gewaarschuwd was, had zyno maatregelen genomen en bereidde den vyand een warme ontvangst. De Cbineezen waren beter van artillerie voorzien dan by vorige gelegenheden van drie zyden te gelyk werd de aanval ondernomen, maar doon het wèl onderhouden artillerievuur van de Japanners konden de Cbineezen de vijandelykê s'ellingen niet be reiken. Hot gevecht duurde tot drie uren in den namiddag; toen begonnen de Cbineezen aan alle zijden te wyken, terwyl nog onop- houdelyk de Japansohe granaten tusschen bun gelederen neersloegen. De cavalerie zette don vyand een eindweegs na en maakte nog een aantal krygsgevangonen. De Ghineezen had den 200 dooJen en een groot aantal gewon den do Japanners, die veilig achter hunne verschansingen hadden gezeten, verloren slechts 6 man. Van de krijgsgevangenen vernam men, dat de onderkoning Liu zyne troepen niet had begeleid,, maar. te Niu Chwang was ge bleven. De regeering te Peking heeft nog niets be sloten ten opzichte der legerorganisatie. De Duitscho kapitein Von Hannecken, die daar mede was belast, heelt, de oppositie van de Chineesche amoteuaren moede, zyn taak voor goed neergelegd; by zag toch geen kans om des keizers raadgevers aan het verstand te brengen, waarin de groote fout van het leger schuilt, en de voorwaarden die hy voor het uitvoeren van zyne opdracht had gesteld, wilde men niet vervullen. Nu deze deskundige zieh heeft teraggetrokkeri, komt ernatuuriyk niets tot stand voordat men een ander gevonden heeft. Li Houng Chang is Zondag to Peking aan gekomen en werd in buitengewone audiëntie door den keizer ontvangen. Deze ontving den onderkoning van Petschili met bijzondere onderscheiding en sprak de hoop uit, dat het hem zou gelukken, een einde te maken aan den oorlog. De oude staatsman was zeer inge nomen met de heusche ontvaDgst en verklaarde by zyn vertrek, dat hy zyn leven en zyn beste krachten tot de beschikking zijns meesters stelde. Het wordt' tyd dat men nu niet langer talmt met de vredesonderhandelingen, want de Japanners rusten niet op de behaalde lauweren. Zy sehynen geen plan te hebben zich te Wei Hai Wei te nestelenadmiraal Fremantle, die Maandag met hot adviesjacht „Alacrity te Shanghai arriveerde, vertelde dat de Japanners bezig zyn de forten te laten springen en de vesting te sloopen, om binnenkort weer verder te trekken. Yermoedelyk steken zy de Golf van Petschili over naar Slian-Hai-Kwan, en als zy eenmaal daar zyn, kunnèn de Chineezen hen spoedig voor Peking verwachten. Wellicht* echter zal vóór dien tyd de vredo worden hersteld. In elk geval is zeker van Li-Houng-Chang's zending meer heil te verwachten dan van do pogingen der beide gemachtigden, die eerst naar Hiroschima werden gezonden. Zoowel China als Japan zyn nu tot ernstige vredes onderhandelingen bereid, en natuurlijk zullen de Europeesche regeeringen het slagen dezer besprekingen naar krachten bevorderen. De kansen voor het herstel van den vrede in Oost-Aziö zyn derhalve voor het oogenblik gunstig. Kusland, Naar men uit Londen verneemt, heefc. czaar Nicolaas den Russiscb.en gezant te Londen, baron Yon Staal, verzocht op te treden als minister van buitenlandsche zaken. De vorm, waarin deze uitnoodiging nu door den czaar tot den gezant is gericht, is van dien aard, dat baron Yon Staal deze waar- schynliik niet van de hand zal wyzen. Naar men weet, heeft czaar Nicolaas baron Von Staal reeds spoedig na het overlyden van den heer Yon Giers verzocht, in diens plaats de leiding van Ruslands buitenlandsche politiek op zich te nemen. Yooral met het oog op do toenadering, welke zich sedert den Japansch Chineeseben oorlog tusschen Rusland en Engeland vertoont, werd zoowel to St -Petersburg als te Londen zeer wensche- lyk geacht, dat deze diplomaat, die Rusland gedurende zoovele jaren aan het hof van St.-James vertegenwoordigde, als minister van buitenlandsche zaken zou optreden. Aanvanke- lyk weigerde de heer Von Staal, naar het heette omdat zfine echtgenoot© het klimaat aan de Newa niet kon verdragen. Nu echter schijnen deze bezwaren uit den wog geruimd te zyn. De „Grashdanin" verneemt, dat een Russisch eskader de opening van het Duitsche Noord Oostzeekanaal zal by wonen. Teïejjrummon, LONDEN, 26 Februari. Lord Rosebery bracht heden een rustigen dag door. De toestand van den minister is gunstiger ge worden. KAAPSTAD, 26 Februari. Een heden hier Uit Pretoria ontvangen telegram meldt, dat do koning der Zwasi's (aan wien onlangs door de koningin regentes het bestuur over bet land is overgedragen) yverig in de weer is, om geweren en krygsvoorraad te koopen. Tevens is de koning bezig de holen, waarin de Zwasi's wonen, te versterken. De inboor lingen verklaren, dat zy voornemens zyn, zich tegtn de iniyving by Transvaal te ver zetten en den oorlog tegen de Transvaalsche regeering zullen ondernemen. Daarentegen meldt de heer Krogh, die door de Transvaalsche regeering tot bestuur der van Zwasi-land is benoemd, dat alles in bet land rustig is. KOPENHAGEN, 27 Februari. De Deensche minister van binnenlandsche zaken heeft een besluit uitgevaardigd, waarby de invoer van rundvee, schapen en geiten uit het Koninkryk der Nederlanden verboden wordt. Dit besluit treedt dadelyk in werking. Burgerlijke Stand van Leiden, van 21 tot en met 27 Februari. BEVALLEN: L. M. P. v. Brero gob. Cattin Z. P, Bergers geb. Vermeulen L>. S. S. Riet bergen geb. Robyn D. J. Rietkerken geb. De Haas D. M. Diemei geb. Scbols Z. J. M. v. d. Linden geb. v. Nierop D. A. SI ijk buis geb. Arkaveld. D. J. M. Stikvoort geb. Bieg- straaten D. J. E. v. d. Wilk geb. Brands Z. M. G'. Janse geb. Kroit Z. A. O', v. Zijp geb. Copier Z. H. Reusor geb. Disseldorp Z. P. M. d. Blom geb, Bavelaar Z. A. Kriebel geb. Landkroon D. C. v. d. Weijden geb. Brouwer Z. A. C. G. Jonk geb. v. Leeuwen Z. J, Spies geb. De Laaf Z. J. Hendriks geb. Latcrveer Z. G. Spruitenburg geb. Lubbers D. W. H, lioppezak geb. Raumann Z. J. Oostendorp geb. Dirkse Z. M. C. J. v. d. Berg geb. v. Zwieten D. L. De Vos geb. Molenaar D. H. E. v. d. Moyden geb. Hakkaart Z. C. A. E. Straver geb. Knol Z. GEHUWD: H. Van Leeuwen jrn. en F W. Van Noord w. J. L. Stokbuyzen jm. en C. P. Van der Kamp jd. K. Van dor Ivlis w. en G. Van den Burg s. W. Van den Broek w. en J. W. C. Buis w. W. H. Cornelius jm enS. R. Kramer jd. W. F. Laterveer jm. en C. Biansjaar jd. J. Scbefi'ere jm. en S. M. Swarts jd. OVERLEDEN: M. G. Nieasvenburg geb. v. Heiningen W. 73 j. S. M. Tuinhof de Moed D. 55 j. L. Spek Z. 5 w. J. D. Frenay Z. 79 j. H. T. klaassen Z. 4 m. G. Boterman W. 82 j. E. Vroom geb. Moene W. 84 j. W. Berkeveld geb. Duyvermans V. 83 j. J. De Ru D. 1 m. M. Molenaar D. 2 m. B. De Blaauw D. 81 j. J. Poptie geb. Slegteohorst W. 65 j. E. Verver geb. Van der llurk W. 73 j. C. Sirag geb. Frankhuizen V. 56 j. C. Van Haldeion M. 7Ü j. N. Van Berkel Z. 58 j. 27 Februari 1895. Staatsleanlngwfc. pCt .2% Ned., Cort Nat. Schuld. dito dito dito8 dito dito dito 18S6 .8% dito Obl. dito 188Ö. .8)$ Hongarije, Goudl. 1881. .4 Italic 18815 Ooatcnr., Obl. Pap. Mri/Nov. 5 dito Zilv. Jan.iJali 5 Portugal, OW. 18531884 (mat coupon 1 Juli) 8 id. Tabaksrol], ObL -4* Polen, OW. Sehatk. 'U. .4 Rusland, Binnonl. '94 4 Obl. 1889 lo cn 2o Seri* 4 n 188990 nope Co. .4 Locuing '67 —69 20 .4 in Goud 18846 Spanje, Obl. Pcrp. Schuld. .4 Turkije, Obl, Douane 1ÖS6 0 id. geconv. Sorio O. Egypte, Obl. Lccning 1376 4 Mexico, Sub9. Bonds. Mont. 6 Brazil in, Obl. 1SS9 4 Induslrieelo Ondernemingen. OW. Kolonialo Bank. 5 N>I. ILmdb. Aand NoiL Handolm. op rcao. Aand. ft Spoorwcgloenlogen. noil. IJzeren Spwg. Aand. Obl. dito8% M. t.Exph v. St. Spw. Aand. Contr; Spoorvr. gentemp, Obl. 3 Ilalió, Obl. Zuid-Ital. Spw. 8 Tolcn. Wars-Wconon Aand.. 5 dito Prior. Oblig. 4 RnsL, Bait. Spoorw3 Obl. Itrang. Domhr. R. 025 4% Wladikawkas. Spw. 125 4 Atchison Top. Morg. B. Aand. 4 Trust. Dep. 5e Ilyp. Aand. 8 Aand. Central Pacific Denver Rio Grande O. V. A Louidv. Naeltv. Cert. Miss. Kans Toxas ex 2e H.O. C. v. A. Union Pac. HL Aand. Canadian Pacifio 0. A Premieloenlngen. Nedorl., Stad AnnstercL ƒ1.00 8 Stad Rotterdam .8 Gomeento-Credlot .8 Stad Antwerpen 1837. 2Jf IJoug. Ilypothuekloten «4 Hong. TbaiBB. Itcgul. Loten 4 Oosten r., Staats leen. 1851 4 dito dito i860 ft Rusland Slaataleciiiug 1864 6 dito dito 1UU6ft Turkije.' Spoorwegleeniag 8 Loten Madrid 8 Trauevolia Expl. Aand. StsulUalAudard Cort. Prolongatie ls/% pCt. Do markt waa heden Vor. koors. 94 101% 101^ 101% io-ya 82^ 82% 25% 87 94ïé 63% 98 }4 10 107% 72 97 29 102^ 37^ 66 78 127>é 106 101% 96 91!^ 117%. 99% 99 9 08% 17% 13% 10% 60% 10% 8% 43% 109% 110 194% 106% 120 124 128% 147 148 32% 49% 47% 16% Koe ra hodeo. 94 101% 101% 101% 82% 82% 25% 87% 90% 035^ ms 98% 107 37% 70% 66 127% 101% 91% 64% 99 66% 9J% 97% 68% 17% 13ift 11 49% 13% 8% *8% 60 48 16% vastor dan gisteren LEIIftEEV, 27 Februari. Er bestaat gelegenheid tot verzending dor correspondentie naar Nodeil.-Oost Inüiö (met uitzondering van Atjeh en Padang), door middel van het stoomschip „Ardjoeno", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven, enz. uiterlyk Vrydag- avond om 10.40 bezorgd zyn. De wyze van verzending behoort duidelyk op het adres vermeld te worden. Na gehouden vergelijkend examen, afge nomen door de heeren Dan. De Lange en M. EL 't Kruys, is tot organist der Groote Kerk te Leeuwarden als N°. 1 ter benoeming voorgedragen de heer F. T. Haanstra, uit Leiden, Tot hoofd der eerlang te openen Chr. school op het eiland Marken is benoemd de heer J. A. Van Ginboven, thans werkzaam aan de Chr. school te Alfen aan den Ryn. Is het te 's-Gravenhago reeds eenigen tyd bekend, dat de heer Hymans van Wade- noyen het voornemen beeft zich by de perio dieke gemeenteraadsverkiezing iQ Juli a. s. niet meer verkiesbaar te stellen, thans wordt van meer dan één zyde verzekerd, dat het raadslid baron Du Tour van Bellinchave, wet houder, er geen geheim van maakt hetzelfde voornemen te koesteren. By den minister van waterstaat, handel en nijverheid is van den heer T. A. O. De Ridder, burgemeester te Katwijk, mede een concessie-aanvrage ingekomen tot aanleg van oen spoorweg van Den Helder naar den Hoek van Holland. I Baron Von Braun, secretaris van het Oostenrijk3ch-Hongaarsch gezantschap, sedert i 1 Januari met verlof naar Weenen vertrokken, i is in de residentie teruggekeerd. Heden is to 's-Gravenhage overleden de heer B. G. Stempels, directeur der Zuid- Hollandsche Boek- en Handelsdrukkery. Hy was o. a. oen der mede oprichters en korten tyd secretaris van de vrijzinnige ver- eeniging „'s Gravenhage"; werkte ook mede aan de stichting der vereenigieg „Armenzorg," waarvan hy tot voor eenige jaren medebe stuurder was, en bezorgde de uitgaaf van het herziene Adresboek voor '6 Gravenhage en Scheveningen. Mede had de heer Stempels zitting in het bestuur van den onlangs opgerichten Provin cialen Bond van drukkerspatroons en in het Algemeen Bestuur van den Ncdtrlandschen Wielrydersbond. Dezer dagen mocht de oud-minister van binnenlandsche zaken, de heer Tak van Poort vliet, lid van de Tweede Kamer, in den kring zyner familie, te Neuilly, by Parys, zyne 25- jarige echtvereeniging vieren. Dezer dagen is bericht, dat de generaal- inajoor, hoofdintendant, besloten heeft pensioen aan te vragen. De ware reden daarvoor is te zoeken in de omstandigheid, dat over de onlangs vast gestelde reorganisatie van het personeel der militaire intendance en der kwartier meesters zyn advies niet zou zyn gevraagd. Als vermoedeiyko opvolger van den hoofd intendant noemt men in Den Haag den luit.- kol. intendant Van Gendt, hoofd der Vide afd. aan het dep. van oorlog. Het bezoek van de Koninginnen a^n Maastricht zal plaats hebben in de maand Mei a. s. Is do gerechtelijke geneeskunde vaak een middel voor de justitie om te komen tot de ontdekking van de daders van misdryven, dezer dagen moest tot dat doel een beroep wor den gedaan op de veeartsenykundige weten schap. Dit veterinair onderzoek was noodig geoor deeld door de verdachte omstandigheden, waar onder in do vorige week te 's-Gravenhage een brand is uitgebroken en welke tot aanhouding van den bewoner van het perceel had geleid. Na dat onheil was in de kamer gevonden een doode hond, die, volgens beweren van zyn van brandstichting verdachten meester, den brand had veroorzaakt door het omver werpen van de petroleumlamp, welke op een. stoel geplaatst was. Do vraag was nu of het beest was gestorven door verstikking ten gevolge van den rook of door een andere ziekte oorzaak, en daarom had een lijkschouwing van het dior plaats, welke geleid heeft tot het constateeren van een inwenuige ziekte, die het arme dier in een staat van woestheid bracht, welke het omvallen van de lamp aannemelijk maakt. Van oene vervolging is nu afgezien. En zoo heeft men hier te doen met een nieuw geval dat een hond zyn meester reddc j De bevolkingsstatistiek der gemeen: o 's-Gravenhage o^er 1894, geeft de volgen.ie cyfers: Op 31 December jl telde Den Haag 82,291 mannen en 98,164 vrouwen, te zamen 180,455 zielen, waarvan te Schevernngen 19,150, t. w. 9194, m. en 9956 vr. In het afgeloopan jaar klom het bevolkings cijfer met 5665 zielen. De minister van binnenlandsche zaken moet, naar ons van goeder hand uit Den Haag wordt gemeld, gereed zyn met een ontwerp tot uitbreiding van kiesrecht, dat sléchts op de voltooiing van een in bewerking zijnde herziening der personeele belasting wacht, om naar den Raad van State te wor den verzonden. By het Rijksopvoedingsgesticht voor jongens te Avereest zal binnenkort een tweed? onderwyzer worden benoemd op een jaarwedde van ƒ700, benevens vrye woniug en genees kundige verpleging. Voor een der plaatsen als controleur van politie is door den burgemeester alhier benoemd de beer W. Balfoort, gepasporteerd sergeant der infanterie, thans werkzaam by de administratie der stedolyke gasfabriek alhier. By het 2de en 4de bataljon van het 4de regiment infanterie alhier is ongeveer een 90-tal miliciens der lichting 1894 mei groot verlof huiswaarts gezonden. De politie alhier heeft proces-verbaal opgemaakt tegen den bewoner van het gister avond in het Noordeincie in brand geraakte perceel, omdat hy tegen den wil van de brandweer en de politie de straatdeui wilde sluiten, hoewei 't geheele toezicht nog niet wus afgoloopen, terwyi hy daarbij zich dreigend tegen de geposteerde politie-agenten uitliet Thermometerstand gisteravond om 8 uren 1° C. 33.8° Fahrenheithedenmorgen 8 uron 0.5° C. 32.9 F., 'a middags om 12 uren 2.5° C. 36.5° F., 'a namiddags 4 uren 3° C. 37.4° F. Amsterdam, 27 Pebr. De heden te Batavia gc- boutloo veiliog van circa 13,000 pi co Je Billitoutm i« afgeloopen. tot den doorëénprija van f 40.C1 lod. Cour., gelijkstaande met f 35V; bier geJeverd. Schiedam 26 Februari. Noteerinc van da Make- l&aiö. Moutwyn f 5.50, Jenever /"'J.50, idem Amat. proef f 11.per Ned. vat en zonder fügt, zoodor de bo'tt-jting. Spoeling cominie.-ie 0.70 per J-.otel. Noleer In g" van den Branxlerabond. Moutwijn /"±6/h a f 4 ">/4 per beet. ct.. zonder fuut en f,onder bduetiu g Aan het Bureel van het „Leidsch Dagblad" liggen nog brieven, welke zijn ingekomen op de Advertentien, geplaatst onder Nos 341), 352, 3(51, 302, 308, 300 en 407. De belanghebbenden geheven dezo i ai' te halen. DE UiTGEVEU.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 3