v«rhaal van het gebeurde. By zyn eerste op komen werd hy m«t stormachtig applaus en fanfares ontvangen, terwyi hem door de studenten commissie een mooie krans werd aangebo >en. Na afloop van elk bedryf werd hy luidruchtig teruggeroepen. Toen hy na de derde acte weer ten tooDeele verscheen, wachtte bem daar eene commissie uit zyne vrienden en vereerders. Namons hen voerde prof dr. H Kern het woord, om de verdiensten van den grooten kunstenaar te huldigen. Als teeken van bewondering, dankbaarheid en waar deering werd hem daarby een fraai bronzen beeld op voetstuk aangeboden, met een album, waarin de namen van de burgers en de studenten, die gezamenlijk tot dit geschenk hadden bygedragen. Van Zuylen dankte met een enkel los, harteiyk woord. Nu was hy weer de oude Van Zuylen. „Ik ben eigenlyk in een soes week," zoo ongeveer sprak hy, „verloden Maandag is me dat lieve leventje begonnen en dat gaat nu maar zoo door en ik weet nog niet waar het eindigen zal. Voor Leiden heo ik altyd hart gehad, een paar weken nadat ik als kind by Verwoert begonnen was te spelen, gingen we al naar Leiden, ik kom hier dus al volle veertig jaar. We zyn al oude vrienden, het Leidscho publiek en ik, en wat je door een oud vriend wordt aan gedaan, dat appreciëer je nog meer dan wat van jongere kennissen komt. Dat ik nu van avond ook hier zoo vriendeiyk en feesteiyk ben ontvangen, dat stemt me dankbaar, ook omdat in de laatste jaren Leidon me nog wat meer is dan vroeger, nu ik bier den vriend heb, aan wion ik zoo by uitstok veel te danken heb", enz., enz. Hy verzocht prof. Kern de tolk te willen zijn van zyne dank baarheid jegens allen, die hem het schoone souvenir hadden aangeboden. Nadat ook de burger commissie bem nog gelauwerd had en in de bestuurskamer aan de verzamelde aTtisten de eerewyn was aan geboden, keerde de alledaagsche rust terug en hernam de schouwburg zyn aspect van gewone, zeer mooi gevulde zaal. Er ia over het jubilé van Van Zuylen al zooveel geschreven, dat er haast niets meer overbiyft. Éóne zaak slechts wil ik nog be spreken, iets wat noch Catharina Beorsmans, noch Faassen te Rotterdam met al hunno hartelyko welsprekendheid hem kondon zeggen, maar wat wy wèl mogen vermelden. Dat is Dit feest krygt zyne wyding nu Van Zuylen het hier viert, in deze omgeving, by de RotterdammersI Want d&ór hoort hy! Dódr is hy nog wat meer dan een alleenstaand, onsamenhangend jubilaris, dü£r is by een stuk historie l Na jaren, (laten wy hopen na zeer vele jaren), als zy en wy er niet meer zyn zullen, dan zullen degonen, die na ons komen, als ze liefde hebben voor ons tooneol en er over sprokon, gewagen van een glorie- tydpork voor ons vadorlandsch tooneel, den ty-i van Le Gras, Van Zuylen en Haspels! Die naraon by elkaar zyn dan nog wat meer dan alloen do titel van eon tydelyko com- binatio van krachten, 't is do naam, waarmee •wordt aangeduid by na een halve eeuw van grooten, onafgebroken bloei van de tooneel speelkunst in Nederland. Op dat tydperk beeft ook Van Zuylen zyn stempel gedrukt, zyn naam biyft daar voor oeuwig aan vor- bonden. Onder veel wat veranderen zal en veranderen moet, behoort ook de toonoelspoelkunst on de tooneel literatuur. Het zyn de jongeren, die bot ons by herhaling vertollen. Wat er komen zal, laton zy in het midden, ik weet het dus ook niet, maar dit weet ik, dat ook die jon geren later zullen erkennen: „Ja, Van Zuylen, do Ilaspelsen, Faasson, enz dat waren in hun tyd heele kranen I" Hun tyd, dat is de tyd, dien wy thans beleven, nu wij ons gelukkig en trotsch gevoclon in hot bezit van zoovelo uitstekende mannen en van die óéno vrouw, do prima inter pares, onze Catharina Boers- mans! Op alles wat Van Zuylen mot en by do Rotterdammers beeft helpen tot stand brengen, zien wy by dit herinneringsfeest nog eens terug, on wy vinden daarin zyne grootste glorie. Hot is niet zyne verdiensten verklei nen, als ik zog dat hy zonder die gel U kun naast zich, met al zyno kolossale gaven niet d&t had kunnen goven, wat hy nu geschon ken heeft. Hij zou als eenzame ster hebben kunnen schitteren, persooniyke lauweren had hy kunnen behalen; maar voor do vaderland- sche kunst, voor den roem van ons toonoel had hy niet zóóveel tot stand kunnen bren gen als nu het geval is geweest. En dat hy in die omgeving nog zóó heeft kunnen uit blinken, het is zeker wel het grootste bewys van voort re (Tolykheid, dat men verlangen kan. Le Gras, Van Zuylen en Haspels 1 Ja, zoo zy het, zoo blyve het nog vele, volo jaren! En nu de voorstelling zelve. Dio is natuur- lyk voor do overgrooto meerdorhoid van hot publiek eeno hardo teleurstelling geweest. Men kwam om Van Zuylen, d. w. z. om to lachen, want wat wil men in vredesnaam om Van Zuylen nu anders doen dan lachen? Ja, oon enkele maal huilen, maar dat ging hier ook al niet. Neon, ik moet erkennen: do keuze van het stuk is my een raadsel. Dat was niet do Van Zuylen, dien wy wonschten en dien wy zelfs min of meer het recht hadden te verwaebton, dit was niet de algemeen go- liefde, gevierde, die een gansche zaal in vroo- Hike opschudding en beroering weet to brengen zoo ira hy verschynt. Waarom niet „Vriend Fritz", waarom niet „Folitio zaken" of noem maar een ander uit zyno talryko komischo succes rollen? Ja, waarom? Wy willen er do directie niet to hard om vallen, want ik weet dat do zaak lang tn ernstig besproken, ge wikt ou gewogen is, or moeten dus wol zwaarwichtige redenen bestaan hebben, die deze keuze nooözakeiyk maakten, maar toch, jammer is het en blyft het. „De afgevaardigde Leveau" is een middel matig, zeer onsympathiek stuk, het zou ons niets gespeten hebben, als wy er nooit mee hadden behoeven kennis te maken. Van Zuylen speelde er wel mooi in, och, jawel, hoe zou hy niet, maar het was niet wat men hoopte. Men wilde lachen! Groot geiyk en ik vind dat voor aion billyken eisch alle andere be zwaren hadden behooren te zwichten. Het eenigo mooie in het heele stuk is de rol van Mme Leveau, door mevr. Beersmans meesteriyk vertolkt. Het was de eerste maal na haar ernstige ziekte, dat ze weer in Leiden optrad, en met vreugde, met hartelyke biy-i- schap hebben wy haar weer begroet. Zy zag er uitstekend uit, zy was jonger in plaats van ouder geworden. Als welkomstgave werden haar twee prachtige manden met bloemen aangeboden. Ook voor haar was het dus een feestavond, en al stond zy uit den aard der zaak nu wat meer op den achtergrond, de belangstelling in en do vreugde over haar geheel herstel zyn er niet minder levendig om. Willem Van Zuylon en Catharina Beers mans, welk een schat van herinneringen ligt or voor ons niet opgesloten in aie beide namen 1 Hoevele uren van onvermengd, rein genot hobben wy al Diet aan oat eminente tweetal te danken 1 Mochten zy nog lang, zeer lang de coryphoeën van ons vaderlandsch tooneel biyven, nog lang do friescbo en jeugdige krachten behouden om te woekeren met hunne schoone gaven; dat is ztker -aller oprechte wenschl v. B. ~V oors tel- H ar tog h tot wyziging van hei Wetboek van Burg. Rechtsvordering. By hot onderzoek in do afdeelingen der Tweede Kamer werd het door sommige leden in stryd geacht met onze constitutioneele prak- tyk, dat ten deze gebruik is gemaakt van het recht van initiatief der Kamer. Dozo zionswyze werd door vele leden niet gedeeld, die intogondeel deze materie juist zeer ge schikt achtten voor wettolyke regeling, uit gaande van de Kamer, omdat hot hier geldt een onderwerp, dat geheel buiten de politiek staat. Men stelde er intusschen prys op, dat by de openbare beraadslaging de Regeering haar medewerking aan de Kamer niet moge onthouden. Hoogst dankbaar voor don wel- willenden steun, in deze van zyne meUeleden ondervonden, constateert ook de voorsteller dat het hier, gelukkig! eens een niet-politiek onderwerp geldt, en het dus niet oubeschei den kan heeten de medewerking te vragen om leemten en gebreken op te heffen in ons Wetb. van Burg. Ruchtsv., waarvan de recht zoekende reeds gedurende tientallen van jaren de slachtoffers hebben kunnen z(jn. Ook hy zal op hoogen prys stellon, indien de Regeering, ook by de openbare beraadsla ging over dit wetsvoorstel, hare medewerking niet zal onthouden en na do zoo welwillende wyze, waarop do vorige minister van justitie zich over de iüdiening in de Eerste Kamer van 31 Januari 1894 uitsprak, durft de voor steller vertrouwen dat mon in die verwach ting niet zal worden teleurgesteld. Hoewol men algomoon erkende, dat het voor stel vele verbeteringen behelst, en men den vooi6teller gaarne hulde bracht voor do wyze, waarop hy zich van zyne moeiiyke taak beeft gekweten, betreurden onderscheidene loden dat by die niot ruimer heeft opgevat en ons burger lyk procesrecht niet aan eene algemeono ber- zioning heeft onderworpen. Van verschillende zydon meende men daarentegen dat van het initiatief van een Kamerlid een dergeiyke omvangryko arbeid niet mocht worden ver wacht en waar het meordero niet te verkrygen is, moest men het rnindero met dankbaarheid aanvaarden, te meer en dat gaven ook voor standers van algomoene herziening gereedeiyk toe omdat daardoor inderdaad groote en in- grypende verbeteringen zullen worden aan gebracht. De voorstoller acht het wenscheiyk, dat, mocht het voorstel worden aangenomen, bot gewyzigd "Wetboek in zyn geheel in het Staatsblad worde geplaatst. De leidende ge dachte van het voorstel is enkel deze: het Wetboek zooveel doenlyk te zuiveren van die leemten en gebreken, dio zich in de praktyk van een vyfligtal jaren geopenbaard hebben. Vele lodon betreurden dat de voorsteller niet nog verder is gegaan in het aanbrengen van verbeteringen, en inzonderheid dat niot de afschaffing van den dubbelen rechts- bystand in het voorstel is opgenomen. Som mige leden maakten van die opneming hun stom afhankeiyk. De voorsteller wyst er op dat over dat rechtsinstituut groot verschil van gevoelen bostaat en hot niet aangaat te woigeren moer rechtszekerheid aan do gehuwde vrouw, onkel omdat naast do advocaten nog de procureurs biyven bestaan! De afschaffing van de gowono procesorde en de invoering van do summiere behandeling als regel werd nagenoeg algomeen als eene zoer gewcnschto verbetering beschouwd, al waren er nochthans leden, die do gewone behandeling in bescherming namen en die zich mot de tegen haar uitgebrachte bezwaren niet of slechts ten deele konden voreenigen. Do voorsteller wyst er op, dat het rolsysteem het onmiskenbaar voordeel heeft, dat, wanneer een der partyen vooruit wil on de andere niet, do rechter onmiddellyk by de hand is, om do vooruitstrevende zyn hulp to vorleenen. Ter voldoening aan een wonsch van de Commissie van Voorbereiiing is een bepaling opgenomen, vaststellende dat buitengewone omstandigheden uitgezonderd - de eindbeslis sing by de rechtscolleges genomen wordt door dezelfde rechters, die de enquêtes hebben by- gewoond. De afschaffing van de verplichte beteekeDing van vonnissen, processen verbaal, enz., werd vry algemeen als eene gewcnschte verbetering beschouwd. Er waren intusschen leden, die de dubbele beteekening, zoowel aan procureur als aan party, niet wenschten te behouden, maar toch niet overtuigd waren van de voor leelen der geheele afsohaffiing, daar zy meerdere duurte en vertraging van het proces in de praktijk er van vreesden. Mondeling verklaarde de Commissie zich te vereenigen met de voorg< stolde af schalfing der verplichte betoekening. Toch wenschte zu, dat in de dössiers van partyen zooveel doenlyk alle rechterlyke beslissi' gen zouden te vinden zyn. De voorsteller meende, en de Commissie erkende dit met hom, dat dit ook in zyn stelsel te bereiken is. Een ieder, die zich op een stuk in een proces be roept dus ook, indien hy op een rechterlijke beslissing voortprocedeert of daartegen door miduel van eenigo voorziening opkomt zal daarvan afschrift aan zyn wederparty moeten overgeven. De uitbreiding van 's rechters bevoegdheid tot het bevelen van de voorluopigo ten uitvoer legging van vonnissen ontmoette by sommige leden bedenking; vele andere leden betuigden hunne ingenomenheid met de voorgestelde wyziging; sommigen wilden zelfs verdergaan en het beginsel van algemeene bovoegdheid tot voorloopige uitvoerbaarverklaring mits onder borgtocht, uitbreiden tot alle zaken; andere leden waren met den voorsteller van gevoelen, dat de bevoegdheid zich niet moet uitstrekken tot alle vonnissen. De Commissie betuigde hare instemming met het stelsel van den voorsteller. De voorgestelde verplichting tot het geiyk tijdig voordragen van de gansche verwering, gaf aan vele leden aanleiding tot de meaning, dat do voorsteller zich op een te eenzy-jjg standpunt heeft geplaatst en zich te veel heeft laten leiden door zyne zucht tot ver eenvoudiging en zyno vrees voor obstructio nisms. Er waren echter ook leden, die met de bedenkingen niet instemden, doch met warmte het stelsel van den voorsteller ver dedigden. Do voorsteller is ook door de be denkingen niet overtuigd. Hy erkent dat zich gevallen kunnen voordoen, waarin nutteloos wat meer geschreven en gesproken zal worden dan ten slotte zal blyken noodig to zyn ge- woest, maar een aanzieniyke kosten vei meer dering zal er niet uit kunnen voortvloeien. Hy wyst voorts op de tallooze gevallen waarin, de exceptie slechts do dekmantel is voor het streven naar uitstel. Over deze quaestie werd in de Commissie van Voorbereiding uitvoerig van gedachten gewisseld. Hare meerderheid verklaarde zich ton slotte met het voorge stelde beginsel te vereenigen. Vele loden zagen er bezwaar in den rechter de bevoegdheid te vorleenen tot het voorloo pig uitvoerbaar verklaren van interlucutarre beslissingen. Do Commissie verklaarde met den voorsteller mede te gaan, doch om de moeiiykbeden te voorkomen, diezouden kunnen ontstaan, indien het geding tegeiykertyd èn in eersten aanleg èn in appèl werd behandeld, kwam do meerderheid dor Commissie mot den voorsteller tot overeenstemming omtrent het opnemen van een bepaling, dat van inter- locutaire vonnissen, die uitvoerbaar verklaard zyn by voorraad, niet dan tegelyk met het eindvonnis in hooger beroep zou kunnen worden gekomen. Hetzelfde moet dan om geiyke reden ook op incidentoele beslissingen toepasselyk zyn. Burgerlijke Stand. ALKEMADE. Ge boron: Alida, D. van Hondrikus Vaa Veen en Jobaima Schoo. Beuj&miu JoBannes, Z. van Ario Kegzer en Nceïlj© Jansen. Petras Hendricue, Z. van Johannes Van der Hulst cn Alida Cornc-lia Tan der Meer. Wilhelmus. Z. van Wilhelmus Vergeer en Uonflrica Johanna Vergier. Kicejp, D, van Johannes Pranger en Carolina Hendrie* Schram. Muria OAtbarina, D. van Johannes Huig- sloot en Pelronell* Vol water. Overlodon: Jau Pakker, 28 j., ochlg. van Dirkje Van Braak. Elizabeth Bupbeort, 73 j., echtgeuooto van Cornelia Yau dor fiDgÜ', wed. van Evert Moolhnij'on. Gehuwd Cornells Johannes Van Staveren, wedr. van Cori.elia Do Vries, 30 j., to Itgczaterwoade, en JohaDna Van Nieuwkoop, jd. 23 j., alhier. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: W. Van Noorloos rn J. Ixnanso. Po va 11 en A Wee sola geb. Van Grave D. T. Brands geb. Cülleu Z. G. Stokhof geb. Van Gcilrnrfik D. J. Mei man geb. Straathof Z. A. Vriesman geb. Grovensiuk D. W. lloest geb. Doom Z. M. Dijt g' b. Van Bruggou D. H. M.Scheun- hago gob. Van Kóu teren D. M. Van Rijsael geb. Vans Z. J. A. Boeijlng geb. Van Gelderen D. M. Poldervaart gob. Van der Cord D. G. Trenr geb. Kraag D. Overleden: J. Saarloos 12 d. A. J. Van Schailc 70 j. M. Zuid^rvaar. 71 j. M. Vasten hout 81 J. E. Zym 17 j. C. Van Droskhnizeu 77 j. A. M. U. Do Vormer 3 id. T. M. Siebeling 1 J. H. Brand 73 j. W. Janeen 5 in. H. Elenbaas 20 j. J. Jcijslr.ot 72 JT. I). Zwetsloot 9 m. A. Van Wielingen gob. Van Doom 63 j. M. Hartog 17 j. BILLKGOM. Gotrouwd: Nicolaas We gore en Jansjo Vau der Molon. Bevallen E. Groot—De Jong, Z. A. C. O toMühlmann, Z. Overlodon: Th. C. H. Groot, ld. M. G. J. Kroon, li tu A- J. Htngeveld—Poolman, 33 j. M. C. Hiliigcr, 4 m. KATWIJK. Gehuwd: Willem Lagemaat en Ne eitje Blok. Goh oren: Frederic*, D. van J. Remmers waal cn A. v. d. Meer. Maria Catharina Judith, D. van W. Aalbsrebrrg en M. C. Boom. Comclis, Z van J. v. Dnyn en A. v. Dgk. Cornells Lam- bertus, Z. van Iv. D- Israel en E. Jongenecl. Arendje. D. van J. Remmelzwaal en T. Do Bost. Dirk, Z. van D. Ens cn C. Dobbelaar. Maria, D. van C. Ros en T. v. Duy vet voorde. Overlodon: Lvdia Doa ITollundcr, 14 m. LÏSSE. Ge boron: Catharina Maria, D. van F. A. Timmermans on J. T. Autoi.i vti. Govert Cornelia. Z. vau J. B. P. Le'.oux en M. J. Tromp. Jaantje, D. van H. E gctbrood cn C. Bollaijt. Berendins, D. van W. Kiö«schell on S. Worst. Ba-tuan W.dlem, Z. van A. Do Bragn eu J. Vau Elk. Overleden: Cornelia Wiihvlm Van der Mark, echtg. van G. Van Voorst, 66 j. Cornelia Vau der Zwet, 18 m. NOOItDWIJK. Geboren: Cornelia, Z. van C. Van Duin en M. Van Roon. Jannetje, D. van J. Smit en A. Ping. Gchnwd: J. Yau Leonwen, te Katwgk, en E. Van der Plas, te Noordwgk. Overleden O. Werner, wed. van A. Sobot, 84 j. W. Hazenoot, 4 m., Z. van W. Hazenoot en J. Spaanderman. M tthens Van d«-r Boon, 79 j. VOORSCHOTEN. Geboren: Martians Petrus, Z. van L. v. d. Voort en C. C. v. Vliet. Overlodon: Alida v. Leeuwen 2 j. D. van A. N. v. Leeuwen eu A. M. Dobbe v. Bergen. Anna Chris ina Yporlaan, 14 J., D. van H. C Yper aan en C. M. J. Burizor. Johanna Zwaan, 81 J., weduwe van J. F. Morgenetom. Gemengd Nieuws. Dat het ys hier en daar al wat brozer begint te worden, ondervond heden- namiddag een jongen, die zich in den Ouden Ryn er nog op waagde. Die jeugdige knaap zakte er door, maar werd spoedig door zyn schoolmakkers gered. De vorst van hedennacht had echter ook het gevolg, dat men vanmiddag, o a. in het Rapenburg, weor aan het schaatsenrijden was. Verleden Zondag, in den vroegen morgen, had de huisvrouw van den tuinder J. Hb., te Roelof-Arendsveen, het ongeluk van de trap te vallen, toen zy boven hare kinderen was gaan wekken. Zy bleef gedurende eene geruime poos bewusteloos liggen en bekwam eenige vry ornslige, hoewel niet gevaarlyko, wonden aan het hoofd. Toon G. Poldervaart Zaterdag avond te Hoofddorp op den Kruisweg reed, is hem een lantaarn van het rytuig ontvreemd. In de 4de laan bjj Halfweg, ge- meenre Haarlemmermeer, is afgebrand het huis, bewoond door N. J. Ryiaarsdam. Niettegenstaande de spuit gewerkt heeft, is alles verbrand. Overeenkomstig de bopalingen van de Arbeidswet heeft de Haagscbe politie Zondag avond het verder optreden belet van een 11 jarigen knaap, die in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen gevaarlyke toeren verrichtte. Nadat een stoomboot het ys aldaar gebroken had, is uit het water der Jacob-Van Lennepkade te Amsterdam gister- namiddag opgehaald het lyk van een naar gissing 23 jarig man. Te Haarlem is gistermiddag oen uitslaande brand ontstaan in het kleeder- magazyn van den heer A. L. Van Vriesland, in de Korte Voorstraat. Het perceel is geheel uitgebrand, een ander daarnaast gedeeltelyk. De schade is belangryk. Alles was verzekerd. De zaak van den beruchten diefstal in de Diergaardelaan te Rotterdam had nog een nasleep, daar Zaterdag terechtstond de opkooper van de gestolen voorwerpen, een 33 jarig koopman in goud en zilver. Beklaagde had door tusschonkomst van den derden be klaagde in een vorige rechtszaak, tegen wien een jaar is gevurdord, voi* fSb een party zilveren voorwerpen gekocht. Het O M. vorderde 2 jaren gevangenisstraf. De luchtreiziger H. J. Rodenhof stelt zich voor, in de aanstaande zomer maanden te Amsterdam eenige opstygingen te ondernemen met een ballon van zeor groote afmetingen, die een aantal personen tegelyk zal kunnen medevoeren. Do rechtbank te Utrecht heeft gisteren een Amsterdammer, J. Van Schip genaamd, zonder beroep, die onlaDgs naar Woerden was gegaan om honden te stelen, maar reeds by 't eerste exemplaar op heeter- daad werd betrapt, veroordeeld tot gevange nisstraf van Z28 weken. Een driftige slagor. Gister- avond omstreeks tien uren traden twee als heor gekleede personen eon slagerswinkel in de Huidenstraat te Amsterdam binnen om wat worst te koopen. Zy aten het gekochte in den winkel op, maar toen het op betalen aankwam, werd het mis. Op de herhaalde aanmaning van den slager weigerden zy aan deze geldelyke verplichting te voldoen. Nu was de slagor ongelukkig wat driftig uitge vallen, zoodat hy, na een laatst heftig verzoek, een der beide personon beetpakte en hem vierkant door de glazendeur wierp. Öterk bloedend werd het slachtoffer van zyn woede per rytuig naar bet Gasthuis vervoerd, en de slager onder politie-geleide naar „het bureau." Naar het „Hbl." vornoemt, hebben de soldaat on de dienstbode, beklaagd in zake den bekendon moord to Bussum, in Augustus jl. gepleegd, thans een volledige bekentenis afgelegd. De zaak zal vermoedelyk 13 Maart a. s. voor de arr. rechtbank te Amsterdam behan deld worden. Het aantal getuigen bedraagt 50. Het café-chantant „Walhalla" in do Nes te Amsterdam gaat tot het ver leden behooren. Voor f 21,000 is het verkocht. Evenals het tegenoverliggend „Tivoli" wordt het met den grond geiyk gemaakt. Op de puinhoopen der beide theaters worden tabaks kantoren gebouwd. Behalve „Walhalla" zullen ook de huisjes in de Kalfsvelsteeg verdwynon. Waarsehyniyk zullen do tabakskantoren zich uitstrekken van de Nes tot aan hot Rokin. (N. v. d. D.) Omtrent hot vreeselyk ongeluk op don spoorweg naby het station Meppel wordt aan de „Zw. Ct." gemeldTwea dochters van den wegwerker Severs, 21 en 27 jaar oud, die Vrydagmiddag de ouderiyke woning aan den wachtpost hadden verlaten om te Meppel eenigo inkoopen te gaan doen, keerden des avonds huiswaarts, loopende op den spoorweg. Toen zy het punt genaderd waren, waar de lyn zich splitst naar de richting Leeuwarden en Groningen, kwam hun de trein, die te 6.48 van Meppel naar Groningen vertrekt, achterop ryden. Zy hebben toen vermoedelyk in de meening verkeerd dat dit de trein naar Leeuwarden was, doch het was de Groninger trein; beido zusters werden overreden en tor stond gedood. Zy hadden naar het schijnt niet bemerkt, dat de wachter Poelstra op het kritieke oogen- blik door roepen en wenken hare aandacht op het gevaar had pogen te vestigen. By aankomst van don trein te Assen be merkte het treinpersoneel dat tweo dames hoeden op den bufferbalk lagen, waardoor hoewel men niets bemerkt bad, dadeiyk net vermoeden werd gowekt, dat er een ongeluk was gebeurd. Nog altyd staat het mot den vee handel in Friesland slecht. Ten gevolge van het verbod van invoer in Duitscbland en België, is er in kalve- en melkkoeien hoegenaamd geen handel en het zyn juist die beide landen, welke de groote afnemers van dat vee zyn en het goed betalen ook. Binnenlandsche handel is er in dat vee al evenmin, want o^er het geheel is de hooischuur niet best voorzien en koopt de boer daarom in geen geval aan om zyn beslag te vergrooten. Veel liever verkoopt h(j, doch het mankeert aan koopers, die goede pryzen wenschen te besteden. Koeien, in het vorige najaar aangekocht, kunnen thans niet zooveel opbrengen, als waarvoor zy t09n gekocht werden. Het voedsel, op stal gebruikt, de oppassing, enz. moeten dus opwegen tegen de melk en dat kan in geen geval. In vette koeien is de handel iets levendiger dan voor eenige dagen, een gevolg van de omstandigheid, dat er niet meer zooveel vet vee voorradig is en de aftrek voor de slacht bank gelyk blyft. De prys is evonwel nog laag; voor 26 ets. per Kg. kan men flink gemest rundvee koopen. In stieren blyft de handel druk, met hooge pryzen, want in verhouding met het vette vee wordt soms voor de stieren per Kg. meer betaald dan voor het vee. De stieren toch brengen per Kg. 52 a 60 ets. op en vinden vooral naar Holland aftrek voor de slachtbank, waar men van mager vleesch houdt. In schapen en lammeren is de handel vlug, ten gevolge van uitvoer naar Engeland, en zyn de pryzen hoog. Algemeen verwacht men dure pryzen van de zuiglammeiren, ook al ten gevolge der vaste, hooge pryzen van het wolvee gedurende het gansche verloopen jaar. In varkens en biggen is weinig handel. Vette varkens kunnen niet meer dan 20 ets. per half kilogram (schoon aan den haak) opbrengen; biggen van 120 pond zyn duurder, da.tr deze geslacht naar Engeland worden uitgevoerd. Nuchtere kalveren zyn duur, zy brengen van f5 tot f9 op on worden geslacht naar Engeland verzonden. Falb's weervoorspellingen tot 28 Februari. Verwacht wordt in deze dagen tamelyk koud en droog weer. Maart. De eerste holft dezer maand zal warmer, maar ook vochtiger zyn dan de laatste Sneeuw zal er in de eerste helft niet vallen, wel om en by den 20sten Maart en in de laatste dagen dor maand. Over 't geheel echter zal deze maand ons niet veel sneeuw geven. Behalve in de laatste tien dagen, blyft de temperatuur gelijkmatig en warm. Van 1 tot 3 Maart. Do maand begint met regen, die allengs nog toeneemt. De tempe ratuur is tamelyk hoog, maar zal den laatsten dezer dagen ietwat dalen. In het Engelsche weekblad „The "Woman at Home" komt eene aardige beschrijving voor van Alma Tadema's mooi huis te St.-John's-Wood. Daarin wordt o. a. verteld, dat de schilder indertyd vier werk lieden uit Holland liet komen om naar zyno teekeningen de gesneden plafonds te maken, die in zyne kamers zyn aangebracht. Tevens herinnert het blad er aan, dat Alma Tadema niot altyd zyne schilderijen zoo gemakkeiyk on zoo duur verkocht als tegenwoordig. Van de Brusselscho tentoonstelling van 1859 kwam zyn schildery. dat een brandend huis voor stelde, onverkocht terug. Tadema stak er in zyn atelier den brand in en gevolgd door eenige vrienden sprong by zelf door de vlammen heen. Een ander schildory, dat geen kooper vond, gaf Tadema aan eene oude dienstboJe, die er van zeide: „Het i3 veel beter dan gewoon oliedoek, dat laat altyd water door en dit is sterk en zit dik in de verf." Te Spandau is een eigenaardige diefstal ontdokt. De vi ouwen, die de aardr.p pelen in de kazerne schilden, giogen gewoon- ïyk dikker weg dan zy gekomen waren, het geen de opmerkzaamheid trok van oen der officieren. Zoo werden op een zekeren dag alle dames by het heengaan opgewacht en naar een politiebureel geleid, waar zy door eon vrouw werden gefouilleerd. En daar kwamen uit zakken in de onderkleederen aardappelen, erwten, boonen en andere levens middelen Behoorlyk opgelucht, konden de dioveggen naar huis gaan. Tot haar groote vetfbazing echter werden zy den volgenden dag weder in haar werk aangenomen, omdat, zoo redeneerde de commandeerendo officier, deze vrouwen nu wel gewaarschuwd zouden zyo, terwyi andere werksters wellicht in de verzoeking zouden komen, diefstal te be proeven. De linoleum- en wasdoekfabriok te Rixdorf is Zaterdag-avond gedeeltelyk door brand vcrniold. Do schade bedraagt ongeveer 100,000 mark. Een menschenkennor.-De schaap herder Ast, te Radbrueb, heeft als wonder dokter een concurrent gekregen in een meJicus met een buitenlandschen naam, die zich in

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2