By hot gehouden biljart-con cours te Zoeterwoude in het koffiehuis van L. Zwetsloot is de prys, oen regulateur wekker, gewonnen door W. Breedyk, met 53 punten, on de premie, een horloge, door W. Beukelaar, met 39 punten. Er werden 300 partijen ge in akt van 25 stooten. Het aantal verrichte vaccinatiën bedroeg in 1894 in de gemeente Lisse 92, verdeeld als volgt: van 13 jaren 28, van 3 6 jaren 53, van 9-12 jaren 10 en boven 12 jaren 1. Te Katwijk aan Zee ztln in den loop der vorige week aangekomen 18 schuiten, welke van f 24 tot f 96 besomden. Prfizen: tar ot 4 a ƒ7, griet f 2 a ƒ3, tong /"0.60 a 1, bunschol 20 a 75 c., rog 60 a 85 c. per stukschol (buitenlck.) ƒ7 50 a f 10; (binnenlek) f 5 a ƒ6.60, gr. kokanfc f 4 a f 4.50 per mand. Aan bot „Vad." wordt gemeld dat te Noordwfik de daar gestationneerdo rijksveldwachter B. cenige dagen geleden uit z\jn betrekking is ontslagen. De roden daar van wordt gezocht in het feit, dat deze per soon niet geheel onschuldig geacht wordt aan verduistering van goederen, waarvoor roeds zeven maanden geleden zekere A. S., uit diezolfde gemeente, in hechtenis genomen en ook gestraft werd. De zaak zal nu opnieuw grondig onderzocht wordon. De Hooge Raad behandolde heden de zaak betreffende de aanranding van een heer op den Ryswykschen weg nabij de Laak- brug in Oct. jl. Een der vier beklaagden (N. Leget) was in cassatie gekomen tegen zijne voroordeeling tot 7 jaren. Het O. M. conclu deerde tot verwerping der cassatievoorziening. Uitspraak 4 Maart. Toen Hare Majesteiten Zondag middag, te 's-Gravenhage, uitreden om een wandelingetje to maken, stond aan de Hout straat een man, die bij de nadering van het Koninklijk rijtuig een brief in de hoogte hield om don Koninginnen aan te bieden. Koningin Wilbelmina, die zelve de paarden mende, hield even halten de Koningin-Regentes nam het request aan. De nabij het paleis dienstdoende agenten van politie en oen hoofdagent achtten dit feit van dion aard, dat zij meenden den man, niettegenstaande zyne protesten, naar het politiebureel te moeten brengen. Daar gekomen, werd hij evonwel onmid dellijk vrijgelaten. Men meldt dat dez© persoon reeds meor- malen op deze wijze verzoekschriften aan de Koninginnen overhandigde. Op do tiende internationale ten toonstelling van pluimgedierte, door de Neder - landactte vereoniging „Avicultura" in „Artis" to Amsterdam gehouden, zfin o. a. behaald: Een groote zilveren medaille of 25, uit geloofd door den heer W. A. Weytlandt, te 's Gravenhage, voor den fraaisten Leghorn haan of hen (onverschillig welke kleur of leeftijd). Behaald door dr. H. Monrsinge, te Oudshoom. Een verguld zilveren medaille of 10, uit- goloofd door denzelfden voor den fraaisten witten Minorca haan of hen. Behaald door dr. H. Meursinge, to Oudshoorn. Een verguld-zilveren medaille, uitgeloofd door de heeren J. M. Van Kempen Zonen, to Voorschoten, voor do fraaiste collectie Hamburgers. Behaald door den beer A. J. Bicker Caarten, te Voorburg. Een verguld zilveren medaille of ƒ10, uit- goloofd door dr. Meursinge, to Oudshoorn, voor het fraaiste paar Aylesbury oenden. Behaald door deo heer W. A. Dykinga, te Bade#. Bedoeling te Utrecht. Dat ook te Utrecht door velen armoede wordt geledon, blijkt uit het volgende schetsje in het „U. D." over de bedoeling in genoemde stad: „Ofschoon do strenge kou geweken is, blfift toch de toeloop van hen, die ondersteuning van do gemeente vragen, nog zeer groot. Zaterdag morgen kon men op het Begijnenhof, aan hel vroegere cholera gasthuis, waar de bedoeling plaats vindt, weer een groot aantal menschen, Voornamelijk mannen, waarvan velen nog jong en in de kracht van hun levon, in vier dubbele rijen zien staan wachten, om door don achter ingang te worden toegelaten. Dit ging vrjj ge- regold, maar niot zeer vlug, daar telkens slechts aan tien toegang verleend werd, om gedrang daar binnen te voorkomen. Langzaam schuifelend ging die breedo stoet van armen (dat waren nu „algemeene" armen, in wier behoeften de gomeento voorziet) vooruit, maar de lango rijen, die buiten stonden, worden niet kleiner, want telkens kwamen weer nieuwen don troep vergrooten. En die binnen geholpen waren, kwamen de voordeur uit en het trapje af met do kaartjes voor turven, steenkolen of brood in de hand. Het was geen opwekkend gezicht daar zoovele misdeelde natuurgenooten, waaronder ook kinderen en ouden van dagen, somber voor zich starend uit dit huis to zien komen, maar verblijdend was het toch ook to weten dat weer zoovelon hulp gevonden hadden en huiswaarts konden keer en, en vuur in de kachel en brood in de ledige magen kondeo brengen." De vrouw en de kindertjes, die b\j den brand in het hofje „Schoonoord" to 's Gravonbage aan den Noordwal werden go- wo id, hebben thans het gomeente-ziokenlmis verlaten. To Dinteloord is do stal van don sasmocster Bennebroek afgebrand, waarbij vier stuks vea verloren gingen. Alles was ver zekerd. To Rotterdam is aangehouden oen Hannoveraan, tegen wien in z\jn vader land oen verzoek tot aanhouding is uitge vaardigd, als verdacht van diefstal, heling on aanzetten tot diefstal van rijwielen. Als niet toegelaten vreemdeling fs hy voorloopig naar hot huis van bewaring gebracht aan de Korte Hoogstraat te Rotterdam. "Weinige dagen geleden had het 4-jarig zoontje van S., wonende in de Palm straat, te Utrecht, het ongeluk in een onbe waakt oogenblik in aauraking te komen met een brandende kachel, ten gevolge waarvan de kleertjes vuur vatten en het kind ernstige brandwonden bekwam. Hoewel terstond de hulp van een genees kundige word ingeroepen, is de kleine niette min gisteren aan de ge?olgen overleden. Een Duttig gebruik. Door de leden van den gemeenteraad te Vianen is, uit de kas der presentie-gelden, /"50 voor de algemeene armen beschikbaar gesteld, ter uitdeellng- van soep en brood. De groote huizinge van mevrouw de weduwe Meinesz, aan de Verlengde Dracht to Heerenveen, is door baronesse De Vos van Steenwyk te 's-Gravenbage gehuurd,om ingericht te wordon voor eon gesticht van ziekenverpleging. Te Schiedam is aangeh osu den een 19 jarig meisje, dat onlangs uit Amerika was gokomen om haar vader^ die te Bielefeld woonachtig is, te hezoeken en die den 28sten Jan. jl. diens woning had verlaten met een hem toebehoorend bedrag van ƒ360 (600 Mark). Zy werd Dog in het bezit gevonden van 330 Mark. De kosten van overtocht op eeD dezer dagen uit Rotterdam naar Amerika te vertrekken stoomschip waren door haar reeds van het gestolen geld betaald. Tot de tegenstanders van den acht-uurs werkdag behooren ook de werklieden op vele Engelsche ijzerfabrieken. Vroegtr werd reeds door de ijzerfabrikanten in Stockton-on- Teea en Workington een poging gedaan, om drie acht-uurs ploegen in plaats van de tegen woordige twaalf-uurs ploegen in te voeren, maar de nieuwigheid stuitte op den tegenstand der werklieden af. Nu hebben onlangs de fabri kanten in Wigan en Warrington eveneens aan hun werklieden voorgesteld, het met den acht-uurs werkdag te probeeren, maar de arbeiders verwierpen het voorstel eerst op grond, dat drie ploegen per dag tegen do afgesproken schikking was. Ten slotte hebben zij! in zooverre toegegeven, dat de zaak door een uit arbeiders bestaand comité zal besproken worden. Deze togonstand van de puddlcrs tegen het acht uurs stelsel is te merk waardiger, daar hun eigen woordvoerders do verandering even zeer wenschen als de werkgevers. Het puddlen is een zeer zwaar werk en men zou dus denken dat het bezwaar van loonsvermindering ruim schoots werd opgewogen door het vooruitzicht op meer rusttijd, te meor, daar hun loon zeer hoog is. De socretaris dor arbeids-commissio verklaarde het verschijnsel daaruit, dat de. puddlcrs goen zeer intolligento klasse vao werklieden vormen, en den drang naar meer vrijen tjjd, welke de agitatie voor den acht- uurs-werkdag bezielt, vindt mon het sterkst bij de meer ontwikkelden. Het wrak der „Elbe" zal, goltf k men woet, door duikers onderzocht worden. Deze menschen verdienen daarmee 180 mark per dag. Voor het vinden van het geld, dat tot een waarde van 360,000 mark aan boord was, wordt een premie van 10,000 mark uitgeloofd. Do directie van de „Nordd. Lloyd" heeft reeds ackt duikers in dienst genomon, drie Engel- schon, drie Duitschers en twee Franschen. Het is minder te doen om de berging der lijken dan om het vinden van de mailzakken met aangeteekende brieven. De duikers moeten negenmaal per dag in de diepte dalen en ontvangen voor iederen tocht 20 mark, dus 180 mark per dag; vindon zij het geld, dan ontvangen zy to zamen boven vermelde premie van 10,000 mark. Zoodra de zee kalmer en het weer bestendig is, zullen de werkzaamheden een aanvang nemen. In Duitscbland is reods ongeveer 400,000 mark bijeengebracht voor de nabestaanden van de verongelukten der „Elbe". De „National-Zeitung" bevat het volgende bericht: Met de mailboot „Ems" kwam te Nordenham een heer aan, die bij do ramp der „Elbo" zjln vrouw en drie kinderen had verloren. Op ver zoek van dezen heer liet do kapitein op do plftats dor schipbreuk de boot langzaam varen, waarop de heor een grooten, met lood zwaar gemaakten krans in zee wierp. Alexander Gordon, do kapitein van de „Crathie", is door de rechtbank te Noord- Shields veroordeeld tot tien shilling boete en betaling der gerechtskosten, omdat hij b\j het verlaten der rivier de Tyne in October 11. had inbreuk gemaakt op do be staande scheepvaartregeling. De aangeklaagde was niet opgekomen, omdat, naar zijn ver dediger mededeelde, hy gebod van streek was door hot ongeluk met de „Elbe", waarvan hij de onschuldige bedrijver is geweest. Struikroovers. Zekere B., rei- zond koopman, wononde te Sittard, werd in het bosch te Bunde door tweo porsonen (ver- moeduiyk Duitschers) aangevallen, mishandeld ea van zijn geld, zijnde 87 Mark, beroofd. To Londen neemt de influenza geweldig toe, vooral in Oost-Londen en in Weefli'onden, waar vele scholen gesloten worden. Nieuw slachtoffer is de Turksche gezant» Een der kleinste dworgen, Pauline Mutsaars, uit Ossendrecht, meer bekend onder haar pseudoniem „prinses Pauline", is to Nieaw-York op 10jarigen leeftijd overleden. Do vereeniging voor landbouw te Crefeld heeft een adres gericht tot den Pruisischen minister van landbouw, waarin gewezen wordt op de nadoelen, welke de boeren in de Rijnprovincie ondervinden van het verbod van den vee uitvoer naar Neder land. Levend vee mag niet worden ingevoerd, maar wel is het geoorloofd, geslacht vee en melk over de grenzen te brengen. Dienten gevolge is de prijs der melk, die voorbeen 14 pfonmg per Jiter was, reeds tot 8 pf. gedaald. Derhalve vragen de landbouwers öf volkomen openstelling der grens, of een vol ledig verbod van invoer, ook voor geslacht veo en melk. De Parijsche politie is verwittigd van een belangrijken, diefstal van dynamiet te Saint Florent; men vermoedde dat het ge stolen dynamiet in de omstreken van Parijs zou worden verborgen. Men heeft reden om te onderstellen, dat de dieven* van plan waren het dynamiet te ge bruiken om te visschen. Internationale schaatsen wedstrijden te Haniar. By den gisteren te Hamar gehouden beslis- senden rit op de baan van 500 meter behaalde Oscar Fredenk8en den eersten prys in 48'/5 sec., Jaap Eden (van Haarlem) den tweeden in 48a/5 sec., Sinnerud den derden in 488/5 em Mauseth den vierden in 48s/s sec. By den eersten rit op Zaterdag maakte Jaap Eden de baan in 48y5 sec. Mauseth was houder van het wereldrecord in 46*/5 6ec. By den beslisseiiden rit op de baan van 1500 meter behaalde Eden den eereten prys in 2 min. 25V5 sec., Mauseth den tweeden in 2 min. 35'/s sec., Froderikson den derden in 2 min. 36'/5 sec. en Petersen den vierden in 2 min. 37'/s sec. Zaterdag rood Eden er even lang over. By den wedstrijd op de baan van 5000 meter behaalde Jaap Eden den eersten prys in 8 min. 41 sec., Larsen den tweeden in 9 min. 13'/s sec., Petersen den derden in 9 min. löf/jj sec. en Sinnerud den vieiden in 9 min. 23?/, sec. Deze rit was direct beslissend. Het weder was prachtig. Een ontzaglijke volksmenigte woonde den wedstryd by. De eerste prys op de baan van 10000 meter werd Zaterdag reeds door Jaap Eden in 17 min. 56 sec. bohaald. Jaap Eien is dus winner ge woest op de baan van 1500 M., van 5000 M. en van 10000 Meter. In drie wedstryden was hy dus de eerste. Hy heeft daardoor den titel verkregen Amateur-champion van de wereld 1895", benevens de gouden ohampioa-medaille. Ook de extra-prys valt hom dus te beurt. Een hoezee! voor onzen Jaapl Korkeiyke BoricUten. Woubrugge: Voor de Ned. Hervormde gemeente van Wóu brugge zal op Woensdag 27 dezer, te halfzeven, optreden: ds. N. De Jonge, emeritus predikant te Utrecht. Donderdag, te halfzeven, zal voor de Ge reformeerden aldaar, in de zaal van den heer Guldemond, voorgaands. J. Broukelaar, geref. predikant te Bodegrave. BUITENLAND. Frankrfik. Dreyfus is te Saint-Martin-de Ré ingescheept, om naar zyn verbanningsoord gebracht te worden. Naar men zegt, heeft de familie tot op het laatste oogonblik nog alles in het werk gesteld om uitstel te verkrygen, onder voorgeven dat men spoedig de bewyzen van do onschuld van den veroordeelde zou kunnen leveren; maar daaraan heeft de regeering geen geloof geslagen. De „Agence Havas" spreokt op gezag van de Fransche regeering zeer beslist de on gunstige geruchten tegen, welke te Parys over het lot der expeditie van kapitein Monteil in West Afrika zyn verspreid. Ook de „Temps" deelt mede dat de regeering tot dusver nog geen berichten heeft ontvangen, welke tot bevestiging van deze Jobstyding kunnen dienen. DQitKChlandi De burgemeester van Hamburg heeft eene audiëntie by keizer Wilhelm gehad en namens den Senaat den keizer uitgenoodigd tot by- woning dor feosten, die de stad bij de oponing van hot Noord Oostzeekanaal zal geven. Do keizer heeft de uitnoodiging aangenomen. Ook de gasten des keizers zullen door den Senaat worden uitgenoodigd. Do Duitsche Eyksdag heeft de algemeene beraadslaging ovor de tabaksbelasting ten einde gebracht. Het ontwerp werd naar de commissio verwezen. De beslissiug zal eerst b\j de tweede behandeling worden genomen. Italië. Te Rome zyn weer berichten ontvangen- uit Massowah, welke gunstig zyn voor de Italianen. Ras Mangaecha, de aanvoerder der Der- wischen, heeft een léger van 2000 man by- eengebracht, maar tot dusver is het hom nog niet golukt, daarmode iets uit te richten. Koning Monelik, de voormalige bondgenoot der Italianen, bevindt zich nog te Schoah, zonder den Italianen groot nadeel te hebben bezorgd. Integende?l wordt door de Agenda Stefani" medegedeeld, dat Tafari, het opper hoofd der inboorlingen, die de zyde der Italianen hebben gekozen, de Abessinicrs bij Adigrat heeft teruggeslagen. Voorloopig scbynt derhalve de toestand in Abössinië den Italianen geen reden tot ongerustheid te geven, maar toch zal Dog wel een expeditie noodig zyn, om de Italia- aansche bezittingen in Afrika tegen verdere aanvallen te beschermen. Een beslissing over de plannen van den heor Crispi ten opzichte van Afrika zal waarschfiniyk niet worden genomen voordat do verkiezingon voor de Kamer hebben plaats gehad. Voorloopig dient men zich derhalve te vreden te stellen met de berichten, welke de Italiaanscbe bladen daarover modedeelen In hoever de heer Crispi er werkeiyk aan denkt, de Italiaansche kolonie in Noord Oost-Afrika uit te breiden, is derhalve nu nog niet met zekerheid uit te maken. De behandeling van het proces naar aan leiding van de aanklacht wegens laster, welke de Italiaansche minister president Cri*pi tegen den heer Giolitti heeft ingesteld, is tot den 28sten Februari uitgesteld. Op dien dag zal dei heer Giolitti, die reeds uit Berlyn is ver trokken, voor den rechter verschynen. Volgens een der Italiaansohe bladen heeft president Krüger don Paus- oen diamant ge zonden, die onlangs in Zuid-Afrika werd ge vonden, ter waarde van 5,000,000 lire. Deze diamant, die 971 karaat weegt, zal eene plaats vinden- in de paus^iyke tiara. Spanje. De Kamer beeft 6ene commissie benoemd, wolke een onderzoek zal instellen naar don toestand der marine. Do heer Canovas del Castillo, do leider der conservatieven, is tot voorzitter benoemd. In de Kamer deolde de minister van kolo niën mede, dat de inboorlingen op de Solo eilanden (in den Indischen Archipel) hebben geweigerd belasting te betalen. Deinboorlingon vielen het Spaansc-he garnizoen aan, maar werden teruggeslagen. Zy verloren 12 man aan dooden, terwyl 30 werden gewond. Van dei Philippyusche eilanden zyn versterkingen naar de Solo-eilanden gezonden. Groot-BrltaunlS. De Engelsche bladen houden zich natuur lijk bezig met de gunstige verklaring, door lord Dufferin in zyne rede te Parys omtrent de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Frankryk en Engeland afgelegd. Zy zyn van meening, dat de ro1o dos te meer indrak zal maken in Frankryk, omdat men daar overtuigd is van lord Dofferins genegenheid; ook in Engeland is de verklaring met genoegen ver nomen. De „Tiraes" zegt: „Men begaat in Engeland zelden de dwaling te onderstellen, dat de scheid- bladen van den boulovard de gevoelens van het Fransche volk vertegenwoordigen. Door hot teekenen van de conventie van Sierra Leone, heeft Frankryk een uitmuntend getuigenis van zyn vriendschappelyke gevoelens voor Engeland afgelegd. Met behulp van tyd, van koelbloedigheid en van gezond verstand aan weerszyten, zullen ten slotte alle Afrikaan- sche quaesties worden opgelost. „Wy wenschen allen de vriendschap tus schen Frankryk en Engeland te handhaven en zoo raogeiyk te versterken; alleen betreuren wy de gevoelens, waarmede de Franschen de bezetting van Egypte boschouwen". De Engelsche katosnspinners zyn bo dacht op maatregolen om hunne schade in te halen, nu in Indie een invoerrecht van katoenen goederen geheven wordt. Het comité hunner vereeniging heeft voorgesteld, de arbeidsloonen met 5 pCt. te verminderen. Ingeval de werk lieden daarmede geen genoegen nemen, zou het bedryf gestaakt worden. Dit zou het aantal werkloozen met 400,000 vermeerderen; dat daarmede een bron van groote onrust zou worden geschapen, behoeft geen betoog. De prins van Wales is weer in zoover hersteld, dat hy de reis naar het Zuiden kan voortzetten. De prins is Zondag middag te Parys aangekomen en onmiddeliyk door- goreisd naar Cannes, waar bij voorloopig zal biyven: Lord Rosebery, de Engelsche minister president, en de leider der Tories in het Lagerhuis, de heer Balfour, die door de griep zyn aangetast, bevinden zich iets beter. Ver- moedelyk zullen beide staatslieien reeds 6poedig hun gewonen arbeid kannen hervatten. OostcnrijU-Hon^.-Monareliie, Volgens de mededeelingen van den Hon- gaarschen minister van financiën bedroegen de ontvangsten der schatkist in 1894 20,896,298 fl. meer dan in 1893. Keizer Wilhelm komt Dinsdag morgen te Weenen, om de begrafenis van aartshertog Albrecht by te wonen. De sabel, de steek en de uniform, die de overleden veldmaarschalk in den slag by Custozza droeg, zullen een plaats krygon in het museum van het leger. De uitrusting, die zyn vader, aartshertog Karei, in den slag by Aspern droeg, wordt daar eveneens bewaard. Zweden en Noorwegen. Een zeer belangryk bericht betreffende de aanhangig© crisis in Noorwegen wordt door dén correspondent der „Indépendance Bolge" uit Christiania gemeld. Do correspondent be weert naineiyk, dat koning Oscar er over denkt, afstand to doen van den troon, omdat hy geen kans ziet den strijd tegen de Noor- sche radicalen tot een goed einde te brengeD. Koning Oscar II is 66 jaren oud en besteeg in 1872, na den dood van zyn broeder, koning Karei XV, den troon van Zweden en Noorwegen. In 1857 trad de koning in het huweiyk met prinses Sophie van Nassau, die tot herstel harer zwakke gezondheid meermalen te Amsterdam vertoefde. Uit dit huwelijk werden vier zonen geboren, de prinsen Gustaaf, Oscar, Karei en Eugenius. De oudste, die als kroonprins den titel van hertog van Wermland voert, is 37 jaren oud. De prins is gehuwd met prinses Victoria, de dochter van den groothertog van Baden. De kroonprins heeft drie zonen, van welke de oudste, prins Gustaaf, 13 jaren oud is. Men beweert nu, dat koning Oscar voor nemens is afstand te doen van den troon van Noorwegen en wel ten gunste van zyn tweeden zoon, den 36 jarigen prins Oscar. Deze prins moest afstand doen van zyne eventueel© aanspraken op den troon wegens zyn huweiyk met Ebba Munck, eene Zweed- sche dame niet van vorstrelyken bloede. Dit huweiyk werd den 9den Maart 1888 vol- trokkon. Tevens wordt verteld dat ook prins Waldemar van Denemarken als 's konings opvolger in Noorwegen wordt genoemd. Prins Waldemar is do jongste zoon van koning Christiaan IX en is gehuwd met prinses Mario van Orleans, de dochter van den hertog van Char tres. Natuurlyk is deze modedeeling, geiyk do correspondent er trouwens by voegt, niet meer dan een gerucht, dat to Christiania in om loop is. Etn feil is hot echter, dat de koning zich in een zaer mooiiyken toestand bevindt, want indien nöch de koning noch de radicale meerderheid in het Storthing (Volksbuis) Willem toegeven, is het niet duideiyk op welke wyze dei crisis anders kan worden opgelost.. Susland. Betreffende de ongoregeldheden, welke door dei studenten te St.-Petersburg zyn gepleegd, wordt nog gemeld dat de studenten voor- nomens waren, eene betooging te boudon voor het Anitechkoff paleis, ten einde den czaar een adres te overhandigen, waarin eene wijziging werd gevraagd van het tot dusver geldige Universiteits reglement. De politie, welke natuurlyk van dit plan was verwittigd, had de toegangen tot het paleis afgezet. De studenten, die toen bet paleis niet konden bereiken, vereenigden zich im een nabung koffiehuis, pleegden daar allerlei bald dadig heden en poogden daarna, ten getale van 300, naar het paleis te gaan. Op do brug voor het paleis ontstond e6n gevecht tusschen de studenten en de politie agenten, dio de overhand behielden. Do raddraaiers werden in hechtenis genomon. Dit incident heeft echter geen politieke be- toekenis. Vercenigdo Staten. Uit Amerika komt het bericht van liet plotseling overiyden van Frederick Douglas, den edelen kampioen voor de afschaffing der slavornfi, wiens naam altyd in eero zal blyven met die van Wendell Phillips, John Bréwn en mevrouw Beecher Stowe. Frederick Douglas word zelf als slaaf gebo ren, op eene plantage in Maryland, vermoe- deiyk in 1817; den nauwkeurigen datum van zyn geboorte is hy nooit te weten kunnen komen, evenmin als zyn eigenlyken naam. Zfine jeugd ging in de grootste ellende voorbij als een stuk vee werd hy van den eenon meestor aan den anderen verkocht. Gelukkig ontmoette by een dame, die hem leerde lezen, en daarmede was do grond gelegd voor zyn verdere ontwikkeling. Langzamerhand rypte zyn plan om to ontvluchten; zyn eerste poging had by byna met den dood bekocht, maar later slaagde by er in, den vryen bodem van het noorden t6 bereiken. Daar huwde hy en nam toen don naam aan, waaronder hy later beroemd is geworden. Vier jaar lang roiede hy de staten van Nieuw-Engeland af en wist hy zyn gehoor te boeien met zyn treffende schilderingen uit het slfavenleven. Maar zyn vrienden konden cp den duur niet voor zyne veiligheid instaan en zoo trok hy in 1845 naar Engeland, waar hy in byna alle groote steden als spreker optrad en overal geestdrift wist te wekken voor de zaak, die hy voorstond Het volgende jaar hiold een. EDgelsche kwakerin eeDe inzameling, zoo dat by voor 750 doilars zyn vryhoid kon koopen en naar Amerika kon torugkeeren. Hier sloot hy zich aan by John Brown en mevr. Stowe, en te Rochester begon hij de uitgave van het Weekblad „The North Star." Tóen in 1861 de burgeroorlog begon, wist hy van president Lincoln gedaan to krygen dat ook negers by de troepen werden ingelyfd, om voor hun ra6genooten te helpen stryden. Tóen do oorlog geëindigd was met de afschaf fing der slaverny, staakte hy de uitgave van z\jn blad. In 1871 werd hy met eene zending naar San-Domingo belast; by zyn terugkeer werd hy tot lid van den territorialon raad van het district Columbia benoemd, later ■marshal van hetzelfde district en ten slotte minister der Vereenigde Staten op Haïti. Zyn geheole iöven heeft hy gowyd aan het doel, dat hy zich tot levenstaak had gestold: de verbetering van bet lot van zyn ras, en hy slaagde daarin te meor, omdat zyn eigen leven onberispeiyk was. Zyn volk heeft een vader en een vriend in hem verloren De Senaat heeft met 42 tegen 24 stemmen dé beraadslaging over het reeds door het Huis van Afgevaardigden aangenomen wetsontwerp op de „Pooling" verworpen, waardoor het aan de spoorwegraaatschappyen geoorloofd zou worden onderlinge overeenkomsten aan te gaan betreffende de vaststelling van tarieven, ten einde een verderflyke concurrentie te ver hinderen. Montenegro. De onlangs overleden moedor van prins Nicolaas van Montenegro, de groot-wojwod® Stana Mirkowa, heeft een merkwaardige? levensloop gehad. Stana werd in een zser armoedig corpja in het gebergte geboren. Zij had in hare jeugd geen gelegenheid om L

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2