li".. 10740. Dinsdag 36 Februari. A°. 1895. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommcr bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Prijsvraag. Wed. J. A. KALDENBERG, LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden. Franco per post Afzonderlijke Nonnuors f 1.10. 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor hot incasseeren bulten dc stad wordt f 0.05 berekend. In het a. s. Woensdag-avond ver schijnend nummer van het „Leidsch Dagblad" zal voor alle Lezers van ons Blad een Prijsvraag worden uitge schreven, voor welker beantwoor ding als Prijs zal worden uitgereikt: uit het Magazijn van de Firma Nieuwe Rijn, bii wie de Pendule gedurende de volgende week voor iedereen in de Etalagekast ter bezichtiging zal zijn gesteld. De antwoorden op de prijsvraag, waarop iedereen in staat is een ant woord te geven en welke ten over vloede in het Zaterdag-avond ver schijnend Blad zal worden herhaald, moeten op een in dat nummer af te drukken formulier worden ge schreven. De antwoorden kunnen worden ingezonden tot Maandag-middag, 4 Maart, te één uur. DE UITGEVER. Leiden, 25 Februari. Het Stedelyk Museum (Lakenhal) werd gis teren (Zondag) door niet minder dan 420 peisonon bezocht. Na afloop van de expositie-Tom zullen er dadeiyk de aquarellen, pastels en schilderyen worden tentoongesteld vat) don Par(jschen illustrsteur Henry Gabriel Ibels. Voor de akte fraaie handwerken is ge siaagd mej. A. Keiler, van Leiden. De kleine gouden medaille is wegens 86-jarigen dienst uitgereikt aan den provoost B. Schambacb, aan boord van Hl'. Ms. „Was- senaer", de zilveren medaille wegens 24-Jarigen dienst aan den zeilmaker N. C. J. Ligman dn den kwartiermeester S. v. d. Heyden, aan boord van dienselfden bodem, aan den bootsman v. k. W. H. Bergman, aan boord van Hr. Ms. .Cerberus", en aan den konstabel v. k. H. P. Reek, bjj de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden. De opbrengst der llefdadigheidsuitvoering, jl. Vrydag gegeven door de Hillegomsche Jongolingsvereeniging ,,L' Amitió," heeft totaal opgebracht f 204.50. Deze som is beschikbaar gesteld voor de algomeene armen der gemeente Hillegom. In de gemeente Lisse hebben zich twee personen aangemeld om als lodger op de kiezerslijsten geplaatst te worden. De scholieren der christelijke school te Woubrugge hebben gelden bijeengebracht, met het doel, den naar Uithoorn vertrekkenden hoofdonderwijzer P. J. Gjjsman een souvenir aan te bieden. De lijst der kiezers van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Pro vinciale Staten en den gemeenteraad in de ge meente Zegwaard bevat 131 namen. Burgemeester en wethouders der go- meonte Zegwaard maken bekend, dat de Hj6ten dei personen, bevoegd tot het kiezen van de leden van de Tweede Kamor, van de Provin ciale Staten en van den gemeenteraad, zyn vastgesteld cn aangeplakt. Eozwaren tegen de kiezerslijsten kunnen binnen veertien dagen na de dagteekeDing dezer bekendmaking,°en alzoo vóór deii lOden Maart aanstaande, by verzoekschrift, door de noodige bewijsstukken gestaafd, aan den gemeenteraad worden in gediend. Burgemeester en wethouders van Zoeter- meer brengen ter algomeene konnis dat ter secretarie ter lezing is gelegd de staat, ver meldende de kinderen bovon de zes en beneden de twaalf jaren, die zich op den lsten Januari 11. bevonden in genoemde gemeente en niet voorkomen op de lysten der schoolgaande kin doren. Ta s Gravenbage is overleden de heer Cornells De Clereq Moolenburg, laatstelijk resident van Bagelen. In 1359 werd de heer De Clereq benoemd tot controleur 3de klasse, doorliep de verschillende controleursrangen tn werd in 1867 benoemd tot assistent resident en in 1877 tot resident van Banjoemaas. In 1886 werd den heer De Clereq eervol ontslag verleend en repatriëerde hy. Zaterdag heeft de burgemeester van Rot terdam, de heer F. B. s'Jacob, in handen van den Commissaris der Koningin de door de gemeentewet voorgeschreven eeden als bur gemeester der nieuwe gemeente Rotterdam afgelegd. Te Delft is in den ouderdom van 78 jaren overleden de heer J. D. Viruly Pzgedurende vele jaren lid van den Raad en wethouder aldaar. Tot zijn dood was hy president-regent van het Gasthuis. Zaterdag-avond heoft by „Stroomberg", te Rotterdam, het banket plaats gehad, aan geboden door den beer Ebeling, afdeelings- president van het Tooneelverbond, aan "Willem Van Zuylon. Aan de „N. R. Crt." ontleeuen we eemgo byzonderheden. De feestmaaltyd was by Stroomberg en de klemtoon op de eerste lettergreep. Het was heel gezellig: het was joviaal, joviaal hoewol min of moor officiéél, dit was het eigenaar dige en aardige kenmerk van 't feest. Na in een salon beneden te zyn byeenge komen, ging men naar eene bovenzaal: waar een prachtige tafel met overdaad van bloemen was aangericht, die den vorm had van een I. Van Zuylen werd al dadeiyk alleraange naamst getroffen door een fraaion rozenruiker, waarop een kaartje lag van mevrouw Eboling, de echtgenoot© van den gastheer. By het begin zei deze even oen enkel woord een woord van welkom aan allen, van byzon- dere biyd3chap over de tegenwoordigheid van den burgemeester en van Van Zuylens Escu laap, professor Nolen, uit Leiden. "Wie er meer waren? Van Zuylens kunst broeders van den Grooten Schouwburg, een enkelo Henri Poolman van „Tivoli" en dan velon, die te Rotterdam belangstellen ia het tooneel, om te beginnen leden vaa de afdee- Iing Rotterdam en van het hoofdbestuur van het Tooueelvör'oond, met de leden van de com missie voor het huldebiyk aan Van Zuylen. Samen een kleino vyftig heeren. Toen we een stukje van het voortreffelyk menu hadden afgewerkt (op de menukaarten Van Zuylens portret) kwam er een telegram een telegram voor den held van den dag, een telegramvan zyn nu reeds beroemden kleinzoon, die oopa in dichtregelen „wol te eten" en nog ereis zoo'n jubilé wenschte. Met den champagne kwamen natuuriyk de toosten. Getoost word door den heer Ebeling op de Koninginnen, op don burgemeester en op Van Zuylen: Ik wensch u too te 6preken als historicusweet ge wel, dat het maar weinig heeft gescheeld, of Van Zuylen was nu koffie planter?... En was hy daa nog maar koffie planter geworden I Maar wie zegt ons, dathy thans geen suikerplantage zou hebben l Doch serieus gesproken: veelbewogen is het leven van Van Zuylen tóch geweest, al is hy indertyd niet naar de Oost gegaan. Ten slotte schynt hy nu voorgoed in ons midden te zyn gekomen. Wy, Rotterdammers, wo hebben behoefte aan een „figuur" in on3 midden: Charles Rochussen zyn we kwyt ge raakt, thans kunnen we Van Zuylen niet missen. Gy zyt, hooggeschatte vriend, voor ons bewaard: laat dat zoo blijven! Eer. publiek, een hulde als Maandagavond, en dan nog wel voor zoo'n abjecto figuur als de „Députó Leveau", vindt ge niet overal. Enorme ver plichtingen hebt ge op u genomen Rotter dam hééft rocht op de groote plaats in uw hart, de tyd om voorgoed tot rust te komen (in zekeren zin tot rust I) is thans voor u aan gebroken: wij gunnen u alle kransen van Groningen on lauweren van Maastricht, maar denk er aan, dat die verwelken, 6n bedenk, dat ge thans behoort tot wat terecht genoemd is het beste Hollandsche tooneelgezelschap (applaus), biyf hier, wees een zuil van dat gezelschap en vier hier nog eenmaal uw zestigjarig jubiló. Na den heer Ebeling sprak de burgemeester, daarna anderen en ook Fasssen nam het woord. „Ons aller sympathieke vriend Faassen", zoo als de hoer Ebeling hem noemde, dankte den burgemeester voor de welwillende woordeD, maar kwam daarna met een pakje aan. Die drommelsche vriendelyke man heeft altoos cadeautjes by zich. Dit nu kwam uit Middel burg. Van Zuylen had indertyd met de royaliteit, die hem eigen is, aan eon Engelsch confrère dt zilveren Zeeuwsche knoopen van „Annemie" geleend: hier waren die nu terug, namens de afdeeling Middelburg van het Too neelverbond; en dan waren er nog een paar gouden by. Wat d&t een succes had, behoeft ni6t ge- l £d te worden. Faassen gevierd, Van Zuylen geroerd, en zooals de heer Eoeling voor stelde „Hiep, hiep, hoera! voor de pro vincie Zeeland." Het was een uitstekend geslaagd feest, voor Van Zuylen een nieuwe hulde, en zooals de gastheer al in den beginne gezegd had tusschen tooneel, artisten en publiek een nieuwe gelegenheid om vriendschap te sluiten geweest. Door den minister van oorlog is thans ook by de artillerie ingevoerd do nieuwe snit der kleeding van de onderofficieren. Do sabel kwasten zullen, alsmede die der korporaals, voorzien worden van een zwart koord. De onderofficieren der bereden artillerie ontvangen denzelfden sabelkwast, doch mogen dezen enkel buiten dienst drageD. Door de geneeskundige staatscommissie te Amsterdam is bevorderd tot arts de heer W: Voorhorst, geb. te Wölsum, en zyn toe gelaten voor bet 1ste gedeelte de heeren Johs. Hensen, D. Dofier en J. De Vroom. „Eigen Haard" van deze week bovat een nieuw en zeer interessant portret van den Radja van Lombok, in voorloopige ge vangenschap te "Weltevreden, met twee zoons en twee kleinzoons. Opvallend is het, hoe vervallen en ïydond de koninklyke gevangene er uit zietl De hoer A. Knappert Lz., sodert 1872 lid van den gemeenteraad te Schiedam, heeft als zoodanig zyn ontslag ingediend. Het „Militair Weekbl." maakt met in genomenheid melding van de aandacht, die in de Eerste Kamer aan het Reserve-kader is geschonken. Hot neemt voor een groot deel over de rede, door den heer Wortheim aan deze in stelling gewyd, en eveneens het antwoord daarop van den minister. Zy vormen, zegt "het blad, oen balangryke bydrage tot de kennis der grondslagen en het rechl begrip der werking en strekking van hot Reserve kader. Uit hot 28ste jaarverslag van do Neder- landsche Zondagsschool-vereeniging blykt, dat het aantal Zondagsscholen in ons vaderland thans ruim 1400 bedraagt, met 145,000 leer lingen, by welke 1850 onderwyzers en 2875 onderwijzeressen werkzaam zyn. Al deze Zondagsscholen zffn aangesloten by genoemde vereeniging. Bovendien zyn er nog 200 Zondagsscholen, die niet met deze vereeniging in betrekking staan, en die bezocht worden door 25,000 leerlingen en aan welke 975 onderwyzers en onderwyzeressen werkzaam z(jn. Do off. van gez* lste kl. dr. J. A. Van der Stok, van het 2do rog. inf. to 's-Hertogen- bosch, zal binnenkort den militairen dienst met pensioen verlaten. De off. van gez. 1ste kl. W. H. L. Borgerhoff Mulder, van het 3de reg. huzaren, werkzaam ten bureele van den generasl-majoor inspecteur van den genees kundigen dienst, wordt 1 Mei geplaatst als chef van hot militair hospitaal te Middelburg. Hot stoomschip „Gonrad," van Am sterdam naar Batavia, passeerde 23 Febr. Kaap del Armi; do „Laertes," van Batavia naar Londen en Amsterdam, passeerde 23 Febr. Prawlopoint; do „Burgemeester Den Tex," van Batavia naar Amsterdam, arnveerdo 23 Febr. te Gibraltar; de „Soonda," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 24 Febr. te Atjeh; do „Sumatra," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 24 Febr. van Marseille; de „Koningin- Regentes," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 2ö Febr. te Southampton; do „Obdam" vertrok 23 Febr. van Nieuw-York naar Rotterdam. De gewone audiëntie van den minister yan oorlog zal op Donderdag 28 dezer niet plaats hebben. By koninklyk besluit is agreatie verleond lo. aan de optreding van R. J. C. baron Van Pallandt van Rosendael, coadjutor dor ridder- lyke Duitscho orde Balyo van Utrecht, als land-commandour dier ordo; 2o. aan de onder linge opklimming van de commandeurs dier orde E. J. baron Van Pallandt, A. E. L. C. baron Van Bodelschwingh Plettenberg, J. A. Z. graaf Van Rechteren Limpurg, F. baron Van Pallandt van Hagen, F. L. baron Van Heecke- ren van Brandsenburg, R. baron Van Heecke- ren van Brandsenburg, A. baron Scbimmel- penninck Van der Oye van de Poll en Nyen- beek, H. A. Z. baron Van Knobelsdorff van de Gelder en Nyenbeek en C. J. E. graaf Van Bylandt; 3o. aan de opklimming van den eersten kapittel ridder G. "W. graaf Van Rechte ren van Appeltern, tot jongsten commandeur, en aan de opklimming van den tweeden kapittel ridder J. J. baron Van Alvensleben, tot eersten kapittel-ridder, en 4o. aan de ad missie van den oudsten cdel-expectant U. Freiherr Von Könssborg, tot tweeden kapittel- ridder Opnieuw benoemdmet ingang van 10 Maart a. 8., tot schoolopziener in het arr. Kam pen, K. Th. Kocb, te Kampen, en met ingang van 15 Maart a. s., tot schoolopziener in het arr. Arnhem, mr. W. C. Thomas, te Arnhem. Met ingang van 1 Maart a s. aan den eersten luit. der genie J. E. Verbrugh, thans op non-activiteit, zonder bezwaar der schat kist, op zyn verzoek, oen eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Minimum-loon en mr.xiruHm-Arbeidstgd. De burgemeester van Haarlem heeft aan het college van B. en "Ws., belast door den gemeenteraad met het uitbrengen van advies op de adressen van den hoer Jb. Van der Ban Pz. en elf anderen, als uitmakende te zaraen den particulioren arbeidsraad te Haarlem voor de bouw- en aanverwante vakken, houdende verzoek oin in de voorwaarden betreffende werken, door of vanwege de gemeente uit te voeren, bepalingen op te nemen omtrent minimum-loon en maxicnim-arbeidsduur, in een uitvoerige nota zyn denkbeelden omtrent deze aangelegenheid medegedeeld. In deze missive doet jbr. mr. Boreel, de burgemeester, zich kennen als een warm voorstander oener regeling van loon en arbeids duur. Z. i. zal de sociale quaestie door zulk een regeling een belangryken stap verder gebracht worden. Waar het ünantië9l bezwaar niet be staat, behoort de gemeente voor te gaan, omdat zy in de eerste plaats goed werk moet en mag verwachten; tweedekandswerk mag door baar niet worden geaccepteerd en haar ambtenaren zyn er, om te zorgen dat de gemaakte bepa lingen worden nagekomen. Als voordeelen noemt de heer Boreel: a. de kosten van het werk zullen niet, of althans niet noemenswaard, worden verhoogd. Te 's-Gravenhage I pet. Te Amsterdam 2.17 pet. b. de hoedanighoid van het werk zal ver beteren c. door de invoering van een kortoren werk tijd stygt do productie. Terwyi de bövènstaande alleen belangen voor de gemeente zyn, zfin er, meent de heer Boreel, ook voor den arbeider groote belangen verbonden aan den gereglementeerden arbeids duur, en wei: a. van moreeion aard. De menscb leeft nu eenmaal niet uitsluitend om te werken, te eten en te slapen, docb is voor iets hoogers geschapen. Maar als de stryd om het bestaan al zyn tyd in beslag neemt, kan hy aan die roeping niet voldoen. b. Yan pbysieken aard. Door do reglementeering van den arbeid zal de algemeene gezondheidstoestand der arbei ders verbeteren en zullen ziekten minder voorkomen. c. Vermindering der heerschende ontevre denheid. Dat deze bestaat en steeds toeneemt, is oen feit. Gemis aan samenwerking van patroon en arbeider is er de oorzaak van. Deze zal verdwynen door het overleg tusschen beide partyen, als de kortere arbeidsdag wordt ingevoerd. d. Meerder Ylyt en liefde voor den arbeid. Eerst düm, als de arbeiders het vooruitzicht heeft na gedanon arbeid eenigo afwisseling to kunnen genieton, mag men van hem vorderen, dat hy zich met hart en ziel op zyn werk zai toeleggen en daarvoor liefde zal gevoelen. e. Vermindering van het misbruik van sterken drank. De heer Boreel is geenszins de meening toegedaan van hon, die oordoelen, dat de arbeider zyn meerderen vryen t(jd in de kroeg zal gaan doorbrengen. De praktyk, men lezo het werk van mr. G. M. Den Tex, leert dat anders. De vraag zou kunnen ryzon: waarom, als do voordeelen van een korteren arbeidsdag zoo groot zyn, de drang naar de invoering daarvan dan niet aan henzelven ovorgelaten? Waarom moot dat Juist van de overheid uitgaan? Als redenen voor de laatste vraag geeft de heer Boreol op: lo. Gemis oener krachtige organisatie onder de werklieden. 2o. Onbekendheid met de aan een verkorten arbeidsduur verbonden voordeelen. Dit laatste niet aan het adres van alle Nederlandsche arbeiders. Einöeiyk wederlegt de heer Boroel in zyn lyvige missive eenige bezwaren, doQr de Raadscouimi-sie aangovoerd tegen de invoering door de gemeente van een stelregel van minimum loon cn maximum arbeidsduur. Dwang, waarvoor de commissie vreest, wordt ook thans reeds, wel is waar indirect, uitgeoefend door de wetten van 24 Sept. 1S74 en 5 Mei 1889. Dat slechts een germg getal werklieden door den maatregel zal worden gebaat, en dat die maatregel personen van buiten zal lokkon, wordt tegengesproken. Eveneens tracht de heer Boreel aan te toonen dat de commissie faalt, als zy zegt, dat in zeer vele gevallen onvermydeiyk van do ver plichte beperking van den werkt jjd zal mooi en worden afgeweken; dat geen aankomelingen op de werken zullen kunnen geplaatst worden, en dus de aannemer, meer dan thans roeds, zal hebben te letten op het gohalto der werklieden. Gemengd Nieuws. Men heeft Zaterdagavond weder om de brutalitoit gehad om uit den winkel van den confiseur, den heer "W., aan hit StéenBchuur alhier, eene flesch mot likeur mode te nemen. De ongenoode gast werd spoedig nagezet en gegrepen en, na in de woning opgesloten te zyn, heeft men de politie ge waarschuwd, die den jongen naar het politie- bureel heeft gebracht. Men schryft ons uit Den Haag: My van den nolens volens opgelegdon plicht van verslaggever van het „Leidsch Dagblad" kwytendo, immers, my werd in dusdanige qualitoit toegang verleend, en ik ben een zeer nauwgezet mensch, deel ik u omtrent het. Grande Fête de Nuit" in het Gobotfw vooi Kunsten en Wetenschappen mede, dat dit groot Februari-nacbtfeost dezen keer (Zater dag) al zeer opgewekt gevierd werd, denke- lyk om my de lastigo taak zoo aangenaam mogeiyk te maken, en dat er zeer vele levens lustige» in ons levensmoede eeuweindo zich gedrongen gevoeld bobben om mode te doen aan of wel te kijken naar wat dolle vreugd. 't Was er voll Zy, die boven in do balkons „maunotje Aan mannetje" zaten, dachten zeker wel: „Wat een opgeschrikt mierennest daarbeneden", en zy, dio uit--dat nest naar omhoog koken, dachten allicht: „Wat een haring-pakhuis daar bovon!" Verlustigden de krioelende mieren, in allerlei tooi en van allerlei verve, zich in de luchtige, aanmerkeiyk vergroot© en netjes vorsierdo zaal, door jolig rond te huppelen (in den laten avond wel eens als jonge lammeren, die niet erg vast op hunne voetjes gaan); of door als vreugdedronken nachtegalen uit volle borst een „Daisy, Daisy' te kwinkeloeren of door een „patertje langs den kant" te dansen met heusche paters en nonnen; of door de zorgen weg en vroolykhoid aan te 6poelon met een koel glas champagne: de haringen daarboven hadden niet minder ge noegen. Zy zagen noer op ridders en pages, op frissche schoolmeisjes, die een Gigorl wisten over te halen touwtje met baar to 6pringen, op eene slanke Carmen, die met een forscben Schot baar coquet spel dreef: zy amuseerden zich met de dolle clowns en hunne Pierrettes en zoovele mooi gokostu- meerden meor, on niot het minst met do schatten van Lombok, die in eer.ige reuzen geldzakken, zorgvuldig dichtgebonden en ver zegeld, zelf kwamen aanwandelen. Geen post- dief nam zulk oen zak moei Wel vreemd. Ten slotte moesten scboone bloemenmeisjes en slanke ballet-dansorossen zich wel over die schatten ontfermen. Op den laten avond werd bet bal opge luisterd door oen groot gezelschap van Foni sche edelen met hunne jonkvrouwen, die samen hun entreé maakten, gevolgd doui eene levende herinnering aan andere schatter* uit Insulinde. Mejuffrouw Nicotiana Tabacum „één tabak cn al sigaar", was linea recta uit Deli ov<r Amersfoort gekomen. Het was wel het mee3t oorsprotskelyke dokblad kostuum, wil ik zeggen. De algomeene gowildhtid bewees het zeer fijne merk. Het feest is boven verwachting geslaagd By den verleden weok ingo- vallen, doch nu weer verdwenon dooi, is de landbouwer J. Van der Wel, te Woubruggo, tot de zeldzame ontdekking gekomen, dat een haas by zyne hoeve zat ingevroren. Het dier, dat wellicht by de laatste groole sneeuw jacht verdwaald was geraakt, werd natuuriyk uit het ya lo3gehakt en moet bovendien nog lekker gesmaakt hebben. Byna allo schuiten van Noord* wyk aan Zee, door den storm van 22 Dec. beschadigd, zyn weder gereed en zullen deze week by goed weer een begin maken met de schrobnetvisschery. Zaterdag kwam van Scheveningen daar aan een nieuwe tomschuit voor rekening van don roeder A. Van Pioon, schipper D. Duinda

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1