N". 10739. Maandag 25 JPel>ruai»i. A8. 1895. (§eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit Dommer bestaat uit DRIE Bladen. Derde Blad. Prijsvraag. nd fultii Diet Caiflelers, Wed. J. A. KALDENBERG, F" euilleton. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden por 3 maanden. f 1.10. Franco per post't 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1 6 regels 1.05. Iédere regel meer 0.174. Grootera letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiton de stad wordt 0.05 berekend. n het a. s. Woensdag-avond ver schijnend nummer van liet „Leidsch Dagblad" zal voor alle Lezers van ons Blad een Prijsvraag worden uitge schreven, voor welker beantwoor ding als Prijs zal worden uitgereikt: uit het Magazijn van de Firma Nieaw'e Rijn, bij wie de Pendule gedurende de volgende week voor iedereen in de Etalagekast ter bezichtiging zal zijn gesteld. De antwoorden op de prijsvraag, waarop iedereen in staat is een ant woord te geven en welke ten over vloede in het Zaterdagavond ver schijnend Blad zal worden herhaald, moeten op een in dat nummer af te drukken formulier worden ge schreven. De antwoorden kunnen worden ingezonden tot Maandag-middag, 4 Maart, des middags, te één uur. -f DE UIT&EVER. Leiden, 2& Februari. De heer J. Doornbosch, burgemeester van de bekende leider def Groningsche landbouw-protectionisten, zal den 28sten Febr. a. s. over het tegenwoordig druk besproken Onderwerp der graanrechten een voordracht houden binnen de afdeeling Leiden en Omstre ken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Men zie verder achterstaande advertentie! De off. van gee. 2de kl. dr. H. J. M. Boonacker, van het 4de reg. inf., wordt met 1 Moi overgeplaatst van Leiden naar Haarlem. De commissie, belast met'het afnemen van het vergelijkend examen voor drie hoofden van openbare lagere scholen te 's-'Gravenhage, is samengesteld uit de heeren A Van der Harst, te Leiden, Yolcken te 's Gravenhage, Mout en Jongejan, te Scheveningen. H. M. de Koningia-Regentes heeft f 200 geschonken aan de botrekkingen der in den storm verongelukte Egmondsche visschers. Het batig saldo der rekening van het Weduwen- en Weezenfond3 der Militaire Offi eieren by de Zeemacht, gedurende het jaar 1894, bedroog op 1 Januari 1895 f 39,349.28, terwijl het saldo van het fonds voor dek- en onderofficieren en mindere schepelingen by 's Rijks zeemacht, gedurende het jaar 1894, op ultimo December 1894 f 1 004.861/, bedroeg. Het fonds voor oude en gebrekkige zeelieden gedurende het jaar 1894 had op ultimo Dec. 1894 een saldo in kas van /*518 45l/l. Tot chef der eerste afdeeling van de Pro vinciale Griffie te Haarlem is benoemd mr. W. Th. Pahud de Mortanges. De Koninklyke Nederlandscbe Zeemacht telde op 1 Januari 1895: 28 gepantserde schepen en vaartuigen; 70 ongepantserde schepen en vaartuigenwaaronder 37 torpedo booten, en 32 schepen en vaartuigen, bestemd voor bijzondere diensten, terwijl de Indische Militaire Marine over 28 schepen beschikt. Het corps Mariniers bestond op 1 Januari 1895 uit: 37 officieren en 752 onderofficieren en minderen aan wal; 10 officieren en 1299 onderofficieren aan boord, te zaaien dus 789 aan wal en 1309 aan boord. Do gezamenlijke sterkte bedroeg 47 officieren en 2051 onder officieren en minderen, totaal 2098. De bepaalde sterkte is 56 officieren, 2221 onderofficieren on minderen, te zamen 2277, en er ontbreken dus 9 officieren en 170 onder officieren en minderen, te zamen 179. De Raad dor gemeente Woerden heeft besloten het schoolgeld te verhoogen. Het schoolgeld voor lager onderwijs a k, vroeger 1.20 per kwartaal, wordt nu ƒ2; voor m. u. 1. onderwjjtf (met inbegrip van Pransch»-Duitsch en Engelsch), vroeger f 5 per kwartaal, wordt nu f 12. Te Haarlem is na eene vry langdurige ongesteldheid, in den leeftijd van 60 jaar, over leden dr. D. De Haan, onder do firma „De Haan en Raven" het bierbrouwersbearijf uit oefenende. De hoer De Haan nam in 187 L zitting in den gemeenteraad en bekleedde sinds 1890 de betrekking van wethouder dier gemeente. Hil was o. m. directeur van de Hollandsche Maatschappij van Wetenschappen on medo- dirècteur van Teylersstichting. Tot voor eenigon tyd was hO ook directeur der Nodorlandsche Maatschappij tot bevordering van Nijverheid. Do heer De Haan werd den lsten December 1834 geboren; hU was gepromoveerd in do wis- en natuurkunde. De voorzitter der Nederlandsche vereeni- ging tot beschorming van dieren, jhr. mr. R. A. Klerck, ia benoemd tot eerelid der Zwitsersche Yereeniging voor dat doel. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht, is Hr.Ms. korvet „Sommels- 4yk", onder bevel van den benoemden kapi tein ter zee-P. D. A. Frankamp, op 21 dezer te Curasao aangekomen. - Aan boord was alles wel. De tot majoor benoemde kapitein van het 5de reg. inf. H. T. (Jhappuis wordt inge deeld by het 4de reg. inf. en komt te Haarlem in garnizoen; de tot majoor by het 1ste reg. vest. art. benoemde kapt.-adj. H. M. Engelhard, van het 2de reg. vest. art. te Amsterdam, komt te Utrecht in garnizoende by het lsto reg. inf. nieuwbenoemde majoor W. .T. Harms wordt belast met het bevel van het lste bat. van dat corps te Leeuwarden; de by het 3de reg. inf. benoemde majoor L. H. A. Bonemeyer is bestemd voor het commando over het 4de bat. te Ylissingen. In den ouderdom van ruim 80 jaren overleed te 's Gravenhage de heer M. J. Carlier, gep. officier van administratie lste kl., ridder in de orde van de Eikekrcon. De liberale kiesvereniging teEnschedee besloot met groote meerderheid van stemmen het lidmaatschap der „Liberale Unie"- op te zeggen. Te Montfoort, waar sedert de afschaffing van de patentwot het aantal kooplieden in postpapier en by gevolg ook de vermomde bedelary schrikbarend is toegenomen, heeft de gemeenteraad eene „verordening op het venten" vastgesteld, waarby het te koop aan bieden van waren, van welken aard ook, afhankolijk wordt gesteld van de vergunning van den burgemeester. De minister van marino heeft lo. den kapt.-luit. ter zee J. C. Yan Wessem en den luitenant ter zee 2de kl. W. De Ruyter van Steveninck, uit Oost Indiö in Nederland terug gekeerd, op non-activiteit gestold; 2o. den benoemden commies by '9Ryks werven A. van Seusden Jr. met 1 April a. s. geplaatst by 'sRyks werf te Amsterdam. Het Museum Meermanno Westroenianum (Prinsessegracht No. 30, te 's-Gravenhage) zal gedurende Maart 1895 geopend zjjn op den 7den en den 21sten. Op die dagen zyn toegangskaarten, zoowel aanhet Museum zelf als aan de Koninkiyke Bibliotheek (Voorhout No. 34|. te verkrygon. Gistermorgen vertrokken uit Utrecht per Staatsspoor te 6.37 twee detachementen van het corps genietroepen, onder commando van den kapt. F. A. C. A. Pels Itycken en den lsten luit. E. W. Yan Ecnbden, respectievelyk naar Lobith en Spijk, ieder sterk 1 sergeant-- majoor, 3 sergeanten, 4 korporaals en 12 genie soldaten, ten einde aldaar werkzaam te zyn bij eveniueele ysopruimingon door middel van springstoffen. Door wyien mojuffrouw J. Koopadsaan do Weezeninrichting te Neerbosch gelegateerd een som van ƒ1000, terwyi door wyien den heer P. D. Lusink aan genoemde inrichting onder last van vruchtgebruik is vermaakt ƒ8500. Er is sprake van, dat Jan C. De Vos regisseur wordt by Le Gras en Haspels. Het stoomschip „Jason", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 22 Febr. Perim; de „Kanzier", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, vertrok 21 Febr. van Suez; do „Koningin-Regentes" vortrok 23. Febr. van Amsterdam naar Batavia; de „Werkendam" arriveerde 23 Febr. van Nieuw-York te Rot terdam. Heffing; Tan Invoerrechten naar de waarde der goederen. De minister van financiën heeft zyn Memorie van Antwoord ingezonden op het afdeelings- verslag dor Tweede Kamer over het wets ontwerp, houdende nadere bepalingen omtrent de heffing van invoerrecht naar de waarde der goederen. De minister verklaart daarin, dat dit wets ontwerp los is van de quaestie der handels politiek. De herziening van het tarief zal later in overweging worden genomen. Maar vooraf moet er vaststaan, dat de rechten naar do waarde behooriyk kunnen worden geheven en ni:t ontdoken. Ir.tusschen bevatten de bestaande tractaten met vreemde mogendheden geen bepalingen, die zich verzetten tegen de latere eventueele vervanging van de rochton naar de waarde door specifieke rechten. De minister verklaart dat het cyfor van 1 800,000, die jaarlijks worden ontdoken, volstrekt niet overdreven is. Na de volledige toepassing der nieuwo wet zal dat cyfer althans na eeriigen tyd stellig worden verkregen. Tegen nieuwe middelen van ontduiking zal krachtig worden gewaakt en tevens gezorgd, dat de eeriyke handel geen belommering en de goederen geen noodeloos oponthoud onder vinden. Het wegnemen van eenige bezwaren, thans aan het recht van benadering verbonden, zal niet doeltreffend zyn. Te zyner tyd zal overwogen worden het denkbeeld, om de bevoegdheid, gegeven by artt. 1 en 2 der wet van 4 April 1870, niet langer aan een termyn te binden. Het word niet noodig geacht de Kamers van Koophandel over deze voordracht te hooren. De minister heeft eenige wyzigingen in het wetsontwerp gebracht; onder anderen wordt in art. 1 bepaald, dat zoolang de verklaring van den aangever niet is nedeivelogd, deze de aangegeven waarden tot een door den inspecteur of diens plaatsvervanger voldoend geacht bedrag kan verhoogen. Yoorts is in art. 10 bepaald, dat na het nomen van 6talen, monsters en typen of het vaststellen van be6ehryvingen en afbeeldingen door de oommissie van beoordoeling en den raad van beroep wordt bepaald de waarde der goe deren naar die voorwerpen, bescbry vingen en afbeeldingen, en in art, 14, dat op verlangen van'den aangever de behandeling der zaak kan worden uitgesteld tot na hoogstens 3 maanden na de dagteekening van het bezwaarschrift tegen de benadering. Een nieuw art. 33 is voorgesteld, bepalende, dat de ambtenaren der invoerrechten en de leden der commissiön van beoordeeling en van den raad van beroep het geheim bewaren omtrent byzonderheden, welke zy by de uit voering der wet leeren kennen, zoolang de mededeeling daarvan aan belanghebbenden nadeel zal kunnen toebrengen, ten ware zoo danige mededeeling voor die uitvoering ge vorderd wordt. nant generaal en onder dankbetuiging voor de langdurige en gewichtige diensten, door heoi aan den lande bewezen. Generaal <3. A. Ve«cr. By koninkiyk besluit van 22 dezer is de generaal-majoor der infanterie van het leger in Nederlandsch Indiö J. A. Yettor, met ingang I van 15 Maart a. s., op zyn verzoek, oorvol uit den militairen dienst ontslagen, met be- I houd van aanspraak op pensioen, onder toe- I kenning van den titulairen rang van lui te. Generaal Vetter is ongeveer 58 jaren oud, werd 28 Dec. 1859 2de luitenant. 19 Febr. 1863 lste luitenant, 28 Febr. 1872 kapitein, 17 Maart 1879 majoor, 6 Sept. 1883 luite nant-kolonel, 16 Oct. 1889 kolonel en 5 Dec. 1891 generaal majoor. Generaal Vetter is ridder der Orde van dén Nederlandschen Leeuw, heeft de Eere sabel, is eervol vermeld geweest en is drager van het Eere-kruis voor belangrijke krijgs verrichtingen en de Atjeh-medaille. Zooals men weet, werd hy dezer dagen bevorderd tot ridder derde klasse en tot commandeur der Militaire Willemsorde. Gemengd Nieuwe. De/.er dagen heeft een onbekend gebleven jongen getracht by een winkelier alhier een witgemaakten cent voor een zilver stukje uit te goveu. Er werd opgemerkt dat die jongen nog meer dergelyke centen by zich had, zoodat het niet onwaarschynlyk i3, dat. hy zal beproeven by anderen hetzelfde te doen. De commissaris van politie waarschuwt de ingezetenen, vooral do winkeliers, terwyi hy verzoekt by mogelyke ontdekking van den dader daarvan ten zynen bureele mededeeling te doen. Hedenmorgen vroeg i6 door een politieagent met door hem gehaalde kar doezen by eon bewoner in de Janvossensteeg alhier een schoorsteenbrand gebluscht. In den laats ten tyd zyn des nachts door de in burgerkleeding zilnde politieronden verschillende tuindeuren open bevonden, welke door het dienstpersoneel waren verzaimd te sluiten. By een daarop ingesteld onderzoek werd dan ook steeds niets verdachts in die Loidsche tuinen ontdekt. Wy vestigen doaandachtopdo in dit nummer voorkomend© advertentie, waarby wordt aangekondigd dat Edison's kmotoscopo nog oenige dagen in de Stads- zaal alhier zal te zien zijn, en dat de toogangs- prys van 15 op 10 cents is gebracht. Do burgemeester van Voorschoten verzoekt namens de vrouw opsporing en be richt omtrent Cornells Franschen, wonende te Voorschoten. Hy zou zich den 2lsten Februari 11. hebben begeven van het station Leiden naar Rotterdam, ten einde aldaar by do Nod.- Am. Stoomvaart maatschappij te worden aan gemonsterd, doch is daar niet aangekomen, zoodat men vreest dat hem een oageluk is overkomen. Een op den V is s^chersdy k te Rotter dam woonachtige poelier, by wion zich dezer dagen bloedvergiftiging voordeed, is gisteren aan de gevolgen overleden. Het wondje, dat dit ernstig gevolg had, werd hem toegebracht door een kip, die hom de hand lichteiyk openkrabde. Om den workloozen in de gemeente Hillegom eenig werk te verschaffen, heeft de gemeenteraad besloten een 30 tal ingezotenen te belasten met het reinigen dor dorpsstraten. Het geheimzinnige doosje. 37) Ruim een half uur verliep er, voor )k Brodie langzaam de straat zag komen inslen teren. Op kleinen afstand van de club stond hy stil en keek rechts en links, als naar verborgen vyanden. Op het oogenblik, dathy onder de portiek stilstond, legde Warder de hand op zyn schouder. - Ik verlang u te spreken, zeide de in specteur van politie. - My? hernam Brodie. terwyi hy doods bleek werd. - Ja, u, hernam Warder. - Ik ben inspec teur van de geheime politie; myn naam is Warder en ik arresteer u wegens medeplich tigheid aan poging tot moord. Brodie waggelde achteruit en leunde tegen d?n pilaar van de portiek, alsof hy zou flauw vallen. Hy richtte zich echter weder op en s'r^kte tastend zyn hand naar zyn zak uit. Warder was hem terstond te ïyf en pakte hem stevig vast, terwyi de twee mannen van den hoek van de straat hals over kop kwamen aanhollen. Op hetzelfde oogenblik schoot er een man van uit het halfduister van de volgende portiek to voorschyn. Warder had Brodie de handboeien aangedaan, en Luigi Orano want hij was het sprong op den Malthezer toe, hield een revolver vlak voor zyn gelaat en vuurde. De inspecteur sprong met een zwakken gil achteruit, terwyi hy en de vestibuledeur een rood stortbad kregen. Brodie deed een woesten sprong in de lucht en viel op den grond. De twee politie-agenten, die hun inspecteur ter hulp waren gesneld, schoten op den Italiaan toe, maar voordat zy hem konden grypen, klonken er nog twee schoten door de lucht, en nog twee kogels drongen in het lichaam van Brodie. Generaal Massinger en ik gooiden de glazen gangdeur open en vlogen vol afschuw naar buiton. Myne voorzorgsmaatregelen waren onnoodig geweest. De Italiaan had zyne zuster gewroken. XII. Een schurk was voor den Eeuwigen Rechter gedaagd en eene ongelukkige vrouw was bevryd geworden van een man, die haar met zich mede in het ongeluk sleepte. Terwyi ik stilstond en op het doode, met bloed bevlekte gelaat tuurdo, schoot eensklaps de gedachte door myn brein: Wat voor uitwerking zal dit op lady Bent hebben? Ik had alles zorgvuldig overlegd. Ik kon nu voorzichtig voortgaan met myne naspo ringen, want de Malthezer was om een geheel andere misdaad dan die, welke ik moest onderzoeken, voorgoed onechadelyk gemaakt. Luigi Orano gaf zonder tegenstand zyn revolver aan den man, die hem gevangen nam, en liet zich als een kind wegleiden. Zyn aangeboren beleefdheid bleef hem ook nu nog bij, want hy zeide: Het spyt mij, als ik u heb doen schrikken. Maar ik kon het niet helpen I Iets was volkomen duideiyk geworden door Brodio'8 dood, nl. de zekerheid, dat lord Senfrey in geen enkele betrekking tot Maria Orano had gestaan. Ik kon het door smart verteerde meisje, dat weduwe was zonder echtgenoot te zyn geweest, verzekeren, dat de nagedachtenis van haren bruidegom onbevlekt was. Maar wat een ellende zou er nog over dat huis worden uitgestort, wanneer bewezen werd, dat de algemeen geëerde vrouw van dion braven edelman de medoplichtige was van een moordenaar I Ik nam my op dit oogenblik voor, alles te doen wat ik kon, om den slag zooveel mogelijk tegen te gaan. De moordenaar had zyne straf ontvangen. Hy was de aanhitser en die arme yrouw was niet méér dan een werktuig in zyne handen geweest. Het eerste, wat ik nu moest zien te weten te komen, was, of Brodie het pakje had ont vangen, dat Byrne verzonden had. De schurk had 8toods beweerd, dat hy er nooit de be zitter van geworden wasmaar dat botoekende niets. Een man als deze was geweest, loog met oon glimlach op het gelaat by de geringste uitdaging, en dus zeker wanneer hy zichzolven in gevaar waande. De oude generaal Massinger, dio met een biyden trek op zyn gebronsd gel iat by de inhechtenisneming van Brodie ïad gestaan, keek my somber aan, terwyi ay my de hand schudde, toen ik op het punt stond om heen te gaan. Myn wensch was niet, dat de schurk gedood werd, zeide de oude soldaat, dit is veel erger dan ik gedacht had. Hy schynt in meer dan één schurkenstreek betrokken te zfi'n geweest. Dat is ook zoo, generaal; meer dan gy ooit zoudt kunnen gissen. Dat dacht ik wel, zeide hy, ik mocht zyn blik niet, George, en gisteren zeide ik nog tot kolonel Yicar: die man komt nog eens aan de galg; en om je de waarheid te zeggen, spyt het my, dat het niet gebeurd is. Het was alsof ik lood in myne schoenen had, toen ik de „Olympian Club" verliet. My was de eer te beurt gevallen, het nieuws van de vreeseiyke gebeurtenis onmiddellijk op Rhowdon-House te gaan mededoelen. Ik nam een huurrytuig en reed naar Park-lane. De graaf is met mylady en lord en lady Senfrey in de bibliotheek, was het antwoord van den huisknecht op myne vraag, of de graaf thuis was. Toen ik in het sombere, ouderwetsch ge meubelde vertrek werd binnengelaten, bevond ik my te midden van een klein gezelschap. Lady Bent en lady Senfrey zaten op de sofa en Georgina lag lu&teloos in oen armstoel. Lord Senfrey stond zenuwachtig op den rug 7an een ouderwet&chen eikenhouten stoel te tikken, die aan het hoofd der schryftafel stond; torwyi tegenover den graaf en vlak tegenover my aan het midden van de schryftafel de heer Oscar Hume zat, scbynbaar druk bezig met schryven, want ik hoorde zyn pen over het papier krassen. De graaf stond op, toen ik binnenkwam, en stak my de hand toe. Ik ben blyde, je te zien, George, zeide hü, gil komt alsof gy geroepen waaTt. Wy waren juist zoo benieuwd of gy soms eens iets te weten waart gekomen, dat eenige opheldering zou kunnen geven. Ik zag de kamer eens rond en myn oogen ontmoetten die van lady Bent. Zy bloosde onder myn blik en werd daarna doodsbleek. Zy wierp my een blik tos, alsof zy om genade smeekte. Hoe zou zy het nieuws dragen, dat ik kwam mededeelen? Maar een ander paar oogen ontmoette de mynen op dit oogenblikgiuoto, trouwe oogen, die van lady Georgina. Er was een verlangen in dien blik, een verlangen naar de liefde, die begraven was en toch nog loofde, naar de liefde, die nooit tot rypheid was gekomen en toch zoo bittere vrucht droeg. Die blik bracht my myn plicht onder het oog; ik moest spreken. Ik ben hier gekomen, zeide ik, als de bode van droevig nieuwo. Gravin Bent richtte zich op en ik zag dat zy het kussen der sofa zenuwachtig beetpakte, juist zooals zy het den dag gedaan had, waarop ik haar het laatst gezien had. Maak ons nu maar niet angstig, meneer Grey, viel mevrouw Senfrey my in de rede. Als het akelig is, wil ik het niet hooren. Ik heb genoeg van de heele zaak! De arme Senfrey is dood en daarmed6 is alles uit. Lady Bent had de hand van lady Senfrey gevat en zonder haar aan te zien, zeide zy: Heb geduld, lieve; het is onze plicht om te luisteren. {Word' vtrvo'gd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 9