N°. 10739. Maauda»; SS Febi'itïiri, A°. 1895. <£leze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. F^emlieton. LEIDSCH DA&BIAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden por 3 maanden. Franco per post Afzonderlijke Nommers 1.10. 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Eerste Blad. Leiden, 23 Februari. Naar wij vernemen, zal op "Woensdag 6 Maart a. s. de Leidsche Tooneelvoreeniging '3SJacob Cats", daartoe door de Commissie voor de Volkstyjeenkomsten uitgenoodigd, voor de bezoekers dier bijeenkomsten eene tooneelvoorstelling in den Schouwburg geven. Opgevoerd zal o. a. worden„Eerloos drama in 3 bedrijven, van W. G. Van Nouhujjs; hoïzelfde stuk, met welks vertolking genoemde Vereemging, bfl gelegenheid van haar 20 jarig r bestaan, onlangs zooveel eer heeft ingeoogst. De aflevering van de opgeroepen lote- Klingen der nationale militie zal, wat de ge- meente Sassenheim betreft, plaats hebben op Vrijdag 1 Maart a. s., in het Invalidenhuis te Leiden. Te Oegstgeest heeft zich ter secretarie één lodger aangemeld om geplaatst te worden «op de kiezerslijsten voor den gemeenteraad, de Provinciale Staten en voor de Tweede Kamer der Staten Generaal. Op 1 Januari 1895 waren in de ge meente Valkenburg 112 kinderen tusschen 6 en 12 jaren. Hiervan bezochten 89 de ge meenteschool, terwijl 9 elders onderwijs ge noten of huisonderwijs ontvingentotaal 98. Alzoo zouden er 14 kinderen van onderwijs verstoken ztfn, ware het niet, dat een goed deel er van met 1 April a. s. tot de school zal toegelaten worden. 3 Het gebeele aantal leerlingen der openbare school te Valkenburg bedroeg op 1 Jan. jl. 99. Donderdag- en Vrijdagavond gaf de Hillegomscbe Jongelingsvereenigiug „l'Amitió" twee uitvoeringen in cafó „Flora" te Hillogom. Donderdagavond was het voor donateurs en kunstlievende leden, doch Vrijdag was het voor het publiek, welks entréo gelden werden beschikbaar gesteld voor de algemeene armen ln die gemeente. Ten tooneele werden gevoerd een 6 tal comediestukje8, waarvan de vier laatste, en vooral „de Mislukte Erfenis," veel succes hadden. Alle leden werkten daartoe mede. Het pianospol, geleid door den heer W. Dan9ig, van Haarlem, was bijzonder mooi. Met ingang van 1 Mei 1896 wordt: lo. het departement van oorlog verdeeld in acht afdeelingen en een buiten die afdeelm- gen staand Bureau Secretarie, Indices en Archieven; 2o. als VIIl6te afdeeling van het departement gevormd eene afdeeling, welke den naam voert: „Comptabiliteit"; en 3o. aan het hoofd van de Vide afdeeling gesteld een kapitein-intendant en aan dat der VlIIste afdeeling een luitenant-kolonel of H majoor van het dienstvak der militaire admi- I nistratie. De heer Akabané, minister resident van Japan bfl ons Hof en te Kopenhagen, vertrekt in het begin van Maart derwaarts, ten einde aldaar het bandels tractaat te onderteekenen, |g'tus6chen Japan en Denemarken gesloten. De soirée, Donderdag door den Engelschen gezant te 's Gravenhage, 8ir Horace Rumbold, ten zijnen huize gegeven, werd o. a. bjjgewoond door de leden van het corps diplomatique, waaronder de nuntius; verder door hofdigni- tarissen en eenige personen uit do kringen van Staatsdienst en Volksvertegenwoordiging. Graaf Van Bylandt, gezant en lid van de Tweede Kamer, gaf Donderdag een diner, waaraan onder meer aanzaten de Belgische gezant, de ministers van marine en van oorlog, de Pauselijke Nuntius en onderscheidene Kamerleden. Van het gebouw van het Noord-Ameri- kaansch gezantschap in het Lange Voorhout te 's-Gravenbage wapperde gisteren de ge streepte vlag van dat Rijk ter gelegenheid der herdenking van den geboortedag van Washing ton, den eersten president der Vereenigde Staten. Het voorschrift voor de Hoogere Krijgs school is aldus gewijzigd, dat tot lid der examen-commissie kunnen worden benoemd de offkieren-leeraren, uitgezonderd die in het paardrijden en die in de militaire gezondheids leer, voor zooveel zij den rang van kapitein of een lioogeren rang bekleeden en aan de betrokken leerlingen onderwijs hebben gegeven. Ook kunnen tot lid worden benoemdeen afgetreden directeur, officieren, die aan de leerlingen in het 3de studiejaar onderwijs hebben gegeven, doch inmiddels in een anderen werkkring zijn geplaatst, alsmede de burger- leeraar in de natuurwetenschappen. Het hoofdbestuur van den Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik, heefe een adres gericht tot H. M. de Koningin-Rtgentes, houdende verzoek by de voorgenomen her ziening der wet op de personeole belasting zoodanige wijziging aan te brengen, dat in den vervolge van de personeel© belasting ook zullen zyn vrijgesteld inrichtingen, die als de door onderscheideno afdeelingen van den Volksbond gemaakte inrichtingen, waarin, met volstrekt verbod om sterken drank te gebrui ken, voor de volksklassen voordrachten en lezingen worden gehouden, lessen en cursussen worden gegeven, bibliotheken zijn aangelegd, enz., enz. zonder eenig winstbejag te beoogen, de volksontwikkeling bevorderen en ten alge- meenen nutte werken, zy het ook dat dit mede geschiede door middel van ontspannende of gezellige samenkomsten. Door leden der rechterlijke macht en balie te Amsterdam was by den minister van justitie geklaagd over den tocht, dien zy tijdens de verloopen koude dagen in het verbouwde paleis van justitie ondervonden, en z\j verzochten den minister, door het plaatsen van één of meer tochtdeuren, dien hinder weg te nemen. De minister was niet genegen voetstoots aan dat verlangen gevolg te geven, onder opmerking, dat het publiek in de hoofdstad weinig nieuwsgierig was naar de terechtzittingen. Deze opmerking word beantwoord mot de verzekering, dat de terecht zittingen van eenig aanbelang steeds groote belangstelling van de zyde van het publiek ondervinden, waarop de minister gelastte ge durende zeven dagen het aantal in- en uit gaande personen in het gebouw na to gaan. Hieraan is gevolg gegeven en is thans aan den minister bericht dat in zeven dagen 5000 personen het paleis in- en uitgegaan zyn. Het verslag over het wetsontwerp van den lieer Hartogh tot wyziging van het Wet boek van Burgerlijke Rechtsvordering zal, naar wy vernemen, binnen zeer enkele dagen het licht zien. De commissie van voorbereiding is het met den voorsteller op allo punten in hoofdzaak eens geworden. Niets staat dus een spoedige behandeling in den weg. (Fad.) In weerwil van hetgeen de bladen in Noord-Brabant in de laatste dagen hebben bericht: dat hoogstwaarschijnlijk in het laatst van Mei door de Koninginnon een bezoek zal worden gebracht aan Noord Brabant en dat HH. MM. haar intrek zouden nemen in het hotel „Hegeman", te Tilburg, kan het „Vad." met volkomen zekerheid melden, dat tot heden nog niets omtrent dit bezoek is vastgesteld. Nog steeds wordt overleg gevoerd met de autoriteiten over de mogelijkheid van zulk een bezoek, dat dan wérkelijk in Mei zou plaats hebben, doch tot hiertoe zijn de be zwaren, die verband houden rnet do ver bouwing van het gouvernementshotel te 's-Hertogenboscb, niet opgelost. Kunnon zij niet worden uit den weg geruimd, dan zal hot koninklijk bezoek zoowel aan Noord- Brabant als Limburg tot 1896 moeten worden uitgesteld. Heden worden, in verband met deze aan- gelogenheil, de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant en de burgemeester van 's-Her- togenbosch te 's-Gravonhage verwacht. Het stoomschip „Prinses Amalia", van Batavia naar Amstordam, passeerde 22 Febr. Porim; de „Deucalion", van Amstordam via Liverpool naar Java, is 21 Febr. van Liver pool vertrokken; de Kaiser", van Oost- Afrika naar Rotterdam en Hamburg, arriveerde 21 Fobr. te Aden; de „Prinses Wilhelmina" arriveerde 21 Febr. van Amsterdam to Batavia; de „Stentor", van Amsterdam en Liverpool naar Java, arriveerde 20 Fo'or. te Singapore. By koninklijk besluit is aan den hoer L. R. Howe, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van consul te Boston. Ontslagen A. C. H. I. Von Heyden als burgemeester van Weerseloo. Met ingang van 1 Maart a. 8.lo. de kapiteia ter zee D. G. Brand, op zyn verzoek, op pen sioen gesteld en het pensioen bepaald op 2100 'sjaars, met eene verhooging volgens art. 1, c, der wet van 1 April 1875 van ƒ900 'sjaars; 2o. bevorderd: tot kapitein ter zee, de kapitein-luit. ter zee P. D. A. Frankamp; tot kapitein-luit. ter zee de luit. ter zee late kl. A. W. F. C. Van Woerden, en tot luit. ter zee 1ste kl., de luit. ter zee 2de kl. L. J. H. Willingo. De luit.-kol. J. J. Meijen, van bet 1ste rog. vesting-art., op z\jne aanvrage, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f 1800 'sjaars. Benoemd, by het wapen der artillerie, bij het 2do reg. vesting-art., tot luit.-kolonel, de majoor P. J. Von Stein Callenfels, van het corps; by het lste reg. vesting art., tot majoor, do kapitein H. M. Engelhard, adj. van het 2de reg. vesting art.by hot 2de reg. vesting- art., tot kapitein, de lste luit. E. J. De Bock, van het 2de reg. veld-art.by de instr.-comp., tot laten luit., de 2de luit. A. W. G. J. De Keizer, van die compagnie. Aan den adjunct-administrateur W. M. E. Bervoets, op zyn verzoek, met ingang van 1 April a. s., eervol ontslag uit den zeeJienst verleend. Benoemd tot commies by het departement van oorlog, de adjunct-commies by dat depar tement L. W. K. Marselis. Benoemd dr. P. Hoekstra, te Breda, met ingang van 1 Maart a. s., tot schoolopziener in het arr. Zevenbergen. Verleend een pensioen van ƒ537 aan Th. G. Van Huut, laatstelijk bladkeerder by het Algemeen Zegelkantoor te 's-Gravenhage. Benoemd, by het wapen der cavalerie: bij het lste reg. huzaren, tot eersten luit., de tweede luit. G. J. A. A. baron Van Heomstra, van het corps; by het 2de reg. huzaren, tot ritmeester, de eerste luit. A. W. J. Snouck Hurgronje, van het 3de reg. huzaren. Aan den controleur voor do vervaardiging van postzegels, enz. te Haarlem, J. Van de Poll, verlof verleend tot het aannemen van het ordeteeken van ridder 3de klasse der orde van den Leeuw en de Zon. ^cnnccntcraad vaa Hillegom. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering en ver zoekt den secretaris de notulen der vorige zitting to willen voorlezen, welke onveranderd worden goedgekeurd. De Voorzitter doet mededeeling van de vol gende ingekomen stukken a. Een herhalend verzoek van de „Hille- gomsche IJsclub" tot het vaststellen eener Politie-verordening op de ijsbanen. De Voorzitter zegt dat reeds vroeger besloten wa3, hierop eene verordening te maken, tege lijkertijd met de herziening der politie-verorde- ningen. De hiervoor benoemde commissie had deze taak onderhanden en alsdan zou aan het verzoek van do „IJsclub" worden voldaan. b. Goedkeurlog van H.H. Ged. Staten, dato 14 Jan., inhoudende do benoeming van een onderwyzer aan de O. L. S. c. Van A. Philippo c. s., houdende dank zegging voor het genomen besluit, waarby zy toestemming hebben verkregen tot uitdie ping vari een gedeelte Hillegommer Beek. d. Mededeeling van de op 23 Jan. plaats gehad hebbende kasopnerning by den gemeente ontvanger, en dat by dien ambtenaar alles in orde is bevonden. c. Goedkeuring van Ged. Staten, dato 22 Jan., van het Raadsbesluit, betreffende af- en over schrijvingen. Een schryven van het gemoentobestuur van Deventor, houdende raodedeoling van het cverlyden eener verpleegde krankzinnige, woon achtig geweest zijnde te Hillegom. g. Request van D. Veldh. van Zanten en 32 anderen, de wenschelykheid betoogende dat eenige lantaarns geplaatst werden op den weg naar de halte Hillegommer Beek. De heer G. Veldb. van Zanten nam het woord en verklaarde er tegen te zyn. In een der vorige vergaderingen hid hy óók a *a-sterod togen het plaatsen van lantaarns, want hij had voorzien dat de Raad nog niet aan het eind was. De Voorzitter deelde mede dat een persoon zich bereid verklaard had, tegen eene jaar- lyksche vergoeding van ƒ10, de lantaarn aan de kalkovens in orde te houden. Hierna werd aangeboden het verslag der Plaatselijke Schoolcommissie betreffende den toestand van het onderwys over het jaar 1894. De commissie vermeldde dat de Parochiale school in Nov. door 178 leerlingon werd be zocht en dat er 3 onderwyzers aan die school verbonden waren. Het onderwys op de gemeente scholen was voldoende, doch met het ingevoerde stijlschrift op de O. L. S. kon zy hare instemming niet betuigen. Aan dit verslag was toegevoegd een verslag van de hoofden der scholen, waarin zy melding maken van het aantal leerlingen en de vor dering van het gegeven onderwys. Dit verslag werd, onder dankzegging a; n de commissie, voor kennisgeving aangenomen. Vervolgens werd overgegaan tot het be noemen van een onderwijzer aan de openb. lag. school. Voorgedragen werden de hoeren P. Scheen, Kramer en Boschraa. Tot stemming overgaande, werd de heer P. Scheen met algemeene stemmen benoemd. Do Voorz. stelde voor, den benoemde met 1 Maart in functie te doen treden. De heer Topper wonschte de in-functie- treding te bepalen op 1 April of 1 Mei. Het voorstel van den Voorzitter werd in stemming gebracht en met 9 stemmen aan genomen. Omtrent een voorstel tot aankoop van grond, van den heer H. Van Waveren, stelde de Voorz. voor dit ia besloten vergadering" te behandelen, en deed daartoe de gebruikelijke rondvraag. De heer H. Veldh. v. Zanten wenschto dat door den Raad in overweging zou worden genomen een in de volgende vergadering door hem in te dienen voorstel, nl. om de kermis te beperken tot vyf dagen. Spr. was van oor deel, dat kermissen niet meer passen in het kader van den togenwoordjgen tyd on dat z(j veel kwaad stichten. ïiy achtte de gemeente Hillegom ryp gowordou in zedelijke ontwik keling en dat hare belangen er door gebaat werden. De heer G. Veldh. v. Zanten wensohte, dat by do gewone wijze van vaststelling van den Hoofd. Omslag, die van het inkomon daar nevens in aanmerking zou worden gebracht, om geleideiyk tot oen zuiverder aanslag te geraken. De heer Van Til vroeg of B. en Ws. al geslaagd zyn in hun pogingen tot het beschik baar krijgen van grond tot plaatsing der kermiswagens. De weth., die zich hiervoor geïnteresseerd heeft, deed medoleeling van zijn vruchtoloozo pogingen ter verkrijging van grond. Hierna sloot de Voorzitter de vergadering. Het geheimzinnige doosje. 36) I Wie zyt iUi a's ik het weten mag? vroeg hj. Gij weet wie ik ben, antwoordde ik. Ik weet wie g(j zegt te zijn, ging hy vastberaden voort, - en ik weet, dat gij my het leven hebt geredtuaar gy doet niet alles en hebt dit alles niet uit liefde voor mij gedaanwant daar is geen roden voer. "Wat hebt gy er mede op het oog? Dat zult gy spoedig genoog weten, ver volgde ik, - en als je verstandig wilt zyn, dan zal ik zorgen, dat men je geen leed doet. Maar als ik niet verstandig ben ant woordde hy op koppigen en nogal boosaar- digen toon. Hy liep de kamer op en neer en keek my daarna weder aan. Gy ziet er niet uit als een geheim politie-agenttoch wil ik er myn kop onder verwedden, dat gy or een zyt, en een ver- li duiveld slimme ook. I Gy zyt in het leven gebleven, zeide ik. Gy zegt zelf dat, als ik je niet goholpsn had, gij nu dood zoudt zyn. Wees dankbaar voor kleine weldaden, vertrouw op de Voorzienigheid f en voor het overige op my. Een stap op het portaal en het openen van myn kamerdeur namen myn aandacht op f dat oogenblik in beslag, en toen ik naar myn klein vertrek ging, vond ik daar Warder. Wel, G. G., zeide de inspecteur op har- telijken toon, hoe gaat het or mede? Juist zooals met een huis, dat brandt, hernam Ik; ik zal vandaag myne belofte vervullen en gij één der grootste schurken by den kraag kunnen pakken. De oogen van den inspecteur schitterden. Bravozeide hy. Dat heet zyne belofte houden. En wie is het nu? Hot is, zeido ik, die man, die zich Gyffa Brodie noemt, ,graaf" niet te vergeten. Oi dat heer ken ik, hernam de inspec teur, reeds lang hield ik hem in het oog. Ik vond altyd iets verdachts aan hem; maar hy verkeerde in zulk deftig gezelschap. Die man naast my is vandaag wel ge noeg, om mee naar Bowstreet of waarhoen gy wilt to gaan, om aanvraag te doon voor een bevel van inhechtenisneming van den man, die de schurken in Belvedêre-Road heeft aangezet om hem te vermoorden. Gy moet hem maar medenomen en het bevel zien te krygen en er gevolg aan gevenik wil wel by de uitvoering tegenwoordig zyn. Best, zeide de inspecteur. Gy gaat met my mede en wy zullen het karweitje op een superbe manier ten einde brengen. Nu, zeide ik, als gij het goed vindt, zullen wy nu naar Byrne gaan. Myn buurman sperde zyn oogen wyd open, toen ik den inspecteur aan hem voorstelde. Dit, zeide ik, is de inspecteur Warder, en ik breng hem by u, mot het doel om je recht te doen geschieden. Tot nu toe waart gy niet sterk genoeg, om eenige opwinding te kunnen verdragen, maar heden zyt gy krachtig genoeg om een bevel tot inhechtenis neming aan te vragen van dien schurk van een Brodie, omdat hy getracht heeft, je te vermoorden. Byrne zat op den rand van zyn bed en bewoog onrustig zyn boenen. Brodie? zeide hy, alsof by tyd wilde winnen. Gy wilt dat ik een bevel van inhechtenisneming voor Brodie zal zien te krygen? Ja, hernam ik, - ik weet dat hy die andere monschen er toe heeft aangezot, om je te vermoorden. Ais ik dat niet zeker go- weten had, zou ik nooit geprobeerd hebben om je te bevryden. En nu weet gy de gansche waarheid Gy wilt dus, dat Brodie gearresteerd wordt, omdat hy getracht heeft, my te ver moorden? vroeg Byrne met wezonloozen blik. Juist, en nu zou ik inyn hoed maar opzetten en met dien heer naar Bowstreet gaan, zoide ik. Byrne bleef stil en zwygend zitten. Gy scbiint niet veel lust in dit karweitje te hebben, meneer Byrne! zei Warder. Byrne bleef nög aarzelend zitten. Ja, zeide hy, - ik begryp niets van de heele zaak, en als men my de vrye keus liet, dan bleef ik er liever buiten. Warder zag my op dit oogenblik aan; ik knikte toestemmend en de inspecteur begreep my volkomen. Meneer Bvrne, zeide hy, - ik gc-loofdat ik in deze"zaak ook wei iets te zeggdli Heb. Gy zegt dat die Brodie getracht heeft, u te vermoorden, of liever er andere monschen toe heeft aangezet. Maar of het u bevalt of niet, moord en poging tot moord zyn mis daden, die wy niet ongestraft kunnen laten, en daarom dient u wel mede te gaan. 01 hernam Byrne, dient mede te gaan. Gy schijnt myn belofte vergeten te hebben, zeide ik. Ik zal zorgen dat, als gy mede- gaat, gy er zoo weinig mogeiyk last van zult hebben. Hy zag my met een zenuwachtigon en vragenden blik aan. En als ik het niet doe? vroeg hy. Als gy het niet doet, zeido ik, dan trek ik myn handen van je af. Nog een oogenblikje bleef by zittendaarna sprong hy op. Best, zeide hy, als het moet, dan moet het, en dan vooruit maar! Hy zette zyn hoed op. Nog dienzeifden middag was het bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd, en terwyt Byrne naar St.-James-stroet terugkeerde, op korten afstand gevolgd door twee waardige vertegenwoordigers der geheime politie, gingen Warder en ik naar de „Oiympian-club." Het liep tegen het uur der lunch, en ik dacht dat Brodie naar alle waarechynlykheid op dit oogenblik van den dag hier zou zyn. De portier zeide ons echter, dat Brodie dien morgen r.og niet in de club geweest was. Maar hy komt zek9r over een half uurtje, zeide hy, want ik heb drie of vier brieven voor hem, en op twee brieven staat t3poed." George, zeide een vrooiyko stem op dit oogenblik. Wat doet gy hier? Ik keek om en zag generaal Maseingor. Zaken, antwoordde ik glimlachend, gedeelteiyk voor myzelvon, gedeelteiyk voor u, generaal. Zaken voor my? vroeg do generaal met grappige verbazing. Ja, zaken voor uzeide ik. Het ia over uw vriend, graaf GyiTa Brodie. Myn vriend? hernam de goneraal met afschuw. - Myn vriend? Laat die vent ge hangen worden 1 Ik zou hem zelf hangen, als ik hem te pakken kreeg. Hy is een schurk, een slimme schurk, maar een vorwonschto schurk. Dat is hy, zeide ik. En daarom kom ik ook hier. Deze heer, zeide ik, terwyl ik op Warder wees, is een inspecteur van politie, en hy zal uw club voor een poosje van den graaf bevryden. Do goneraal trad op Warder toe en schudde hem harteiyk do haQd. Dank u, zeido hy. - En als u het goed vindt, blyf ik er by, om hot te zien. Ik heb er niets tegen, zoide do inapoc- tour; - hoe meer zielen, hoe meer vreugd. Wy kwamen overeen, dat Warder onder de portiek de wacht zou houden, terwyl de generaal en ik achter de gosloten glazen deuren zouden wachten. Twee agenten stonden gereed op den hoek van de straal, om, als het noodig mocht zyn, ons ter hulp te snellen. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1