Burgerlijke Stand. Velo behoeftige huisgezinnen bekomen hier door brood. Aan de ingezetenen dor gemeente Sassenheim is by publicatie bekend gemaakt, dat volgens art. 100 dor Politie-verordening voor die gemeente, de schouw over het vegen der sehoorsteenen zal plaats hebben op Dins dag 26 Februari a. s., coor de brandmeesters. Om aan de dochters van den werkman te loeren een voedzaam, smakelijk en tovens goeokoop middagmaal te bereiden, optilde mej. E. Maas don 1 sten November des vorigen jaars te S :hi--dam e« n cursus van drie maaDden, gedurende welken tweemaal per week les werd gegeven, en die reeds dadelijk zooveel b{jval vond, dat zij zich zelfs genoodzaakt z;ig enkele leerlingen af te wijzen. Het gereedmaktn der spijzen, welke daarna door de leerlingen genuttigd werden, ging gepaard met bot onderricht over do waarde der verschillende voedingsmiddelen en het verband tusschen bet lichaam en h6t voedsel, dat op zeer bevattelijke wijze door mej. Maas aan hare leerlingen werd gegeven en van de groote toewijding getuigde voor de taak, welke zij geheel belangloos heeft op zich genomen ten bate van hare minderbedeelde 6tadgenooteo. Oin de vrouwen en mefcjes uit den werk mansstand te overtuigen van het groote belang, dat zi) hebben bij het onderricht in het koken, zooals het door haar gogoven wordt, zal mej. Maas morgenavond in Musis Sacrum" een openbare kookles geven. Mej. Maas ontving dezer dagen oene uit- noodiging vanwege het Leiasche departement der „Maatschappij tot Nut van 't Algemeen", om ook daar les in de kookkunst aan meisjes uit den werkmansstand te geven; ter willo van hare stadgtnooten heeft zij echter gemeend daarvoor te moeten bedanken. (S. C.) Bjj de politie te Rotterdam isde anhouding verzocht van den voortvluchtigon huisknecht Rudolf Siebert uit Seggerde (Duitsch- land), die zich met 4400 mark uit de voeten heeft gemaakt. Een waar fortuintje mag het heeten dat in het verbrande perceel van don winkelier Van Deursen in de Zijlstraat te Haarlem gevonden zyn ruim f 300 aan goud- on zilvergeld, geheel ongeschonden, en effec ten slechts gedeclteiyk verbrand, het eigen dom van den wethouder De Kanter, benovons verschillende gouden en zilveren sieraden, toe bohoorende aan Van Deurson. Dat kwam er van. - ïe Rotter dam deed eene dienstbode zich tijdens de afwezigheid der familie, b(j wie zy dionde, hl don wijnkelder te goed aan meer dan één lek kor glaasje. Daarna ging zy in beschonken toestand de straat op en viel in handen van een politieagent, die haar op het bureau logies verschafte. Om de Koningin te zienl Met een der treinen van het Hollandsche Spoor uit Rotterdam kwamen Donderdag-avond te 's-Gravenbage aan twee knapen van ongeveer 11 en 12 jaren, die te Rotterdam in den trein waren geslopen. Wel had de conducteur hen te Rotterdam opgemerkt en naar hun plaats- kaarten gevraagd, uiaar, nadat zy opgegeven hadden naar Dordrecht to moeteu gaan en hy hun had opgemerkt, dat zy dan moesten uit stappen, hen uit het oog verloren. De jongens waren biyven zitten en werden by aankomst te '8-Gravenhago ii handen der politie gesteld. Aan deze gaven zy op naar 's-Gravenhage te zyn gekomen, om de Koningin te zien. Gisteren zyn zy naar hunne ouders te Rotterdam teruggebracht. Te Hardingsvold word naby hot beneden-stoombootenvoer zekere L. H., die op een z.g. slingerslode had plaats genomen, met zoodanige vaart daaraf geworpen, dat hy zich levensgövaarlyk verwondde en door twee per sonen, die hom byna voor dood van het ys opnamen, naar zyne woning moest vervoerd worden. Een paar dagen geleden had een zoon van G. V. eveneens het ongeluk op dezo wyze van de 6lede te worden geslingerd, zoodat hy daar door zyn arm aan den pols brak. Omstreeks halféén hedennacht brak er te Rotterdam eon felle brand uit op den zolder van pand No. 64 in do Lange Lynstraat, waar is gevestigd de stoelenmakery van N. Do Beus, op den Goudschenweg woon achtig. Do vlammen sloegen weldra aan de voor en achtorzyde uit en bedreigden de aan grenzende panden. Kort daarna werd de brand- woer gealarmeerd. Te halftwoe was men den brand meester en een klein uur daarna was hij geheel ge- bluscht. De zolder met vliering brandden ge heel uit. Des avonds te halfzeven had in de Drie- vriendenstraat op de eerste verdieping van pand No. 30 een begin van brand plaats door een petroleumlamp. De vlammen werden door eenige burgers met behulp der buren gebluscht. In pand 28 daarnaast waren twee meisjes alleen thuis, waarvan er eon door schrik bevangen het raam openschoof en er uit sprong. Gelukkig werd zy door een turgor opgevan gen, zoodat zy ongedeerd bleef. Gisteravond omstreeks zes uren had naby de spoorwegbrug over do Hooge- veensche Vaart te Meppel een treurig ongeval plaats. De twee dochters van den spoorweg wachter Severs keerden uit de stad huis waarts en waren daartoe over don spoorweg gegaan; zy werden echter by het over den weg gaan door den aankomenden trein ge troffen on beiden vermorzeld. De rechtbank te Almoloo heeft gisteren den ontslagen burgemeester van Woerseloo, beklaagd van valschheid in ge schrifte, veroordeeld tot een jaar gevangenis straf, met aftrek van den tyd, in preventieve hechtenis doorgei racht Tevens is hem voor vyf jaren het recht ontzegd, het ambt van burgemeester te bekleeden. Bij eene vechtpartij te Ara s ton- rade i3 de landbouwer L. v. G. zoodanig ver wond, dat hy kort daarna overleden is. Door de marechaussees wordt de zaak onderzocht. T o Drempt is do zeventigjarige R W., die van Doesburg kwam, door den winkelwagen van den heer S. aldaar aan goroden on zwaar gewond. Den volgenden dag is hy overleden. Internationale wodstrijdon te Hamar. Gistermiddag ontving de „Tel", uit Hamar, de plaats, waar de wedstryden op schaatsen om het wereldkampioenschap zullen gehouden worden, bet volgend telegram „De volgende hardryders hebben zich doen inschry ven voor de internationale races alhier, welke Zaterdag 23 en Zondag 24 dezer zullen gehouden worden: „Jaap Eden, Tronnes, Ostlund (houder van het wereldrecord op de 1500 meter in 2 min. 2S4/6 sec.), FredriksöD, Dahl, Sinnerud, Callin, Lordahl, Skoftad, Olsen, Petersen, Eriksen, Larson, Skramstad, Mauseth (houder van het wereldrecord op de 600 meter in 46*/6 sec.), Engelsaas, Bjolgerud en Ericsson." Zooals men zich herinneron zal, is Jaap Eden houder van de wereldrecords op de 5000 M. 6D 10,000 M., roep. in 8 min. 373/5 sec. en 19 min. 122/» sec. Aan een brief van Jaap Eden, uit Hamar, dd. 17 Febr., is het volgende ontleend: Zondag-avond. „Met hettraineeren gaat hot nogal naar myn zin; vandaag heb ik er dat kluitje Noren nog eens goed uitgo- jakkerd. Er 6tond een goedo wind, dus je begrypt dat bet zwaar werken was. Vandaag en gisteren was het hier niet koud; des te pleizieriger was het traineeren." Naar aanleiding van een bericht, dat Roo- denhuis 44 ronden of 25 K.M. in 54 m. 43'/* sec. heeft afgelegd schrijft Jaap: ik voor my, ik ryd bet op myn gemak binnen de 50 minuten; ik denk na de wod- stryden het hier oven te verboteren. Maandag morgon, „Ik roed van morgen 1500 M. in 2 m. 21 socde laatste 500 M. in 45 sec.; 't was oen goede tyd. Toch be weerden er velen, die op hun horloge hadden gokoken, dat het nog korter was geweest, en wel 2 min. 19 sec. Ik drukte af onder het ryden Bovenstaande brief was aan do „Tel." wel willend tor inzage verstrekt. Do hoer Balfour, de leider van de conservatiovon in het Engelscho Lagerhuis, ligt ziek aan do influeuza. De toostand van dez^n staatsman is niot gevaarlijk, maar toch zal hy voorloopig geen deel kunnen nemen aan de beraadslagingen. Trouwens te Londen laat do gezondheids - toestand dezer dagen veel te wenschen. De griep heerschb daar in vry hevige mate, en gelijk heden uit Londen wordt geseind, is ook Lord Rosebery daardoor aangetast. De heer Balfour was roods sedert eenige dagen ongesteld en werd daardoor verhinderd deel te nomen aan de discussies in het Lagerhuis over hot voorstel van den heer Henry James. Evenals lord Rosebory en do hoer Balfour is ook de prins van Wales door do griep aan getast. De prins is, naar men weet, op reis naar Nizza. Voorloopig zal de prins nu te Calais blyven en do reis niet voortzetten, voordat hy geheel hersteld is. Men schrijft do verergoring der ziokte natuurlijk toe aan de verandering in het weer. Het is trouwens reeds meer voorgekomen dat een plotseling invallende dooi, volgende op een tyd van buitengewone koude, gepaard ging met eene uitbarsting van dezelfde ziekti. Op 2 Januari 1782 hoeft z ch betzelfJe voor gedaan in Rusland. Gedurende den nacht rees de thermometer van 35 graden onder nul tot 6 graden er boven, en den volgenden dag lagen er duizenden menschen ziek aan influenza. By het vonnis, door de rechtbank te Farys gewezen in de afdreiging6zaak, zyn de beklaagden Trocart en Raoul Canivot wel vrygesprokon, doch in termen, die voor beiden niet zeer vereerend zyn. Van Trocart zegt het vonnis, dat niet is bewezen dat hy strafbare dreigementen heeft gebruikt om de houders van speelhuizen te nopen hem gold ter hand te stellen om de bladen tot zwygen over te halen, on daarom geen straf kan worden op gelegd, maar dat „betaald stilzwygen niet minder onocriyk is dan een opzettelyk valsche reclame". Van Canivot wordt gezogd, dat hy, tot over de ooren in schulden door spel en losbandigheid, in 1889 door afdreiging van een houder van een speelhuis (cercle) 28,000 fran ken heeft weten te verkrygen, maar dat die feiten verjaard zyn, als langer dan 3 jaren geledon. De tentoonstelling van 1 9 00.— De „Temps" geeft eenige modedeelingen over de nagenoeg vastgestelde plannen dor tentoon stellingscommissie te Parys. Vermoedelijk zal men het oude tentoonstellingsgebouw in do Champs Elysóes afbreken, om plaats te krygen voor een breoden weg tusschen do Avenue al daar en het Hotel des Invalides, uitloopendo dus op een nieuwe monumentale brug over de Seine. Een ruim plein (rond-point) in de Champs Elysées zal dan een heeriyk uitzicht naar alle kanten geven. Het genoemde oude gebouw wordt door een ander vervangen aan een der zyden van den nieuwen verkeersweg. Do hoofdingang der tentoonstelling komt op de Place de la Concorde. Al wat op de versieringskunst betrekking heeft, zal by de Cours-la-Reine en op het plein voor de Invalides geplaatst worden. Hot gebouw voor de olectrici- teit, een der voornaamste van de geheele ten toonstelling, zal öi.-ht by don ing.-ng zich bevinden. Aan de gebouwen, langs beide oevers van do Seine, v.ordt bijzondere zorg besteed en men zal tusschen die gebouwen asn de rivier con wandelweg openlaten. Voor do speciale tentoonstellingen is het Champ de Mars be stemd. De machino-g^.lery blijft beboudon, maar krygt een beter aanzien door een hoogen dom, volgens de porsproDkelyke tekening van 1889. De gebouwen oor de schoone kunsten uit dien tyd worden aftretroken, zoodat een ruime, glooiende vlakte nikhaar komt voor do groote menigte, die, vooral 's avonds, do ter reinen zal bezoeken. De Eiff ltoien wordt behouden, maar wordt door de commissie niet overgenomen. Aan de eigenaars zalven wordt overgelaten plannen voor to dragen van omkleeding of verandering. Aan den voet van het Trocaaéro komt ile koloniale afdeeling, en daar zullen groote avond feesten worden gegeven. Do beweegkracht zal uitsluitend eloctrisch zyn, by dag voor de machines, 's avonds voor de verlichting. Een luchtspoorweg om het geheele terrein zal gelegenheid geven tot snél vervoer. CORRESPONDENTIE. - R., te D.l Wij kunnen ons met uwe beschouwingen volstrekt niet vereenigeD. Bovendien komt de zaak by het college van Regenten zeiven ter sprake. Naar aanleiding van het in ons vorig nommer opgenomen ingezonden stuk, ontvin gen wy heden een bezoek van den daarin genoemden eersten portier van het Academisch Ziekenhuis, die ons nadere inlichtingon gaf en verzekerde dat het eerste gede-lte van bedoeld schryven totaal onwaar (vuilen, lagen laster noemde hy hot) is. Hy verzocht ons den inzender te verzoeken zich by hem be kend te maken, waaraan wy hebben voldaan. Wat het tweede gedeelte betreft, gaf hy toe dat dit waar was, doch dat hy de in het stuk wel wat vreemd klinkende uitdrukking B't is bespotteiyk" onder bijzondere omstan digheden bezigde. Yoor den patiënt Jansen nameiyk, die Zaterdag bedwelmd door gas aan do Kaarsen makersstraat in 't Ziekenhuis gebracht werd, meldden zich Zondag tusschen 12 on 2 uren 20 a 30 personen aan, wa. ronder een paar bedenkelyk luidruchtige, om den patiënt te bezoeken. Dat noemdo by bespottolyk. KOLONIËN. BATAVIA, 23 25 Januari. (Franscho Mail.) Aan do „Java-Bode" wordt bericht, dat de Baliors op Lombok zich volstrekt niet goed gezind toonen, wat na de plundering en ver woesting van hunne haardsteden, het onver- mydelyk gevolg van het gedrag van hot vor ston bestuur, niofc te verwonderen is. Er worden steeds verkenningen gedaan en de muren van Tjakra Negara zyn nog lang niet geheel geslecht. Zyn wij good ingelicht, zegt het „Bat. Nöl.", dan bestaat de voordracht voor de be looningen, toe te kennen voor de op Lombok bewezen diensten, uit zes bovordeiingen tot ridder d^r 3do kl. der Mil. Willemsordo, zeventig benoemingen tot ridder der 4de kl. dier orde en acht benoemingen tot ridder van den Neder- landschen Leeuw. By de oischon, die men tegenwoordig stelt voor het behalen van de M. W. O. zyn deze cyfers voorzeker een sprekend bewys van de wyze, waarop het leger zich op Lombok van zyn plicht heeft gekweten. De gouverneur-generaal heeft, zegt de „Loc.", machtiging verleend om den poeng- gawa van het district Boeleleng, Goesti Poetoe Grya, voor den tyd vaü zes maanden of zoo veel langer als, ter beoordeeling door den resi dent van Bali en Lombok, noodzakelyk zal blyken, toe te voegen aan den op laatstgenoemd eiland bescheiden waarnemend assiatent-resi dent, en dit onder genot eener toelage boven de aan zyn betrekkiDg verbonden bezoldiging van f 125 's maands ter bestryding van buiten gewone uitgaven. Het goud, de edelgesteenten en do andere kostbaarheden, die in de poeri's van den radja van Lombok zyn gevonden, worden met de „Koningin Emma der Nederlanden" in 60 kis ten naar Batavia vervoerd. In verband met het door den directeur van financiën gedaan voorstel om aan de commissie, belast met de taxatie der op Lombok buit gemaakte preciosa een myn-ingenieur toe te voegen, is daartoe aangewezen de ingenieur by het mynwezen M. Koperberg. Naar het „Soer. Hbl." verneemt, is er geen 6prake van, dat de bezettingstroepen van Boeleleng in den eersten tyd naar Java zullen terugkeeren. Van de daar van de 13de compagnie artil lerie getacheerde onderofficieren en minderen worden enkelen wegens ziekte herwaarts ge- evacueerdde gezondheidstoestand moet daar anders weinig of niets te wenschen overlaten. De artilleristen maken in vereeniging met de infanteristen militaire marschen en verken ningen; de voeding is goed, en de soldateD zyn er best in hun schik. Het te hoop loopen van eenige honder den opgezetenen van het particuliere land Tjiomas, die meenden door den landheer ver- ongeiykt te zyn, zegt de „Java-Bode," heeft weer eens het vroegere voornemen der regee ring in herinnering gebracht, om de rechten der eigenaren van de particuliere landeryen af te koopen, of in ieder geval het reglement van 1836 te herzien. Ter uitvoering van die plannen zijn enkele landen van regeeringswege geschat en is eene commissie benoemd. Naar het schynt, zal van den afkoop niets komen, hoewel deza toch zeker zeer gowenschl zou zyn. Biykens het verslag omtrent de voor naamste gebeurtenissen in het gouvernement Atjeh en onderhoorigheden, van 1 tot 14 Januari, bracht de beschieting van eenige po-ten en vivres-transporten geen ander.naüe 1 teweeg dan dat een dwangarbeider doodelyk getroffen en twee inlandsche fuseliers licht gewond werden. In do Onderhoorigheden drong aan de oost kust to EJi, in den vroegen morgen van 2 dezer, een 2 of 3 tal kwaadwilligen binnen het civiel etablissement; eon mata-mata van den vorst werd vermoord, oen ander zwaar gewond, terwyl oen Inlandsch fuselier van de aldaar geposteerde controle wacht licht gewond werd; bet geweer van den vermoorden mata mata on 30 scherpe patronen werden geroofd; van de daders was nog niets bekend. Aan de noordkust werd de kampong Kramat met eenig gr-maatvuur getuchtigd door schoten die te Segli vielen op de versterking in hot civiel etablissement. Aan de westkust bleef de politieke toestand zeer bevredigend. 0c tegenwoordige landvoogd. Het „Bat. Hand." zegt in zyn mailover zicht: Nu onder den tegenwoordigen landvoogd het zwaartepunt dor Indische regeoring weder naar Buitenzorg is gelegd, waar het behoort, raag men vorwachten dat, ondanks den maat regel en do plannen van den vorigen minister, de Indische regeering het initiatief zal nemen, zoowel voor het behoud der Militaire School als voor de militairo hervormingen, waarvan de noodzakeiykheid is aangetoond door de Lombok-expeditie. Wy achten den tyd daartoe gekomen, wyi men ook in Nederland na dezo expeditie inziet, dat het dringend noodig is het leger uit te breiden, de wapening der infanterie te verbeteren en de artillerie te vernieuwen. Overigens verdient het opmerking, dat, nu weder te Buitenzorg met vaste hand en sehranderen blik geregeerd wordt, do vroeger in Indië algemeene ontevredenheid over het politiek beleid zoo goed als geweken is. Het beste bewys hiervan levert de Indische dag bladpers. Vloeide zy vroeger over van bittere errtiek en scherpe ver wy ten, onder het tegen woordig régime vindt zy meer aanleiding tot lof dan tot afkeuring. Dit boteekent te meer, omdat de laatste twee jaren over het algemeen zeer schraal waren voor den handel en de ny verheid en dus weinig geschikt om het publiek te bevredigen. Wanneer, desondanks, het regeeringsbeleid niet aangevallen is, noch wordt, dan kan dit aan niets anders worden toegeschreven dan dat hot sedert de aftreding van den vorig< n minister heeft opgehouden een steen des aan stoots te zyn. Iedereen weet dat er tegen woordig een landvoogd is, die niet alleen klachten aanhoort, maar tevens den wil en d9 macht heeft om ze op te heffen. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indiö zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Ontslagen: Op verzoek eervol uit 's lands dienst, de 2de comnuos op bet residentie-knntoor te Bandong (Preanger Regent schappen) W. A. Tb. Anthonysz. Ui 'slands dienst de gewezen klerk bij den controleur van Tabalongan en Kfoewa (Zuider-on Oosterafdeeling van Borneo) L. C. Jacobs. Benoemd: Tot predikant bij de protestantsche gemeente to Rembang de predikant bij de protes- tantsebe gemeente te Palembang S. Baitstra. Nader verlongd: Tot 5 Maart 1895 de termijn, gedurende welken do adspirant-controleur bij bet Binnenlandsch Bestuur op Java en Madoera I). C. Thieme is toegevoegd aan den wetenschap- pelijlcen adviseur voor de koffiecultuur dr. W. Burck. Bij het Binnen). Bestuur op Java en Madoera. Geplaatst: In de res. Bezoeki, de ambtenaren voor den burgerleken dienst J. II. De Sitter; in de res. Bnnjoeraas, W. F. Van der Schalk; in de res. 'i'egnl. L. Thomas; in do res. Pasoeroean, L. M. F. Plate; in de ros. Preanger Regentschappen, R. Ph. M. Van der Meer; in de res. Bantam, A. De Quant; in de res. Madoera. I. Th. Petrus; in de res. Probolinggo, W. Doornik; in de res. Seina- rang, H. Th. Weehuizen; in de res. Kediri, M.C. Roos van Raadshoven. Op do bezittingen Buiten Java en Madoera. Geplaatst: In de residentie Oostkust van Sumatra, do ambtenaren voor don burgerlijken dienst A. M. Hens: in do residentie Benkoelen L. C. Ouwverling; in do residentie Zuider- en Ooster afdeeling van Borneo, do burgerlijke ambtenaren S. T Petrus; in de residentie Menado N. H. Vecnstra; in hot Gouvernement Sumatra's West kust de ambtenaren voor den burgerlijken dienst H. F. Van Os; in het Gouvernement Celcbos en Onderhoorigheden B. C. A. G. Van Dinter. Bij den Waterstaat en 's lands Burgerlijke Openbare Werken. Verplaatst: Van Mantoep, afdeeling La- mongan. naar de hoofdplaats Lamongan, ae op zichter 3de kl. F. K. J. Burchnrtz. Benoemd: Tot waterschout te Oleh-leh (Atjeh on Onderhoorigheden) de schout voor de politie te Tandjong-Pinang lïïiouw) H. Jacobs; tot schout to Tandjong-Pinang de ambtenaar op wachtgeld J. J. Wijbers, laatstelijk onderschout voor de politie te Makasser (Celebes). Belast: Met do waarneming der betrekking van directeur van 'elands gevangenis en het dwangarbeiderskwartier te Batavia D. J. A. Arntzenius, gepensionncerd kapitein der infanterie. Verlengd: Mot zes maanden of zooveel korter als zal blijken voldoende te zijn de termijn, gedurendo welken het lid van den Raad van Justitie te Soerabaia mr. S. J. Hirech is belast met de betrekking van buitengewoon voorzitter van de landraden te Banjoemas en Tjilatjap (Banjoemas). Bjj het Binnenlandsch Bestuur op de bezit tingen buiten Java en Madoera. Belast: Met do waarneming der betrekking van controleur 2de kl. U. W. Muller, ambtenaar op non-activiteit, laatstelijk contr. der lste kl. Geplaatst: In de res. Zuider- en Oosteraf deeling van Borneo de wd. contr. 2de kl. H. W. Muller vd. In do residentie Benkoelen. Geplaatst: In afdeeling Mokko-Mokko de contr. lste kl. jhr. J. G. De Serière. Dopartemcnt vin Oorlog. Verleend: Twee i'aren verlof naar Europa wegens ziekte aan den rap. der artill. J. P. Munting. Ontslagon: Op verzoek eervol uit Hr. M». mil. dienst met ingang van 7 Februari 1895 wegens volbrachten diensttijd en met behoud van reent op pensioen de kap. der mil. administratie J. A. T Hooft. Verleend: eene maand verlof naar Pangkai Pinang (Banka) wegens particuliere belangen aan den kap. der genie Tb. C. A- Vemer; eone maand verlenging van verlof naar Djokdjakarta aan den kap. der inf. J J. Krarft; ld. naar l'oaari Pasoeruean aan den 2den luit dor inf. L F. YVcijergang; cone muanil verlof naar Oenarang tot herstel van gez. aan den kap. der inf. P. A. P. Vermeulen, id naar Mngelang aan den 2dcn luit. der inf. H. Coltjn. Overgeplaatst: Bij het subsistentenkader te Soerabaia do 1ste- lui", kwartiermeester aldaar W. L. Kraal; bij de gewestelijks intendance te Soerabaia do 2de luit -k wai t bij hot subsistenten kader aldaar A. Herstek; bij de gewestelijke intendance te Batavia du 2de lui:.-kwart, bij hek suböKtüutcukader aldaar li. F. U. Ponichez; bij het L de hat. te Padaug de 2de luit.-kwart uit Nederland verwacht wordende als bestemd voor den dienst hier te lande J. F. Deibert; bij de gowcstelijke iuicndance te Padaug de 2de luit.- kwart. bij het 17do bat aldaar W i'. liüdlichl,- als adjudant van den commandant der 2de militaire afdeeling op Java de lste luit., pla.ils-jlijk adjudant te ooeiabaia H. Van Beuselcom, bij het K. H. 4de bat. de kapitein b.j het ode bat. im. H. S. De Visserby het G. B in de 2de militaire afdeeling op Java do 2de luit. bij het 2de bat., geëvacueerd van Lombok J. H. R. Van do Siepkamp. Geplaatst: Bij aankomst bij bet subsistenten kader te Soerabaia do 2de luitenant-kwartier meester, uit Nedtnlaud verwacht wordende als bestem J voor den dienst b. 1.1. E.C. Van Schuilen- burciiid. to Bat. do 2de luitenant-kwartier meester uit Noderland verwacht wordende en bestemd voor deu dienst h. t. 1. J. G. Smit; id. bij bet subsistenten-karfer te Padang de 2de luitenant-kwartiermeester uit ïNederiaud verwacht wordoude als bestemd voor den dienst h. t. 1. F. Keuninck. Gesteld: Op non-activiteit wozens over compleet in zijn rang de lste luitenant-kwartier meester, van verlof uit Nederland verwacht wordende, J. W. IJ. Koeder. Benoemd: Tot adjudant van den chef van het wapen der infanterie de lste luit.-odjudant bij het 4de depot-bataljon ti Padaug E. Den Doo.«i do Jong. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit Hr. Ms. militairen dienst, inot ingang van 3 Februari 1895, wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pensioen, de kapitein der infanterie D. Van Zomeren. Overgeplaatst: Naar Sumatra's Westkust, de dirigeereDde officier van gezondheid 2de kl. te Soerabaia, J. M E. Kunert; naar Amboina, de off. van gez. lste kl. te Willem I,dr. J. W PorteDgen. Ingetrokken: De overplaatsing naarSoora- baia van den off. van gez. lste kl. Ie Banda, L. Marcus, met overplaatsing naar Wilicin I. Geplaatst: Bij aankomst te Padang, de off. van gez. 2de kl. R. Oosling, uit Nederland ver wacht wordende. Verleend: Twee jaar verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den lsten luit. der inf. J. L, D. N. Wittich. D*yane.i.c. i van Varint. Ingetrokken-. De toevoeging aan den bij de exploitatie van het bosch Ngleboer gedetachcerdcn opziener van hot vak van scheepsbouw vau bet Marino-ótablissement te Soerabaia, van den commandeur van dat vak J. C. Roggeveen. OEGSTGEEST. Geboren: Johannes, Z. van P. Van der Mey on T. Snoeker. Cathariaa Jacoba, D. van P. P. Van der Blom en W. Jacobs. Catbarina Christina, D. van P. J. M. Zwetsloot en C. M. Slewo. Anna, D. van A. Van Delft on J. Van der Gust. Willem, Z. van J. J. Hakkaart en J. Van der Zeeuw. Christina, D. van A. Treur en M. Hoogstraten. Jan Cornelia, Z. van C. De Roodo en E. v. d. Zwart. Sofia, D. van C. Van der Zwart en M. v. d. Veer. Overleden: S. Van der Zwet 72 j-, weduwe van P. Ooijendijk. H. H. Klanderraans 8 j. C. Van Emmerik 31 j. H. Schrama 83 j. Gohuwd: L- J. A. Braakenburg en E. J. J. Schuyt van Castricuin. SASSENHEIM. Geboren: Maria Cornelia, D. van B. G. Van Stijn en G. Do Zwart. Gehuwd: Bernardus Sclireuder, 25 j., met Maria Van der Eist, 22 j. Ondertrouwd: Jacob Bouwmeester, 25 j., met Guurtje Maria Ciggaar, 21 j. ZOETEKWOUDE. Geboren: Maarten, Z. van C. J. Van Donk en L. Verboom. Overleden: Een lovenaloos kind van J. W Nortior. BUITENLAND. FranUrfik, De heer Paul De Cassagnac bevostigt thans dat generaal Boulanger in overleg was ge treden met de monarchale party om do repu bliek omver te werpen. Hy was van plan, zoodra hy weder minister van oorlog was geworden, de andere ministers, den president der republiek en een aantal leden dor Kamer in de vesting op den Mont Valérien op te sluiten. Hy hield dat natuurlyk geheim voor zyn „vrienden" van de linkerzyde, als Rochefort en andereD. En het geld, dat hom voor dien staatsgreep verschaft werd, kwam niet van de hertogin van Uzès, maar, zooals De Cas sagnac to verstaan geeft, van den graaf van Parys. Of Boulanger zyn afspraak met de monarchalen zou hebben gehouden, is een andere zaak. „Hy was er geheel de man naar om ons in de luren te leggen", zegt De Cassagnac, maar in zyn eigen belang zou hy vermoedeiyk liever een eereplaats onder een monarchie hebben gekozen, zooals by trouwens zelf aan De Cassagnac heeft gezegd. Deze verzekert dat de heeren Mackau, De Mun, Piou, Bretouil, die ook in het geheim waren, „hun woord van eer niet zullen geven, dat deze onthulling onwaar of ook maar over dreven is". Alles mislukte echter, omdat Boulanger geen man was, die wist door te zetten. Gisteren werd te Parys het jaarlyksche feestmaal der Engelsche Kamer van Koop handel aldaar gehouden. Lord Dufferin, de Engelsche gezant, hield by deze gelegenheid eene toespraak, waarin hy verklaarde dat, sedert hy te Parys als vertegenwoordiger der Engelsche regeering vertoeft, de betrekkingen tusschen Frankryk en Engeland nog nooit zoo goed waren ge weest, als nu het geval is. De gezant uitte de verwachting, dat, ten gevolge van het streven van beide regeerfngen om met elkaar op goeden voet te blyven, weldra eene af doende oplossing zou worden verkregen van de koloniale geschillen, welke, ten opzichte van Afrika, nog aan de orde zyn. Generaal Trochu, de bekende Fransche generaal, die tydens het beleg van Parys door de Duitschers daar in 1871 het opper bevel voerde, is ernstig ziek. De generaal ïydt aan eene longontsteking, zoodat zyn toestand zeer bedenkelyk is. Generaal Trochu is 80 jaren oud.

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 10