schrijven kunnen, cn bedreven zijn in de toe passing van do vier hoofdregels der reken kunde, komen in aanmerking. Gegadigden be hooren zich tusschen 1 en 20 Maart a. s. aan te melden by een der plaatselyke garnizoens commandanten of by den commandant van het corps genietroepen te Utrecht. Het stoomschip „Admiral" vertrok 17 Febr. van Delayoa Baai via Zanzibar naar Rottordam en Hamburg; de .Prinses Wilhel- mina", van Amsterdam naar Batavia, arri veerde 18 Febr. to Padangde Zaandam", van Amsterdam naar Nieuw York, passeerde 18 Febr. Wight; de „Bromo", van Rotterdam naar Java, arriveerde 17 Fobr. te Southampton; de rJava", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 18 Febr. te Kaap Corso; de „Oen- garan", van Bat. n. Rotterdam, vertrok 19 Febr. van Suez (was aldaar 26 uren wegens storm weder opgehouden); de „Prins Willem I" ver trok 16 Febr. van Nieuw York naar West ïodië; de .Voorwaarts", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 19 Februari van Suez; do „Afrikander", van Amsterdam en Londen naar Kaapstad, vertrok. 17 Febr. van Dartmouth; de „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 19 Febr. van Genua; do „Kanzlcr", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, vertrok 16 Fobr. van Napels; de „Telamon" vertrok 16 Febr. van Singapore naar Amsterdam; de „Bundesrath", van Oost- Afrika naar Rotterdam en Hamburg, vertrok 16 Febr. van Lissabon; do „Conrad", van Amsterdam naar Batavia,-passeerdo 16 Febr. Kaap Carvoeiro; de „Maasdam" vertrok 16 Febr. van Nieuw-York naar Rotterdam; do „Danae", van de Levant naar Amsterdam, ie 19 Febr. by Dungenoss beloodst; de „Oberon" arriveerde 17 Febr. van Algiers to Cadix en is 18 Febr. van daar naar Amsterdam ver trokken. By koninkiyk besluit is op pensioen gesteld: a. de luit. kol. E. B. H. Frackers, van het lste reg. inf., op zyne aanvrage, b. de luit. kol A. H. L. BadiDgs, van het 8ste rog. inf.; c. de luit. kol. F. W. A. baron Van Dedem van Driesberg, van het Sdo reg. inf.; d. de kapt. L. F. Leyds, van het 3de reg. inf., op zyne aanvrage; en het bedrag van het pensioen bepaald: voor den luit.-kolonel Frackers op f 1800voor den luit.-kol. Badings, op f 1900; voorden luit. kol. baron Yan Dedem van Driesberg, op f 1946, en voor den kapitein Leyds, op f 1567 's jaars. Voorts ie den luit -kol. Frackers en den kapitein Leyds, te rekenen van den dag, waarop hun pensioen ingaat, onderscbeideniyk de rang verleend van kolonel en van majoor. Benoemd by den generalen staf, tot luit. kol. do majoor A. R. Krayenboff van de Leur, van dien staf; by het wapen dor inf., tot eersten luit. de tweede luit. J. A. Van Nieuw- Jand, gedetacheerd by het leger in Ned.IndiC, on C. A. J. Struiken, gedetacheerd by de landmacht in West Indié; by het regiment grenadiers en jagers, tot luit.-kol. do majoor W. B. J. Duycker, van het corps; by het lsto reg., tot majoor, de kapt. W. J. Harras, van het corps; tot kapt., de lste luit. J. H. De Wildt, van hot 4de reg., gedetacheerd als leeraarby de Militaire School; J. C. Koopman, van het 4de rog.; H. J. Garjoanne, van het 5de reg., gedotacheerd by het koloniaal werfdepot; als mede do eerste luit. adj. C. L. Vinkhuizen, van het reg. grenadiers en jagers; tot lsten luit. de 2de luit. J. W. D. Duburg, van het corps; by het 2de reg., tot luit.-kol. de majoor G. J. A. Verstegen, P. F. Do Kok on J. L. A. C. Do Bock, allen van het corps; by het 3de reg., tot majoor, do kapiteins L. U. Bonemeyor, van het 2de reg., en D. Zelvelder, adj. van hot 7do reg.; tot kapitein, do oorste Juits. J. H. Van der Burg en F. G. J. Bosschart, beiden van het corps; tot eersten luit. de tweede luit. C. H. Smet8, mede van het corps; by het 4do rog., tot majoor, de kapitein U. T. Chap- puis, van het 5de rog.; tot eersten luit. do twoode luits. J. A. Leers, M. M. Eyssell en F. J. G. W. Lvers, allen van het corps; by hot 5de reg., tot luit. kol. do majoor G. Van E^sen, van hot 3de reg.; tot kapitein, de eerste luitenant F. A- Nieuwonhuys, van hot regiment grenadiers en jagers; tot eersten luitenant, do tweede luitenants H. Do Haan Hugenholtz en J. C. Wagner, beiden van het corps; by het Ödo reg, tot kapitein, de eerste luit. H. F. Van Thiol, van het corps, gedotacheerd by het loger in Ned.-Indië; tot eersten luit., de tweede luit. J. F. N. Bax, mede van het corps; by het 7de regimont, tot kapitein, de oerste luit. P. G. Wouringh, van den staf der inf., werkzaam by het dep. van oorlog, en J. J. A. Verbruggo, van het corps; tot eersten luit, do tweede luits. T. Bo'kholt en H. Boet, beiden van het corps; by hot 8ste reg.. tot majoor, de kapt. J. Klasing, van hot reg. grenadiers en jagerstot oersten luit., do 2do luit. F. J. Backer, van hot corps. Het verlof, verleend aan den adolborst lsto kl. W. F. Prins, tot het waarnomen van oono particuliero botrekking buiten het zee- wezon, onder stilstand van non activiteits- traktement en zonder opklimming in do rang- lyst, verlengd met zes maanden. De Wonlngquacstfc. Voor de kiesveroeniging „Arnhom" heeft do Leidscho hoogleeraar mr. H. L. Drucker, lid dor Tweedo Kamer, eonigo beschouwingen gogoven over: „Vcroetering van Woningstoe standen". Onder dit zoo irgrypend en voelzydig onder werp verstond spr.verbetering van wonin gen voor don kleinen man, van de habitation a bon mavché, niet speciaal van arbeiders woningen. Hetzelfde vraagstuk wordt ook in andere landen tegenwoordig besproken, en al is roeds veel verboterd, er biyffc, meendo spr., nog veel te doen over. Elders heeft men omtrent dit vraagstuk een statistiek, die wy in Nederland nog missen. Spr. wees daarby op de sterfte- stitistiek in verband met de woningen; de zede'.ykheidspropaganda eveneens met betrek king daartoe. Als middelen tot verbetering stelde spr. op den voorgrond: lo het bouwen van nieuwe, goede, gezonde woningen, 2o. het doen ver- dwynen der slechte woningen. Do slechtste vindon, als ze naast do goede blyven bestaan, nog steeds bewoners, omdat ze goodkooper zyn; men heeft er onder van 40 en 50 cents por week. Een afdoende verbetering is z. i. alleen te wachten van eene gelyktijdigo toepassiDg der beide beginselen. Hot best was een algemeene regeling van Rykswege, door de gemeenten naar plaatse lyke toestanden nader uitgewerkt. Tot do juridische vraag komende, behan delde spr. achtereenvolgens de bepalingen om trent eigendomsverkryging, in statuten van bouwvereenigingen opgenomen. Aan te be velen achtte spr. een stelsel van den nieuw- sten tyd, waarby de bewoners onvervreemd- baro aandeelen in een blok huizen krygen, die na een aantal jaren recht op dividend geven, zoodat het dao is alsof men voor niets woont. Do opruiming van bestaande slechte wonin- geD, is, meende spr., niet het minst moei- lyko van het programma. Men heeft daartoe niet één universeol middel, maar talrykomin of meer afdoende middelen. Het staat in het programma van nagenoeg alle bouwvereeni gingen, maar in de uitvoering stuit men vaak op geldoiyke moeilijkheden. De wetgeving is op dit punt onvoldoende. Er zyn twee mid delen onbowoonbaar verklaren of onteigenen. Drieërlei wetgeving is daartoe noodzakeiyk. lo. moet by perceelen, die gedeelteiyk slecht zyn, verbetering aan den eigenaar kunnen worden afgedwongen; 2o. diende het middel van onbewoonbaar verklaring gemakkelyker to worden gemaakt door het beginsel in de wet te plaatsen; 3o. moest er een wetteiyk middel zyn om tot verbetering van geheelo wyken te komen. Daarby is de regeling der schadevergoeding hoofdzaak. De heer Drucker sprak als z(jn verwach ting uit, dat dit punt ook op do agenda van de practische politiek in do eerstvolgende jaren zou komen. Intusschen, aldus eindigde spr., moeten wo zeiven de hand aan don ploeg slaan. In het debat wijst eon der sprekera er op, dat by voorkomende gelegenheden do Regee ring zoo weinig aan do gemeentebesturen te gemoet komt. Hy wees daarby o. a. op het geval, dat zich thans to Arnhem voor doet. De gemeente heeft tweo-en eón-halve ton uitgegevon voor de verbetering van Kla- rendalnu ze op de verkregen terreinen een school wil stichten, wordt haar op grond van eon vasthouden aan de letter der wet de subsidie ('/4 der koopsom van den grond) onthouden. Gemengd Nieuws* Hedenmorgen heeft hier ter stede een folio brand gewoed, welke ook menschenlevens bedreigde. Onmiddellijk tolephoneerde de heer Rienks, op het Kort-Rapenburg, naar het Centraal station. Van daar werden alle autoriteiten gewaarschuwd. Het onheil woedde in percoel No. 14 aan het Kort-Rapenburg, waarin een sigaren-depot is gevestigd van de heeren A. Ratelband Co., sigarenfabrikanten te Haarlem. De brand had in ongelooflijken tyd eene ontzagiyke uitbreiding verkregen. Als oorzaak wordt opgegeven dat de kachel in hot achtergedeelte van het perceel, hetwelk in de nauwo Kabeljauwstoeg uitkomt, te hard brandde, waardoor het behang in brand was geraakt. Dat geschiedde omstreeks kwartier over achten en onmiddellyk verspreidde do vlam zich in alle richtingen, alles aantastende wat brandbaar was. En dat was niet weinig, geiyk men begrypen kan, als men weet, dat, naar men ons ver zekerde, in het perbeel do verschillende kamers of vertrekken nitt waren afgescheiden door eteonen muron, maar door geverfde of be hangen houten beschotten. Do vlammen vonden bovendien ruimschoots voedsel in den aanwezigen grooten voorraad sigarenkistjes, welke natuurlijk in zaken als dezo door byzondero droogte uitmuntten. Het was voor do bewoners dan ook een verschrik kei yke toestand zoo zich opeens van allo kanten van het drcigendsto gevaar om ringd to zien. Reddende handen kwamen spoedig toege sneld en zoo mocht het gelukken do beide jeugdige kinderen van den depot of filiaal- houdor, don hoer Van Gelder, in veiligheid te brengen in de naastgelegen apotheek der heeren Garrer en Dykstra, waar ook liefderyk werd opgenomen do zieke moader dier kin deren, dio nog pas verleden week eene ern stige heelkundige behandeling had ondergaan. Do heor Van Gelder bleof het la.tsto in huis, doch zag zich nu den uitweg benoden door rook on vlammen afgesloten. Hy vloog daarom naar boven en sprong daar het raam uit op straat, waarby hij echter verwondin gen scheen bokomen to hebben, want hy kon niet moer loopon, waarom ook hy in de apothoek van genoemde heeren werd binnen gedragen. Dr. \V. De Jong had dadelyk last gegeven cat er in het Waalsche Hospitaal, aan het Rapenburg, een kamer voor den patiënt moest worden beschikbar-.r gesteld, waaraan de direc trico natuuriyk voldeed, doch toen de brancard van genoemd ziekenhuis aan do woning der heeren Garrer en Dykstra kwam om den heer Van Gelder te halen, gaf doze ztfn verlangon te kenn°n dat hy liever naar het Katholieke Elisabethgestkht wilde overgebracht worden Aan zyn vronsch werd voldaan en zoo vervoerde het eigen personeel var: het "Waalscho Hospitaal hem naar het gesticht op de Hooigracht. Menschenlevens zyn dus gelukkig, al was het gevaar dreigend, niet te betreuren. Een agent van politie liep by het inslaan van ruiten aan de hand verwondingen op, welke in het Waalsche Hospitaal werden ver bonden. Was de brandweer aan de voorzyde met de kleine stoomspuit en vele handspuiten in beweging om het vernielende element te be dwingen, waarin zy eindelyk slaagde en waar door de brand ook niet de aangrenzende per ceelen aantastte, ook aan de aebterzyde, in de Kabeljauwsteeg, woedden de vlammen niet minder. Daar was hot zelfs zóó erg dat de ruiten van een vlak overgelegen perceel ten gevolge der hitte sprongen en een gordyn in vlam vloog, ten gevolge waarvan ook in de kamer aan behang, enz. brand ontstond. De agent van politie Van Vonetie zag het gevaar en met hem toegestoken emmers water bluschte hy hier den brand. Overigens is de verf van dit huis en het daarnaast ge legene, zoodanig geblakerd of verschroeid alsof daarin zelf de zware brand heeft gewoed. Door een dezer huizen waren tevens water slangen gelegd gd aldus werd van daar uit op do achtergedeelten van het met ondergang bedreigde percoel gespoten. Dit kon evenwel niet beletten dat dit geheel is uitgebrand. Het perceel, eigendom van mej. de wed. Owel, was door tusschenkomst van den heer H. M. Sasse alhier verzekerd by de Utrecht- 6che Algemeene Brandwaarborg maatschappy. Spoedig na het ontstaan van den brand, waarvan het terrein was afgezet door politie en infanteristen, welke laatsten ook met hunne spuit werkten, waren ook aanwezig do burgemeoster en de heeren wethouders Dokhuyzen en De Sturler. Om halftien vertoonden zich in de smeu lende hoopen nu en dan nog wel enkele vlammetjes, doch het gevaar was toen gehool geweken. Alleen voor het instorten van den voor gevel, die nu aan het dak geen steun meer had, werd gevreesd. Aangezien de slangen over de rails van do paardontram waren gelegd, kon deze ter plaatse nitt ryden, maar moesten de passa giers aan Breestraat en Borstelbrug in- en uitstappen. Om voldoende water te kunnen goven, moesten or eerst nog byten worden gebakt. Ook al luidde de groote brandklok niet, zoo was er toch een zeer talryk publiek op de been, om aan do ovorzyde van het Kort- Rapenburg en verder in de nabyheid, zelfs op het ys van het Galgewater, den brand gade te slaan. De jongens der school van den heer Van "Wyk, in de Pieterskerkstraat, hadden een buitenkansje. In genoemde school wasnamelyk, gelyk bleek by het openen daarvan, heden nacht de waterleiding gesprongen, zoodat sommige lokalen belangryk onder water stonden. Er kon daardoor geen school gehouden worden, waarop de jongens zich natuuriyk naar don brand spoedden. Gistermiddag had te Zoeterwoude ocne ringrydery op schaatsen plaats op het Papemeer, om prys en premie, bestaande uit geld en twee paar schaatsen. Hieraan namen 25 liefhebbers deel. Het inleggeld was 25 cents. De prys werd behaald door G. Caste- lein, do premie door Th. Vitscher. Alhoewel het weer prachtig was, was do opkomst niet groot, daar wegens het dooiweer het ys slecht berijdbaar was. Een draaiorgel vroolykte het feest op, dat tot aller genoegen afliep. Het ging uit van eenige liefhebbers van ysver maak, niet van de ysclub. Begunstigd door zacht en stil weder werd te Alfen gistermiddag eeno hard- rydery met paard en ar gehouden, waaraan 10 paarden deelnamen. Do prys, een tilburytuig, werd gewonnen door het paard van den heer C. Nagtogaal, beryder de heer L. Nagtegaalde premie, twee rytuiglantaarns on een zwoep, door een paard van don hoer W. Van dor Stoel, beryder do heer J. Van der Stoel. Hoewel het ys niet meer zoo goed was als eenigo dagen geledon, was toch oen zeer groote ruassa menschen aanwezig. Door den ingevallen dooi zyn nu de banen op den Rijn op sommigo plaatsen vooral in het Qorp onberydbaar. De ysclub „do Rynstrcek" werkt evenwel nog steeds voort en wordt het vriezend woer, dan zullen de banen weer spoedig in orde zyn. Torwyi de dienstbode van den landbouwer Th. Adegeest, to Zegwaard, zich op schaatsen op het ys bevond, had zy het ongeluk door eon ander persoon te worden aangereden, met het gevolg, dat zy met haar hoofd togen een brug viel en een zware hoofd wond ontstond. Zy werd bewusteloos in de naaste woning gebracht, waar de heer A. Meerburg, arts te Zoetermeer, werd ontboden en terstond geneeskundige hulp verleende. Door het bestuur van de ysclub in do gemeente Ter-Aar is in de vergadering, der. 18den dezer gehoudon, besloten om met het werken aan de banen binnen de gemeente te eindigen, behalve door den ingevalion dooi, ook met het oog op de weinige gelden, die nog in kas aanwezig waren. Het bedrag dor gelden, dat door de werk lieden (40 in getal) in de gemeente door het werken aan de banen is vordiend, bedraagt ongeveer f 342. In de leniging van den nood is daardoor voor een gedeelte voorzien en zy, die er van bobben mogen genieten, mogen er in het strenge jaargetyde hun, die zich met al die zorg hebben willen belasten, wel ï'bCht dank baar voor zyn. In de gemeente Ter Aar zyn in het afgoioopen jaar 55 vaccinatiën verricht, in jaren verdeeld als volgt: van 1-3 jaren 2, van 3-ü jaren 43 en van 6—12 jaren 10. Na het jaar 1887 zyn er niet zoo weinig koepokinentingen in do gemeente verricht als wel in 1894. Drink water. Uit Waddingsvoon schryft men aan het „Rott. Nieuwstil.": Geen stadbewoner, dio aan eene heldere, frissche waterleiding gewend is, kan zich een denkbeeld vormen van de ellende, die do buitenmensch6n by een eenigszins aanhou denden winter uitstaan door gobrok aan bruik baar water. Bruikbaar, zeggen we, want van drinkbaar is totaal geen sprake. Een riool in den zomer riokt niet ondiaaglyker dan ons drinkwater op dit oogenblik; voeg daarby nog, dat de oorapronkelyk kleurlooze stof variëert tusschon licht geel en donker groen en ge hebt u eeriig denkbeeld gevormd van onzen natuurlyken dorstlesschenden drank in den winter. Door geneeskundigen en plaatse lyke autoriteiten wordt dan ook ieder ge waarschuwd het water niet „onbereid" te gebruikeD, doch in dezen is de waarschuwing vrywel overbodig. Zelfs do arbeidende klasse volgt over het algemeen dezen weg: Men brengt het water aan den kook, werpt er dan een weinig zout in en schuimt het dan af. De oningewyde zou verbaasd 6taaD, indien hy zag, wat na deze eenvoudige bewerking van een ketel, twee a drie liter Inhoudende, wei;d afgeschept. We moeten bier echter by opmerken, dat de „vieze" lucht hierdoor nooit volkomen wordt weggenomen. De grootste woning wordt geheel door do verpestende lucht van „op kook gebracht water" verontreinigd 1 Als onmisbaar element in onze maatschap pelijke huishouding durven en willen wy liefst niet vragen, hoo de bakker, de kaas- on boter boer en meer anderen het water in den winter gebruiken. We zouden soms walgen by elke bete, die we in den mond staken. Gisteravond om halftien werd de brandweer te Amsterdam gealarmeerd voor een uitslaanden brand in de tappery van de wed. J. W. Scheuldorman, op don hoek van het Thorbeckeplein on de Heerengracht. Op den zolder was een petroleumlampje) omgo- vailen, ton gevolge waarvan eenig strykgood en een paar gordfinen in brand geraakteD, zoodat do vlam al spoedig uit het dak sloeg. Met een paar stralen op de Vecbtleiding was de brandweer het vuur 6poedig meesterslechts èenig beddegoed en een houten beschot zijn verbrand. Gisteravond om stroeks 7 uren had te Utrecht ten huize van den hoer T., aan den Vleutonschen weg, hoewel by dezen geen gas wordt gebrand, eeno gasontploffing plaats. Kort te voren was in de keuken eene sterke gaslucht waargenomen, waarop de heer T. een lucifer had aangestoken en daarmede op de gebruikelijke, doch immer gevaarlyko wyze, een onderzoek ingesteld, echter zonder te kunnen ontdekken van waar het gas kwam, tot hy met den brandenden lucifer toevallig by de pyp van den gootsteen kwam en de ontploffing volgde. Het vermoeden bestaat, dat er een lek is ontstaan in do gasleiding der voor het perceel staande stadslantaarn, on dat het gas, dat daardoor ontsnapte, door de fun deering in den kelder en vervolgens in een zinkput is gedrongen, welke met de goot- stoenpyp is verbonden. Gelukkig kwamen de bewoners met den schrik vry en werd er ook niet veel schade toegebracht. Omtrent het bericht van het „U. D.", ook door ons overgenomen, dat op 13 dezer een boerenwoning met bouw- en weiland te Waver veen voor één gld. zou zyn verkocht, wordt thans van andere zyde ge meld, dat de boerdery feitelyk niet is verkocht. Do heer Klaas Van Deutoren was als execu tant volgens do wet gedoemd op f 1 in te zetten en daar geen koopers aanwezig waren, is het waterschap eigenares geworden. De verkoop gescbieddo ten gevolge van Diet-be- taling ooner laste van f 2 per hectare, ge heven door God. Staten en ten behoeve van den hoer Schölvinck, to Amsterdam. Eene doovo 69-jarige vrouw wilde, te Den Burg, op Tessel, de straat oversteken, en bemerkte niot, dat eene snol- rydeado arreslode haar naderde. Zy werd daardoor met zulk eene kracht omvorgewor* pen, dat zy op do plaats dood bleef. Aan het „Handelsblad van Ant- werpen" wordt uit Verviers gemeld: „De vorst heeft te Verviers een scbrikkelyk ongeluk veroorzaakt. Sedert twee dagen waren in de stad do gasbuizen gebarsten en eene talryke groep werklieden was met de herstelling bezig, toen gistermorgen om 10 uron eene schrikkelijke ontploffing plaats had vóór en in het huis van den schoenmaker Monseur. Het onder den grond verzamelde gas had dezo ontploffing teweeggebracht. Een voerbyganger werd op 10 meters af stand weggeworpen. Met onherstelbare won den en stervend werd hy naar het gasthuis gebracht. Drie werklieden, die in eene loopgracht arbeidden, werden ook erg gekwetst. Van eeno dame werd door het afvliegen van do sluitblinden een arm gebroken. Daarenboven kwam nog, dat eenige oogen- blikken na do ontplofÜDg geheel het huis van Monseur in volle vlam stond, alsook do kelderkeuken van het nevensstaande huis, waar de moid erge brandwonden bekwam. 80 meters verro waren al do ruiten der huizen gesprongen". De president van den Duitschen Ryksdag verscheen op een der zittingdagen van de vorige week in do tribune en do ovorige in het gebouw van den Rykedag ter beschikking van de journalisten gestelde loka len, om pereooniyk onderzoek te doen naar do klachten, die daarover zyn aangeheven. Hij stelde zich in de eerste plaats op de hoogte, of de tribune voldeed aan de eischen, dio ten aanzien van de acustiek kunnen wordon ge steld, bezichtigde de gangen, dio de gemeen schap onderhouden tusschon de verschillende vertrekken, en begaf zich ten slotte naar de restauratie van do journalisten, waar hy zich do spyskaart liet voorleggen, om zich te ver gewissen, dat ook voor het lichamelyk welzijn van de journalisten behoorlyk was gezorgd. Groote vroolykheid verwekte 't daarbij, dat de aardige buffetjuffrouw, die den president niet kende, hem daarby een paar gerechten byzonder aanprees. De president gaf den jour nalisten do toezegging, dat zooveel doenlijk zou worden getracht aan hunne grieven tege moet te komen. De coöperatieve bakkery te Ham burg, eene der oudste en voornaamste sociaal democratische productie vereenigingen, is in staat van faillissement komen to verkoeren, ton gevolgo van onregelmatigheden in haar beheer. In Italië is gedurende de laatste dagen eene zoo grooto hoeveelheid sneeuw gevallen, dat het spoorwegverkeer daarvan groote vertraging ondervond. De sneltrein van Ancona naar Rome bleef by Fabriano ia d.o sneeuw steken. Uit Rome werd een extra- trein tor hulp gezonden, maar dezo kon wegens de sneeuw het doel niat bereiken. Een derde trein onderging hetzelfde lot. Het duurde acht uren, voordat de reizigers van den snel trein uit hun allesbehalve aangenamen toe stand werden verlost. In Galiciö heeft men veellast van de wolven; in sommige districten dringen de uitgehongerde dieren tot zelfs in de steden door. Te Sokal werden vier personen in den tuin van oen huis, dat binnen de stad gelegon is, door wolven aangevallen en ernstig gewond. Do gewonden zyn naar Krakau gegaan, om zich daar in de kliniek volgens de methoda van Pasteur te laten behandelen. Do schade, door den jongsten sneeuwstorm in do Vereerigde Staten aange richt, wordt eerst langzamerhand in al haren omvang bekend. Men berekont dat in Texas meer dan 50 pet. van het vee is omgekomen. Vreeseiyk is de ellende in de streek, bekend als Cherokeo-Striphonderden gezinnen moeten zich, om niet van honger to sterven, voeden met het vleosch van paarden en prairiehonden. To Parys is oon ernstige brand ontstaan in de leerlooiery der firma Guillod in de ruo des Gobelins. Ondanks de hulp van acht stoomspuiten kon de brandweer, die by het blusschingswork zeer werd be lemmerd door do koude, niet meer doen dan de belendende perceelen te behouden. De fabriek branddo geheel uit. De schade wordt geraamd op 1,000.000 franken. De Brusselsche politie is nog niet op het spoor van de dieven, die den diefstal van 375,000 fr. ten nadeele van mevrouw Cordeweener hebben gepleegd. Da dienstbode, op wio eerst de verdenking viel, blykt er geheel onschuldig aan to zyn. Te Karlsbad is een warme bron ontstaan in den kelder van een huis in do Frans-Jozef-straat. Een Turksch schip is niet ver van Galatz op den Donau door zeeroovers aange vallen. De geheele bemanning is vermoord. Men is de roovers neg niet op het spoor. Een gevaarlijke erfenis. Uit Szegedin wordt bericht dat de dochter van do daar wonende weduwe Kupetski, de eigenares van een beestenspel, die tegen den wil van haro moeder met een dierentemmer wilde gaan trouwen, van mama de afgifte heeft ge vorderd van haar vaderlyk erfdeel, dat uit leeuwen, tygers en andere wilde dieren be staat. Maar het was gemakkelyker dien eisch te stellen, dan te zorgen dat daaraan gevolg werd gegeven. Toen de mannen der wet by de weduwe Kupetski verschenen, om do scheiding van den boedel te volbrengen, deed zy de deuren open van do kooien, waarin do dieren waren opgesloten, en verklaarde hun, dat zfizelven maar do scheiding moesten be werkstelligen. Ontsteld weken do ambtenaren terug en op hun dringend verzoek worden do deuron weder gesloten. Er is togen de weduwe proces verbaal opgemaaktmaar de boedel is nog onverdeeld. Leverantie on liefde. Men zou meenen dat deze twee woorden niets met elkaar gemeen hebben. Gewoonlyk is dat ook zoo, maar in onderstaand verhaaltje staan deze beide woorden toch mot elkaar in een eigen aardig verband. Een jaar geleden ongeveer kwam to Weenen een lief jong meisje, dat tot di9n tyd onder de hoede van haro grootmoeder voor alle verleiding was bewaard gebleven, in aanraking met een heer, van wien zy al spoedig doodeiyk was. Zy ontmoette hem niet op een bal of op een concert - aan uitgaan doed zü niet maar in een mooien winkel, dien zy op een goeden dag was binnengegaan om iets

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 2