N°. 10734. Dinsdag; TO Februari. A0. 189b. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 18 Februari. Feuilleton. Het geheimzinnige doosje. LEIDSCH DAGELAD PRIJS DEZER COURANT; Yoor Leiden per 3 maanden. 1.10. 1.40. 0.05. Franco per post Afzonderlijke Nommers PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.11\. Grootera letters naar plaatsruimte, wordt 0.05 berekend. Yoor hot incasseeren buiten de stad OfÜciëele Keunisgevingeii. NOTIFICATIE. De Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland Gelet op art. 73, alinea 2 der \7ot vaa den 4den Juli 1860 (Staatsblad No. 37); Noodigen de inwoners der provincie Zuid-Hoba'-d, die eidtre in 's Rgka direote bel stingen zijn aan geslagen, uit, om daarvan vóór den laten April 1895 aan hun college to doen b ijken, door overlegging van hot aanslagbiljet of van eeD uittreks 1 nit <lc kohieren der Rijks directe belastingen, ten einde daarop worde gelet bij bet opm&kr-n der 1 ij -1 van de hoogstaangeslagenen, verkies baar tot Afgovaardigden ter EorBte Kamer van ae 8t&t6D-Goner»a). De aanslagbiljetten of uittreksels uit de kobioreD moeten, wat de grondbelasting aangaat, den dienst 1896 betr. flen. De berittlde stnkkon behooren door belangheb benden te worden «ngezondeu aan btt lokaal van het Provinoiaal £«atuar van Znid-Holland, met opgave van: 1°. den naam, de vooroMMQ ea do woonplaats ▼aD den aangeslagene; 2°.- de gemeonte en do dagteekening oijner ge boorte; en 3°. bijaldien bjj buitenslands is geboren, of, en zoo ja. waarom bjj als Nede lander is te beschouwen, met vermeid ng van de dagteekouing zgner naturali satie, indien deze mooht hebben plaats gehad. 's-Uravenhage, den 4den Februari 1896. De Gedeputeerde ötaten voornoomd, FOOK Voorzitter. F. TAVENRAAT, Griffier. Zooals bekend is, is by de akte van over eenkomst met de Leidsche Duinwatermaat- schappy, ter beëindiging van het tusschnn uie Maatschappij en de gomeente aanhangige geschil, bepaald dat elk der partyen hare eigen koeten in dit geding zoude dragen, alsmede de helft der kosten van de ter zake benoemde deskundigen en van de arbitrage. Blijkens ingekomen rekeningen bedragen de gozamonlyke ten laste van de gemeonte Leiden komende kosten de som van/"2319.45. Yermits dit bedrag zal moeten worden vol daan uit Yolgn. 165 der gomeente-begrootiug vöor 1S94, „Kosten vallende op het voeren van gedingen", geraamd op 1000, stellen B. en Ws. den gemeenteraad voor dit artikel te verhoogen met f 1320, te vindon door af schrijving van den post voor Onvoorziene Uitgaven. De betrekkelijke staat van af- en over schrijving wordt ter vaststelling by de voor dracht gevoegd. Aan den gemeenteraad leggen B. en Ws. over eene lijst van aange6lagenen in do Plaatse lijke Directe Belasting voor 1894, die in den loop van dit jaar uit de gemoento zijn ver trokken of overleden zijn, met het voorstel om op die aanslagen afschrijving of restitutie te vorleenen tot de bedragen, als in dien staat zijn vermeld. In de Leeskamer van den gemeenteraad zijn neergelegd do rapporten van curatoren van het Gymnasium en den inspecteur der Gymnasia omtrent de benoeming van een leeraar in de Fransche taal aan die instelling, vergezeld van de stukken der sollicitanten en een ly6t van benoembaren. Uit die stukken blijkt dat door curatoren en den inspecteur wordt aanbevolen de heer Arnold Cohen^ leeraar aan het gymnasium te Delft. Onder mededeeling, dat de jaarwedde bedraagt f 1400, roet twee periodieke verhoogingen van ƒ200, geven B. en Ws in overweging tot de benoeming van een leeraar in de Fransche taal aan het Gymnasium over te gaan. Reeds meermalen is in den gemeenteraad de aandacht gevestigd op den toestand van de Yischbrug in verband met den afril naor den Nieuwen Rijn, en de vraag gedaan of, en zoo ja, op welke wijze in dien toestand verandering kan worden gebracht ter voor koming van ongelukken. Door de Commissie van Fabricage zijn ter sake onderscheidene plannen in overweging genomen, laatstelijk het donkbeeld om een muur in den afril van de Yischbrug naar den Nieuwen Rijn te maken, waardoor de be strating in twee deelen zou worden verdeeld. Het eene deel langs de huizen zou als voetpad, het andere voor het rijtuig verkeer dienst moeten doen. Yoor dit plan is een ontwerp opgemaakt. Op de plattegrond-teekening zijn de verschil lende hoogten en breedten aangegeven, terwyi, ten einde een bruikbaren afril voor het rijtuig- verkeer te bekomen, de ophooging in de verschillende dwarsprofielen is voorgesteld. De muur zoude worden afgedekt door een hardsteenen band, waarop een ijzeren balie, aan beide einden van een lantaarn voorzien. De kosten, voor de uitvoering van deze werken vereischt, worden geraamd op ƒ970. By de uitvoering van dit plan zouden eenige regelingen moeten worden gemaakt, waarbij het verkeer voor handwagens, hand karren, enz. op het voetpad langs den muur wordt verboden en wordt bepaald dat het verkeer van handwagens en rijtuigen op den rijweg slechts in ééne richting mag plaats hebben. Hoezeer by uitvoering van dit plan de helling voor het afryden van do Yischbrug naar den Nieuwen Ryn minder styi wordt gemaakt, bestaan toch daartegen, naar het inzien van B. en Ws., wel eenige bezwaren, ook voor do bewoners van den Nieuwen Ryn. Bovendien is thans de toestand belangrijk verbeterd, nu op den Zaterdag geen paaltjes meer worden geplaatst aan de Vischbrug zyde Vischmarkt, ten gevolge waarvan de meeste ry- en voertuigen naar die zyde van de Yisch brug afryden. Op grond van een en ander achten B. en Ws. bet niet raadzaam voor de uitvoering van bovonbedoeld plan een bedrag van ƒ970 aan te vragen, terwyi overigens in overleg met met de Commissie voor de Strafverordeningen wordt overwogen, of, en zoo ja, welke politie- bepalingen in het belang van een geregeld en veilig verkeer te dezer plaatse in het leven zouden kunnen worden geroepen. Na overleg met de Commissie van Fabri- cago, geven B. en Ws. in overweging aan den heer J. Batonburg tot wederopzeggens ver gunning te verlecnen om eene loozing tot afvoer van vuil water te leggen aan het per ceel Steenstraat No. 20, naar het gemeente riool, onder de door B. en Ws. voorgestelde voorwaarden. In de gemeenteraadszitting van 10 Jan. jl. werden aan de orde gesteld eenige verzoeken van leerlingen der Kweekschool voor Onder wyzers, om geheele of gedeeltelyko vrystelling van de betaling van schoolgeld en werd op voorstel van den voorzitter besloten de 'oe handeling van de verzoeken van A. Collée Jr., W. Dubbeldam en G. Wallien aan te houden, ten einde alsnog een nader onderzoek te kunnen instellen aangaande de gegoedheid der ouders. Uit dat- onderzoek is gebleken dat de in komsten van den vader van A. Collée Jr., te Rynsburg, vallen in do klasse van 1000 tot ƒ2000; dat die van W. Dubbeldam, te Katwijk, vader van de leerlinge W. M. Dub beldam, gerekend moeten worden minder dan 600 te bedragen, en dat de inkomsten van K. tL Wallien, te Nieuwer-Amstel, vader van den leerling G. Wallien, te Katwijk, vallen in de klasse van f 600 tot f 1000. B. en Ws. geven mitsdien nu in overweging het schoolgeld wegens het bywonen van alle lessen aan de Kweekschool voor A. Collée Jr. vast te stellen op f 6 per kwartaal, voor G. Wallien op ƒ4 per kwartaal en W. Dub beldam vrystelling te verleonen van de be taling van schoolgeld voor zyne dochter W. M. Dubbeldam. Krachtens Raadsbesluit van 29 Decern ber 1892 werden aan de Vereeniging tot instandhouding en bevordering van den bloei der Kweekschool voor Zeevaart in eigendom afgestaan de haar in erfpacht gegeven grond9n, o. m. onder bepaling dat do overgedragen grond en de beschoeiing, alsmede het aan de gemeente Leiden toebehoorond hek tot af scheiding aan bet Noordeinde, door het Bestuur der voormelde Yereeniging in behoorlijken staat, ter beoordeeling vap Burg. en Wetbs. der gemeente Leiden, voortdurend zullen worden onderhouden. Thans heeft de Commissie van oppertoezicht en beheer verzocht in veuand met de voor genomen oprichting van een gebouwtje tus- schen de recreatiezaal en het yzeren hek den aldaar staanden boom te doen verwyderen en een gedeelte van het yzeren hek tor lengte van 12.5 meter te doen wegnemen on den voorgevel van het gebouwtje daarvoor in de plaats te zetten. Na onderzoek door de Commissie van Fa bricage is gebleken dat tegen de inwilliging van het verzoek geen bezwaar bestaat, zoodat B. en Ws. in overweging geven: lo. te besluiten tot het doen rooien van den bovenbedoelden boom voor rekening van adressante 2o. aan adressante te vergunnen, om, In verband met de oprichting van het gebouwtje aan de zyde van hot yzeren hek, het boven bedoeld gedeelte van het yzeren hek ter lengte van 12.5 meter met deu steonen voet weg te breken, onder bepaling, dat die voorwerpen in goeden staat op de stadstimmerwerf worden gebracht en dat de aansluiting van het hek aan de te bouwen gevels plaats heeft ten genoegen van B. en Ws. onder toezicht van den gemeonte architect. De eerste feestvergadering van de werk liedenvereniging „Ondersteuning zy ons doel" werd Zaterdagavond in „Hotel du Nord," aan de Beestenmarkt alhier, op aangename wyze gehouden. Op verlangen opende niet de voorzitter, maar een der andere bestuursleden deze feestvergadering, namelijk de heer Yan Hest. Deze dan heette alle aanwezigen harteiyk wel kom op deze eerste feestviering en deelde in korte trekken het ontstaan der vereeniging mede. Deze vereeniging bleek boofdzakeiyk hare oprichting te danken te hebben aan eenige moeilykheden, ontstaan in de vereeniging „Nut en Genoegen," waardoor zich eenige leden afscheidden en het Initiatief namen om te trachen in het begin van het vorig jaar eene nieuwe vereeniging hier ter stede te vestigen en wel onder den naam van „Onder steuning zy ods doel." Was in den aanvang haar ledental klein, op dit oogenblik telt zy 80 leden, wel een bewys, dat zy in ledental flink is vooruitgegaan. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat ook de finantióele toestand der vereeniging, haar kort bestaan in aanmerking genomen en al is hy nog niet rooskleurig te noemen, toch in goede omstandigheden verkeert; de disponibele gelden worden belegd in eon der accuraatste banken alhier, namelyk de „Leid sche Spaarbank". Ook do penningmeester van het toelagefonds bracht een gunstig rapport uit omtrent zyn geldeiyk beheer. Na het uitbrengen van deze verslagen nam de waarnemende voorzitter nogmaals het woord en verzocht den heor De Does ton tooneele te komen, waar hem, voor hetgeen hy voor de vereeniging gedaan had, en na eene har- teiyke toespraak, hot eerelidmaatschap werd aangeboden, hetgeen door hem, na eenige woorden van dankbetuiging, gaarne werd aan vaard. Het behoeft natuuriyk niet gezegd te worden dat èn hot orkest èn do loden hun fanfares en gejuich lieten hooren. Uit 09n zeer netten feestbundel werd nu oen welkomstlied gezongen, waarna werd overge gaan tot do opvoering van„Pierre de Galeiboef of de onschuldig veroordeelde", oen drama in vyf bedryvon door C. S. Culp. Over hot spel zelf valt weinig te zeggen. Allo daarin medewerkende personen kweten zich goed van hunne taak, de een in mindere, de ander in meerdere mate, al naar gelang hun rol was. Dit kan gezegd worden: ieder deed zyn best om tot een goed geheel te komen. Na de pauze werd opgevoerd„Het kind van den huize", vaudeville in één bodryf door W. Varbor. Ook hiorvan kan gezegd worden dat de in dit stukje medewerkende leden met hun spel veel byval inoogstten, getuige het daverend applaus, dat hun by het einde ten deel viel. Na de uitvoering van eenigo muzioknommers en het zingen van feestliederen, nam het „bal" een aanvang, waaraan door menigeen gretig werd deelgenomen en dat voortduurde tot aan den morgenstond. De zaal was voor deze gelegenheid wederom met groen versierd. Gedurende de 2de helft der maand Jan. zyn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke, door onbekendheid der geadresseerden, niet besteld konden worden; C. Smit, E. A. Koning, wed. Grünke, J. Smit, J. De Haan, De Ligt, Amsterdam; DeWeber, Fleisman, C. Van Honstede, F. De Haan, D. Yan Dongen, P. v. d. Wolf, Dp Wye, P. Van Braam Sc Van Vloten, Bedree,'a Gravenhage J. Van Ruiten, Lisse; M. Kors, niet vermeld. Briefkaarten: Straatman, wed. D. Coert, C. B. De Vries, S. Kremer, Amsterdam; B. De Sruin, 's-Gravenhage; W. Zwetsloot, Warmond. Brieven, verzonden naar het buitenland: Boyd Anderson, Glasgow (Engeland); Bour gogne, Montreux (Zwitserland). De diaconieën van de Hervormde en Ned.- Goroform. gemeenten te Rynsburg ontvingen Zaterdag van eene geefster uit Leiden," die onbekend wenschte te blyven, ieder ƒ26. Den behoeftigen werd biervoor tegen den Zondag oene oxtra-bedeoling verstrekt. Door do opeenhooping van eene sneeuw massa, veroorzaakt door den feilen wind, is de stoomtram, die Zaterdag namiddag te half- drie van Haarlem te Hillegom arriveert, ont spoord. Dit gaf een oponthoud van bynatwee uren. Na door de werklieden van de remise weder in 't spoor gebracht te zyn, kon zy haren weg vervolgen. De aflevering van do opgeroepen lote- lingen der Nat. Militie zal, wat de gemeento Voorschoten betreft; plaats hebben op 7 Maart aanstaande. Het zielental der gemeente Woubrugge, dat op 31 December 1893, 1963 bedroeg, 961 M., 1002 V., vermeerderde in 1894 doir geboorten met 38 M., 36 V., samen 74; door vestiging met 51 M., 71 V.9 samen 122; totale vermoerdering 89 M., 107 V., zamen 196 verminderde daarentegen door overlyde i met 16 M., 16 V., samen 32; eD door vertrek met 78 M 104 V.f samen 182; totale verminde ring 94 M., 120 V., samen 214. Het zielental daalde dus met 5 M., 13 V., samen 18, en bestond derhalve op 31 December 1894 uit 956 M., 989 V., samen 1945 zielen. Voltrokken werden 25 huwelyken. De heer Jb. Van der Boon, te Wou brugge, heeft, naar men verneemt, bedankt als ouderling by de Ned.-Hervormde gemeente aldaar. Ten hulpkantoro der posterijen te Oude- Wetering kwamen in 1894 aan: 11994 brievou, 7022 briefkaarten, 56936 drukwerken, 659 dienstbrieven, 351 monsters, 3 expr.-brioven. Ontvangen werden 142 aangeteekende brieven, waarby 29 met aangegeven waarde ad. 9751.29; verzonden werden er 220, 77 met aangegeven waarde ad ƒ31.128.25. De gestorte 766 post wissels bedroegen ƒ11,414.85, do 371 uitbo' taalde ƒ6523.15. De ter invordering ontvan gen postquitantiön, 1292, beliepen 19,624.06, de 77 aangebodene ld. ƒ616.28. Verzonden werden 405 postpakketten, terwyi er 1052 aankwamen. Aan frankeerzegels, enz. werd ingeslagen voor ƒ1067.40. Ter Ryksjost- spaarbank werd ingelegd 4418.05 en terug betaald ƒ4020.79. 29) Ik wist wo', dat hot onmogeiyk was, om mpn gezicht geheel en al onkenbaar te maken, vooral, daar ik misschien geruimen tyd afwezig zou zijn en er wel streng onderzoek naar my gedaan zon worden. Maar toen ik myn gezicht met wat Van-Dyck-bruin had inge smeerd, kreeg ik hierdoor reeds een veel donkerder tint. Ik stak een pakje van die droge verf in myn zak. Daarna maakte ik myn haar zoo woest en slordig als esnigszins mogeiyk was, en borstelde myn enor naar boven. Niemand, die het ooit gedaan heeft, weet, hoe door zulke kleinigheden een mensch zyn uiteriyk kan veranderen. By Maurits Angel had ik ook een ouden reiszak gevonden waarin ik gedragen zeemansbroeken, hals boorden, enz. had. Ik voegde er nog een paar oude laarzen, een oude jas, sokken, wat zeep, een kam en nog eenige andere dingen byen zoo uitgerust, vertrok ik naar Belvedère-Road. Ik trad brutaal het koffiehuis binnen en vond er een langen, mageren man, met gryzen baard en haar en een somber gela3t; zjn vel leek wel peruament; hy was in hemds mouwen en had een wit schort voor. Hy schonk aan het einde van de tappery eenige koppen thee in. Dat was zeker „Dad", dacht ik. Hij kwam haastig op my toe, toen ik in een hoekje plaats nam. Wat moet je hebben? vroeg hy. Een kop thee, een stukje spek en wat brood en boter. Nu, dan moetje wachten, zside de man. Daar zyn klanten, die voorgaan. Daarna ging hy weder achter in den winkel terug en liet my aan myn lot over. In den tegenover my liggonden hoek zaten twee matrozen, zware en breedgeschouderde lui, geheel en al mot stof bedekt, en hunne laarzen zagen er uit, alsof zy jarenlang niet anders dan ln roode modder geloopen hadden. Zy waren gekleed in bombazyn, dat wit geworden was door het dragen, en de broek was boven de knieën met riemen vastgemaakt. Ik houd niet van dynamiet, zeide één van hen, terwyi hy met de hand op tafel eloeg, maar ik houd er van, om ze met een stok te slaan, on ik houd van steenen gooien, flinke groote. Ik houd van alles wat goed en Engelech is. Ik houd niet van zoet sappige draaieryen. Rechten voor den werk man, schreeuwde hy, er zyn geen rechten voor den werkmanhet is allss verkeerd met het werkl Weet je wat ik zeg, maat: er zuilen geen rechten voor den werkman zyn, voordat elke man elk uur een borrel krygt, of hy werk heeft of niet, en als wy dat hebben, dan zulien wy weer méér vragen, en laat ze maar oppassen, al& ze het niet doen. Wederom kwam de vuiBt op de tafel terecht en hy wierp my een woesten blik toe. Wat is die man vervelend, zelde ik by myzelven. - Die man zal maken dat ik niet eens afzonderlyk met den herbergier kan spreken. Toen ik nog eens keek, meende ik, dat ik dat opgeblazen geziebt wel eens moer bad gezien. En ja, waariyk, toen ik het nog eens nauwkourlg bezag, herkendo ik het als dat van den dikken politie-agent in burgerkleeding, die my door de ruiten van juffrouw Garrissons raam besplonnoerd had; terstond steeg myn achting voor het Londensche departement van onderzoek naar misdadigere. Ik zat een oogenblik verbaasd te kyken. Ik was hier nauwelyks en zy waren my reeds véérl Dat was niet kwaad. De man had zich uitstekend vermomd. Hy leek juist wat hy wilde schynen, en hy speelde zyn rol goed. Dat is alles goed en wel, antwoordde de andere man, die even goed zyn rol speelde, maar zy, dis geen werk hebben, hoe moeten die betaald worden? Moeten die ook elk uur een borrel hebben Dat zou ik wel eena willen weten, want waartoe dient het, om een man elk uur een borrel te beloven, als hy hem toch niet krijgen kan? De eerste vermomde politie agent krabde zich eens op het hoofd. Het staathuishoud kundig inzicht van zyn maat overblufte hem. Wel, antwoordde hy, ais gy het my nu vraagt en als de heeren van het gerecht het my eena vroegen, die er niet meer Yan af weten dan een half vergaan schip, dan zou ik zeggen, dat hun even zoo goed een borrel toekwam. Daarop rekte hy zich eens uit en keek den herbergier, die met het theeblad aankwam, uitdagend aan. Ja, zeide hy, ik zou lederen man elk uur een borrel geven. Toen de herbergier de koppen thee op tafel gezet had, zette hy zich in postuur. En wie betaalt nu? vroeg hy. Ik heb een huishouden en ik moet gemeente-belas ting opbrongen en ik geef loegloopers niets voor niet. De gebaarde man knipte met zyn vingers voor den neus van den herbergier. Is dat alles, wat je te zeggen hebt? zeide hy. Als ze je schryven, lezen en philosopheeren geleerd hadden, dan zou je weten, dat de belasting niets met die vragen te maken heeft. De rykebelasting gaat het aan en niet de gemeente-belasting. Toen hy dit hoorde, sperde de herbergier zyDe oogen open. En wie betaalt er dan voor? hernam hy. De ryken. Zy, die mlllioenen hebben, en lk bezit maar drie shillings. Zy eten allerlei lekkers, en ik heb niets anders dan een stukje vleesch. Zy bedrinken zich aan bier en ik moet my maar tevreden stellen met dat water en-melk bocht. De herbergier zetto een woedend gezicht. Spreek geen kwaad van myn thee, zeide hy. - Ze is goed voor de groote lui en dus goed genoeg voor menschen als jullie. Ik dacht dat het nu tyd werd, om my eena in het gesprek te mengen. Schei uit met dat gekakel, zeide ik, zoo ruw als ik kon. Ik moet myn thee hebben. De duivel haal je politiek! Wij zyn hier om te eten en te drinken en niet om te echelden. De man met het dikke gezicht stond op en kwam op my af. Hy ging aan het andere eind der tafel staan, terwyi hy er zyne han den op liet rusten. En wat gaat hot jou aan? vroeg hy ruw. De herbergier was naar het andere eind der kamer gegaan, en do broedo rug was naar hem toegekeerd, zoodat hy het gebaarde gezicht van den man niet zleu ken. De go- heime politie agent koek voorzichtig over zyn schouder heen en gaf my een vriendelijk knipoogje. Maar ik nam er geen notitie ven. Ik heb er wel wat mede to maken, hernam ik. Ik heb honger; ik moet eten hebben. Ga op je eigen plaats zitten eten en maak dat ik myn thee kryg. Je hebt zeker peper gesnoept, dat je zoo'n dorst hebt, hernam de gebaarde man. Loop heen en leer wat beleefder te zyn, als een ander je iets wil leeron, dat je niet weet. Hei, heil Jjj daar! schreeuwde de her bergier, geen getwist hier, of ik gooi je er allebei uit. Welja, antwoordde de dikke man, - ik zal me or uit laten gooien 1 De yver van den herbergier was niet zoo heel groot, want hy maakte niet de minste beweging, maar zeide slechts: - Gedraag je dan ordentelyk. Ik verkies hier geen standjes I Daarna verdween hy door de kleine deur, die zeker naar de keuken leidde. Ik keek eens om my heen eD weldra bemerkte ik aan het andere eind der kamer een andere deur; zonder my te bedenken, ging ik ei heen en opende haar. Zy gaf toegang tol een smalle, lange, donkere gang. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1