N». 10733. Maandag 18 Februari. A0. 1895. feze ijCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. F euilleton. LEIDSCH DA&BLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. 1.40. 0.05. Franco per post-• Afzonderlijke Nommers PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17;. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Eerste Blad. Leiden, 1<> F. bruari. Door den Senaat dor Rijks universiteit alhier zgn tot doctor honoris causa bevorderd hjj de faculteit der letteren en wijsbegeerte de heeren G. K. Niemand, boogleeraar aan do Indisclio Inrichting te Delftgraaf Geza Kunn von Oszdola, te Buaa-Pesth, on bg de faculteit der geneeskunde de heerJ. Foels, Ryks-veearts te Rotterdam. Heden is de termen van aangifte voor het kiesrecht als kamerbewoner (lodger) ge sloten met 37 aanvragen, zijnde 32 minder dan ten vorigen jare. In de gemeente Voorschoten is op de secretarie ter lezing gelegd de staat van kin deren boven de zes en beneden de twaalf jaren, die niet schoolgaan of huisonderwijs genieten. In de gemeente Wassenaar zyn voor do nationale militie, lichting 1896, ingeschreven 43 personen. De heer H. Den Hollander Pz., by de verkiezing van 12 dezer gekozen tot lid van den Raad der gemeente Wassenaar, heeft die benoeming aangenomen. In de gemeente Sassenheim hebben twee lodgers zich ter secretarie aangemeld, om geplaatst te worden op de kiozorslysten voor den gemeenteraad, de Provinciale Staten en voor de Tweede Kamer der Staton-Generaai. In ae algemeuno vergadering van aan- deolhouders der stoomboot maatschappij „Bos koopWaddingsveen—Gouda", te Boskoop gehouden, is bet dividend over 1894 bepaald op 5 pet. en besloten om van de wiust af te schrgven op het materiöel ƒ950 en op het reservefonds 524 74. Als bestuurders werden herkozen de heeren A. Koster MzA. Vis en J. Maarschalk. In het lokaal van den heer J. Guldemond, te Woubrugge, had Vrijdag-avond, 15 dozer, te halfacht, een soiree dóclamatoiro plaats voor leden en introducés van de sociëteit „Onderling Genoegen" aldaar. Het optieden van den heer Anton Diamant, van Schoon hoven, dreef de schreden derwaarts. Opge voerd werd o. a. het tooneelspel in één bedrijf „de Werkstaking", van Rosier Faassen. Ook de nummers „de oude Vrijster", van Sikken; „Truitje", van Bogaers; „de Brand", van Tollens; „Bart on Elsjo", van Withuys, enz. werden ten beste gegeven. Bg een minder felle koude was de opkomst bepaald grooter geweest. Donderdagavond gaf het te Roelof Arends veen bestaande liefhebberij operetten-gozel- schap, dat samengesteld is uit eenige burgers en jongelingen, met het doel om bg particu liere feesten, bruiloften bijv., de aanwezigen aangenaam bezig te bouden, eone uitvoering in do zaal van den beer B. J. Marmkelle. Het talrijk gehoor bestond uit meestal gehuwdo personen uit Roelof-Arendaveen, Oude en Niouwe Wetering, die door het gezelschap daarvoor waren uitgenoodigd. Opgevoerd word eene operette, voorstellende do twaalf maanden des jaars, welke voor dilettanten, die geheel zonder voldotnue leiuing werken, vrg goed van stupe! liep. Daarna werd het auditorium een blik vergund in het rijk voorziei e reperto re op het gebied van komische voordrachten en duetten. Deze bleken door de executanten goed be grepen te zgn en wekten dan ook herhaal delijk den lachlust der aanwezigen op. Allon amuseorden zich kostelijk. Als eone bijzonder heid mag hier wel gemeld worden, dat, onder het voordragen van oen toepasselijk duet, een lid der ijsclub onder de gasten voor do werkeloozen van Roelof-Arendsveen eene collecte hield, welke de aanzienlijke som van 32 opbracht. Do Tweede Kamer der Staton-Generaai is bijeengeroepen tegen Dinsdag 26 Februari, des namiddags to drio uren. Do gezant der Fransche Republiek te 's-Gravènbage, de heer Legrand, is gisteren naar Parijs vertrokken. Do soiree, Donderdag door den minister van buitenlandscbe zaken, jhr. Röell, ten zijnen huize te 's Gravenhage gegeven, werd door ongeveer honderd dames en heeren bijgewoond. Onder de gasten waren o. a. alle leden van het corps diplomatique voör zooveel in de reBidentie aanwezig; de ministers, hoofden van departementen; de Commissaris der Koningin, de voorzitter der Tweede Kamer; ledon dor Hofhouding en de burgemeester, de heer Roest. Do receptie werd gevolgd door dans. Te Haarlemmermeer zijn voor de nationale militie, lichting 1896, ingeschreven 185 per sonen, waarvan er vrijstelling hebben wegens broederdienst 38, als te zyn eenige wettige zoon 3, als te klein 3, wegens eigen militairen dienst 7, als tweelingbroeder 1 en wegens lichamelijke gebreken 10. Volgens mededeeling van den heer B. L. Tydens telt de Tweede. Kamer onder hare leden 44 voorstanders van graanrechten. (Pr. Dr. en Ass. CL.) Tot organist der Nieuwe Kerk te 's-Gra venhago is benoemd do heer A. W. Rjjn, oud- leerling van bet Blinden Instituut te Amsterdam. Door bemiddeling van Ged. Stalen van Zuid Holland beeft de minister van binnen- landsche zaken den gemeenteraad van Delft uitgenoodigd, de verordening tot heffing van havengeld, waarvan de goedkeuring steunt op eene berekening der inkomsten van 12- a f 14,000, binnen acht dagen in te trokken. Maandag vergadert de Raad ter behandeling van deze uitnoodiging. De Raad der gemeenten Kollumerland en Niouw-Kruisland (Fr.) heeft eene beslissing genomen omtrent het voorstel van het lid Bientama, om nl. bet schoolgeld der kinderen, die do openbare school bozoeken, te verhoogen. Met 10 tegen 2 stemmen werd het voorstel aangenomen; de voorstanders motiveerden aldus hunne stem, dat de ouders verplicht zgn hunne kinderen op te voeden. Het voorstel werd ten sterkste bestreden door den voorzitter, mr. Witteveen, en de heeren Andre® en Wiersma, die oordeelden dat deze verhooging niet alleen den burgerstand te zw. ar zal drukken, doch ook schade zal öt-r< kk nen aan bet onderwijs z lf Een adres, door ruim 400 gemeentenartm g teek nd, was ingekomen, om het voorstel niet aan nemen. De meerderheid van don Raad oordeel o echter anders. Gedurende de ma^nd December 1894 is in de RgKspostspaarnank ingeleg ƒ1,537,407.86 en terugbetaald 1,299,663.32, d-rhalve meer ingelegd dan terugbetaald ƒ237,744.54. Aan het einde dor maand November was ten name van do verschillende inleggers ingeschreven 36,562,728.26'/,, zoodat het tegoed op ultimo December beuroeg ƒ36,800,472 801/,. In den loop der maana zijn 5199 nieuwe spaarbankboekje* afgegeven, 1808 geheel afoe- taald, zoodat aan het einde der maand nog 448,581 boekjes is omloop waren. By koninklijk besluit van 15 dezer is: lo. bevorderd tot ridder 3do kl. der Militaire Willemsorde de genei aal-majoor van het leger in Nedt-rlandsch Indiö J. A. Vetter, en 2o. bevorderd tot commandeur der Militaire Wil lemsorde de generaal majoor J. A. Vetter voornoemd. Bevorderd tot commandeur in de orde van den Nederlanriscben Leeuw de luit. gen. A. R. W. Gey Van Pittius, adjudant in buiten gewonen dienst der Koningin, commandant van het leger en chef van het departement van oorlog in Nederl. Inoié. Sts. Ct Do in de prov. Friesland op touw gezette beweging om instemming te betuigen met do adressen van do" Ned. Protectionistische Landbouw vereeniging en de motie van den heer Dobnelmann tot invoering van graanrech ten, heeft nibt veel gevolg gehad. Het getal bandteekeningen was in het geheel slecht9 397, als: te Leeuwarden 188, te Sneok 70, te Harlingen 13, te Franeker 60 en te Bols ward 66. Door de arrondissoments-rechtbank te Rotterdam is, ter vervulling van de vacature van griffier van dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische igst van aanbeveling: mr. J. Lecliner, griffier der arrondissements rechtbank te Zienksee; mr. J. W. Alting Mees, gritfier bg het vierde kantongerecht te Amsterdam, en mr. J. H. Uiterwyk, rechter- plaatsvervanger in eerstgemelae rechtbank, advocaat en procureur te Rotterdam. Biykens by het departement van marine ontvangen bericht, is Hr. Ms. korvet „Som- melsdgk", onder bevel van den kapt. luit. ter zee P. D. A. Fraukamp, 14 dezer te Paramaribo aangekomen. Aan boord was alles wèl. Bjj den commandant bestond het voornemen 16 dezer de reis naar Curasao te vervolgen. (Sta. Crt De heer P. B. J. Ferf, lid van de Tweede Kamer, is tot herstel van gezondheid naar Mentone vertrokken. By koninkiyk besluit is, metingaDgvan 1 Mei a. s., de heer F. J. Haver Droeze eervol ontheven van de waarneming van het consulaat te Djeddah en belast met die van het consulaat- generaal voor Zuid China, met stanoplaats te Hongkong, en is hem de persoonlijke titel van consul generaal verleend. By koninkiyk besluit zyn benoemd tot outvdi ger uer registratie en domeinente Rozendaal, W. H. Houwing. thans in die be trekking te Heeren veen; te Eindhoven, H. M. G. Linssen, thans in die betrekking 'o Gulpen; te Loenen, H. E. Meylink, thans in die betrekking te Zevenbergen. Vt rgund aan F. A. Claesson, ingenieur- verificateur van het kadaster te Dordrecht, bet aannemen der orde 4de klasse van den Leeuw en de Zon. Aan den hoofdcommies by het departement van w., h. en n., E. R. Van Wolderrn baron Rengers, de titulaire rang van referendaris verleend. Sllcuwe geweren. In het Regeeringsant woord omtrent het wets ontwerp tot aanvulling van hoofdstuk VIII der Staatsbegrooting voor 1895 bestrydt de minister van oorlog sterk de meening, dat de verbetering der bewapening zou moeten wor den verschoven totdat omtrent tal van andere zaken zal zgn beslist. De minister constateerde dat de algemeene toestand van het leger sinds 1870 zeer sterk is vooruitgegaan. Reorganisatie van ons leger is zeker noodig, maar dit neemt niet weg, dat wy ons in elk geval zoo goed mogelyk zullen verdedigen en daarom beüooren wy cleugdelgke geweren te bezitten. Dat de nieuwe geweren groote geldelyke offers zullen kosten, is waar, maar men was daarop in de laatste jaren voorbereid. Het zou thans, nu alle ons omringende ryken sinds geruim en tyd een nieuw repeteergeweer van klein kaliber hebben aangeschaft, plichtverzuim worden, langer met de aanschaffing te wacnten. Het aan te schaffon wapen, dat bij de her haalde en langdurige beproeving by de corpsen duor de gebruikers ora het zeerst geroemd en volkomen practisch bo vonden is, is het beste, dat bekeud is. De minister heeft juist met het oog op deze uitgaven gestreefd om hot eind- cyfer van hoofdstuk VIII laag te houden. Het is den minister intusschen nader ge bleken dat aanzienlgke besparing zal worden verkregen, indien de oprichting der patroon- fabriek nog meer bespoedigd wordt en dien tengevolge het aantal in het buitenland aan te schaffen patronen lager wordt gesteld. Daarom en omdat de fabrikanten de voor de patronen gevraagde pryzon verlaaga heb ben, is het wetsontwerp gowyzigd. Die wyzi- grngen bestaan hoofdzakelijk in het vermin deren van het aantal patronen, dat in het buitenland zal worden aangekocht, in het lager stellen van don prys der patronen en in het beschikbaar stellen van eenige meerdere golden voor den bouw der artillerie-inrichtin gen. Het voornemen bestaat de verschillende gebouwen nog in het loopend jaar aan te besteden, zoodat de patroonfabriek in het begin van 1896 kan zgn voltooid en alsdan do patronen in eigen werkplaatsen met volle kracht kunnen worden aangemaakt. Daardoor alleen is met zekerheid verdere besparing op den prys dor patronen te verkrggen. De totaio aanvrage van f 8,970,000 wordt diontengovolgo verminderd met ƒ128,340 en gebracht op ƒ8,841,660 of rond ƒ8 850 000. D*ar de eerste aanschaffing in het bui'en- 1 nd verminderd is tot 200 scherpe en 20 los6e patronen per geweer, bearaagt de besparing voor 1895 ƒ31,000. Voor aanschaffing van m-itorialen en buskruit in 1895 met het dool om in 1896 in eigen w-rkplaatsen te arbeiden is nu een som van ƒ165,000 uitgetrokken. De minister geeft overigens de beste ver zekeringen omtrent de duurzaamheid voor het aan te schaffen geweer. Bet denkbeeld om een eersten ban der schuttery te vormen uitsluitend uit gewezen miliciens is niet te verwezenlyken zonder wgziging der Schuttery wet, waartoe thans de tfjd hougst ongelegen schynt Ook voor do schuttery acht. hy hot nieuwe wapen noodig. Zonder eenig voorbohoud ver klaart de minister vast overtuigd te zyn dat het gebiedend noodzakeiyk is om zoo spoedig mogelyk tot de aanscbatflng der nieuwe be wapening over te gaan, ook voor hot geval, dat wg ons in een eventueelen oorlog uit sluitend tot verdediging van onze liniön en stellingen bepaalden. Op verschillende gronden betoogt de minis ter de onmogelykheid van de onderstelling, dat voor deze geweren een Noderlandsche wapenfabriek zou kunnen worden opgericht. Het beste, wat in deze is te doen, is aanmaak in eigen, in het centrum der verdediging ge legen werkplaatsen van alle onderdeelen, welke met betrekkeiyk geringe werkkrachten kunnen worden vervaardigd, verschaffing door de particuliere vaderlandscbe nyverhoid van alle verwissolstukken, tot welker levering zy in staat biykt te zyn; en voorts aanmaak dor overige verwisselstukken en van volleuigo geweren en karahgnen in het buitenland. De redenen, welke aanleiding gaven tot hot voorstel, om de artillerie inrichtingen naar Amsterdam over te brongen, zgn: lo. do on doeltreffendheid en onvoldoendheid der be staande inrichtingen; 2o. de belangrijke kosten van vervoer tusschon do inrichtingen; 3o. do noodzakelykheid om golyke werktuigen op meor dan eene inrichting te plaatsen; 4o. de nood zakelykheid om een nieuwo patroonfabriek op te richten, die tevens metalen hulzen voor snelvuurgoschut vervaardigt, en 5o. het over wegend belang om in het centrum dor ver dediging tot het uiterste oogenblik te kunnen voorzien in aanvulling van projectieion, draag bare vuurwapenen, enz. Onder hot millioen voor de oprichting van een patroonfabriek zijn de kosten voor terrein niet begrepen. Er zal echter kosteloos een opper vlakte rgks-grond aan de Hembrug to Amstor- dam voor het doel worden afgestaan, dat door aankoop van een perceel voor matigen pr(Ji aan het spoorwegnet zal worden aangesloten. Met deze kosten ad 17,500 wordt de aan vrage voor 1895 verhoogd, welke echter ge vonden wordt door de besparing op de aan schaffing van patronen. Na de verplaatsing bestaat het voornemen de overbodige inrichtingen te Delft te ver- koopen. De minister doet ten slotte nog tal van mededeelingen van tochnischen aard. Het geheimzinnige doosje. 27» Zoo gauw se op straat was, moest ik my haasten om haar by te houden. Het ging straat io, straat uit, met de vlugheid van een hert. Toen zy in Holborn aankwam, kroop op oen omnibus, die naar de Bank giDg; ik ging er ook in, maar bleef beneden staan. O, zy gaat zeker naar East-end, zeideik by myzelven, naar één van de moordhoien by Wapping. Dit was echter niet hot geval, want by de Holborn-viaduct verliet zy den omnibus en vloog do trappen af, die naar Farringdon-Road leidden, en ik volgde haar weer op de hielen. Hier waande zy zich zeker buiten alle gevaar van vervolgd te worden; want zy slenterde vrooiyk verder en zelfs bleef zy oven stilstaan voor een boekwinkel, terwyi zy de gtïilu3tre9rde bladea bezag. By Blackfriar's Road nam zy oen omnibus, die haar tot over de brug bracht. Toen zy aan den zuidelijken oever van den Theems aan kwam, sloog zy de Stamfordstraat in on liep door tot York-Road. Toen sloeg zy één van do steegjes in, die op de Belvedère Road uitloopen, en aan het einde van die straat zag ik haar nog juist in een koffiehuisje verdwijnen. - Wacht, zeide ik bü myzelvon, - dit is dus hu hol van de hyena.* Ik stak de straat over en bezag het huis van den overkant. Het was twee verdiepingen hoog en beneden was een koffiehuis voor de arme klasse; het onderste gedeelte der ramen was bedekt met groene gordynen en de gewone prysiyst. Het zag er heel onschuldig uit en toen ik door eon scheurtje in de gordynen keek, zag ik, dat het niet druk bezocht werd, want er was niemand. Dat ziet er hier nu juist niet uit als een moordeDaarshol, zeide ik by myzelven, en toch, alsof er iets aan hapert. Maurits Angel zal my eerst van eene uitrusting moeten voorzien, voordat ik deze plaats met een bezoek vereer. Toen ik op den omnibus zat, die my weder over de Westminsterbrug bracht, zag ik nog eens nauwkeurig de papieren in, die in do portefeuille zaten. Er viel niet aan te twyfelen, of het zakje was het eigendom geweest van Brodie en door het een of ander toeval het eigendom van Jasper Byrne geworden. En Brodie had biykbaar de hulp van anderen ingeroepen om het terug te krygen. Er zaten vier brieven in; de eerste luidde als volgt: „Sport-Club, Albemarlestraat. 9 Mei. Vriendin l „Hetgeen gy vraagt, is onmogelijk. Je broedor zou ontdekken, waar gy waart. Ik sluit tien pond hierby in. Tracht my iets meer lief te hebben. Dan zult gy geduldiger zyn. „t. a t. „GYFVA." De andere drie brieven luidden aldus: „Gy zult mg nog dood maken. En ik verzeker je, dat ik liever dood zou zyn dan to leven zooals ik nu doe. Hierby stuur ik je de 200 pond. Eens zal myn man alles ontdekken, en dan is het uit met je kip met gouden eieren. En zolfa van uw standpunt is dat geen wenschelyke afloop. „L. B." „Sheridan Theater. W. 0. „8 Mei. „En nu zyt gy den vorigen avond niet by de kleine Dorothea geweest. Zal de kleine Dorothea by je komen? Gy slechte man; gy wist heel goed, dat ik heel verlegen ben om de vyftig pond. Ik geloof dat ik weet, waardoor ?U weg zyt gebleven. Het ia dat Italiaan8che meisje l Ik zal haar de oogen uitkrabben. Kom van avond en breng de twee papiertjes. „Je Dobothea." „202 Eaton-Square. 12 Mei. „Weledele Heer! „Ter wille van de familie wil ik hooren, wat gy te zeggon hebt „Sekfkicï." „Den heer Gyffa Brodie." Het was duideiyk te zien, dat de eerste brief op de een of andere manier uit de kamer van Maria Orano was gestolen, waarscbiinliik na haar dood. De andere drio brieven waren zeker reeds in de portefeuille van Brodie, toen Jasper Byrno haar in zijn bezit kreeg. Het kon my weinig scholen, op welk tijdstip of hoe Jasper Byrne meester was geworden vau deze documenten, die hij zeker, zoo scheen het my ten minste toe, gebruikt had met het doel er zyn medeplichtige mode te benadeelen. Maar het blaadje was nu omge keerd daar viel niet aan to twyfelen. Hy was nu in dat koffiehuis in handen van de mede plichtigen van Brodie, en of hy nog leefde of dood waa, zou alleon kunnen worden opgehelderd door de plaats zelve te bezoeken. Het laatste korte briefje scheen my van byzondor groot belang, want het bewees my, dat lord Senfrey van de ontrouw van lady Bent afwist, en or in toegestemd had, graaf Brodie over dat onderwerp te sproken. Was dat vre83ellik nieuws zijn ongeluk geweest? Ik dacht zeker van ja. Ik stapte af in Craven-street; ik had daar don tyd om het nummer van de banknoot, die ik ia Jasper Byrne's portefeuillo vond, en dat ik had opgeschreven, te vorgelgken met hot nummer van de banknoot, die ik in de kamer van Maria Orano gevonden had. Het eene nummer was C 69935, het andere C 69939. Zy waren beide zeker op denzelfdon dag en aan denzelfden persoon uitgegeven. Het net werd hoe langer hoe meer dichtgehaald; nog slechts één stap vorder, en de oplossing van het geheim had ik waarschgnlyk in handen. Dat koffiehuis in Belvedère Road was zeker een moordenaarshol; het was misschien heel zevaarLiik yoor een man om or alleen in te gaan. Maar ik durfdo het wol wagon. Ik was jong onsterk, storkor dan de meeste mannen van myn grootte, en ik had een goed vriend in den zak, in den vorm van eon revolver roet zes loopon. Als „Dad" en „Leggio" de schurken waren, waarvoor ik hen hield, zouden zy, nu ik wist dat zy de eer genoten van de vertrouwelingen te zgn van graaf Brodie, m'J zonder gewetenswroeging dooden, wanneer ze myn plan ontdekten. Welnu, dacht ik, een mensch kan maar ééns dood gaan; dus, vooruit maar! IX. Ik moest my voorbereiden op een lango afwezigheid. Sprat had ik achtergelaten in St.-Jaraes-street, en daarom snelde Ik terug naar juffrouw Roonoy. De goede vrouw was gehöel overstuur. Ik vroet niet, of het wel goed van my geweest is, mynheor Grant, zeide zy, om dat meisje dat ding met die banknoot van tien pond mede te geven, zonder dat ik er eeno quitantie van heb of een stukje papier, dat tot eenig bewys kan strekken. Het komt er niet op aan, zeideik het stukje papior on do sleutel, dio het meisje u gegeven heeft, zullen u voor alle moeilijk heden vrywaron. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1