If. 10732. Zaterdag 16 Februari. A0. 1895. (§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. LEIDSCH BAItBT.AT) PEIJS DEZEE COUEANT: Voor Leiden per 3 maanden. Franco por post Afzonderlijke Nommers f 1.10. 1.40. 0.05. PEIJS DEE ADVEHTKNTLHN: Van 1—6 regels f 1.05. ledoro regel meer f 0.17J. Grootera letters naar plaatsruimte. Voor het incassooren huiten do stad wordt f 0.05 berekend. Leiden, 15 Februari. In het wykgebouw Pnièlalhier werd gisteravond de vijfde der zes winterlezingen gehouden en wel door dr. J. H Gunning J.Hzn., predikant te Utrecht. Zooals te verwachten was: de opkomst was talrijk en de lezing van den begaafden spreker by uitstek boeiend, schoon van vorm en ryk van inhoud. Tot onderwerp had dr. Gunning gekozen: „Een Heilige uit de MUdeleeu%ven" en woldra bleek het, dat hy zou spreken over Franciscus van Assisi, den grooten en edelen zoon dor Roorasche Kerk, die, zeide spr. ongeveer, alhoewel in die Kerk opgevoed, behoort tot diegenen, die verdienen gekend en geëerd to wórden door den Protestant, ja, door allen, dio den naam van Christus belyden. Franciscus werd geboren to Assisi, in het Napelsche, oene schoone streek van het schoone Italië. Zyn oorspronkelijke naam was Johan (Giovanni) Bemardone, welk Johan door zyn vader werd veranderd in Frangois of Franciscus, om diens uitgebreiden handel op Frankryk. In zyne jongelingsjaren hield Fran- gois van vrooiyke gezelschappen uit de ?jeunesse dorée" en verkwistte by groote sommen gelds, welko zijn vader, den rijken koopman, hem gaarne verstrekte; onzedelyk was hy evenwei nooit en reeds in zyne jeugd had hy mede- lyden met do armen en was hij bekend om z(jne mildheid jegens hen. Toen Assisi met Perusia of Perugia in oorlog was, werd hy voor een jaar krijgs- gevanpone, wat evenwel in zyne levens opvatting geene verandering teweegbracht; hetgeen echter die gevangenschap niet had vermocht, deed eene ernstige krankheid. Hy vatte het voornemen op, zyn loven te ver anderen, hetgeen hem evenwei onder zyne oude omgeving zoer moeiiyk viel. Het ver langen naar verandering, naar yrede en rust trachtte hy daarna weer te vergeten in Zuid- Italië, te midden van het wapengekletter, waarheen hy zich als ridder begaf. Eeno koorts te Spoleto besliste evenwel daar omtrent zyne nieuwe loopbaan; hy zag daarin eeno vlngerwyziDg Gods. Eerst giog by terug naar Assisi, daarna vertrok hy naar Rome, waar hy ochtor de rust, welke hy er dacht te zullen vinden, niet vond. Hy streefde nu naar eene strenge ont houding van alle aardsche genietingen en be sloot, voortacn in de strongste armoede te leven. Zyn besluit wekte den toorn zyns vaders op en nadat Franciscus voor do geestelyke rechtbank, als staande onder hot gezag der Kerk, zyn deel gekozen had, was de klove tus8chen vader en zoon volkomen. Voortaan leefde Franciscus ln den strongsten eenvoud, zonder eenig geld, zonder eenig bezit, nu en dan zelfs geheel zonder kleedy. Terwyi dr. Gunning het leven van dezen heilige schetste, plaatste hy tevens in het licht diens grenzenlooze liefde en wees hy er op hoe hy, hetgeen hy als den wil dos Heeron erkende, enmiddeliyk, zondor aarzelen opvolgde. Hy stelde hem voor in zyn yver tot eigen handige restauratie van kapellen en kerken, uit eerbied voor het huis des Heeren, en vooral ook als prediker, vol eenvoud, vermanende tot boete en bekeering, tot een leven van liefde en barmhartigheid, als stichter (den lGden April 1209) van de orde der Francis canen of minderbroeders (fratres minores), predikers van Gods genade en liefde. Spreker gaf een treffend voorbeeld van zyn naïef ver trouwen en teedere liefde en deelde tevens mede dat zyne aanhangers evenals hyzelf in de steden minder goed ontvangen werden dan ten platten lande, In 1210 werd zyn beginsel door Paus Innocentius III bekrachtigd en vooral van nu af had zyne prediking voor tallooze scharen een ontzaglijken invloedeen invloed, waarvan in onzen tyd geen schaduw, by geen enkel leeraar, by geene enkele christelyke sekte wordt gevonden, welk betreurenswaardig en beschamend verschynsel spr. bracht tot don uitroep: „Ach, kwam er nog eons eon Fran ciscus weert" Franciscus ondernam ook eene reis naar 't Oosten, waar hy het Evangelie predikte, in tegenwoordigheid zelfs van den Sultan van Egypte. Spr. deed voorts kennen den eenvoud van het eerste klooster der Orde en Franciscus' omgang met zuster Clara, alsmede het ont staan van hot eerste klooster der Clarissen, om voorts te wijzen op den aandrang, die Franciscus trachtte over te halen zich onder eene andere Orde te scharen, waaraan hy echter weerstand wist te bieden, vooral om den eens voorgenomen eenvoud te bewaren; en hoe hy toch tegen zyn zia door den Paus met eer en goud, als een groot man, werd overladen. Ook by zyn dood (4 Oct. 1226) stond sprokor uitvoerig stil en in verband daarmede by het verschynsel der teekenen des kruises, de kruiswondon of stigmata, by en door hem (Franciscus) zoif waargenomen. Spr. eindigde fijne loeing met er op te wyzen hoeveel nader deze held der middeleeuwen, deze ridder van den Gekruiste, deze maarschalk van het heilige leger, zooals hy hem noemde, tot ons staat als menig Protestant; hoe wy nog durven gewagen, op hom ziende, van ons kruis; op de wijsheid in zyn leven; op zyne grenzenlooze, onverdeelde liefdo, in tegenstel ling van de onze, die t® veel verdeeld is en welke, evenals ze die was van een Zinzendorf, een Luther en een Calvyn, ook de kracht was van Franciscus van Assisi; die liefde, waaraan ook onzo tyd, met zyn zucht naar verandering en al zyue woelingen en party schappen, zoozeer behoefte heeft. Te Rypwetering is tot lid van het bestuur van de Drooggemaakte Akkersloot-, Hertogs- ón Biy verspolders gekozen de heer J. J. Van Bonten. De verkiezing had plaats ter aanvul ling der ontstane vacature door het overlijden van den heer 8. Van Egmond, die moest af treden in 1899. Gereformeerde Kerken. Aangenomen het beroep naar Voorschoten door ds. H. Altiüg, te Westbroek. H. M. de Koningin heeft 60 geschonken aan de Zuid Hollandsche IJsvereeniging. Den hoer J. G. De Groot, te Amsterdam, is ter gelegenheid van de gisteravond in het Paleis voor Volksvlijt plaats gehad hebbende viering van zyne 25 jarige tooneelloopbaan aoor hertog George II van Heiningen, het „Kruis van verdienste voor Kunst en We'eoscr ap" verleend. De minister van binnenlandsche zaken heeft mr. 3. R. Steinmetz, te Velp, tot weder opzegging toegelaten ais privaat-docent in de faculteit der letteren en wysbegeerte aan de Rijks-universiteit te Utrecht, om onderwys te geven in de ethnologie. De eind examens aan de Koninklyke Militaire Academie en de lste afdeeling der Krygaschool zullen dit jaar in de laatste hellt der maand Mei aanvangen en tegen medio Juoi d. a. v. eindigen. De diaconie der Ned.-Herv. gemeente te Utrecht werd dezer dagen zeer verrast door eene gift van f 2000, waarvan 1000 voor do armen en ƒ1000 voor het Diaconie-Weeshuis- De gever wenscht onbekend te blyven. De kapt. P. L. A. Collard, van het N. I. leger, ridder der M. W.-O. 4do kl., gedeta cheerd by het leger h. t. 1., de heldhaftige verdediger van Kroeng Raba tegen de ge weldige overmacht van Abdoel Rachman, in Juni 1878, is voornomens om, daartoe ge- d rongen door in den dienst bekomen lichaams gebreken, het leger met pensioen to ver laten. (N. R. Ct.) Gisteren is te Groningen bevorderd tot arts de heer Ph. Van Dam, cand.-arts, geb. te Groningen. Jhr. Barnaert vertrekt naar Hamar, om den Nederlandschen Schaatsenrydersbond in de jury te vertegenwoordigen by de wedstryden om het wereldkampioenschap op 24 en 25 Februari. Uit Indië is het bericht ontvangen van het overlyden to Somarang van den kapitein der infanterie F. Westerbeek, die kort te voren uit Lombok was teruggekeerd. De wecslnrichting te Neerbosch heeft van N. N. te '8-Gravenhage ƒ500 en van N. N. te X. f 1000 ontvangen. De heer H. M. Derksen, lid van den gemeenteraad van Gouda, is door hot contraal- comité van anti-revolut. kiesvoreenigingen tot candidaat gesteld voor de Prov. Staten van Zuid-Holland (vacature mr. Van Bergen IJzen- doorn). De centrale liberale kiesvereeniging ïh het district Gouda heeft den heer Noothoven yan Goor candidaat gesteld. Naar hot „Hbl." verneemt, is de hoer E. A. Haitink, gepensionneord luit.-kolonel der genie van het Indische leger, chef van het technisch bureau by het departement van koloniën, ernstig ongesteld, en hoeft hy zich verplicht gezien als commissaris der Exploi tatie-Maatschappij, welko functie hy van de oprichting af dier Maatschappij bekleedde, af te treden. By koninkiyk besluit is op pensioen gesteld: lo. de kapt. P. L. Halderiet, van het 7do reg. inf., het bedrag van het pensioen bepaald op fl5G0 'sjaara, en hem de rang verleend van majoor; 2o. de kolonel F. A. V. W. H. Van Tuerenhout, commandant van het late reg. inf., op zyne aanvrago; 3o. de kolonel A. E. L. Wellan, commandant van het 3de reg infen het bedrag van het ponsioen voor ieder hunner bepaald op ƒ2100 'sjaars. Voorts aan eerstgenoeraden kolonel de rang verleend van generaal-majoor. Benoemd: lo. by het wapen der inf. by het lste reg. tot kolonel, commandant van het corpj, de luit. kolonel N. W. Hofstede, van het 4de reg.; by het 3de reg., tot kolonel, commandant van het corps, de luit. kolonel W. Hingman, van het 5de rog.; 2o. by den generalen staf, tot majoor, de kapitein F. H. A. Sabron, van dien staf, adjudant van den minister van oorlog; 3o. in zyn rang overge plaatst by het wapen der inf. en wel by het 5de reg. van het wapen, de majoor J. A. Van EybergeD, van den generalen 6taf, hoofd der Ilde afdeeling van het dep. van oorlog, uit welke betrekking hy, in verband daarmede, eervol wordt onthavpn; aangewezen tot hoofd der Hde afdeeling van het dep. van oorlog, de majoor Sabron voornoemd. Benoemd O B. W. Kehrer tot burgemees ter van Ambt-Deutichem. Aan dr. G. C. J. Vosmaer, assistent voor de natuurlyko historie aan de Ryks universiteit te U'recht, voor zoolang hy de voormeldo betrekking van assistent zal bekleeden, de per8oneele titel verleend van loctor in de zoölogie. Gemeenteraad van Katwyk. Zitting van li Februari. De Voorzitter opent de vergadering en heet de leden hartelijk welkom in deze eerste zitting van dit jaar, daarby den wensch uit sprekende, dat de Raad ook dit jaar met vereende krachten werkzaam zal zyn aan don bloei der gemeento. Ingekomen is van den heer v. d. Plas oen kennisgeving, dat hy door hevige verkoudheid verhinderd is de vergadering by te wonen. De Voorz. spreekt den wensch uit, dat de heer v. d. Pla3 spoedig hersteld zal zyn. De notulen worden door den secretaris ge lezen en goodgekeurd. Door Ged. Staten is goedgekeurd het suppl. kohier Hondenbel., dienst 1894, terwijl de koninklyke goedkeuring is verkregen op do wyziging in de belasting op de honden en op de hefüog van bruggelden. Van oerstgenoomd college is tevens de mededeeling ontvangen, dat het gewenschtis het bedrag op de begrooting voor do subsidie, door het Ryk voor het onderwys uit te keeren, te brengen Yan ƒ2000 op ƒ1500. Aan dit verlangen zal worden voldaan. Reclames van v. (1. Voort, te Katwyk aan Zee, on L. v. Kampen, te Katwyk aan den Ryn, tegen hunnen aanslag in den H. O., worden voor kennisgeving aangenomen. Eerst genoemde heeft to laat gereclamoerd. De Voorzitter deolt mede dat de Holl. IJzeren-Spoorweg-Maatscbappy de brug by het hotel „De Roskam''" heeft laten verbeteren. By kon. bosl. is de wyziging der jaarwedde van den Burgemeester goedgekeurd. Ingekomen ls een mededeeling van dr. Myn- jieff, dat hy bereid is, zich de benoeming tot lid der gezondheids-commU6ie te laten wel gevallen. De geloofsbrieven der nieuw benoemd® leden in de Kamer van Koophandel zyn onderzocht en in orde bevonden, ovenals ook de kas en boeken. Tot voorzitter is gekozen de heer A. Van Rhyn, tot vice-voorzitter de heer W. Taat. Het verzoek van den heer mr. H. L. Drucker, voorzitter van den Arbeidsraad te Leiden, en anderen, om in de bestekken by de aanbe steding van gemeentewerken bepalingen op te nemen tegen inkrimping van loonen en overdryving van arbeidsduur, wordt voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter deelt mede, dat overeen komstig een vroeger Raadsbesluit by de firma Oppenheim een geldleening is gesloten van 3000 tegen 3pet., doch niet elk j^ar ƒ100, maar om de 6 jaar ƒ500 zal worden afgelost, wyl do aandeelen ƒ500 bedragen. Ingekomen zyn verzoeken tot afschryving van het kohier Hondenbei., dienst '93 en '94, en dat van den H. O., dienst '94. Aan de reclamanten L. v. Duin, C. Barn- horn, G. Aanhano, O. v. d. Berg, mej. 0. Post, te Voorburg, F. Vliet6tra, ds. G. Renkemato Rijnsburg, wordt geh-^ele of godeeltelyko ont heffing toegestaan. Een reclame van C. v. Blaaderen, te Katwyk aan Zee, die meent niet in de categorie van belastingplichtigen te vallen, wyl hy minderjarig en volontair is, wordt ten fine van praoadvies gesteld in handen van B. en Ws. Een reclame van C. Wijsman wordt ter zyde gelegd en reclames van A. Plokker on G. v. d. Plas Tz. worden voor kennisgeving aangenomen. Benoemd worden tot leden der commissio van toezicht op de bewaa^chool te Katwyk aan den Ryn de heer A. Moyer en te Katwyk aan Zee de heer J. Scboonenberg, Aan mej. Borcel, onderwyzeres to ICatwyk aan den Ryn, wordt met het oog ophaal be noeming te Naaldwyk met ingang van 1 Maart a. s. eervol ontslag vorleond. Ingekomen is een verzoek van de doctoren Eik en Mflnlieff, om hun jaarlijksch honorarium voor gratis-vaccinatie en -revaccinatie te stellen op 80. Zy gronden huu verzoek op de uit- gobreidbeid der gemeente en de vele zittingen. B. en "Ws. stellen voor, aan het verzoek te voldoen, waartoe besloten wordt. Het advies van B. en Ws. omtrent ctn verzoek van do oifgenaraen van wylen L. Hoek, luidt hetzelfde als een vroeger gegevon. Na oen korte inlichting van den heor Kres, die genoemde requestranten aan het verstand heeft gebracht, dat het niet billyk is, by don Raad op uitkeering der nalatenschap aan te dringen, aangezien do erflater zoo langen ty 1 op kosten der gemeente werd verpleegd, worot overeenkomstig het advies besloten. Do rekening der Kamer van Koophandel wordt goedgekeurd. Besloten wordt tot verkoop van gemeente grond, groot 208 Ma., aan mej. Spaan derman—Klok. De loden voor het stembureau voor 1395 worden by loting aargewezen. In betrekking tot oen verzoek van do Ned. Het geheimzinnige doosje. Zy had zóó stark op baar lip geboton, dat Ik er een droppel bloed op zag. De viDgers Tan de eene hand vraren weder naar het satynen kussen gedwaald on verfrommelden het nog meer dan te voren. Ik beklaagde baar op dit oogenblik. Als zy slechts een slachtoffer was en geen misdadigster, dan waa zy wezenlijk een beklagenswaardige, door het noodlot vervolgde vrouw. Ik nam haar ge laat acherp op. Het waa nog mooi, maar hard. Was het ongeluk of verdorvenheid er de oorzaak van? Een vrouw met zulk een ulteriyk kan een vreeaelUken atryd gestreden hebben voor geld, macht, rang en stand, en een vrouw met zulk een gelaat kan ook een vreeseiyken etryd geatredon hebben tegon het wreede noodlot en zyn slagen met atlllen moed gedragen hebben. Ik kon er echter niets op lezen, dat m(j tot een slotsom bracht. Opeens helderden hare door angst verscherpte trekken op en er kwam zelfs even een glimlach op. - Ik doorzie uw doel. zeide z(j, terwyl zy blykbaar de grootste moeite deed, om zich onverschillig voor te doen. Ik herinner het mij nu en zy vervolgde duisterend, terwyl zij raar de deur zag: - En ik geloof ook, dat het verstandiger zou zyn om er lord Bent niet naar te vragen. Zy ging een weinig dichter by my zitten. De menscben spreken soms zoo vreemd, vervolgde zy, en een vrouw als ik moet voorkomen, dat men over haar spreekt. Als ik my goed herinner, heb ik omstreeks dien tyd 200 pond aan graaf Brodio gegeven, haast alles in banknoten van tien pond. Hy bad voor my, op een uitverkoop by Christ is, kant gekocht, en gsdeelteiyk was het geld daar voor. En zoo ziet gy dus, zeide zy, weder met een zenuwachtig lachje, - dat de wereld er van alles van zou maksD, wanneer zy boorde dat er een banknoot van tien pond, die in myne handen was geweest, In de kamsr van Maria Orano was gevonden. In wat voor betrekking de graaf tot haar kan gestaan hebben (z(J richtte zich op en hare oogen schoten vuur, terwyl zy sprak) weet ik niet, maar ik desk, dat hat alleen zucht tot weldoen is geweest. Er speelde een lachje om haro lippen, en voordat zy geëindigd had, hygde zy reeds naar adem. Ik hoop, meneer, zeïde zy op vleienden toon, terwyl zy haar band op ds myne legde, en Ik voelde dat zy koud en klam was, dat gy een middel zult weten, om deze zaak gsheim te houden. Ik kan natuurlyk heel gemakkelyk uitleggen, waarom ik graaf Brodie het geld heb gegeven, matr ik had liever, dat lord Bent er niets van wist. Ik scbuddt myn hoofd. Hst is my op het oogenblik nog niet duidelUk hoe ik er lord Bent buiten kan laten, zeide ik. Lady Georgina leeft voor- namelyk in de hoop, dat de nagedachtenis van haren overleden bruidegom gezuiverd zal worden van elke smet, en nu beb ik bier ontdekt, dat niet lord Senfrey, maar g aaf Brodie dat meisje geld gaf. Ik geloof dat bet myn plicht is, er by hot gerechtelijk onder zoek morgen over te spreken. Zy stond op en ging vddr my ataan, terwyl er op haar gelaat vreeselyke angst te lezen stond, zoodat ik niet nalaten kon, medeiyden met haar te hebben. Doe het nletl riep zy bygend uit. Om 's Hemels wil, doo hot niet 1 Gy weet □iet alles, en ik durf u niet alles zeggen; maar als u alles wist, dan zoudt u medelyden met my krygen. Ik weet altos en ik beklaag u, zeide ik langzaam. - Ik ken de geschiedenis van Ber nard Clankton en Lavina Meredith. Zy stak bare armen omboog en deed wan kelend een paar schreden naar my toe. Toeo, terwyl zy bare handen tegen de slapen hield, vlei zy achterover op de eofa, bleek als een stuk papier, en hare oogen puilden uit de kaaaen. Here lippen waren krytwlt geworden en zy beefde over haar geheele lichaam. Toen viel zü langzaam op haro knieën, en zich □aar my toe sleepende en myne handen vat tende, riep zy met heesche stem uit: Heb medelyden; wees barmhartig! Om 's Hemels wil, heb medelyden met my Ik maakte myn handen uit de zenuwachtige omklemming los en trachtte haar te doen opstaanzy viel in zwym achterover. Ik belde en de kamenier verscheen. Jo meesteres is eensklaps flauwgevallen, zeide ik Gy moet haar zien by te brengen. Als mylady weder beter is, moet gy haar zeggeD, dat ik probeeren zal, haar morgen weder te spreken. Als het morgen niet schikt, dan moet lady Bent maar laten weten, wan neer het dkn schikt. Ik verliet het huis, zonder naar lord Bent of lady Georglna te vragen. Ik had hot zaad uitgestrooid en liet het nu ryp worden en vrucht dragen. Dienzslfden avond keerde ik nog naar St. James-street terug. Ik overlegde by my- zeiven dat, hetzy Jasper Byrne dood of levend was, myn kamer toch do plaats was, waar ik de zaak zeker het best op het spoor zou komou. Ik had, meende ik, haast alle draden van het verwarde net in handen, en zy schenen alle op Brodie uit te loopen. Brodie, zeide ik by myzelven heeft in deze, evenals in de eerste misdaad, de hand gehad, en geduld" is nu de leus. Op den volgendon dsg, een Woensdag, zouden ds uitgestelde terechtstelling van Lulgi Orano en de uitgestelde gerechtelyke ïyk- schouwing van het doode meisje plaats hebben. Yeel kon tk er misschien door te weten komen, maar toch had het kamertje van juffrouw Eooney eene byzondere aantrekkings kracht voor my. Dienzslfden avond bracht Humphrey my een brief van lady Bent. Ik bad Humphrey nauwkeurig ingelicht, om my eiken brief te brengen, waarvan het adres eenlgo overeen komst met de band van lady Bent bad; en waar'yk, de schemering was nog niet inge vallen, toen hy mij een briefje van haar kwam brengen. „Waarda Heer Grey! ,Gy kent myn geheim, en tot nu toe heeft u gezwegen. Dit geeft my hoop, dat u mis schien nog medelyden gevoelt voor eene arme, zwaar beproefde vrouw, en dat u baar zult Bparen. Als u slechts wist, wat een loven van onverdiend ongeluk en kwelling ik heb gehad, zeudt u nog medelyden met my bobben. Geloof my, dat toen ik met lord Bent ttouwde, ik niet wist, dat d i e man leefde. Van dien tyd af is myn bestaan oen onafgebroken kwelling geweest. Ik moest voor de werold een lachend gelaat toonen, terwyl de angst, die my overal omgaf, myn hart verteerde. Dikwyts heb ik er over gedacht om aan dit leven van schyn en vergulde ollende een eind te maken; maar de hoop, dat er mis schien wel eens oen dag sou aanbrekon, dat ik bevryd zou worden van dien molenstseu, beeft my er steeds van teruggehouden. Als u kunt, kom my dan bezoeken, en zwyg intus8cben om 'i Hemelswil. „L. B." Niet de minste zinspeling op don moord van lord Senfrey. Doze brief zag er uit ala die van eono onschuldige vrouw. Zou zy zoo hebben durven sohryven, wanneer hare banden bevlekt waren met bloed, terwyl zy wist dat ik tot taak had, te trachten het gohein te ontwarren? Wordt vcrvcitqd.)

Leidsch Dagblad | 1895 | | pagina 1